limin er Zondag 27 April 1913 36e «Jaargang 'wcede Blad. Stokpaardjes Zeep. De BESTE LEÜËNMELK zeep, BUITENLAND BINNENLAND. Reclame. Stokpaardjes Cream. "TunstniFuws. SUNLIGHT België. Ingezonden Stukken. OQGENB UKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk w oneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Het einde der staking. Wij meldden het Donderdag reeds oor aanplakking aan het bureau Het nciaUstisch congres te Brussel heeft met en meerderheid van drie vierden der emming besloten, dat het werk zou orden hervat. De crisis Is dus ten einde en heden eeft men, waarschijnlijk weer in het eheele land, de handen aan het werk eslagen. Op het congres, dat met gesloten euren werd gehouden, waren niet min er dan 1200 afgevaardigden aanwezig, ang en woelig zijn de besprekingen eweest, voor men ten slotte tot stem- ilng overging. Anseele die verslag uit- racht namens het comité voor de al- emeene werkstaking, opende de reeks an sprekers. >De staking is* zeide hij, een zegepraal geweest, waarop de Bel- sche arbeidersklasse terecht trotsch »ag zijn. De uitslag van ons optreden eeft alle verwachtingen overtroffen. r Daarom vraag ik aan de werkersklas- r, uit naam van het comité, dat zij aan en arbeid zou gaan met dezelfde eens- ezindheid en dezelfde tucht, als zij dien tilgelegd heeft.* Door de groote meerderheid werden eze woorden met levendige Instemming intvangen verschillende sprekers hiel en etn rede in denzelfden geest. Van er Velde wees er op dat de stakers eweging, zoowel in parlementair als ten anzien van de eenheid der arbeiders- artij tot buitengewone resultaten had eltid, welke ten volle bevrediging ga- en. Ten slotte bracht de stemming het lekende resultaatalleen de afgevaar- ligden van de Borinage (het steenkolen- ebied) stemden tegen. Het is te begrijpen, dat het besluit ot herneming van den arbeid, een groote 'erlichting heeft geschonken in het ge- tieele land. Zwaar werd de druk der itaklng gevoeld door alle standen des ;olks en nog zal er wel eenigen tijd mee leengaan, voor men zich van haar na- •erking zal hebben hersteld. In verband met den guosligen loop Üer dingen, heeft de overheid reeds zoo joed als alle maatregelen, die waren getroffen voor het verzekeren van orde en rust in het land ingetrokken en wel dra zal alles weer geheel zijn gewonen gang gaan. Met groote voldoening valt achteraf e memoreeren, dat de staking zoo goed als geen slachtoffers heeft gekost, zij beeft inderdaad een bewonderenswaardig vreedzaam verloop gehad. tot zijn plaatsvervanger J. C. van Beek, lid der Provinciale Staten tot leden Jos. J van de Ven, lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch en G.vao Munster, majoor, provinciale adjudant In Noord brabant; tot hunne plaatsvervangers G J. Vermeulen, lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, en W. J. Steln- buch, majoor bij het 2e regiment infan terie in het 2de militiedistrikt, tot voorzitter, W. J F. Juten, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger A G. A. Schrau- wen, lid der Provinciale Staten tot leden J. M. Ingenhousz, lid van den gemeen teraad van Breda en C. P- Goffin van der Star, majoor bij hef 6e regiment infanterie; tot hunne plaatsvervangersJ Lijdsman, lid van den gemeenteraad van Breda, en L. A. de Visser, kapitein bij de 6de infanterie- brigade in het 3de militiedistrikt, tot voorzitter G F. van de YVestelaken. lid der Pro vinciale Staten tot zijn plaatsvervanger P. G. A. G. Panken, lid der Provinciale Staten tot leden B. M. Verhagen, lid van den gemeenteraad van Eindhoven, en D. A. v. d. Kroon, majoor bij het 6de regiment infanterie tot hunne plaats vervangers J. P. J. Smitz, lid van den gemeenteraad van Stratum, en P. J. H. van Deventer, kapitein bij de Vie infan- terie-brigade Kamervet kiezingen. