Nummer 29 Donderdag 10 April 1913 36e Jaargang Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Staatschuldboekje en spaar bankboekjes. Volkomen juist stelt de redactie van het >Alg. Hbld.« in het licht, aldus het >FiD. Weekblad*, dat het staatsschuld boekje een >geheel ander karakter* draagt dan het spaarbankboekje. Wie geld op een spaarbankboekje stort, de poneert, geeft in bewaringwie het op een staatsschuldboekje plaatst, koopt, belegt. Indien een ambtenaar der R.P.S. een spaarder in overweging geeft om een staatsschuldboekje te nemen, dan is dat iets dergelijks, alsof de employé eener bankinstelling iemand, die een som a depositio komt plaatsen, raadt om zich voor zijn geld liever aandeelen der bank aan te schaffen. En nu is weliswaar de voorstelling, alsof de staat het erop toelegt om >ar- gelooze boertjes te dupeeren* te mal om alleen te loopen, maar dat een aan tal koopers van staatsschuldboekjes zich niet of niet voldoende bewust is van de kwade kansen, waaraan de belegde spaar gelden zijn blootgesteld, staat voor ons als een paal boven water. I)lt nu is een ongewenschte toestand. Want voor den spaarder is de zekerheid van zijn hoofdsom de allereerste en allervoornaamste factor. De rente staat daarbij in belangrijkheid verre ten achter. Wie door het loket der R.P.S. zijn op gelegde penningen aan den ambtenaar overhandigt, mag in geen geval ooit kans loopen van niet te allen tijde de gestorte som integraal te kunnen terug erlangen Dit loket worde voor de spaargelden uitsluitend gereserveerd. Er is ruimte genoeg om daarnevens een speciaal loket voor koopers van staats schuldboekjes te openen. De regeering beroepe zich niet op wat in haar brochure duidelijk te lezen staathoe slecht het groote publiek leest, weet ieder, die gewend is voor het openbaar te schrijven. En dat de cliënten der R.P.S- grootendeels niet tot de best-lezenden behooren, zal ook wel geen nader betoog behoeven. In bewaring geven zonder risico en beleggen met risico zijn twee dingen, die gescheiden dienen te blijven en, indien de Staat der Nederlanden het raadzaam acht om de staatsschuldboek jes te laten voortbestaan, dan hebben wij daar volstrekt niets op tegen integendeel, wij kunnen het oogmerk om de markt der schuldbrieven zooveel doenlijk te steunen alleszins billijken mits, zooals ook de redactie van het »Alg. Hbld.« wenschelijk acht, de dienst van spaar- en schuldboekjes zoodanig worde gesplitst, cat begripsverwisseling absoluut buitengesloten worde. Ten slotte mogen hier nog eenigecijfers worden gepubliceerd, welke in verband met deze kwestie van belang zijn. Het tegoed van de gezamenlijke in leggers der R. P. S. verhield zich tot het totale nominale bedrag der staat schuldboekjes op het einde der jaren 19071911 als volgt: van Geusau, van den generalen staf, hoofd der 3e afdeeling aan het Depar tement van Oorlog benoemd is tot Di recteur-Generaal der Posterijen en Te legrafie ter vervanging van den heer Pop. Jhr. Alting von Geusau, de nieuwbe noemde directeur-generaal der posterijen en telegrafie, werd in 1879 benoemd tot cadet bij de Koninklijke Militaire Aca demie en in 1883 tot 2de-luit. der infan terie in welken rang hij diende bij het 4de, het 1ste en het 2de reg. inf- Na in 1888 te zijn benoemd tot lste-luit., werd hij ia 1890 gedetacheerd bij de Ilde afdeeling aan de Krijgsschool, tn drie jaar later overgeplaatst bij het re giment grenadiers en jagers. In 1900 werd hij benoemd tot kapi tein bij het 6de reg. inf hetzelfde jaar volgde zijn overplaatsing bij den gene ralen staf en vijf jaar later bij het regi ment grenadiers en jagers. Den hoofd officiersrang bereikte hij in 1909 door zijn bevordering tot majoor bij het 4de reg. infanterie. In Juli van het volgende jaar werd jhr. Alting von Geusau weer geplaatst bij den generalen staf en be noemd tot hoofd van de Ilde afdeeling aan het departement van oorlog. Den 21sten September van het vorige jaar volgde zijn bevordering tot luit.-kolonel. Zooals men weet, is zijn ambtsvoor ganger, de heer Pop, eveneens uit het leger voortgekomen, waarbij hij als ma joor bij den generalen staf diende. Positieverbetering bij de zeemacht. Thans is bij de Tweede Kamer inge komen een suppletoire marinebegrooting strekkende tot regeling van de'atracte- menten der officieren, onderofficieren en minderen van de zeemacht. 