Nummer 38 Zondag 11 Mei 1913 36e Jaargang Tweede Blad, i Matrassen BecLden Gemengd Nieuws Advertentiën. Het beste adres JOS. VAN KEMPEN SUNLIGHT Ingezonden Stukken. OÖGLNBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk.^ Door zijn hond gered. Te Marseille redde een politiehond het leven van zijn baas een caféhouder, Poncet genaamd. Toen deze 's avonds met zijn hond zijn slaap kamer binnentrad, werd hij door twee individuen die zich in die kamer ver borgen hadden, aangevallen. De hond vloog op de aanvallers aaD, die ver schrikt op het dak van het huis klom men. De trouwe hond volgde hen ook hier en bij hun poging om te ontsnappen stortte een der booswichten van het dak en werd op slag gedood. Het einde van een vrek. Te Parijs woon de in de rue Murcadet een acht en ze ventigjarige man, Bieitner genaamd, die een zeer armoedig bestaan leidde. Eeni- dagen geleden had hij om ondersteuning gevraagd. Toen nu de inspecteur van de publieke liefdadigheid zich Dinsdag morgen aan zijn woning vervoegde, kreeg hij ook na herhaald kloppen geen gehoor. Hij waarschuwde den commis saris van politie, die de deur open liet breken. Men vond den grijsaard uitgeteerd dood op zijn bed liggen. Een dokter constateerde dat de man van honger gestorven was. Bij een onderzoek in zijn woning vond men in de matras waarop de man gestorven was, talrijke goud-en zilvergeldstukken voor een waarde van 10.000 gulden. Ontzettend. Men schrijft aan de >Rott.* Bij een huiselijken twist in het gezin van den horlogemaker O. te Hilversum bleef deze plotseling dood. De vrouw verhaalde We hadden ru zie (volgde een breed verhaal)... Ik zeg tegen hem Al val je zoo dood voor me neer, ik zal er geen traan om laten. En hij steekt nog naar me en meteen draait-ie om en valt neer... morsdood. In het zeer verwaarloosde gezin blijft de vrouw met twaalf kinderen achter. Een moedermoordenaar. Een vreeselijke misdaad werd gepleegd in het dorpje Camporicco, op 15 KM. afstand van Milaan gelegen. In een hut aldaar leefde de familie Mosca uit vader moeder en twee zoons bestaande, 's Nachts nu drong een der zoons, Felice genaamd, de kamer zijner moeder binnen en dood de haar met messteken. De vader, die naast haar sliep bemerkte niets van het geen geschiedde, zoo snel werd de moord ten uitvoer gebracht. Toen hij 'morgens wakker werd vond hij zijn vrouw dood en de moordenaar badende in zijn zijn bloed bij het bed liggen. Men verkeert omtrent den toestand in het duister. Men gelooft dat de dader niet geheel toerekenbaar is. Menig adverteerder zal mij willen toevoegen dat reclame maken met cli chés duur is. Inderdaad goedkoop is het niet en voor bescheiden reclame-budget ten is het niet de allereerst gewenschte methode. Maar gij allen, die voelt, dat er met goede illustratie in de adverten tie wel iets te bereiken is, bedenkt, dat er onder uw leveranciers misschien wel zijn die ook in hun belang, u voor eeni- gen tijd enkele clichés zullen willen af staan. Er is soms een weg te bereiken, begin dan in 't^klein met iets te laten vervaardigen, zoovelen zijn klein begon nen, om geleidelijk te komen waar ze wilden wezen. De doodslag te Nieuivkuijk. Wij lezen het volgende ingezonden stuk In uw nummer van 7 dezer, vind ik onder het opschrift doodgeslagen een berichtje uit de >Nieuwe Rotterdamsche Courant.