Nummer 22 Zondag 16 Maart 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij AntoonTielen RONA Eerste Blad. De Katholieke Beweging. GEWROKEN] Van houten's Dit nummer bestaat uit DRIE bladen FEUILLETON. Cacao DE VOLKSDRANK Zij die zich met het volgend kwartaal, begin nende 1 April, op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. ZOIVER OPLOSBAAR mag in geen huisgezin ontbreken. e Echo van het Zuiden, Wanlwpsclie en Lanptraiitsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A-bonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdyertbntiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. (Slot Laat anderen terugverlangen naar de middeleeuwen, laat anderen decreteeren alleen, dat nu de tijd is aangebroken om alles te herstellen in Christus, laat ods daden stellen en wanneer dan den besten van ons de moed in de schoenen dreigt te zinken, als zij ondervinden dat de hardste werkers het meest verguisd wor- J den, kan spreker hun geen beteren raad ""VoTIdE ECHU van HET ZUIDEN." 20) Hij beeft mij diamanten ter band gesteld, waarvoor ik hem dadelijk zestigduizend franks zou willen betalen, als hij ze wilde verkooper, vervolgde de juwelier; ik moet er een volledig bruidsgarnitnar van maken. De kapitein zag verrast opeen voel betee- kend lachje speelde om zyne lippen. En wie zal de bruid zijn vroeg hij. Dat zou ik niet kunnen zeggen. Maar ik denk wel, dat mejnfvrouw Hor- tense bet reeds weet. Nu, ik zou daar niets tegen knnnen heb ben. Dan zou ik u den welgemeenden raad willen geven, Madame Colombe naar hnis te senden, als ze geen rekening wil houden met de omstandigheden, en die twee.., Wees zoo goed u met haar bezig te bon den viel Lachard hem op dringenden toon in de rede. Het zal u zeker niet moeilijk val len bare aandacht wat van de jongelieden at te leiden en op u te vestigen. Ik zal doen wat ik kan, maar gij moet mij helpen. Zeer gaarne —En bedenkwel.dat uit scherts ook ernstig kan geboren worden Hoe bedoelt gy dot? Het zon kunnen dat Madame Colombe ernstig verliefd op mij werd. Dat zon geen ongelnk zyu Voor u misschien niet, maar voor mij, ik heb behalve mijn gering tractement geen inkomeD. Dat weten wij, kapitein, en wat my be treft, zou dot geene verhindering zyn, gij zyt een man van eer, en laat ik mijne kinderen trouwen, krijgen zij jatalijks een belangrijk geven dan de lezing van de blaadjes, die met modder gooien, 's avonds als men thuis komt, moegewerkt en moe- geloopen met modder aan de schoenen. Het is vooral onder die Katholieken, die zich niet goed thuis gevoelen in de moderne wereld, dat we vinden kleine, brave, goedmoedige menschen, die de behartiging van de katholieke beiangeo, ook op wereldlijk terrein, zouden willen overlaten aao den clerus. Sommigen schijnen te vrcezen het gevaar, dat de leeken zich willen bewegen op het terrein van den clerus. Daarvoor bestaat echter uiterst weinig gevaar, maar het wérkelijke gevaar komt uit een geheel anderen kant, het is, dat de katholieke leeken zich op eigen leekenterrein niet meer storen aan den clerus, meenende dat het daar geen katholieke belangen geldt, en die niet beseffen, dat in stad, dorp, vereeni- ging elk oogenblik de katholi.ke be ginselen in toepassing moeten worden gebracht. Wil men dit gevaar bezweren, dan moet men den leek niet den indruk geven, dat zij zoo goed als niets te zeggen hebben. Integendeel, zij moeten er op gewezen worden, dat zij meester zijn op tal van terreinen, waar liggen tal van groote katholieke belangen, waarvoor de priesters niet zorgen kunnen. Het gevaar schuilt hierin, dat men geestelijken wil betrekken in zaken, waarin hun eigen belang, omdat zij priesters zijn van een Kerk die alle standen om vat, medebrengt er bulten te blijven. Het verantwoordelijkheidsgevoel der lee ken wordt er door verzwakt en zoo wordt de baan schoongeveegd, waarop later de^ liberalen zullen gaan schaatsenrijden. Zouden, vraagt spr., de treurige toe standen in verschillende landen niet zijn ontstaan, omdat de priesters, die toen vaak prinsen en wereldlijke vorsten waren eerst langen tijd de leeken het werk uit