ummer 26 Zondag 30 Maart i913 36e Jaargang Tweede Blad. TENTOONSTELLING De Balkan-Oorlog. SUNLIGHT Reclame. De waarschuwing der nieren. OOGENBLIKKEN OM IIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Op uitnoodiging van het comité der a.s. internationale tentoonstelling te Til burg waren Donderdag een dertigtal ver tegenwoordigers der Nederlandsche pers bijeen, om een kijkje te gaan nemen hoever men reeds gevorderd was met den bouw van het grootsche werk, dat daar gaat gewrocht worden- De volgende bladen waren uitgenoo- digd en hadden daaraan gevolg gegeven Nieuwe Rotterdammer, Tijd, Maasbo de, Centrum, Vaderland, Handelsblad, Nieuwe Courant, Telegraaf, Handelsblad van Antwerpen. Van de provinciale pers Provinciale 's Hertogenbosche Courant, Huisgezin, Eindhovens Dagblad, Meyereische Cou rant, Nieuwe Tilburgsche Courant, Til- burgsche Courant, De Zuid-Willemsvaart, De Echo van het Zuiden. Verder nog Middelburgsche Courant, Gelderlander, Venloosch Nieuwsblad, Nieuwe Koerier, Zeelandia, Nieuwe Goesche Courant. Periodieken de Prins, de Ingenieur, Vraag en Aanbod en Persbureau >Vas- Diaz«. Na een hartelijke ontvangst door het pers-comité, had een reünie plaats in Maison Boes, waar aan het dejeuner- dinatoire behalve de vertegenwoordigers der Nederlansche pers, aanzaten de na volgende heeren L. Bruyelle, H. v, d. Muysenbergh, dr. B. Daamen, resp. voorzitter, secreta ris en ondervoorzitter van het hoofdco mité, J. K. Merckx, J. Huer, mr. G. E, Pastoors, Jos. Brouwers, voorzitters resp van de technische commissie, de feest commissie, de onderwijscommissie en de reclame-commissie, de heeren mr. A. C. B. Arts, J. de Louw, L. Arts en A. J. Prins, vormende de eommissie voor de pers en niet te vergeten de heer Alb. Lejeune, de architect der tentoonstel ling. In auto's, door families uit de stad welwillend beschikbaar gesteld, werd daarna een bezoek gebracht aan het eigenlijke doel van den dag, het tentoon stellingsterrein aan den Bosschen Weg. Maar laten we eerst zeggen waaraan deze tentoonstelling haar ontstaan te danken heeft. Voor eenige jaren, n.l. in 1909 werd in Tilburg, de industrie stad, eene groote tentoonstelling gehouden. Het succes is zóó groot geweest, dat bij het toenma lig comité, thans aangevuld met eeni ge personen al spoedig het plan rijp te, waar Tilburg, de stad van Wil lem II toch zeker vooraan moest staan bij de viering der onafhankelijks- feesten, dit te doen door het wederom houden eener tentoonstelling, maar dan veel grooter, grootscher en schitterender nog. Het comité schrok niet terug van de moeitevolle werkzaamheden aan de organisatie verbonden. Men heeft de plannen gevormd en reeds een heel stuk zijn ze op weg van uitvoerig, want 't is ook in Tilburg zooals hier en bijna overal in Brabantals men wil, dan komt het er 1 Het beschermheerschap is zooals men weet door Prins Hendrik aanvaard, ter wijl minister Heemskerk en Talma zit ting hebben in 't eere-comité. Zoodra de plannen der tentoonstel ling bekend waren, kwam er zooveel inschrijving voor deelneming dat de oor spronkelijke oppervlakte met een derde moest worden vergroot. Behalve Nederland, zullen België, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Noor wegen exposeeren. En de gebouwen die opgetrokken worden om dat alles te herbergen zullen voor deze exposities niet onderdoen. Uit de ons vertoonde teekeningen, verstrekte inlichtingen en 't geen reeds op het terrein te zien was, blijkt wel duidelijk dat hier iets van groote be- teekenis zal tot stand komen. De ge bouwen en alles wat er komt zal smaakvol en practisch zijn. Uit hetgeen reeds nu in werkelijkheid te zien was en uit hetgeen verder de uitvoerige teekeningen beloofden, mogen we gerust besluiten, dat de tentoonstel ling, ais zij eenmaal gereed is, een groot- schen