1906 1907 1908 1909 1910 1911 f 139.683.000 145.496.000 151.639.000 160.423.000 164.278.000 170.961.000 f 1.481.000 6.641.000 9.794.000 13 890 000 17.802.000 De verhouding is dus gestegen van 100: 1 in 1907 tot 10: 1 in 1911. Elk procent koersverlies der N. W. S. be- teekent voor de houders der schuldboek jes een verlies van f 178.000. Staking opsreheven. De Schoenmakersgezellen te Amster dam hebben den patroons verzocht om in afwachting van wat de Verzoenings- raad tot stand zal brengen den arbeid te hervatten op de voorwaarden, door de patroons gesteld. De patroons hebben aan dit verzoek gevolg gegeven en hedenmorgen is de arbeid overal hervat. De nieuwe directeur-generaal der Post en Tel. Men meldt uit Den Haag Dezen voormiddag is hier bekend ge worden, dat bij Koninklijk besluit de luitenant-kolonel jhr. G. A. A. Alting De roode vlag ob een Oorlogsschip. Zaterdagmiddag 8 Maart zijn de oor- togsschepen »De Zeven Provinciën* en Hertog Hendrik*, in de Emmahaven te Batavia binnengevallen. Zondagmorgen, na de vlaggenparade, woei opeens de roode vlag op De Ze ven Provinciën*. Twee schepelingen verdacht van het hijschen daarvan, wer den onmiddelijk in arrest gezet. (N. v. d. D. v. N.-I Het mond- en klauwzeer en de afzet van onze landbouw -producten. Naar aanleiding van het laatste optre den van het mond- en klauwzeer in Engeland is door de Britsche regfcering een commissie benoemd met de opdracht, omtrent deze ziekte een rapport uit te brengen. De commissie heeft thans aan die op dracht voldaan. In het door haar uitgebrachte rapport wordt o a- de wensch uitgesproken, dat in het buitenland bekend worde gemaakt, dat, hoewel Groot-Brittannië er niet op uit is, den invoer uit het buitenland te belemmeren, het toch genoodzaakt kan worden scherpe maatregelen te nemen tegen den invoer van artikelen uit met mond- en klauwzeer besmette lauden, indien bewezen wordt dat deze artike len aanleiding hebben gegeven tot het uitbreken van een dezer veeziekten in Groot-Brittannië. Naar wij vernemen heeft de Britsche regeering thans aan dezen wensch uit voering gegeven en het vermoeden is zeker niet ongegrond, dat zij daarmede tevens heeft willen doen weten, dat zij voornemens is, wanneer het noodig mocht blijken, ook die maatregelen te gen den invoer van besmette artikelen te nemen, waarvan door de commissie wordt gesproken Het behoeft geen betoog dat dit stand punt van de Britsche Regeering voor den afzet van Nederlandsche landbouw producten naar Engeland verstrekkende gevolgen kan hebben. Hoewel de arti kelen, waartegen de eventueel te nemen maatregelen gericht zullen zijn, niet met nam.en genoemd worden, is het toch wel te verwachten, dat daaronder kun nen vallen producten, bij welker export voor onzen landbouw groote belangen op het spel staan. Een en ander vestigt weder de aan dacht op de noodzakelijkheid, om met alle kracht een hernieuwde uitbreiding van het mond- en klauwzeer hier te lande tegen te gaan. Dat dit niet zal gelukken, indien de Regeering niet op de algeheele medewerking der veehou ders kan rekenen, heeft de ervaring bij de jongste invasie van het mond- en klauwzeer geleerd. In verband met het bovenstaande zij herinnerd aan het feit, dat ook de Duit- sche Regeering zich bij de nieuwe wet op de veeziekten de bevoegdheid heeft verzekerd, om den invoer van artikelen, die gevaar op kunnen leveren voor over brenging van veeziekten, te verbieden Katholiek program van actie. Op de algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesver- eenigingen die op 24 April te Utrecht gehouden wordt, zal door het Bondsbe- stuur het volgende >Kort program van Actir worden voorgesteld Ter uitvoering van artikel 2 der Sta tuten verklaart de Algem Bond van R. K- Kiesvereenigingen in Nederland onder handhaving van het kort program van actie van 1909, voor zoover dit nog niet tot uitvoering kwam steun, te verleenen aan het zittend kabinet, ten einde dit in staat te stellen zijn program af te werken. En voorts zal de Bondsvergadering de volgende conclusies behandelen van het Lager Onderwijs-rapport hetwelk is uit gebracht door de Bondscommissie lo. Uit Grondwet en wet wordt al les verwijderd, wat zou aanduiden, dat in beginsel het geven van onderwijs is een deel der Staatstaak. 2o. De ouders behooren de kosten te dragen van het onderwijs hunner kin deren. Ten einde ongewenschte toestan den te voorkomen, heffe de Staat een evenredig schoolgeld, in dier voege, dat bedeelden worden vrijgesteld, minver mogenden reeds een deel opbrengen en voor meergegoeden het verschuldigde de kosten per leerling niet overschrijde. 