Tweede Blad. ■WITKMTSIIIilim BINNENLAND~ Provinciaal Nieuws. BI1ÏÏWS UIT HIÏÏSSBN- Kerknieuws, NUMMER 41 DONDERDAG 22 MEI 1913. 36e JAARGANG Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal in den loop van de volgende week bijeenkomen ter behandeling van de Raden- en In validiteitswet. Inmiddels wordt het Voorl. Verslag over de Ziektewet verwacht. Verkiezing te Tilburg. De uitslag van de gisteren in de R. K. Kiesvereeniging gehouden stemming tot hel opmaken van de groslijst is als volgt Op den heer Arts werden uitgebracht te Tilburg 160, te Goirle 38, te Hilva- renbeek 47, te Moergestel 11, tezamen 256 stemmenop den heer van Rijze- wijkte Tilburg 78, te Goirle 17, te Moergestel 2, te zameo 97 stemmen op den heer Slotemaker te Tilburg 28, te Goirle 3, te Moergestel 7, te zamen 38 stemmen. Zondag a.s. heeft de definitieve can- didaatstel'ing plaats. Ook al belangstellend. Bij het secretariaat der S. D. A. P. is volgens Het Volkbericht ingekomen, dat het partijbestuur der Duitsche zus terpartij 5000 Mark voor de verkiezingen der S. D. A. P. in Nederland heeft be stemd. Het conflict in de sigaren-industrie ge ëindigd. De Utrechtsche correspondent van de •N. Crt. meldt: De staking en de uitsluiting in de si- garenindustrie worden met ingang van Dinsdag 20 Mei opgeheven. Dit is het resultaat geweest van de Maandag ge houden conferentie van het Verbond van patroons in de sigarenindustrie met de werkliedenorganisaties welke conferentie ongeveer zeven uur duurde en werd af gewisseld door vergaderingen van ieder der partijen afzonderlijk. Te 6 uur was men zoover gevorderd dat er overeenstemming was bereikt ten aanzien van den inhoud van een nieuw te sluiten contractbesloten werd de staking met ingang van heden", 20 Mei op te heffen en de fabrikanten in de degenheid te stellen hun bedrijf weder in gang te zetten. Waar uitsluiting heerscht zal deze eveneens worden op geheven. Te Utrecht heeft de uitsluiting precies 13 weken geduurd. Waalwijk, 21 Mei 1913."" WclEeriv. Heer Suijs. Uit officieele bron vernemen wij, dat het vertrek van den WelEerw. Heer A. Suijs, kapelaan alhier en Vicaris der Heilig-Land-Stichting, definitief is vast gesteld op 1 Juli van dit jaar, op welken datum Z. D. H. een nieuwen kapelaan voor Waalwijk zal benoemen. Zooals men weet, heeft Z. D. H. Mgr. van de Ven den Weleerw. heer Suijs aangewezen om de kerk te bouwen der nieuw op te richten parochie bij Nijmegen. Deze kerk zal de gedachtenis zijn aan de zaal van het Laatste Avondmaal of Jeruzalems Coenaculum. De Weleerw. Heer Suys werd in October 1898 benoemd tot kapelaan te Waalwijk, alwaar ZEerw dus sedert 15 jaren is werkzaam geweest, om thans als vicaris der H. Land-Stichting naar Nij megen te vertrekken. De WelEerw. Suijs, bekend en geëerd als een zeer vroom priester, een waar trooster der zieken en helper der armen, heeft in die jaren veel gewerkt in onze parochie op tal van gebiedvoor de jeugd vooral, maar niet minder voor de Kath. beweging, de R.K.Volksbibliotheek en andere zaken, waarvan hij adviseur was of aan welke hij zijn bijzonderen steun verleende, terwijl ZEerw. tevens tijd vond om te werken aan, als 't ware zijn levens ideaal, dat thans tot uitvoering komt in de H. Land-Stichting, de nabootsing van de H Plaatsen, door den huldigen vicaris zoo tal van malen bezocht en over geheel Nederland in woord en beeld gebracht. Het ga Z Eerw. wel in zijn vicariaat. Zijn verblijf en werken onder ons zal voor velen, wier vriend, helper en trooster hij was, in dankbare herinnering blijven. Jubileum. Onze geachte oud-pastoor de ZEerw. Heer