Nummer 46 Zondag 8 Juni 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNUGHT DOORMISDAADGEFÖLTËRDr Dit nummer bestaat uit DRIE bladen FEUILLETON. Sömööntw&admrgadsring» Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. ÜNLIGHT DRUNEN. De plaats van het chilisalpeter in den landbouw. IVaalwijlisclie en Langstraatüehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO.^B. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntibn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote tetters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en odvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. IGEWAARB0R60 ÖNVERVAISCH! ZONDER IISCHADEIIJKE BESTANDDEELEN GEDEPONEERD L '2 81 O O CO dat spreken ditmaal beslist noodzakelijk is, waai' ook thans een socialist, de heer YV. H. Vliegen van Amsterdam, in ons district candidaat gesteld is voor de Tweede Kamer. Zoo tal van malen hebben wij in ar tikelen het socialisme, zijne princiepen en consequenties, duidelijk uiteengezet en ze zoovele jaren waar het pas gaf bestreden, dat het onnoodig zal zijn thans daarover opnieuw in den breede uit te wijden en het verderfelijke der theoriën van het socialisme, voor kerk, maatschappij, vaderland, voor het volk in al zijne geledingen uiteen te zetten. Met allen ernst en aandrang drukken wij elk kiezer op 't hart, geen enkele stem te geven aan den candidaat der S.D.A.P noch om deze, noch om die redenen. Laat men er toch voorzorgen dat de socialisten niet kunnen stoeven, >op zoo'n aantal stemmen» in't district Waalwijk. Laten allen bedenken met terzijdestelling van andere overwegingen, dat we hier buiten beschouwing zullen laten en die mogelijk wel eenigen grond hebben, dat de zaak thans te principieel is en 't wachtwoord moet zijn »geen stemmen op den socialist*. Voor het overige hebben wij ons, waar het hier twee erkend katholléke candidaten zijn (en niet één diss, ka tholiek, zooals de Maasbode schrijft), van elke aanbeveling te onthouden. Dit is wat wij van deze verkiezing, die zeer zeker een principieele vraag op den voorgrond stelt, nl.>vrijhandel of protectie* en die naar we hopen een rustig en waardig verloop moge hebben, meenen te moeten zeggen. De Verkiezing. Wij zouden ook thans, onze beproef de gewoonte getrouw, geheel buiten den kiesstrijd kunnen blijven, eene gewoonte welke wij ook in de toekomst zooveel mogeiijk zullen handhaven, ware het niet Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 2) Toen hij, in zijn privé kontoor gezet n don omBlog openbrak, zog hij met vreugde dat het een schrijven was der onde Mevr. Adelaide Fremont, de weduwe van eene giede kennis wier goederen h\j beheerde en waarmee hij in Brussel altijd sterk wos bevriend geweest. Toen het echtpaar deze stad verliet, om in Frank rijks hoofdstad te gaan wonen, had hem hun vertrek diep bedroefd en hij had altoos de levendige genegenheid bewaard, welke hij beide vrienden in 't hart toedroeg. Toen over jaren de hoer Fremont stierf en te Parijs werd begraven, was de goede nota ris er naar toe gereisd en hij had aan de be droefde onde weduwe zijnen welgemeenden troost en zijnen nuttigen steun aangeboden. Hij was 't die dan bare zaken ook regelde en die de in diep verdriet gedompelde echt- genoote in alles behulpzaam was. En nu ontving bij eenen brief van zijne oude vriendin, waarin zij hem verzocht, weer de reis naar Parijs te willen ondernemen, ten einde hem een eigenhandig geschreven testa ment te overhandigen dat zij hem toevertrou wen wilde, en welk zij zelf had opgesteld, hare laatste