Derde Blad. De Balkan-Oorlog. «MITUATirai Provinciaal Nieuws Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit Blad abonneeren ontvan gen de tot dien datum ver sch ij nende nu mmer s GRATIS. I Juli, Reclame. NUMMER 46 ZONDAG 8 JUNI 1913. 36e JAARGANG Uit Servië. De correspondent van het »Berl. Ta- gebl.4 te Belgrado meldt: In Servië wint de overtuiging steeds meer veld dat Bulgarije slechts heeft toegestemd in de conferentie der vier minister-presidenten om tijd te winnen en aldus zijn troepen van het Oostfront naar de Servische grens te kunnen bren gen, vanwaar het op alle gebeurlijkheden zou zijn voorbereid. Ook de »Srbobran4, die haar inlichtingen uit regeeringskrin- gen heeft, wijst de meening, als zou Bulgarije door in de conferentie toe te stemmen, reeds stilzwijgend de herziening van het verdrag goedkeuren, als ongegrond van de hand. Maar zelfs, al zou Bulgarije in de revisie hebben toegestemd, dan was daarmede nog weinig bereikt, want de hoofdzaak is, zegt het blad, hoe het verdrag gewijzigd wordt. En het is een groote vraag, of de conferentie die te Saloniki zal gehouden worden, in deze kwestie ook maar eenig resultaat zal bereiken. Het zwaartepunt der geheele kwestie ligt hierin, dat Servië noodzakelijk eischen moet, om aan Griekenland te gren zen slechts op die wijze kan het een vrijen en ongehinderden weg naar Sa loniki krijgen voor zijn uitvoerhandel. Dit is zoo duidelijk, dat men zich af vraagt, of minister-president Pasitsj, toen hij met Gueschoff confereerde, niet reeds de noodige waarborgen had, dat deze eisch zou ingewilligd worden. Hierom trent is echter niets zekers bekend, en daarom acht men het dringend gewenscht de conferentie zoo spoedig mogelijk te houden, om aan de pijnlijke onzekerheid ten einde temaken. Van demobiliseeren is in Servië geen sprake. Grieken en Turken. De Grieken weigeren nog altijd de onderhandelingen der vredesafgevaar- digden bij te wonen, wijl zij tot nu toe van Turkije geen waarborgen ontvingen dat de verdragen welke vóór den oorlog gesloten werden, thans na den oorlog- weer van kracht zullen zijn. De Grleksche afgevaardigden zouden van plan zijn, Londen binnen een of twee dagen te verlaten, De Servische afgevaarde, Pawlovitsj, bereidt thans een aanvullend protocol voor, dat, naar men hoopt, zoowel Tur kije als Griekenland zal bevredigen, en op de volgende bijeenkomst zal onder teekend worden. De onderhandelingen tusschen de afgevaardigden van Turkije en die der Balkanstaten over de kwesties, die bij het voorloopig vredesverdrag niet ge regeld zijn, schieten niet op. Naar de Echo de Paris uit Londen verneemt, weigert de Turksche regeering de ver dragen, die voor den oorlog van kracht waren, thans als weer geldig te erkennen en verlangt bovendien vergaande voor rechten voor de mohammedaansche be volking in het door de Balkanstaten veroverde gebied. De bondgenooten, ook de Bulgaren, hebben verklaard, dat het nutteloos is over zulke eischen te praten. Als Turkije op het thans ingenomen standpunt blijft staan, zouden de afge vaardigden der Balkanstaten misschien reeds Maandag Londen verlaten. Elke staat zou dan voor zich met Turkije het herstel der normale betrekkingen regelen. Dat is waarschijnlijk juist hetgeen Turkije wenscht, voegt het blad eraan toe. Waalwijk. 