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat op Dinsdag 3 Juni de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer plaats heeft gelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en art. 134, derde lid, der Kieswet; heeft bepaald, dat in-de kiesdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Juni d.a.v. (St ct.) De heer Alb. van der Kallen, die van verschillende zijde was aangezocht om een kandidatuur in het distrikt Oos terhout te aanvaarden, heeft, volgens het >D. v. N.,« besloten, zich niet be schikbaar te stellen. Voor den heer H. Stulemerjer, wethouder te Rotterdam gaan lijsten rond te Dongen en Rijen. Bij de R. K. Kiesvereeniging te Bergenopzoom zijn candidaat gesteld de heeren L. de Ram, W. Juten, H. M. v. Linden en Kapitein van Erp. De Avondster* verneemt verder: Naar wij met zekerheid kunnen melden is van de vier candidaturen, die bij het bestuur der Katholieke Kiesvereeniging waren Ingediend, alleen die van den heer de Ram gehandhaafd, zoodat de alge- meene vergadering van Zondagnamiddag niet doorgaat, krachtens het bepaalde bij art. 6 der statuten, laatste alinea. De heer de Ram is ook ditmaal dus de candidaat der Katholieke kiesver eeniging in het district Bergen op Zoom, omdat, naar men zegt, hij een stuk heeft geteekend, dat dit de laatste maal is, dat hij eene candidatuur aanneemt. Tweede Kamer. Militieraden. Bij koninklijk besluit van 11 dezer zijn r. m. benoemd tot voorzitters en leden van de militieraden en tot hun plaats vervangers voor de lichting der militie van 1914 Provincie Noordbrabant, in het le militiedistrikt, tot voorzitter, mr. W. J M. Ummels, lid der Provinciale Staten In de Tweede Kamer is men thans druk bezig met het >Kustverdedigings- ontwerp* en wij moeten nog vermelden dat het toeslagwetje voor heeren onder wijzen Is aangenomen. Ook wordt ver moed, dat het ontwerp-pensioenregeling voor gemeente-ambtenaren nog in behan deling zal komen. Dat zal zeker met groote meerderheid worden aangenomen, nu de regeering de wijziging er in heeft gebracht voor die plaatsen, speciaal grootere gemeenten, die reeds een rege ling hadden. De Tweede Kamer heeft Vrijdag middag het ontwerp-Ziekteverzekering (Ziektewet) aangenomen met 58 tegen 22 stemmen. Vóór stemden de rechterzijde met uil zondering van de heeren Lohman en Bichon met de socialisten tegen beide laatstgenoemde heeren en alle liberalen en vrijzinnig-democraten. De coalitie- Zooals wij Donderdag 1.1. aan ons bureau bekend hebben gemaakt, is de coalitie wederom tot stand gekomen. In de vergadering der R.K. afgevaar digden en der anti-revolutionairen is de overeenkomst met algemeene stemmen aangenomen, in de vergadeting der Christelijk historischen met 140 tegen 40 stemmen. Een opmerking moet ons uit de pen en wel naar aanleiding van devergaderiog der R. K Kiesvereenigings afgevaardig den, Dr. Kooien, de voorzitter, toch zeide,' dat dit kabinet juist en bovenal gehand haafd moest worden om de Tarlefwet. Wij gelooven dat vele katholieken niet zouden willen onderschrijven, dat de aanneming der Tariefwet de inzet der verkiezingen moet zijn, integendeel. De komst der Huzaren te Tilburg. Heel Tilburg is in gespannen verwach- ting op de komst der huzaren en uitge breide maatregelen zijn genomen om de ontvangst zoo luisterrijk mogelijk te doen plaats vinden. Van gemeentewege is een heel feestprogramma ontworpen, terwijl door "de geheele bevolking op initiatief van »Tilburg Vooruit* den hu zaren een feestgeschenk zal worden