indruk zal maken. De totale oppervlakte, die zij zal be slaan, bedraagt bijna 9 hectaren. Komt men door den monumentalen ingang binnen, dan ziet men voor zich een lang werpige open ruimte, met grasvelden en bloembedden fraai aangelegd, waarom heen zich langs drie zijden de verschil lende gebouwen groepeeren. In het midden van dezen tuinaanleg komt een fontein,-met een beeldengroep van vier Assyrische leeuwen, die het water neer- spuit in een bassin van 32 meter omtrek. Rechts van den ingang vindt men de machinehal met een oppervlakte van 150 bij 30 meter. Hier zullen allerlei machines worden tentoongesteld, hoofdzakelijk echter die, welke voor de textiel-industrie van belang zijn. Ook een zestal auto mobielfabrikanten zullen in deze hal exposeeren. Slechts de inzendingen in deze afdeeling zijn internationaal. In alle andere afdeelingen vindt men enkel in zendingen uit ons eigen land. Rechthoekig op deze hal, dus recht tegenover den uitgang, aan den overkant van den plantsoenaanleg, ligt de restau ratiezaal, met links daaraan aansluitend de feestzaal en rechts de kunstzaal. De restauratiezaal, groot 42 bij 30 meter, maakt met haar vooruitspringende en door kolommen geschraagde rotonde en met haar koepel, die 22 meter hoog is, een fraaien indruk. Mooi sluiten daarbij de twee reeds genoemde zalen aan. De kunstzaal, 30 bij 40 meter in opper vlakte staat onder toezicht van een afzon derlijke commissie, waarvan Dr. Daamen de ijverige voorzitter is. Ongetwijfeld belooft deze afdeeling een der voornaam ste van de geheele tentoonstelling te worden. Immers in één achttal kleinere zaaltjes en in één groote zaal, die echter wegens het groote aantal inzendingen, nog van een tusschenzaal is moeten wor den voorzien, om aan allen een plaatsje te bieden, zal een tentoonstelling op het gebied van architectuur, schilderkunst en beeldhouwkunst worden Ingericht als misschien nog nooit in Holland is gehou den. Reeds nu kaq de commissie rekenen op 175 inzendingen, alle van de bekendste Nederlandsche meesters. Achter deze kunstzaal komt als bijbouw een Brabantsche boerendeel, waarin enkel stukken zullen te zien zijn van Brabant sche schilders, die in de laatste honderd jaren zijn gestorven. Daar zal men o.m kunnen zien werken van de twee Van Spaendonk's, van De Lelie, van P. de Josselin de Jong, Piet Slager, enz. in totaal 21 inzendingen. Ook dit zaaltje belooft iets bijzonders te worden. Tusschen de kunstzaal en de machine hal liggen nog een kegelbaan en een volksbierhuis. Links naast de restauratiezaal sluit de feestzaal aan, die 30 bij 121/a meter in oppervlak is, en geschikt is, om de con gressen, die tijdens de tentoonstelling in Tilburg worden gehouden, te ontvangen, als dokters, schoenfabrikanten, slagers, vergunninghouders, enz. Aan de andere langszijde vajr den rechthoek komt tegenover de machinehal de groote nijverheidszaaldeze wordt in tweeën verdeeld eene afzonderlijke afdeeling voor de Biabantsshe nijverheid van 69 X 30 meter, en een voor de overige Nederlandsche nijverheid van 57 X 30 meter. Het midden van deze zaal, een voor uitspringende kolonnade, wordt gedekt door'een koepel, waarop een Westmins ter-carillon wordt geplaatst. Tusschen deze zaal en de feestzaa ligt het paviljoen van de stad Tilburg dat uitsluitend een beeld zal geven van de Tilburgsche industriehet beslaat een oppervlakte van 50 bij 30 meter. Aan de andere zijde van de nijver heidszaal, bij den ingang, ligt het pavil joen voor het onderwijs, dat 30 meter in het vierkant groot Is. Slechts in het ruwe zijn in het boven staande de verschillende gebouwen ge schetst zonder twijfel zullen ze, een maal gereed, met hun onderling verschil lend, aan de verschillende doeleinden aanpassend karakter, een degelijken en toch prettigen indruk maken. Ze worden in