Derde Blad. Abonneert U op dit Blad. Provinciaal Nieuws. tf. NUMMER 26 ZONDAG 30 MAART 1913. 36e JAARGANG. Uitgetrokken posten voor de Vak school en het Proefstation te Waalwijk, op de begrooting van 1913. Op de Begrooting van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, Hoofd stuk V, voor 1913 komen oa. de vol gende posten voor Art. 138. Jaarwedden, verloftraktemen ten, toelagen en belooningen van di recteuren, leeraren en beambten der Rijksschool voor schoenmakers en leer looiers, enz. te Waalwijk f8350 (voor 1912 was f 6575 aangevraagd en toe- gestaan). Art. 139. Aankoop van grond en ge bouwen, huur en lasten van gebouwen, aanbouw en onderhoud van gebouwen en terreinen, vuur en licht, hulpmiddelen voor het onderwijs, boeken en leermidde- .len ten behoeve van onvermogende leer lingen, lokaal behoeften, reis- en verblijf kosten, personeele hulp, schrijfloonen en verdere uitgaven ten behoeve als voren f 11050 (voor 1912 was f 3050 aangevraagd en toegestaan) Deze posten worden toegelicht als volgt Art. 138. 1 Directeur f 3000 2 Leeraren f 4000 1 Concierge f 600 1 Machinist f 750 f 8350 Art. 139a. Kosten van aanvulling en uitbreiding der hulpmiddelen voor het I onderwijs, reis- en verblijfkosten, voor I personeele hulp- en schrijfloonen, ma- I terialen, administratiekosten, huishoude lijke uitgaven f 3050. Art. 139b. Kosten van aanbouw, on derhoud en verbetering der gebouwen en terreinen voor aankoop en overdracht van grond of gebouwen, voor huur en lasten der gebouwen, voor buitengewoon toezicht en voor onderhoud en aankoop van meubilair, machinerieën en wat verder tot de inrichting-behoort f 8000. In de Memorie van toelichting lezen wij betreffende art. 139b: Zóoals in de Memorie van toelichting blad [46 tot Hoofdstuk V derStaatsbe- grooting voor het jaar 1910 werd mede gedeeld, is door de gemeente Waalwijk een som van f 40,000 voor bouw en inrichting van dit instituut beschikbaar gesteld. Uit dit fonds zijn voorloopig de kosten van het aangekochte terrein en die voor de inrichting van het tijde lijk proefstation gekweten Aangezien gebleken is, dat een kapi taal van f 40,000 voor het stichten van een gebouw en de inrichting daarvan zal noodig zijn, wordt ten einde het stichtingsfonds tot het oorspronkelijke bedrag van f 40,000 aan te vullen, thans hier een bedrag van f 8000 zijnde de kosten van den benoodigden grond aan gevraagd, terwijl de aan de tijdelijke inrichting van het proefstation bestede gelden op Hoofdstuk 10 zullen worden uitgetrokken. In het voorloopig verslag .vinden wij dienaangaande Het had de aandacht getrokken, dat terwijl het gebouw van deze school nog verre van gereed is, blijkens den uit- gewerkten en toelichtenden staat, reeds gelden worden aangevraagd voor hulp middelen bij het onderwijs. Gaarne werd men omtrent den post van f 3050 nader ingelicht. Op spoedige voltooiing der school werd aangedron gen. Hierop antwoordt de Minister Omtrent het bij art. 139a uitgetrokken bedrag van f3050 zij in de eerste plaats opgemerkt, dat deze post van de be grooting van 1912 ongewijzigd is over genomen. Uit het genoemde bedrag zijn onder meer de kosten van geleidelijke uitbrei ding der bibliotheek (ook ten dienste van het proefstation), die voor adminis tratie, reiskosten der Commissie van Advies, voor verwarming en verlichting der lokalen voor het proefstation en den voorlichtingsdienst in gebruik te kwijten. Ook is hierbij gerekend óp het aanschaffen van materialen voor de looi erij