aan geboden in den vorm van een inpeinture- Bogaerts uitgevoerde levensgroote foto van IT. M de Koningin, in vergulden lijst gevat. Onder aanvoering van den kolonel W. H Piepers vertrekt het regiment Dins dag 29 April uit Vcnlo, overnacht te Oirschot en komt dan Woensdag 30 April om ongeveer 12 uur Tilburg bin nen, tegemoetgetrokken door een zestal generaals w.o. de commandant van de 3de divisie te Breda J. Bruce, Na het Trapistenklooster, waar de prior zal zijn bultengetrede, défilé-gewijze en met volle muziek te zijn voorbijgetrokken, over schrijden de huzaren door 'n eerepoort 'de grenzen der stad, aldaar opgewacht door een 16-tal gardes d'honneur een compagnie landweer onder aanvoering van majoor Dommers en het bestuur van >Tilburg Vooruit*. Vervolgens gaat het stadwaarts over de Koningshoeve, door de St Jozefstraat en Bosschen weg naar de woning van burgemeester Raupp, voor wien zal wor den gedefileerd Ter hoogte van het tentoonstellingsterrein wordt gekeerd en trekt de troep den Heuvel, Koestraat, Hoefstraat, Veldhovenstraat naar het Wilhelminapark waar hij door de Har monie »Opheus« met vreugdetonen wordt begroet. Het einde van den tocht loopt door de Gasthuisstraat, Noordstraat, Nieuwlandstraat naar de Markt waar ten gemeentehuize door burgemeester Raupp te ongeveer 1 uur de officieele verwel koming plaats heeft, na afloop waarvan de huzaren hun kazerne aan den Breda- schen weg opzoeken Des avonds van 6—8 uur worden op het electrisch verlichte Heuvelplein con certen gegeven en zullen de manschap pen nadien in de gelegenheid worden gesteld gratis een tweetal bioscopen te bezoeken. Te l'ali acht uur vereenlgt het gemeentebestuur de raadsleden, de officieren en een klein getal genoodig- den aan een feestdisch. De eerw. Paters Trappisten stellen een 300 Liter bier ter beschikking van de manschappen, terwijl door "het gemeentebestuur nog f300— is uitgetrokken om hen op an dere wijze te regaleeren. Den volgenden dag (Hemelvaart) heeft de aanbieding plaats van het geschenk der gemeentenaren. Door het bestuur van Tilburg Vooruit* zijn daartoe alle vereenigiDgen der stad uitgenoodlgd. Er is volgens het Hsgez, sprake van, dat de Minister van Oorlog, de heer H. Colijo, in hoogst eigen persoon bij den intocht zal tegenwoordig zijn. Het nieuwe tarief in Amerika waren die cijfers 490 millioen dollars, j Voordeel voor Nederland belooft de: verlaging voor aardappelen, vruchtboo- men, cacao en chocolade, suiker, visch, schoenen, kleeding, ondergoederen, de kens (in 't algemeen alle textielen), leder, drukpapier, draadnagels, dakpan nen, rijwielen, spiegelglas. Nadeelig is de beoogde verhooging voor kaas en spe cerijen. Geeft een Zachte, Blanke huid. Het beste middel tegen Zomer sproeten, Rootle en Ruwe Eïuid. Verkrijgbaar bij A. T1ELEN. 4699 J. HAMBURG, Grootestraat. Amsterdam heeft het 25-jarig bezit van zijne schitterende kunstinstelling het Concertgebouw op feestelijke wijze herdacht. Verschillende hooge ridderordes zijn bij dit jubileum uitgereikt. Het nieuwe Amerlkaansche democra tische tariefontwérp, als ingediend in het Huis van Afgevaardigden, zal indien het aangenomen wordt, ook zijn invloed doen gelden op verschillende Nederlan- sche artikelen. De heer O. Kameilingh Onnes, di recteur van hel Bureau voor Handels- inlichtingen, heeft aan de lel. verschil lende gegevens hieromtrent verstrekt. De bewering, dat Amerika zóó rijk a-.n grondstoften is, blijkt onjuist te zijn, indien men den invoer in de Vereenigde Staten, b.v. over 1911, nasiaat. Dan ziet men dat in 1911 o.a. aan katoen inge voerd werd voor 21 millioen dollars (voornamelijk uit Egypte), aan meststof