Derde Blad. De Balkan-Oorlog. Provinciaal Nieuws. Beclams. NUMMER 38 ZONDAG 11 MEI 1913. 36e JAARGANG. De Alóaneesc/ie kwestie Van bevoegde zijde ontvangt, de Neue Frele Presse een overzicht van de voor stellen nopens Albanië, door Oostenrijk en Italië aan de gezantenconferentie voor gelegd en door deze gisteren besproken. Het betrett in de eerste plaats de vorming van een Albaneesche gendarme rie, geschoold en geleid door Europeesche ofticieren. Dan volgt de voorziening in de geldmiddelen. Daar Albanië over geen financiën beschikt, moet den nieuwen staat een Lening worden ver strekt, of door Oostenrijk en Italië iu den vorm van een voorschot op de te wachten inkomsten, of door een internationaal syndicaat onder waarborg van Oostenrijk en Italië. Ten einde Albanië inkomsten te ver zekeren, is een stelsel van belastingen onontbeerlijk. Een ander punt betreft de rechtspraak. Oostenrijk acht het na volgen van de rechtspleging in Egypte 't meest aangewezen. Verder zijn in het voorstel opgenomen de oprichting van scholen, de aanleg van spoorwegen. Als belangrijkste sporen worden lijnen van Walona naar Monastir en van Durazzo naar Uskub genoemd. Eerst na regeling van deze aangele genheden zal de conferentie zich bezig houden met de verkiezing van een staatshoofd. De Times noemt reeds enkele can didates nl. de prins von Wied prins Willem van Zweden en de hertog van Urach. Eerstgenoemde, in 1872 geboren is een neef van de koningin van Roeme nie en de schoonzoon van de koning van Wurtemburg. Prins Willem van Zweden geboren in 1885 is de tweede zoon van den koning vau Zweden. Deze twee pretendenten zijn protestant. De hertog van Urach is katholiek. Hij is ia 1864 geboren en een schoonbroe der van de koningin van België. Hij is weduwnaar en heeft twee zoons en drie dochters. Waalwijk, 10 Mei 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij iu Waalwijk even goed mi even goedkoop kunt vinden. 3651 W. B. Huldeblijk Dr. A. van Gi/s. Zooals onze lezers weten, heeft zich op veler verzoek ten vorig jare, een comité gevormd, tot aanbieding van een huldeblijk aan Dr. van Gils, thans te Udenhout, die gedurende meer dan 40 jaren zijne practijk in onze en omlig gende gemeenten heeft uitgeoefend, op een wijze die hem de hulde, de dank baarheid zijner oud-patienten, duizend maal doen verdienen. Aan deze hulde en dankbaarheid een stoffelijke uiting te geven, ziedaar het plan van het comité bestaande uit de heeren H. G. van Ever- dingen, M Ant. van Liempt, Cor Witlox en Jan Tielen. En met voldoening kan dit comité bij het weldra eindigen van zijn taak, zeggen, dat het volkomen in zijn plan is geslaagd, dat de sympathie-betuigen daarvoor algemeen zijn geweest. Hon derden en honderden oud-patienten hebben hunne bijdrage geschonken om een waardig souvenir den beminden oud-geneesheer te kunnen aanbieden. Dit souvenir, thans prijkend in de vitrine van den heer Th. v. Delft, be staat in een prachtig geciseleerd bron zen borstbeeld van den beroemden Franschen geneesheer A. Paré, door E. Picaud, die daarmede indertijd de gou den medaille verwierf. Men weet niet wat meer in dit werk te bewonderen, de ernstige uitdrukking van het gelaat, de tyoische en toch zoo bevallige klee derdracht van dien tijd, of de fijne af werking tot in alle onderdeelen. In het opengeslagen boek, dat de dokter bij zich heeft, lezen wij op de eene bladzijde 1517-1590 Je le pansay en op de andere Dieu le guérit. Op den rand van het rood marmeren voetstuk, dat steunt op een dito hooge zuil, lezen wij gegraveerd op een ko peren plaatje de opdracht Aan Dr. A. L. G. v. Gils Oud-Patienten Waalwijk Mei 