de handen hadden genomen en later aan dien toestand zoo gewoon waren, dat zij leeken ook uit allerlei dingen wilden hou den, hoewel zij waren op wereldlijk terrein Er moest daarna een tijdvak van democratie aanbreken, die groote gevaren voor de Kath. Kerk zou mede brengen. Een feit, dat niet te loochenen valt is, dat op vele plaatseo de leeken te zeer op den achtergrond zijn gebleven. Een groot gevaar, waartegen spr. niet genoeg kan waarschuwen, is de aartsvalsche op vatting, dat het initiatief, de stuwkracht steeds zou moeten uitgaan van den clerus. Er zija al te veel katholieke leeken, die meenen dat zij genoeg doen niet te gehoorzamen en te volgen, maar niet weten de verantvro.-'üeiljkheld, welke zij dragen. Als de katholieken te zeer pas sief wordeD, moet op den duur een on verschilligheid ontstaan, die rampzalig zal zijn voor de kath. belangen op wereld lijk terrein. Christus heeft in de Kath Kerk het gezag toevertrouwd aan den Paus en de Bisschoppen. Voor wie dat gezag niet erkennen, zich er niet met liefde aan onderwerpen, blijven altijd gelden de woorden van den Heiland Wie u ver smaadt, versmaadt mij. In onze dagen zijn io de Katholieke Kerk menschen binnen gedrongen, die zichzelf Bisschoppelijke mijters en Pause lijke tiaren op het hoofd hebben geplaatst. Katholieken mannen, leeken en priesters, voor wie hunne Bisschoppen niets dan lof overhebben, worden, als zij anders durven denken dan een zekere groep van hen verwacht, dit niet onder stoelen of banken verbergen maar hue stem speldegeld van mij mijne middelen stellen mij daartoe in staat, en mijn oenige wenecb is nog slechts, mijne kinderen gelukkig te zien Pierre Laioche reikte den juwelier de hand en zag hem opgewekt en veelbeteekenend aan. Ik sprak slechts van een mogelijkheid die nog heel in de verte ligt, zegde hij, maar ik donk n voor uwe openhartige woorden. Op dit oogenblik reed een open rijtuig voor bij, waarin Benoit Gouvain en de dokter zaten de heeren groetten en hun groet werd beant woord. Kent gij den bankier Gouvain? vroeg Lachard. De heer, die naast hem zit, is mijn vriend en krijgsmakker,antwoordde de kapitein ontwijkend. Dus gold de groet van Gonvain slechts mij ging de jnwelier voort en bij deze woorden klonk zijne stem niet meer zoo opgewekt als tevoren. Ik heb hem in laDgen tijd niet ge zienvroeger kwam hy dikwijls by mij in huiskleine inkoopen waren het voorwend sel daartoe maar intnsBchen meende ik te mogen veronderstellen, dat zijne bezoeken meer mijne dochter Hortense dan mijne ja weelen golden. Of het tuesche'n beiden tot een verklaring is gekomen, weet ik ook niet, en ik wilde daar ook Diet naar vragen mynheer Gouvain kwam niet meer ten mijnen hnize, daarmee was voor mij de zaok afgedaan. De kapitein knikte zwijgend bet deed hem genoegen dat Henri Dachatel deze woorden niet had gehoord, zij zouden de ziel van dieD bartstochtelijkenmaD misschien met haat jegens deD getuige van zijn tegenpartij hebben vervuld. Henri Dachatel had reeds op eeenigen af stand den zoon van den bankier berkend, en 't gelaat afgewend, om niet in de noodzake lijkheid te komen, hem te moeten groeten. Des te meer moest het hem bevreemden dat Gonvain toch groette en dat de dames dien groet beantwoordden. Wat ziet gij er bleek en ernstig uit zegde Hortense. Daar snit gy de oorzaak wel van weten verheffen, verguisd en belasterd als mo dernisten. Geen bisschoppen, gewone priesters Goddank, zegt spr., het zijn geen gewone priesters vaardigen thans in Nederland de banbuUen uit en wordt over hooge problemen van filosofie en sociologie het woord gevoerd door per sonen, die nooit een foliant over socio logie en filosofie in de hand hebben gehad, door kruideniers en graanhande- aars. De rechtbank, waar in Noord-Brabant de meeste vonnissen worden geveld over al of niet rechtzinnigheid, is die van de Siameesche, Eindhovensche tweeling broeders, waarvan de een, een dagblad schrijver, banvloeken slingert naar de Katholieke patroons in Noord-Brabant, die durven aarzelen of ze alleen Ka tholieke patroons in hun bond zullen op nemen, en de ander ('t zijn