Rummer 24 Zondag 23 Maart 1913 36e Jaargang Tweede Blad. IUIU6NT ti, )or, IN. BINNENLAND. SUNLIGHT Kerknieuws. Korte berichten. OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. EXAMENVRAGEN. Toelatingsexamen R. N. L. VRAAGSTUKKEN. 1. Iemand verkocht zijn waren voor 529 gld. Hij had toen 11 gld meer ver loren dan 10% Hoeveel zou de verkoop bedragen hebben, zoo hij 10 gld. meer gewonnen had«dan 11%? 2. Van een partij steenen nam A deel en B deel, A betaalde f 9'/2, B f 102 per 1000 steenen. Te zamen betaalden ze f 621, Hoeveel steenen kocht elk 4426 3. Frits en Gerrit knikkeren met el kander. Frits heeft van 't aantal van Gerrit. Hij wint er 5, waardoor hij nu J/7 heeft van wat Gerrit overhoudt. Hoeveel hebben zij er samen f 4. Een goudsmid smelt ondereen 4 D.G. goud van 0,85 gehalte en 10 D.G. van 0,76 met 6 D.G. alliage, Van welk gehalte wordt het mengsel ijzen, tarief 2480 5. Nadat A 2/5 deel van een werk heeft verricht, komt B, die per dag twee maal zooveel doet, hem helpen, waardoor het werk in 36 dagen klaar komt. In hoeveel dagen kan A het werk alleen doen 6. Van een erfenis ontvangt A de helft van 't geen B en C samen ont vangen, terwijl B zooveel rijksdaalders als C guldens krijgt. Indien C nu f 1250 minder ontvangt dan A, hoe groot was dan de erfenis 7. Iemand stond 1 uur en 40 min na zonsopgang op en ging evenveel tijd na zonsondergang te bed. Als hij nu 23/36 van een etmaal was op geweest, hoe laat was hij dan opgestaan 8. Een spiegelglas is in dendagl0'/2 d.M- hoog end.M. breed. De lijst is l'/2 d.M. breed. De geheele spiegel bedekt op den muur 135 d.M". Hoeveel oppervlakte heeft de lijst 9. Van een breuk is de noemer 8 meer dan de teller. Vermindert men beide met 5, dan wordt de waarde der breuk 3/5. Welke is de eerste breuk 10. Hoeveel is (127, - 877» x 7r) (3»/« - 2»«/69) 1>/7 Voorbereidende Klasse. NED. TAAL. Van onze Poes. Het kopjen op de voorste pooten, Lag poes eens achter 't regenvat Haar oogjes waren half gesloten Het weer was ook ontzettend mat. In 't donker l#of van 't dorenboschje, Niet verre van de waterbron. Zocht juist een vogeltjen een moschje Beschutting tegen 't licht der zon. Ons poesje gluurde van ter zijde Naar 't tjilpend beestje keer op keer, Sloop stil wat naderbij en vlijde Het kopje dan weer zoetjes neer. Maar strakjes strekte zij de klauwen, 1 Sprong eensklaps toe verbazend [vlug I En onder luid.en klagend mauwen Lag daar mijn poesjen op den rug. »Miauw< De dorens van het boschje Ach, dat zij die vergeten kon Met bloedend neusje, zonder moschje, Sloop poes miauw* weer naar de ton. a) Geef den inhoud van bovenstaand gedichtje met uw eigen woorden vrij weer. b) Beproef het volgende wat uit te breiden. Maak er een doorloopend ver haaltje van. De hond van onzen buurman heeft gisteren den ondeugenden Herman in zijn been gebeten. Voeg er b.v. bij Wat voor een hond het was, waar en waaraan de hond vast lag hoe Herman hem plaagde en tergde dat de hond geweldig blafte en sprong dat hij door den ketting brak dat Herman toen om hulp schreeuwde waar de hond hem ge beten had wie er kwam toeloopen wat de buurman zeide wie hem naar huis bracht wat er thuis nog volgde hoe lang het duurde, eer het been genezen was welk besluit Herman maakte. Er mag nog meer bijgevoegd en van de volgorde afgeweken worden. c) Schrijf 't onderstaande in den onv. teg. tijd en zet onder het gezegde twee strepen, onder het onderwerp ééne streep. Vul ook in Het gerucht (verbreiden) zich door dgansomtrek. Waarom (verbranden gij dlbrief Diman (verbieden) mij te doen, wat ik het beste (achten). Dilichtzinnigjongeling (versmaden) draad, dizijn vader hem (geven). Zij (wenden) zich tot hare moeder en (bidden) om vergiffenis. De wildebras (vertreden) de mooie bloemen, die hij langs dweg (vinden). Gij (praten) maar door en (zwijgen) niet, ofschoon de on derwijzer het u (verbieden). d) Schrijf bovenstaande zinnen in den onv. verl. tijd. e) Ontleed rede- en taalkundig. Die bezorgde vader zorgt altijd goed voor zijn groot gezin. Voorbereidende klas. REKENEN. 