en de schoenmakerij voor het geval het instituut in den loop van het be- grootingsjaar mocht worden geopend. Geschiedt dit niet, dan blijft natuur lijk een deel dezer gelden ongebruikt. Voor het overige kan worden verwe zen, naar hetgeen onder het opschrift „Middelbaar technisch onderwijs" om trent de tenuitvoerlegging van het bouw plan van deze inrichting is medegedeeld. (Zie boven zooals enz.) Op de begrooting voor 1913 van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, Hoofdstuk 10, vinden wij onder art 140: Kosten van inrichting en instandhou ding van een proefstation voor de leder industrie en daaraan verbonden voor- lichtinsgdienst f 12210. In de Memorie van Toelichting vindt men over dit art. Het voor dit proefstation uitgetrokken bedrag beloopt f5270 meer dan voor 1912 werd toegestaan Daarvan komt de som van f 20 voor rekening van huis huur (thans 12 maanden tegen elf maan den in 1912), en een bedrag van f250 voor rekening van de jaarwedde van den assistent scheikundige, waarvoor thans voor een geheel jaar op f 2000 is te rekenen, terwijl over 1912 slechts ge durende een half jaar dat bedrag werd genoteji en gedurende het eerste half jaar de jaarwedde f 1500 bedroeg De overige f5000 zijn uitgetrokken om aan de gemeente Waalwijk te kun nen terugbetalen de door haar gemaakte kosten voor de inrichting van het tijdelijk proefstation. Zooals in de toelichting van den post voor de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waal wijk op de begrooting van het Depar tement van Binnenlandsche zaken uit getrokken nader wordt uiteengezet, is het wenschelijk om het fonds der ge meente Waalwijk voor bouw en inrich ting van de school met proefstation weder op het oorspronkelijke bedrag van f 40.000 te brengen teneinde hiertoe te geraken, wordt voorgesteld f 5000 alsboven omschreven ten laste van Hoofdstuk 10 te brengen, terwijl voor grondaankoop een bedrag van f 6000 ten laste van Hoofdstuk V wordt aange vraagd. N. L. Waalwijk, 29 Maart 1913. Koopt olct in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gezondheidscommissie. In ons vorig nummer hebben we aan het belangrijk verslag reeds een en ander ontleend, en opgemerkt dat het sterfte cijfer in 1912 over 't algemeen aanmer kelijk minder was dan in 1911. De volgende staatjes zullen dat nog duidelijker maken. Overleden per 1000 inwoners (exclu sief levenloos aangegeven.) 1910 1911 1912 Capelle 15,06 17,93 10,71 Raamsdonk 18,61 10,15 17,95 Waspik 14,18 20,41 12,34 Dussen 17,32 17,03 15,61 Besoijen 10,29 15,84 8 65 Vrijhoeven-Capelle 27,18 21,03 13,23 's-Gravenmoer 10,06 11,17 13,36 Waalwijk 17,70 18,81 11.02 Sprang 18.82 23,19 23,74 Loonopzand 16,91 23,71 15,86 Dongen 18,29 20,22 16,09 Nog stwker spreekt het percentage bij het onderstaande staatje wat betreft de kindersterfte, wat vooral zooals de commissie zegt, kan toegeschreven wor den aan dec minder warmen zomer van 1912. Overleden kinderen beneden het jaar per 100 (exclusief levenloos aangegeven.) 