3o. De Staat betale aan de bijzondere schoolbesturen terug, wat deze aan de onderwijzers betalen, vermeerderd, met een som per leerling voor de algemeene exploitatie-kosten eener gewone lagere school. 4o. De Staat betale ditzelfde uit aan de gemeentebesturen en verbiede gelden uit de gemeentekas aan het openbaar onderwijs ten koste te leggen. 5o. De wet treffe een regeling waar bij de verschillende schoolbesturen en gemeentebesturen voor de door hen te maken kosten voor lokaliteit schadeloos, worden gesteld. 6o. De wet stelle de eischen vast waaraan de verschillende soorten van lager onderwijs moeten voldoen en eische waarborgen, dat deugdelijk onderwijs worde gegeven 7o. De wet stelle de salarissen en verdere tegemoetkomingen voor de on derwijzers vast. 8o. Er kome een regeling der wacht gelden, die meer waarborg biedt voor, de openbare onderwijzers dan tegen woordig. Waalwijk, 9 April 1913. worden, zoodat dit ongeval nog betrek-® kelijk goed is afgeloopeo. Heropening. m W Hedenavond zal, zooals de adverten-S tie in ons blad en de verder verspreide aankondigingen mededeelen, het geheel; nieuw verbouwde en modern ingerichte] magazijn der Firma Mandos-Vinken al hier worden heropend. De winkel, die eene groote uitbreidini heeft ondergaan, ziet er keurig uit, zooj wel wat inrichting, regeling, afwen king als voorraad en verscheidenheid der artikelen betreft. Een paar mooi^ etalages zullen den voorbijganger eei klein idee geven van wat hier van fijn» en chique artikelen, zoowel voor dame^ als heeren te krijgen is, en opnieua bevestigen, dat men ook voor dergelijk* artikelen niet naar buiten behoeft. Ofschoon van buiten de laatste ham nog aan het werk gelegd moet wordenj ziet het er toch reeds smaakvol uit. Van| binnen echter is alles in optima forma] en kan dit met de mooiste winkels uit3 groote steden wedijveren. Ook een pas kamer is ten gerieve der clientèle niet: vergeten. Het geheel maakt een smaakvollen, uitnemenden indruk en deze moderni seering zal er zeker toe bijdragen het j succes der firma nog grooter te doen zijn, wat wij haar en haren ijverigen verte-1 genwoordiger, den Heer Jacq Pijnenborgh| gaarne toewenschen. Politiezaken. Zondagmiddag zijn door enkele per sonen baldadigheden verricht ten huiz: van JB. K. aan den Hoek alhier. Het huis werd bevuild en de personen wil den op zijn verzoek 't huls niet verlaten| maar grepen den bewoner zelfs aan. De zaak is aangegeven en de politic doet onderzoek. N.-Br. Chr. Boerenbond. Algemeene vergadering van den Noord] Brabantschen Christelijken Boerenbom afdeeling Baardwijk, Waalwijk, Besoijei en Sprang, op Donderdag 17 April 191; des n.m. 7 ure in het Bondsgebouw t< Baardwijk. Doel 1 Verslag over 1912 met rekening en] verantwoording van Ontvangsten en Uit-1 gaven. 2 Idem der Paardenverzeke.ring. 3 Idem der Brandassurantie. 4 Idem der Leenbank. 5 Betaling der contributie. 6 Bespreking pakhuis. Vrijen toegang voor belanghebbenden. Op Maandag 14 April 1903, Paarden- schattlng om 1 uur te Baardwijk, om uur te Wat Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Concert. Het onlangs uitgestelde concert der] Liedertafel der Koninklijke Stoomschoe- nenfabriek A. H. van Schijndel, wordtj thans gegeven op Maandag 14 April a.s.,| in de zaal Musis Sacrum, ten 8 uurj precies. Mej. Joh. van de Linde, sopraan tel Amsterdam "en de heer N. Snijers te. Raamsdonksveer zullen hunne mede-| werking verleenen. Het programma van] den avond belooft zeer veel en geeft elk wat wils, zoodat een druk bezoekj tegemoet kan worden gezien. Gegund. Het verbouwen der stoomschoenen-| fabriek der firma Timmermans van Tu-i renhout te Waalwijk, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Antooi Treffers alhier. Ongeval. Toen gisteren de besteller W- Kuijpers] aan de haven goederen aan't lossen was uit de tram, kwam uit de Havenstraat] een groote vrachtwagen gereden. Of schoon gewaarschuwd, reed de voerman toch door, met het gevolg dat K. onder de kar terecht kwam en aan armen en' beenen eenige kneuzingen opliep. Was K. niet onder de kar terecht gekomen,' dan zou hij waarschijnlijk tusschen de' kar en den muur verpletterd zijn ge- van Zuiden Uit Dec. Tegoed op spaarbankboekjes. Noin. bedrag der staatsschnldboekjes,

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5