7 Juni 1913. Door den voortdurenden groei van 't abonnementental en de toename der advertenties kunnen en zullen we steeds meer geven, wat nuttig en aangenaam is. Eigen raadsverslagen uit vijftien plaat sen, uitvoerig nieuws uit alle gemeenten enz. alles waarin de lezers belang kunnen stellen. Woensdag 1.1. is een begin gemaakt met onze nieuwe prachtige feuilleton, zoodat alle nieuwe abonné's die van 't begin af nog kunnen volgen. Lie hts toet. Blijkens de rondgezonden kennisge ving, zal de vergadering betreffende den Lichtstoet niet Maandag, maar Dinsdagavond 10 Juni ten 8l/a uur in Musis Sacrum plaats hebben. Wij twijfelen er niet aan of alle ver- eenigingen, die eene ultnoodiging ont vangen hebben en ook zij die mogelijk vergeten zijn, zullen hunne afgevaardig den ter vergadering zenden, om deze zaak te bespreken en te geraken tot een schitterenden lichtstoet met alge- meene deelname der Waalwijksche ver- eenigingen en fabrieken. Ook clubs van jongelieden en personen die individueel wenschen mede te doen, zullen gaarne op de vergadering gezien worden. Al- gemeene deelname en samenwerking moet er zijn van alle vereenigingen zon der onderscheid om dit groote onder deel, de clou onzer viering van dit bij uitstek nationale feest, waardig te doen slagen. Allen dus ter vergadering naar Musis op a s. Dinsdag I Verkiezingen. In ons vorig nummer gaven we de ingediende candidatenlijsten en vermeld den dat voor den heer H. Prinsen 3 lijsten waren ingediend met totaal 138 namen, dit is eene vergissing en moet zijn 173 namen. In de Maasbode lezen we dat de eentrale R.K. Kiesvereeniging Heusden- Waalwijk aan dat blad fll schonk, >voor de R K. Kiesverenigingen be noorden den Moerdijk, die bij de a.s verkiezingen het meeste behoefte hebben aan gcldelijken steur-. Wij wisten niet dat de centrale kies vereeniging nog bestond, ze heeft ten minste weinig of niets van zich laten hooien 1 Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e u goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. thans een tijdperk van opbloei in te treden. Op de oefeningsvergadering van j.l. Woensdag dd. 4 Juni werden zes nieuwe leden bij ballotage aangenomen, terwijl nog enkele aspiranten in voor dracht zijn. Wij hopen dat dit voorbeeld nog door veel jongelui zal gevolgd wor den, want de harmonische lichaamsont wikkeling, welke de vrucht is van de beoefening der gereglementeerde gym nastiek, heeft volle aanspraak op alge- meene waardeering. Wij meenen in geenendeele te mis doen met de Waalwijksche Gymnastiek Vereeniging in ieders finantieelen en moreelen steun ten zeerste aan te be velen. 40Jarig Priesterfeest. Heden herdenkt onze oud-pasfoor, de ZeerEerw. heer Jud. Sprangers, thans verblijvend in 't St. Elisabeths Rustoord te Grave, zijn 40-jarig priesterschap. Van harte feliciteeren wij onzen ge- achten oud-pastoor namens onze parochie op dezen zeldzamen feestdag. Moge de zeereerw. heer Sprangers, de man, zoo hoog begaafd met tal talenten en deug den van hoofd en hart en die zich zoo bemind heeft gemaakt in onze gerueente nog vele jaren in goede gezondheid en welverdiende rust in Rustoord doorbren gen. Zijn hierzijn als pastoor blijft in Waal wijk om tal van redenen In dankbare her innering. Naaicursus. Door de Eerw. Zusters wordt voor de leden van St. Prisca alhier een naai cursus gegeven waaraan reeds door bijna 40 meisjes wordt deelgenomen. Voetbalvereeniging Excelsior4 Morgen zal bovengenoemde voetbal vereeniging een vriendschappehjken wed strijd spelen tegen de voetbalvereeniging »Juliana< uit