Nummer 38 Zondag 11 Mei 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. lü/aalwi'jksclie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. - PINKSTEREN GEWROKEN! Gemeenteiaadsvergadering Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. BINNENLAND. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden aan Uitgever. UITGAVE: den Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. i— Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel.groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. te nemen, welke aan eene langzame verdwijning van dien waan doen denken. Hoe treffend is toch de overeenkomst usschen onze „groote christelijke feest agen" en de natuur 1 Met Kerstmis, als Ie aarde getooid is met haar „armelijk [leed" van dorre en verdorrende natuur- ibjecten, komt ter wereld „het Kinde ten, zoo arm en noodlijdend, dat het tog niet heeft 'n kleed, om zich te dekken n 'n bed, om op te rusten". Met Paschen, als de verjongde natuur weral nieuw leven toont, als zij opstaat it haar verdoovenden winterslaap, is de Qodmensch verrezen uit den dood, aldus diet goddelijke almacht bevestigende het nieuwe verbond. Met Pinksteren, als de boomen prijken met vruchtbelovende kroon, wanneer Dver de natuur als 't ware gekomen is Ie vervolmaking van hetgeen Paschen leloofde, ontvangen de Apostelen den 1. Geest en wordt ook aan hen vol- rokken, wat de Goddelijke mond met 'et Paaschfeest versprak. Ziedaar, wat men zou kunnen noemen, e philosophic van deze analoge ver- shijnseien. Helaas, bij velen, zeer velen zelfs, is eze beschouwing ontaard in een een- 'ijdigen gedachtengang. Zij zijn, wijl zij liet gepeild hebben de diepte van deze nalogie, blijven hangen aande latuur en hebben de bovennatuurlijke leteekenis van deze dagen als christelijke eesttijden geheel uit 't oog verloren. Vooral in dezen tijd, waar met steeds uider stem weerklinkt, dat de Kerk den 'ooruitgang van de beschaving, van :unsten en wetenschappen in den weg taatwaarin derhalve geloochend wordt e groote wetenschappelijke en hooge edel ijke beschavingszending, die de terk door de zending van den H. Geest 'P 't eerste Pinksterfeest ontving. En toch vallen er zoo nu en dan verkla ingen te beluisteren en daadzaken waar Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN."" Dat bad reeds lang geleden moeien ge- learen, misschien is het nu reeds te laatdaar- oor 1 Hij is uit Dnitschlaud hier gekomen, aar heeft bij zich ook een geruimen tijd op- ehonden misschien is hij te Marseille zelf u 't geheel niet bekend Drommels Maar hij zelf moet de noodige dressen opgeven, waar men naar hem kan nlichtingen vragen, antwoordde de kapitein, ie zich ook eanigszins begon op te winden. Wanneer hij de hand verlangt van Ln- hard's dochter, dan moet bij het zich ook aten welgevallen, dat men onderzoek doet naar lijn verleden en naar zijne omstandigheden, to als hij, zooals gij vermoedt, te Marseille ^Dbekend is. dan... Wij willen hopen, dat alleB neg gord zal floopen, viel Gouvain hem in de rede, terwyl ij voor 't huis van den juwelier bleven staan; houd Lacbard voor een verstandig man, 'an wien men kan verwachten, dat hjj n et n overijling een besluit zal nemeD. Kvenwel beschouw ik het als mijn plicht, hem e waarschuwen, als gij dit ten minste niet »ilt doen. Daar de kapitein hierop geen toestemmend ntwoord gaf, giDg Gouvain met hem bet hnis innen. Zoodra beide heeren in den winkel wamen, zagen zy, dat de oude M. Lacbard iet iu zijn gewone kalme stemming was. Dnivels, men zou bijna gelooven, dat u »ts onaangenaams was overkomenzegde e kapitein, terwijl hy een vroolyken, schert seden toon aansloeg, nooit heb ik u zoo on lustig en somber gezien En niet zonder reden, antwoordde de iwelier