geen Siam- tesche, maar Eindhovensche tweelingen) zelf drukker is en voorzitter van den neutralen drukkeisbond 1 Van uit Haarlem worden priesters, wier leven een verdediging is van het Katholicisme, gevonnisd en veroordeeld door een leek, waarover spr., volgens het gebod der naastenliefde het beste doet, niets te zeggen. Terwijl de Nederlandsche geleerden zwijgen en vele werkers bijna moedeloos zich terugtrekken van de velden waar geploegd moet worden, staat op een troon, waarboven het pauselijk wapen prijkt een priester, die zich opwerpt tot Koning-Inquisiteur over de vijf bisdom men en over Duitschland en Nederland verkondigt, dat onder al diegenen, die in de verwarring het Nederlandsche volk moeten voorlichten, hij, hij alleen is trouw gebleven aan den Paus van Rome en niet onder den invloed is ge raakt van het modernisme. Bijna de geheele pers wordt geterro riseerd, alle voormannen der Katholieken worden verketterd, Een groot deel van den clerus wordt verpest geheeten. Tallooze mannen zijn moedeloos ge maakt. Allen, die de christelijke naastenliefde eene christelijke deugd vinden, wordt elke 14 dagen ergernis aangedaan, door een tijdschrift, dat wel een weidschen antwoordde Margot, op bare boosaurdige me nie'. Ik Wat geeft u het recht tot die be wering? Een onderhond, dat ik eenigeu tyd ge leden met hem gehad heb WeDScht gij dat ik u dat gesprek herhaal? Een donkere blos kleurde Horteose's wan gen, een toornige blik trof hare zuster, die haar met een spotachtig lachje aanzag. Ik hen niet nieuwsgierig, zegde zy mijnheer Gouvain boezemt mij volstrekt geen belang in. Hm, nog niet lang geleden hebt gy daarover anders gesproken Nooit Als gy mijnbeer Gouvain verwachttet en als hij daa niet kwam,.. Dan was mij dat volkomen onverschillig viel Hortense hare znster toornig in de rede Wij hebben vele klanten, die ik gaarne zie omdat ze gezellig kannen sprekenkan en mij daarom een verwijt maken Onmogelijk, mejafffrouw antwoordde Henri, wien dit onderhond bet bewijs leverde dat hij den zoon van deD bankier niet als medeminnaar behoefde te vreezen. Mag ik vragen wie die M. Gonvain is Een rijke bankier, antwoordde Margot met een bespiedenden blik op hare znster De familie Gonvain staat zeer hoog in aanzien, ieder maD van vermogen kent het oude, solide bankiershuis. Uadt gy er nog niets van ge hoord Gehoord wel. maar ik sta er niet mee iD betrekking, zegde Henri onverschillig. Ik heb met ééj bankier genoeg. Wie is dat Een firma in Marseille, die gij waar schijnlijk niet znlt kennen. Het regiment van mijn overleden echt genoot heeft langen tyd te Marseille in garni zoen gelegen. Wat dwaze vragen I viel Hortense hare zaster nogmaals in de rede. Gij badt in het andere rijtuig moeten blyven kapitein La— roche zou op al uwe vragen met de meeste bereidwilligheid gean'woord hebben. Het was Diet beleefd van u, hem te verlaten. Dan zal ik hem daarvoor te Versailles naam draagt, maar dat beter deed zoo als andere tijdschriften, die eenvoudig het imprimatur dragen. Het is onze heilige overtuiging, ver volgt spreker, dat het geestelijk gezag nooit of nimmer zooveel schade leed als in de laatste 15 jaren door derge lijke menschen, die zich boven alle ge zag stellen. Als van de 25 Bisschoppen van Duitsch land er 23 of 24 niet meer te vertrou wen zijn, wie zegt ons dan of ons Ne- derlandsch Episcopaat nog te vertrouwen is Als de eene priester den ander open lijk verkettert, hoe weet de leek dan waaraan hij zich te houden heeft Als de naastenliefde met voeten wordt getieden tegenover onze priesters, waaraan alle echt katholieke leeken, mannen en vrouwen ergernis, nemen, hoe kan men den verwachten, dat de eerbied voor den priester op den duur niet lijden zal Harde woorden heb ik gesproken, eindigt spreker, zeer harde woorden maar bij alles wat men mij verweten heeft, heeft men mij nog nooit verwe ten gebrek aan intellectueele eerlijkheid en daarom heb ik het recht van u te vorderen, dat gij van mij als eerlijk man gelooft, dat wat ik zeide ik niet heb gezegd uit wrok, niet uit ignobele mo tieven, maar alleen uit liefde voor de