Kaatsheuvel, op het terrein van eerstgenoemde, welk gelegen is nabij het café »Buitenlust4 van den heer J. Trompe aan den Meerdijk. Aanvang vau den wedstrijd half drie. Verpachtingen. MeD schrijft ons uit Waspik: Bij de verpachting van het hooigras in den Maasmond waren meer liefheb- gegeven wordt in den mooieu tuin van 't Plantaatje, waar 't gezelschap gevestigd is en de festiviteiten gevierd worden. SPRANG. De oude, alleenwonende we duwe Q. alhier had Zondag 11. het ongeluk een ketel kokend water te laten vallen, waardoor zij ernstige brandwonden aan haar been bekwam. Zondag zal in de Ger. Kerk alhier optreden de WelEerw. Heer Ds. v. d Zanden van 's Gravemoer. VRIJH.-CAPPEL De verlofgangers van de Landweer, lichting 1906, zijn verplicht huDne wapenen enz. in te leveren te Kaa'e- henvel in de Openbare School op 24 Juli 1913 des voorm. te lH/s uar- Op 18 Juni a.s. zal langs de huizeu dezer gemeente de gewone jaarlijksche col lecte voor den gewapenden dienst worden gebonden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer II. Gouds, welke reeds eenige j tren in Ame rika woon*, heeft volgens berichten, een ernstig ongeval geleden. Hij moet zijn komen le vallen van een tamelijk hoogen laddc, zoodat hij een been gebroken en iuwendige kneuzingen heeft op geloopen. Zijn loestand hoewel ernstig, schijnt bevredigend te zijn. Dezer dagen had alhier een ongeval plaats wat zonder ernstige gdvolgen afliep. Zekere W. v. d. S. uit Sprang reed met een kar hooi over den straatwegwelke op een gegeven oogeublik overzij sloeg, zoodat het paard mede tegen den grond geslagen werd. Met zeer veel moeite wist men het dier uit deze benarde positie te verlossen, zoodat daarna de kar kon rechtgezet en op nieuw geladen worden. Na gebleken ondet- zoek, was niet een enkel defect aan paard of kar te bespeuren. CAPELLE. Bond van Ned. On der w. Vergadering van de afd. Langstraat op Zondag 8 Juni 's nam. 3 uur te Oapelle bij L. v. Dongen, Stationskoffiehuis. Agenda 1 Opening en notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Rekening en verantwoording. 4 Bespreking propaganda. 5 SaL'isbewegirg. 6 Rondvraag en sluiting. vangt een nieuw kwartaal aan en wij sporen de inwoners van Waalwijk en de Langstraat en omgeving aan, zich tegen dien datum als abonné op te geven van ons blad. Van nu af krijgt men het blad gratis. Vergadering. J.l. Zondagmiddag 12 uur had oy de bovenzaal van het café >De Kroon4 te Waalwijk eene vergadering plaats van de afdeeling Waalwijk* van de Mij. tot uitkeering bij werkeloosheid te Leiden. Ondanks het regenachtige weder wa ren de leden vrij goed opgekomen. De voorzitter de heer Leijten opent de ver gadering, heet de leden hartelijk welkom en verzoekt den alg. secr. penningmeester voor de Langstraat tevens organisator der Mij. den heer Winkel te Besoijen, voorlezing der notulen der vorige verga dering. Deze worden ongewijzigd goedgekeurd en geteekend. Daarna heeft eene bespreking plaats om tegen verhoogde premie dokter en apotheker aan dt uitkeering te verbin den. Aargezien het hier een voorstel geldt, dat de toestemming vereischt van alle leden, kon in deze vergadering geen beslissing worden genomen. De aanwezige léden hechtten eenp? rig hunne goedkeuring aan de verhoogde contributie, zooals deze door de Directie te Lelden in overleg met het afdeelings- bestuur te Waalwijk is vastgesteld. De heer Mertens, vertegenwoordiger der Mij. te