Nummer 41 Donderdag 22 Mei 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ^ealwi|ksch6 Stoomdrukkerij Antoon Tielen: Eerste Blad. emeenteiaadsvefgadeiing De Balkan-Oorlog. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bond van Schoenfabri kanten. onge oren i het Pge- eder d. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden er*., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AdvertèintiBn 1-—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar pl&itsruimte. Advertentiën 3 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bi: abonnement worden speciale zeer voordee.Hge contracten gesloten. Re/lam es 15 cent per regel. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeeien. /ij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. '(SUNLIGHT Maandagmiddag ten 2 uur had in de „Looiersbeurs" te Tilburg eene hoofd bestuursvergadering plaats van boven- genoemden bond. Tegenwoordig waren de heeren Jos. de Pont, voorzitter, H. Mannaerts, W. Riemslag en de hoofdbestuursleden, de heeren A. H. van Schijndel, de Jong van den Bergh, van den Besselaar, C. J. Kooien. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd en met algemeene stemmen als lid aangenomen, de heeren J. Ja cobs, W. .Blankers Zoon, Van den Broeks Jacobs, allen schoenfabrikant te Hilvarenbeek. Daarna wordt de agenda der alge meene vergadering besproken, welke ten omstreeks half drie, onder zeer matige opkomst der leden geopënd wordt. De Voorzitter heet de leden welkom, maar bejammert het dat zoo weinigen zijn opgekomen, hij zal dit maar toe schrijven aan de drukte in 't vak. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Steren- borgh, dat hij verhinderd is de verga dering bij te wonen, maar bij de a.s. algemeene vergaderiug in Juli hoopt hij tegenwoordig te zijn. b. Een schrijven van de Ned.-ver- eeniging van tentoonstellingsbelangen, die vraagt of de bond bereid is als lie toe te treden en zoo ja om dan een lie in 't bestuur aan te wijzen en de con tributie te bepalen. De Voorzitter meent, waar het meer en meer blijkt, nu ook weer in Tilburg, dat de schoenfabrikanten niet erg ge zind zijn exposeeren, waar er slechts een 15tal deelnemen, daar zal men nog minder ambitie voor 't buitenland toonen en gelooft hij dat 't overbodig is lid te worden en stelt het bestuur dan ook voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen. c. Een stuk van de commissie voor 't instellen van een onderzoek naar de resultaten van de risico-overdracht der ongevallenwet. Zij vraagt mededeeling van feitelijke gegevens te dezen opzichte. De lange lijst van vragen wordt voor gelezen, die gesteld wordt ter afdoenig in handen van 't dag. bestuur met den rechtskundigen adviseur. d. Een schrijven van 't comité der wereldtentoonstelling te Gent, mede- deelende dat er op de tentoonstelling een bureau voor den handel is opge richt, waar door bevoegde personen alle inlichtingen worden verstrekt en waar loketten te huur zijn. De voorzitter dat het weinig nut zal hebben, waar de tentoonstelling reeds geopend isde bond als zoodanig zou toch geen loket kunnen huren, dat zou ieder lid voor zich moeten doen. De heer C. v. d. Assem Dongen, deelt mede, dat er al 100 verhuurd zijn en nu nog 40 over zijn. Voor kennisgeving aangenomen. e. Zooals vroeger is besproken is er eene commissie benoemd, om te geraken tot wijziging der faillissementswet. Men is nu bezig door circulaires het geheele land te bewerken deze circulaire wordt door den secretaris voorgelezen. De voorloopige kosten nl. f 25 toe te zen den. Waar het een zeer nuttig werk is en de Bond tot deze commissie is toe getreden, wordt daartoe besloten. f. Een circulaire van de firma E. Visser Zn. over 't zelfde onderwerp Voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven van de heeren Jos. Polak en C. de Voigt, die een studiereis voor den Ned. Handel naar den Balkan gaan maken, welk plan de goedkeuring der ministers heeft. Zij noodigen ons uit onze wenschen in deze kenbaar te maken of hen te komen spreken. De Voorzitter heeft den heer van Schijn del en meer anderen, die in den Balkan zaken doen, daarover advies gevraagd, maar zij hadden hieromtrent niets te vragen of te bespreken. