[Nummer 25 Donderdag 27 Maart 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Eerste Blad. GEWROKEN! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. BINNENLAND. Vakorganisatie in den Middenstand a .u) Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Echo van het Zuiden, IVaalwijksclie en Lsigstmtsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n n e m e n t s p.r ij 8 per 3 maanden f 0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingebonden stukken, gelden eci., franco te zenden aan den Uitgever. \j UITGAVE: Advertbntibn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. - f y'.ki-A J<3v'Si j 0423 i- Namens het PI. Comité der K. S. A. te Waalwijk, werd ons opname verzocht van het volgend artikel voorkomend in de N. Haarlemsche Courant van 23 October 1909. De lezing van dit artikel is voor de .Middenstanders in de Langstraat van groot belangd ten ook bij hen het ernstige besef is ontwaakt dat aaneen sluiting noodzakelijk is en ze daarmede reeds een goed begin hebben gemaakt, van bizondere actualiteit. Onze tijd is de tijd der aaneensluiting. Het iVerzamelt u I' wordt geblazen van alle torentransen, en de groepeering van burgerij en volk naar klasse en stand voortkomende uit de economische ver houdingen en de diep-verschillende levensomstandigheden, is van dezen dag. Maar niet alleen naar klasse en stand bij groote partijen dus ook naar het vak wordt de aaneensluiting volko- mener. In den arbeidersstand is vakorganisatie de leuze geworden, die ten bate van het bestaan en het goede werken der arbei- detsbevveging overal moet worden aan geheven. Zonder vakorganisatie geen sociaal werken, zonder de vakvereni gingen geeu actie. De groepeering van de maatschappij in scherp-afgeperkte vakorganisaties is, voor zooverre het de groote kwestie betreft van het werk der voortbrenging, een noodzakelijkheid geworden voor den economischen vooruitgang. Naast de arbeiders-aaneensluiting is de Midden standsbeweging gekomen in de laatste jaren. Men heeft ingezien dat niet alleen voor krachtsvertoon in den wedijver van kapi taal en arbeid de organisatie van deze 3 6 JU Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 23) Hieronder volgt 'nog de straat eo het huisnummer, besloot Kurt, torwijl hij den brief weer toevouwde. Da brief geeft zeer weinig hoop, zegde Hugo, terwijl hij langzaam op en neer wan delde, ik vrees dat wij morgen hot doodsbe richt zullen ontvangen. Voor Willy's vader zal het een vreeselyks slag zijn, ik weet mot welk eene liefde hij aan zijn talontvollen zoon hing, die zijn trots en vreugde was. En niet minder zwaar zal deze slag voor Leoqie zijn, vervolgde Martha bekommerd. Ssdert zij weet met welk doel de assessor op reis is, vraagt zij eiken dog of er geen brief van hem gekomen is. Dat kan misschien alleen nieuwsgierig heid zijn bracht Kurt in het midden. O neen zegde Frieda, dat is het eenige, waarin zij belang stelt, overigens is alles haar onverschillig. En daar schuilt volstrekt goene wraakzucht ochter, want zij verafschuwt haren gewezen verloofde en nog gisteren heeft zij duidelijk verklaard, dat zij wenschte, dat de assessor hem niet zou ontmoeten, daar uit die ontmoeting Blechts onheil kon voortkomen. Dan zou 't misschien beter zijn het geval voor haar te verzwijgen, ried Hugo aan. Kunnen wij dat? bracht de baron hier tegen iD, terwijl hij hem vol verwijt aanzag. Mogen wij dien brief achterhouden Als het doodsbericht komt, zal Willy's vader het open lijk bekend maken. Neen, neen, viel Martha hom in de rede, de baron heeft gelyk, wij kunnen het niet voor haar verborgen houden, hoe zwaar het haar ook moge treilen. En mag ik u verzoeken, haar den brief te overhandigen wendde zich de baron nu beide partijen, patroons en werknemers, een noodzake'ijkheid is, maar dat ook buiten de groote vraag der productie