* Daarin wordt beweerd, dat twee oude mannen in het R K. Gasthuis alhier ruzie kregen die zoo hoog liep, dat de een den anderen met een stok zou hebben dood geslagen. Vooreerst is er eene vergissing in naam en dag van overlijden. Dit pleit zeker niet voor de goede inlichting van den correspondent. Doch verder Er is volstrekt geen sprake van wat de corres pondent beweertnóch van doodslag nóch van zware mishandeling noch van een stoknóch van bewusteloos neer vallen. Dat oude menschen jongeren zijn soms wat meer prikkelbaar het nu en dan niet eens zijn en woorden krijgen, kan niemand verwonderen, doch, tot ge ruststelling van de N. R. Ct. en haar gedienstigen correspondent diene, dat de zoogenaamd >zwaar mishandelde* Vrij dagmorgen omstreeks half elf is overle den, waarschijnlijk aan beroerte (hartver lamming) en niet tengevolge van zware mishandeling. Waar de correspondent van de N. R. Ct. zoo spoedig en beslist zonder degelijke gegevens weet te spreken over doodslag enz meende ik mij ver plicht, om den goeden naam van het R. K. Gasthuis en voor de eer onzer goede gemeente, fegen zulk voorbarig en com- promitteerend schrijven beslist en ernstig te moeten opkomen. Hoogachtend P. J. VAN DEN BROEK. Burgemeester van Nieuwkuik c.a. 200.000 Turken gedood. Dat de Balkan-oorlog ontzettend moord dadig is geweest valt niet meer te be twijfelen. De legers der vier verbonden staten hebben hunne zware verliezen zooveel megelijk verzwegen of vetkleind. Maar de Turken hebben zeker de zwaar ste verliezen geleden. En hun aantal doo- den wordt geschat op minstens 200.000. Die berekening maakt in de >Daily News* sir Edwin Pears, de bekende cor respondent van dat liberale dagblad te Constantinopel. In de veldslagen rond Kirk Killisse en Luie Burgas en bij de vervolging der Turken tot aan Tchatalja werden waarschijnlijk 50,000 Turken ge dood. Bij de gevechten op laatstgenoem de linie welke drie maanden duurden, verloren de Turken wellicht nog 30.000 man. Gedurende enkele weken stierven er zes a zeven honderd per dag wegens gebrek aan voedsel, ziekte en koude. In de campagne der Serviërs, waarbij Moeastir werd veroverd kwamen vermoe delijk 30.000 Turken om. Bij een der hevigste gevechten van den oorlog, toen de Turken naar Saloniki vluchten en de flank aanvieleD, werd er geene genade gevraagd of gegeven. Waarschijnlijk ver loren de Turken daarbij 20.000 man. In het gevecht rondom Saloniki stelden de Grieken en Bulgaren samen ongeveer 30 000 Turken buiten gevecht. In en rond Adrianopel werden er ongeveer 20 000 en 10.000 bij de vele kleine maar moorddadige gevechten ten westen van Dedè-Agatch- Vervolgens doodden de Montenegrijnen ongeveer 5000 Tur ken. Sir Edwin Pears merkt verder op dat Enver Bey na de jongste omwenteling te Constantinopel, drie stoutmoedige maar slecht overlegde pogingen deed, Turksche troepen aan de kust der zee van Marmosa te landen. Ook daarbij had een ontzettende menschenslachting plaats die met de gevechten te Boulair er bij 15.000 Turken het leven zal hebben ge kost. Bij het begin dezer maand slaagden een aantal Turken er in via de Zwarte Zee ten noorden van Derkos te landen maar zij werden allen omgebracht. Sir Edwin Pears concludeert, dat het aantal Turken, direct gedood en omgekomen door ziekte en honger eerder meer dan 200.000 moet bedragen. Vervolgens werden er zeker minstens 150,000 Turken krijgsgevangen gemaakt De Bulgaren vielen wellicht 54.000 man van wie 30.000 te Adrianopel in handen. De Grieken maakten te Janina en Elas- sona 35000 Turken krijgsgevangen, de Grieken en Bulgaren samen in en rond Saloniki ongeveer 40.000 de Serviërs en Montenegrijnen nog 20.000. Voorts moe ten nog 15.000 Turken, mannen, vrou wen en kinderen hunne woningen in Macedonië en Thraclë zijn ontvlucht. Duizenden