Jud. Sprangers, thans vertoevend in St. Elisabeths rustoord te Grave, her denkt Vrijdag öjuuia.s den dag waarop hem 40 jaar geleden dcor Mgr. J Ph. Deppen, bisschop van Samos i. p. i. en adjuctor van den toenmallgen Aarts bisschop-Bisschop, de H. Priesterwijding werd toegediend H. Pt iestenvijding. Zaterdag werd in de kathedraal van St. Jan te 's Bosch o m. priester gewijd onze plaatsgenoot, de Eerw. heer Ant Verwiel Czn wien wij met zijne familie, onze beste gelukwenschen aanbieden. Op een nader te bepalen dag, waar schijnlijk den eersten Zondag in de vacantie zal ZEerw. in onze parochiekerk, zijne eerste plechtige H. Mis opdragen. Bijzondere School. Zooals door den ZeerEerw. heer Pastoor 11. Zondag van den kansel werd afge kondigd, zal de R.K. School voor jongens definitief geopend worden op 1 Sept. a.s Het onderwijs zal voorloopig gegeven worden door drie eerw. fraters, nl een hoofd der school en twee onderwijzers, die naar men weet hun intrek nemen in het huis thans bewoond door Notaris Jansen. Ilofl. Buurtspoorwegen. Naar wij vernemen, zal de overplaat sing der booten der H. B. S. naar Heus- den omstreeks 1 Juni plaats hebben. Een vijftal personen, waaronder een die reeds 27 jaar aan de tram is ver bonden, werkzaam aan de Mij hebben hun ontslag gevraagd, omdat zij niet mee naar Heusden wenschen te verhuizen. Een stoomboot blijft op onze haven va ren, terwijl de opening van een anderen dienst vermoedelijk weldra volgt. R ijks vakschool. Naar wij vernemen zijn de plannen van de Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers reeds tot advies ont vangen door den directeur dier school Voorts vernemen wij dat ook deze de plannen ter verdere goedkeuring aan de commissie heeft gezonden. Thans mogen wij dus verwachten, dat spoedig een en ander bij de commissie zijn beslag zal krijgen. Verplaatst. De deurwaarder der rijks directe be lastingen en accijnzen, de heer Zigen- horn, is met ingang van Juli overgeplaatst naar Delft in gelijke betrekking. De a.s. verkiezingen. Men schrijft ons uit Heusden In tegenspraak met een couranten bericht, als zou de Ant.-Rev. kiesver eeniging (lees Protest.) alhier reeds ver gaderd hebben met het oog op de a.s. periodieke verkiezing voor de Prov. Staten en accoord gaan met een nieuwe candidaatstelling der aftredende leden, dient, dat tot heden toe nog geen ver gadering heeft plaats gehad. Aangezien de »fatale> termijn nadert en »men» nog heelemaal niet hoort van tegencandidaten, is het hoogstwaarschijn lijk, da', het mandaat der zittende leden, zal worden hernieuwd. Mooie vangst. Als eene bijzonderheid kau worden gemeld, dat 1.1. Zaterdag op het heerlijk jachtveld onder Drunen door den jacht opzichter K. van der Griendt een steen marter (Mustela foina) is gevangen. Voor zoover men weet is zulks op ge noemd terrein nog nooit voorgekomen. Het is wel eene mooie opruiming voor dit jachtveld, daar deze martersoort enor me schade aan den wildstand kan toe brengen. Het exemplaar is aangekocht door den naturalist). B.Verwiel Jr. te Waalwijk die het in zijne collectie zal plaatsen. Postduif. Opgenomen in Drunen, met getrokken slagpennen, een duif, waarschijnlijk con coursvlieger, met aan een pootring, ZB470 27/11 en aan anderen poot gummi ring 505P, waarop geheim nummer 2091. Terug te bekomen bij den heer P. van Meeuwen, Waalwijk. Keuringsraad. De zitting van de keuringsraad. voor de militie zal gehouden worden te Waal wijk voor de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en Capelle op Dins dag 10 Juni des voormiddags ten half tien uur. Te Kaatsheuvel op Donderdag 3 Juli