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven, namens de Dongensche Schoenfabrikanten, van den heer J. A. Lichtenberg, om toe te treden tot de onderlinge invaliditeitsverzekering van de R. V. S. Zij achten het wenschelijk deze zaak in de algemeene vergadering ter sprake te brengen. De Voorzitter. Ik heb den heer Lichtenberg geantwoord, dat deze zaak moeielijk hier behandeld kan worden, daar er geen voorstel van de Mij. be staat. Ze heeft mij en anderen gevraagc of ik in princiep genegen zou zijn tot de onderlinge toe te treden, zonder meer. En daar heb ik voor geteekend. Ik zou de heeren aanraden ook te teekenen dat men in princiep genegen is, omdat de onderlinge vermoedelijk goedkooper zal zijn dan het rijk. Men verbindt zich tot niets, maar geeft de Mij. alleen een beter overzicht hoevee' personen eventueel zouden toetreden. Smits, Dongen. Als 't voor Dongen goed is, zal het voor 't algemeen we' goed zijn. Voorzitter. Dat is moeilijk voor een ander uit te rna^en, dat kan het best ieder voor zich Voor iemand, die 't meeste personeel boven de 45 jaar heeft, zal het b.v. schadelijker zijn en er kunnen ook nog andere bezwaren zijn. De Mij. gaat nu maar informeeren, 't is niets definitiefs. We kunnen er ook nog wel eens iets over in 't orgaan schrijven. g. Een telegram van den heer E.W. Klijberg te Waalwijk, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. 3 Levering van schoeisel, ten be hoeve van het leger in Ned. Oost-lndië. Voorzitter. De heeren zullen wel de verschillende stukken gelezen hebben, die in ons orgaan betreffende „levering van schoenen in Oost-lndië," hebben gestaan. We hebben ze naar 83 Kamers van Koophandel gezonden, en verschil lende hebben ze gesteund we hebben van 13 bericht gekregen dat ze gesteund zijn en van 5 dat ze voor kennisgeving zijn aangenomen. De Kamer van Koop handel te Breda achtte zich in deze niet competent uitspraak te doen. 't Komt me wel eenigszins belachelijk voor dat men zich over moeielijke zaken niet kan uitspreken, over makkelijke zal het meestal niet noodig zijn. De Kamer van Koophandel te Deventer kan er in hoofdzaak mee meegaan, zij heeft alleen geprotesteerd, tegen het fabriekmatig fabriceeren van schoenen in gevangenissen, niet als het schoen maken dient als opleiding tot het vak, wat zelfs zeer is toe te juichen. De <amer doet er een afschrift van haar adres bij, wat door den secretaris wordt voorgelezen. De Voorzitter zegt, dat zooals blijkt, de Kamer te Deventer de zaak ernstig ïeeft opgenomen, waarvoor we haar we' dankbaar mogen zijn. Ik heb nog enkele kamerleden gepoh» maar nu zoo midden in 't jaar kan irn er niet mee in de Kamer komen. cunnen nu kalm afwachten en al de Kamers weer bijeenkomen, zulle we ijdig advies inwinnen, op welkewijze deze zaak 't best kan bevorderd vrden, door eene interpellatie of bezoe01J den minister. v i cmoonsieiiing iwhi* Voorzitter, Zooals ik reeds he'gezegd is de deelname der schoenfahkanten aan de tentoonstelling mij ze' tegen gevallen. on In Kaatsheuvel b. v. gave zich 20 deelnemers op, later trokk* ze zich allemaal terug, en nu zijn edaarmaar twee meer. Er zijn er in 't -.heel geen 20 zelfs. Ik heb een uitnodiging van 't Hoofdbestuur om straks pns te gaan rijken, mogelijk dat er da nog leden ernstig over zullen denkenden stand te nemen. Het bestuur stelt voor dschoenweek te bepalen op 14 dagen, L van 13-27 Juli a.s. De heer Hulshof uit lichtenvoorde stelt voor dat tot een veek terug te brengen, terwijl