Nummer 30 Zondag 13 April 1913 36e Jaargang Derde Blad. Gemeenteraad De Balkan-Oorlog. BUITENLAND. BINNENLAND. SUNLIGHT Italië, 4601 OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Staten, na maandenlange studie in ver schillende commissies, aanbiedingen van een Maatschappij verwerpen en beslissen, dat het algemeen belang een méér voor- deelige stroomlevering vordert, dan die door de particuliere maatschappijen is aangeboden, als zulke beslissingen be rusten op uitvoerige rapporten en des kundige berekeningen,'welk figuur maakt dan een Kamer van Koophandel door in 't wilde weg te beweren, zonder eenig nader bewijs, dat haar vriendje toch maar de beste en voordeeligste leverancier zou zijn. Een schitterend figuur zeker niet. Resumeerend, zouden wij er willen bijvoegen De provincie heeft te zorgen, dat alle bewoners der geheele provincie groot bedrijf, klein-industrie en particu lieren op de voordeeligste wijze van electriciteit worden voorzien. Ze handelt zeer juist door geen concessie te verlee- neD, zoolang niet duidelijk is uitgemaakt op welke wijze 't voordeeligst kan ge leverd worden, 't Gaat hier om een zeer groot algemeen belang. Electriciteit. Met volkomen instemming nemen wij 't volgende over uit 't »Dbl. v. N De Peelcentrale wil verlof om een electrische tramlijn Eindhoven-Helmond aan te leggen en Ged. Staten haasten zich niet om dat verlof te verkenen. Hetgeen te begrijpen is. In dezen stand van het vraagstuk. Nu overwogen wordt op welke wijze er, los van de provinciale financiën, een provinciale centrale zou kunnen worden opgericht. Eene, die aan heel de provincie licht en kracht, zou kunnen brengen. Die dus niet enkel de vetste brokjes zou uitpikken, als de Peelcentrale tracht te doen, doch zooveel mogelijk aan allen en overal de voordeelen der electriciteit zal bezorgen. Neen, het is niet te verwonderen, dat Ged.'Staten voorloopig geen concessies geven aan particuliere maatschappijen. Het is echter niet naar den zin der Kamer van Koophandel te Eindhoven en omstreken. fe**' 5*?- *3 Spoed, roept deze tot de Ged. Staten. Geeft haastig de concessie aan de Peel centrale. En de Kamer is beslist van oordeel, dat de electriciteitsvoor- ziening in haar industriecentrum het spoedigst, het meest afdoende en het voordeeligst zal plaats hebben wanneer 'de N.V. Maat schappij Peelcentrale onbelem merd hare werkzaamheden voort zetten en haren werkkring uit breiden kan. Wij zouden willen vragenhoe weet die Kamer dat Op grond waarvan besluit zij, dat de Peelcentrale het meest afdoende en het voordeeligst electriciteit bezorgen kan. Is zij zoo geheel vreemdeling in Jeru salem Weet zij niet, dat er voor enkele jaren nog bij Gedeputeerde en Provinciale Sta ten van Noordbrabant een sterke stroo ming was ten gunste der particuliere maatschappijen r Dat Maatschappijen, welke aan Ged. Staten aanbiedingen zouden doen om licht en kracht te leveren hebben kunnen rekenen op een sympathieke ontvangst Dat vier Maatschappijen offerten heb ben gedaan, waaronder de Peelcentrale Dat echter geen der vier aanbiedingen zijn aanvaard. En waarom niet Laat de Kamer van Koophandel te Eindhoven dat maar eens navragen. Wij voor ons veronderstellen, dat de aanbieding der Peelcentrale, de eenige Noordbrabantsche Maatschappij, welke heeft meegedongen, stellig zou aangeno men zijn, indien niet overduidelijk was, dat aanmerkelijk voordeeliger geëxploi teerd kon worden door een eigen pro vinciale centrale. Adressen als die der Eindhovensche Kamer maken dan ook een onaangena men indruk. 