1913. Moeielijk had men een betere keuze kunnen doen. Hopen wij, dat het den beminden dokter, wiens leven en wer ken hier bij talloozen blijven voortleven, nog gegeven zij vele jaren den blik op dit huldeblijk te'werpen. Naast dit zal een prachtig uitgevoerd album worden aangeboden, bevattende al de namen dergenen, die hebben bij gedragen en zal een en ander weldra aan Dr. van Gils te Udenhout worden aangeboden. Flora Bioscope. Mochten wij bij onze vorige bezoeken aan de Flora Bioscope steeds een pro gramma aanschouwen, dat den bezoekers een gezelligen avond deed doorbrengen, het programma, dat gedurende de Pink sterdagen zil worden gegeven, zal nog boven alle reeds vertoonde programma's uitmunten. Het hoofdnummer .Kleine Jacques'' is een groot boeiend volksdrama naar den beroemden roman van Jules Clarettie van de Academie Francaise en bestaat uit drie afdeelingen. Gespeeld door de voornaamste artisten kan deze film dan ook wel de prachtigste genoemd worden, zoowel wat spel als afwerking en decors aangaat. De hoofdrol in dit nummer wordt vervuld door een kind van 4Vs jaar. Niet alleen op dramatisch gebied, doch ook voor komische nummers is gezorgd. Noemen wij slecht hiervao „Max en de onthulding van het standbeeld" dan weten onzen lezers reeds dat deze artist ons menigen tijd aangenaam kan bezig hou den. Verder zijn hier nog bij vermeld, dat het program wordt vervuld met een acrobatennummer, eene reis naar het kasteel van Chambord, een Amerikaansch huwelijk enz. zoodat wij verzekerd zijn eenige gezellige uurtjes te kunnen door brengen in de Bioscope. Ten slotte werd ons door de Directie gemeld, dat voor de explicatie van Kleine Jacques eeu explicateur werd ge- engageerd, welke speciale studie maakte van dit nummer en in zijne vertolking dan ook boeiend is van begin tot het einde. Teekenschool. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie der tentoonstelling, welke morgen en overmorgen op de teeken school gehouden wordt van de werk stukken der leerlingen van den cursus 19121913. Zeer zeker zullen velen van de gelegenheid gebruik maken om eens te zien wat de resultaten zijn, van de uitnemende lessen die directeur en leer aren geven en van de goede zorgen die de commissie besteedt aan de teekenschool, zoowel wat het onderwijs als de leer middelen betreft. Het zal dan blijken van welk groot belang eene teekenschool voor de vorming van den ambachtsman is, en welk een voorrecht 't is zulk een - school in eene plaats te bezitten. Wij raden allen aan beslist een kijkje te gaan nemen. Fen goed liefdewerk. De oud-burgemeester van Waalwijk, de edelachtb. heer K. A. M. Ridder de van der Schueren, thans te Bemmel be ijvert zich zeer voor de stichting van een Liefdehuis met Wijkverpleging te dier plaatse. Waar in die uitgestrekte gemeente niets vau dien aard bestaat en zieken en ouden van dagen, die dringend geneeskundige hulp en bijstand behoe ven. naar Nijmegen of Arnhem, dus ver van huis,moeten getransporteerd wo'den, zou zulk een gesticht in eene sinds lang laat ons liever zeggen reeds te laug ge voelde behoefte voorzien. Om nu de stichtiog vau zoo'n instelling mogelijk te maken is natuurlijk een groot kapitaal noodig, dat door bijdragen van belang hebbenden zelve, niet verkregen kan worden. ,t Is daarom, dat genoemde Oud-Burgemeester van Waalwijk verlof heeft gekregen voot dat doel eene groote loterij te houden, waaraan vele prachtige piijzen verbonden zijn. De prijs van een lot bedraagt 50 cent. Wij twijfelen niet of velen in onze ge meente die steeds met genoemden Burgemeester hebben gesympathiseerd en weten, hoe ook Z.E.A. steeds bereid was te