aaneensluiting tot zelfbehoud noodig werd. Degenen, die in de maatschappij de functie vervullen niet van voortbrengers, maar van verdeelers van den maatschap- pelijken rijkdom, hebben het noodig ge oordeeld zich bijeen te scharen, ten einde le ontkomen aan den druk, door de andere factoren van het economische leven op hen geoefend. Om niet ten onder te gaan en te worden weggestooten uit het getal dergenen die met goede reden als noodzakelijk kunnen worden gerekend voor de economische welvaart, hebben de Middenstanders zich moeten organiseeren tot een eenheid, die opkomt voor het goede recht van dien stand. Het »vac homini soli' wee den mensch die alléén staat, gaat ook voor hen op 1 Maar langzamerhand heeft de Midden stand aan die aansluiting niet genoeg. De algemeene organisatie is noodig, maar ze is nog maar een begin. En hier zooals op nog andere punteo, moet de Middenstendsorganisatie zich weer spie gelen aan de arbeidersbeweging die uit natuurlijke oorzaken in het organisatie vraagstuk al verder is gevorderd. In de Middenstandsbeweging moet groeien de vakorganisatie, zooals die reeds bloeit in de arbeidersactie. Niet om dezelfde rede nen, want het naaste doel der arbeiders organisatie is in wezen verschillend van het naaste doel dat de Middenstandsbe weging beoogt. Doch van beide organisaties kan toch weer dit beeld worden geschetst, dat ze zijn als breeduitloopende, forscheboomen, maar die gevoed moeten worden en krachtig moeten worden gemaakt door de levenssappen welke toevloeien langs de wortels, stille, kalme, doch nood zakelijke factoren voor een gezond lichaam. De wortels van elke standsorganisatie zijn de vakvereenigingen. In den Middenstand en we spreken nu hier voornamelijk van den Katholieken Middenstand is de aaneensluiting dank zij den steun en de opwekking vau hoo- tot haar. Beter dan ik zult gij haar op de noodlottige tijding kunnen voorbereiden, en haar op. de eter der boop kunnen wijzen, tot welke z'y beden nog kan opzien. 't Is eene zware taak voor my. Ik weet het, maar gij zult het aanzien als een vriendschapsplicht, die vervuld moet worden. Wilt gij met mij meegaan? Daartoe ben ik bsroid, mevrouw Dan moet ik een oogenblik gednld ver zoeken. zegde Martha en met eane lichte bui ging verliet zy de kamer. Gij duidt mij niet ten kwade dat ik ook heenga vroeg Hugo nu aan zijnen vriend, ik moet de voormiddagpost nog gereed maken, daarna volg ik u beidenook mijne ouders zal dit bericht diep treffenT. Na verliet ook bij de kamer en Kurt zat alleen met Frieda, die verlegen eenig bordnnrwerk in de hand nam en daaraan begon te werkeD. Gij wilt toch niet naar Parijs gaan, ba ron vroeg zy na een oogenblik stilte terwyl zij tersluiks een blik sloeg op zijn ernstig peinzend gelaat. Ik zit daar juist over na te denken, ant woordde hij, de schurk mag niet zegevieren, de vriend moet gewroken wordeD. Goede God, gij znlt hem toch ook niet willen uitdagen? zegde zij angstig. Mijn plicht als vriend gebiedt mij dit. Maakt die vriendenplicht het werkelijk gebiedend noodzakelijk, dat ook gy n laat doodschieten? Vergeef mij deze opmerking, wanneer gij het niet met mij eens zijt, maar zy moet mij van het hart De assessor beeft dwaas gehandeld, volgens rayne meening, was Leonie niet in hare eer gekrenkt. Daarover denken wy mannen geheel an ders, mejuffrouw; als ik iu de plaats van mijn vriend was geweest, dan had ik eveneens zoo gehandeld. En dat ik nu ook zou worden doodgeschoten is nog verre van zeker, en al was dit ook het geval, wat zou er aan gelegen zyn Al de schoone droombeelden, die gij op uw blijspel en uwen roman hebt gebouwd. Welke waarde hebben die voor mij. Als ik een beroemd man wordt en toch niet gelnk- kig ben, wat kan mij het leven dan nog aan ger hand en de medewerking van onze Katholieke Middenstanders zelf, in dit Diocees nu