Derde Blad. De Balkan-Oorlog. BUITENLAND. lagslaad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NUMMER 40 ZONDAG 18 MEI 1913. 36e JAARGANG. Grieken cn Bulgaren. De »Figaro« verneemt uit Saloniki, dat tusschen Serres en Drama Grieken en Bulgaren elkaar bestookt hebben. Aan den kant der Bulgaren vielen 400 dooden en gewonden, terwijl de verliezen der Grieken niet zeer groot zijn. De N. R. Crt. verneemt nog de vol gende bijzonderheden over het gevecht bij Eleutheria tusschen Grieken en Bul garen op den 9den dezer, dat om 8 uur 's ochtends begon en tot den middag onbeslist bleef, toen de Grieksche ar tillerie in het vuur kwam en de Bulgaren noodzaakte de wijk te nemen, onder het hijschen van de witte vlag. De Grieken bleven meester van Paloelorie, Nikissani en Morto. De Bulgaren hadden 250 doo den en vele honderden gewonden, terwijl zij 80 gevangenen en 2 stukken geschut in handen der Grieken lieten. I)e regeeiiugsgezinde pers te Athene zegt te verwachten, dat de botsing geen iflvloed zal hebben op het besluit van de betrokken regeeringen om allen ge schillen langs vriendschappelijken weg uit den weg te ruimen. De vredesonderhandelingen. Men verneemt, dat de vredesonder handelingen niet zoo vlot zullen gaan als eerst gezegd werd. Bulgarije wil, maar Griekenland en Servië maken voorbehoud betredende de punten, die hun raken. Heel wat gekibbel staat misschien weer voor de deur. De wapenstilstand tusschen Turkije en Bulgarije is intusschen tot 1 Juni verlengd. One enigheid van Servië en Bulgarije. De »Kóln Ztg.® verneemt uit Belgrado Gisteren heeft de Servische regeering in een nota aan de Bulgaarsche regee ring haar standpunt nopens de gebieds- verdeeling Macedonië meegedeeld. Zij zet daarin uiteen, waarom het vóór den oorlog met Bulgarije gesloten verdrag thans voor haar onaannemelijk is. De loop der gebeurtenissen heeft de bond- genooten grooter gebied doen veroveren dan destijds te voorzien was en derhalve acht de regeering zich gerechtigd alle in Oud-Servië en Macedonië door Ser vische troepen bezette streken te be houden. Zij zal dit standpunt handhaven eu neemt alle gevolgen daarvan op zich. Dezenota is in de laatste vergaderingen van den ministerraad vastgesteld. De Servische opperbevelhebber, generaal l'oetnik heeft aan de laatste zitting deel genomen en was daarvoor naat Belgrado gereisd. He betrekkingen schijnen een ongun stige wending genomen te hebben. De Bulgaren concentreeren het gros der beschikbare troepen tegen Servië. Get eid U.n ootlog. De »Lokal Anzeiger® verneemt uit Belgrado Zoowel in politieke als in militaire kringeu is men op een plotse- lingen aanval van de Bulgaarsche troepen op Oud en Nieuw-Servië voorbereid. De heele Servisch-Bulgaarsche grens is ver sterkt en met voldoende troepen bezet. In de veroverde gebieden zu'len met het sluiten van den vrede twee nieuwe di visies gelegerd worden. Servië is alleen bereid Bulgarije concessies te doen.Het wil zijn aaudeel in den buit van Adri- nopel ter waarde van ongeveer 29 mi hoen gulden aan Bulgaiije afstaan en is bereid geen terugbetaling te vorderen van de 9 milioen gulden die Servië Bulgarije gedurende den oorlog voorgeschoten heeft. Gebied wil het echter aan Bulgarije niet afstaan. Skoetari onder inlematiotiaal beheer. Bij de overgave van Skoetari aan de internationale troepenmacht heeft de Montegrijnsche generaal Betsjir niet na gelaten zijn wrevel te luchten en te verklaren, dat hij slechts voor de over macht bukte. Hij hield namelijk de vol gende toespraak tot den Engelschen vice-admiraal Burny >Ik