1910 1911 1912 Capelle 10,00 20,31 5.88 Raamsdonk 17,28 28,71 20,27 Waspik 12,79 28,57 13,58 Dussen 14,06 15.15 7,82 Besoijen 21,87 11,11 9,52 Vrijhoeven-Capelle 43,75 15,78 14,28 's-Gravenmoer 11,76 9,09 10,30 Waalwijk 19,52 28,20 6,75 Sprang 7,50 32,25 21,74 Loonopzand 14,72 26,58 13,28 Dongen 17,67 24.50 23,97 Uit de verdere tabellen in 't verslag blijkt dat er in 't ressort der commissie in het geheel zijn gestorven 604 perso nen, dus per 1000 inwoners 15,1 hetgeen iets hooger is dan het gemiddeld sterf tecijfer, vergeleken met dat over ons geheele land. Met betrekking tot het jaar 1911 is het laag te noemen, daar toen 806 persbnen zijn overleden. De oorzaak is in hoofdzaak gelegen in de geringere kindersterfte. In 1912 stierven slechts 159 kinderen beneden het jaar; in 1911 bedroeg dit getal 292. Aan gastro enteritis overleden in 1912 slechts 34 kinderen beneden de twee jaar, terwijl in 1911 aan deze ziekte 128 kinderen ten gronde gingen. Aan tuberculose stierven 54, aan kan ker 42 en aan pneumonie (longontste king) 34 personen. Vergeleken bij vorige jaren geven deze cijfers geen noemens waardige verschillen aan. Over beroepsziekten treffen wij het volgende aan De heer Hoofdinspecteur riep de medewerking der Commissie in bij het verzamelen van gegevens omtrent het voorkomen van beroepsziekten hier te lande. Wat betreft dit ambtsgebied, werd medegedeeld, dat Anthrax (miltvuur) is voorgekomen in vier gevallen bij arbei ders, werkende in leerlooierijen en hui- denzouterijen. Longlijden, één geval bij arbeiders werkende in bedrijven tot het bewerken van vlas. Ontsteking aan het polsgewricht, twee gevallen bij het ijzeren scheepsbouw bedrijf. Ontsteking van peesscheden aan de hand, één geval bij arbeiders, werkende in smederijen. Ontstekingen en zweren van de huid, één geval bij arbeiders, werkende in leerlooierijen. Ontsteking van het kniegewricht, één gevai bij arbeiders, werkende op scheeps- bouwwerven. Tetanus, één geval bij het tuinbouw bedrijf. Concert Liedertafcl. Morgen, Zondagavond, zal de Lieder tafel haar laatste winterconcert geven met medewerking van den heer R. De- lannoy, heldentenor, over wiens buiten gewone prestatiën wij hier niet in her haling behoeven te treden. Een blik in de reeds verspreide programma's schenkt de overtuiging, dat tot slot van het sei zoen veel schoons geboden wordt, zoodat een zeer druk bezoek wel niet zal uit blijven. Op het programma is de entree prijs voor niet-leden en vreemdelingen abusievelijk op een gulden gesteld, dit moet zijn vijftig cent per persoon. Alzoo een alleszins matig entree om den grooten zanger nog eens te hooren. Groetilen- en Fruitveiling. In de Dinsdag 1.1. te 's-Bosch gehou den vergadering der Veiligsvereeniging ,,'s-Hertogenbosch en Omstreken" werd tot bestuurslid gekozen de heer Van Roosmalen alhier. Met kracht zal de werkzaamheid der veiling worden uitgebreid voor de bin nenlandsche markt en te Vlijmen zal mede een export-veiling worden opge richt. De heer Snellen, rijkstuinbouw- leeraar voor Noordbrabant wees nog op den groenten- en fruitteelt te Waalwijk en de uitnemende geschiktheid van den grond. Hij prees ten zeerste wat op dit gebied hier reeds is tot stand gebracht en zag een mooie toekomst tegemoet. Wederom is hier een groot stuk weiland in bouwgrond herschapen. Eenige heeren gaan hierop suiker bieten verbouwen. Ongeluk. Hedenmorgen had de werkman v V. aan de Waalwijksche Stoomtimmerfa- briek het ongeluk tusschen de zaagma chine te geraken, zoodat zijn duim letterlijk werd afgezaagd, Dr. Sweens verleende de eerste hulp Kampioensconipctitie Zooals we reeds meldden, gaat „Waal wijk Vooruit" morgen naar den Berg, om aldaar den eersten wedstrijd om het kampioenschap der geheele Zuidel 3e klasse te spelen De gansche week, is deze strijd het onderwerp der gesprek ken geweest en raakte zelfs de over winning van het Nederlandsch elftal op den achtergrond. Men maakte gissin gen en berekeningen den uitslag betref fende, wat