ïummer 26 Zondag 30 Maart 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen ROMA Cacao Eerste Blad. .ËWRO&EN! i/an houten's lit uit nummer bestaat DRIE bladen FEUILLETON. Landbouw INDU STRIËELEN. akorganisatie in den Middenstand Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Met heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik- van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1912. Heeren Industriêelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. cho van het Zuiden, iVanlwpsclie «n Laiigstraatsclie Courant, E Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het gebeele rijk f 0.90. 3rieveningezonden stukkengelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvektbntiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel;groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ii. i het eerste artikel hebben we ge- "gd aan te toonen, dat vakorganisatie middenstanders, beroepsvereenigin- j\ voor beroeps-zaken meer en meer idig wordt. Je vraag rest ons nog kortelings te lespreken, hoe die beroepsverenigingen iioeten worden ingericht. Was het met betrekking tot de al of "et noodzakelijkheid van vakorganisatie »ed, een voorbeeld te nemen aan de •kliedenbeweging, bij de vraag, hoe vakorganisatie in elkaar moet zitten, niet naar de vakorganisatie der werk- n worden gezien. .inmers, vooreerst zijn de omstandig- eden ten eenenmale ongelijk, en voorts aan de akorganisatie der werklieden de geheele sociale werkliedenbeweging .n „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 24) iUen kwam de andere met zijn vriendelijk /n innemend voorkomen, die alle harten stor- merderband veroverde. Hij behandelde Leonie Bteeds met de meeste onderscheiding, hij hui chelde eene liefde voor haar, die haar gelukkig zou maken en haar een toekomBt vol rozen geur en maneschijn moest voorspiegelen, hoe kon die zonder indruk op haar blijven Maar als zij Willy reeds voor dien tijd had liefgehad. Dat wil ik niet beweren, alleen zeg ik, dat die haar niet onverschillig was en dat er van zijne zijde slechts eeD enkel woord noc- dig zou geweest zijn, om de liefde in haar hart te doen ontwaken, doch dat woord werd helaas niet gesprokeD. Maar of zij dien ande ren zoo heeft liefgehad, als het ons allen tor- acheen, dat weet ik niet: een feit is het, dat "ians nog slechts met verachting aan hem wüst. Het zou beter zijn geweest alsook Wil ly zoo over hem had gedacht. Waarom hebt gij hem de reis niet af geraden Dat beb ik ook gedaan, maar met zijn ridderlijk karakter wilde hij daar niet van hooren hy rekende het tot zijn plicht, de eer van bet geliefde meisje te moeten wreken en tegen die hardnekkige eigenzinnigheid viel niet te redeneoren. Het rytuig stond stilMartha ging dade lijk de trap op naar Leonie's kamer waarheen het dienstmeisje haar verwezen had. De baron d de woonkamer binnen en werd door hot arde echtpaar met de gewone vertrouwe- vriendelijkheid ontvangen. - Gy komt ons zeker berichten brengen uit Parijs? zegde de rentenier, terwijl hij zij- nog niet definitief een plaats aangewezen. Daarom moet gezocht worden naar de speciale eigen eischen, die de Mid denstand stelt voor zijn beroepsvereni gingen. De eerste eisch is, dat de beroeps vereniging bij het bespreken en eventu eel ten uitvoer leggen van sociale maat regelen nooit de groote Middenstands- belangen uit het oog verliest. Een andere eisch is, dat de beroeps vereniging zich bewege langs de lijnen, welke de Middenstandsbeweging in haar geheel volgt. Immers de vakorganisatie in den Middenstand dient er juist voor, om op de bepaalde plaats, voor een bepaalde branche, het doel der Midden standsactie in de onderdeelen uit te werken. Het eigenlijke doel der Middenstands beweging is, in stoffelijken zin, verbete ring van positie, wegneming van mis standen, verovering van toekomende rechten. Dat doel is slechts te bereiken door aaneensluiting, maar alleen ten volle kan het bereikt worden door een ge zonde, goed georganiseerde aaneenslui ting. Want zoo algemeen als de term is: verbetering van positie, zoo oneindig verschillend is ook de verwezenlijking ne courant weglegde en hem vol verwachting aanzag. Knrt ging zitten en gaf omstandig bericht van het gebeurde. Zijne mededeelingen maak ten eenen verpletterenden indrnk. Thans nog van