benijd het lot var. mijn voorgan ger. Essad Pasja, den heldhaftigen ver dediger van Skoetari, wien het gegeven was deze vesting tot het laatste oogen- blik te mogen verdedigen. Ik zou dit bewonderenswaardige voorbeeld gaarne hebben gevolgd, zelfs in strijd met den wil van den opperbevelhebber van het Montegrijnsche leger, wanneer het slechts één enkele mogendheid was geweest, die gepoogd had ons deze dierbare plek te ontnemen, met welke wij door het verleden reeds verbonden waren en thans opnieuw doordat wij haar met de wapenen hernomen hebben. Mijn lot is hemels breed verschillend van het zijne, want ik wijk niet met de wapens in de hand maar gedwongen door de vereenigde groote mogendheden en geef thans aan u het bestuur over. Mijn eenige troost in dit treurig oogen- blik is, dat ik de stad overgeef aan een zoon van de edele Engelsche natie, aan u, mijnheer de vice-admiraal, als com mandant van de internationale troepen Ik ben overtuigd, dat u nooit zult toe staan, dat de graven der vele helden, die op de verschansingen der stad geval len zijn, ontwijd zullen worden.® Volgens een ambtelijk Montegrijnsch bericht zijn Burney en Betsjir het vol gende overeengekomen: 1. De Monte- negrijnsche officier, die de noodige maat regelen moeten nemen voor het vervoer van het oorlogsmateriaal, dat de Mon- tenegrijnschen buit uitmaakt, mogen in de stad wonen, de sabel dragen en hur. ordonnansen behouden. 2. De Montene- grijnsche soldaten, die het vervoer van bedoeld materiaal bewerkstelligen, be treden de stad zonder wapenen te dragen. 3. Tot na afloop van het ver voer zullen eenige Montenegrijnsche of ficieren gemeenschappelijk met officiëren van het internationale detachement po litiedienst uitoefenen. 4 Bij de posterijen, telegrafie en de douane worden Mon tenegrijnsche beambten aangesteld. 5. De Montenegrijnsche soldaten, die met het transport bezig zijn, kunnen door den admiraal zoo noodig voor hulpver leening opgecommandeerd worden. Waarschijnlijk als pleister op de wonde van het verlies van Skoetari, stelt de Russische regeering aan de Doema voor de Montenegrijnsche bevolking met 2 150.000 kronen ter hulp te komen. Stijfrageiten-wandaden. De kiesrechtvrouwen rusten geen dag en ontzien bij haar campagne niets meer. Dat blijkt weer voldoende uit het feit, dat gisterenmorgen in de vroegte weer een bom gevonden is bij Londens mis schien kostbaarste bezit, de National Gallery, bij den Westvleugel van het gebouw, waar de nationale kunstschatten ondergebracht zijn. De bom was samengesteld uit een blikken doos, die ontplofbare stoffen bevatte en ongeveer 40 patronen. Een groote steen was er tegen aan gebonden, waarop geschreven stond spills to break the windows of the National Gallery®. Er was een lont aan de dcos verbonden waarschijnlijk hoopte degene, die de bom over den muur wierp, dat de patronen door den schok zouden springen. Dat was echter niet gebeurd. De bom werd naar Scotland Yard overgebracht, waar een sonderzoek® werd ingesteld. Dat de suffragelten door haar gewel- dadig optreden alle populariteit en alle achting verloren hebben, is begrijpelijk. De algemeene verontwaardiging zal er cehter niet minder op worden, nu bekend geworden is, dat de sdames® speciaal een campagne op touw gezet hebben om van den zomer het den »holiday- makers® zoo onaangenaam mogelijk te maken. Menschen, die hun huis iu de stad alleen laten, loopen alle gevaar het door de suffragetten als operatie-terrein uitgekozen te zien, terwijl zij bovendien ook buiten niet met rust gelaten zullen worden, daar de >dames< aangekondigd hebben de badplaatsen, buitenverblijven, pieren enz. enz. eens speciaal sonder handen® te zullen nemen.... Gelijk men weet, werd voor enkele dagen gemeld, dat de regeering het ver schijnen van de »Suffragette« verboden had en dat daarom het blad op de druk kerij van de onafhankelijke Labourpartij te Manchester gedrukt zou worden, mits er in het blad geen ophitsiagen, bedrei gingen e.d. gepubliceerd zouden worden. Het Home Office laat nu echter weten, dat nooit van een verbod van het uit geven der suffragette sprake was en men nooit het "Llad voor het verschijnen heeft willen onderdrukken. Van den anderen kant heeft miss Pankhurst aan den leider van de Labour-partij laten weten dat zij zich niet aan voorwaarden wilde binden. Het is dus niet zeker, of de >Suftragette< te Manchester zal blijven verschijnen. Ben voorval op de diamantbeurs In het gebouw Beurs voor den dia manthandel, op het Weesperplein te Am sterdam heerschte Donderdagnamiddag heel wat consternatie. Een van de be zoekers, de handelaar E., had aan de schrijftafel gezeten en vermiste, eenigen tijd later, een negental partijtjes diamant. Verschillende crediteuren van E. waren in het gebouw aanwezig en kwamen op het gerucht toesnellen. Een hunner ver trouwde de zaak niet en verzocht E. mede te gaan naar zijn op de boven verdieping gelegen kantoor. Aldaar heb ben de gezamenlijke crediteuren den man opgesloten gehouden tot des nachts halftwee. toen hij eindelijk door de mand viel en bekende dat ziju zaken in de war waren en hij eeE tekort had van f120.000 Hij bood 60 pet aan en na zich verge wist te hebben dat dit bedrag zou wor den voldaan, is de arrestant weer vrij gelaten. Men begrijpt dat het geval in diamantkringen druk besproken wordt. Donkerkleurige centen. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat nieuwe centen In omloop zullen komen. Inderdaad is het niet te ontkennen, dat er eenig bezwaar is gelegen in de over eenstemmende kleur van onze gouden munten en die van de nieuwe bronzen stukken. Er bestaat daardoor eenige ka'ns op verwarring, wanneer bij de uitgifte minder nauwkeurig wordt toegezien. Dezelfde moeielijkheid heeft zich in En geland voorgedaan bij den bronzen fart hing ten opzichte van het halve pond stuk. Men heeft daar het bezwaar on dervangen door de farthings bij het slaan een donkerbruine kleur te geven. Geleidelijk slijt deze in den omloop af de dan aan het licht komende tint is niet die van het op het goud gelijkende nieuwe brons, maar die van brons, dat reeds in de circulatie is geweest, waar van de kleur veel minder gelijkenis ver toond met die van goud. Dit denkbeeld zal ook bij de Neder- landsche bronze munten in toepassing worden gebracht en" in het vervolg zal de nieuwe bronzen specie in bovenge noen.de kleur worden uitgegeven In tusschen is het ter circulatie der vijfjes gewenscht, dat de reeds in 't begin van 1913 vervaardigde 1-centstukken, die nog slechts ten deele in de circulatie zijn, voor het overige (grootere) gedeelte aan het kleurproces worden onderwor pen hetgeen dan ook op dit oogenblik aan 's rijk's Munt geschiedt. Deze bewerking op reeds gereed ge komen muntstukken heef» echter een schaduwzijde de kleuring daarvan toch veroorzaakt, hoewel tijdelijk een minder fraai uiterlijk dan wanneer hetzelfde proces wordt toegepast, op de muntpla ten voor den eigenlijken muntslag. Men heeft zich hierdoor niet laten weerhou den om reeds aanstonds de nog voor radige centen «een kleuring te doen on dergaan en deze van nu af aan iu om loop te breugen. Vennootschap. Magazijnen