1. Twee personen moeten verdeelen f 34,78, zóó, dat de een f 37,50 meer krijgt dan de ander. Wat komt ieder toe 2. Een rechthoekige wel is 7,8 D.M. lang en 2,5 H.M. breed. Hoe groot is de oppervlakte Hoeveel bedraagt de omtrek 3. Reken voor, wat meer is. 275 Rsd. of 2760 kw. of stuivers f 13795 4. Een weg van 132.6 H M. wordt afgelegd door A, die 85 en door B die 78 M. per minuut doet. Hoeveel min. doet de een er minder over dan de ander 5. Binnenwerks is een bak lang 0,75 M., breed 0,45 en diep 0,35 M. Hij is voor drievierde met water gevuld. Hoe veel H L. water bevat die bak 6. Een spaarbank geeft 2,64% rente. Iemand heeft er een som geld in gehad gedurende 3 mnd. en trek aan rente f 1,485. Hoeveel bedroeg die som 7. 21,003 X 870,84 24,19. KaHzout. In den laatsten tijd is er aanhoudend sprake van 40% kalizout in de artike len," die over .bemesting handelen.'.De naam zal wellicht blijken voor de prac- tijk wat lang te zijn. Naar ik verneem spreek men dan ook hier en daar slechts kortweg van „kalizout Daarmede be doelt men dan het 40% kalizout. Ik volg hier dat gebruik maar na en bezig ook den verkorten naam. Er wordt dus tegen woordig in Nederland speciaal drie ver schillende stassfürten kalizouten gebruikt; n.l. Kaïoiet, Fatentkali en kalizout. Het kalizout wordt in den laatsten tijd in Nederland druk gebruikt en vooral daar, waar men de kalimeststoffen in groote kwantiteiten gebruikt, omdat 't betrekke lijk goedkoop is. Het bevat namelijk de oorspronkelijke naam zegt het veertig procent in water oplosbare kali. Wanneer men aanneemt, dat kaïniet 12'/2 in water oplosbare kali bevat, dan heeft men al spoedig ingezien, dat kalizout minder dan deel kost aan vracht, zaailoon enz en daardoor in 't gebruik dus goedkooper is dan kanïet. Gewoonlijk kost het daarenboven ook nog iets min der dan 3 X den prijs van kaïniet. Het kalizout bevat gemiddeld ongeveer 47'ƒ2 pCt chloor. Het chloorgehalte van kaïniet is niet altijd hetzelfde. Bij een gemiddeld gehalte van 30% chloor heeft men in 100 K.G. kalizout veel minder chloor dan in 300 K.G. kaïniet. Dat geeft ons eenige aanwijzing voor het gebruik. Planten, die niet van chloor houden, zooals b.v. aard appels zouden met kalizout beter gediend zijn dan met kaïniet. Wanneer aardappels als massaproduct verbouwd worden komt kalizout heel wat goedkooper uit dan patentkali, die ook veel aan aardappels gegeven wordt. In 't algemeen kan men kalizout op allerlei grondsoorten geven. Het spreekt van zelf, dat het echter vooral daar boven kaïniet te verkiezen is, waar eenige vrees bestaat voor het dicht slibben van den bodem bij overvloedig gebruik van zout. Op lichte gronden geve men het kalizout het best in den herfst of den winter. Op zwaardere gron den kan men er ook wat later mee komen. Het komt me voor, dat het nu voor kalizout nog niet te laat is, doch men moet niet te lang meer wachten. nen mag een voordracht of oefening verzuimd worden, na vooraf gevraagd verlof. Het programma van den cursus werd bereids medegedeeld. Het uitvoerigst is 't te vinden in de Kath. Soc. Week blad van 25 Jan. 1.1., blz. 39 evg. Gelijk reeds medegedeeld, worden in de ochtenduren de lessen gegeven uit sluitend door Prof- Aengenent, Mr. Aalberse en Mr Tepe, die ook's avonds de oefeningen zullen leiden 's Middags worden uitsluitend onderwerpen behan deld van apologetischen, economischen en practlsch-organisatorischen aard. Voor her en Deugd. In de verschillende Bisdommen zijn thans geconstitueerd de Voorloopige Commissies van Propaganda der Mannen- afdeelingen De volgende heeren hebben zich be reid verklaard in deze commissies zitting te nemen Naar wij vernemen zal de commissie voor het Bisdom 'sHertogenbosch reeds deze week een circulaire richten aan de zeereerw. heeren pastoors van dat Bis dom. Voor 't Bisdom sHertogenbosch Mgr. A. F. Diepen, rector. Den Bosch dr. L- Dekkers, Eindhoven beiden leden van het hoofdbestuurP. de Louw, Helmond; J. W. Rompu, Nijmegen; L. Verhoeckx, kapelaan, Veghel. Voor het Bisdom Breda J. van den Muijsenbergh, kapelaan, Breda J. van Mierlo, gemeenteontvanger en secretaris van den Voogdijraad voor ireda, Ginnekenbeide leden van het ïoofdbestuurJ. P. J. Asselbergs, in dustrieel, Engelsche Straat F. 43, Bergen op Zoom mr. A. C. B. Aarts te Gin neken. 