steunen waar zulks noodig of gewenscht bleek, zullen door het nemen van een of meer dezer loten, het schenken van een prijs of wat dan ook een steentje mede willen aandragen ter oprichting van het gesticht, welks totstandkoming van 'Ridder de van der Schueren de vervulling van een hartenwensch mag heeten. De administratie van ons blad ver klaart zich gaarne bereid dit plan te steunen. Degenen die zich met den verkoop van loten willen belasten kunnen zich tot ons om nadere inlichtingen wenden. 'Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten Vergadering van het Hoofdbestuur te houden te Tilburg op Maandag 19 Mei 1913, des namiddags om half twee op de bovenzaal van Café „DeLooiersbeurs" op den Heuvel. Algemeene vergadering te houden te Tilburg op Maandag 19 Mei 1013 des namiddags om half drie, op de bo venzaal van Café „De Looiersbeurs" op den Heuvel Agenda 1 Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Levering van schoeisel, ten behoeve van het leger in Ned. Oost-lndië. 4. Tentoonstelling 1913 Tilburg. a. Vaststelling van tijd en duur der schoenenweek. b. Voorstel van het .dagelijksch Bestuur om officieel te expo- seeren. 5. Rekening en verantwoording van de Commissie benoemd tot het maken van reclame voor betere schoenprijzen. 6. Mededeelingen,Rondvraag,Sluiting. Provinciale Staten van Noord-Brabant. Donderdag vergaderden de Prov. Staten van Noord-Brabant in buitengewone zit ting ter bespreking .van de electriciteits- kwestie. De voorzitter bracht vooraf hulde aan de overleden leden Kerstens en Bink. Daarna werd overgegaan tot een ge heime zitting waarin tevens werd behan deld de aanbieding der maatschappij »De Peel-Centrale." Na eenige discussie werd het rapport der Provinciale Com missie zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Dit rapport behelst, dat in beginsel wordt besloten voor rekening van de Provincie een electrische centrale op te richten en te exploiteerenwanneer verder uit een gedetailleerde uitwerking van het plan zal blijken, dat de uitvoering kan geschieden door middel van een naamlooze vennootschap, wordt hiertoe besloten. Na dit besluit wordt dan onmiddellijk onderhandeld met de betrokken gemeen ten, terwijl Gedeputeerde Staten worden gemachtigd aan de Regeering aan te vragen de concessie tot aanleg en ex ploitatie. Tevens deelde de Commissaris der Koningin mede, dat Gedeputeerde Staten een controleur zullen aanstellen voor het weggeld. Looierij. Als no. 13 van de publicatie van de Directie van den Arbeid is verscheuen een rapport over de Looinijverheid in Nederland. Het voorkomen van miltvuurinfektie bij de leerlooiers in Noord-Brabant deed den directeur-generail van den Arbeid besluiten een nauwkeurig onderzoek te doen instellen naar het voorkomen van die infectie waarvoor alle looierijen in Nederland bekend, werden bezocht. De verschillende bij die bezoeken verzamelde gegevens maakten het mogelijk, dat deze publika'ie ui'groeide tot de eerste Ne- derlandsche industrieele monographie. In het 8 vel druks beslaande boek, dat voor 50 cent per exemplaar tegen inzending per postwissel aan de Directie van den Arbeid, Nieuwe Uitleg 12, te 's-Gravenhage, verk ijgbaar is, worden achtereenvolgens behandeld het looipro- ces, de grond- en hulpstoffeu der looierij, hare herkomst en de wijze, waarop deze stoffen worden betrokken. Naast zeer belangrijke historische me dedeelingen omtreut de ontwikkeling der looierijen en hare verspreiding over Ne derland, Wordt eenigszins toegelicht door tal van staten, een beeld gegeven van den omvang en de beteekenis der hui dige lederbereidings-industrie, een be schrijving