Rummer 22 Zondag 16 Maart 1913 36e Jaargang Tweede Blad. Gemeentefaadsvergadeiingen, LANDBOUW. SUNLIGHT OOGEN BLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken, gehouden op Dins dag 11 Maart 1913 des namiddags ten 7Va uur. De notulen der beide vorige verga deringen worden gelezen en goedge keurd. Aan de orde 2. Aanvulling van den roosier van aftreding wegens uitbreiding van het ledental. Wordt gelezen het Koninklijk Besluit van 9 Dec. 1912 waarbij wordt bepaald dat van de twee nieuwe leden één zal aftreden op 1 Januari 1914 èn één op 1 Januari 1916. De Voorzitter vraagt den Heer M. v. Loon of deze er zich mee zou kunnen vereenigen op den rooster geplaatst te worden als aftredend op 1 Januari 1914 waardoor wordt voorkomen, dat bij ver kiezingen verwarring zou kunnen ont staan met de namen, aangezien de Heer P. v. Loon aftredend is 1 Januari 1916. Aldus wordt goedgevonden, waardoor de rooster van aftreding als volgt wordt samengesteld. Aftredend op 1 Januari 1914. 1. J. B. Timmermans Wz. 2. J. J. M. van Rlel. 3. A. H. van Schijndel. 4. M A. v. Loon. Op 1 Januari 1916. 1. B. J. H C. Timmermans. 2. P. van Loon Gz. 3. E. W. Klijberg. 3. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Heer G. A. W. van Lanschot te 's Hertogenbosch waarbij deze aan de Kamer toezendt een aan den Heer van Lanschot gericht schrijven van den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten. waarbij diens opinie wordt gevraagd over het later stellen met pl.m. één uur van trein 728 uit 's Bosch, waaromtrent de Directeur-Generaal de opmerking heeft gemaakt, dat zulks niet zou zijn naar den wensch der reizi gers, die thans gebruik maken van de bestaande goede verbindingen- De Heer M. A. v. Loon deelt mede dat hij ten deze de chefs van verschil lende stations heeft gesproken, zoo ook met een 30 tal industrieelen uit deze streek. Niemand hunner zag er eenig bezwaar in, dat de goede verbinding te 's Hertogenbosch, waarop de Directeur Generaal doelt, verloren gaat, aangezien dezelfde goede aansluiting uit Nijmegen en die van Rotterdam toch kan verkre gen worden met een lateren trein, ter wijl alleen de reizigers uit Amsterdam alsdan te 's Hertogenbosch één nur zou den moeten wachten. Hij sprak nog de Presidenten der Kamers van Koophande van Kaatsheuvel, Raamsdonk en een dertigtal industrieelen en kooplieden uit de omgeving die algemeen gaarne bereid waren dit offer te brengen om met den lateren trein de betere verbindingen uit Limburg, België en het Noorden te verkrijgen- De leden der Kamer zijn unaniem dezelfde meening toegedaan. De Voorzitter vraagt of het niet ge wenscht zou zijn, dat de Heeren M. A v.' Loon" en J "van Riel die zelf zeer veel reizen/zich belasten een lijst ter onder- teekening te doen circuleeren onder de voornaamste industrieelen, waarbij men zich uitspreekt vóór een lateren trein met uitvallen van trein 728. ^Na eenlge/discussie'nemen de Heeren J. van Riel en P. v. Loon Gz. op zich om de gemeentebesturen .langs de lijn te bezoeken om van hen eene verklaring te krijgen tegen het door den Directeur Generaal geopperde bezwaar. Igb. De Voorzitter deelt mede dat 36 kennisgevingen zijn ingekomen van Ge meentebesturen, Kamers van Koophandel en andere officieele en particuliere in- tellingen, dat aan het verzoek ter ver- crijging van een lateren avondtrein adhaesie is verleend en 23 mededeelin- gen van adhaesiebetuigingen aan ons verzoek tot aansluiting van marechaussée cazernen aan het Rijks-telefoonnet. c Diverse opgaven voor het jaarver slag 1912. d. Schrijven