't Lijkt een buiging voor de belangen van een Maatschappij-uit-de-buurt. Terwijl toch maar alleen rekening mag worden gehouden met het algemeen belang. Welnu, als de beste mannen onzer Baardwijk. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 9 April des avonds ten half acht uur. Voorzitter. Edelacütb. heer J. A. J van Heijst. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN I)E ORDE 1 Ingekomen stukken, a Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, door B. en W ontvangen door tusschenkomst van Ged Staten. De Minister geeit in zijn schrijven in overweging de benoeming van een ont vanger in te trekken ter voorkoming van nietig verklaring van het besluit. Dezelfde persoon kan weer benoemd 'worden doch dan moet deze benoeming wettig geschieden. Voorzitter ik kan de heeren mededee leo, dat de ontvanger eervol ontslag heeft aangevraagd. Ik stel voor hem dit te verleenen. Aldus wordt besloten, Voorzitter. Verder is een adres van M. Schonk ingekomen houdende mede deeling dat hij zich voor de benoeming van gemeente-ontvanger wederom be schikbaar stelt. Voorzitter. Ik stel voor de zekerheids borgstelling vast te stellen, zooals we deze een vorige keer hebben vastgesteld Aldus wordt besloten. Schrijner. Ik'stel voor de benoeming uit te stellen tot eene volgende verga dering, dan kunnen misschien meer can didaten komen. Voorzitter. Er kan niet worden uitge steld. Schrijner. En een vorige Jfeer dan, toen de vorige ontvanger was overleden. Voorzitter. Toen was het iets anders toen was er een zetel vacant. Van der Mee. Nu heeft de ontvanger z'n ontslag genomen en is de plaats toch ook vacant. Schrijner. Er wordt nu geen gelegen heid gegeven voor andere personen om te solliciteeren. Er is niets van bekend. Voorzitter. Maak je er dan een voor stel van. Schrijner. Ja. Het voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Schrijner, Klerkx en J. v. d Mee. Tegen de heeren Van Bijnen, H. Donkers, Pul les en J. v. Heijst. Hierna schorst de Voorzitter de open bare vergadering, opdat B. eu W. een voordracht kunnen opmaken. Na heropening van deze openbare vergadering, zegt de Voorzitter dat B. en W. op de voordracht plaatsen de heeren M. Schonk en C. Schrijner. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren Donkers en van der Mee. Bij stemming verkreeg de heer Schonk 4 en de heer C. Schrijner 3 stemmen zoodat de heer Schonk is gekozen. 4- Voorstelling reglement Burgerlijk Armbestuur. Conform het Concept van B. en W. wordt de verordening na voorlezing vastgesteld. 5. Vaststelling verordening Hoofdelij- ken Omslag. Voorzitter. Het hoogste bedrag dat wij kunnen aanslaan is f2250. Zooals de verordening nu luidt moet iemand die f 100 boven f 300 verdiend belasting Detalen. Wij stellen voor er nog een klas bij te maken en h'j die f 50 boven 300, zijnde het noodzakelijke voor het levensonderhoud, verdient, ook belasting te doen betalen. Daardoor verlicht men hen die voor f100 belasting moeten betalen, dien nu werkelijk veel moeten letalen n.l. f 1.70 a^fl.80. Conform het concept van B. en W. wordt de verordening van B. en W. na voorlezing vastgesteld. 6. Wijziging begrooting dienst 1912 Eenige posten, die zijn overschreden worden af- eo overgeschreven. 7. Besluit tot voorziening in kasgeld. Voorzitter. De ontvanger kan niet meer op tijd betalen- Er is geen geld meer en toch moeten we nu dadelijk al f 300 a f 400 betalen. Daarom stel ik voor, evenals een vorig jaar, een tijdelijke leening te; sluiten tegen 5 pCt. en dit jaar nog alles af te lossen. Aldus wordt besloten. 