met een bezorgden blik op de deur sn de zijkamer; er worden gebeurtenissen Gaan we terug tot de gebeurtenis welke we heden herdenken, tot dien tijd toen Christus in die eenvoudige visschersmannen eene zielegrootheid wrochtte en een intellectueele kracht, welke der wereld eene geestelijke her nieuwing schiep, welke van die vrees achtige mannen helden maakte, die met een glimlach op 't gelaat en den jubel zang op de lippen de vreeselijkste marte lingen ondergingen. Wie kon hier nog twijfelen aan eene goddelijke kracht, door wier inwerking twaalf eenvoudige mannen werden we reld-hervormers, trotseerende alles en allen;- door wier inwerking eene Kerk gesticht werd, omvattende den geheelen wereldkloot en toch feitelijk slechts rus tende op twaalf menschenschouders Welk een machtig imponeerend voor beeld voor elk klein begin, zijnde het embrio van eene grootsche en edele zaak Welk een heerlijk lichtpunt voor elk menschenbestaan in 't bijzonder en de geheele maatschappij in 'talgemeen staan de voor 't begin eener taak, wier vol voering zwaar en moeilijk lijkt En toch.... beschouwt men de tegen woordige maatschappij, nadat twintig eeuwen Christus' Kerk de wereld heeft beïnvloed, overvalt ons dan niet een ondeelbaar oogenblik een sceptisch ge voel dat bange twijfel zou doen wortel- schieten in onze peinzende ziel Golft, ja bruist er niet over de wereld een wilde strooming van heidensche ideeën, die we kunnen belichamen in „Ben ik mijns broeders hoeder?" „Le vensgenot is zingenot?" en „Stoffelijke winste is de winste Zien we niet eene geheele natie zich afwenden van dat wat haar vroeger zoo dierbaar was Christus' Kerke en de verbreiding van deze Hooren we niet eene levensleer verkondigen, die de anarchie en den doodslag tot haar innerlijkheid stempelt? Het was, om te wanhopen, als daar niet naast stond, een kern van hen, die nog trouw aanhangen dat, wat de H. Geest op Pinksteren ons bracht, die in de thans vaak bovendrijvende wereldstroo- voorbereid, waarvan ik nu nog niets mag verraden. Weest zoo goed bij de dames in het salon te gaan, binnen een kwartier zal ik by n zijn. Neen, niet daarheen, vervolgde hy snel, toen Laroche de kamer wilde binnengaan, de dames zyn boven in't salon gij zult daar zeer welkom zijn Is M Duchatel ook boven 1 vroeg Gon- vain. Neen, maar ik verwacht hem. En gij zult hem ook uitnoodigeu boven te komen? Denkelijk niet. Gy moet my een bepaald antwoord geven, mynheer Lachard, zegde Gouvain met moeilyk bedwongen kalmte, want ik zou hem niet gaarne ontmoeten. Gij znlt u herinneren, dat ik u voor hem heb gewaarschuwd, ik kan die waarschuwing niet ernstig en dringend genosg herhalen. Die herhaling is overbodig, mynheer Gouvain, viel Lachard hem in de rede, want 't is mij intusschen op overtuigende wyze gebleken, dat uwe waarschuwing zeer ge rechtvaardigd was. Mag ik nu de heeren ver zoeken Een hoffelijke beweging met de hand vo'- tooide den laatste volzin beide heeren verlie ten deu winkel en gingen den trap op, die naar bet salon leidde. Frederic Lachard kruiste de armen over de borst en liep met zichtbaar klimmend onge duld in zijn winkel op en neer. Een onaangename toestandmompelde hij Als Duchatel voor den Braziliaan kwam zou ik niet weten, wat ik moest beginnen! Zoodra bij mijn afwijzend antwoord-verneemt, waarmee ik niet heel lang kan dralen, zal bij misschien onmiddelyk zijne diamanten terag verlangen en zich uit d> voeten maken, want dan heeft hy er volstrekt geen belang by, hier nog langer te blyven. Intusschen, hoe de zaak ook moge afloopen, ik zal van dien ge vaarlijken man ontslagen zyn en dat is voor my de hoofdzaak. Op dit oogenblik trad Dirlam binnen met bet gewone vriendelijke glimlachje op de lippen. Alles in