des voormiddags ten 10 uur voor 40 keuringsplichtingen, te beginnen met het laagste volgnummer van het alphabetisch register; op Vrijdag 4 Juli om 10 uur voor de overige keuringsplichtingen be nevens uit de gemeenten Sprang en Vrijhoeven-Capelle. Raamsdonksveer op Woensdag 11 Juni des voormiddags ten half twaalf uur voor de wijken Raamsdonksveer en Raamsdonk(Dorp) en op Vrijdag 12 Juni eveneens des voormiddags ten half twaalf uur voor de gemeenten Waspik en 's- Gravenmoer. Encycliek-meeting. Zondag waren te 's-Hertogenbosch uit alle oorden van het diocees samenge stroomd allerlei R.K. gilden en vakver- eenigiogen, tot viering der door den Diocesanen Bond van R. K. werklieden- vereenigingen op touw gezette Encycliek meeting, ter herinnering aan de afkon diging van den pauselijken zendbrief >Rerum Novarum4. In de kathedraal van St.Janwerdom half twaalf door Mgr. Prinsen eene H. Mis opgedragen aan het altaar der Lieve Vrouw waarna de celebrant een toe spraak hield over den werkman in zijn huisgezin. Op welsprekende wijze schet ste hij voor de bijna volle kerk, hoe de vaders der huisgezinnen, hun kinderen moeten vormen tot mannen van de daad in de katholieke samenleving door de R. K. organisatie. Het schoonste sieraad van het koningschap in het gezin zij van den man de rozenkrans. Na de toespraak vormde zich daar buiten op het Paradeplein een indruk- wekkenden stoet van corporaties met hun vaandels en in optocht gingen de honderden en honderden deelnemers, van twee harmonieën vergezeld, door de straten. Bij Z. D. H., den Bisschop, die van voor zijn raam de betooging gadesloeg, en bij den burgemeester en den kommlssaris der koningin werden ovaties gebracht. Burgemeester en kom- missaris hielden hartelijke toespraken. De stoet toog verder, omstuwd door duizenden, naar het plantsoen, waar in de open lucht voor een onafzienbare schare het woord werd gevoerd door pastoor Mutsaers, die in een gloedvolle rede aantoonde, hoe deze betooging was een belijdenis, een prediking en een ju bel. Daarginds, zeide hij aan het slot, verrijst voor u de grijze St. Jan, gebouwd door arbeidershanden, die de bruid wil len sieren in haar heerlijksten tooi. Zij konden dat, omdat hun hait geloovig was. Anderen zijn gekomen en hebben de kunstschatten aan stukken geslagen, maar het monument bleef de eeuwen trotseeren, het kruis in top. En wederom is het verjongingsproces begonnen, om dat onder ons is blijven staan het kruis, het geloof. Een reusachtig applaus brak los onder de duizenden en uit volle borst weer klonk onder de eeuwenoude boomen het >Aan U, o Koning der eeuwen4, het Te Deum der roomsche organisatie, zoo als de redenaar het noemde. Om halfvijf des namiddags had in het concertgebouw, dat tot in de uiterste hoeken gevuld was, een groote verga dering plaats, waarin als sprekers op traden mr. A. baron van Wijnbergen, over de encycliek >Rerum Novarum4, en kapelaan Donders uit Woensel, over >de Kerk en den werkman4. Tal van eerw heeren geestelijke woon den mede deze vergadering bij, die schit terend slaagde en opgeluisterd werd door muziek en zang van een mannen- en knapenkoor. De heele meeting is een prachtig succes geweest voor den Diocesanen Bond van R. K. werkliedenvereenigingen in het Bisdom Den Bosch. D. v. N. Distrikt Waalwijk. Men schrijft uit Heusden aan D. v. N. Verkiezings-wrVAanimo of de naakte waar heid- Ziet men reeds sedert geruimen tijd in verschillende dag- en weekbladen aangekondigd, dat in de meeste distrik- ten, vast in bijna alle, zoo wel door de koalitie- als koncentratie, ja zelfs door de konspiratie-mannen, kandidaten