8 Mededeelingen. Voorzitter. Morgenavond ten 5 uur zal in het Café van W. van Heivoort, de verpachting van hooiland van het Arm bestuur plaats hebben. f 9 Onderhandsche verkooping van ge meente-grond. De huur van de tentplaats is verstre ken. Zooals de heeren^ weten heeft de tegenwoordige huurder deze plaats toen gehuurd voor f20 per jaar. Nu heeft hij mij echter^gezegd dat hij geen f 20 meer kan opbrengen wijl de kosten, ver bonden aan het verhuizen telkens veel tej groot zijn. Hij wil nu f 5 huur per jaar geven- De kosten van het 2 maal per jaar verhuizen zijn ook groot en de hooibouw is maar van korten tijd. Ook de vlugge vervoermiddelen als fietse'n enz. zijn oorzaak dat de tentbaas niet die verdiensten van vroeger meer heeft. In Waalwijk kunnen ze er zelfs niet eens een meer krijgen. Toch is het nood zakelijk dat er in de polder een tent is niet alleen dat hét vee onder eenig toe zicht is, "doch o uk voor de menschen is het beter. Bij het opzetten van een don- derbul kunnnen ze nu in de tent schuilen, waarvoor anders geen enkele gelegen heid is. In Waalwijk heb ik het gezien dat er acht beesten onbeheerd rond liepen tusschen het hooiland en op den weg. Wij kunnen daarom hier bezwaarlijk een tentbaas missen. Na nog eenige discussie wordt be sloten de grond aan Pulles voor t 5 per jaar te verhuren. De heer Pulles zegt, dat de polder zoo'n tentbaas ook wel eenige vergoe ding mag geven. Van Bijnen.^ Ik zou willen hebben dat de belanghebbenden dat zija zij die er beesten hebben loopen enz. hem eenige tegemoetkoming geven. Schrijner. Hij krijgt niet zooveel van die belanghebbenden. Hij had onlangs nog eens een kalf gered waarmede hij veel moeite had gehad en wat kreeg hij voor al die moeiten Een dubbeltje. Er zijn zelfs veel belanghebbenden die zijn huis voorbij loopen en nog niet eens aanleggen. Klerkx. Hoe zit het nu met het sala ris van den veldwachter Wordt dat, zooals hij heeft gevraagd verhoogd. Het komt mij voor, dat hij het zeer goed mag hebben een f50 verhooging.- Als je een goed politieman hebt, dan moet je hem, door voldoende salaris te geven zien te houden. Ik heb zoo eens geinformeerd hier en daar en ben tot de conclussie gekomen dat hij hier ook weinig salaris heeft, alles is duur genoeg tegenwoordig. Ik zou hem daarom gerust verhooging geven. Voorzitter. Hij heeft in zijn adres veel te weinig opgegeven. Als je alles bijeen rekent, heeft hij f 10 50 per week. Maar er is ook geen enkele post op de begroo ting waarvan het gegeven kan worden. Bij de behandeling van de begrooting zullen wij zijn verzoek nog eens in overweging nemen. Hierna legt de heer M. Schonk in han den der voorzitter de bij de wet voorge; schreven eeden al. Daarna wordt de vergadering gesloten. De algemeene toestand. Nog hebben geen nieuwe wolken het zonnetje van optimisme verduisterd, dat zijn weldadigen invloed gevoelen doet en de heele politieke atmosfeer aan merkelijk verheldert. Algemeen is men het er over eens, dat de Skoetarikwestle ophet punt is opgelost te worden en dat binnen enkele dagen de spanning, door die kwestie in het leven geroepen, geheel verdwenen zal wezen. Langs welken weg die oplossing gebracht zal worden en op welke manier koning Nikita schade loos gesteld zal worden voor zijn woord breuk, schijnt intusschen nog niet zeker te zijn. En zoolang dat het geval niet is, blijven natuurlijk verrassingen niet uitgesloten, blijft de toestand onzéker