Waalwijk, tevens commissaris der afdeeling zal de niet aanwezige leden met het voorstel in kennis stellen en hunne meening daarover vernemen daarna komt het voorstel nog eens in eene ledenvergadering. Het is voor het bestuur dezer jeugdige afdeeling eene groote voldoening, dat het dit waar schijnlijk tot stand zal brengen en be wijst tevens dat voorstellen gedaan door het bestuur zooals het onderhavige bij de directie een goedgunstig onthaal vin den. Nadat bepaald was, dat de volgende vergadering zou plaats hebben op Zon dagmiddag 22 juni a.s. 12 uur terzelfder plaatse en de leden op het hart was gedrukt toch trouw de vergaderingen bij te wonen, werd de vergadering, die een zeer opgewekt verloop had door den voorzitter gesloten. Waalwijksche Gymnastiek Vereeniging De toestand der W. G. V. was in den laatsten tijd in meer dan een opzicht niet rooskleurig te noemen. Verschillende oorzaken hadden er toe bijgedragen, dat het ledenaantal aan het minderen ging met de onvermijdelijke consequentie, dat de werklust daalde. Dank zij de krachtige pogingen door het bestuur en een der meest geziene leden in het werk gesteld, schijnt er meenen wel in den geest van alle ge meentenaren te handelen den heer Hoe- sen en familie welke steeds even dienst vaardig is van harte te feliciteeren. Mo ge het dezen pllchtbetrachtenden amb tenaar gegeven worden nog vele jaren zijne plichten te kunnen waarnemen. NIEUWEND1JK, 5 Juni. J.l. nacht is alhier ingebroken bij de heeren A. de Bok en M. v. d. Heuvel. Bij belden is geld vermist. De dieven zijn zeer bru taal te werk gegaan. Zij zijn in alle ka mers geweest, zelfs voor het bed waar de bewoners sliepen. Men vermoedt dat de dieven door een schuifraam langs de straat zijn binnengekomen. De politie doet onderzoek. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de openb. school alhier is benoemd Mej Kooijman uit 's-Bosch. TILBURG, 5 Juni. De kolonel W. H. Piepers, Ritmeester G. J. Maris en de le luitenant R. Van Luttervelt, van het 2e regiment huzaren, zijn volgens d; tf. Tilb. Crt., aangewezen, om zich in commissie te vereenigen tot het aanbie den der belangstelling van de Nedet- landsche Regeering in het honderdjarig 'eest van het 11e huzaren- regiment te Crefeld. Genoemde officieren zullen zich, ver gezeld van den staftrompetter van Diepenbeek den opperwachtmeester- administrateur Foussaint en den wacht meester de le klasse Bargeus, den 7en uni a,s. per spoor begeven naar Venlo en vandaar te paard marcheeren naar Crefeld. bers dan 't vorig jaar en werden dan ook hoogere prijzen besteed, gemiddeld f 10 per blok meer. Er is echter zoo'n overvloed van gras, dat de opbrengst veel hooger mag geschat worden dan vorige jaren. Esperanto. Men meidt ons uit Tilburg Zooals bekend is heeft zich de Til burgsche Esperantisten-Vereeniging ten doel gesteld bij gelegenheid der Inter nationale Tentoonstelling te trachten wat meer bekendheid te geven aan de we reldhulptaal Esperanto. Daarom werd besloten de tweede Esperanto-streek- vergadcring op de Tentoonstelling te houden en wel op Zondag 6 Juli a.s Nog vijf andere vereenigingen uit het Zuiden zegden hare medewerking toe De dag belooft 'n enorm succes. Er wordt dan ook groote deelname verwacht temeer daar alles gratis is en ook voor belangstellenden 50% reductie op den entréeprijs tot de ten'oonsteHing wo-dt toegestaan. DRUNEN. Aangaande de feestviering voor de Eerw. Zosters op