Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 30 ZONDAG 13 APRIL 1913. 36e JAARGANG Waalwijk, 12 April 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk c ven goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 14 April des namiddags 63/< uur. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. 2 Bespreking vakschool aangelegen heden. 3 Vaststelling primitief kohier van den Hoofd. Omslag voor 1913, Kamer van Koophandel en Fabrieken. De directeur generaal van den Land bouw bij het ministerie van Landbouw Nijverheid en Handel heeft aan de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier in dato 9 dezer gemeld, dat Zijnerzijds tot den Minister van Buitenlandsche Zaken het verzoek is gericht inlichtingen te doen inwinnen omtrent de juistheid van de mededeeling als zou de Regee ring van het Australisch Gemeenebest den invoer van stroohulzen hebben ver boden, en, ingeval dat bericht waarheid bevat, pogingen aan te wenden, tenein de opheffing van bedoelde verbodsbe paling te verkrijgen. Dit naar aanleiding van het schrijven der kamer van 29 Maart betreffende Invoer van stroohulzen in Australië. Daar deze industrie in onze provincie o. a. ook te Vrijh.-Capelle op groote schaal wordt uitgeoefend is dit bericht niet van belang ontbloot. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, dankbaar voor de verschil lende bouwstoffen voor het opmaken van haar jaarverslag reeds ontvangen, verzoekt belangs'ellenden die hunne opgaven nog niet hehben ingezonden, dringend, dit alsnog zoodra mogelijk te doen daar de stukken die na Dinsdag 22 dezer inkomen niet meer in het ver slag kunnen worden opgenomen. W. VV Waalwijk Vooruit4 Morgen speelt W.V.V. op het terrein te Tilburg een wedstrijd tegen een Willem II combinatie, bestaande uit zes spelers van het le en vijf van het 2e elftal. Ongeval. Dezen morgen had de arbeider, de L. uit Bezooien, werkman bij de firma Jos Groenen te Besoijen, bij het uitwijken voor een fiets, het ongeluk met zijn eigen rijwiel te vallen met het gevolg, dat hij met het dijbeen bekoeld raakte tusschen het rad van eener juist pas- seerende kolenkar. Gelukkig kon de voerman het paard nog tegenhouden, anders ware het ongeluk gewis veel groo- ter geweest. De gewonde werd, door een paar man ondersteund, in den winkel der Singer-Maatschappij alhier gebracht, alwaar spoedig om geneeskundige hulp getelefoneerd werd. Waalwijksche Zwemclub Gisterenavond had er eene vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. Om ongeveer-kwart over negen opende de Voorzitter de heer J. v. Schijndel de vergadering, die echter, gezien het aan tal leden, slechts matig bezocht werd. Nadat de secretaris voorlezing had gedoau van de statuten der vereeniging, welke bij acclamatie werden goedge keurd, deelde de Voorzitter mede dat er reeds een veertigtal personen als lid waren toegetreden, terwijl hij hoopte, dat er in de toekomst nog meerderen zouden volgen- Voorts deelde de Voorzitter mede dat er zal worden aanbesteed het maken van een trap, plancier en een gelegen heid om zich te ontkleeden. In den begince moet men zich hier mede tevredeu stellen, daar de kosten anders te hoog worden. Mocht later de financieele toestand het toelaten, dan zal werden overgegaan tot het maken van kleedkamertjes. Niets meer te behandelen zijnde, sloot de Voorzitter na de aanwezige leden te hebben bedankt voor hunne tegenwoor digheid, de vergadering. Attentie. Gaarne vestigen wij de aandacht op het mooie programma, waarmede de Flora Bioscope morgen doorloopende uitvoeringen zal geven vanaf 4 uur. Vooral de Holland-Eogeland-voetbal- wedstrijd