Tweede Blad. "iNDUSTRIÈELEN. BEKENDMAKING. De Balkan-Oorlog, BUITENLAND. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Zij die zich met het volgend kwartaal, begin* nende 1 April, op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. Frankrijk, België. Duitschland. Engeland. Italië. NUMMER 19 DONDERDAG 13 MAART 1913. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1912. Heeren Industriêelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Vangen en dooden van mollen. Keuring van Stieren. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat de VOORJAARS KEURING van stieren, welke ten min ste één jaar oud zijn, zal plaats hebben Voor het District Waalwijk, waartoe 00k deze gemeente behoott, op de markt aldaar, op Vrijdag 14 Maart des namiddags ten 2 uur. Waalwijk, 6 Maart 1913. Het Gemeentebestuur voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, Van Liempt. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Sofia geseind Nu ook Servië zijn goedkeuring heeft gehecht aan den tekst van 't antwoord der bondgenooten aan de mogendheden is er geen reden meer voor verdere ver traging. Het antwoord is gereed en zal waarschijnlijk nog heden worden over handigd. De bondgenooten aanvaarden de be middeling, maar stellen voorwaarden, die echter niet als onveranderlijk behoeven beschouwd te worden. Lacombe aangehouden. De bandiet Lacombe, wiens spoor de politie sedert twee dagen in den omtrek van Parijs volgde, is Dinsdagmiddag 11 Maait om 4 uur op den Boulevard de la Vilette, waar kermis wordt gehouden, aangehouden, terwijl hij voor een kraam stond te kijken. Hij werd onverwachts van achteren door de politie vastgegrepen en bood geen weerstand. Onmiddellijk werd hij per taxi naar het commissariaat van politie gebracht. De bandiet had Iwee geladen revolvers, twee dynamiet- bommen en twee dynamietpatronen bij tich. Lacombe heeft bekentenissen afge legd. Hij zeide, dat de aanslag te Beuzon vooraf was beraamd. Hij verklaarde niet Ie hebben deelgenomen aan den moord te Décazeville. Over 't algemeen nam hij een cynische boudlng aan- De staking opgeheven. Over den indruk, die het besluit tot bet afzeggen van de algemeene staking >n het land- gemaakt heeft, meldt het Brusselsche >V. v. d. D.« het volgende >Te Brussel en te Antwerpen heeft het nieuws der afzegging van de algemeene werkstaking een groote voldoening, doch geen verwondering verwekt: men ver wachtte het reeds, zegt het >Volk«, het geen bewijst hoe weinig geloof er aan al den rooden bluf gehecht wordt. >Te Gent is men zeer verheugd, om dat men vreesde, dat de stadswerklieden, onder hooge bescherming van citoyen Anseele, schepen van financiën, den arbeid zouden gestaakt hebben en ook omdat men er ongerust was voor de wereldtentoonstelling. In de streek van Charleroi zijn de socialistische werklieden zelf zeer tevreden over het mislukken van het roode plan, want niemand hecht te waarde aan de werkstaking. In de Borinage is men eenigszins verwonderd geweest en men wacht er de uitleggingen der roode kopstukken af, die er nu mis schien een moeilijk uurtje zullen beleven Nestor Wilmart. BRUSSEL, 11 Maart. Het parket heeft vandaag bericht ontvangen, dat Nestor Wilmart, beschuldigd van talrijke oplich terijen, te Reims is aangehouden. [Nestor Wilmart is de vroegert direc teur van den spoorweg Gent-Terneuzen, die door den verkoop van va'sche aan- deelen dier maatschappij zich groote geldsommen wederrechtelijk heeft toe geëigend. De legcruitbreiding. Over den inhoud der militaire ontwer pen deelt de »Lokal Anzeiger* het vol gende mee De geheele uitbreiding zal 68.000 man per jaar bedragen, d. w. z. binnen twee jaar 4000 officieren, 15.000 onderofficieren en 117.000 manschappen. Zes nieuwe cavalerie-regimenten. In hoofdzaak voor de grenscorpsen bestemd, worden aangevraagd, bijna 30,000 paar den worden voor de veldartillerie noodig geacht. 