en moet dus voor overdreven optimisme worden gewaarschuwd. Zooals reeds gemeld, weet men in officeele Weensche kringen niets van millioenenfooi, koning Nikita in de hand gestopt. De berichten dienaangaande kwamen uit Rome en het is niet onmo gelijk, dat zij uit Montenegrijnsche bron het eerst zijn voortgekomen- Ze zouden dan misschien als een vingerwijzing te beschouwen zijn geweest. Mag men de »Neue Freie Presse8 gelooven, dan zou de gezanten-confe rentie te Londen, het daarop aansturen, den koning der Zwarte Bergen als ver goeding voor het Skoetari-ofter schade loos te stellen met het Skoetarl-meer en de vruchtbare landerijen op den rech teroever van de Bojana rivier. Hij zou daarbij dan nog een zoo goed als ren teloos voorschot krijgen, door Rusland, Oostenrijk en Italië verleend. Waarschijnlijk is het echter niet, dat men de oplossing der kwestie in deze richting zoeken zal, daar zulk een con cessie aan Montenegro te doen, in strijd zou zijn met de plannen voor afgrenzing van Albanië, die eens vastgesteld zijn en Oostenrijk zich daarmede zeker niet zou verzoenen. Langs welke lijnen van geleidelijkheid intusschen l de hooge heeren de oplos sing van de Skoetari-kwestie dan ook tot stand hopen te brengen, men blijft in politieke kringen, zooals wij reeds zeiden, algemeen op een spoedige re geling van de kwestie rekenen. De houding van Servië zal daarbij waarschijnlijk van veel invloed wezen. Wij lezen reeds, dat Servië niet al leen van nieuwe troepenzendingen naar Skoetari afziet, maar ook plan moet heb ben zijn troepen van die stad geheel terug te trekken. Daartegenover zou Servië dan de inwilliging eischen van zijn aanspraken op een oorlogsschatting. Indien de algemeene verwachting wer kelijk verwezenlijkt worden zal, zijn de mogendheden er nu eens uitstekend in geslaagd haar prestige te handhaven en heeft de pressie door haar uitgeoefend een mooi, succes behaald. De houding door Rusland in de laatste dagen aan genomen en de omkeer, die er in poli tieke kringen te St. Petersburg tot stand schijnt gekomen te zijn, zal daartoe on getwijfeld krachtdadig hebben medege werkt. Ook de officieele verklaring, die de regeering omtrent haar houding pu bliceert, zal ondanks de enkele dubbel zinnigheden, vooral in den aanhef ervan het noodige tot opheldering van den internationalen toestand bijdragen. stof van alle gesprekken. Nadat de Paus Maandag voormiddag nog verschillende personen, onder wie Zijne Eminen ie, kardinaal Katschhaler met gevolg, en ongeveer 500 dames en heeren, in de verschillende vertrekken van het vaticaan ontvangen had, voelde hij zich zeer ver moeid slechts met g ootste moeite kon de Paus de rondgang doenzijn stem echter klonk nog zeer vast. Bij het diner, dat hij als gewoonlijk met zijn twee geheimsecretarissen ge bruikte, had de Paus goeden eetlust. Hij schertste nog en nam vervolgens eenige rust in een zijkamer. Niettegenstaande de waarschuwing van zijn omgeving, zat de H. Vader des namiddags wederom aan zijn schrijftafel, want. zeide Hij, zoolang de mensch niet het bed moet houden, is hij tot werken verplicht. Om zeven uur in den avond branddeu de beide electrische lampen nog boven zijn schrijftafel, en nog im mer las of schreef de paus." Plotseling overviel hem een duizeling, en viel Hij in zijn zetel. Dadelijk was Fra Prosdo- cima, de apotheker van het vaticaan, ter plaatse en het gelukte hem den paus bij te brengen. Op een draagbaar werd de paus naar zijn slaapkamer gebracht. De doctoren constateerden