!D ns Derde Blad. OR en. Gouden Priesterfeest Provinciaal Nieuws Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit Blad abonneeren ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. G. VAN HAAREN SI* Ui 1 Juli NUMMER 44 ZONDAG 1 JUNI 1913. 36e JAARGANG TE BAARDWIJK. 1- 1,25 1,35 2,10 2,15 2,85 8,20 3,4-0 4,- 4,20 4,30 5 30 7, 3,80 12,— Eindelijk was dan gisteren de dag aaugebroken zoo vurig door Baardwijks parochianen verbeid. De ZeerEerw. Heer G. van Haaren, 20 October 1839 te Veghel geboren, herdacht den dag, waarop hij 50 jaar geleden door Monseig neur Deppen, bisschop v. Samos, tot priester gewijd werd. De grijze herder, eerst kapelaan te Tilburg, in de parochies het Heike en St. Jozef en daarna in Nijmegen in de St. Augustinuskerk en hier den 7 Juli 1884 als pastoor benoemd, is te veel bemind dan dat deze dag onopgemerkt kon voorbijgaan. Reeds maandeu van te voren werd daarom een feestcommissie benoemd bestaande uit de heeren Jos. v. Heijst. Voorzitter, leden de heeren Verhoeven, Kapelaan, J. Klerkx en P. Loeft", Kerk meesters, H. Breuer, Adr. Pullens, H. Pullens eu H. Donkers. Onder leiding van deze eminente mannen zou het zeldzaam feest op luister rijke wijze worden herdacht. En daar zijn ze volkomen ingeslaagd, wat ook bijna niet anders kon. De grijze herder toch is te veel één met zijn parochianen, dan dat niet het geheele dorp blijken van sympathie zou geveD. Alle fabrieken waren stopgezet, zoodat iedereen aan de feestelijkheden kon deelnemen, en ook ia Waalwijk hadden vele Baardwijksche werklieden vrij. Het feest werd ingezet Donderdag avond door het luiden der klokken. Intusschen waren schilders en timmer lieden, onder de bekwame leiding van den heer J. van Huiten, bezig de laatste hand te leggen aan de versieringen in de kerk, kerkplein en aan de eerepoort naast de pastorie. Toen wij hedenmorgen, voor dat de feestelijkheden begonnen, eens een kijkje gingen nemen, zag er alles keurig uit. De geheele versiering was in stijl aangebracht. Ia de kerk waren groote draperiën aangebracht, waarom op mooi geschil derde schilden de woorden Gij zijt Priester van God tot in alle eeuwigheid.» Daar tusschen de woorden in waren de cijfers 50 aangebracht. Om de pilaren heen waren kransen van mast en palmen gevlochten. Het geheel voldeed magni fiek en gaf aan het mooie kerkgebouw een feestelijke stemming. Bezijden het hoofdaltaar staan zeer smaakvol opgesteld de voornaamste ca- deaux, die straks den jubilaris zullen worden aangeboden. Het geschenk der parochianen bestaat, zooals wij onze lezers reeds eerder heb ben medegedeeld, uit een fraai geschil derden kruisweg, 't Is een imitatie van den beroemden kruisweg van Hendrix, die door zijn harmonie van kleuren, zijn gevoelvolle uitdrukkingen en zuiverheid van lijnen, zoozeer een ieders bewonde ring afdwingt. Deze kruisweg is vervaardigd in de ateliers van de firma van Os te Tiburg slechts een der staties kon thans worden opgesteld Later volgen de andere. Aan de andere zijde van het priester koor zien we opgesteld staan de ge schenken van de H. Familie en de Con gregatie. Beiden vereenigingen hebben als geschenk van den gouden jubilaris hun keus laten vallen op fraaie gouden bloemen met pied-de-stales ter versiering van het hoofdaltaar Deze geschenken werden geleverd door de firma Mulder-Herzet te 's Bosch. 