vluchtelingen houden zich nog op te Constantinopel en in de naburige dorpen, vele kampeeren in hunne wagens of in verwoeste gebouwen honderden vinden nog steeds onderdak in moskees Zoo ontzettend werd Turkije door deze bloedigen bevrijdingsoorlog ge troffen. De roodhuiden-bevolking. In de Vereenlgde Staten wonen nog 300,930 roodhuiden hun aantal is sedert eenige jaren stijgende. Het sterftecijfer bedraagt onder hen 35 per duizend, te gen 15 per duizend onder de overige bevolking. Vele Indianen lijden aan tu berculose. Van 42.645 onderzochte per sonen, werden 6870 aangetast. Onder de Sloux zelfs een van de drie onder zochten. In één streek leden 71 van de Indiaansche schoolkinderen aan tra- choon, waartegen krachtig wordt opge treden, evenals tegen het alcoholisme. In 1912 zijn 1480 personen vervolgd wegeDS ongeoorloofden verkoop van alcohol aan Indianen. Voor gezondheidsmaatregelen ten behoeve van dit ras heeft het Con gres voor dit jaar 210.000 dollars uitge trokken. Dure huizenEen "der grootste mode-magazijnen in Den] Haag, pas nieuw verbouwd, werd in zijn nabijheid bedreigd door een concurrent, die ook bouwplannen had. Twee kapitale huizen waren door dien concurrent reeds aan gekocht lusschen deze twee lag een niet aanzienlijk huis, waarvoor de eige naar echter f 100.000 vroeg. Reeds was hem f 90.000 geboden, maar hij bleef op zijn stuk staan en een ton gouds scheen toch waarlijk een al te buiten sporige eisch. Daar verscheen dezer dagen een ma keiaar bij hem, die hem kalmweg zeide Ik koop je huis. Dat zit nog, was het antwoord. Toch, ik koop het. Ik weet datje aan een ton als koopsom denkt, maar ik bied je 10.000 daar nog boven. Geen wonder dat de koop thans spoe dig beklonken was. En wie is de kooper vroeg de man. Nu noemde hem de makelaar het eerstbedoelde magazijn, dat er het ba gatel van f 110.000 voor over had om een concurrent uit zijn buurt vandaan te houden Drievoudige moord te New- York. In een café in de beruchte >East Side* van New-York, is Zaterdag een woorden wisseling tusschen twee Italianen op zeer tragische wijze geëindigd. Een Italiaan, wiens naam tot heden nog niet bekend is, was een café bin nengetreden en eischte van een zich daar bevindenden landgenoot, zekere Rizzo, eenig geld. Deze weigerde dat te geven, waarop een langdurige woor denwisseling ontstond. Eindelijk verwij derde de Italiaan zich, om echter eenige oogenbhkken later weder terug te kee- ren en Rizzo a bout portant een kogel door het hoofd te jagen. Op het geluid van het schot snelden een tweetal agen ten toe om den moordenaar te arres teeren. De Italiaan wachtte beiden kalm af om dan plotseling een tweetal scho ten te losser, waardoor een der agen ten terstond gedood en de andere zoo ernstig gewond werd, dat hij eenigen tijd later eveneens overleed. De moordenaar maakte van de ver warring gebruik om te ontsnappen, en tot heden heeft hij zich, naar de Tel. meldt, aan de handen der politie weten te onttrekken. Om U nu In de« «nlgszins behulp- j overlijden van een door haar verzekerde zaam te zijn, laat U dan het volgende tot de ultkeerlng te betalen richtsnoer dienen, waarbij rijp beraad Het is daarom dat ik den geachten onpartijdigheid en ernst op den voorgrond jnzeader bdeetd v„20ek Qm d*n naam "vl". slaa°:. van de door hem bedoelde Maatschappij Kiest noo. iemand die de vereischte io dlt blad bekend te makeDi opdat^ bekwaamheid mist. hare kwade practijken niet langer op kos- Kiest nooit hen d,e door de een o ten van de bewoners der La„gstraat za] andere macht vanwege hnantieele of kunnen