Derde Blad. De Balkan-Oorlog iïofineeit U op dit Blad, Provinciaal Nieuws OPRUIMING. Reclame. NUMMER 34 ZONDAG 27 APRIL 1913. 36e JAARGANG. Skoetari gevallen Het volgende over de bez tting van Skoetari door de Montenegrijneu 't welk wij in ons vorig nummer konden mede- deelen Essad Pasja heeft het verdrag betreffende overgave van Cettinje onder teekend. Het garnizoen heeft de stad in het bezit der wapenen verlaten. De Turksche troepen verlieten het eerst die stellingen, welke nog niet door de Mon- tenegrijnen waren bezet. Om 11 uur in den avond wapperde Montenegrijnsche vlag van den Tarabosj en te Brditsa. Daarop ontruimden de Turken hun ove rige stellingen. Op de citadel werd de Montenegrijnsche vlag geheschen.Daarna bezetten de Montenegrijnsche troepen de stad. Langs het geheele front verkon digden salvo's uit het Montenegrijnsch geschut, dat de stad bezet was. De inneming is geschied nadat er 48 uren onophoudelijk was gevochten en de stad zoo goed als plat geschoten was door de achtergebleven zware kanon nen die de Serviërs hadden medege bracht, toen zij aan het beleg van Skoe tari kwamen deelnemen. Naar het heet werd het Servische geschut bediend door Servische soldaten in Montenegrijnsche uniform en de medewerking dier kan nonnen moet in hoofdzaak over het lot van de stad beslist hebben. Aan beide zijden moeten ontzaglijke verliezen zijn geleden men spreekt van 5000 gesneu velde Turken en 3000 gesneuvelde Mon- tenegrijnen. Zoodra de Turken bemerkten dat hun toestand hopeloos was, gaf Essad Pasja den wensch te kennen over de overga ve te onderhandelen. Het feit dat bij die onderhandelingen den Turken werd toegestaan met militaire er af te trekken en zelfs het lichte geschut mee te ne men, heeft te Weenen aanleiding ge geven t^t het vermoeden, dat de gehee le overgave van Skoetari vrijwillig door de Turken is geschied, waarschijnlijk door gebrek aan levensmiddelen, daar er alleen nog maar schapenvleesch voor radig was, zoo dat men hier dus staat tegenover een herhaling van de come- dle die ook bij de overgave van Janina heet gespeeld te zijn Lectuur in de verschillende bladen over de'Skoetari-kwestie is er meer dan genoeg, maar een nieuw gezichtspunt leveren de kolommenlange berichten en beschouwingen niet op, evenmin als zij eenigen vertrouwden grondslag bieden voor het maken van een prognostic. De stand van zaken is op het oogen- blik zookoning Nikita schijnt niet van plan te wezen Skoetari weer te verlat;n, dat heeft hij duidelijk gezegd tot z'n volk in de volgende woorden: De verovering van deze oude stad was de vervulling van een wensch, die sedert langen tijd gekoesterd werd. De groote ofters, die het land voor Skoe tari gebracht heeft, zijn niet nutteloos geweest- Skoetari is van dit oogenblik af Montenegrijnsch en het bezit van deze stad zal het land tot nieuwen bloei brengen. De koning sloot zijn redevoe ring met de woorden »Leve het Mon tenegrijnsche Skoetari l< De menigte stemde geestdrift in met dezen roep. Oostenrijk evenwel dringt aan op het nemen van spoedige maatregelen om den hardnekkigen ouden vorst te dwin gen zijn buit weer op te geveo. Wei geren de mogendheden mede te werken om haar wil ten uitvoer te doen bren gen, dan zou Oostenrijk zelf gedwongen worden Montenegro den noodigen eer bied voor het besluit der mogendheden bij te zetten. Welke maatregelen daartoe genomen zullen worden, welke de houding van de andere mogendheden