voorheen Meddens Zoon te Rotterdam. Doelde overneming en voortzetting der zaken, onder de firma Meddens en Zoon gedreven, het uitoe fenen van het kleermakersbedrijf, den handel in mode- en reisartikelen, hoeden, schoen en leerwerk en al wat met het vorenstaande in verband staat of daartoe bevorderlijk is Duur: tot 31 Dec. 1987. Kapitaalf 1,000,000, verdeeld in 1000 aandeelen van f 1000, alle geplaatst. Het beheer is opgedragen aan een raad van beheer, bestaande uit twee of meer le den. Voor de eerste maal treden als leden van den raad van beheer op de heeren J. G B. F. Meddens, koopman, te Scheveningen en J. A. M. Meddens, id., te 's-Gravenh^ge. Kies dis trict Z eve nbergen. Naar wij vernemen zijn er in de R.K. kiesvereeniging geen tegencandidaten iugedieud, zoodat er geen stemming in de aidee'ingen noodig zal zijn en de aftr. leden de heeren Aaren, Frencken, Walters en Simonls dc candidaten der R.K. kiesvereeniging zijn. Slechte geest bij de Indische marine. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegrafisch bericht is den I5en Mei een transport van 100 mindere marine-schepelingen uit Oost- Indlë vertrokken, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Fredeiichs, van welke schepelingen er 97 zijn voor gedragen voor ontsiag uit den zeedienst wegens anti-militaire karaktereigenschap pen en 3 wegens slecht gedrag. De plattelandswoning. Naar het »Huisgezin® verneemt, is te 's-Hertogenbosch opgericht een veree- nigiug, die vooral voor het platteland der provincie Noord-Brabant van hooge beteekenis moet geacht worden. Deze vereeniging, die geschoeid is op de leest van de Limburgsche ver eeniging »Ons Limburg®, te Heerlen, stelt z'ch tec doel de volkshuisvesting ten platten lande in den meest ruimen zin te bevorderen. Als aanduiding van dit doel zal de vereeniging den naam dragen van »De Plattelaodswoning". Initiatief tot de op richting is uitgegaan van dr. Woltering, hoofdinspecteur der Volksgezondheid te 's Hertogenbosch, die ook het voorzitter schap der voorloopige vergadering had op zich genomen, waartoe verschillende hoogstaande personen der provincie Noord-Brabant waren uitgenoodigd, die een bestuur samenstelden. Benoeming. Tot ambtenaar ter secretarie alhier, is door B. en W. benoemd de heer J. J. M. Maas, thans ambtenaar te Goirle. Examen. De heer Frans van Liempt, tot nog toe ambtenaar ter secretarie alhier, thans secretaris te Herpt, slaagde Donderdag voor het mondelinge gedeelte secretaris examen, zoodat hem thans het diploma is uitgereikt. Geslaagde en familie onze felicitaties. Coöperatieve Bakkerij. In onze gemeente doet het gerucht de rondte, dat de R. K. Gildenbond thans zou overgaan tot oprichten eener coö peratieve bakkerij. Het pand waarin deze gevestigd zou worden en de directeur ervan werden reeds genoemd. Naar wij met zekerheid vernemen is dit gerucht op 't oogenblik van eiken grond ontbloot. Wel heeft de bond een fonds voor dit doel gesticht en zal mo gelijk later eene leening daarvoor worden gesloten, maar in de naaste toekomst is er geen kwestie van. Het bestuur heeft deze zaak zelf nog niet als punt der agenda besproken. Voor onze bakkers en middenstanders hopen we dat die toekomst nog zeer verre zij Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Waalwijk, 17 Mei 1913. Koopt oict in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Alg. Wij vestigen nogmaals de aandacht der leden op de hoofdbestuursvergade- ring, die ten U/2 uur en de algemeene vergadering, die ten 2'/2 door boven- genoemden Bond a.s. Maandag gehou den wordt in