dwaasheid te spreken en verwijtingen te doen zou nutteloos zijn met deze woorden verbrak de rentenier ein delijk het stilzwijgen, terwijl zijn blik vol bezorgdheid op hot bleeke gelaat zijner echt- genoote rustte. Het gebeurde laat zich daar door niet ongedaan makenhet is na nog slechts de vraag welken indruk dit bericht op Leonie zal maken. Ik vrees het ergste, antwoordde de oude dame met esn diepen zacht. Sedert eenige da gen spreekt Leonie veel van den assessor, zij heeft zich reeds laten ontvallen dat zy vreest voor zijn leren en dit is te mesr opvallend omdat zij omtrent alle andere vragen een on rustbarend stilzwijgen bewaard. Maar hare belangstelling is ook zeer begrijpelijk, omdat hij hare eer wilde wreken zegde Kurt geruststellend. Natuurlijk zal deze treurige tijding haar zeer aangrijpen, maarzij zal toch ook wel bedenken, dat zij er niet de minste schuld aan heeft en dat het zijn eigen wil was. voor haar den dood tegemoet te tre den I Haar geweten kan haar dus niets ver wijten. Dat is het ook niet, waarvoor ik vrees mijnheer de baron, viel de moeder hem in de rede. terwyl zij luisterend den blik op de de deur richtteik denk aan eene andere mogelijkheid, en ik zal den hemel op mijne knieën danken als ik mij vergis. Meer nog dan zy, is de vader van den assessor te beklagen, zegde de rentenier, nog gisteren sprak ik met hem over de terugkomst von zijn zoon; hy was in het volle vertrouwen hem binnen enkele dagen weer thuis te zien. Ik ga eriladelyk heen antwoordde Kurt zoolang ik geen nader bericht uit Parys beb ontvangen, mogen wij nog hopen. En als die hoop werkelijk in vervulling treedt, zal de ongelukkige waarschijnlijk zijn gansch leven zwak of lijdende blijven zegde de oude dame, terwijl zij medelijdend het hoofd schudde. De rentenier wandelde, met de handen op ervan in het practische leven, zoo ontel baar zijn ook de wegen, die er toe lei den en die volstrekt niet voor ieder vak dezelfde zijn. Daarom spreekt het vanzelf, dat elk vak in onderling overlegde middelen zal moeten beramen, hoe het de alge- meene beweging »vooruit« van den ge- heelen georganiseerden Middenstand het krachtigste zal steunen en daarmede zal gelijk blijven. Het spreekt van zelf, dat de Midden standsbeweging, die evolutie welke door den tijdgenoot niet zoo dadelijk is te overzien, maar die eenmaal door de historici zeker als een der merkwaardigste economische verschijnselen vaD onzen tijd zal worden geboekstaafd er eene is van groote, forsche lijnen. Het uit werken der kleine details is een zaak van practijk, die practisch moet worden uitgemaakt. En nu moeten de beroepsvereenigin- gen de >gllden<, voor die practische uitwerking dienen. De Middenstandsvakvereeniging moet in het algemeen gezegd groepee- reo, vertegenwoordigen, de speciale vak belangen behartigen, de eer van het be roep hoog houden, het standsgevoel aankweeken, zij moet de professioneele instellingen, de vakscholen bezorgen, zij moet vakgenooten maken van concui- renten, waken voor den behoorlijken rusttijd, den vrede iu eu den vooruitgang van het beroep behartigen. Maar dat moet zij doen niet op eigen houtje, doch in samenwerking met de andere Middenstanders. De vakactie op zichzelf moet in den Middenstand voorbereidend, onderzoe kend, formuleerend werken, maar ze mag zelf niet optreden als eischende. Althans niet in den regel. Want daardoor zou het noodzakelijke verband van de Midden standsbeweging als geheel worden ver broken Wanneer de rechtmatige eischeD der vakvereenigingen ziin geformuleerd, dan is het aan de groote, algemeene orga nisatie, die te steunen bij de Regeering, zoo regeeringshulp gewenscht is, of ze te brengen bij het publiek, wanneer het publiek zich ermede heeft te bemoeien Dan worden de speciale vakbelangen algemeene Middenstaodszaken en daarin ligt dan ook de kracht juist van beroepsactie in den Middenstand. de Derhalve moet en dat is onze con- clussie de vakactie van den Midden stand niet staan naast de algemeene be weging, maar erin. Daarom zal de vakorganisatie van Middenstanders moeten geschieden in de middenstandsvereenigingen, op de wijze van onderafdeelingen, welke naar onze gevestigde overtuiging naar bul ten slechts werken door den mond van het algemeen bestuur der geheele orga nisatie, doch die in eigen kring, zonder