Nummer 33 Donderdag 24 April 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Eerste Blad. INLlSiT GEWROKEN! De Balkan-Oorlog. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw bare Zeep. Electriciteits-voorziening in Noord-Brabant. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. 'LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De Echo van het Zniden, WaalwQksthe en Langslraatselie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO."B. Franco per pont door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntikn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cn advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. r ii. Intusschen zooals het rapport der financieele Commissie demonstreert eeo conditio sine qua non voor het slagen van wat Uwe Commissie voor stelt, is de medewerking van de gemeen ten, een medewerking, die, beseffen hare besturen ten volle wat de inzet is, welke de provincie drijft in deze richting, door hen ongetwijfeld gaarne zal worden verleend. Het spreekt toch van zelf, dat de provincie geen definitieven stap kan zet ten, zoolang zij niet van voldoende medewerking van de zijde der gemeenten verzekerd is. Die zekerheid moet verkregen wor- VaH „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 30) Ik weet niet of gij van verdachtmaking kant spreken. M. Gouvain heeft et gisteren een bezoek gebracht gij zult u wel herinneren, dat hij reeds vroeger dikwijls kwam ec het is zeer waarschijnlijk dut hij ook nu weer naar Hortense's gonst dingt, waardoor gij in de Bchadnw gesteld zoudt kunnen worden. Dnchaters gelaat was eenigszins bleeker ge worden, toorn llikkerde hem in de oogen maar een oogenblik later begon hy luidkeels te lachen. Dat vrees ik het allermirst, zegde hy. Als ilortense tuBscben dien heer en my moet kiezen, dan weet ik zeer zeker, op wien hare kenze vallen zal. Geheel anders zouden mis schien de zaken staan, als die Gonvain mij had belasterd. Ik zal dat wel vernemen en is dat jaist, dan mag hij op zyne hoede zijn. Weer ging bij voor den spiegel staan om nog eens een onderzoekenden blik over zijn toilet te laten gaan tegelijkertijd trok hij zyne handschoenen aan. Gaat gij naar de familie Lacbard vroeg de kapitein, terwijl hy opstond. Dan ga ik met Q mede, ik moet onderweg nog een bloemtuil voor mijne verloofde feoopeu. Neen, ik heb andere bezigheden, maar misschien kom ik later, viel Dachatel hem koel in de rede. Wanneer gy mij een genoe gen wilt doen, overtuig dan Mad. Colombo hoe ongegrond hare vijandigheid jegens my is, en hoe wenscbelijk het ook voor haarzelf is den vrede te bewaren. Wil zy echter den strijd tot eiken prys, dan zal zij mij bereid vinden, maar ik vrees dat n daardoor onaan gename uren zouden bereid worden Heb geen zorg voor my, lachte de kapi tein, terwijl hij met beide handen zijn bcrBte- den in het tijdsverloop, gelegen tusschen het besluit, dat U nu gaat nemen indieu dit althans concordeert met het voorstel der Commissie en het be sluit, waarbij U zult goedkeuren de ont worpen statuten der op te richten naam- looze vennootschap, f, Dit laatste immers beteekent een alles- beslissende stap. Het is duidelijk, dat, alvorens de be sprekingen met de gemeenten kunnen aanvangen, door Uwe Vergadering de hoofdbeginselen vastgesteld moeten zijn, waarop de overeenkomsten met de ge meentebesturen zullen steunen. Deze hoofdbeginselen, die aan de gemeentebesturen in bijzonderheden ver duidelijkt zullen moeten worden, komen in overeenstemming met het boven aan gevoerde, op het navolgende neer: lo. de provincie bevordert de be