de Looiersbeurs te Til burg en twijfelen niet of een groo aantal leden zal op deze belangrijke vergadering, die ook voor donateurs toegankelijk is, tegenwoordig zijn. Verkiezingen. Wij lezen in de N. Rott. Ct. „Behalve liet aftredende lid mr. J. Loeff en de heer W. H. Vliegen, zal „in het district Waalwijk nogcandidaat „worden gesteld een anti-tariefwetman Wij gelooven dat 't bovenstaande meer als een proefballetje kan worden beschouwd, althans hier ter plaatse is daarvan niets bekend. Omtrent de statenverkiezing, die plaats heeft op 3 Juni a.s. kan nog niets worden gezegd. Van nieuwe candidaten vernamen wij niets; dus zoover thans kan worden nagegaan, zal het wel bij 't oude blijven. In de Langstraat ontbreekt elke kiesvereeniging en de anti-revolutio naire kiesvereeniging in 't Land van Heusden cn Altena heeft zich nog niet uitgesproken. De gemeenteraadsverkiezing alhier heeft plaats op 24 Juni a.s. Rectus-Apparaat. Begin dezer week ontstond in de stoomschoenfabriek der firma Wed. A. van Delft en Zonen te Besoijen, een begin van brand. Gelukkig was een Rectus-apparaat aanwezig, een der fir manten wendde dit direct aan en in minder dan geen tijd was 't begin van brand volkomen gebluscht. Een bewijs te meer hoe uitstekend deze apparaten zijn, maar hoe onmis baar tevens, want zonder „Rectus"wa ren de gevolgen ook hier waarschijnlijk zeer ernstig geweest. Agent is, naar men weet, de heer W. Zuurhout. juist als bij ons We gelooven dat het de goede titel is voor onderstaand bericht uit Gouda in »de Telegraaf®. Als men R. H. B. S., verandert in »Vakschool« komen deze twee zaken vrijwel overeenaan beide zijden hetzelfde ultimatum, met dezelfde bedreiging. Het bericht luidt als volgt Naar aanleiding van de vooropgezette meening van den Minister, dat het ge bouw der R. H. B. S. te Gouda onge schikt is, heeft er tusschen het bestuur dier gemeente en den Minister een voort durende onderhandeling plaats over den bouw van een nieuwe school. Het laat ste door den Minister gegeven antwoord, dat vrijwel als een ultimatum moet wor den beschouwd, bevat o.a. de volgende voorwaarde „De gemeente bouwt op een door haar te verschaffen terrein een nieuwe school en richt die in voor het gebruik volgens door den Minister te stellen eischen. Ia de kosten van bouw en inrichting, geraamd op onderscheidenlijk f 164000 en f 40.000 draagt het rijk bij tot een bedrag van f 129.000 Wanneer de kosten van bouw eu in richting het bedrag van f 204.000 over schrijden, komt het meerdere bedrag ten laste der gemeente. B. en W. van Gouda hebben overwe gend bezwaar tegen deze en meer an dere door den Minister gestelde voor waard n en stellen den raad voor den Minister te antwoordden, dat daarop door de gemeente Gouda niet kan wor den ingegaan. Gedreigd is reeds dat Gouda de R. H. B. S. zou moeten missen. Handel met Persië. Volgens „Handelsberichten" bedroeg de 'uitvoer van schoenwerk door Neder- I land naar Perzië in 1911-1912 74.130-^ tegen 54.900 in 1910-1911. Ben Ambachtsschool. Men schrijft ons: Met veel belangstelling heb ik in de bladen verschillende jaarverslagen van Ambachtsscholen gelezen en ook uw verslag over de tentoonstelling op de teekenschool alhier en de vraag kwam bij mij op, zou het nu toch zoo lang zamerhand geen tijd worden, dat naast de toekomstige vakschool voor schoen makers, ook Waalwijk als een centrum zijne ambachtsschool krijgt, 's Bosch, Breda, Gorinchen hebben ze, Oosterhout volgt, moet Waalwijk achterblijven, Waalwijk juist 't middelpunt der Lang straat, van alle zijden zoo gemakkelijk te