zijn gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, terwijl bovendien door een »aspiratie-man4 voor zijn »eigen-ik4 een proefballonnetje werd opgelaten, zoo al niet voor 1913 dan in voorzorg voor 1917 of reeds vroeger, als omstandig heden het stoel vaste-zittend lid nopen heen te gaan, hier niets van dat alles. Het is of we leven in het land van Doornroosje. Bij geruchte hooren we, dat voor de Tweede Kamer (en als zoo danig behooren we onder het distrikt Waalwijk) vermoedelijk tegenover het zittend lid, mr. J. Loeff, een kandidaat wordt gesteld vanwege de uiterste linker zijde Wat de kiesvereenigingen zullen doen, is nog onbekend, hoewel de groote dag steeds meer en meer nadert- Wat aangaat de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten, verneem ik, dat de antirevolutionnaire kiesvereeniging alhier (Heusden is het kiesdistrlkt) van plan schijnt te zijn akkoord te gaan met herverkiezing der aftredende leden, de heeren P. L. Honcoop te Heusden, mr. P. H. Loeff te 's-Bosch, J Oerlemans te Drongelen en A. Snoek te Almkerk, hoewel de laatste in 1912 door het distrikt werd afgevaardigd als »liberaal". Nu, gegeven de politieke richting der anti-rev. (lees protestantsche) kiesver eniging, is dit besluit geen verrassing. Toch zou er zich nog wel een verrassing kunnen opdoen voor de aftredenden en wel van buiten Heusden. Wie weet of hier of daar een hunner niet een aardig »Peerke4 gestoofd wordt. Middenstandscongres. In het orgaan van den Ned. Bond van vereeniglngen van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand wordt me degedeeld, dat het congres en de al- gemeene vergadering op 22 en 24 Juli te Middelburg zullen gehouden worden. Op het Bondscongres zullen o. a. de volgende onderwerpen aan de orde ko men Bespreking van het informatie-en incassowezen, coöperatie voor den mid denstand en verkoop van artikelen onder eigen benaming. BAARDWIJK, Van alle zijden wordt druk gewerkt om het GoudeD priesterfeest van onzen ZeerEerw. Heer Pastoor tot een waar feest te maken. Zoowel de schooljeugd als de grooteren zijn passende liederen aan 't iostudeereD. DRUNEN. Den len Pinksterdag gaf de harmonie „De Volharding" een matinée om de kosten te bestrijden, noodig voor de deelname aan het concours te 's Bosch, De zaal was stamp.ol, toen „De Volharding" met de mooie marsch „Les Cadets de Bra bant" inzette. De ontvangst overtrof dan ook de verwachting. Zeer vele muziekkenners en liefhebbers waren vau omliggende plaat sen gekomen om eens te hooreD, wat „De Volharding" presteertmisschien ook wel, omdat op lipt programma het concoursnum- mer voor 's Bosch „La Lac d'Amour", ouverture van Govaert voorkwam en het dubbel kwartet weder zijn meewerking ver leende. Het coDcoursoummer is een moeilijk, maar prachtig stuk werk, waaraan voor alle partijen nagenoeg evenveel te kluiven valt. De weinige repetities in aanmerking geno me", marcheerde het concoursnummer al heel aardig. Het klankgehalte vooral was te roemen, het i9 vol en zuiver. Alleen de piano's en pianissimo's klonken nog wat wild. Wij twijfelen er echter niet aan of er zal voor De Volharding" bij degelijke s!udie, onder de goede leiding van directeur Brohm, wel een prijs in 's Bosch te bemach tigen zijn. „Volharding" volhardt en dan goed succes I VLIJMEN, 20 Mei. Onze handboogschut terij „Buiten Verwachting" bracht Zondag avond van het concours te Tilburg, den 8en prijs mede naar buis. In aanmerking geno men het groote aantal deeluemende gezel schappen kan „Buiten Verwachting" tevreden zijn met dit eerste succes iu dit seizoen. Bij gestadige