van de bestaande looierijen en de werkzaamheiden in het bedrijf. Voorts wordt eeu hoofdstuk gewijd aan de in het bedrijf werkzame personen, hunne arbeidsverhoudingen en levens omstandigheden, waarin behalve de groepeering naar leeftijd, zoowel van de meewerkende patroons als van d: ar beiders, uitvoerige gegevens voorkomen omtrent arbeidsduur en loonen in ver schillende plaatsen en streken des lands eu ten slotte ook de in dit bedrijf be staande patroons- en arbeidersorganisa ties worden behandeld. Na een hoofdstuk over de in dit be drijf voorkomende ongevallen wordt het bedrijfshygiënische gedeelte de publika- tie geopend met een beschrijving van de schadelijke invloeden, welke zoowel in de ouderwetsche looierijen met plant aardige looistoffen, de kuiplooierij, voor komen als daar waar de bereiding van het leer, volgens moderne methoden meer fabriekmatig geschiedt. Drie hoofdstukken waren gewijd aan het eigenlijke doel van het onderzoek het miltvuur. Na een beschrijving van de eigen schappen vaü den miltvuur-bacil wordt medegedeeld, hoe en waar die ook in de looierij infektie kan veroorzaken en hoe omgekeerd looierijen oorzaak zijn van het verspreiden van miltvuur onder het vee. Vervolgens komt een tamelijk uitvoerige beschrijving van 55 opge spoorde ziektegevallen, welke alle door den behandelenden geneesheer voor ge vallen van miltvuur-infektie zijn verklaard en waarvan bij verschillende, bij bacte riologische controle, inderdaad miltvuur bacillen zijn gevonden. Uitvoerig wordt een ziektegeval, waar bij de resumtherapie werd toegepast en waarvan het verloop door de genees- heeren der Arbeidsinspektie persoonlijk kon worden gevolgd, beschreven en door foto's "Van den patient toegelicht. Einde lijk worden van de opgespoorde gevallen de vermoedelijke oorzaken en de zetel der infektie medegedeeld. Van 1906 tot 1912 zijn in Noord-Bra bant 34 gevallen van miltvuur-infectie bij looiers opgespoord kunnen worden, waarvan 2 met doodelijken afloop. Nadat kortelijks zijn vermeld de maat regelen, getroffen door de Arbeidsia- spektie met het oog op het voorkomen van miltvuur-infectie in dit bedrijf, volgt en beschrijving van de met de looierij samenhangende bedrijven als perkament- fabrieken, de fabrikage van rundhuidar- tikelen, vellenblooterijen eD lijmstoke- rijen terwijl een aantal staten met histo- risch-statistische bijzonderheden omtrent de ontwikkeling van het bedrijf, het met veertien goedgeslaagde photographieën verduidelijkste boek besluiten. (Tijd.) De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN: Onze eerste foto's van het pas gesloten Congres op het eiland Malta. De wapensmid. De biddende oude vrouw. Een ontzettende ramp in Parijs. Van het auto-vrachtwagen-concours door Ne derland (4). Het jongste broertje. Zeeslag )ij Terheide. Woelende zee. Reizende cooplui. P. Strijbos. Kinderportretjes van onze vrienden (3). Een bravourstukje van een officier der Italiaansche cavalle- rie. De lente in de boomgaarden van de Betuwe. Een zesjarig huwelijk. Een alleraardigst kiekje vande Gentsche Wereldtentoonstelling. Het beroemde Muiderslot bij Muiden. Een mooi kiekje van de zeilwedstrijden op de Zuiderzee te Hoorn. Kiekjes uit Rome (3). Een zeldzaam jubileum. Een edel klooster ling (3) Een kunstwerk vansuiker. Pater M. J. van Meurs. Een vlucht van Biarritz op één dag naar Kollum. Roomsch tooneel in Coevorden. TEKSTOm wat levenlust (vervolg). De erfenis der verstootene (vervolg). Het Heidebloempje. Bij onze platen. Iréne. Dom Sebastien Wyart en Pater Aloysius van Rijckevorsel. Rebusoplossers. In houdsopgave. Rebusopgave. Maagpoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,75. Asthmapoeder