een soort Renaissancestijl opgetrok ken en wit geschilderd lijsten en deu ren krijgen echter een gele tint, terwijl de kapiteelen, basementen en versierin gen in goud worden opgewerkt. De twee koepels worden resp. groen en rood ge schilderd, terwijl het in de bedoeling ligt de bloembedden in het gras enkel te doen bestaan uit rozen en overigens paarse bloemenop die manier wordt een inderdaad prachtig kleureffect ver kregen, dat onder een gouden zonlicht van een wel aardige bekoring zal zijn. Een typische reclame zal door de Vereenigde Noord-Brabantsche Suiker fabrikanten te Breda in het plantsoen nog worden aangebracht- Zij zijn van plan daar een obelisk van suiker op te rich ten, hoog 31 meter en met een grond vlak van 6 bij 6 meter, waarvan de in houd 1337 ton de productie is van zes werkuren. Deze reuzen-»suiker- pin< zal 'savonds electrisch worden ver licht. Verder komen er op het middenter rein en tegen de verschillende gebouwen hier en daar kiosken voor den verkoop van diverse artikelen, twintig in het ge heel. Ook aan het uiterlijk van deze ge bouwtjes zal veel zorg worden besteed. Het geheele terrein wordt belegd met cementen trottoir-tegels, terwijl de wegen van makadam worden gemaakt. Evenals elke tentoonstelling, zoo heeft ook deze haar bijzondere attractie-tereinen waar het publiek zich na het inspan nende bezien van net tentoongestelde kan ontspannen. Rondom de eigenlijke tentoonstellings terreinen groepeeren zich nog een sport terrein van 140 bij 120 meter, waar wedstrijden zullen plaats hebben, een cermisterrein van 150 bij 75 meter met de allernieuwste vermakelijkheden, en ast not least een >bloemenstad», en wa re >clou« Op een terrein vau 110 bij 75 meter vlak achter de restauratiezaal en even wijdig daarmede gelegen, zal een wer- celijk feëeriek geheel van enkel levende bloemen worden geschapen. Rondom een vijver, lang 25 meter en breed 10 meter, die eenigszins dieper is gelegd en waaruit fontijnen het heldere water zullen opspuiten, terwijl bloeiende wa terplanten en goudvisschen het een le vendig aanzien zullen geven, rijen zich de terrassen, schuilgaande onder een schat van bloemen,die glooiend oploopen tot aan een restaurant, dat met zijne galerijen en boogoverspanningen, wan delgangen en kolonnades, a'les overhuifd door bloeiende planten en bloemslingers, als het ware één geheel van levende bloemen zal lijken. Daaraan sluiten zich een Duüsche bierkneip, een weinstube, een champag- nebar, een lunchroom, een theater, enz., aan. En tusschen dit alles taluds met flu- weelig gras, waarin de bloemperken met heldere kleuren plekken, op de daken bakken met planten, waarvan de bloemen in weelderigen overvloed zullen neer hangen, zoodat dit terrein met recht den naam van bloemenstad4 zal mogen dra gen en onder de >attractles«, die nu eenmaal aan een tentoonstelling moeten zijn verbonden zeker een van de meest aantrekkelijke zal blijken te zijn. Na al hetgeen we hierboven opsomden, en dat slechts im groszen ganszen weer geeft van wat we zagen en hoorden, en wat er komen zal, zullen onze lezers in de Langstraat en Omgeving het met ons eens zijn, dat hier iets wordt tot stand gebracht, dat niet alleen Tilburg maar ook Brabant tot eere strekt. Onze streek toch zal er door hare exposities waardig vertegenwoordigd zijn en wij allen willen zien en leeren, maar ook laten zien en relaties aanknoopen en daartoe zal zeer zeker gelegenheid te over bestaan. Daar om hier nogmaals een opwekking aan dengenen die nog niet inschreven. Onze industrie moet er talrijk, flink en pracht vol vertegenwoordigd zijn. Want is het gewoonlijk waar: >die afwezig is heeft ongelijk*, hier zal dit zeer zeker met kracht uitkomen, temeer waar vakten toonstellingen en andere om deze ten toonstelling werden achterwege gelaten. De