fen voor 11, aan jute voor 5, aan hennep 7, aan sisal 11, aan huiden 81, ruwe zijde 66 en aan vee voor 25 millioen dollars. De tijd, dat de VereenigdeSta- teD vleesch uitvoerden, is voorbij, en nu reeds zijn de Vereenigde Staten vleesch- invoerders in plaats van uitvoerders ge worden. De ontwikkeling der Vereenigde Staten is zóó geweldig, dat het land zijn gren zen niet kan blijven sluiten. In 1911 bedroeg de waarde der ingevoerde goe deren 794 millioen dollars, die der belaste 738 millioen dollars, in 1904 (Buiten verantwoordelijkheid der Redac'ie.) Geachte Redacteur. Aangezien UEd. mij ongetwijfeld een plaatsje in Uw veelgelezen blad wil toestaan, diene zulks dan voor het vol gende, naar aanleiding van een stuk in het vorige nummer Uwer courant, ge schreven uit Kaatsheuvel. Toen eenigen tijd geleden een stuk in Uw blad stond, eveneens uit Kaats heuvel afkomstig, betreffende de groote invoer van geslacht vee uit omliggende gemeenten met de opmerking, waarom vleesch uit die gemeenten niet ter plaatse zelf werd verkocht en wel in de Kaats heuvel, welk stuk op het gebied keuring vrij scherp was, door de tusschenge- voegde kruiden thulsbehoorcnde in de klasse der blaastrekkende middelen, voelde ik zulks wel, doch onthield mij van eenig antwoord, ten volle overtuigd zijnde, dat het ingevoerde, door mij ge keurde vleesch, vrij van eenig bestand deel was dat als nadeelig kon worden beschouwd voor menschelijk gebruik het door mij daarbij gevolgde goed- keuringsbewijs voor den eigenaar en de door mij steeds afgegeven bewijzen aan )urgemeesters der betrokken gemeenten, welke mij voor alle mogelijke nadeellge gevolgen aansprakelijk stellen, maakten m. i. eenig geschrijf onnoodig. Mij op het standpunt verplaatsende der slagers, gevoel Ik zelf dat het een zeer onaangename en schadelijke zaak is concurrentie te moeten ondervinden door vleeschverkoop tegen halve waarde. Deze invoer echter is geheel buiten mij, doch alleen het gevolg van de gretige afname door bewoners der gemeente Kaatsheuvel zelf; hoe is anders moge lijk, dat een geheele ingevoerde koe van groot gewicht in een paar uur tijds alsdan verkocht werd, teAvijl slagers een week daarvoor noodig hebben. Het is werke lijk dan ook geen wonder, dat men peinst op middelen om dien invoer te gen te gaan. Men zoeke dit echter bij geen keurmeester, die er niets aan kan veranderen, doch tracht zoo mogelijk, daarin te voorzien door gemeentever ordeningen hoe moeielijk zulks ook zijn zal En thans 1 Nog slechts een paar maanden zijn verloopen, of een nieuwe ontstemming doet zich gevoelen, zich uitende in een vorm, die m- i eenigszins aangenamer en zeker meer waarheldsllevend had kunnen zijn 1 Dit is echter het geval, wanneer een schrijver slechts één partij hoort, die hem welgevallig is, en de gelegenheid voorbij laat gaan ook de andere partij te hooren Ik wil echter zelf daarin tegemoet komen. 10 April, dus ruim veertien dageo geleden, werd ik ter keuriog geroepen door W. te S. bij een koe, reeds ruim vier maanden in zijn bezit zijnde vvol- gens eigen opgave) en thans den hals gebroken had, 's avonds half acht vol komen gezond zijnde nog ruim een halve emmer melk gaf, doch 's morgens, over ijzerdraad gestruikeld zijnde in een grep pel terecht was gekomen met den kop onder het lijf. Zoo werd het volgens opgave van den eigenaar gevonden half zes 's morgens door C. C. W, en B., en later nog door drie anderen, welke inmiddels ter hulpe werden ont boden. Tevens werd mij ook ten stel ligste verklaard en daarvan schriftelijk bewijs gegeven, dat het dier nog vol komen warm was, zoodat dit ongeluk dan ook pas zeer kort geleden gebeurd