wilsbeschikkingen erin opgevende. Zij had hem bet stuk wel kunnen zenden, doch zij verkoos dat bij Daar Pa ijs kwam, daar zij haren ouden vriend nog eens zien wilde, om met hem over bare belangen breed voeriger te bandelen en hare zaken gansch te regelen, daar zij wel gevoelde dat, krank en oud als zij was, zij niet vele jaren op de wereld meer had te slijten en misschien binnenkort haren betreurden echtgenoot zon volgen. En de goede notaris zat daar stil neer en dacht nan het voldoen van haar verlangen. Hij kon goed weg van huis, zijne zaken zou den door eene afwezigheid van drie vier dagen Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 6 Juni des avonds ten 6Vs uur. Voorzitter Edelachtb heer G. van Huiten. Ongeveer tien minuten voor zeven uur opent de Voorzitter de vergadering. Een vacature ontstaan door het overlijden van den heer C- Willenise. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Alvorens tot behandeling der punten van de agenda over te gaan, moet ik eerst een woord van eerbiedige hulde brengen aan de nagedachtenis van Willemse die ons sedert de laatste vergadering door den dood is ontvallen. Ik ben er zeker van in uw aller geest te handelen, wanneer ik zeg dat Willemse gedurende den tijd dat wij hem hebben gekend hij is 70 jaar lang lid van den raad geweest met den meesten ijver en toewijding de belan gen van de gemeente heeft behartigd. Zijn nagedachtenis blijft bij mij en ik ben er zeker van, ook bij u allen, in eerbiedige nagedachtenis. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring raadsbesluit tot af- en overschrijving. b. Idem goedkeuring van het regle ment van het armbestuur. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Schrijven van den commissaris der Kohingin houdende verzoek een voor dracht op te maken voor een benoeming van een lid voor het college van zetters ter vervulling in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Willemse. Bij stemming worden op de voordracht geplaatst de heereu no. 1 A. van Speijk en no. 2 A. Brok. 3. Wijziging begrooting. Voorzitter. In verband met de ont ginningen is hier achter de weg opge hoogd moeten worden. Het bedrag dat op de begrooting is uilgetrokken is echter niet toereikend. Een andere post evenwel laat toe het bedrag daarvan over te schrijven n.l. van de post ont ginningen. Daar hebben wij f 2500 voor opgenomen en nu is er f 1800 van over geschoten. Aangezien het werk met de ontgin ningen in verband staat zullen Ged. Staten dit wel goedkeuren. Van Son. Ik zou f 650 overschrijven want dat zullen wij nog wel er voor noodig hebben. Op 't oogenblik weten we niet hoeveel steenen wij noodig heb ben, maar zij zijn dvur. Wordt besloten f 650 over te schrijven. 4. Aanbieding kohier H. O. Wordt besloten in handen te stellen van eene commissie, bestaande uit de heeren Brok, Van Halder en Van Speijk. Voorzitter. De zoon van de Wed. van Delft heeft mij gevraagd om achter in de hei den ouden keiweg over het kanaal, die toch niet meer wordt ge bruikt, te mogen gebruiken. Zij zullen dan over hun perceel een pad aanleg gen, waardoor alle eigenaars van lande rijen, gemakkelijk naar hun eigendommen kunnen gaan. Wordt besloten het in handen te stel len van het Dag. Bestuur. Voorzitter. Zooals de heeren misschien al reeds zullen hebben vernomen, beeft de veldwachter De Kriek een ongeluk gehad. Hij is belast met de hondenbe lasting, en dat doet hij goed ook. Reeds heeft hij 5 processen verbaal opgemaakt. Toen hij weer op surveillance was', zag hij een groote valsche hond op hem af komen. Hij gooide toen met zijn stok naar dien hond, met het gevolg dat zijn stok de spiegelruit bij slager Willemse verbrijzelde. Willemse sprak hem natuurlijk over schadevergoeding aan. 