39e JAARGANG die verklaarde, dal het een lichte catar rhale aandoening was, vergezeld van Influenza en de meest volstrekte rust voorschreef. Zaterdagavond was de toe stand van den Paus stationnair. In de koorts was geen verandering gekomen en de nacht verliep betrekkelijk kalm zonder dat de Paus iosliep. Volgens de laatste berichten is de toestand van den paus reeds verbeterd. Dreigende stakingen. Pas is de vrees voor een dreigende spoorwegstaking verdwenen, of een nieuw stakingsspook doemt weer op en een nieuwe groep werklieden dreigt het werk neer te leggen. Ditmaal zijn het de werklieden van de werven en arse nalen, die zich roeren. Zaterdag weiger den de atbeiders op de Rijkswerf van Devonport langer over te werken, wan neer de admiraliteit geen nieuwe loons- regeling toestond, die de werklieden in gelijke omstandigheden brengen zou a's de werklieden op particuliere werven. De eisch werd door de vakvereeniging der werklieden ondersteund, zoodat in geval van weigering de werklieden te Chattam en Portsmouth enz. zullen aan sluiten. De vrees voor een bakkersstaking te Londen begint zich reeds te verwezen lijken. Zaterdag hebben 5000 bakkers knechts hun betrekking opgezegd, zoodat zij van deze week in staking gaan, als er tenminste geen weg tot verzoening wordt gevonden. De wandaden der Londensche sufftagettes. Vijf suffragettes die gisteren, toen de koninklijke stoet zich naar het parlements gebouw begaf, poogden den koning een verzoekschritt ter hand te stellen, zijn gearresteerd. De suffragettes staken dezer dagen Saunderton-station, van den Great-Wes tern en den Great-Central spoorweg, in brand, en lieten kaarten met het opschrift: »Votes for Women* op de plaats van de misdaad achter. Het station brandde tot den grond af. Ook het station Crexley van den Lon don and Northwestern Railway is afge brand men vermoedt dat dit eveneens het werk is van de suffragettes. Er zijn nog geen personen gearresteerd. Z. H. de Paus. Zaterdagavond ontvingen we telegra fisch bericht, dat Z. H. de Paus ongesteld is en de audiënties gestaakt zijn moeten worden. Volgens latere mededeelingen moet de smart, die Z. H. de Paus heeft onder vonden door den dood zijner zuster, de pogingen om die te verbergen en het slechte weer kwade gevolgen voor zijn gezondheid hebben gehad. Vrijdag klaag de Z. H. reeds over pijn hij gevoelde zich zwak, bracht een onrustigen nacht door en sliep slechts weinig. Dokter Amici die hem onderzocht, constateerde een lichte koorts. Volgens geruchten die in het Vaticaan loopen zou de Paus een aanval van jicht hebben, vergezeld van 'n lichte bronchitus. Naar de Mnd. Crt. meldt bezochten gisteren de zusters van den Paus den H. Vader. Z. H. die reeds eenlge beter schap g'rüfêtelde toonde niet de minste ongerust'tutor. Hij schrijft zijne ongesteld heid toe aan de weersgesteldheid der laatste dagen. Dokter Marclifava beves tigde de diagnose van dokter Amici, Verhuising van het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden. Men deelt ons mede dat het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie verplaatst is van Oude Singel 78 naar Oude Singel 58 te Leiden en dat thans het nieuwe intercommunale telephoon- nummer 1310 is. Eerste Kamerverkiezingen. Bij de periodieke verkiezingen voor de Eerste Kamer zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de volgende leden Voor Noord-Brabant W. J. H. Prin- zen (R. K.), mr. J W. van den Biesen (R.-K.) Voor Zuid-Hollandmr. L. W. C. van den Berg (a.-r.), H. Waller (a.-r.), J. D. Baron van Wassenaer van Rosande (christ- hist.) Voor Gelderlandmr. F. J. M. A. Reekers (R.-K.), mr. P. C. 't Hooft (a.-r.) Voor Noord-HollandM. de Jong (lib.), mr. F. S. van Nlerop, (lib.), H. P. Staal (lib.) Voor Zeelandmr. C. Lucasse (a.-r.) Voor Friesland mr. W. J. van Wei- deren baron Rengers (lib.), mr. G. Tb. van Deventer (v.-d.) Voor Overijseldr. H. Franssen (a.