vrijwel algemeen. Althans in onze steden bestaan reeds ettelijke Katholieke Middenstandsvereenigingen, en vereenigd in den Diocesanen Bond, werken ze vruchtbaar en met eere. De vergadering die te Delft werd gehouden, de oprichting van eene Credielbank voor het Diocees Haarlem, (1) de vele maat regelen van plaatselijken aard die hier en ginds zijn getroffen, bewijzen dat er pit zit en merg in onze Roomsche Mid denstandsbeweging. Doch nu we zóó 'ver zijn, nu komt die andere vraag, de vraag naar vak organisatie, omhoog. Zoolang de alge meene vereeniging het eerste werk der organisatie te doen had zoolang is de behoefte aan vakorganisatie nog wat op den achtergrond gebleven. Doch nu dat eerste en noodzakelijke werk is gedaan, nu komen de détail- kwesties aan de orde. Nu zal men de hand moeten slaan aan vragen van plaatselijk niet alleen, doch van speciaal vakbelang. Zondagsrust, vervroegde sluiting of niet, concurrentie, informatie-bureau en tal van andere zaken wachten op be handeling, en van deze zijn er vele, die alléén enkele vakken raken, of wel, die door Middenstanders uit andere branches niet wel kunnen worden beoordeeld. De algemeene org?, -iiatie nu kan voor die kleinere, bijzondere kwesties geen oog en oor hebben ze kan er ook vaak geen oordeel over uitspreken, haar in menging zou door de speciale vakge- nooten zeer terecht niet passend worden geheeten. Maar aan de oplossing dier kwesties kan toch wel de algemeene organisatie steun geven door haren invloed. En ziehier dan al vanzelf aangegeven de noodzakelijkheid van de vakorgani satie in den Middenstand. Ook voor het behoud van de belangstelling der leden voor de algemeene beweging wordt de vaksplltsing meer en meer noodig. Het is toch reeds zoo moeilijk, den Middenstander belangstelling te doen houden in de economische vraagstukken, die toch zijn levensbestaan betreffen. Welnu als de vakorganisatie ontbreekt, bieden Familie heb ik niet, behalve een zwartgalligen oom, die zich maar niet met de keus vau in ij ii borö8p kan verzoenen. Gy hebt vrienden wien het zoer smarte lijk zou vallen, u te moeten verliezen, viel zy hein in de rede, en bare stem verried die- pa ontroering gelden n dio vrienden dan voor niets Kort von Mengden wasopgestaau en stapte in opgewonden stemming de kamer op en neer nu bleef hij voor haar-qtaan, terwyl zijn blik met innige teederheid op haar rustte. Rekent ij ga ook tot die vrienden vroeg bij zacht. Zoadt gij ook bedroefd zyn als Hoe kunt gij zoo iets vragen t zegde zij eenigszins verwytend, en toen zyn blik nu den haren ontmoette, liet zij blozend het hoofd op de horst einken. Gy zoudt misschien een troan voor mij storten en my dan vergeten vervolgde hfj met bevBnde stem. Niemand wordt toch zoo spoe dig vergeten als de dooden Als gy wist hoe pynlyk uwe woorden mij aandoen Is dat werkelijk zoo, Frieda? vroeg hij terwyl by zich tot haar over boog. Weet gij het dan niet reeds lang, hoe vreeselijk het my zon zijn voor altyd van u te moeten schei den Gy moet het wel weten, en toch heeft geen woord, geen blik van udit ooit my ver raden. Frieda, mag ik het n in dit oogenblik vragen of gij mij het geluk wilt schenken, waarnaar mijn hart zoo zeer verlangt Welke waarde hebben roem en eer voor mij, als gij die niet met my will deelen Wat geef ik om het leven, als niet nwe liefde daar waardeen bekoorlijkheid aan schenkt Langzaam sloeg zij de bruine oogen tof hem op. Wat kan ik voor o zijn ant woordde zij zacht en ook hare stem beefde. Ik ben slochts een onwetend meisje... Gij zijt mijn alles, mijngansche wereld! riep hij, terwyl hij voor haar nederknielde en zijne armen om haar heensloeg, het gelok u te bezitten, zal mij blijmoedigheid en kracht tot den arbeid geven en alle lauweren die ik oogst, leg ik neer aan uwe voeten. Met een glimlach op het van geluk stralend gelaat