duidelijk aantoont, hoe on zeker men van het resultaat is. Ook wij durven ons aan geen voorspelling wagen, maar geven beiden evenveel kans, ter wijl Den Berg nog het voordeel van eigen terrein heeft. Om nog een woord van aanmoediging tot de spelers te richten achten we overbodig, want allen zijn zich volkomen de belangrijkheid van dezen strijd be wust, maar denkt wel Waalwijksche spelers, dat op het oogenblik niet alleen uwe clubleden, maar heel Waalwijk met de grootste belangstelling uwe verrich tingen volgt De wedstrijd begint om 2 uur. Scheidsrechter is de Heer van der Marck (Tilburg) terwijl de Heeren Wil ling (Breda) en Wierssema (Waalwijk als grensrechters zullen fungeeren. Zondag 6 April komt Den Berg op het terrein alhier den return-match spelen. Uitgesteld. Naar wij vernemen heeft de Lieder tafel der Koninklijke Stoomschoen- fabriek A. H. van Schijndel haar op 31 dezer bepaald concert tot nader vas te stellen datum uitgesteld. Ruzie. Donderdag vertoefden eenige veekoop lieden uit naburige gemeenten lang na afloop der markt nog in het café „De Kroon" zooals dat tegenwoordig te doen gebruikelijk is Toen de kooplieden een zekere B. uit Capelle en N en R uit Sprang zouden gaan vertrekken ontstond er over de betaling verschi met den kastelein. De kooplieden maak ten zich zoo driftig dat zij den kastelein aanstonds aanpakten en hem met een stok eenige slagen op het hoofd toe brachten, waarna zij het hazenpad kozen. Onze gemeentepolitie, van een en ander spoedig op de hoogte, wist de herrie makers spoedig te arresteeren. Later zijn ze echter wederom op vrije voeten eesteld. Het bericht, eensluidend in bijna alle bladen voorkomend, als zouden den <astelein eenige slagen met een flesch zijn toegebracht en A. daardoor ernstig verwond zijn, is geheel bezijden de waarheid. Vakschool. Naar wij vernemen is de afdeeling Tilburg van den Alg. Ned. Bond van Schoeofabr. thans zoover gevorderd dat de door een Heer Jos de Pont ontwor pen begrooting en leerplan voor eene op te richten vakschool voor schoenma- cers met herhalings- en avondcursus te Tilburg, bij de bevoegde autoriteiten kan worden ingediend. Het plan heeft de sympathie en den krachtigen steun van den WelEd. Gestr. Heer de Groot Inspecteur van het M.O. te den Haag, van den Edelachtb. Heer Burgemeester van Tilburg en van het Bestuurder Ambachts- en Industrieschool aldaar, zoodat het zich laat aanzien dat deze ook voor de omliggende gemeen ten zoo nuttige inrichting binnen korten tijd tot stand komt. Tot zoover >de Schoenindustrie*. Zeer zeker zal de schoenindustrie in Ti'burg, Dongen, Oisterwijk enz. met belangstelling deze stichting tegemoet zien en zeker is zij van belang voor de schoennijverheid. Maar is 't niet droevig te zien dat het rijk steeds talmt en blijft talmen met de vakschool te Waalwijk. Overal gaat het particulier initiatief voor, het rijk laat de industrie wachten, tot groote schade van die industrie, van hare school zelf en niet 't minst van onze plaats. Op een andere plaats in dit blad kan men zien, wat er voor de school is uit getrokken. 