anderen 1 dagen beter vinden, zoodat zonder stmming tot dit laatste wordt besloten. Voorzitter. Verder stlt het Hoofd bestuur voor dat de ond een stand van een paar meter hurt om reclame te maken voor beter sooenwerk in het algemeen. We moete het goedkoop buitenlandsch schoeisl aan de kaak stellen en reclame maten voor 't Neder- landsche betere schoe5el. De heer van Schijndel heeft al belocd eenigeartikelen hiervoor te willen mscen. De bedoeling is b' grossiers slechte artikelen zien te krgen, die aan een heidsprijzen worden verkocht en dan een goede holl. sooen van 't zelfde genre met prijs er laast en ze dan ont leden, om te laten ien dat men met de goedkoopere veel diurder uit is. v. d. Assem, Dongen. Men moet voor zichtig zijn, geen rclame voor buiten landsch werk te m;ken.- Voorzitter. Natuirlijk niet, maar om die plannen nader te bestudeeren en uit te werken, zoi ik een commissie willen benoemen. Als zoodanig w)rden benoemd, de heeren Hufkens, Aaassen en v. Aren- donck, Tilburg, v. d. Assem, Dongen, met het dag. bestiur. 5.- Rekening en verantwoording van de commissie benoemd tot het maken van reclame voor betere schoenprijzen. Ontvangsten Vrijwillige bijdragen f 2175, Reiskosten f 114,80 f 20,94''/2 Advertenties f 439,40 Aanplakken f 150, Onvoorzien f 121, f 3261,76 Besloten vordt het tekort uit de kas aan te viilltf en de kaarten op de a s. tentoonstel-ng gratis aan de bezoekers af te gevci. Nadat voorzitter heeft medegedeeld, dat vijf nieuwe donateurs zijn toege treden n niemand meer 't woord ver langt ,uit de voorzitter onder dank zeggig de vergadering. Uit de Bondskas Verkoop kaarten f Rente Uitgaven Advertenties idem Vakblad '/2 millioen kaarten f Drukwerk Affiches 500,— 418, f 18,17 f 3111,17 782,13 SO- ll 90,05 40,- 452,— BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad lezer gemeente op Maandag 19 Mei, des avonds ten 6 uur. VoorzitterEdelachtbare heer C. G. Vervviel. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzit ter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Procesverbaal van kasopname. Voorzitter. Door B. en W. is d.d. 15 daan. Uit het onderzoek dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en het dienovereen komstig bedrag, f36.77'/2i 'n kas aan" wezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling staat oninbare posten. Na voorlezing wordt de staat vastge- steld. 3. Aanbieding verslag toestand der gemeente. Uit de voorlezing daarvan blijkt dat het aantal zielen van 1706 tot 1744 is oeklommen. Er zijn er 66 geboren en ingekomen 167 personen, totale ver meerdering van 233 personen. Gestor ven zijn er 16 en uit deze gemeente vertrokken 179, een vermeerdering dus van 195 personen. Door het groote aan tal geboorten is er eene vermeerdering van zielental gekomen. In het afgeloopen jaar zijn 6 open bare raadsvergaderingen gehouden. Drie leden zijn in geen enkele vergadering absent geweest. 4. Vaststelling verordening Burgerlijk Armbestuur. Na voorlezing wordt het door n. en W. vastgestelde concept vastgesteld. Groenen. Hoe zit het nu met de tio- leering. Voorzitter. Ik had gedacht de plannen no a in deze vergadering te kunnen brengen, althans mijnheer Wijnands haa mij gezegd dat hij er nu mee zou klaar zijn en ze mij zou opzenden. Het eene houdt verband met het andere. Het is hier provinciaal en gemeentewerk. Both. Ik dacht dat we de rioleerlng dit jaar nog niet kregen en wel met het oog op den ongunstigen toestand van de financiën. - Voorzitter. Dat* zal nog al losloopen. Both. Het saldo dat in kas was, was toch al erg gering. Voorzitter. Was de kas eenige dagen later opgemaakt, dan zou een hooger cijfer in kas zijn geweest, doch wij heb ben het er nog afgebracht zonder lee ning van kasgeld. s„ Both. Als er zoo n beetje in kas rs, is dat geen bewijs van rijkdom. Voorzitter. Er zijn niet veel gemeen ten rijk meer, doch wij moeten den toe stand van den weg in aanmerking nemen en nis wij dan voor f1600 zoo n prach- tlge verbetering kunnen krijgen, dan dunkt me dat we dat niet mogen nala ten- De Provincie doet veel nu. Winkel. Als het maar waar is dat we er met f1600 van afkomen. Voorzitter, 't Is f60 per jaar rente, daar krijgen we dan een goede toestand voor. 