daarbij wezen zal, dat alles is op het oogenblik nog "geheel onbekend. Ook is het lang niet onmogelijk, dat koning Nikita zich op het oogenblik nog maar zoo koppig houdt, om daardoor den prijs voor zijo later toegeven hoc.ger op te kunnen voeren. Het meest gevaarlijke punt maakt op het oogenbiik weer de geprikkelde stem ming in Rusland uit, waar de Parisla- vische gevoelens door de Montenegrijn sche overwinning weer ernstig geaxcl- teerd zijo, hetgeen uit de plechtigheden, met toelating van de politie, in verschil lende kerken gehouden, genoeg blijkt. Een spoedige aanwijzing echter van de wijz-, waarop de kwestie zal worden opgelost, is wel te wachten, daar Oos tenrijk waarschijnlijk in dit geval met kracht zal optreden en aan zal blijven dringen vooral op een haastige regeling. De stemming in Weensche kringen heer- schende en in de Weensche pers tot uiting komend, wijst daar voldoende op. Waalwijk, 26 April 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examen. De Heer Tj Hiemstra, surmumerair der S S. alhier slaagde gisteren te Utrecht voor het gehouden examen klerk-tele grafist bij genoemde Maatschappij. Hij ontving zijne opleiding van den heer stationschef alhier. Voetbalver Waalwijk Vooruit Voor morgen staat geen enkele wed strijd op het programma, maar nu con centreert zich aller belangstelling op de Zilveren Lauwertakwedstrijden die Zon dag 4 Mei gespeeld worden. Nog nimmer heeft W. V. zulk eeD mooi viertal clubs voor hare seriewed strijden bij elkaar gehad. Drie klassen van den Ned. Voetb- Bond zullen vertegen woordigd zijo n 1. reserve Westelijke le klasse Sparta II. Oostelijke le klasse Wilhelmlna Westelijke 2e klasse Kampong en De Trekvogels Daarbij nemen alle clubs één der eerste plaatsen in hun competitie-ranglijst in n 1 Sparta II en Wilhelmlna no 2, beiden slechts met twee punten verschil met de kampioenen, Kampong de derde en De Trekvogels (in de competitie Unitasjde vierde plaats. Wij durven dan ook gerust beweren, dat wij 4 Mei voetbal te zien krijgen, zooals nooit te Waalwijk vertoond. Daarbij worden de wedstrijden opge luisterd door het fanfarecorps Concor dia* Loon-op Zand. De Vakschool. De Ned. Lederindustrie neemt ons raadsverslag over betreffende de vak schoolaangelegenheden. Het blad voegt daaraan de volgende juiste beschouwing toe Het komt ons voor dat de Regeering in deze zaak op zijn zachtst geno men -• nu niet wat men noemt voor- beeldenswaardig gehandeld heeft. In een gewone koopmanszaak zou men, gelooven we, van minder fraaie prac- tijken spreken en van een ongeoorloofde pressie uitoefenen, welke uitloopt op finantieele schade, in casu voor de ge meente Waalwijk. Dat de raad gezwicht is en het advies van B. en W opgevolgd heeft, is zeer begrijpelijk, anders zou de school voor eerst wel weer van de baan zijn gegaan en bovendien waarschijnlijk naar een andere plaats verhuisd zijn. Door zich bij liet weliswaar onredelijke ultimatum van de Regeering neep te leggen, heeft de gemeenteraad te Waal wijk naar zijn vermogen gezorgd, dat nu spoedig met den bouw van de school, waarnaar reeds zoolang reikhal zend is uitgezien, begonnen wordt en dat nog vóór het einde van dit jaar wel licht de opening hiervan tegemoet ge zien kan worden. De Nederlandsche le dernijverheid en schoenindustrie mogen dan ook den Raad van Waalwijk wel dankbaar zijn voor dit besluit. Er moet ons verder nog een opmer king van het hart, waar