van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0,65. HoofdpijnpaetilleB van Apotheker Boom. Prijs per flacou f 0,80. Kina koortsdroppen vau Apotheker Boom, Prijs per flacon f 0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom. Prijs per doos f 0.25 en f 0,50. Staalpastille8 \an Apotheker Boom. Prijs per flacon f 1,20 en f2. Hoestsiroop van Apotheker Boom. Prijs per flacon f0,70. Aambeienzilf van Apotheker Boom. Prijs per potje f 0,50, Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam BOOM, en zijn verkrijgbaar iu de meeBte Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met verhooging 10 cL voor postkosten, franco toege- vau zouden door Arnhem. firma A. M. BOOM te 4683 DRT1NEN. Maandag j.l. gaf de harmonie z/De Volharding* haar kermismatinée iu de zaal van den heer M. Vissers. Hot dubbelkwartet „Gaudium Internos* verleende wederom zijne gewaardeerde me dewerking. Dien dag was er op muzikaal gebied waarlijk „des guteu zü viel*. Om ruim tien uur begonuen, was men om 4 uur pas aan het einde van het lijvige pro- grom ma gekomen. Waarlijk geen peulschil- Ie^ om 6 nur lang (op ongeveer 25 mi nuten pauze na) naar muziek, zang ea ko mische scènes te luisteren. Ofschoon geen der bezoekers zich verveeld zal hebben, wil den we hier toch giaag een verandering in zien. Een matinés van drie uur plus pauze is dunkt me lang genoeg. Laat dus het bestuur er voortaan voor zorgen niet al te te veel de belangstelling van het publiek op de proef te stellen. Kies het beste, geef dat, nnrar niet te veel. Nu de uitvoering zelve. Op muzikaal gebied kon ons het meest bekoren „Erinnerung an die Loreley*, wals, //Praliuette", polka pour piston, gegeven door den bekenden pistonnist de heer F. v. d. Wiel en „L°s Cloches de Corneville* fantaisie van Plarquette. Ook de overige nummers werden met dat „feu sacré* blazeu, dat de leden van „De Volharding* immer bij uitvoeringen bezielt. De kundige leiding van directeur Brohm bleef daarvoor trouwens borg. Het dubbelkwartet was het gelukkigst in „Heimat rosen*, dit om zijn zoetvloeiende melodie, h t luisteren zoo aangenaam maakt. Ook //Landknechts-andchen* voldeed goed. Het kwartet belooft heel wat voor de toe komst. De stemmen, waaronder zeer mooie, passen goed bij elkaar. Met wat oefening en goede leiding zal dit kwartet spoedig een der beste uit den omtrek zijn. Op komisch gebied viel het meest in den sniaak „De luitenant naar Smalleudorp*, Het gemopste gouden tientje* eu „Op het huwelykskantoor van Janus Lijmgraag* De spelers gaven zich geheel en waren hun rollen volkomen meester, De primus één, die waarschijnlijk zijn wederga niet vindt was de heer J. Verdieeen. Na afloop van het concert dankte de heer Brok, president van „De Volharding* in welgekozen woorden publiek en medewerkers en riep hun een hartelijk „tot weerziens* toe. Tevens uitte hij den wensch op het a. s. Zondag te geven matinée evenveel be zoekers aan te treffen, opdat de ontvangst aanzienlijk moge zijn. Wij hopen van harte, dat velen aan dien wensch gehoor zulltn geven en een talrijk publiek zal opkomen. Morgen geeft de harmonie „De Vol harding* een matinée bij den heer M. Vis sers, om de kosten te bestrijden, die gemaakt moeteu wordeu voor de deelname aan het concours te 'e-Hertogenbosch. Het dubbel kwartet zal weer zijne medewerking ver- leenen. Ook komen er een paar komische scènes op het programma voor, dat er zeer aardig uitziet. De entreeprijzen zijn uiterst laag, zoodat wij een druk bezoek verwachten. Entree le rang 25 cent per persoon. Aanvang ll,/4 uur precies. Na eene langdurige