't Priesterkoor prijkte reeds met het geschenk van kapelaan Verhoeven, een prachtig mooi vloertapijt. Ook het kerkplein zag er met zijne vele masten slingers en vlaggetjes mooi uit. De eerepoort, aangebracht naast de pastorie, voor den ingang van het kerk- >lein was door zijn eenvoud doch streng- ieid van lijnen, zeer mooi. Alles doet de vervaardigers alle eer aan. Toen hedenmorgen de menschen ont waakten, was het firmament overtrokken net grauwe, niet veel goeds voorspel ende wolken. Reeds vroeg vielen er al eenige flinke regenbuien. Doch tegen icht uur klaarde het weer op. Het zon- netje goot zijn gouden stralen over ouze gemeente uit en toen van 8'ƒ29 uur de klokken begonnen te luideo, wat het sein was om de vlaggen uit te steken, was onze gemeente aanstonds Jd een feesttooi gehuld. Van schier alle huizen wapperde het nationale dundoek. Reeds voor 9 uur spoedde zich eene groote schaar geloovigen naar het kerk gebouw om getuigen te zijn van den feestelijken intocht. Om 9 uur verliet de jubilaris, die zichtbaar aangedaan was en er zeer bleek uitzag de pastorie en begaf zich naar de kerk, begeleid door de Eerw. geeste lijken, de feestcommissie, familieleden en omgeven door een groote stoet van lieve bruidjes. Bij het binnentrekken van den tempel werd door het zangkoor gezongen Leatus Sum enz. Nadat allen gezeten waren, zong het koor de cantate Jubilé-hulde van W. van Besouwe n. Prachtig klonk het eerste vers, een bariton-solo gezongen door den met een zoon prachtig en forsch geluid begaaf den A. Boom. De woorden zijn te mooi om ze hier niet af te drukken. Laten wij vooraf zeggen, dat de koren zoowel als de solo's en kwartetten met bijzondere zorg bleken te zijn ingestu deerd. Het geheel gezongen onder de bekwame leiding van hun directeur N. Thijssen maakten een diepen indruk op de groote menigte die het kerkgebouw tot in alle hoeken vulde. JUBILÉ-HULDE, te zingen door het R. K. Zangkoor. Solo Bariton. Komt Broeders, door eerbied en liefde gedrongen, Vereent uwe stem tot een statig akkoord Uw' waardigen leidsman een loflied gezongen. Dat God op zijn troon in de hemelen hoort. Koor. Hij leev' de gevierde, wiens schedel op heden Dt guldene jubelkroon siert. Solo kwartet. Wiens liefdevol vaderhart goedig en edel Met wijsheid de schreën van zijn kindreo bestiert. Koor. Hij leev' de gevierde enz. Solo Bariton. Hij leve nog lang steeds in zalige vreugden, Met guldene blaren omglansd, Tot eenmaal ten loon van zijn leiding en deugden Het rijk diamant hem de slapen omkranst Koor. En wen hij aan 't eind zijne zonne ziet dalen En hij zijne vlucht neemt ter zalige woon Dan moge Sint Petrus in Sions portalen Hem glorievol (ooien met de eeuwige kroon. Als de laatste woorden van dit jubel lied waren weggestorven trad de Wel.- Eerw heer Verhoeven, kapelaan, naar voren om het geschenk der parochianen aan te bieden. Mij, zoo zei hij, is de groote eer te beurt gevallen, U heden met uw gou den priesterfeest namens alle parochianen geluk te mogen wenschen. 