orde vroeg hij zacbt. Twee politieagenten wachten daar in de kamer op uwe bevelon, antwoordde La ming zien een periode-verschijnsel, dat wel eens meer de wereld beroerde, doch dat telkens bleek te zijn eene beproeving der menschen gemeenschap waaruit weer langzaam opbloeide het werk der twaalf, ook begonnen in een wereld van top zwaar heidendom en toch doorgedrongen tot den kern van alle natie's en volken. Neen voor ons, christenen, die met het Pinksterfeest gedenken de zending van den H. Geest van Waarheid over de 12 helpers van den Goddelijken Stichter der Kerk, zijn alle verdere verklaringen overbodig. Wij gelooven aan den verheven zin van dit H. Feest en hopen, voor gelicht door dienzelfden H. Geest, een maal te komen in dat Rijk, bereid voor al degenen, die van goeden wille zijn. In deze hooge beteekenis zij U dan allen toegewenscht EEN ZALIG PINKSTERFEEST DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 9 Mei des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer van House- wijk. Ongeveer 3,10 uur opent de Voor zitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen vaa de --Tige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid van Krimpen. Voorzitter. De heeren van Beurden en Leemans benoem ik tot leden van de commissie van onderzoek. Tijdens dit onderzoek schorst de voor zitter de vergadering. Na heropening zegt de heer Van Beur den dat alle stukken in orde zijn be vonden. Daarna wordt tot toelating besloten. 2. Af- en overschrijving op de ge meente begrooting dienst 1912. Na voorlezing hiervan door den secre taris merkt de heer van Beurden op, dat de post verblijf van politie met meer dan de helft is verdubbeld. Voorzitter- Dat komt doordat we ze bard, met een zucht van verlichting, ik vrees de reeds, dat gij te laat zoadt komen. Die vrees was ongegrond, ik had nog oenige beschikkingen to maken on dit beeft mij zoo lang opgebonden, maar ik ben toch vroeg genoeg bier, het is nog geen twaalf ure. Waar is uwe familie Op de verdieping hierboveD. Heeft niemand eenig vermoeden? Neen, de heeren Laroche en Gouvaio zijn bij de dames ook zij hebben ge n ver moeden van betgeen bier geschieden zal. Goed, zegde de Braziliaan, ik zal nu ook in deze zijkamer gaankomt Duchatel, dan moet gij het er op aanleggen, dat hij de dia manten terng»ischtik wacht slechts op dat oogenblik om binnen te treden Vraagt bij niet naar de steenen, dan biedt gy ze hem aan, of zijt gij nog niet besloten geheel met hem af te breken? Hoe kunt gij daaraan nog twyfelen Ik geef n de oprechte verzekering, dat ik hem thans vrees, en reeds daarom alleen zoh ik wenschen dat gij reeds gisteren de aanhouding had doen plaats hebben. Wanneer bet n eens niet ge. lukte, hem gevangen te nemen en dien ge vaarlijken kerel in den nacht mijn hnis bin nendrong.,.- Dat is wel bet laatste, waarvoor gij te vreezen bobt, viel Dirlam den onden heer in de rede mocht het hem werkelyk galakken ons nog te ontsnappen, wat niet is te ver onderstellen, dan zou by Parijs onverwyld verlaten, want hij zou dan weten welk lot hem bier wacht 1 WeeB niet bekommerd als bij niet is gewaarschuwd, zal hij bier komen, en qIs dat gebeurt zullen wij wel maatregelen nemen dat hy ons niet ontloopen ban. Op dit oogenblik worden buiten snelle schre den geboord, de Braziliaan snelde naar de zijka- ruer, waarvan hy de dear niet geheel toedeed 'n minuut later trad Duchatel den winkel binnen. De juwelier stond achter de toonbank, bij drukte onbemerkt op den knop eener elee— trische geleiding, waardoor de winkeldeur onmiddellijk gesloten werd. Duchatel bad dit niet gezien, hy zette zijn hoed op de toonbank on draaide aan de punten van zijn knevel, terwijl zyn blik vol onge duldige verwachting op Lacbard's