zal eene groote attractie blijken. De entréeprijs is weer zeer laag. Liedertafel Oefening cn Vermaak Naar men ons meldt, heeft onze Lie dertafel in studie genomen de cantate >Neerlands Onafhankelijkheid4 gecom poneerd door den heer Mosmans van 's Bosch. Dit vlot en aangenaam geschre ven werk, begeleid door koper instru menten, zal gewis veel succes hebben. Concert Liedertafel Koninkl. Stoomsch.f- A. H. v. Schijndel. Wij maken beminnaars der toonkunst nogmaals attent op het concert door bovengenoemde Vereenining te geven a.s. Maandag ten 8 ure precies in de zaal Musis Sacrum. Over Mej. Joh. v. d. Linden uit Am sterdam, sopraan, den Accompagnateur den heer N. Snijers van Raamsdonks- veer behoeven wij hier niet verder uit te weiden, die namen spreken genoeg voor zich zelve. Een blik in het programma schenkt de overtuiging, dat er op het gebied van den solo-koor-en kwartetzang zeer veel te genieten zal zijn. Ook ditmaal kan daarom een druk bezoek niet uitblijven. ƒ_*-/- I*-) Mooie vangst. De zalmvisschers in de Maas hebben Maandag een aardig buitenkansje gehad. Nauwelijks bezig zijnde, hadden zij het geluk een steur te vangen van ruim 350 pond. Het groote dier bracht f 150 op. Stierenkeuring. De Provinciale commissie tot verede ling van springstieren zal van wege de Rijkscommissie tot veredeling van de veefokkerij een keuring houden in het district Waalwijk, op Donderdag 17 April op de markt alhier. Aan deze keuring is verbonden voor 1-jarige stieren een premie van f 110 en twee van f 90. Voor tweejarige stieren of ouder een premie van f 110, een van f90 en twee van f80. Verloren. Door den vrijgestelde van den R. K. Lederbewerkersbond, Jansen, is dezer dagen, naar men ons mededeelt, te Tilburg f150 verloren ten nadeele van genoemden bond. Jachtdelicten. Voor de laatst gehouden zitting van het kantongerecht was zeer veel belang stelling. Eenige aangehouden zaken over jacht delicten waren hiervan de oorzaak. Vooral in de ochtendzitting, die wij tot onze spijt niet hebben bijgewoond, is het er bijzonder rumoerig toe gegaan. Een oude heer uit Udenhout, de heer v. d. B. moest getuigen dat hij aan F. permissie had verleend om op zijn land te fretteeren. Als getuige moest hij dan ook den eed afleggen. Dat was hem al te bar! Hem, zooals hij zei, een braaf katho liek, die nooit liegt, zou men niet op z'n woord gelooven. Ik doe geen eed voor jullie, zei hij en zoo voegde hij er aan toe, ik ben erg beus op jullie ook nog, wat denkte nou om dat van me te vragen. De kantonrechter kon blijven praten als Brugman, het hielp niets. De man was doof en redeneerde maar in zich zelf voort over het verschrikkelijke dat men hem, een braaf katholiek goed oud man, een eed wilde doen afleggen. Ten einde raad schorste de kanton rechter de zitting. In dien tusschentijd kon men den man tot kalmte brengen en hem tot het afleggen van den eed bewegen. Het eerst kwam in behandeling de zaak tegen den heer A. V. alhier. Hij werd beschuldigd te hebben laten fret teeren op grond waar hij geen permissie voor had. J. F., 55 jaar en C. R., oud 74 jaar. beiden wonende op den Horst onder de gemeente Kaatsheuvel, getuigden dat niet op het perceel van Van Amelsfoort is gefretteerd, zooals de Rijksveldwach ter van Genderen verklaart, doch op het landgoed van den heer van den Bosch te Udenhout. De beide getuigen ver klaarden onder eed dat de rijksveld wachter zich moest vergissen. Door ter plaatse een onderzoek in te stellen zou men dit begrijpen. Van Genderen en de jachtopziener Ackermans echter zeiden zich niet te kunnen vergissen, wijl zij, waren de getuigen op