't Was wel een ongeluk, doch hij bekende zelf dat zulks moest gebeuren. Nu is het wel een beetje erg als hij dat moet betalen. Ik heb hem dan ook gezegd in de vergadering er over te zullen spreken. Van Dal. Hoe groot is de schade- Voorzitter. f 23.50. Van Son. 't Is toch wel een beetje roekeloos een hond met een stok te gooien. Voorzitter. Maar als de hond je te na komt. Van der Geld. Ja, dan weet je niet wat je doet. Van Son. Ik hield den stok liever in mijn hand en sloeg er dan mee op. Van der Geld. Ik zou voor ditmaal de schade maar vergoeden, 't Zal hem voor de tweede maal niet meer gebeuren.' Van Son. Als hij zelf er schade bij heelt zeker niet. Brok. Ik zou hem zelf ook een klein beetje laten betalen. Van Speijk. De helft Is misschien nog te veel voor hem. Voorzitter. Ik zou hem voor deze keer maar niets laten betalen. Hij heeft het gedaaD in de uitoefening van zijn functie. De leden zijn daar echter niet voor te vinden. Op voorstel van den heer van der Geld wordt daarna besloten dat de ge meente hem f 15 In de schade ten goede zal komen. Voorzitter. De commissie heeft de rekening van de vakschool onderzocht en stelt voor ze goed te keuren. Aldus wordt besloten. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van bespreking feestelijkheden jubileum Eerw. Zusters. MET—» niet te lijden hebben daar zijn zoon Hubert hem zeer goed voor dien korten tijd vervangen kon. Hij besloot er heen te gaan en het verlan gen der goede Mevrouw FremoDt te bevre digen. Hij stond van zij no zitplaats op en verliet zijn kantoor, om zich naar zijn kamer te be geven, waar hij zich wat wilde a&nkleeden, ten einde een bezoek aan koopman Sterkenborg af te leggen met wien hij nog eerst eene dringen de zaak moeBt afdoeD, eer by vertrekken kon. Nauwelijks wae hy uit zijn kantoor getredeü, of de klerk Michiel Valckers klopte eveD aan de deur, opende dezelve en trad de kamer binnen, waar bij zijnen patroon meende te vinden, aan wien bij voor den chefklerk eene inlichting kwam vragen. He notalis was er niet meer en alleen een openliggende brief trok de aandacht van den binnenkomende. Hij staarde met nieuwsgierig oog op 't schrift en met vreugdb vernam hy deszelfs inhoud. Dat moet mijn vriend Sabrnu weten, pre velde hij en hij stak den brief in zijnen borst zak. En stil zooals hij gekomen was, verliet by het privé kantoor en ging terug, waar hy don chefklerk berichtte, dat by den patroon in zyn kamer niet had govondeD. Weinige oogenhlikken nadien daalde notaris Staesen de trappen af naar zyn kantoor, waar de meesterchif hem zelf de verlangde inlich ting kon vragen. Doch daar de notaris nu vrucht-loos naar zijDen brief aan het zoeken was en hem dan ook nergens wedervond, ondervroeg hy zijne zonen en zyne bedienden, inzonderheid Michel Valckers, die in zijn privé kantoor was ge weest, over de verdwijning van den brief van Mjvrouw Fremont. De jonge bediende loochende stoutmoedig en kalm iets van een dergelijk schrijven te weteD, welk volgens bem, de patroon wel eens kon heb ben verlegd en daar het geen belangrijk stuk was, liet de notaris het daarby en deelde zijn vertrek Daar Parijs aan zijn zonen mede, waar hij slechts drie dagen verblijven zou en belaste zijoea oudsten zoon hem gedurenden dien tijd te vervangen en voor de zaken te zorgen, zoo- II. De verschillende stlkstofhoudende mest stoffen