Langstraat en zeker Waalwijk, mogen niet schitteren door hunne afwezigheid. Wij hopen dat onze nijveren nog eens ernstig over deze waarheid zullen na denken, dan zal hun besluit niet twijfel achtig zijn- Want naast het groote contingent geregelde bezoekers dat deze streek zeer zeker zal leveren, zullen er zooveel duizenden en duizenden Nederlanders en vreemdelingen komen,om deze grootsche tentoonstelling, haast zeker de grootste in 't jubeljaar te bezoeken, waardoor succes voor zaken niet kan en zal uit blijven. Want dat hier iets grootsch tot stand komt, daarvoor zijn ons de comité-leden borg. Nog werden wij in de gelegenheid gesteld, een paar groote fabrieken in oogenschouw te nemen. Wij bezochten de gloeilampenfabriek »de Volt4 en de groote flanelfabriek van de firma Van den Bergh-Krabbendam. Deze hoogst interes sante bedrijven, gaven ons zooveel moois en nieuws en belangrijks te zien, zooveel ingenieuse machines en werkzaamheden, dat het voor een leek niet aangaat daar van een duidelijk beeld aan zijne lezers te geven. Alleen kunnen we zeggen, dat de ver nuftigheid, de vindingrijkheid der machi nes de installaties van 't geheel een gewel digen indruk maken op den beschouwer en een idee geven van de grootheid van Tilburgs industrie. In deze reuzen- >edrijven werden aangename, leerrijke uren gesleten. Andere journalisten brach ten een bezoek aan de firma's J. Man- naerts, H. Depont-Mannaerts, H. Eras en Zonen en M. J. H. Kessels, waarover zij al mede even voldaan, even enthou siast waren. Velen verwaarloozen rugpijn, omdat zij van meening zijn, dat het zwakte der rug. spieren is, ontstaan door overwerktheid. Zij wachten dan totdat de pijn vanzelf verdwijut. Maar als de pijn in den mg niet uit zichzelf verdwijn*, weten wij dat de pijn niet uit den rug voortkomt, maar uit de nieren gelegen ter hoogti van de lendenen. Dit is eeD waarschuwing en een ernstige waarschuwing, want wanneer de niereD verzwakt zijn, geven zij aan hst urinezuur gelegenheid om zich met het bloed, door het lichaam te ver spreiden. Dit urinezuur veroorzaakt pijn in den rag, pijn in de ledematen het vormt bezinksel in de urine, hetwelk de blaas 8d urinewegen prikkelthet verstopt de urine wegen en belet een vrije afvoer van het water, en veroorzaakt zoodoende waterzucht het vormt scherpe kristallen iu de gewrichten spieren en weefsels, de oorzaak van jicht, rhenmatiek, heupwee (ischias). Begint daarom hij het eerste optreden van verschijnselen al» bovengenoemd met het gebruik van Poster's Rngpijn Nieren Pillen en zonder uitstel, want hoe langer de nier aandoening verwaarloosd wordt, des te moeilijker valt het haar te genezen. Poster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en werkzaamheid. Zij zuiveren de urinewegeu en voeren het overtollige water en de urinaire onzuiver heden af, waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt weggenom-D. Te Waalwijk verkrijgb. bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één of f 10.- voor zes doo- zen. Eischt de echte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 4457 Adrianopel gevallen. In ons vorig nummer konden we onder telegrammen, deze beteekenisvolle ge beurtenis nog mededeelen. Bijna zes maanden lang heeft Sjukrl Pasja, de dappere verdediger der stad, dien men al vroeger den naam van Deli Pasja, d. i. dolle Pasja, gegeven had, het beleg doorstaan, van de Bulgaarsche strijdkrachten eerst, van de Bulgaarsche en Servische strijdkrachten gezamenlijk daarna. Deze oorlog moge opnieuw bewezen hebben, dat de Turk geen soldaat is, voor den aanval geschikt, in het verdedi gen heeft hij zijn meester ook nu nog niet gevonden. De heldhaftige verdedi ging van den Sjipka-pas in den Russisch- Turkschen oorlog heeft zijn tegenstuk gevonden in de verdediging van die belde Turksche