50 jaar lang zijt gij een uitverkorene van God ge weest, 50 jaar lang zijt gij als priester werkzaam geweest in de wijngaard des Heeren en God alleen weet wat gij ge durende dieo langen tijd hebt gedaan voor het welzijn der uw toevertrouwde schapen. Wij hopen dan, jubilaris, dat God onze gebeden moge verhooren en u herstel van gezondheid mag geven opdat u nog veel in Zijn wijngaard kan werken. A s. Zondag zullen alle parochianen eene Generale Heilige Communie houden om de zegeningen des hemels over u af te smeeken en God te bedanken dat Hij ons zoo'n Herder heeft geschonken. Doch wij willen ook nog op eene andere wijze u onzen eerbied en liefde toonen. Wij willen dit doen door u dit geschenk een kruisweg aan te bieden als een blijvend aandenken van onze op rechte hulde. Aanvankelijk ging het boven onze krachten, doch dank zij den mllden steun vaö alle parochianen en oud-parochianen, kunnen wij u dit prach tige werk aanbieden. Na ZEw. nogmaals namens alle paro chianen te hebben gelukgewenscht en de hoop te hebben uitgesproken dat hij een maal voor al zijn werken het loon des Hemels zal mogen ontvangen, eindigde de kapelaan zijne toespraak. De ZeerEerw. heer Pastoor, zichtbaar diep geroerd dankte den Eerw. kapelaan voor de schoone woorden hem toege sproken en sprak den wensch uit dat hij evenals hij nu, ook eenmaal zijn goudeD priesterfeest moge vieren. Dank brengt hij hem ook voor den wensch uitge sproken dat hij nog lang mag leven, want zoo zegt de jubileerende grijsaard, ik ben het leven onder mijne geliefde parochianen nog lang niet moe. Dank brengt hij ook aan zijn paro chianen voor de eerbied het priesterschap bij alle gelegenheden betoond. Hebt gij dit bij mijn 25-jarig priesterschap ge daan en later, nu vier jaar geleden bij mijn 25 jarig pastoorschap, thans zet gij den kroon op het werk. Gij brengt mij eene vorstelijke hulde en het verheugt mij zoo zeer, omdat ik overtuigd ben dat deze uiting van hulde voortkomt uit een godsdienstig hart, uit eerbied voor den priester, den plaatsbekleeder van God Hoe zal Ik u daarvoor mijn dank geven? Ik heb niets dan mijn gebed, doch dit schenk ik u reeds iederen dag onder het H. Sacrificie der Mis, doch vanaf hedeo zal ik mijn gebed voor u verdubbelen. Daarna werd door de kinderen een hulde gebracht aan den jubilaris. Door de goede zorgen van de Eerw. Zusters hadden die kleine kinderen een aller aardigst lied ingestudeerd, dat uiet heeft nagelaten een diepen indruk te maken, niet alleen op den jubilaris, doch op alle geloovigen. Hoe fier klonken die liedjes uit die keeltjes Kind'ren uw harten omhoog nu geheven, Juichend omhoog op de vleug'len van ['t lied 't Heerlijke feestuur, dat wij thans [beleven, Duldt zeker en wis ons zwijgen hier niet. Heil onzen Herderonz' dierbaren [Vader I Hij juicht nu zoo blij in 't goud van [zijn feest Komt, loven, groeten wij Hem al te fgader Hier samen juichend, vereend in den [geest. En het slotlied Wil Hemelvader Hem ook eenmaal geven Na overvloedig heil op deze aard Een eeuwig loon voor 't hier volijv'rig [streven Voor trouwe plicht en arbeid in zijn [gaard. De zeerEerwaarde jubilaris dankte de kinderen voor hun schoon gezang en zei dat ze dat liedje goed moeten bewaren en er achterop moeten schrij ven dat ze dat niet willen vergeten en nooit minder eerbied aan den priester willen betoonen dan zij thans doen. Ongeveer half tien werd door den jubilaris een solemneele H. Mis opge dragen met assistentie. Diaken was de WelEerw. heer Fransen, professor aan het Seminarie te St. Mlchlels-Gestel, oud kapelaan van Baardwijk, subdiaken de Eerw. heer van Heijst, zoon van den edelachtb. heer J v. Heijst. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de ZeerEerw. heer Brands, de ZeerEerw. heer Kuipers, pastoors te Waalwijk, de ZeerEerw. heer van Doo- ren, pastoor te Mariapolder, de Zeer Eerw. heer Buijs, pastoor te Besoijen en de WelEerw. heeren Kluijtmans en Van Sambeek, kapelaans te Waalwijk. Door het zangkoor werd op verdien stelijke wijze de 3-stemmige Mis van Petosl gezongen. Na het evangelie beklom de WelEerw. heer G. van Beijnen, kapelaan van St. Jan te 's Bosch het preekgestoelte en zette in eene schoone predikatie de groote verhevenheid van het priester schap uiteen. Hij wees er op hoe er aan den avond van zijn leven vreugde heersch- ten in het hart van den jubilaris. Bijzonder aangenaam was het hem, die als kind te midden van allen was opgegroeid, namens de parochianen in den tempel door den jubilaris zelf gesticht dank te brengen voor al het goede ons gedaan. Vervolgens gaat hij den verheven ar beid van den priester na. Zegenend gaat hij steeds rond, troostend en opbeurend zij die verlichting noodig hebben. Aan het slot van zijn boeiende pre dikatie verzocht hij alle geloovigen voor den grijsaard, die schittert in den glans van zijn jaren te bidden en te blijven bidden. Treffend was het te zien, hoe de grijze jubilaris gedurende de predicatle voor het allerheiligste stond te bidden. Hierna werd de H. Mis, die door on telbare geloovigen werd bijgewoond, waaronder zeer veel vreemdelingen, voortgezet. Onder de aanwezigen merkten wij op oud-minister Loeft", afgevaardigde van het kiesdistrict Waalwijk ter Tweede Kamer, met zijne gade. Na de H. Mis werd door alle parochi anen een feestlied gezongen. Blijde klonken de woorden Baardwijk 1 juicht nu blij van geest I Juicht en jubelt te gader Op het gouden priesterfeest Van Uw herder en Uw Vader. Eng'len jubelt voor Gods troon Hem zij lof en dank geboon. Ten slotte voerde het zangkoor voor het priesterkoor een feestcantate uit, begeleid door piano. Het groote werk werd uitstekend ten gebracht. Vooral het lied. Alleluia 1 Feestaccoorden Golft en zwelt In breeden vloed! Davert door des heeren tempel Tot Gods troon, met vollen gloed Baardwijks Herder, vijftig jaren Is hij Priester van Gods Kerk! Vijftig jaren draagt van Haaren 't Eeuwigdurend Priestermerk. 't Is gij, broeders, jubelt blijde Baardwijks gulden feestgetijde Alleluia De koorzangers met hun directeur C. I hijssen aan het hoofd hebben zich kranig gehouden en mag hun dan ook een woord van lof daarvoor niet worden onthouden. Na afloop der cantate had de terug keer naar de pastorie, door den jubilaris, geestelijken, familieleden en bruidjes, plaats. Door het zangkoor werd het Laudate Domlnum gezongen. Bulten ge komen werd hij toegejuicht door een groote schaar gemeentenaren. Van de receptie, die van 12!/21'/2 uur werd gehouden werd een zeer druk gebruik gemaakt. (Deelen wij eerst nog mede dat door den HoogEdelgestr. heer Mr.J A Loeff, den jubilaris en de parochie de blijde tijding werd gebracht dat het H. M. de Koningin behaagd had den ZeerEerw. Heer Van Haaren te benoemen tot rid der in de orde van Oranje-Nassau.) Allereerst kwam de feestcommissie om den gouden jubilaris te complimenteeren. De burgemeester die namens het feestcomité het woord voerde, zei eenigs- zins huiverig te zijn, dit na al de toe spraken die reeds zijn gehouden, te doen. Onmogelijk is het, aldus spr. een op somming te geven van al het goede hier tot stand gebracht De oprichting van een R. K begraafplaats was uw eerste groot werk, daarna zijt gij tot oprichting overgegaan van een bijzondere school voor meisjes. Verder is door uw zorg het oude mannenhuis gekomen. En dat dit