8. Een koopman ontvangt f 15,64 voor waren, die hij met 8% verlies heeft verkocht. Wat was de inkoopsprijs 9. Hoeveel M2 samen 2,05 H.A. - 1700 c.M2 3,05 A. 0,25 D.M2. 10. Een aannemer zou met 250 werk lieden een werk voitooien in 54 dagen. 25 man ko»en echter niet. Hoe lang zal nu 't werk duren Het Tweede Kamerlid L. de Ram. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer L. de Ram werd gekozen als afge vaardigde'voor de Tweede Kamer voor het district Bergen op Zoom, dat hij sinds dien onafgebroken heeft vertegen woordigd. („Maasb.") Naar wij vernemen, heeft het tegen woordige Kamerlid voor Bergen-op- Zoom, de heer de Ram, aan het bestuur der Katholieke Kiesvereeniging in dat district op een daartoe strekkende vraag medegedeeld, dat hij zich gaarne weder om voor een vernieuwing van zijn man daat beschikbaar stelt. Het Vredespaleis. De heer Albéric Rolin, hoogleeraar in het internationaal recht aan de Gent- sche Universiteit, secretaris-generaal van het Instituut de Droit International, is door het Bestuur der Carnegie-stichting benoemd tot directeur-generaal van de Bibliotheek van het Vredespaleis. Centraal Bureau voor K. S. A. Groote Sociale Cursus. Gelijk wij reeds meededeelden, is het Centraal bureau voor de K. S. A. van plan, een grooten socialen cursus van vier weken (in twee deelen elk van 14 dagen) te organiseeren, speciaal voor de voormannen in de R. K. vakbeweging. Het maximum aantal deelnemers was vastgesteld op 30het minimum op 10. Daar zich thans reeds 15 deelnemers hebben opgegeven, kan dus de cursus doorgaan. Hij zal gehouden worden in het Centraal Bureau voor de K, S. A., van 14 tot 26 April a.s. Zoolang het aantal deelnemers en toe hoorders nog geen 30 bedraagt, kan men zich aan het Centraal Bureau opgeven In geen geval echter zullen meer dan 30 personen worden toegelaten. Zoowel deelnemers als toehoorders moeten zich verbinden althans de eerste helft (van 14—26 April) geheel mee te maken. Alleen om zeer dringende rede Te Antwerpen is gisteravond om tien uur een zeer hevige brand uitge broken in de suikerraffinaderij van de firma Peten, aan de Lepelstraat, een der volkrijkste buurten van Antwerpen. De geheele brandweermacht was spoedig ter plaatse. De brand, die op de eerste verdieping was uitgebroken, verspreidde zich zeer snel, zoodat het gebouw wel dra in vlammen stond. De hitte van het vuur was zoo hevig, dat men het gebouw nauwelijks kon naderen. Tegen half elf had de brand zoo'n omvang genomen, dat de straten, waar de fabriek gelegen is, de Lepelstraat en de Craesbekestraat, geheel moesten worden ontruimd en de arme bewoners zich met hun have en goed op straat moesten begeven. Tegen middernacht was men het vuur eenig- zins meester, hoewel het nog met hevige kracht voortwoedde. Van de omstandig heden hebben eenige onverlaten gebruik gemaakt om huisraad te ontvreemden. Het vuur was hedenmorgen nog niet gebluscht. De schade wordt op eenige honderdduizenden franks geschat. Uit de Kloveniersburgwal te Am sterdam is gistermiddag het lijk opge haald van een als heer gekleed persoon De 18-jarige dienstbode van de familie Veenstra te Heerenveen, die bij het aanmaken van een kachel in brand was geraakt, is, na veel lijden, gestorven. Vanmorgen om halfvijf is schipper v. G., uit 's-Gravenzande, die met zijn schip in de binnenhaven te Maassluis lag, door een misstap in het water gevallen en verdronken. Onder Zeeburg, bij Amsterdam, is Zondagmiddag het lijk opgehaald van een man van middelbaren leeftijd. Toen Maandagmorgen bij het aan breken van den dag de visschersvloot van Vollenhove zee koos, werd, naar de >Zw. Ct." meldt, door een visscher bij de havenbrug het lijk ontdekt van eeo vrouwspersoon. Nader bleek, dat daar de 26-jarige Trijntje B., die bij haar