uitvoeren, moreele afhankelijkheid kunnen worden jeinvloed, zijnde zij in den Raad niet vrij in hun spreken. Kiest niet iemand, die alleen voor de eer Raadslid wil zijn, ook niet hem, die om zijn goed gevulde portemonnaie voor die functie in aanmerking wenscht te ko men; want hij trekt zich van de zaken niets aan, is niet de ware belanghebbende bij een goeden gang van zaken en is en blijft een dood Raadslid. Ernstig wil ik U ontraden, Uw stem uit te brengen op den candidaat die direct of indirect wat afstaat uit zijn beurs, om Uw stem te bemachtigen want be denk wel, hij zelf veelal de grootste finantieele belanghebbende is, hetgeen eerst later blijkt. Om als goed Raadslid te fungeeren, is een zekere mate van algemeene kennis van plaatselijke toestanden, menschen- kennis en bovenal een groote vastheid van karakter noodig. Als kiezers is u de macht gegeven de maatschappelijke toestanden te verbete ren door uit Uw midden die mannen naar de raadszaal af te vaardigen, die eerlijk en trouw zijn en zonder aanzien des persoons den rechten weg volgen. Kiest mannen die als Raadslid wat willen en kunnen presteeren, waarvan dus kracht uitgaat, uit dezulken slechts kunnen eenmaal aan de spits treden, de leiders der machtige beweging. Er zijn tijden, waarin de machine van het menschelijk samenleven als vanzelf gaat, waarin een kinderhand haar kan besturen. Maar ook tijden, waarin de consuls zoo nauwlettend mogelijk hebben toe te zien, dat de staat geen schade lijde. Moge ik ten slotte in deze een krach tig beroep doen op allen, wien het hei' en het welzijn hunner gemeente ter harte gaan, dan houd ik mij verzekerd, dat de waarheid opnieuw zal blijken van de oude vaderlandsche leuze, dat eendracht maakt macht, dat het strikt noodzakelijk zij dat de bekwaamste mannen uitUw mld den worden afgevaardigd om Uwe belan gen te behartigen,weet wel, dat een goede en verstandige regeering de welvaart het geluk en de eendracht Uwer gemeen te in zich omdraagt, hetwelk ten nauwste met Uwe persoonlijke welvaart verbon den is- En onwrikbaar zult gij daarin bevinden het fundament van waarheden U Mijnheer de Redacteur beleefd dank zeggende voor de verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend, EEN INWONER. EEN BEWONER DER LANGSTRAAT. N. B. Andere in de Langstraat ver schijnende Nieuwsbladen worden beleefd verzocht dit schrijven over te nemen- Buiten verantwoordelijkheid der Redac'ie.) Vrijhoeven-Cappel, 10 Mei 1913. Geachte Medeburgers Nu we allengskens den verkiezingstijd nadereD, geeft zulks mij aanleiding om langs dezen weg datgene met U te be spreken, wat strikt noodzakelijk en ten nauwste verbonden is met Uwe maat schappelijke belangen. We staan dan weder aan den voor avond van den tijd waarin van U ge vorderd wordt dat gij nauwgezet en in overleg met elkander Uw keus moet be palen, wien gij als Uw vertegenwoordi ger in den Raad Uwer gemeente zult doen zetelen. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de advertentie voorkomende in Uw Geacht Blad van Donderdag 8 dezer, waarin eene gewei gerde uitkeering bij overlijden wordt te koop aangeboden, door eene zich noe mende soliede Levensverzekering Maat schappij, wier agenten en inspecteur op alle manier in de Langstraat verzekerin gen trachten te sluiten en dit ook doen, maar weigert bij overlijden aan hare verplichtingen te voldoen, veroorloof ik mij om aan den geacht n inzender der advertentie het volgende te vragen. Zou hij niet beter en flinker gehan deld hebben, als hij ook den naam van de door hem bedoelde Maatschappij