ander terrein ge weest, hen niet hadden kunnen zien. Fabrie meende dat men nog altijd het tegendeel ter plaatse kan zien. De Ambtenaar van het openbaar Mi nisterie eischte aanhouding van de twee wegens verdenking van meineed. De getuigen werden daarop aanstonds in arrest gesteld. De andere jachtzaak, ook reeds eenmaal aangehouden betrof het schieten op een fazant door den heer J. V. alhier. Beklaagde erkende op een vogel gescho ten te hebben, doch zegt in de meening te zijn geweest dat het een roofvogel was. Rijksveldwachter Van Genderen ver klaarde echter dat het onderscheid tus schen een roofvogel en een fazant goed is te zien. Een roofvogel heeft een krom me bek, een fazant niet. Een roofvogel heeft een breedere staart dan een fazant, twee kenteekenen. Beklaagde, een deskundige, zei nog maals verschillende boeken daarover te hebben opengeslaan en naar aanleiding daarvan kan hij pertinent beweren dat, wanneer'een vogel door de lucht vliegt, niet is te onderscheiden of hij een kromme bek heeft of niet. De ambtenaar eischte 2 m f4 boete of 10 dagen hechtenis. Op de vraag van den kantonrechter of hij nog iets te zeggen heeft, zegt beklaagde even te willen wijzen op de tegenspraak van de veldwachters op heden en de vorige zitting. Nog stond terecht de heer C. T. be klaagd een geschoten fazant te hebben vervoerd. Beklaagde» ontkent een fazant onder zijn jas te hebben vervoerd. Dat zijn overhemd met bloed bevlekt was komt, omdat hij 's morgens een fazant had opgezet. De onbezoldigd rijksveldwachter Ac kermans zegt echter goed gezien te hebben dat beklaagde een fazant onder zijn jas verborg, welke hij later in een bosch schijnt te hebben weggeworpen De eisch is 2 m. f 4 boete of 10 dagen hechtenis. De uitspraak van deze strafzaak is bepaald op 24 dezer. Naar wij vernemen zijn de.twee getuigen J. Fabrie en P. Roestenberg, verdacht van meineed, 's avonds nog naar de strafgevangenis te 's Bosch overgebracht. Vliegdemonstratie Molenheide* Gilze Rijen. Heinrich van der Burg is voornemens Zondag wederom een Vliegdemonstratie te geven. Waren er op Paasch-Maandag duizenden opgekomen om zijne vlieg kunst te aanschouwen, voorzeker zullen morgen nog meerderen komen daar er onze aviateur bewezen heeft met hevige en onregelmatige wind te kunnen en te willen vliegen. Het ongunstige weer van Paasch- Maandag was oorzaak dat de officicele tijdopnemer de Wel.Edle Heer de Jong uit Leiden niet aanwezig was, ook ZEd. was in de verbeelding dat met zoo'n wind geen vliegenier het durfde wagen om in de hoogte te stijgen, doch die dat denkt, kent Heinrich van der Burg niet. Zondag 13 April zal echter het vliegen om het Nederlandsch duurrecord door gaan, tenminste als het weder niet al te slecht is. Als gunstige bepaling is vast gesteld, dat bij niet vliegen de entreés terugbetaald worden, ook is er een derde rang tegen 10 cent per persoon bijge komen zoodat een ieder in de gelegen heid wordt gesteld de prestaties bij te wonen. Als voorzicbtigheidsmaatregel heeft de Burgemeester van Gilze afgekondigd dat de wegen welke op de Molenheide uit komen dien dag van 's middags 12 uur tot 's avonds 7 uur afgesloten zijn. Wij wenschen den ondernemenden directeur en aviateur der vliegschool >Molenheide4 alle succes De katholieke illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Holland's bodempracht in bloei. Constantijn XII doet zijn intrede in de hoofdstad Athene. De opening der nieuwe middelbaar technische school te Dordrecht (2). De heer Poincaré voor het eerst als Staatshoofd op reis. Het hoofdgebouw der internationale wereld tentoonstelling te Gent. Monseigneur