de heer Klijberg opmerkt, naar aanleiding van een vraag van den hr. Timmermans-Verschure of de commissie van advies hier niet in gehoord is, dat dit absoluut niet het geval is en dat er sedert een jaar geen vergadering hiervan is geweest, ja er zelfs geen voorzitter isWaar voor dient dan toch zoo'n commissie, zouden we willen vragen Het heeft er wel eenigszins den schijn van dat de Regeering zich om de be langen van deze vakschool niet veel bekommert, waar juist anderzijds het vakonderwijs zoo krachtig gesteund wordt. Van harte hopen we dan ook dat we ons hierin vergissen en dat door de verdere daden der Regeering blij ken moge, dat ze de lederindustrie en de schoennijverheid een even goed hart toedraagt als andere takken van nij verheid. Moge zij dit thans toonen door den bouw en de inrichting dër school met spoed en op royale wijze ter hand te nemen Flora-Bioscope. Blijkens vorenstaande annonce geeft de „Flora-Bioscope" haren bezoekers a.s Zondag wederom een prachtig pro gramma, waaruit blijkt, dat de directie alles in het werk stelt, om steeds het nieuwste op Bioscopisch gebied te projecteeren. Het hoofdnummer van deze week „De autorit naar het geluk" is een zeer spannend drama uit de Chauffeurs wereld, waarin wij verplaatst worden naar de renbaan, alwaar met duizeling wekkende vaart gereden wordt, in één woord spannend van begin tot einde. Ook voor komische nummers wordt steeds gezorgd Vooral zij thans genoemd een der laatst uitgekomen nummers „Rigadin gaat naar den Balkan-oorlog" hetwelk een hoogst komische scene voorstelt, van een door de Etablisse menten „Pathé Fréres" naar den Balkan gezonden operateur om opnamen te doen voor de Bioscope. Wanneer wij onzen lezers melden dat hierbij nog tal van andere nummers vertoond worden, waar onder de prachtig gekleurde feerie „De Sneeuwridder" dan kunnen wij niet anders dan onzen lezers aanraden een bezoek te brengen aan de „Flora-Bios cope." Gevonden. Er is gevonden een mooien nikkelen hondenhalsband. Terug te bekomen aan het politie bureau. Bosc/i Mannenkoor. Reeds vroeger schreven we over den prachtigen muziekavond, die ons Zondag 4 Mei a. s. te wachten staat, met de uitvoering door het beroemde Bosch' Mannenkoor, van 130 zangers, onder leiding van den bekwamen musicus, den heer P. Kallenbach. Voor heden willen wij 't programma afdrukken, om te doen zien, wat we te genieten krijgen, en om eenieder aan te moedigen zich spoedig van plaatskaarten te voorzien, waar de aanvrage zeer groot is. Het programma luidt als volgt 1 Jom Kipoer, Mannenkoor Isr. J. Olman. 2 a. Matrozenlied A. W. Heiblom b. Wohin? Carl Haine. Te zingen door den Heer Fr. Boeren. 3 a. Die Stille Wasserrose Fr Abt. b. Die Thrane J. Witt. Te zingen door het kwartet „St Caecilia." 4 Dies Irae, Mannenkoor A. B H. Verhey. Pauze. 5 Pilgerchor, Mannenkoor R. Wagner 6 a. Ave Maria F. Witt. b. Om jou en mij K. Ham. Te zingen door het kwartet „St Caecilia 7 Zegepraal, Mannenkoor L F Brands-Buijs l Vaar schuwing. Door de geineente-politie zijn deze week wederom verschillende proces verbaals opgemaakt tegen landbouwers die hun vee dreven, of voerlieden die met hun kar reden over het fietspad in onze gemeente, n.l. het gedeelte straat tusschen de tramrails Wij vestigen hierop nogmaals de aan dacht, opdat men zich voor schade kan vrijwaren, 't Is ook wel wat ongehoord, dat juist het fietspad door karvoerders wordt uitverkoren en de wielrijders