van 'den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel betref fende centraal verslag der arbeidsin spectie over 1911. e. Van het Hoofdbestuur der Posterijen en telegrafie kennisgeving van invoering van identiteitskaarten. De stukken b. en c. worden voor kennisgeving aangenomen. f. Afschrift van een adres der Kamer van Koophandel te 's Bosch houdende verzoek om vermindering van het tariel voor telefoongesprekken met België, idem tot het invoeren 8 a 14 daagsche rondrëisbiljetten voor de spoorwegen. De Voorzitter deelt mede, dat de oeide adressen bereids zijn gesteund, omdat het gevraagde onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt op de gecombineerde vergaderingen van Ka mers van Koophandel voor Noord-Bra bant en Limburg den 2 Sept. 1912 te Bergen-op-Zoom gehouden. Intusschen is aan het verzoek der Bossche Kamer wat betreft de rondreisbiljetten reeds voldaan en is de invoering daarvan reeds aangekondigd. g. Afschriften van adressen van de Kamer te Roermond, waarbij wordt ge vraagd openstelling van telegraafkantoren des Zondag ook des avonds minstens één uur, en vermindering van briefport voor drukwerk per zeepost verzonden naar de Nederlandsche Koloniën. Deze zaken zija eveneens behandeld geworden op de gecombineerde vergadering waar tot het steunen van 't verzoek der Kamer van Roermond; werd besloten en waaraan dan ook bereids is voldaan. h. Afschrift van een adres van de Kamer te 's Gravenhage betreffende heffing van invoerrechten op terugkee rende zichtzendingen, welk adres door ons reeds is gesteund en waarop bereids bericht van het Ministerie van Financiën is ontvangen. i. Afschrift van een adres van den Nederl. Bond van Schoenfabrikanten waarbij wordt gevraagd de gelegenheid open te stellen, dat het schoeisel voor het leger in Ned. Oost. Indië hier te lande zou kunnen worden vervaardigd j. Afschrift van een adres der Kamer te Eindhoven in zake uitvoer van stroo hulzen naar Australië. k. Afschrift van een adres van de vereeniging van Fabrikanten en Hande laren waarbij wordt gevraagd wijziging van de faillisementswet. Wordt besloten de adressen i. en te steunen. 1. Antwoord van het Ministerie van Landb. N. en H. op ons schrijven van 24 Februari 1913 no. 2064 in zake ver mindering van het tarief voor gedrukte stukken per zeepost verzonden naar de Koloniën. Aangenomen voor kennisgeving, m. Afschrift van het adres der Kamer te Dordrecht gericht aan de spoorweg maatschappijen, waarbij wordt verzocht de uitgave van een overzichtelijk tarle voor het goederenvervoer. Wordt besloten het verzoek te steunen n. Schrijven van het Nederlandse Consulaat te Wimnipey Canada omtrent den uitvoer van schoenen uit Nederland waarbij prijzen worden genoemd, tegen welke afzet naar Canada ware te ver krijgen. Besloten wordt mede te deelen, dat de voorgestelde prijzen zoo gering zijn, dat aan uitvoer onder de gestelde conditiën niet kan worden gedacht. o. Schrijven van den aftredenden Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, waarbij hij dank zegt voor de zakelijke voorlichting die hij van de Kamer mocht ontvangen en voor de samenwerking waartoe zij steeds bereid werd bevonden, daarbij die voorlich ting en samenwerking voor de toekomst ook vragend voor het Hoofdbestuur der osterijen en Telegrafie Besloten wordt wederkeerig een waar- deerend schrijven tot den Directeur Generaal te richten. lïCiisS p. Van het Nederlandsch Comité voor de Tentoonstelling te Gent een schrijven tot opwekking voor deelneming aan de tentoonstelling. Dit schrijven werd ampel )esproken. Men was echter algemeen van gevoelen, dat in deze streek weinig ust tot deelneming zou gevonden worden gezien de omstandigheden dat dit jaar in ons land zelf zooveel tentoonstellingen worden gehouden o. m. te Tilburg in de onmlddelijke nabijheid, terwijl de ten toonstelling te Brussel nog zoo korten tijd achter den rug is. 2. Op de vraag van den Voorzitter ge richt tot den Heer Klijberg omtrent de resultaten van zijne bemoeiingen inzake het exposeeren op de tentoonstelling te Tilburg, zegt de Heer Klijberg zoo weinig resultaat te hebben gehad, dat de ambitie hem ontbreekt om nog ver dere poging tot deelneming aan die tentoonstelling aan te wenden. De Heer M- v. Loon geeft in over- weging tot de betrokken autoriteit het verzoek te richten dat de ontwerpdienst regelingen der Spoorweg-maatschappijen ook ter inzage worden gezonden aan de Kamers van Koophandel. De Heer Klijberg meent dat deze aangelegenheid besproken is op de ge combineerde vergadering, te Bergen-op Zoom gehouden, misschien zijn door het Bureau dier vergadering reeds in de richting stappen gedaan. De Voorzitter belooft dit nader te zullen onderzoeken. Verder komen nog ter tafel een aantal gedrukte stukken die meerendeels reeds onder de leden hebben gecirculeerd en thans voor kennisgeving worden aan genomen. De vergadering wordt daarna ge sloten erfpacht. Verder Tragen adressanten nog een stukje grond in erfpacht te mogen lebben voor uitbreiding van hun tuintje. B. W. adviseeren bouwterrein te verkoopen voor f 3 per M8 en het ander terrein voor f 1.50 en in erfpacht is het cent per M2 en per jaar. Van Andel. Waarom koopen ze daar heel dat zaakje niet. HEUSDEN. Openbare vergadering op Woensdag 12 Maart des avonds ten 71/g uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop Ongeveer 8 uur opent de Voorzatter de vergadering aanwezig zijn alle leden De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged Staten, houden de de ontvangst der verordening tot wijziging van de politie-verordening. b. pfroces-verbaal van kasopneming gedaan bij den ontvanger d.d. 31 Dec Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden. c. Besluit van Ged. Staten houdende vaststelling suppletoir kohier Hoofd.- Omslag. d. Idem, houdende goedkeuring wij ziging begrooting 1912. e. Brief van Ged. Staten, houdende een Kon. Besluit waarbij wordt goedge keurd de verordening regelende de hef fing van schoolgeld. f. Idem waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot wijziging de veror dening op den Hoofd. Omslag waarbi het maximum is verhoogd. g. Een schrijven van de leden van de Commissie tot wering van school verzuim, meldend dat zij hunne benoe ming aannemen. h. Een jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Uit het verslag blijkt dat de commissie voor 12 jaar geleden is ingesteld en steeds met succes is werkzaam geweest De wensch, bij de installatie door den Voorzitter uitgesproken, is in vervulling gegaan. Geen enkel persoon is opgeroe pen behoeven te worden. Wordt voor kennisgeving aangenomen 2. Verzoek van A. J. Boeren en K A. van Rijswijk tot aankoop van grond. Voorzitter. Aan hun pand staande aan het Wilhelminaplein willen zij een kamer aanbouwen. Adressanten wenschen hun perceel te vergrooten door er een kamer bij te bouwen. Die kamer moet dan komen op grond bij hen van de gemeente in Voorzitter. Dan neem je daar juist iet mooiste gezicht weg, als je daar laat Douwen. Vos. Hoe komt het er nu, wordt het een plat dak. De Jong. Ja, 'i is alleen maar een benedenkamer die ze er willen bijbou wen. Met algemeene stemmen wordt hierna iet voorstel van B. en W. aangenomen. 