bereiken Wie neemt't initiatief tot stichting van eene Vereeniging voor Ambachtsonder- wijs, die kan oprichten eene school voor timmerlieden, smeden, schilders enz. en die hare middelen zal putten uit subsidie van gemeente, rijk, provin cie, subsidies van omliggende gemeenten enz. Het nut, de noodzakelijkheid van goed ambachtsonderwijs zullen wel niet meer nader ontvouwd behoeven te wor den. Dat weet eenieder of liever kan en moet eenieder weten. Wie neemt 't initiatief? Ten slotte geef ik nog een kort be richt uit Gorinchem Uit het jaarverslag over 1912 van de Vereeniging Ambachtsonderwijs te Go rinchem, blijkt dat door de gemeenten Arkel, Hardinxveld, Leerdam, Meerkerk, Sliedrecht, Werkendam en Woudrichem subsidie werd verleend, alsmede door rijk, provincie, gemeente en de Nuts- spaarbank, tot een gezamenlijk bedrag van f 14.270. De inkomsten over 1912 bedroegen f 17 336.295, de uitgaven f 17.160.75. De begrooting voor 1913 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f17.000. De cursus werd doorloopen door 36 timmerlieden, 68 smeden, 2 schilders, totaal 106 leerlin gen. Het schoolgeld varieert van f 5 tot f 50 per leerling. De Postduifte Waalwijk. Wedvlucht van Braine le Comte op Zondag 11 Mei 1913. Los 7 uur. le prijs Ant. v. Eijck 8.21.16 uur No. 1785. 2e prijs J. Schalken 8.21 28 631. ad'. 10 65. 3e prijs F. Schoetnans 8.25. 4404 Brussel. 4e prijs Ant. v. Eijck 8.26.32 3843 Contich. 5e prijs J. Schalken 8.26.37 Z b '12. S. 8607.- 6e prijs idem 8.28.31 p w '12. 6041. 7e prijs H. Stokwielder 8.28.54 Z b 12 S. 6487. 8e prijs I. Schalken 8.29.25 GeDt '12 567. 9e priis L. Moonen 8.29,31 Z b '12*3813. 10e prijs J. Lenzholz 8.29.52 100 ad '07 438. 11e prijs de Kloe 8.30.31 20 Z b 658 '11. 12e prijs Aat. v. Eijck 8 31.46 716 '07 G R. 13e prijs F. Schoemans 8.32.22 p w '12 6052. 14e prijs J Schalken 8.34.29 Z b '12 S. 8622. 1 5e prijs H. v.d. Pennen 8.35.32 410 68 '10 Z b. 16e prijs J. Lenzholz 8.35.44 1228 W. '12. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Het Eucharistisch congres op het eiland Malta. De Ned. spoor wegmannen in het Vaticaan gekiekt. De jubiléfeesten in de St, Pieterskerk te Rome (2). Het vertrek van het tweede regiment huzaren uit Venlo. Een pel- grimsreize naar Jeruzalem (3) Kijkjes van de groote internationale tentoon stelling te Gent (5). Koning van Span je te Parijs (4). De schelpenvisscherij te Zandvoort. Mooie kiekjes van het con cours hippique te Amersfoort (2). Een mooi kiekje van Engeland's vorstin en Hare dochter. De nieuwe vluchthaven te Hoorn en de vlootrevue der vis- schersvaartuigen (3). De LI. Landstich ting te Groesbeek (10). M. C. van der Ven. De Eerw. zuster Florentio. Een gouden echtpaar. De plechtige eerste steenlegging van de nieuwe kerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis te Venlo. TEKST Om wat levenslust (vervolg) In doodsgevaar. Een pelgrimsreize naar Jeruzalem (vervolg). Bij onze platen. Het doodskleed van Madame Roland. De jubileumfeesten te Hoorn, De LI. Land stichting te Groesbeek bij Nijmegen. Mijn eerste en laatste reis per luchtschip. Inhoudsopgave. Vrouwenkiesrecht. Woensdagavond 14 Mei hield Mej. Staas, uit A'dam in de zaal van den heer L. F. van Dongen te Capelle eene rede over »Het Vrouwenkiesrecht*. Zij begon uiteen te zetten, welk doel de Nederlandsche bond voor Vrouwen kiesrecht beoogt. Het hoofddoel der vereeniging, uitgedrukt in art. 3 van de statuten, is, de invoering van het vrou- De Echo tui het Zuiden yTnno -wmn.orxmi trn,nu mmaar?

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9