netjes moeten uitwijken- Oplichterij. Deze week vervoegde zich aan ver schillende winkels te Besoijen een vrouw voor kleine inkoopen. Nadat zij eene kleinigheid had gekocht, vroeg ze om dubbeltjes met koningin met hangend haar. Ze hielp dan trouw mee zoeken, zóó zelfs, dat men op verschillende plaatsen van die mooie dubbeltjes miste. De politie maakte er spoedig een einde aan Postduiven. De Postduivenvereniging „Zeppelin" hield Zondag een wedvlucht van uit Maastricht De prijzen werden behaald als volgt le prijs C. Pulles 2e prijs P. Hensen 3e en 4e prijs H. van Disseldorp. 5e en 7e prijs H Hensen. 8e prijs C. van Oers. De duiven werden om 8,10 uur in vrijheid gesteld en om 9,52 waren de prijswinners binnen Werkeloosheid. Op Maandag 5 Mei, des avonds ten 8 uur, zal op de bovenzaal van den heer L. Aarts-v. d. Werff eene algemeene vergadering worden gehouden tot stich ting van een afdeeling van de Mij. tot uitkeering bij ziekte en werkeloosheid. De vergadering is voor niet-leden toe gankelijk. Militieraad. Op Dinsdag 6 Mei zal de Militieraad alhier zitting houden voor de navolgen de gemeenten Almkerk, Andel. Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drongelen, Drunen, Dussen, Genderen, Giessen, Heusden, Loonop- zand, Meeuwen, Rijswijk, Sprang, Veen, Vrijh.-Cappel, Waalwijk, Werkendam en Woudrichem. Keuringsraad. Naar wij vernemen zal wellicht de keuringsraad alhier wederom zitting houden op een nader op te geven datum. Ongeval. Dezer dagen bij het stoeien op den Dijk had een aankomende knaap het ongeluk te vallen en een polsgewricht te breken. Dr. Sweens verleende de eerste geneeskundige hulp. Dc Hengelaars kunnen tevreden zijn. Door den Hoogen Raad is thans uit-1 gemaakt, dat visschen met den gewonen hengel, niet valt onder de verbodsbe palingen, bepaald bij art. 10 sub. M. van het Binnenvisscherij reglement, (waarbij het verboden is om van 23 April tot 31 Mei te visschen). Zoodat de hengelaars thans het geheele jaar door mogen trachten hun baarsje en voorntje te verschalken. (W.v.h.R.) Koninklijk bezoek. Het „Huisgezin" verneemt dat H. M. de Koningin dit jaar 's-Hertogenbosch en Breda zal bezoeken. Gedwongen winkelnering in 1912. In het ressort der Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf te Waal wijk is de gedwongen winkelnering in 1912 zeer verminderd, doordat in nage noeg alle plaatsen winkels werden op geheven. Van de voorheen veelvuldig voorkomende kwade practijken wordt nu zoo goed als niets meer vernomen en bij de weinige patroons, die nog een winkel houden, wordt op eenige uitzonderingen na verkocht als in vrije winkels. M.v.h.C.B,v.d.S. Prov. Statenverkiezing Noord- Brabant. De Ged. Staten van Noord Brabant hebben bepaald, dat voor de periodieke verkiezing der leden van de Prov. Staten, die met den eersten Dinsdag van Juli moeten aftreden, de stemming, zoo die noodig is, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juni en de herstemming, zoo die noodig is, op Vrijdag 20 Juni d.a.v. De verkiezing (officieele candidaat- stelling) heeft ingevolge art. 5 der pro vinciale wet den eersten Dinsdag der maand Juni, alzoo den 3en Juni plaats. Bouiu eener ledcrfabriek. Het bouwen van een stoomlederfabriek met annex gebouwen voor rekening van den heer Ed. Vosters te Woensel is aan genomen door F. Seegers aldaar voor f 10.065. Nieuwe naandooze vennootschap J. B. Möller's Schoenhandel, te Arnhem Oprichters Mevr. E. M. Oude