3. Verzoek van N. van der Maaden .a., restitutie schoolgeld. Van de heeren N. v. d. Maaden, Van Doveren, v. d. Velden, Krop en Schouten, allen te Wijk, is een verzoek ingekomen om restitutie van schoolgeld. Adressan ten wijzen er op dat hun kinderen hier de M.U.LO School bezoeken en dat in de plaatselijke bladen heeft gestaan dat het schoolgeld f 35 per jaar zou kosten. Nu hebben zij reeds in het be gin f 8.75 moeten betalen, iets wat van te voren niet bekend was. Adressanten noemen dit een drukkende belasting. Door een te hoog schoolgeld te gaan heffen zou voor hen een reden zijn hunne kinderen niet meer naar de school te zenden. Adressanten zeggen vernomen te hebben dat reeds maatregelen zijn getroffen voor de inwoners en verzoeken thans niet de dupe te worden van eene onvoorziene omstandigheid. Voorzitter. Hun verzoek is billijk doch daar staat tegenover dat het ook niet zoo'n groote onbillijkheid van ons zou zijn indien wij geen restitutie verleenen. Wij hebben het hier ook niemand te- ruggegeven. De heer van Andel heeft wel voorgesteld die regeling te wijzigen en dat is toen ook gedaan. B. en W. onthouden zich van preadvies. In het vervolg zal het niet meer gebeuren en in 't begin is alles moeilijk. Restitueeren wij het ineens, dan kost he> ons f 100. Van Andel. Ik zou een stap verder gaan en alleen niet zorgen dat het niet meer gebeurt, doch het geld ook te ruggeven. Het kost ons wel f 100 doch dat geld komt ons ook niet toe. De rleusdensche ouders hebben er niet om gevraagd doch het is met het zenden van het adres hun bedoeling wel ge weest. Hun bedoeling was ook wel om het voor dit jaar nog gedaan te krijgen. Mol. Ik zou het dan allen terug geven. Van Andel. Ze hebben 2 maanden te veel betaald. De Jong. Ik zou de maand December in mindering brengen, dat is het mak kelijkst. Veerman. Ik steun het voorstel van den heer van Andel. Ik zou geen geld vragen. De Jong- Dat is billijk. Voorzitter. Daar zijn we het allemaal over eens. Maar als je je kindeken naar een kostschool zendt, dan betaal je ook schoolgeld voor de vacantie. Van Andel. Dat doe je hier ook en overal. Hierna wordt met algemeene stemmen het voorstel van den heer Van Andel aangenomen. 4. Benoeming stembureau verkiezin gen 1913. Worden benoemd tot leden de heeren van Everdingen en de Jong, tot 3e lid de heer van Andel, tot plaatsvervangen de leden de heeren Prins en Veerman en tot plaatsvervangend 3e lid de heer De Mol. 5. Wijziging begrooting 1912. Eenige posten zijn overschreden o.a. aanschaffen en inbinden van boekwerken f9.25, kiesverrichtlngen met 85 cent, onderhoud van gebouwen met f29.97, onderhoud van straten met f 34 94, pen sioensbijdragen van onderwijzers met een '/2 cent, schoolbehoeften met f9.en onderhoud van eigendommen met f 101/85. Dit laatste is hoofdzakelijk ge komen door het snoeien van de boomen. Het totaal bedrag f225.86, kan echter van andere posten, waar gebleken is overschot op te bestaan, worden afge schreven, waartoe wordt besloten. 