langen van alle gemeenten in Noordbra bant, door voor allen een volledige en goedkoope voorziening van electrische energie mogelijk te maken 2o. zulke algemeene voorziening kan slechts worden bereikt door het stichten en exploiteeren van ééne groote elec trische centrale, waarbij niet het maken van winsten ten bate van de provinciale kas, maar het bevorderen van het alge meen belang wordt beoogd 3o. eene provinciale onderneming, aldus opgevat, zal aan de grootere ge meenten de goedkoopste stroomvoor ziening brengen, goedkooper dan ge meentelijke of kleinere districtsceotralen dit kunnen doen 4o. op deze wijze zal bereikt wordeo, dat na eenige jaren al de kleinere ge- meeoten aangesloten kunnen zijn 5o. naast het voordeel van de voor- deelige massaproductie, d. i. voordeelige stroomvoorziening, wordt verkregen een ander niet minder belangrijk profijt en wel dit, dat in deze levensquaestie voor den economischen bloei van ons gewest, elke vooruitgang op electrisch gebied, die nog in den schoot der toekomst ligt, voor onze ingezetenen bewaart blijft. De winsten toch, zullen na het maken van eene behoorlijke reserve, tot ver laging der stroomprijzen worden aange wend 1 Gedurende korten tijd slechts zal een deel daarvan gebruikt worden voor ligen knevel opstreek, voor my zou die strijd niet de miBSte beteekenis hebben Wy zien elkander das in den loop van den dag bij mijnen schoonvader Misschien Pierre Laroche knikte, maar reikte ditmaal zijnen vriend niet de hand tot afscheid. Onder het fluiten van een soldatenliedje verliet hij de kamer. Vlegel mompelde Henri Duchatel, ter wijl hij een blik, gloeiende van toorn op de deur wierp waarachter zyn vriend was ver dwenen zoo lang hij over mijne geldbenrs kon beschikken als hy zyne ledige maag wilde vullen, zoo lang noemde hij my zynen besten vriend, maar nu hij ten huize van ziine ver loofde aan zijn goeden eetlust en verfijnden smaak kau voldoen, werpt hy mij over boord Men moet mij verdacht gemaakt hebben zon dieGouvain daar verteld hebben, wat assessor Bergman hem misschien heeft meegedeeld Of intrigeert" nu ook de kapitein tegen my, omdat hij ten huize der Lachards mijn invloed vreest en liefst zelf de eerste wil zyn Bah, dat alles zal blijken vergeefsche moeite te zyn. Hortenae is reeds de mijne beden zal zij my het jawoord geven, dan vang ik den strijd met den draak aan Frederik Lacbard kan an zal ook zyne toestemming niet weigeren is de vader op mijne zijde, dan heb ik geene kniperyen meer te vreezen Hy zag op zyn uurwerk en verliet, met den sierlijken bolhoed op het hoofd en een dnn wandelstokje in de hand de kamer. Toen hij de kamer vac den portier voorbij kwam, bleef hij aan het raampje staan. Is hier gisteren niets voor mij afgegeven vroeg hy op onverschilligen toon. Niets, antwoordde de portier beleefd, maar gisteren en dezen morgen is er een heer geweest, die naar n vroeg. Wat ^erlangde by van my Ik weet het niet, gisteren zegde ik hem dat gy ongesteld waart. En dezen morgen Toen vroeg hij slechts of gy nog thuis waart, hy komt nog eens terng. Heeft die heer mij vroeger reeds een be zoek gebracht Dan zon ik hem kennen, want personen het betalen en afschrijven van aan- sluitingskosten van minder rendabele gemeenten, welke kosten door deze betaling en afschrijving ook rendabel worden gemaakt. Hiervoor zal volgens de berekeningen van onze technischen adviseur een be drag van ongeveer f 500.000 worden gevorderd. Dit bedrag is echter in verhouding tot de langdurige groote voordeelen, die de onderneming aan de grootere gemeen ten brengen zal, zeer