gelaat was met de zigeuners dikwijls hebben noodig gehad Bij de post onkosten brandspuithuisje vraagt de heer F. v. d. Pluijm of er een dagelijksche opzichter bij is. Voorzitter. Vooreerst niet. Van de Koppel Eén man is er aan het werk. De opzichter zou dan nog meer kosten dan het geheele werk. 3. Vaststelling algemeeue plaatselijke politieverordening. Na voorlezing van de lange veror dening zegt de heer L. v. d. Pluijm, dat de bepaling van de dammen in de sloo- ten voor de vlaswerkers, lastig is. Van Beurden. Ik ben niet met dat vak op de hoogte, doch ik zou de industrie die we hier nog hebben, 't niet lastig maken. De Wilt. Die wordt het niet lastig gemaakt. Voorzitter. Ze verontreinigen het water van de Dussensche Gantel zoo vreeselijk, dat het onmogelijk zoo langer kan blijven voortduren. Van Steen. Kan er geen tijd bepaald worden hoe'lang de dammen nog moe ten blijven liggen, 't Is te doen tot al het vuil is gezonken. Voorzitter. Dat moet minstens twee maanden zijn. Ik heb ze nu dikwijls ge- noeg gewaarschuwd, doch altijd zeggen ze, dat de kinderen het gedaan hebben. Na nog eenige discussie wordt beslo ten in de verordening op te nemen, dat gedurende twee maanden de dammen, nadat het vlas uit de sloot is gehaald, moeten blijven. Hierna wordt de verordening vastge steld. 3. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Inspecteur der posterijen en telegraphie houdende ver zoek om, naar aanleiding van het verzoek om in den polder een publieke telefooncel in het hulppostkantoor te plaatsen, te willen opgeven met welke plaatsen het meest wordt getelefoneerd. Wordt besloten op te geven Dordrecht, Rotterdam, 's Hage en Antwerpen. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 4. Vaststelling Hoofd. Omslag voor het dienstjaar 1913 gevestigd. Ik hoop dat gij eene aangename mede- deeling hebt te doeD, zegde hij met bevende stem. Helaas niet, ontwoordde Lachard hoofd schuddend met eene poging om den gloeienden blik. die nitvorechend op hem rustte, te ontwijken Hortens kan niet be sluiten u het jawoord te geveD. Vergeef mij, maur ik kan dit niet ge looven Wat geeft u het recht, daaraan te twy felen De woorden, die Hortense gisteren tot mij sproken heeft Zij heeft u slechts gezegd, dot zij be denktijd verlangde tot heden. En z\J liet daarbij doorschemeren, dat ik op haar jawoord mocht hopen Ondanks dot zult gij haar toch niets kannen verwijten, wanneer die hoop niet wordt vervuld, zegde Lachard. die nu weer vol komen kalm was. Reeds uit de omstandig heid, dat zij u niet dadelijk een beslissend antwoord gaf, hadt gy kuunon afleiden, op welke zwakke gronden owe boop was gobonwd. Heuri Dnchut 1 beet zioh met toenemenden wrok op d» onderlipeen boosoardigen blik straalde hem uit de half gesloten oogen. Ed de redenen voor die afwijzing, vroeg by, zonder zijn wrevel t- verbrengen. Gij znlt van eene jonge dame toch geen redenen verlangen, antwoordde de jawelier. In dit geval zeker, want ik meende de overtniging te mogen koesteren, dat mejaf— vrouw Hortense mijne gevoelens beantwoord de En dos ben ik zoo vry. aan te dringen op een onderhoud met uwe dochter, te meer omdat gij alleen gisteren eenige bedenkingen tegen mijn bezoek hebt gemaakt. Deze beden kingen kunnen mijnerzijds gemakkelijk worden weerlegd en opgeheven. Het zon noodelooze moeite zijn, M. Duchatel, viel de jawelie.