va der, Jochem B., inwoonde, was te water geraakt en verdronken. Zondagavond 10 uur heeft men het meisje nog aan de haven zien wandelen. Gisterenmorgen waren in de ijzer gieterij op het terreiD der Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij te Rotterdam werklieden bezig met het verplaatsen van gietvormen door middel van een loop kraan, waaraan zij met 2 haken werden opgeheschen. Om kwart over achten brak een dier haken, terwijl een zijstuk van 2000 K. G. zwaarte er aan hing. Dien tengevolge trok de haak recht en het zware voorwerp gleed op het lichaam van den 48-jarigen C. Molenaar, die zwaar Inwendig letsel bekwam. ..^aar ziekenhuis vervoerd, bleek hij bij aankomst daar reeds overleden. Hij laat een weduwe en 4 kinderen na. Te Zoeterwoude is het bijna 6-jarig oudste dochtertje der familie J. Lemmer zaal voor de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. In Ostende is kort geleden een man voor de veertiende maal gehuwd. Jaarlijks worden van Europa naar Amerika voor 175 millioen mark aan parels en diamanten geëxporteerd. Naar aanleiding der laatste gure dagen brengen wij in herinnering, dat de ondervinding leert, dat na een koude Maart een warme zomer volgt. Behoudens.... de uitzonderingen 1 Tusschen Delfzijl en Embden is een met 4 personen bemande boot om geslagen. Drie personen werden gered, doch de werkman Bosz, gehuwd en va der van 8 kinderen bleef in de golven. Te Hoorn Is gisteren een 14-jarige jongen bij een overweg door een snel trein gegrepen en gedood. Hoewel de boomen gesloten waren, ging hij met een fiets aan de hand door een zijhek. Een rangeerende trein belemmerde het uitzicht, zoodat hij den sneltrein van Enkhuizen niet zag aankomen. Hij werd gegrepen en 16 meter ver weggeslingerd. In de Reinickendorferstrasze te Berlijn, woedde gisterenmorgen een he vige brand in een autogarage. De berg plaats van negenhonderd vierkante me ters oppervlakte brandde totaal uit 25 auto's werden een prooi der vlammen. De schade wordt op 200.000 mark ge schat. In Noord-West Duitschland heeft gisteren een geweldige storm gewoed. Bij Brunsbütterkoog is de baggerschuit Goedhard II omgeslagen. Drie mannen, een vrouw en een kind zijn verdronken In het Keizer-Wilhelmkanaal zonk de sleepboot >Vulkan€, de bemanning werd gered. Een zestig-tal booten verging op de Elbe. Ook op de kusten van Norderney woedde een orkaan. Hoe oud was je oom, toen hij stierf Tachtig, jaar. Was hij nog in het volle bezit van zijn verstand Dat weet ik nog niethet testa ment is nog niet geopend. De voordeelen van een advertentie bovenalle andere soorten van reclame: 1. De courant wordt ter hand geno men, wanneer men werkelijk het voor nemen heeft om te lezen. 2. Het adverteeren is een middel dat dagelijks kan worden toegepast. 3. Het adverteeren is niet duur, in aanmerking genomen het aantal lezers, dat men er door bereikt. 4. Men richt zich ook tot menschen die men b.v. bij het zenden van circulaires zou vergeten. De vennootschap, die zich ten doel stelt in 1920 in Antwerpen een wereldtentoonstelling te houden, is op het punt van bepaald samengesteld te worden. Het kapitaal bedraagt 3 millioen. Tot hiertoe zijn 27 inschrijvingen van 100 000 frs. elk ingezameld onder de bankiers en kooplieden. Het socialisme zooals vele men schen het zich voorstellen, wordt in de volgende geschiedenis van twee Ieren geschilderd, die van gedachten wisselen over de schoonheden van die leer. Natuurlijk, dat beteekent de komst van gelukkige tijden, zeide Pat. Het be teekent de algemeene verbroedering der menschheid. Als jij twintig duizend dollar hadt, zou je er mij de helft van geven, nietwaar Mike Dat zou ik, antwoordde Mike. En als jij honderd paarden hadt zou de helft daarvan voor mij zijn Ja zeker. En als jij twee varkens hadt, zou je er mij één geven, nietwaar? Ik denk er niet aan. Je weet heel goed dat ik twee varkens heb. Volgens de Utr. Ct. heeft er Dins dagavond te Jutphaas een hevige klop- Echo van Zuiden. cat

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5