6. Machtiging verhuringen en verkoo- pingen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten aan B. en W. machtiging te ver leenen. Voorzitter. B. en W. stellen nog voor het huis, het z. g. zaadbakje gelegen schuins tegenover de pastorie en in el- gendom toebehoorende aan de kinderen van Laarhoven, onbewoonbaar te ver klaren. t Het pand, waar vroeger die verver en, D. Schuiten heeft ingewoond, is thans onbewoond. De Gezondheidscommissie wijst er op dat het huis niet meer kan worden ver beterd. Wordt besloten voor onbewoonbaar te verklaren. Schrijven van het Comité ter verkrij ging van een spoorweg-verbinding in het Land van Altena en in een gedeelte van 't Land van Heusden, houdende ver zoek om adhaesie te betuigen aan een door haar gezonden adres aan H. M. de Koningin. Voorzitter. Ik stel voor adhaesie te betuigen. Mol. Het is een mooi iets als ze het gedaan krijgen. Voorzitter, 't Is te hopen dat de men- schen eens succes van hun werk zullen hebben. De heer Veerman. In een vorige vergade'ring is besloten in de Molenstraat een lantaarn bij te plaatsen omdat het daar zeer donker is. Tot heden is daar nog geen gevolg aan gegeven, althans men heeft mij verzocht daarop het col lege te attendeeren. Voorzitter. Toen daarover is gesproken hebben wij ons gewend tot het Kerk bestuur van de Ned. Herv. gemeente. Op dat huis heeft vroeger een arm ge staan, doch deze is daar afgenomen moeten worden omdat er een oud vrouw tje woonde die het gesuis van het gas niet kon verdragen. Gisteren kregen wij het Kerkbestuur bericht dat het van vrouwtje het huis heeft verlaten en wij daar nu weer een arm kunnen plaatsen. Ik heb er al met Boeren over gespro ken en dezer dagen zal de gasfitter de arm aanbrengen. Veerman. Dank u wel. Daar geen der leden meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Reclames Hoofd. Omslag. De bemesting der suikerbieten op zand- en zwavelgronden Er was een tijd, dat de suikerbieten op zand- en zwavelgronden niet ver bouwd werden, hetzij, dat men het nooit geprobeerd had, hetzij dat ze er niet gingen. Er was ook nog niet zooveel behoefte aan suikerbieten, want de fa brieken verwerkten er nog niet zooveel. Maar thans, nu het aantal suikerfabrieken enorm is toegenomen en deze van zulk een geperfectionneerde installatie- zijn, dat ze dagelijks enorme kwantiteiten verwerken, nu worden er al meer sui kerbieten verbouwd en ook op heel wat lichtere gronden dan vroeger. Dat de verbouw van suikerbieten op zand- en zwavelgrond mogelijk is. dankt men aan het gebruik van kunstmest. Zonder kunst mest, geen suikerbieten, dat weet elke landbouwer. Onder die kunstmest Is voor de suikerbiet de kali een zeer voor naam iets op zand- en zwavelgronden. De suikerbiet verbruikt enorme hoeveel heden kali- Dat is bekend. Een vrij groote oogst suikerbieten b.v. van 45000 K. G. bieten en 25000 K. G. bietenloof haalt 204 K. G. kali uit den bodem. Alles gerekend per Hectare. Datbetee- kent nog al iets, 204 K. G. kali. Dat wil zeggen, zooveel kali, als zich bevindt in ruim 1600 K. G. kaïniet, of 500 K. G. 40°/o kalizout. Men kan hieruit leeren dat men niet de kalibemesting voor sui kerbieten, op zand- en zwavelgronden niet licht te hoog kan gaan. In sommige streken, waar men goeden zandgrond heeft, heb ik echter gezien, dat men op het bietenland 1000 a 1200 K. G- kaïniet in den winter uitzaait per Hectare. De bietencultuur bloeit daar op den duur kan men het niet minder stellen, als men pulp van de fabriek terughaalt in dezelfde mate als men bieten verbouwt en als men den stalmest op het bietenland brengt. Maar zonder kaïniet (of wat vaak goedkooper is 40°/o kalizout) kan geen enkele boer een bevredigenden oogst krijgen. Maar de suikerbietencultuur is erg loonend, en er kan dus ook wat voor de bemesting overschieten. EEN ZAKENMAN DIE NIET AD- VERTEERT OMDAT HET GELD KOST, MOET OPHOUDEN SALARIS UIT TE BETALEN, WANT OOK DAT KOST GELD. Echo van het Zuiden. 1244 «-i H-jJbL

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5