openlijk optreden, de vakbelangen be spreken en het resultaat daarvan aan het algemeen bestuur overdragen. Het komt ons voor, dat alleen op deze wijze met vrucht kan worden gewerkt voor de vakbelangen eenerzijds en voor de algemeene Middenstandsbeweging tevens. En wij dringen er dan ook met <racht op aan, dat onze Katholieke Mid denstandsvereenigingen spoedig mogen overgaan tot de stichting van vakorga nisaties, waarin de speciale beroepsbe- langen beter en uitvoeriger tot hun recht zullen komen, dan nu het geval kan zijn 1 den rug en in gedachten verzonken langen tyd op en neer. Het zal misschien het beste zijo, met Leonie op reis te gaan, zegde bij eindelijk, zij heeft ZwisBerland Dog niet gezien, wij huren kamers aan het Vierwaldstiittermeer of in In terlaken en maken van daaruit kleine tochtjes. Dat is verfriszehend voor den geest, en ver drijft alle droevige gedachten, bovendien staalt het de zenuwen cd... Plotseling zweeg bijop dit oogenblik werd de deur geopend en door Martha begeleid trad Leonie de kamer binnen. Diepe droefheid lag op haar schoon, bleek gelaat te lezen maar toch lag er den stempel op van ernBtigo vastberadenheid. Gelooft gij dat er nog boop is, zooals M. Gouvain n schryft wendde zij zich tot Kart, die haar tegemoet trad en met een blik vol inoige deelneming haar de hand drukte. Zoolang ik geen nadere berichten heb ontvangen, zeker! antwoordde hij. Het is een zeer zwakke hoop Ja, dat mogen wy ons niet verhelen, maar zoolang de lijder nog in leven is... Ja, ja, ik weet wot gij zeggen wiltviel zy hem iu de rode, terwijl zij de hand tegen het voorhoofd drukte, Wanneer vertrekt de sneltrein van Pijrijs? Hedenavond. Daarmee vertrek ik gij znlt mij zeker de middelen daartoe niet weigeren, vader Om Godswil, kind, welk een besluit riep de moeder, hevig ontroerd wat wilt gij in Parijs doen Kunt gij dit nog vragen antwoordde Leo nie met kalme beslistheid. Had uik slechts vroeger goweten, hoeveel liefde mij dit edele hart toedroeg Dan zou ons allen veel ver driet zijn gespaard gebleven want het was in hoofdzaak teleurgestelde liefde, die mij bewoog dien andere mijn jawoord te gever. Eerst thans heb ik die overtuiging gekregen. Lees den brief, moeder, en gij zult mij gelijk geven, dat myne plaats voortaan aan zijne zijde is. Waarom ik naar Parijs wil? Om hem te verplegen en met den dokter alle krachten in te spannen om hem in het leven te behouden Zeg niet dat die taak mij te zwaar zal vallen in blijmoe dige zelfopoffering mag ik niet achterstaan bij Kalibemeeting op Haver. De havïr is in't geheel niet kieskeu rig, wat de grondsoort betreft. Zij groeit op alle grondsoorten, die niet te droog zijn, het best op zware klei en zware zwavel, maar ook nog op vrij lichte zandgronden. Verder is ze zeer geschikt voor allerlei pas ontgonnen gronden, op omgescheurd grasland, ontgonnen veen- of broekgrond, 'of voor bouwland, waar door verdieping van de bouwvoor veel nieuwe grond werd bovengebracht Het gebeurt dan ook vaak, dat ze als eerste gewas wordt uitgezaaid. Een en ander hangt waarschijnlijk wel samen met haar krachtig ontwikkeld wortelgestel vooral met de zeer lange wortelharen, die een zeer groot oplossend vermogen hebben, tenopzichte van allerlei moeilijk opneembare bodembestanddeelen, voor namelijk tegenover kaliverbindingen De haver is dan ook in staat om een bijna uitgeputten bodem nog te berooven den man die mijne eer met zijn hartenbloed heeft verdedigd Kurt had met den rentenier en Martha snel een beteeekenisvollen blik gewisseld het was hun duidelijk geworden, dat zij zich tegen dit beslnit niet konden en mochten verzetteD. Het zon het eenige middel zijn om Leonie hare gemoedsrust weder te geven. Gy vindt hem misschien niet meer on der de 'levenden zegde de rentenier, hoofd schuddend. Ik zou u aanraden een volgend bericht uit Parys af te wachten. Neen, vader ik heb geen rust meer viel zij hem iu de rede en hij las in .hare oogen dat raadgevingen of tegenwerpingen tevergeefs zouden zijn; nog heden moet 4ik vertrekken. Wanneer ik hem zooals gy vreest niet meer onder de levenden vind, dan kan ik toch met mijne tranen afscheid nemen van den doode en hem geleiden tot aan het aun bet grofis dat geschied, dot keer ik tot u terug. Maar gy kant niet alleen reizen. Waarom zou ik dat niet kunnen? Aan