Wes- selink, wed. van J. B. Möller,'en H. T A. Möller, schoenwinkel te Gravenhage DoelHet drijven van handel in schoenen, laarzen en aanverwante arti kelen, sportartikelen, dames- en heeren artikelen, lederwaren, enz benevens het fabriceeren en herstellen van die artike len, een en ander ter voortzetting van de tot dusverre onder de firma J. B. Möller te Arnhem gedreven zaken. Duur tot 31 Dec. 1942. Kapitaalf 30000 in 60 aandeelen a f500, waarvan 30 zijn volgestort. Directie één of meer directeuren onder toezicht van ten hoog ste vijf commissarissen, voor de eerste maal tot directeur benoemd Frans Hol laar te Arnhem. Nieuwe vennootschappen. Firma H. B. Sterenborg, te Lichten voorde, fabricatie van leder, schoenen en aanverwante artikelen en handeldaarin en het leveren van electriciteit. Ven nooten H B. Sterenborg, Th. G. Ste renborg en H. W. J. Sterenborg, allen schoenfabrikanten. 21 April 1913 Ongeval. Vrijdagavond,, even voor het eindigen der werkzaamhèden, geraakte in de electrische schoenfabriek van Joh. Spa pens te Rotterdam de werkman W Chabot met zijn linkerhand bekneld tus schen de brosmachine en het vliegwiel dier machine, waardoor 2 a 3 vingers zwaar gekwest werden en hij in't zie kenhuis werd opgenomen. De ongelukki ge zal waarschijnlijk een of twee vingers moeten missen of deze zullen stijf blij ven. Laten werklieden toch steeds voor zichtig zijn V. v. d. S. Mocnus A. G. De machinefabriek Moenus A. G te Frankfort a. M. stelt een dividend van 19 pCt. voor (vorig jaar 21 pCt) alsmede een verhooging van het aandeelenkapi taal met 850.000 Mk. tot op 2.500.000 Mark. De algemeene vergadering zal hierover op 29 April a s. beslissen. V. v. d. S. Schoenhandel met Engeland Van Engeland werd in Maart 1913 uitgevoerd naar Nederland schoenwerk ter waarde van 8 899 pd. st., tegen 9.229 pd. st. in dezelfde maand van 1912 naar België bedroegen die cijfers resp.31.063 pd st. en 19 796. pd. st. Naar Engeland werd in Maart 1913 ingevoerd uit Nederland 260 dozijn paren lederen schoenwerk ter waarde van 747 pd. st en 117 dozijn paren van ander materiaal ter waarde van 117 pd. st uit België 285 dozijn paren lederen schoenwerk van 826 pd. st. waarde en 51 dozijn paren van ander materiaal voor 69 pd. st. V. v. d. S. Schoenfabricage in Russisch Polen. Het verdient de aandacht, dat de vroe ger zeer belangrijke Poolsche schoenin dustrie in eene nieuwe ontwikkelings- phase schijnt te treden, doordat het handwerk meer en meer door de machi nale productie wordt verdrongen. Reeds tegenwoordig is het grootste gedeelte der naar Rusland uitgevoerde artikelen machinaal gefabriceerd alleen het betere schoenwerk wordt nog met de hand vervaardigd. Schoenwerk van goede qualiteit, inzonderheid dainesdanssehoe nen, worden nog steeds uit het buiten land, meestal uit Weenen, betrokken. V. v. d S.. WEGENS VERANDERING DER ZAAK WORDEN ALLE VOORRADIGE AR TIKELEN AAN UITERST LAGE PRIJZEN OPGERUIMD. - FIRMA WED. TIELEN. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN De Constantijnsche feesten te Rome (3). Frans Kops in zijn atelier. 