ziekte is Dinsdag overleden de heer II. Willemse lid van den gemeenteraad. HERPT, 9 April. Maandag 12 Mei (2en Pinksterdag) zal door de handboogschutterij „Ons Genoegen* alhier het jaarlijks feest van kouingschieten worden gehouden. Om circ\ 2 uur zullen de keizer eu de koning door de leden in corps aan hunne woningen worden afgehaald. Na afloop van den ko ningswedstrijd zal de heer L v. Ilerpt, buigemeester onzer gemeente aan den nieu wen koning het koningskruis uitreiken. De tooneelvereeniging „De Vrienden kring* alhier zal 2e Pinksterdag een uit voering geven bij de Wed, J. Buijs om half twee 's middags. Het programma bevat veel afwisseling en wij twijfelen niet of de ver- eeniging zal succes hebben met dez« uit voering. Naar wij vernemen is ouze vroegere dorpsgenoot G. v. d. Wiel die in Duisburg werkte, aldaar bij het smeren eener machine, door deze gegrepen en vermorzeld. Zijne alhier wonende ouders kregen per telegraaf kennis van het ongeluk dat hun zoon had getroflen. Wel treurig VLIJMEN, 9 Mei. De Burgemeester van Vlijmen brengt ter kennis van belangheb benden, dat het onderzoek (inspectie) van de verlofgangers dezer gemeente zal gehouden worden te Heusden ten Gemeentehuize op Dinsdag 17 Juni 1913 des voormiddags ten 8'/2 ure. Bij uitspraak van den Militieraad in het le District van Noord-Brabant is aan de volgende personen dezer gemeente vrij stelling van den dienst bij de Militie wegeus broederdienst verleend Petr. W. Daelmans, Corn. J. Eekels, Henri Coin, de Laat, Wout. W. Mommersteeg en Ger. van Schijndel. CApELLE. Op Woensdag 14 Mei a.*., 's avonds 7 uur, zal in het café van L. F. van Dongen, mrj. Staas uit Amsterdam, een lezing h uden over: „wat wil de bond voor Vrouwenkiesrecht". Er is gelegenheid tot vragen stellen en debat. De lieer Adr. Ilagoort alhier, heeft thans ziju 52ste aanvrage ingediend tot het bekomen van een jachtakte. Voorwaar een zeldzaamheid. Donderdag had de heer P. r. D. uit Raamsdonk het ongeluk met zijn inotorlLta een hond aan te ryden, waardoor hij van z'n in volle vaart zijnd rijwiel werd afgr- slingerd en bloedende wonden aan handen en beenen opliep. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Gedurende de maand April 1913 werd f 2605.80 in de rijkspostspaarbank ingelegd. Behandeld wer den 56 telegrammen, waarvan 19 verzonden en 37 ontvangen. Er werden 19 gesprek ken gevoeld, terwijl 2 oproepberichten ver zonden werden. De periodieke koepokinenting zal plaats hebben in het schoolgebouw op Vrijdag 16 Mei 1913 nam. te vier uur. WASPIK. Bij de aanbestediog voor het. bouwen der R. K. Pastorie, gehouden 7 dezer, waren 9 inschrijver^: Gebr. A. en P. de Grauw Waspik f20155 G. van Boekei te Berkel f 23749 A. v. d. Vroom te 's Bosch f 24200 II. H. Marlens Oosterhout f 23700 Wed. F. Roovers Waepik f 20900 Pet'". J. Faaessen8 Vucht f 20680 C. M. E. Horvers Tilburg f 26949 Hendr. Weijts 's Bosch f 23600 B. van Eindhoven Tilburg f 20997 Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers A. en P. de Grauw, alhier. 1 December a.s. moet het worden opge leverd. DIJSSEN. Steeds komen hier meer en meer gevallen van „dikoor* voor onder de kinderen. Vooral in de scholen wijk A. en B. ia het reeds goed merkbaar waar telkens een groot gedeelte der leerlingen afwezig zijn. Gisterenavond hadden twee uit tegen overgestelde richting komende fietsers het ongeluk, doordat de een verkeerd uitweek, tegen elkander te rijden. De een kwam geheel met den schrik vrij, terwijl de andere nog al wat materieele schade had. 9e Echo van het Zuiden. ■«■■■in lamiin iiniiiin nam i 2e 15

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9