't Gaat er zoo weer uitzien of ook van deze begrooting weer weinig zal behoeven gebruikt te worden. We schrijven nu al April, en men hooit of ziet Diets. Alleen zien we op deze be grooting f 8000 voor den aankoop van grond, inplaats van f 16000, tot welk be drag het rijk machtiging gegeven had om terrein te koopen. Ook voor ren- tenvergoeding van de overige f 8000, zien we niets uitgetrokken. We hebben deze zaak vroeger al eens uitvoerig uit eengezet en 't slot zal wel zijn, dat de ge meente 't loodje weer moet leggen, 't Zal maar 't beste zijn, denken wij, want alle pogingen, ook van onzen afgevaar digde, hebben den minister niet tot an dere gedachten kunnen brengenden an ders zal er nooit een begin van 't einde dezer lijdensgeschiedenis te zien zijn Pr en'. Statenverkiezing. NOORD-BRABANT. TILBURG. Bij de gehouden stemming voor een lid van de Provinci ale Staten in dit district (vacature-Ker- stens) werden uitgebracht 5331 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Mr P. M. Arst 1513, Rudolf Diepen 3184, en Mr. J. v. de Mortel 634 stem men, zoodat gekozen is de heer Rud. Diepen, de candidaat der Katholieke Kiesvereeniging. De heeren Arts en v. d Mortel had den aan de kiezers verzocht geen stem men op hen uit te brengen. BAARDWIJK. De loteiijpot ^Hoopdoet Leven" gevestigd bij W. de Jong is deze week zoo gelukkig geweest op de 20000 te vallen. De 12 meestal menschen uit den werkenden stand hebben hiermee dus een aardig buitenkansje. DRUNEN. Morgen zal de harmonie //De Volharding" een volksconcert geven in de zaal van den keer M. v. d. Westen. Het dubbelkwartet G. i. n, (Gaudium inter nos) zal daarop zijne gewaardeerde medewerking verleeneD. Aanvang 7 uur precies. De op 22 Maart 1918 vastgestelde kiezerslijst bevat 445 kiezers voor de Tweede kamer 443 voor de Provinciale Staten en 436 voor den gemeenteraad. De kiezerslijst ligt voor belanghebbenden tot 23 April op de secretarie ter inzage, en tot 15 April 8.9. kunnen bezwaren worden ingediend, A.s. Maandag 31 Maart zal bij ge legenheid der eerste H. Communie der kin deren door de tooneelclub der jongens con gregatie worden opgevoerd ^Samuel de Martelaar van 't Heilig Sacrament." De uitvoeringen zullen beginnen, voor de vrouwen en kinderen (meisjes) om halt 3 des D.m. voor de mannen eo jongens om half 8 n.m. HERPT. Naar wij vernemen zal het zilveren feest van den Eerw, frater Gelasios, (io de wereld A. van Grevenbroek) van de congregatie van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid te Tilburg, thans ten Huize Ruwenberg te Sint. Michielsgestel, ter wille van den H. Vasteatijd door zijne familie is uitgesteld, gevierd worden op Donderdag 27 Maart. SPRANG. Het ijken van maten en ge wichten zal in deze gemeente plaats hebben op 4 April 's morg. 1012 en 's nam 14 uur en 5 April 's voorin. 91/,,12 uur, ïn het Oostelijk lokaal van iïl? llaadhoiv. Iu de vorige week heeft eeu geit van v. O. alhier 4 jongen ter wereld gebracht. Zeker een zeldzaam geval. Bij den landbouwer H. werd een schaap met vijf pooten geboren. Ia Juni zijn als leden van den raad aan de beurt van aftreding de heeren G. Meijer, B. Verhoeven eo M. Vos. WASPIK. Onze hatmonie bracht den 2den Paaschdag eene serenade bij onzen nieuwen herder, den ZeerEerw. Heer v. Heek* die deze attentie ten zeerste op prijs stelde, Des avonds gaf genoemde vereeniging haar laatste winterconcert met medewei king van //Entre Nous". Zoowel de nummers van harmonie en liedertafel, als de stukken van de toonselclub vielen zeer in den smaak, zoodat de vele aanwezigen werkelijk van deze uitvoering genoten. De kampioenwedstrijd van Brabantia en Bredania, welke den 2den Paaschdag niet kon doorgaan, is bepaald op Zondag 30 dezer. Bij den" landbouwer M. de Zeeuw wierp heden een twintigjarige merrie twee mooie veulens. Wel een zeldzaamheid 1 In het Capucijnenklooster te Velp bij Grave (N.