klein te noemeD. Al het voorstaande zal nader aan de besturen der grootere gemeenten worden gedemonstreerd door onzen technischen adviseur, die ook de technische punten in de te sluiten overeenkomsten kan uitwerken. Gaat Uwe vergadr ring met dezen opzet, die naar het oordeel Uwer Commissie geheel in den lijn ligt van het voorge stelde doel, accoord, dan kar» hij in de overeenkomsten worden vastgelegd. Dan blijft in hoofdzaak slechts over het bepalen van het aanvankelijk tarief, en hieromtrent meenen wij te mogen verwijzen naar de formule voorgesteld door onzen technischen adviseur op blz. 81, 82, 83 en 84 van het rapport Uwer financieele sub-Commissie. In deze formule ligt ook voor de ge meentebesturen. de p:*/»:ke! tot uitzetting der stroomafneming. Al het boven aangevoerde samenvat tende heeft Uwe Commissie dus de eer voor te stellen lo. Dat in beginsel wordt besloten, dat de provincie voor eigen rekening een electrische centrale zal oprichten en exploiteeren om, wanneer uit het re sultaat van de gedetailleerde uitwerking van het plan om dit te doen door middel van een naamlooze vennootschap zal blijken, dat dit met hoop op gunstig ge volg kan worden ondernomen, hiertoe definitief te besluiten. 2°. Dat onmiddelijk na Uw principieel besluit, in den geest als hierboven om schreven, worden begonnen de onder handelingen met de gemeenten, van welke een zoodanig aantal voordat een definitief oprichtingsbesluit wordt genomen zich tot aansluiting bereid moet hebben verklaard, als noodzakelijk verlies ik niet spoedig uit het geheugen. Een onbekende das vroeg Dachatel wien (leze mededeelingen eenigszins schenen te ver ontrusten. Hoe zag bij er uit Nu, een fijn heer was hy" niet, hij zag er omtrent uit als een Eogolscbman op reis. Heeft bij ook zijn naam niet genoemd Neen. Dan zal 't niets bijzonders geweest zijn zegde Duchatel meteen minachtend schouder ophalen. Als hij vandaag soms terugkomt moet hij zijn naam opgeven of zijn kaartje overhandigen, zeg hem dat ik niet geuegen ben eiken onbekende bij mij te ontvangen Wat ik u vragen wilde., is kapitein Larocba reeds uitgegaan Een kwartier geleden. Goed, zegde Dachatel met een knikje en verliet toen het huis. Het kan Leonie's broeder of baron von Mengden geweest zijn, zegde by, terwijl hy den weg insloeg naar het Paleis Koyal. Als Gouvin hun dadelijk geschreven heeft, is 't mogelijk dat zij reeds gisteren te Parijs zijn aangekomen. Maar ik vrees geen van beiden willen zy den vriend wreken, dan moeten zij er zich maar op voorbereiden hetzelfde lotte ondergaaD. Hij had geen blik geworpen op het tegen overliggende restaurant, die hy voorbij was gegaoD. Daarom zag bij ook niet, dat een in 't grijs gekleede heer hem volgde. In gedach ten verdiept, zette hy zijnen weg voort en toen bjj aan het Palais Royal kwam zag hy nogmaals op zyn unrwerk. Het was nog te vroeg. Henri trad een res taurant binnen en bestelde eeD tweede ont- byttoen bij dit gebrnikt had, was het nnr der samenkomst genaderd. Hij ging naBr den hof van het Palais Ro yal, waar reeds een dishte menschenmenigte zich bewoog. Op de grasperken speelden scharen van kinderen; de banken waren bezet met conrant* lezers, en in de lommerrijke linden- en olmen laan golfde een Btroom van menschen op en neer. Henri Dachatel slenterde langzaam de ver schillende laneu door ook na bemerkte by den in 't grys gekleeden vreemdeling nog niet Is, om het welslagen te verzekeren. 