oefening verwachten wij dit jaar meer en beter lauweren voor het gezelschap. Binnen enkele dagen wordt weder in onze gemeente een controleur van den phy- topathologischen dienst verwacht, die tijde lijk met de controle over de tuinen iu deze gemeente en omstreken is belast en mede toezicht zal uitoefenen op het plukken en verhandelen van met meeldauw besmette kruisbessen. BESOIJEN. Bij het gehouden examen voor candidaat gemeente-secretaris en amb tenaar ter secretarie (2e gedeelte) slaagde Zaterdag 17 Mei te Zeist de heer A. Huijs- raan, volontair ter Secretarie alhier. Geslnag- de van harte gelak gewenscht. Zondagmorgen zija bij C. Bel verschei dene eenden gestolen. De zaak is in handen van de politie gesteld, die reeds een streng onderzoek instelde. SPRANG. Niet dikwijls kan in onze gemeente van vooruitgang worden gesproken, thans is er een Leken dat op vooruitgang wijst. Aan het hulppostkantoor is n.l. de aanstelling vau een tweede besteller noodig geworden voor de laat&te bestelling. Als zoodanig is benoemd de hulpbestelier N. de Jong, terwijl in diens plaats tot hulpbe steller is benoemd G. de Ruiter. CAPELLE. Te Capelle-Nieuwevaart liep het paard der firma P. P. van Dongen plot seling achteruit tot het met kar en al in de vaart zat. Met vereende krachten kon men het gespan weer op den weg krijgen en bracht de firma v. D. het er gelukkig slechts met eenige materieele schade af. WASPJK. De leden der naoivereeniging voor arme kerken alhier hebben buiten het bestuur om besloten niet meer te vergaderen, zoodat we deze eertijds zoo bloeiende en uuitige vereenigiog hier wel als ontbonden kannen beschouwen. RAAMSDONK(DORP). De Keuringsraad voor de ingeschrevenen vour de Militie, lichting 1914, dezer Gemeente, zal op Woeas- dag den llen Juni a.s., om half twaalf uur des voormiddags, in de oude O. L. School te Raamsdonksveer zitting houden. De inspectie over de veilofgangeis der Militie zal voor deze gemeente en de ge meente Waspik plaats hebben op 5 Juni 8. s. om half twaalf uur des voormiddags, aan het gemeentehuis alhier. Op Woensdag den 28 Mei a.s. des namiddags te 2 nar zal voor de ingezetenen de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze koepokinenting in de O. L School alhier. Zaterdag hield de heer Hertz aan het café Flor is een paardenmonsfering. Van de vier aangevoerde paarden werden er 3 verkocht, wat vooral aan de gewaardeerde bemiddeling van den heer P, Laukhuizeu te danken was, die, onder luid gelach der omstanders, »an den heer Hertz een goede sigaar als commissieloon ontving. Donderdag zal in de parochie van St. Bavo alhier het feest der H. Kindsheid ge vierd wordeD. RAAMSDONKSVEER 20 Mei. Gisteren werd van de werf der N. V. Scheepsbouw- werven v.h. P. A. Ruitenberg met goed gevolg te water gelaten de stalen sleepkaan „Adèle 4b" groöt 530 ton voor rekening van „La sociclé La Meuse" te Antwerpen en onmiddelijk de kiel gelegd voor een sleep kaan „Simonne 46" voor rekening van de zelfde firma. Zaterdagavond te 9'/4 uur arriveerde alhier aan de Marechausseeskazerne het 9- j rig meisje J. Blakenburg van Dongen, die onder het zoeken van mastappels verdwaald was en langs de Donge alhier terecht kwam. Zaterdagavond had in de „While Lion" de aaubesteding plaats vaa het te bouwen woonhuis voor den heer J. B. Zijlmans Aan. Laagste inschrijver was de heer G. van Don gen te R'dorp voor f 5735. Het werk is gegund. GEERTRUIDENBERG, 19 Mei. In het café Huisveld werd gisterenmiddag een ver gadering gehouden van de S. D. A. P. federatie Noordbrabant en trad als spreker op II. A. Koomaiis Jr. van Breda, mpt