Vuylsteke.in denkringzijner medehelpers Van de groote Constantiniaansche feesten (4). De begrafenis van wijlen Koning George van Griekenland. Weer een vei ligheidsvalscherm voor vliegers (2) Kijkjes van het gebied in Amerika, waar de ontzettende overstroomingsramp der vo rige week zoo ontzaggelijke ellende en schade heeft gebracht (4). Een pelgrims tocht naar Jerusalem (2). De begrafenis Z.Em. Kardinaal Pietro Respighi. van Processie op Paaschzaterdagmorgen te Rome (2). Een Duitsche Zeppelin-ballon in Fraukrijk neergekomen. Diie broeders priesters als zonen van St. Franciscus. Elis. Swaan. Een reusachtige schouw burgbrand te Antwerpen. Een gouden jubilé als kerkzanger. De precaire positie van de vredesduif in Europa Hoeveel warme, vriendscbappelijke belangstelling de mogendheden toonen in den toestand van den »Zieken Man* te Constantinopel. TEKST Om wat levenslust (vervolg). Bij onze platen, Een pelgrimsreis naar Jerusalem (vervolg). De erfenis der ver- stootene (vervolg). Honderd jaar geleden. Moeder en Zoon. Teruggekeerd Inhouds- opgave. Rebus. BAARDWIJK. Groot concert op Zondag 13 April te geven door de lie dertafel >Tot bloei der Toonkunst* alhier met zeer vereerende medewerking van den Heer Chr. Nuijten, Tenor van het Bredasche Mannenkoor en den Heer W van Beurden, pianist te Kaatsheuvel. Aanvang uur. O. a. zullen gezongen worden Egmond en Hoorn, Historische duo, te zingen door de Ileeren Nuijten cn Boom. Te Deum van Verhulst, groot koor met tenor en bariton solo, te zingen door de HeereD Nuijten en Boom. Holland, Tenorsolo door den Heer Nuijten. Op de jongste vergadering der R. K. Jongens Propagandaclub »St. Au- gustinus4, werd besloten in navolging der melsjespropagandaver. een tooneel club op te richten Reeds een tiental der heeren hebben zich opgegeven om te werkend lid worden Zooals wij reeds hebben gemeld, hoopt de ZeerEerw Heer Pastoor alhier den 30 Mei zijn gouden priesterfeest te vieren. Om dit zeldzame iubilé op waar dige wijze te herdenken heeft er zich een commissie gevormd bestaande uit den WelEerw heer J Verhoeven, Edel- achtb heer J A J v Heijst en de heeren P Loeff, Jac. Klerkx, A. Pullens en H. Breuer. DRUNEN. Maandag 14 April des namid dags om 4 ure openbare Raadsvergadering. Punten van behandeling a. Ingekomen stokken. b. Aanbieding koh. hondenbelasting 1913. c. Vaststelling Reglement Armbestuur, Maandag 1.1. bracht het bestuur van de, vereeniging oederhulp" tot ouderlingen aankoop van steenkolen haar eerste jaarver slag uit. Door de vereeniging werden gele verd 48423 H. L. steenkolen, waarvan 8123 II. L. Antriciteu, 845 H. L. Futder en 3685 H. L. Nootjep. De aangesloten leden betaalden voor An- triciten f 1.07 per H. L,, voor Porder en Nootjes f 0,88'/2 per II. L. na aftrek van alle onkosten. Aan niet-leden werden ook nog een pari ij steenkolen geleverd, dezen betaalden meer. Tot bestuursleden werden de aftredende leden herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden A. Pulles en A. v. Son benoemd. Het af- en aanrijden der steenkolen wen aanbesteed en aangenomen door N. Mi id pen voor 4 cents per II. L. In plaats van wekelijks zal dit jaar om de veertien d*gen de contributie opgehaald worden. Een 30-tal nieuwe leden sloten zich nog aau, zoodat het ledental bedraagt 280, Wil een bewijs dat de vcreeuiging goed werkt. Een woord vaQ lof en dank aan het bestuur voor de moeiten aan de vereeniging bewezen. VLIJMEN, 11 April. Diusdagavond 1,1. hield de pas opgerichte toinbouwvereeniging in het café van den heer Adr. de Vaan eene vergadering, welke ook werd bijgewoond door den WelEdelGestr. Heer