3° Dat Gedputeerde Staten zullen worden gemachtigd, desnoodig, bij het Rijk aan te vragen en van het Rijk aan te nemen een concessie tot den aanleg en de expoitatie van een inrichting tot het voortbrengen, transformeeren en verdeelen van electrische energie. De Commissie meent, wordt dit voor stel aangeLomen, als volkomen gerecht vaardigd te mogen noemen de verwachting, van wier verwezenlijking de financieele sub-Commissie zegt de overtuiging te hebben gekregen, dat na verloop van enkele jaren een goed beheerde provinciale electrische centrale een bron zal worden van groote inkom sten voor ons gewest, die in den vorm van lage stroomprijzen aan al zijne be woners zal ten goede komen- Dan zal de provinciale centrale aan onze provincie brengen: »verbeteriog «der concurrentie-kracht van den tal rijken middenstand in onze provincie, «ontwikkeling van de midden- en groot industrie, bevordering van den land- »bouw«, kortom bestendiging en ver hooging van den welstand op materieel gebied, een voorname voorwaarde ook voor intellectueelen vooruitgang. Ten slotte zij vermeld, dat het lid de Vlam gaarne de voorkeur zou hebben gegeven aan particuliere exploitatie, maar dat hij, waar de Commissie besloot, na kennisneming van het rapport der financieele sub-Commissie, voorloopig geen verdere onderhandelingen met de maatschappijen te voeren, zich verplicht achtte, zich met het voorstel der finan cieele sub-Commissie te vereenigen. 's-Hertogenbosch, den 12a April 1913. De Commissie uit de Staten, belast met de bestudeering van het vraagstuk der eleclriclteitsvoorziening in de pro vincie Noordbrabant. C. L. Bressers. P. Bo£aers. G. Coovels. M. van Dam. M. v. Hout. J. v. Loon. B. Mutsaers. F. v. Rijckevorsel. A. van Sasse vao Ysselt. Th. Smits van Oijen. di hem met de meeBte omzichtigheid volgde zijn blik zocht slechts Hortense, die hij ein delijk ontdekte. Hij giüg hasr tegemoet en bogroette haar bij bleef naast haar voortwandelen het bad allen schijn, alsof deze ontmoeting slechts toe vallig was. Als ik n heb laten wachten, moet ik n mijne verontschuldigingen aanbieden, zegde Hortense en het trof zijne aandacht dat de blik waarmee zij tot hem opzag kalmer en ernstiger was dan gewoonlyk, Gy weet mis schien reeds dat wij gisteren een klein huise lijk feest hebben gevierd. Kapitein Laroche heeft het mij gezegd viel hij haar in de rede ik geloof dat wij ons allen daarmee gelnk kannen wenschen. Wy allen? vroeg zij verwonderd. Madame Colombe zal nn het gelnk barer zuster niet meer in den weg staan, daar zij na zelf bet geluk beeft gevondengelooft gy dat ook niet Ik weet het niet M. Duchatel antwoord de Hortense hoofdschuddend, ik kan nauwe lijks gelooven, dat zy in deze verloving zich volkomen gelukkig zal gevoelen. Ie Madame Colombe myne persoonlijke vijandin, ging bij voort, ik zou dwaas zijn als ik mijzelve dit wilde verhelen. Nu, als zij in deze vijandschap genoegen vindt, gun ik baar dit gaarne, maar zij moet mij met eerlyke wapens bestrijden, dan zal zij niets op my weten aan te wijzen Ik ben rijk en onafhan kelijk? niemand zal bet wageD, mij van iets te beschuldigen, en ongegronde verdachtma kingen veroordeelen zichzelf. Gy zijt niet verdacht gemaakt, het is slechts eene persoonlijke vooringenomenheid. Die gy, naar ik hoop, niet deelt? vroeg hij schertsend. Neen, volstrekt niet. Zy hadden intnssohen den hof verlaten, gin gingen nu het Louvre voorbij en sloegen de rue-St Honorfi iD. Gij zijt vandaag zoo koel en teruggetrok ken, juffrouw Hortense, zegde hy zacbt ver— wytend, ik moet werkelijk aannemen dat men my by n verdacht heeft gemaakt? Neen, neen antwoordde zij snel. geloof dat niet, want daarin vergist gij n J. de Vlam. P. H. Loeff. Rapporteur. Hierna