bet onderwerp de komende verkiezingen. Als naar gewoonte, was het een afbreken van de christelijke regeerinp. Druk was deze vergadering niet bezocht en de spreker scheen niet voldaan, want hij beloofde Zondag a.s. nog eens terug te kouicr. TILBURG, 19 Mei. De R. K. Kiesver eeniging „district Tilburg" hield gisteren namiddag in de groote zaal der Nieuwe Koninklijke Harmouie eene druk bezochte vergadering eerstens voor de afdeeling Til burg en daarna voor alle afdeelingen in beide werd door den penningmeester rekening en verantwoording en door den secretaris een jaarverslag gegeven over het afgeloopen jaar en werd door den voorzitter medegedeeld dat de heer Mannaerts zijn onlslag had ge nomen als secretaris en in diensplaats is ge- tredeu de heer A. Witlokx. Vervolgens had voor de afdeeliugen die voor de Tweede Kamer behooren tot het district Tilburg de bespreking plaats der voorgedragen candidateh de heeren A. Arts J. Van Rijzewijk en J. C E Kelleriuan Slotmaker. Door den Mannaerts werd aan bevolen de heer Arts daarna was de beurt asu Mr. P. Arts, die bij de tweede beurt zijne meening wilde uiteeuzetten vervolgens werd de heer Van Rijzewijk aanbevolen door de heeren Diddens, A. F. Smulders en Hor vers en de heer Arts door Bedeacx. Door den heer Aug. Van Riel werd ge protesteerd tegen de verspreiding van een strooibiljet voor den ingang der vergaderzaal, in hetwelk wordt medegedeeld, dat de heer Slotemaker zijn candidatuur niet wer.scht te aanvaarden, en waar noch onderteekening noch drukker op voorkomen, terwijl bij het bestuur hieromtrent geen bericht vau deu heer Slotemiker is ingekomen. Bij de tweede beurt handhaven de spre kers hunne aaubeveling terwijl de beer Cuols zich nog voegt bij de verdedigers der cau- didatuur-van Rijzewijk, wordt de heer Arts door den heer Mr. P. Arts aanbevolen als zijnde de persoon die de werkmunspartij hier ter stede heeft opgewerkt. Kaatsheuvel, 20 Mei 1913. Duivendub Columbia4 De duivenclub >Columbia4 hield Zon dag- 18 Mei een wedvlucht van uit Clermont. No 1, 2, 5, 8, 11 C. v. d. Assem. No 3, 7, 12 W. van Balkom. No 4, 9, 10, 15 G. Smit. No 6, 13 A. v. Dongen. No 14. L. Brokken. Scherweg C. v. d. Assem. De duiven waren om 6 u. losgelaten. Processie. Zondag 25 Mei houdt onze Parochie hare jaarlijksche sacramentsprocessie op geluisterd door een gecombineerd mu ziekcorps bestaande uit leden der Har monie >Euphonia4 en >Apollo4. De directeur der laatste Harmonie de heer P. Bisselink zal dit jaar het corps leiden. Moge het weer wat meewerken om deze processie naar verlangen te doen slagen. Heden Dinsdagavond zal de pro cessieharmonie haar eerste repetitie hou den. Openluchlmeeting. Behalve de ZeerEerw. Pater Barro- meus de Greve heeft ook de ZeerEerw. Heer Bult Pastoor te Barneveld een spreekbeurt op de meeting toegezegd, alsmede de WelEerw. Heer v. Heeswijk kap. te Tilburg. De dag is nu bepaald op 29 Juni a.s. Heusden, 21 Mei 1913. Flor al ia. Maandagavond hadden de kinderen gelegenheid zich op te geven om in het bezit te komen van >stekken4. Dat er druk gebruik van werd gemaakt, blijkt wel. Niet mioder toch dan 178 lief hebbers meldden zich aan, het hoogst tot nog toe bereikte getal. H.H. Wijdingen. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, Bis schop vaD 's Bosch, diende Vrijdag in de Kapel van het Seminarie te Haaren de Tonsuur en de vier mindere Orden toe aan de volgende H. II. De Echo van het Zeiden. Kuopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk c ven goed en even goedkoop kunt vinden. 2051 W. B.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5