zijn, naast het chilisalpeter de ruwe eo opgeloste Peruguano, de kalk- stikstof en kalksalpeter of norgesalpeter en de ammoniak, n.l. de zwavelzure am moniak. Onder al deze Is er slechts écne, n.l. de norgesalpeter, welke de stikstof ook in den salpetervorin bevat en dus, wanneer zij overigens geschikt is met het chillsalpei zou kunnen con- curreeren. Nu is het echter met die nor gesalpeter nog niet geheel in den haak. Nog altijd is het artikel zeer geneigd om atmosferische witerdeelen tot zich te trekken het wordt daardoor ge makkelijk vochtig en voor 't gebruik niet zeer geschikt. Bovendien schijnt het wellicht In verband met het eerste feit niet in groote hoeveel heden gefabriceerd te worden. Van de norgesalpeter willen we het beste hopen vooreerst is het niet in staat het chili salpeter te vervangen. De peru-guano is, vooral in ons land, wat uit de mo de geraakt. Eens was er een tijd, dat zij zetelde, waar nude chili troont. Doch door deze laatste is ze verdrongen. Vooral, omdat zij, zelfs vergeleken bij het allerduurste chilisalpeter nog duur der is. Maar ook, omdat de Peru-guano als overbemesting totaal ongeschikt is. Van directe werking is geen sprake, immers een groot deel van de stikstof is In organlschen vorm aanwezig, die eerst omgezet moet worden, om later sal- peter te worden. De kalkstlkstof heeft dit veel als het den jongeling toegelaten was. De andere zoon Luciaan. bad den vader on gerust of hy hem vergezellen mocht uit vrees vau een ODgeluk of slechte ontmoeting. Maar de nog krachtige grijsaard lachte met des jot- gelingB bezorgdheid en verklaarde dat hy dit kleine uitstapje zooals by het noemde heel ge makkelijk alleen kon maker. Hij gaf nog eenige onderrichtingen tan zijnen zoon Hubert en, door beiden tot aan het sta tion begeleid, trok de goede notaris naar Pa rijs. Maar boe vreemd was hij te moede, toon de vliegende sneltrein hem met duizelingwek kende vaart door veld en boech meesleepte. Zijn hoofd werd door bange voorgevoelens, door nare schrikbeelden bovangen en vervnld en 't was met droef gemoed dat hij te Parijs aankwam. 't Was met innige voldoening en levendige vreugde, dat Mevrouw Fremont baren onden vriend wederzog eu hem gulweg mocht ontha len en laüg zaten beiden vertrouwelijk bijeen te kouten over oude herinneringen. Mevrouw Fremont was eene oude eerbied waardige dame, met innemend voorkomenden statige houdiug. Alhoewel bare hooge jaren haren rag hadden gekromd en diepe groeven in hoar blank en edel voorhoofd hadden ge- grifd, behoorde baar fijn gesneden gelaat, dat nog de sporen van vroegere schoonheid droeg, en de minzame glimlach, die altoos op hare fijne lippen speelde, nog eenieder die haar aan schouwde, en de blik, die uit hare heldere blauwe oogen Btraalde, gaf nog immer goed hartigheid en edelmoedigheid te kennen. Doch, zag zy er uiterlyk jong uit, zy was de zeventig nabij het binnenste was zoo niet meer, en menige droeve kwaal bad haar in korten tijd veel doen verzwakken. Daarom had zij haren goeden vriend notaris Staesen naar Parys ontboden en zij stelde hem het stuk ter baud dat hare laatste wils beschikkingen bevatte en welke hij bewaren moest, daar zij het san geene andere banden dan de zyne toevertrouwen wilde en hij immers de beheerder was harer goederen welke alle in B-lgië waren gelegen. Na een genoegelyk en vroolijk sameneyD, had de onde beer afscheid genomen en niettegen staande de goede vrouw heftig aandrong dat bij in hare woning zon verblijven, duar hij haar allen last besparen wilde en bij reeds zijnen intrek genomen bad in het Hotel deltoubaix, dat in de St Qaintinnsstraat gelegen was. Des anderendaags was hij uitgegaan en had verscheidene aldaar verblijvende kennissen br- bezocht. 