Snellen, Rijks- tuinbouwleeraar te 's Hertogenboscb. In deze vergadering werd het Ontwerp-Slatuten voor gelezen en behoudens eene enkele geringe wijziging onveranderd aangenomen. Getracht zal worden de koninklijke goedkeuring op deze statuten te verkrijgen. Mede was op deze vergadering san de erde de bestuurs verkiezing. Door den Voorzitter der verga dering den E.A. Heer G. R. van der Ven werd voorgesteld de bestaande voorloopige commissi* in haar geheel tot bestuur te ver kiezen, en mede nog een fruithandelaar uit de gemeente in dat bestnur op te nemen. Dit voorstel, krachtig gesteund door den heer Snellen, werd aangenomen. Als nienw lid vau het bestuur werd bij acclamatie benoemd de heer P. van Buul Pzn. Het bestuur heeft de functie» onderling als volgt verdeeld G. R. van der Ven, Voorzitter, M. van Giersbergen, Onder voorzitter, P. J. van den Hout, Penning meester en H. van der Linden, Secretaris. BESOIJEN. Op Zondag 13 April a.s. zal de voetbalclub /Tilburgia* uit Tilburg een vripndschapswedstrijd spelen tegen R. W. B. op het terrein alhier. Aanvang 2 uur. SPRANG. Dinsdaga/oud hield de Jong. Ver. op G. G. „Timotheus" alhier haar 14de jaarvergadering. De Voorzitter opende op de gebruikelijke wijze en sprak toen een kort openingswoord waarin hij de aanwezigen een hartelijk wel kom toeriep. Na de verslsgen van Secretaris en Pen ningmeester en herkiezing der aftr. bestuurs leden, verkreeg de WelEd. Heer Both, Eere- Vooizitter der Vereenigiog het woord om te spreken over//De beteekenis van 1813. Spreker begint met te herinneren aaQ het spreekwoord Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. Zoo ook nu met 1813. Boveo dit onderwerp zou men kuunen zetteD. Wat God gedaan heeft. Om de beteekeDis van 1813 uiteen te zetten wil Spr. letten op le Wat Nederlaud vóórdien was en 2e W&t het sindsdien geworden is. Na Oranje/s vertrek werd Nederland steeds nauwer ver bonden aan Frankrijk tot Napoleon, die van God gezonden wae als een tuchtroede voor Europa, het bij Frankrijk inlijfde. De ellende in dien tijd doorstaaö, wordt door apreker geschetst. Alles moest Fransch worden. Was dit het fiere Nederland van voorheen Zoo diep was het gevallen dat a'geheele onder gang werd voorspeld. Daartegenover zong Bilderdijk echter zijn Holland groeit weer. Napoleon valt van zijn hoogte neer. Zijn tocht naar Rusland deerlijk mislukt. Dit gaf aanleiding in ons land tot den opstand tegen de Franschen. De Prins van Oranje wordt ternggeroepeD, met daverend „Oraoje Boven" ontvangen en als Souverein Vorst gehuldigd. £66 was in 1813 met de onaf hankelijkheid de nationale heid verkregen. Gelouterd is ons Vaderland uit den smélt- kroos der verdrukking ontkomen, In de geschiedenis van 1813 zien we Gods leidineeu met ois Volk, zij is niet te begrijpen zonder te zien op het drievoudig sno3rGod, Ne- derhud eu Oranje, Met een opwekking aan de leden der J. V. eindigt spreker zijn schoone leziog die met applaus worut beloond. Terwijl een en ander wordt opgediend werden nog enkele voordrachten gehouden in proza en poëzie, waarna de Voorzitter de aaLwezigen dankt, voor bun medewerking aan het welslagen der vergadering en deze op gebruikelijke wijze sluit. Bij den veehandelaar Werther alhier is een koe bij een sprong over een heining op den kop terecht gekomen en heeft den nek gebroken. Door de Aid. Patrimonium" alhier zijn tot afgevaardigden naar de 14 en 15 April s.s. te honden Algemeene Vergadering te Rotterdam benoemd W. M. Dalmeijer en R. Spierings. RAAMSDONK (Dorp), 11 April. Woens dag a.s. hopen de heer H. v. d. Westen en Mej. Ca. de Jong den dag te