2). Prins August Wilhelm van Pruisen in ons vaderland. De verzoening van de Welfen met de Hohenzollerns. Een kiekje uit de misdadige woeling te België. St. Antoniushove te Voorburg J. A. Kla- sens f Pastoor J. Kroonen. Een sneeuw- kiekje in medio April. Van den Hol- land-Belgiëwedstrijd. Pan-slavisme in Rusland. Een pelgrimsreis naar Jerusa lem (2). De zusters van den Heiligen vader en de fotografen. De door den Heiligen vader betrokken vertrekken. Kinderen aan zee. Het Eucharistisch Congres op Malta (2). Dr. Marclafava. Dr Amicl. Weer een moordaanslag op den koning van Spanje (2). De nieuwe houtvlechtschool te Kerkdriel (4) Een gedenkpenning van Neèrlands onafhan kelijkheid. TEKST Frans Kops. De erfenis der verstootene (vervolg.) J. A Klasens f Een pelgrimsreis naar Jerusalem (vervolg) De ziekte van Z. H. den Paus. Herin nering. Hoogtij. Een slachtoffer der om wenteling. Om wat levenslust (vervolg) Buurvrouw's Trude. Inhoudsopgave. Re bus. Examen boekhouden. Wij maken onze studeerende jongelui in het Boekhouden op de in dit blad voorkomende annonce van de Vereenl- ging voor Leeraren in het Boekhouden attent, dat het 30ste examen van de sedert 30 jaren bestaande Ver. van Leeraren, die reeds duizenden candida- ten geëxamineerd en gediplomeerd heelt, ook te Eindhoven wordt afgenomen, ten einde de jongelui in het Zuiden te ge rieven. De Commissie bestaat uit de Heeren A. A. Bonsel te 's Hertogen bosch. Voorzitter, J. K. P. Kraan, Eind hoven, Secretaris, Jac. Braam-Bubeo, Tilburg, Penningmeester, en de leden de Heeren K. Hoonings en W. A. van de Wiele te Maastricht, N Koeter te Bie- rick, L A. Luyten eu P. G. van der Stappen te Helmond, A. Sterner te Til burg, Jac Rooymans te Eindhoven, en C. G. Trimbos te Bergen-op-Zoom. Neemt u in acht. W xnneer de nieren niet in staat ziju om het urinezuur uil het bloed te flltreerei^ wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen verraden de aan. wezigheid van uriuezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijo die pijnen in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijo, duizeligheid, zenuw en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen eu toch zijn zij de kenttekenen, dat het urinezuur ons lichas.ra begint te verwoesten. Het kan zich nesteLn in de gewrichten en jicht, rheuraatiek met haar treurige ge- volgeu als vervormde ledematen en gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan bet zich in- de bloedvaten en andereu als een onop losbare stof afzetten (verkalkinr, enz.). Het kan zich afzetten in het nierbekken, de uiineleiders en blaas, en orlsteking lezer O'ganen, nierzand, uiergruis, nier- en blaas steen met de daaraan gepaard gaande nier. koliek veroorzakeö. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Eostei'a Rugpija Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stelle". Zij hersttllen de nieieu en het urine-irganisme. Doordat zij het urinezuur oplossen en afvoeren, voorkomen zij de uiferst uadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zy de wortel» van uw ziekle uit. Te Wcalwijk verkrijgb. by Wed. Orie - Dumoulin, Mark'. Toezending geschiedt franco na ontv. v postwissel h f 1,75 voor cén of f10.- voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die Diet voorzien is van nevenslaandhand els- merk. 4686 VLIJMEN, a. s. Maandag des namiddags 8 unr houdt de//vereeniging tot bevordering van den Tuiobouw voor Vlijmen en Omstre ken te Vlijmen" eene bestuursvergadering in het café van den heer M. van Palier. BENEDEN-LANGSTRAAT. Het hooi ruimt steeds op eu nog steeds blijven de persen werken, meestal voor verzending naar bet buitenland. Men besteedt voor pnma koehooi f 15. inferieure soorten t 10 it f 12, De Echo vu het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9