moest zijn. Hiervoor pleit m. i. dan ook, dat 's nachts in de duisternis geen koeien springen, evenmiu als dat ze geblind doekt zijn, maar het licht afwachten, alzoo in den tijd half vijf of later. Ware het vroeger gebeurd, zoo moest het dier door het bevroren gras reeds volkomen afgekoeld zijn- Deze gedachten volgende, staat het gelijk met zooveel andere gevallen van plotseling sterven oploopen door jong nat gras, in den sloot geraken en meer ndere, waarbij dan ook direct geen hulp is doch eerst een slager ontboden moet worden, dus eveneens eenigen tijd verlooptligt hier dan maar geen ziekte aan ten gronde, welke menschelijk ge bruik verbiedt, dan kan zulks oorzaak zijn, dat het door niet volkomen uit bloeden minder oogelijk wordt, aan eeken den schijn geeft ondeugdelijk te zijn, hoewel het overigens vrij van alle schadelijke bsstanddeelen, zeer geschikt kan zijn voor consumptie. Men merke wel op, dat een keurmees ter in zulke gevallen geen rekenschap mag houden met den schijn, maar met de beantwoording der vraag is het vleesch schadelijk of niet schadelijk voor het gebruik het mooier of minder mooi aanzien maakt het meei-of minderwaar dig, doch de beoordeeling der schade lijk- of onschadelijkheid is voor verant woording van den keurmeester, die door te lichtzinnige goedkeuring slechts ramp over zich en zijn gezin kan teweegbren gen. Ik acht mijzelve gelukkig voorzich- tig genoeg, om zoo mogelijk dit te voor komen. In verband nu met de inlichtingen van den eigenaar, die alles onder ge tuigen wil bevestigen, mij zelfs d. a. g. voor alles schriftelijk bewijs gaf en de door mij verrichte keuring, waarbij ik ieder orgaan zonder uitzondering nauw keurig heb nagegaan, waarna ik teven3 bii mij aan huis microscopisch het bloed heb onderzocht en door dit alles geen reden vond om het schadelijk voor con sumptie te verklaren, was ik gedwongen de daarvoor noodige bewijzen van ge- schiktverklarlng aan eigenaar en burge meester af te geven. Toen ik 36 uur later de oorzaak der vertraging en tegenwerking vernam en weer bij het vleesch kwam, daarbij in aanmerking nemende het ontstane voor oordeel, de ophanden zijnde Zaterdag en Zondag, deelde de eigenaar mijne meeDing geheel, dat het thans maar de aangewezen weg was, het dier te laten begraven. Dat de persoon, die het dier opge hangen had, door ongeoefendheid in slachten en veel waterbehandeling het vleesch er minderwaardig door deed uitzien is een feit, daar immers de glans ervao, zoowel uit- als inwendig verloren gaat en er fletsch gaat uitzien. Onder schriftelijk bewijs verklaarde mij de eigenaar dat het rund geenszins een afgekeurde koe uit een Veefonds doch veronderstel eens, dat zulk een geval zich voordeed, dan heett dit wel menigmaal, doch volstrekt niet altijd tot gevolg, dat het vleesch ongesch'kt is voor consumptie, immers een koe, overigens gezond, welke echter door telkens terugkeerend oploopen gaat ver mageren, plotseling optredende verlam ming door hersenaandoening, klapvlies gebreken van het hart en vele oorzaken meer, kunnen het raadzaam maken een dier op te ruimen, zonder dat het vleesch eeuige reden geeft tot afkeuring. En nu, geachte Redacteur, neem ik afscheid van het bovenbedoelde feit en verklaar alleen, dat het stuk de bewijzen levert, de zaak tegen mij zoo donkerkleurig mogelijk te hebben afgeschilderd, om meer kracht bij te zetten aan net stre ven, om het invoeren van vleesch tegen te gaan. Dertig jaar lang heb ik door mijn maatschappelijke positie keuringen ver richt, waarvan twintig jaar in den Vee- Zuiden -irri vmargvy MmwiüK^- >szz.~. was V»

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5