in de advertentie had bekend gemaakt? Dan zou het mogelijk zijn, dat vooral de kleine luiden die in eene Maatschappij verzekerd zijn, zich niet ongerust behoef den te maken, als zij wisten, dat de be doelde Maatschappij niet die is, waarbij zij geïnteresseerd zijn, en zoo ja zij dan konden bedanken voor hun Lidmaat schap, ten einde bij overlijden van een door hen verzekerde, niet teleur gesteld te worden. Hierdoor zou hij honderden bewoners van de Langstraat aan zich verplicht hebben, terwijl hij nu vele, waaronder ook mij, misschien ten onrechte ongerust heeft gemaakt. Daarom geen consideratie, daar er nog altijd van die inhalige Maatschappijen bestaan, die als roofvogels azen op de contributie, die iedereen zonder dat hij geneeskundig is onderzocht verzekeren, maar die weigeren om bij eventueel M. de Redacteur. Ik houd niet van napleiten, maar daar anderen nog steeds bezwaar maken, het treurig verleden voor goed te begraven, oordeel ik het een goede les voor zeke re personen, als zij eens kennis willen nemen van onderstaand artikeltje van Pastoor Peeperkorn te Limmen. De inhoud van het artikeltje beant woordt buitengewoon aan den naam van den Eerw. schrijver. Het verscheen in een Alkmaarsch blad. Veritas. Staking in hel bloembollenvak. >Ondergeteekende acht zich verplicht te protesteeren tegen het gewetenloos drijven van eenige arbeiders. Gerust durf ik te verklaren dat de door het federa tief bestuur aangekondigde staking on verantwoord is. »In het zoogenaamde >manifest*, waar in men niet zoude denken dat mannen van R. K. vereenigingen aan het woord zijn, wordt afgegeven op den onwil der heeren patroons. Daartegenover verklaar ik dat de patroons niet onwillig zijn en dat hebben zij getoond door in de twee jaren vat. het bestaan der vereeniging reeds aan vier elschen van hun werk volk te voldoen. Echter komt men spoe dig met nieuwe elschen en men begrijpt niet dat daardoor de groote moeilijkhe den oprijzen voor de patroons, die zeer zeker wel gezind zijn de hangende kwes ties indien zij redelijk zijn, op telossen, maar dan langs den weg der geleidelijk heid, welke de ware weg is. Zeer spijt het mij dat sommige werklieden niet willen luisteren naar de stem van den Geestelijken Adviseur die hen dikwijls heeft aangeraden toch gematigd te zijn. „De toestand der arbeiders in Limmen is reeds veel verbeterd dank zij de medewerking der patroons en zal nog meer verbeterd worden, doch dat moet niet geschieden door socialistisch drijven, te meer daar de toestand der bloembol lenkweekers, vooi al wat de tulpen aan gaat, in de laatste jaren waarlijk zoo rooskleurig niet is. „Omdat men zijn zin niet krijgt, legt men den arbeid neer. Is dat mannen werk „En dat „posten" welk een schreeuwen de onrechtvaardigheid is dat 1 Dat som migen niet willen werken, dat moeten zij weten, dat is hunne vrije verkiezing, niemand verplicht hen tot den arbeid Maar dat zij dan ook een ander vrijlaten, die werken wil en molesteeren hen niet door „posten" en hinderlijke aantijgin- gen. „Nu moet men niet zeggen, dat ik geen hart voor de arbeiders heb, want dat heb ik wel en meer dan eens ge toond doch al heeft men ook nog zoo veel hart voor de werklieden, op hunne plichten en sommige onhebbelijkheden moet men toch wijzen en daar kunnen eeiiigen niet tegen. PASTOOR PEEPERKORN. Geest. Adv. v. d. tulnbouwgilde «rSt. Martinus'. Limmen, 4 Mei 1913." voor Waalwijk, Besoijen en Omstreken voor alle soorten EN IS BIJ ZADELMAKER en STOFFEERDER BESOIJEN. 272 van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5