boog zy zich voorover en een innige kns bezegelde het verbond des barteD, dat en het werk dat aan deze behoort, op den duur moet worden gedaan door de algemeene organisatie, dau zal telkens die bepaalde vakkwestie die aan de orde is, slechts hun belang inboezemen die tot het vak behooren, en de be langstelling bij de anderen gaat er uit. Beroepsvereeniglng naar eigen be- roepsbelang, terwijl de groote organisatie steun en leiding geeft, is dus noodig èn .om wille der betere behartiging van be roeps-vragen èn om wille der algemeene Middenstandsorganisatie zelve. In een volgend artikel hopen wij de vraag te beantwoorden hoe die beroeps organisatie wezen moet. 1) Ook te 'a Bosch. Paasc/icongres S. D. A. P. De socialisten hebben hun Paschen wederom gevierd met een congres. Er is niets bijzonders gebeurd. Gewone kibbelarijen over »Het Volk', de Ka merclub enz. Uit de jaarverslagen echter eenige'belangrijke dingen. >Het Volk' heeft 3148 nieuwe abon nees gekregen en de partij is met on geveer 3000 leden vooruitgegaanze bereikte het cijfer van 15667. Er zijn 13754 nieuwe kiezers op de lijsten gebracht over heel het land. Het aantal sociaal-democraten, dat zitting heeft in de Tweede Kamer be draagt 7, dat in de Staten van vier ver schillende provincies 22, terwijl 185 so- ciaal-demokraten zitting hebben in 75 gemeenteraden. Wat de redactie van >Het Volk' be treft daze werd uitgebreid door de aan stelling van den heer F. van der Goes. Voor Rotterdam werd een afzonderlijke redacteur aangesteld, n.l. de heer H. Spiekman. Naast »Het Volk' met >De Noten kraker' en >Het Weekblad' bestaan er 21 weekbladen, opgericht door afdeelin- gen en federaties. Ziektewet. In parlementaire kringen bestaat, vol gens de Tijd, de verwachting, dat de Tweede Kamer, die 1 April bijeenkomt voor de oeuwigheid was gesloteD. Nu blijft gij by my, ik iaat u niet op reis gaan, zegde zijv toen zij uit de eerste betoovering ontwaakte. Ik beloof het n, antwoordde by, het is uw eerste weusch, dien moet ik vervollen. Eo dat zal.u zeker niet al te zwaar val len schertste zij. Maar al was dit ook het geval, van die belofte kan ik u niet ontslaan, ik zou dag noch nacht rast vinden, als ik wist dat gij in Parys waait. Mag ik u gelnkv/enschen? vroeg op dit oogenblik een stem achter hen. Onthutst zogsn zij op.°Geheel vervuld van hun geluk hadden zij niet bemerkt, dat Mar tha de kamer weeT was binnengetreden. Knrt, die nog voor zyn verloofde geknield lag, stond op. Frieda snelde harozuster inde armen. - Dat moogt gij, mevrouw.-zegde hy t ein delijk hebben onze harten elkander gevonden en het verbond gesloten. Misschien zult gij ons het verwijt doen dat 't oogenblik slecht gekozen is, maar tegenntellingen als deze ko men in 't leven dikwijls voor en wanneer de gelegenheid gunstig is, om een wenBch van vele jaren in vervulling te brengen daD moet die gelegen aangrypen Ik doe geen enkel verwyt antwoordde Martba, terwijl zij hem beide handen toesfak ik weet dat Frieda aan uwe zijde gelukkig zal worden, en als ik zelf ook niet zeer ge lukkig was zou ik er toe komen, haar te benyden. No ïb er een einde aan uw hopen en vreezen, wendde zij zich lachend tot bare zuster en als niet Juist heden dat droevig bericht uit Parys was toegekomen, zouden wy vroolijk feest kunnen vieren 'Met het oog op die treurige gebeurtenis zou ik willen verzoeken onze verloving voor- loopig nog geheim te bonden, en als ik dan nog een wenBch zon mogen uitspreken, zou het deze zijn, dat wij er geen openbaarheid aan geven, alvorens ik bewezen heb, dat ik niet da onbeduidende lediglooper beD, waar voor ik thans nog bij velen doorga. Binnen vier weken zal het beslist rijn, of ik op het het gebied der dramatische of der romantische literatuur iets degelijks leveren kaD. Heb ik de by val, waarnaar ik streef, dan kan myne om den 2en