vestingen, Adrianopel en Skoetari. Nauwelijks had de bijna zestig-jarige commandant der vesting in het begin van den oorlog tijd gehad zijn bezit in staat van tegenweer te brengen, of de Bulgaarsche golf kwam aangerold en sloot hem en zijn hulpkrachten in. Met de blanke wapens, door honger, brand en een hagel van zware projectielen in het eind hebben d$ aanvallers de stad trachten te vermeesteren. Maar Sjukri heeft stand gehouden tot het uiterste en nog in de allerlaatste dagen waagde hij een doorbraak door den ring van 100.000 vijanden, die zijn veste omsloot. Voor den beslissenden, driesten stormaanval van de Bulgaren, bij nacht ondernomen en bij dag voortgezet, is hij ten slotte bezweken, maar niet eer, dan nadat hij nog duizenden vijanden in het zand had doen bijten, Het verloop van den stormaanval. Het algemeene vuur uit de belege ringsbatterijen begon Maandag om half een snachts en duurde drie uur lang met de grootste hevigheid voort. De Turken beantwoordden het vuur zeer zwakjes, hetgeen men beschouwde als een bewijs, dat de belegerden slechts over zeer weinig munitie te beschikken hadden. Om half vier snachts steeg aan de' oostzijde tegenover het foit Mastak het vuur van de belegeringsartillerie op. De infanterie rukte met de gevelde ba jonet op tot den stormaanval. Het Turk sche garnizoen bood wanhopigen tegen stand, trok zich echter ten slotte voor de overmacht terug. Een Turksche af deeling, die den aftocht dekken moest, werd afgesneden en gevangengenomen. Het blijkt, dat vooral bij het begin van den stormaanval op de oostelijke forten de Bulgaarsche infanterieregimenten door 't vuur der Tqrken als weggemaaid zijn. Geheele compagnlen werden in de pan gehakt, voor zij den vijand konden be reiken, die een hagel van geweer- en machine-geweerkogels op de soldaten liet neerdalen. Toen de Bulgaren de oos telijke forten veroverd hadden en de buitgemaakte kanonnen op de v'uchtende Turken en de overige Turksche stellin gen richtten, leden de Turksche troepen eveneens verschrikkelijke verliezen, die door de ontploffingen van de munitie magazijnen nog vergroot werden. Gistermorgen waren reeds 1300 Turken gevangengenomen. De Bulgaren richtten 21 kanonnen en 6 machinegeweren, die zij buit hadden gemaakt, terstond op den vijand. In het zuidelijk front maakten de Bul garen 20 kanonnen en machinegeweren buit en namen zij 800 Turken gevangen. Tegen vijf uur des middags waren de troepen hier op 300 pas van de forten genaderd, die zij begonnen aan te vallen. De »Neue Freie Presse4 vertelt, dat gepantserde Bulgaarsche soldaten voor waarts drongen om de prikkeldraadver sperringen door te knippen. Daarop joegen de Bulgaren een grooten troep vee vooruit, met het oog op het gevaar van mijnen. De forten werden met een bajonetaanval genomen. Toen de forten eenmaal bezweken waren, lag de stad voor de belegeraars open. In de vroege morgenuren slaagde de 23ste Sjipka-divisie er in de stad binnen te rukken. Om negen uur drongen de eerste afdeeling cavalerie en twee regimenten infanterie der Toendsja-divi sies de stad binnen. De laatste wanhoopsdaad det Turken. Zij lieten hun kruitmagazijnen In de lucht springen. De ontploffing der mu nitiedepóts had met kolosale kracht plaats. Reusachtige vlammen sloegen omhoog t egen den nachtelijken hemel, toen het morgenrood aanbrak. Door rondvliegende stukken muur werden tal van personen gedood of vreeselijk ver minkt. Sjukri Pasja liet alle kazernes en openbare gebouwen in brand steken. Spoedig geleek de stad een vlammenzee, waaruit de bewoners in waanzinnigen angst trachten te ontkomen. Het hart verscheurend geschreeuw der gewonden en der door de vlammen afgesneden vluchtelingen mengde zich in het gebulder Echo van Zuilen. - 1244

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5