een zegen voor onze gemeente en ouden van dagen is, bewijst wel het feit dat alle mannen daar zeer oud worden. De goede zorgen van de Eerw. Zusters worden door u en allen op hoogen prijs gesteld. Verder is door u opgericht de Kerk en het Bondsgebouw terwij! u nog gaarne tot oprichting eener bijzondere school voor jongens wenscht over te gaat». Namens alle parochianen breng ik u dank voor alles wat gij voor ons hebt gedaan en geweest zijt en ik hoop dat u nog velen jaren In ons midden mag blijven. Ook wensch ik u namens alle gemeente naren geluk met de groote onderschei ding die U heden is te beurt gevallen. Ook H. M. de Koningin heeft uw werken op prijs weten te stellen. De jubilaris dankte in eenige woorden voor de gebrachte hulde van de parochi anen en bracht dank aan den burge meester voor den steun dien hi] in zooveel opzichten van hem heeft mogen onder vinden en blijft zich voortdurend in dien steun aanbevelen. Vervolgens kwam het Zangkoor hun pre sident complimenteeren. De heer Breuer wees er den jubilaris op dat het koor bestaat uit werkende menschen en uit hoofde daarvan het cadeau niet groot kan zijn Doch wat wordt gegeven, wordt gegeven met een goed hart, wordt gegeven uit eerbied en liefde tot u. Spreker boodt daarna een paar tabellen aan. De pastoor dankte en sprak de hoop uit dat steeds dezelfde geest onder de zangers mocht blijven heerschen en zij nog lang de godsdienstige oefeningenmet hun gezang mogen opluisteren. Alsdan kwam de Overste der Eerw. Zusters den pastoor met zijn gouden feest gelukwenschen. Uit blijk van hooge achting bood zij hem namens de Zusters eeu Ziekenbeurs aan. Daarna kwam een der leerlingen den jubilaris namens de schoolkinderen ge lukwenschen en offreerde hem vier door de leerlingen zelf vervaardigde mlsdienaartoogjes. De pastoor dankte de Zusters en kinderen voor hunne goede wenschen en mooie geschenken Verder werd nog door tal van cor poraties en particulieren acte de presence gebracht. Om 5 uur werd in de nabijheid van de pastorie een groot coneert gegeven door de harmonie der Jongelingen-Con gregatie uit Drunen met welwillende medewerking van het R. K. Zangkoor en de Liedertafel Tot bloei der Toon kunst. Een groote menigte had zich om de kiosk geschaard. Toen het 6 uur was geworden werd de drukte nog grooter doordat velen uit Waalwijk zich naar de feestvierende gemeente hadden begeven. Jammer echter dat kort daarop zich een verschrikkelijk onweer boven onze ge meente ontlastte gepaard met hevige hagel- en stortbuien. Alles zocht natuurlijk spoedig binnens huis een plaatsje. Baardwijk mag met trotsch op dezen dag terug zien. Op werkelijk grootsche wijze heeft het zijn beminden Herder gehuldigd. Aan het slot vaa ons verslag gekomen brengen wij den grijzen jubilaris ook gaarne onze opiechte gelukwenschen. Waalwijk, 31 Mei 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in aalwijk even goed en e v e u goedkoop kunt vinden. 