de statie te Parys neem ik oen rijtuig en loot mij naar mij naar het huis van den bankier Gonvain brengeD. Ben ik eenmaal daar, don volgt het overige van zelf. Wat gy my ook moogt zeggen, mijn beslnit staat vast en kon door niets aan het wankelen gebracht wordeD. Gij ziet ik ben kalm en op olies voorbereid dat zou ik niet kunnon zijn, als ik bier moest blijven en van nor tot uur op berichten moest wachten. Wij zonden telegrafisch kunnen inlich. tingen nomen wendde de rentenier zich nn tot Kurt, dan hebben wij binnen eenige uren zekerheid. Misschien eene zekerheid, die erger is don het onzekere, antwoordde Leonie met afwerend gebaar. Neen, neen, loot my deze onzeker heid, waarby nog altyd de hoop een kleine plaats behoudt. Vóór myn vertrek zie ik u zeker nog, mijnheer de baron, veroorloof my dat ik my thans verwyder om onverwyld my. ne toebereidselen te maken. Hiermee verliet zij do kamer. Martha volg de haar. Thans begrijp ik hoar beslnit, zegde de moedor, die intnsschen den brief bad gelezen en hare tranen niet meer kon bedwingen. an de laatste sporen van vruchtbaarheid. Deze eigenschap der haver heeft tenge volge gehad, dat men jaren lang veron dersteld heeft, dat de haver het wel zonder bemesting stellen kon. Langza merhand heeft men echter gaan inzien, dat geen bemesting of onvoldoende bemesting der haver toch eigenlijk jaarlijks een aanmerkelijk kapitaalverlies is. 't Is met de haver, als met het vee, het leeft wel op slechten en onvruchtbaren grond, maar het tiert er niet. De haver van 't Oldambt, waar zij op zwaren klei grond groeit, die in goeden vruchtbaar heidstoestand gehouden wordt, is heel wat anders dan die van lichte zandgron den, die vaak niet bemest wor den. Wil men een goede verhouding hebben tusschen stroo en korrel en een flink Hectolltergewicht dan moet de haver bemest worden Een vrij groote haveroogst van 80 H. L, zaad van 48 K. G. (3840 K. G.) en 5000 K. G. stroo bevat bij volle rijpheid 72,5 K. G. kali. Nu is het echter zeer eigeuaardlg, dat de haver gedurende haar groei, met name in haar derde stadium nog meer kali bevat dan bij volle rijpheid Wanneer de bodem maar genoeg kali in voorraad heeft, drijft het gewas een zekere luxe met deze voedingsstof zeer tot voordeel van zijn later gewicht aan stroo en korrel. Zoodat de haver eigenlijk meer meststof fen noodig heeft, om zich goed te kunnen ontwikkelen dan inderdaad door het gewas wordt opgenomen. Het is echter duidelijk, dat geen bodem zonder be mesting zulke kwaliteiten kan fourneeren. De haver wordt dan ook tegenwoordig druk met kali bemest. Men geeft van 700-1000 K. G. kaïniet of van 250— 300 K. G. 40% kalizout. De haver is een rijke bemesting waard. Ze is tegen woordig duur en een altijd vlot handels- artikel. Znlk «ene liefde kan geen mnisjeshart weer staan? Waarom heeft assessor Bergmann dat alles niet vroeger gezegd Willy was te bescheiden en beschroomd antwoordde Knrt, nu komt het berouw te laat. Maar zij kan niet alleen reizen klaagde de rentenier. Iloe gaarne wil ik haar de mid delen verschaffen, maar,,.. Gij moet met haar meegaan 1 viel zijne vronw hem in de rede. "GU zult daar vermoede lijk niet lang moeten blijven. Mijnheer Gonvain zou deze brieven niet verzonden hebben, als de dokter hom niet gezegd had dat er geene hoop meer was. Knrt bad zyne handschoenen aangetrokken en nam zynen hoed. Neem nog geen besluit, zegde bij, ik ga thans naar Willy's vader verlrekt by nog beden naar Parys, wat ik wel zou veronder stellen dan kan mejaiftouw Leónie zich bij hem aanslaiten. Dat zou het beste zijn antwoordde de rentenier met een goedkeurend knikje. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik zeer tegen die reis opzie, er zyn aandoeningen aan verbonden, dia ik niet meer kan verdragen. Moet het zyD, dan ben ik bereid, maar kan het op an dere wijze geschikt worden..-. Ik hoop het, hernam Kartin het te genovergestelde geval zou ook Hngo op zich kannen nemen, haar te begeleiden. Nu nam hij afscheid het rijtuig, waarme de hy was gekomen, stond nog te wachten en hy liet zich onraiddelijk naar het hnis van den koopmnn Bergmann brengen. Da onde heer was zeer bedroefd en over stslpte hem in zijne opgewondenheid met ver— wyten, dia die baron van de hand wees. (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1