-r.) Voor Groningen G Zijlma (lib.) Voor Limburgjhr. A. H. J. H. Mlc- hiels van Kessenich (R. K.) Voor Utrecht en Drente geene. In het geheel zullen dus aftreden 16 leden, w.o 4 Katholieken, 5 anti-revo lutionairen, 1 christelijk historische 5 liberalen en 1 vrijzinnig-democraat. De verhouding der verschillende groe pen in de Eerste Kamer is thans als volgt18 R.-K 10 a.-r., 4 christ. hist dus totaal 32 leden, behoorende tot de rechterzijde, en 17 lib., 1 vrijz.-dem. of totaal 18 leden, behoorende tot de linkerzijde. Tweede Kamerverkiezingen. In aansluiting aan het bericht van »De Maasbode* waarin werd medege deeld, dat er van katholieke zijde po gingen in 't werk worden gesteld om den heer H. Stulemeyer, wethouder te Rotterdam, te candideeren voor den zetel der 2e Kamer in 't district Oosterhout, mag tevens vermeld worden, dat ook de heer Albert v. d. Kallen, Redacteur van het »Dagblad v. Noordbrabant* aange zocht schijnt om eene candidatuur voor Oosterhout te aanvaarden, terwijl het meer dan waarschijnlijk is, dat het zit tend lid jhr. v. d. Berch v. Heemstede zich wederom voor de a.s. periode be schikbaar zal stellen. Waalwijk, 12 Maart 1913. Koopt siet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gemeenteraadsverg adering. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag 14 Maart a.s. des avonds ten 63/4 uur. Aan de orde 1 Ingekomen stukken, (ter visie.) 2 Aanwijzing van een onderwijzer met verplichte hoofdakte voor de openbare school, (stukken ter visie.) 3. Bestrating van het zuidelijk trottoir in de Groote straat, (prae-advies van B. en W. ter visie). 4. Wijziging der begrooting voor 1912. (ter visie.) 5. Aanbieding van het Primitief-Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1913 en vaststelling van het 2e Suppletoir- Kohier voor 1912. Weerbaarheidscorps. Zondagmorgen bracht een gedeelte van het Weerbaarheidscorps uit Tilburg onder commando van luitenant Boots een bezoek aan onze gemeente. Een ander gedeelte was in Loonop- zand achtergebleven voor 't houden eener oefening aldaar. De jongelieden in hun kranig uniform, trokken veel belangstelling. De mogelijkheid bestaat dat door het Weerbaarheidscorps uit 's-Gravenhage (een 200 tal) dat met de Paaschdagen een bezoek brengt aan het corps te Tilburg en ter welker eere heel wat oefeningen en feestelijkheden zullen worden gegeven, den 2en Paaschdag een uitstapje naar Waalwijk zal worden ge maakt. Ongeluk. Gisterenavond om 7 uur stapte J. de Hart uit de nog io beweging zijode tram en had het ongeluk te vallen. Zijn hand kwam onder 't wiel en werd ver brijzeld, terwijl hij aan zijn hoofd ver schillende wonden opliep. Na geneeskundige hulp werd hij naar het gasthuis overgebracht, waar de hand is afgezet. Zondagmiddag viel het ongeveer 4-jarig dochtertje van v. d. Schans met haar hoofd in eenige scherpe punten van eene afrastering, met het droevig gevolg dat zij eenige bloedende hoofd wonden bekwam, zoodat aanstonds geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Eenige maanden geleden brak het meisje door een val haar arm. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken, gehouden op Dins dag 11 Maart 1913 des namiddags ten 71/» uur. Alle leden zijn tegenwoordig. Bij af wezigheid van den secretaris wordt die functie waargenomen door den Heer M. A. v. Liempt. Voorzitter de Heer J. Bernard Tim mermans Wz. Na opening der vergadering zegt de Voorzitter het volgende Mijne Heeren. Als Voorzitter der Kamer rust op mij de taak om jaarlijks voor het opmaken van het usantleel verslag een kort over zicht te geven van den toestand van handel, nijverheid enz. in onze gemeente en hare onmiddelijke omgeving. Ik kwijt mij hiervan met bescheidenheid bij deze. 