2CB1 W. B. vangt een nieuw kwartaal aan en wij sporen de inwoners van Waalwijk en de Langstraat en omgeving aan, zich tegen dien datum als abonné op te geven van ons blad. Van nu af krijgt men liet blad gratis. Door den voortdurenden groei van 't abonnementental en de toename der ad vertenties kunnen en zullen we steeds meer geven, wat nuttig en aangenaam is. Eigen raadsverslagen uit vijftien plaat sen, uitvoerig nieuws uit alle gemeenten enz. alles waarin de lezers belang kunnen stellen. A. s. Woensdag begint onze nieuwe prachtige feuilleton, zoodat alle nieuwe abonné's die van 't begin af kunnen volgen. Verkiezingen. Thans wordt gemeld, dat de heer W. H. Vliegen, die eerst voor de hem aan geboden candidatuur in 't district Waal wijk bedankt had, op herhaaldelijk ver zoek op dat besluit is teruggekomen. In elk geval is zeker dat deze week in verschillende plaatsen der Langstraat o.a. ook te Waalwijk een candidatenlijst ter teekening voor den heer Vliegen jverd aangeboden. Voor het aftredend lid mr. J. A. Loeff zijn reeds een paar lijsten volteekend door personen uit verschillende plaatsen van het district. A. s. Dinsdag is de candidaatsteliing. Naar men ons zoojuist mededeelt heeft de heer H. Princen te Haarsteeg, katholiek-vrijhandelaar, de hem aange boden candidatuur voor de Tweede Kanier voor dit district aangenomen. Wij hebben maatregelen genomen, 0111 den uitslag der verkiezingen, stem mingen en herstemmingen in 't district en van 't geheele land denzelfden avond zoo spoedig mogelijk te weten en zullen die dan door aanplakking aan onze bureaux en door eenige bulletins bekend maken. De candidaatsteliing, stemmingen herstemming voor de Tweede Kamer hebben respectievelijk plaats 3, 17 en 25 Juni. Voor de Provinciale Staten 3, 10 en 20 Juni. De candidaatsteliing voor den gemeen teraad is 24 Juni a.s. De stemming en herstemming zijn nog niet door B. en bepaald. Jos. Groenen. Het doet ons genoegen, dat de heer Jos. Groenen, thans als eerste Wagner- zanger aan het stadstheater te Mainz verbonden, blijft voortgaan lauwe ren te oogsten. Als in zoovele plaatsen in Duitschland, is ook te Mainz met grooten inuzikalen luister de 100-jarige geboortedag van wijlen Richard Wag ner gevierd. Tot de soli^en, die de hooge eer hadden op het recstconcert hunne medewerking te verleunen, be hoorde ook onze voormalige \>laats- genoot. De te Mainz verschijnende bladen\jin unaniem in lof over de prestatie's vai den heer Jos. Groenen. Zoo schrijft 0. m. het Maimer Tageblatt „Door de toovervlammen, die de Walkurenrotsen in een geheimzinnig licht hulden, zong de heer Groenen met zijn fraaie en uitdrukkingsvolle bariton- stem het heerlijke „Wotans-Abschied." Die Neuester Anzeiger meldt o.a. De heer Groenen, die sinds verleden jaar aan onze opera verbonden is, zong met aangename en welluidende stem „Wotans Abschied" uit de Walkure, waarmede hij een geestdriftig en lang durig applaus verwierf. En de Mainzcr Anzeiger De heer Jos. Groenen liet in „Wotans- Abschied" uit de Walktire opnieuw blij ken, hoe goed hij in staat is zijne plaats in ons opera-ensemble met eere te be- kleeden. Zijn heerlijk, vooral in de hooge toonen zoo stralend orgaan, boeide alle toehoorders, zoodat zijn voordracht te recht een zeer luid applaus verwekte." Het bovenstaande zegt meer dan ge noeg, dunkt ons. Wij althans hebben daaraan niets toe te voegen. Gemeenteraad. In verschillende bladen leest men 't bericht en ook in onze gemeente gaat 't gerucht, dat de heer Aloys Verbunt bij de a.s. periodieke verkiezing zijn ontslag zou nemen als lid van den ge meenteraad en er alsdan eene vacature zou onstaan. Wij kunnen dit bericht uit de beste bron tegenspreken. Onderwijzer svergadcring. Vergadering der afd Waalwijk van het N. O. G. op Zondag 1 Juni 1913 Echo van het Zuiden i VAN DEN ZEEREERW. HEER nm

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9