- hem koel in de rede, mijne dochter heeft geheel vrij willig eene beslissing genomen, zy zal by haar besluit blyven. En gij vroeg Dnchntel. met een gelaat gloeiend van toom. Gy zult toch niet van my verlangen. Roode Kruis. Bij Kon. Besluit van 5 dezer is aan de doctoren, verplegers enz., die aan de Balkan-ambulances deelnamen, de medaille van het Roode Kruis verleend. De bij de uitoefening van zijn taak over leden sergeant W. P. Braam zal even eens worden ingeschreven in de regis ters der medaille van het Roode Kruis. De verschillende onderscheidingen werden hun uitgereikt in de vergadering van het Roode Kruis, die gisteren werd gehouden. De voorzitter hield daarbij een hartelijke toespraak. Aan de regee ring zal worden aangevraagd, aan deze medaille, als herinnering aan den Bal kan-oorlog, eene gesp te verbinden. Deze zal op het lint der medaille worden ge dragen en tot opschrift hebben»Balkan 1912-1913*. Dr. Bierens de Haan dankte namens de ambulances. 's Avonds bood het garnizoen van Den Haag een feestavond aan. Ook eenige heeren van de ambulances van 1870 en 1900 waren aanwezig. De Ko ningin en de Prins woonden den feest avond bij. Het Nederlandsch Tooneel voerde een dramatische schets op, onder officieren gaven gymnastiek en Roode Kruis-oefeningen. Ter nagedachtenis van verpleger Braam zong de zanger Van der Stap het lied >Gevallen, zijn roeping vervuld*, dat door het Koninklijk Echt paar en alle aanwezigen staande werd aanhoord. De feestavond eindigde met een apotheose. In de Pauze onderhielden de Koningin en de Prins zich met eenige hoofden der ambulances, terwijl na afloop alle doctoren, verpleegsters en verplegers werden voorgesteld. Het Koninklijk Echtpaar was zeer hartelijk, drukte alleu de hand en deed belangstellende vragen. Tariefivet In een verslag in de >Haarl. Ct.« van een redevoering, door het Christ.-Histo- risch Kamerlid, den heer Snoeck-Henc- kemans, te Beverwijk gehouden, lezen wij, dat de heer S. H. zich vrijhandelaar verklaarde. En dan volgt >Een sterk protectionistische tariefwet dat ik mijn bind tegen haren wil tot een huwelijk zal dwing m? Gij ontwijkt myne vragen, gij wilt de redenen niet noemen, die n en inejoffronw Hortense bewogen hebben, my een afwytend antwoord te geven. Uwe hooding jegens mjj is sedert de verloving van kapitein Laroche met mevrouw Colombo geheel veranderd, mis schien hebben ook de bezoeken van M Gouvain daartoe bijdragen. Gy zoudt zeker eerlykor bandelen, door my de waarheid te zeggen wuurdoor ik in etaat zon zijn, mij tegen den laster van welken aard ook, te verdedigen, ging Dncbatel voort, terwyl by boog het hoofd oprichtte; ik heb het recht dit te verlangen, opdat ik den lasteraar onder de oogen kan treden en hem kan overtuigen van lengen Waarom a met vermoedens te kwellen antwoordde Lacbard, die thans ongeduldig begon te wordeo. Gij moet u met bet afwyzend antwoord, dat n is ten deel gevallen, verge noegen het recht, naar de redenen daarvan te vragen, kan ik u niet toestaan. Ha hiermee hebt gy tevens ook de verbreking van onze vriendschap uitgesproken zegde Dncbatel op beescben toon. Gy znlt begrijpen dat ik nu deze volkomen ongerech*- vaardigde en voor my diep beleedigende be jegening uw huis niet meer kan betreden Ik geloof, dat het voor ons alleen ook slechts pijnlijk zon zijn. Zeer juist, om dit te bewijzen zyn woor den overbodig, ik zon das ook genoodzaakt zijn mijne diamanten terng te vragen, maar daar ik mag veronderstellen, dat gy reeds met de bewerking daarvan begonnen zyt, stel'ik u voor, de steenen over te nemen en my de waarde uit te betalen of eene aanwijting op uwen bankier te geven. Frederic Lacbard had reei^ eene schuif geopend en er de juweeldoosjes nitgenomen, terwijl by weigerend het hoofd schudde. Het spijt mij dat ik dat voorstel niet kan aannemen, zegde hy schouderophalend. Ik heb nog znlk een groot aantal steenen in voorraad, dat ik nog langen tijd van nienwe aakoopen moet afzieD. (Wordt vervolgd.) De Echo van het Zuiden, Waalwyksciie ui liangslraalsclif Courant,

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1