's Winters heb je er dan geen vuil water staan en 's zomers geen stin kende goten en ook de straat wordt er tegelijk beter door. Groenen, 't Komt mij voor, dat we voor f 1600 niet veel zullen hebben, als slecht werk. Destijds is er ook reeds gezegd dat de buizen te klein zijn. Broeders. Wijnands legt eerst een tee- kening over. Voorzitter. Door den raad is gezegd, dat we er f 1600 aan uit kunnen geven. Winkel. Ik vrees dat we een heel eind boven dat bedrag zullen gaan. Voorzitter. Ik hoop van niet. Qua ge zondheid is het ook noodzakelijk dat er verandering komt. Both, 't Is een werk dat indirect op de inwoners zal drukken. Voorzitter. Wij zullen eerst eens af wachten totdat de heer Wijnands met de plannen gereed is gekomen, dan kun nen wij nog zien. Wij moeten dan toch over de geldleening ook nog eens spre ken. Winkel. Worden de borden, waarop de snelheid van rijden staat aangegeven nog niet geplaatst. Overal zie je ze al, behalve hier. Voorzitter. Die zijn al besteld, doch ze rijden zoo hard uiet meer. Broeders. Jawel, ze rijden dikwijls nog veel te hard. De Voorzitter zegt toe in een volgende vergadering met een concept verorde- geslotW iJiprdJ de openbare vergadering heim comité ter behandeling van 5. Vaststelling Hoofd. Omslag. De Vrede sonder handt ling en. De hoofden der vredesafvaardlglngen van de vier Balkaastalen kwamen heden te Londen bijeen, ten einde te beraad slagen over de voorgestelde wijzigingen in het ontwerp van het voorloopige vre desverdrag en te beslissen over een plan tot gezamenlijke actie. De Monteuegrijosche regeering heett haar zienswijze nog niet aan haar afge vaardigden meegedeeld, maar zal waar schijnlijk heden haar instructies geven. De Balkanstaten. Uit Sofia wordt gemeld, dat, indien rechtstreeksche onderhandelingen over de verdeeling van het vero.-erde gebied tot niets mochten lelden, de geschil punten aan het Haagsche hof van Arbi trage zullen worden onderworpeu. De Siid-slavische Correspondenz ver neemt uit Sofia: Gesjof, de voorzitter van den ministerraad heeft verklaard, dat een zeker aantal Servische en Bul- gaarsche afgevaardigden het geschil over de verdeeling van het veroverde grond gebied in der minne wenschten te re- R >Van een opoffering van de belangen van Bulgarije kan geen sprake zijn. Alle geruchten over een wijken door Bulga rije zijn ongegrond,* zei de minister. Fen Grieksche officieele nota wijst er op, dat Griekenland veel meer soldaten in het veld heett gezonden dan de Bul gaarsche cijfers opgeven. Ook zijn de Grieksche verliezen veel te laag opge geven en de Bulgaarsche te hoog. De nota noemt verder de Bulgaarsche aanspraken op het Macedonische grond gebied onlogisch en wijst op het groote aandeel, dat de Grieksche vloot gehad heeft in het krijgsbedrijf. Skoetari. Zondagochtend Is de Montenegrijnsche vlag van de citadel te Skoetari wegge nomen en vervangen door de vlaggen der vijf groote mogendheden. Een in het Engelsch en Albaneesch gestelde proclamatie is uitgevaardigd tot de bevolking, waarin gezegd wordt »Na de ontruiming door de toepen van Z. M. koning Nicolaas van Monte negro zal Skoetari bestuurd worden door commissie van officieren van een de prijs 11,17 I prijs De Echo van het Zuiden, Waalwijksclie en Lansstraatsehe Courant, J^LDIFONUKD. EWAARBORGO NVfRVALSCHI ZONDER SCHADELIJKE B-iTANDO-tlEK T, 231 O O CO commiooib viuagl om c.CIl adlIUWl in UC 'J |«JIT—m J*VT r»* 7.„lUn lffimpn

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1