's Avonds, nog al laat zelfs, was hy in zyn hotel weergekeerd, om zich ter ruste te be geven. Spoedig sliep hij in, door vermoeidheid ge wiegd en sloot de verzwaarde oogleden dicht. Helaas I bij moest niet meer ontwaken III Twee schurken. Welk drama had daar iD die Blaapkamer van het Hotel der St Qaintinnsstraat plaats gehad? Welk geheim bewaarde deze zwijgende bed stede, deze stomme meubelen?.. Hoe was die man, zoo braaf, zoo eerlijk, zoo goed en rechtschappon, ineens zoo plicht- vergeten slecht geworden, dat bij, zooals ziju beschuldigend schrijven meldde, grof had ge speeld en roekeloos de bem toevertroawde gelden had Verloren: dat by God en eer ver smadend, lafhartig zijne liefhebbende kinde ren van eenen beminden vader beroofde, een snoode zelfmoord pleegde en zich aan zijn bed ophing Maar bad d9 altijd zoo gunstig bekende man de zoo verstandige oude haar wel de haodeo aan zijn eigen leven geslagen? En was er, niettegenstaande de gedachte en de verklaring der heeren van de wet, veeleer geene booze band in 't Bpel. Dat zal het volgende van odb verhaal uit wijzen. Op den avond van het vertrek van notaris Staesen naar Parys. zaten in eene kleine her berg geDoand nde Moriaan" in een klein Btraatje te Brussel, twee geheimzinnige bezoekers iD stil vertrouwelijk gesprek gewikkeld. De schyn der eanige lamp, welk karig de gelagkamer verlicht, beschijnt hunne balfweg- gedoken trekken. 't Is een afgelegen oord waar weiuige bezoe kers echijnon te komen en dut de twee zoc- derlingo personen denkelijk hebben gekozen om een of ander boos plan te smedeD. De eene, die de oudste schijnt te zyn en ook den gebiedenden toon aanslaat is een man van vooraan dertig jaren, groot van gestalte en met een scherp geteekeni gelaat dat door zwarte haren en baard is overschaduwd, en waarin twee flikkerende oogen onder de zware wenkbrauwen fonkeleo. Zijn mannelijk uitzicht kon schoon heeten doch er ligt een terugstootenden g'ijns iü de hoeken van dien welgevormd n mond en een boosaardige blik schiet bywylen uit die donkere oogen. Zyu gesel i9 een jongeling vod jonger jaren hij is tengor en kleiner en hij schynt de dertig j^ren nog niet achter den rug te hebbeD. lly heeft oen bleek geelachtig gelaat, met sluwe grijze oogen, die bijwijlen een valschon blik laten glippen en zyne dunne en klenrloozo lippen nijpen zich soms boosaardig en schalksch te zniim om eenen terugstootenden trek van listige suoodheid op zijn aangezicht te laten verschijnen. Die twee kerels schijnen welgeschikt om el kander te verstaan. En hier is de brief, die bij mijn binnen treden op zijn tafel lag en welke ik wegmoffelde, zoo spreekt de jongste man met het bleek ge laat en hij heeft zoo wat het hootd omboog en, nu de wijfolende schyn der amp op zijn wezen valt, kunnen wy in hora den notarisklerk herketnep. dien wij in het Bureel van den heer Staesen zagen binnentreden en die de brief van Mevrouw Fremont in zijnen borstzak borg. Geef hier, suisde de zwarte metgezel en by greep het hem toegestoken papier. Een blik van woeste vrengde blonk iD zijn donker oog, terwijl hij op het schrijven staar de. Zooals gij ziet, vriend Robrecht, nooligt zij de notaris uit naar Parijs te komen, ten einde voor het regelen hare zaken te hande len en er een eigenhandig geschreven testament in bewaring te ODtvnDgen. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1