volgt het juridische rapport van den rechtskundigen adviseur der commissie, mr. J. A. Loeff te 's Hage. In ous volgend nummer geven we een en ander ovtr de verdeeling der distric ten, de kosten van aanleg en de lever- prijs van den stroom. In Albanië. Vannacht zijn de Montenegrijnsche troepen over de geheele linie tot den aanval op Skoetari overgegaan- De strijd met bajonet van man tegen man duurde den geheelen nacht De Turken verloren op het westelijk front een heele rij van versterkingen, waarvan thans de Monte negrijnsche vlag wappert. Vanochtend hebben versche Turksche troepen eeu tegenval gedaan, doch zij werden teruggeworpen met aanzienlijke verliezen. De verliezen der Montenegrij- nen zijn groot, maar nog niet bekend. Op alle forten van Skoetari heerscht levendige beweging. De strijd duurt voort. De val van Skoetari moet aanstaande zijn. WEENEN. Volgens verscheidene dagbladen hebben de Montenegrijnen thans Skoetari volkomen ingesloten. De vesting zou mitsdien door hongersnood gedwongen kunnen zijn zich eerlang over te geven. CETTINJE. Volgens een gerucht zijn besprekingen begonnen tusschen Essad pasjad en den Montenegrijnschen op perbevelhebber voor Skoetari over de overgaven der vesting. Onder de bondgenooten. De correspondent van de «Times* te Belgrado meldt over de moeilijkheden tusschen de bondgenooten d.d. 20 April nog het volgende De betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije worden met den dag meer ge spannen. De Servische regeering, heeft reeds zijdelings verklaard, dat zij zich niet zal houden aan het verdrag dat den 27sten September 1.1. met Bulgarije Dus is de herinnering aan dat schoone oogenblik te Versailles reeds nitgewiecht Denkt gij daar nog aan vroeg Hortense terwyl zij, zichtbaar verlegen, de oogen neer sloeg. Het zal my onvergetelijk zijn zoolang ik leef, zegde hij levendig. Wees oprecht, Hor tense, staat er wellicht een andore man tus schen n on my Wie zon dat moeten zijn? Kapitein Laroche sprak my van een ze keren M. Gonvain, dezelfde, die ons ontmoette, toen wij naar Versailles reden.... Ook dat is eene dwaling, viel zy hem in de rede, maar een gloeiende blos scheen bare woordeu te willeD logenstraffen. Ik ontken volstrekt niet, dat M. Gonvain ons sedert die ontmoeting eenige malen beeft bezocht, maar geen enkel woord heb ik van zijn lippen ver nomen dat uw vermoeden zon knnnon be vestigen. Welnu dan, Hortense, laat bet my uit spreken, dat ik u bemin, ging hij voort en# zijne stem klonk thans zeer hartstochtelijk, dat ik n innig en vurig liefheb, eD dat ik myn ganuche gelnk hier op aarde slechts zal in den in eene vereepiging met u Als ik, wat ik durf hopen, uw hart bet mijne mag noemen dan vraag ik thaDS ook om uwe handu gelukkig te maken zal dnn voortaan myn levenstaak zijn. Vertrouw mij geheel en ten volle; Ilortense, spreek het woordje nit, dat myn gelnk en ook het uwe zal verzekeren Hortense zog geruimen tijd zwijgend voor zich, zij gevoelde dot zyne gloeiende blikken op haar rustten; zij waagde het niet, de oogen naar hem op te slaan. Tijd en plaats zyn voor deze verklaring slecht gekozeD, zegde zij eindelijk. Dat weet ik antwoorde hij, doch dit ver wijt treft niet mij, maar nwe zuster, wier vijandschap mij geeu vertrouwelijk onderhoud met u in uwe woning veroorlooft. Op mijne knieën wil ik u van mijoe liefde spreken, zoo dra ik het geluk heb, geheel alleen roet n te zijn. Doch spreek thans slechts dat eene woord en vrees geene hinderpalen en moeilijkheden, ik zal ze alle overwinnen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1