't Is me aangenaam den toestand over het algeloopen jaar, tijdsomstandigheden in aanmerking genomeD, over het alge meen bevredigend te kunnen noemen. De schoen- en lederindustrie, een der voornaamste bronnen van volksbestaan in deze streek, doorleefde in het eerste halfjaar van 1912 een moeilijk tijdperk. Tengevolge van het ongunstig voorjaars weer vond het schoenwerk niet den ge- wenschten aftrek voegt men hierbij de stijging van bijna alle ledersoorten en fournituren, de duurdere levensomstan digheden, den hoogen geldstandaard, dan kan het geen verwondering baren, dat ook wij niet van faillissementen en ac* coordaanbiedingen geheel verschoond konden blijven. Gelukkig bleken de onheilen toch ten slotte niet zulke groote afmetingen te hebben aangenomen dan men aanvan kelijk vreesde, terwijl de loskomende werklieden vrij spoedig plaatsing vonden bij andere patroons. De tweede helft des jaars zal in de annalen der ledernijverheid geboekstaafd worden door een stijging der ruwe hui den, ongekend tot heden. Deze omstan digheid heeft natuurlijk op de eerste plaats zeer nadeelig gewerkt op de uit komsten der lederfabricage. De leer- prijzen, hoewel langzamerhand stijgende, beantwoorden in verre na niet aan de enorm hooge huideomarkt. Maar toch, de uitbreiding der machinale schoen- en lederfabrieken in Waalwijk en omstreken levert het bewijs, dat onze vooruitstre vende fabrikanten vertrouwen in de toe komst bezitten. Aan vermeerderend binnenlandsch de biet, maar vooral aan toenemenden uit voer danken de schoenfabrikanten het dat in het tweede half jaar de resultaten in veel opzichten de verwachting over troffen. Er heerscht in den volsten zin des woords gestadig toenemende bedrij vigheid, zoodat zoowel vrouwelijke al- mannelijke arbeiders volop werk genoten tegen hooge loonen, terwijl er op ver schillende fabrieken met overuren gea beid werd. Enkele goedwillige en kwame gezellen, die eerst meenden het hun elders beter zou gaaü, kwame dan ook weer bij hunne vorige patroon solliciteeren en werden geredelijk opge nomen. Ook op de looierijen en leer fabrieken werd geregeld druk gewerkt- In zake in- en uitvoer van buitenland- sche ledersoorten en fournituren, exoti sche huiden en vreemde looimiddelen, zoowel als In buitenlandsche machineriën gaat hier in het centrum der betrokken industriën zeer veel om, terwijl 1912 naar wij vernemen weer beduidend hoo- gere omzet-cijfers te aanschouwen zal geven dan votige jaren. De graanhandel was dit jaar niet on- voordeelig. Landbouw en veeteelt on dervonden vooreerst nog de naweëen van de bekende geheerscht hebbende veeziekte, daarna liepen de veeprijzen echter weer op. Het grasgewas leverde een buitengewoon goed beschot, doch de vele regens in den nazomer veroor zaakten schade aan den graanbouw en de weierij, waardoor de hooge veeprijzen een tijd lang een gevoelige daling on dergingen. Er worden hier van verschil lende zijden op flinke schaal proeven genomen om akkerland aan te wenden voor tuinbouwondernemingen naar men van deskundigen verneemt is de grond in onze plaats daarvoor bijzonder ge schikt. De groenten- en vruchtencultuur belooft voor onze gemeente een be langrijke bron van inkomsten te worden. De finantieele uitkomsten der Gasfabriek zijn gunstig. De Echo vac het Zuiden. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordbrabant, Gelet op de Wet van 25 Mei 1889 (Siaatsblad Nr. 89) en op bet Koninklijk Besluit van 4 Fe bruari 1913 (Staatsblad Nr. 48); Heelt besloten I. Te bepalen, hetgeen volgt: Van het verbod om mollen te vangen en te dooden, vervat in artikel 1 der Wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad Nr. 89), wordt voor het jaar 1913 ontheilig verleend aan de gebruikers van gronden of hunne schriftelijke lasthebbers, uit buitend ten behoeve van de gronden bij eerst— genoemden in gebruik. II. Te gelasten, dat dit besluit sal worden geplaatst in het Provinciaalblad en in folio gedrukt door de zorg van de Gemeentebesturen in dese Provincie op de gebruikelijke wijse zal worden afgekondigd en aangeplakt. 's Hertogenbosch, deD 3n Maart 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5