Kerk, uit Heide voor ons dierbaar Ne derlandsche volk. Was vooral dit laatste gedeelte herhaaldelijk door levendige teekenen van instemming onderbroken, toen spre ker het podium verliet, brak een ge weldig applaus en gejuich los, dat ge- ruimen tijd aanhield. mijne verontschuldigingen aanbieden spotte Margot, terwijl zij met haren waaier speelde, die anD luren gordel hing, Waarlyk, de kapitein had zich by voor baat verheugd, uw aangenaam gezelschap te mogen genieten, zegde Henri bij zal n wreed vinden, mevrouw, gij bederft hem nu al het genoegen vaD dit uitstapje. Maak u daarover niet ongernst, ant - woordde Margot nog steeds op denzelfden spot- tenden toon, ik ken den kopitein beter, zyn afgod is zijne maag. Nu zeg ik u ook, dat gij niet lang ge leden geheel anders hebt geoordeeld braebt Hortense in het middeD. U was het niet on verschillig, als de kapitein op zich liet wachten Margot haalde verachtelijk de schouders op en zweeg, kort daarna waren de rijtuigen te Versailles. Henri begeleidde Hortense, maar ook nu nog bleef Margot naast bera wandelen het was hun onmogelijk een vertrouwelijk woord met elkaar te spreken. Te vergeefs be proefde de kapitein, Mad. Colombe vaD hen te scheiden als hem dit voor een oogenblik was gelnkt, ging Margot weer naar hare zns ter, wier stemming door die onophoudelijke bewaking meer gedrukt werd. 0-.k den juwelier kon die in 't oog vallende houdiDg zijn er ondste dochter niet ontgaan hy ergerde er zich over, maar kon er niets tegen zeggen by wilde niet openlijk toonen dat hij een verbintenis van Hortense met Dachatel wenschte. Nadat zij ODgeveer eon nur in de tninen hadden rondgewandeld, namen zij plaats in een restaurant om te diceeren intnsschen werden bniten de waterwerken iu werking gesteld, en alle wondel wegen volden Z'ch met een bijna onafzieubare menigte, die deels zich in het gras legerde, deels heen en weer wan delde. By het nagerecht liet Henri Dachatel cham pagne brengeD, maar als bij hoopte Margot daarmee gunstiger jegens zich te stemmen, don zoi hy zich bedrogen zieü. Zij Bchertste en lachte nu ongedwongen met den kopitein, maar luisterde daarby naar ieder woord van het andere tweetal en toen dezen het voor nemen te kennen gaven om weer naar bniten te gaan, verklaarde zij zich dodelyk bereid met hen mee te gaan, Eindelijk gaf de kapitein lynen vriend een heimelijken wenk, het kleiDe gezelschap stond op om de fonteinen te gaan zien, voordat de avond inviel, die reeds begon te naderen; zoc- dra het donker werd zon er een groot vuurwerk worden afgestoken, daarna zouden zy naar Parys terngkeeren. Laroche bood de wedawe zijnen arm aan, zij moest dien wel aannemen wegens bet ster ke gedrang en bovendien verried de roode gloed op bare wangen, dat zij den vnrigen champagne dapper had aangesproken. Henri had den wenk zijnvriends begrepen, hij bleef mat zijn schoone begeleidster achter weldra waren de beide paren door een diebte menigte van elkander gescheiden, Henri sloeg een zijweg in, en eindelijk was hij met Hor tense alleeD. Margot's bonding is onuitstaanbaar, zegde Hortense opgewonden, zy schijnt zich voorgenomen te hebben steeds mijn genoe gen te verstoren, en dat gslnkt haar helaas maar al te goed Lieve hemel, wat wij el kander te zeggen hebben, mag waarlyk ieder een hooren, maar als men oltyd een spion naast zich heeft, die op ieder woord let en er boosaardige cpmarkiDgen over maakt, dan zwijgt men liever. Misschien znllen wy in het terugryden het geluk hebben om... Daar behoeft ge niet op te hopen, M. Dachatel, het is boter dat wij ons maar ge duldig en zonder tegenspraak in ons lot schik- keü. Margot zal natnnrlyk weer by ons wil len zitten, wont wat zij zich eenmaal heelt voorgenomen drijft zij ook door. Ik beklaag den kapitein, thans zal hy haar slecht humeur eens leeren kennen. Daar zal hij zich weinig van aantrekken. Geloof dat niet, zij kwelt niet alleen hem maar ook zicbzelve, z\j kan nu eenmaal niets anders, het ligt zoo in haren natuur. Zoudt gij dénken, dat zij iets voor den kapitein gevoelt? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1