een terugkeer der influenza, en een temperatuur van 39.2. Zoo was de toestand Maandagavond. Door de goede zorgen der geneesheeren is in dien toestand gelukkig spoedig verbetering gekomen en zal de H. Vader, volgens het »Giornale dTtalia8 binnen twee dagen genezen zijn. Gisteren heeft de paus geen enkele aanval van koorts gehad, de werking van hart en nieren is uitstekend en volgens de »Osservatore Romano8 gaat de beterschap steeds op bevredigende wijze vooruit. Dit blad kost slechts 6 cent per week Ziekte van den Paus. Wij hebben in ons vorig nummer geen melding gemaakt van allerlei geruchten en beschouwingen over den toestand van Z. H. den Paus, den aard van zijn ziekte en bedenkelijklijkheid van zijn kwaal, in tervieuws met dokter, berichten over de pijnen, die de hooge lijder gevoelen moet, enz. te veel om op te noemen, die de rondte doen door de pers, maar die door haar omvangrijkheid tenminste getuigenis afleggen van de wereld-belangstelling, die de persoon van den Roomschen Opperherder wekt. Nu echter de paus na een lichte aan val van influenza ingestort is, geven we hetgeen de correspondent van de >Koln. Volksztg.8 d.d. 8 April daarom- trent schrijft De nieuwe instorting van den paus op 7 dezer was in Rome natuurlijk de Pensionneering gemeenteambtenaren De meerderheid van de commissie van rapporteurs over de wetsontwerpen be treffende de pensionneering van gemeen te-ambtenaren en hun weduwen en wee zen, acht thans de openbare behande ling van de wetsontwerpen genoegzaam voorbereidde minderheid meent blijkens het Eindverslag echter, dat alvorens die openbare behandeling zal kunnen plaats vinden, de Kamer behoort te beschikken over nadere gegevens omtrent den invloed van de voorgestelde regeling op de finantiën der gemeenten. Zij zou gaarne zien dat de regeering de Kamer alsnog zulke gegevens verstrekte over verschillende typen van gemeenten. Kamerverkiezingen. Uit het district Druten schrijft men aan De Gelderl.: Het is thans zoo goed als zeker, dat zich op zijn minst drie candidaten aan de stembus zullen presenteeren. Het zijn de heeren mr. Duynstee, het aftredende Kamerlid, burgemeester Kronenburg van Kerkdriel en de heer Gulden van Amster dam. Ook doen hardnekkige geruchten de ronde, dat nog een ander Maas-en- Waalsch ingezetene zich candidaat zal laten stellen. Het H.bld. meldt uit Bergen-op- Zoom, dat de heer W. J. F. Juten zich kanditaat zal laten stellen voor de Tweede Kamer. Wij hebben dus het aftredend lid, den heer De Ram, die pas gaat, als hij den bons krijgt. De heer Verlinden van De Zoom. De heer Juten van De Avondster. En kapitein van Erp. Men 'n half oog kan gezien worden, wie in het algemeen belang, de voorkeur verdient, zegt het D. v. N. De koninklijke familie. Uit Oberursel schreef men aan het Wlesbadener Tageblatt, dat het verblijf van de Nederlandsche koninklijk familie te Hohenmark. langzamerhand ten einde loopt. Naar verluidt zal H. M. de Konin gin den 26en April naar Nederland terugkeeren, terwijl Prins Hendrik nog wel tot beging Mei zal blijven. Van zijn ongesteldheid, rheumatiek en neu- rasthénie is de Prins nagenoeg her steld. De Prins gaat tegenwoordig bijna eiken dag naar Frankfort, waar hij de voornaamste bezienswaardigheden be zoekt of in clubs, vereenigingen of schouwburg vertoeft. In den laatsten tijd was Prins Hendrik vaak door de Koningin vergezeld, die in Frankfort incognito inkoopen deed. Van deschoone Echo van Zuiden. 1244 I J

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5