herdenken, waarop zij vijftig jaren geleden in het huwelijk traden. Aan belangstelling van alle zijden zal het de geachte familie v. d. W. zeker niet ontbreken. Het gouden paar zij een vreugdevolle dag toegewenscht. Mogen zij ook den avond des levens gelukkig door brengen. DUSSEN, 11 April. Dezer dagen ontstond van brand bij Mej. Wwe. var. B. alhier. Een zoontje van Mej. v. B. had stil een sigaar mede naar bed genomen en heeft dit vlam gevat. Door het hulpgeschrei van den jongen word men op het ongelnk opmerkzaam ge maakt. Inmiddels toegeschoten hulp waren de vlammen nog al spoedig meester. De jongen hsd nog enkele lichte biandwonden bekomen aan zjjn voet. BESOIJEN. Toen Woensdagmiddag een woonwagen door onze gemeente kwam gereden, viel er een anderhalf- jarig kind uit de wagen, juist toen de tram kwam aangereden. De moeder, niet anders denkende dan dat haar kleine lieveling werd overreden, schrok zoo zeer, dat zij aanstonds buiten kennis geraakte. Door toegeschoten hulpvaar dige menschen was de vrouw niet bij te krijgen, waarom om geneeskundige hulp naar Waalwijk werd getelefoneerd. Geen van beide dokters waren thuis, doch kort daarop kwamen ze in den wa gen en verleenden geneeskundige hulp. De kleine had intusschen gelukkig slechts eenige onbeduidende wonden aan het hoofd bekomen. De dokter uit 't naburige C. die voorbij kwam gereden, werd tevergeefs ter hulp geroepen. VRIJH.-CAPPEL, 12 April. We waren dezer dagen in de gelegenheid de schoe nenfabriek van den heer A. A. Moonen te bezichtigen Sinds Maandag wordt aldaar deze zaak machinaal gedreven. De eerste stoomschoenenfabriek in deze gemeente is de vermelding waard. Voor zoover onze kennis in deze strekt kunnen we niet anders dan loffelijk over deze inrichting spreken. Het ziet er in een woord goed uit, zoo wat betreft, werking van den zuiggasmotor als de vele ma- chinerien, welke in zoo praktische orde op elkaar volgen, geeft alles den indruk van een degelijke installatie, welke aan de eischen des tijds voldoen. We wenschen den ondernemer hartelijk geluk met dezen nieuwe inrichting, en hopen dat dezen arbeid steeds voorspoe dig moge gaan. De Hoogevaartsche weg welke een aanmerkelijke verbetering zou ondergaan, is reeds enkele dagen in gereedheid. Een verbetering voor rij- en voertuigen met het loopende verkeer kon de ge meente niet beter wenschen. •ieder belanghebbende zal in deze het gemeentebestuur dan ook zeer dankbaar zijn, voor deze zoo noodzakelijke ver betering. WASPIK. Op 1 Mei (Hemelvaartsdag) zullen op het terrein van „Brabantia" seriewedstrijden worden gehouden, waaraan 8 club zullen deelnemen. De eindwedstrijden zullen worden ge speeld op Zondag 4 Mei. Op Zondag 20 April gaat Brabantia naar Valkenswaard om daar een kam pioenswedstrijd te spelen tegen „De Valk", kampioen van de afdeeling A. Laatstgenoemde vereeniging komt 27 April Brabantiaeen tegenbezoek brengen. Houders van zwarte bessen wor den aangeraden hunne struiken eens goed na te zien. In enkele tuinen alhier zijn deze bessen aangetast door den z.g. bloed- worm. Men vindt aan de toppen der twijgen dorre knoppen, die nog niet uitbotten. In deze knoppen, welke nu nog gemakkelijk te herkennen cn te verwijderen zijn, huist het insect, dat later, wanneer het uit zijn schuilplaats komt, veel schade kan berokkenen. Men verwijdere dus ten spoedigste deze knoppen, welke men dan moet ver nietigen. GEERTRUIDENBERG. Zondag a.s. trekken de kampioenen naar Breda om tegen N. A. C. den eersten promotie wedstrijd te spelen. We betwijfelen dat De Echo van hei Zuiden. 4

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9