d. a. v., zooals besloten is, met de behandeling der Ziektewet aan te vangen, reeds den len Mel e. k. of hoogstens eenige dagen in Mei haar werkzaamheden zal eindigen. Men verwacht toch, dat de debatten over het Ziekte-verzekeringsontwerp niet een zoodanigen omvang zullen aanne men, dat een uiteengaan omstreeks het bovengenoemde tijdstip onmogelijk zou blijken. Het moet zelfs in de bedoeling liggen om vóór bedoeld reces ook nog af te doen het ontwerp nopens de pen- sionneering van gemeente-ambtenaren. Ned. R. K. Volksbond. De Ned. R. K. Volksbond heeft Maan dag te Amsterdam zijn 25-jarig bestaan gevierd, 's Middags om half een werd een optocht door de stad gehouden, waaraan 47 afdeelingen met 60 vaandels en 6 muziekkorpsen deelnamen. Drie der vier oprichters, de heeren Passtoors Cornelise en Witmarschen, reden in een rijtuig aan het hoofd. De feestvergade- ring werd gehouden in het versierde Paleis voor Volksvlijt en werd bijgewoond door Mgr. A. J. Calller, bisschop van Haarlem, Mgr. Meeuwissen, Mgr. Jansen, Mgr. Klönne, Mgr. Eygeraam enz. Na orgelspel en zang huldigde de heer J. Smit o.a. de oprichters van den bond. Feestreden werden uitgesproken door rector A- G. Van den Berg en Mr. P. J. Aalberse. Z. D. H. Mgr. Callier bracht daarna in opdracht van Z. H. den Paus, hulde aan den Ned. R. K. Volksbond voor hetgeen deze bond heeft gedaan in het belang van de Katholieke zaak in Ne derland. Aan den voorzitter van den bond, den heer J. W. Smit, vereerde spr. uit naam van den Paus, het gouden kru«s »Pro Eccelsia et Pontifice'. Op verzoek van Mgr. Callier deelde daarna de heer Parstoors mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft aan den hear Witmarschen, die van den aanvang af in het bestuur zijner afdee- ling heeft gezeten, te verleenen de zil veren medaille van de Oranje-Nassau- orde. y. P L Het programma van het avondfeest bevatte o.a. toespraken van pater F. X. P. Duynstee en den heer Passtoors. Onder leiding van eerstgenoemde werden brnid trotsch op mij zijn en dan kom ik niet in verdenking, dat ik by myn aanzoek sleohts aan haar vermogen heb gedacht. Hoe zou men n van zoo iets knnnen verdenken antwoordde Frieda verontwaar digd. Wie u kent. Beste kind. hoevelen zijn er, die mij nog niet kennen en gy moet niet vergeten dat kwade tongen steeds gaarne den laster te baat nemen. Laat hen dit doen, aan ons geluk zal het niet schaden Als gij het echter verlangt, zal ik mij gaarne naar uwen wensch voegen voor myn geluk is het voldoende te wetenilat onze harten elkander toebebooren. Ik geloof dat de baron gelyb heeft, zegde Martha, wij kunnen cr ook eerst Hugo nog eens over raadplegen, en dit oogenblik is in geen geval geschikt om de verloving aan de familie Kastner mee te deelen. Ons rijtuig staat te wachten baron? Knrt nam afscheid van Frieda en bood de joDge vronw zijnen arm aan eenige oogen- blikken later rolde bet rytuig weg. LeoDie zal wel op haro kamer zijn, be gon Martha onder bet ryden. Op dit uur houdt zy zich daar gewoonlijk bezig met tee kenen Ik ga dadelyk bij haar binnen, gij zult mijne schoonouders in de woookamer vinden, wilt gij daar op my wachten? De baron knikte toestemmend en stelde .de jonge vrouw de brieven ter hand. Willy's brieven heeft zij niet beantwoord, en dus zal 'dit bericht baar misschien niet zoo aangrypen als Rij wel vreest, zegde hij. Gy kent Leonie's innigste gevoelens niet, baron ik meen zelfs te mogen veronderstellen dat de liefde van den assessor niet onbeant woord is gebleveo. Als hij de beslissende vraag tot haar had gericht, voor Beinrich Schlosz kwam. zon hij niet zijn afgewezen, daarvon ben ik overtuigd. Ik geloof dat zij lang op eene verklaring van hem heeft gewacht, en toen die uitbleef, is zij aan zijne liefde gaan twijfelen. (Wordt teivolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1