-Bi,) overleed na een kortstondige ziekte de Weleerw. pater Hugolinus iu den jeugdigen letfiijil van 28 jaren. Pater Hugolinus, in de wereld W. A. de Bont, werd geboren te Waspik den 25en Mti 1884 en ontving de H. Priesterwijding den 13en Juni 1908. Iu hem is een veel belovende kracht verloren. GEERTRUIDENBERG, 26 Maart. Ter wijl hedenmiddag de soldaten aan het exer- ceereu waren, waren eenige jongens in de onmiddelijke nabijheid met steentjes aan het gooien, met het noodlottig gevolg, dat de sergeant Autouissen een steentje in bet oog kreeg. Oumiddelijk moest hij zich onder ge neeskundige behandeling stellen, waarns hij naar het militair hospitaal te Breda gezon den werd. Men vreest dat het oog verloren is. D. V. N. De dienstweigeraar V., die weigerde de militaire kleeding aan te trekken, is veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. VrijdagswnV, Zondagwtcr 'i ls te hopen dat het ditmaal uit zal komen, want voor a. s. Zondag staat een wedstrijd op het programma, waarbij regen en wind gemist kunnen worden. Het door en door getrainde W.V. zal Zondag haar oude concurrente in haar hol komen bestoken voor het kampioenschap van de 8e klarse. Wie de beste kansen heeft de overwinning weg te dragen We wagen ons ditmaal liefst niet aan een voorspelling. Waalwijk staat ongeslagen aan het hoofd van 't ranglijstje, maar ook Sparta heeft dit seizoen getoond tot nog wat in staat te zijn. Scheidsrechter is de heer v. d. Marck uit Tilburg, terwijl de heeren Wiersema (Waal wijk) en Steur (NijmegeD) als grenswachters zullen fungeeren. DRONGELEN. De herijk der maten en gewichten voor deze gemeente zal plaat» hebben te Waalwijk op Vrijdag 11 April des namiddags van 11 tot 2 ure. MEEUWEN. De heeren P. de Raad, J. E. Burghout en A. L. de Graaf! werden herbenoemd als leden der Commissie tot wering van schoolverzuim te Meeuwen en de heeren M. van der Beek, B, Heugeveld. Adr. Straver Wzn. C. Straver en G. Boom als leden vau die commissie te Babiloniën- broek. Allen hebben hunne herbenoeming aangenomen. BABILON1KNBROEK. Op Vrijdag 4 April, 's avonds half zeven, zal ten berberge van Jac. Ilijmaus een vergadering worden gehouden van de ouderafdeeling DroDgelen der V. P. N.. Aldaar zal als spreker optreden de heer J. J. Kannegieter, directeur der Rotterdamsche eierenveiling met het onder werp //Het werken en streven der V.P.N. gedurende 12 jaar." Daarna zal een gratis verloting plaats hebben van broedeieren voor de leden der onderafd. Drongelen. Zij, die voor of tijdens die vergadering nog lid worden hebben ook het reebt aan deze verloting deel te nemen. Leden der V. P. N. hebben ook het recht om de internationale tentoonstelling welke dit jaar gehouden wordt te 'a Gravedhage voor den halven toegangsprijs te bezoeken HILVARENBEEK, 27 Maart. He£n is bij enkele candidaatstelling gekozen tot lid van den Gemeenteraad de heer J. C. De Rooij, burgemeester der gemeente. Wij bieden hierbij den benoemde onze hartelijke gelukwenschen aan. HELMOND, 28 Maart. Gisteren-namid dag ie, naar de N. R. C. meldt, de confec tie- eu manufactuurzaak vau den heer W. van Hout totaal afgebrand. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooi. handel blijft zich kenmerken door een goeden gang vso zaken, en ook de prijs houdt zich op eene hoogte. Men besteedt voor het goede booi f 14,overjarig hooi f 12,—, a f 13, schraal pakhooi f 7,u f 8,— en roggeatroo f 10,50 ii f 11alles per 500 K. G. De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9