Dinsdag 10 Juni vernemen wij voorloopig het volgende. Des morgens om 9 uur plechtige H. Mis van dankzegging, waaronder de WelEerw. Heer W. r. Kessel, Kapelaan te 's Bosch de feest predikatie zal houden. Des namiddags zal ter huldiging der Esrw. ZuBters door schoolgaande kindereu worden opgeroerd een Zeg- en Zangspel, met mede werking der zangeressen der Meisjes-con gregatie. Verder aanbieding van een cadeau. De Liedertafel en Harmonie der Jongens-con gregatie geeL dien dsg een concert in den tuin bij de Eerw. Zusters. Reeds enkele dagen zijn de agenten bezig om frambozen en zwarte bessen te koo- pea tegen vaste prijzer. Sommige telers zijn van oordeel dat het beter was de tuinen niet aan vaste prijzen te verkoopen, doch naar het voorbeeld van andere plaatsen hunne producten gezamenlijk naar eene veiling te z«nden. Er kunnen dit jaar flinke prijzen verwacht worden, omrede er veel aanvraag is. Dat men thans lagere prijzen biedt, schijnt dus slechts een truc te zijn. BESOJJEN. Morgen is de feestdag door onze gemeente reeds zoolang verbeid, het 75-jarig bestaan der gilde St. Crispijn en Crispinianus. Reeds lang heeft de commissie eu vooral de volijverige secretaris alles in 't werk ge steld om dit feest waardig le doen slagen en als 't weer wat wil medewerken, is 't succes verzekerd. Aan het concours, waaraan 't vorstelijk huis en talrijke autoriteiten prachtige me dailles schonken, nemen tal van schuttere- gezelschappen deel. De gezelschappen gaan in optocht van 't café PasBier begeleid door de harmonie van den Gildenbond te Waalwijk naar 't feest terrein, waar zeer zeker den geheelen middag eene gezellige drukte zal heerschen. De dag wordt besloten door een prachtig concert te geven door de Kon. Harmonie jEuphonia* te. Kaatsheuvel, dat ten 7 uar WASPIK, 6 Juni. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het Water schap de Buitendellen onder Waspik werd tot lid van het Dagelijksch Bestnur gekozen de heer R. van Dongen alhier. Tot Voorsitter en lid van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Groot-Waspik en Raamsdonk werden herbenoemd resp. de heeren A. Smeur te Waspik en M. de Roon te Raamsdonk. RAAMSDONK (Dorp). Bij de a s. te houden verkiezing voor den Gemeente raad zijn aan de beurt van aftreding de heeren E C. de Wit, M. P. de Bruijn, P A. van Dongen en W. P. Simonis. Door Ged. Staten dezer provincie is aan H. J. Wuijten en P. J, Komel vrijstelling van den dienst verleend, wegens kostwinnerschap. Bij het Gemeentebestuur is door de firma D. P. van Suijlekom en Zoon een verzoek ingediènd om vergunning tot het plaatsen van 2 electromotoren respectievelijk van 5 en 3 p.k. Op Vrijdag 20 Juni a.s. des voormid dags om 10 uur zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek bij Burgemeester en Wet houders in te brengen. Gisteren sloeg de bliksem in het huis van den heer J de Bont-Vissers, vernielde er den schoorsteen, doch ver oorzaakte geen brand. Bij verscheidene inwoners zijn gloeilampjes stukgeslagen. De Fransche paardenhandelaar August Roy zal morgen bij café Floris een monstering houden, naar wij hopen, de heraut van een levendiger handel op Frankrijk Mogelijk was het niet kwaad voor onze boertjes, als de Duitsche kooplui eens wat concurrentie kregen van de Fransche RAAMSDONKSVEER, 6 Juni. J 1. Woensdag werd onder veel belangstel ling alhier de tweede algemeene verga der ng gehouden van de Prot Vereen, tot ondersteuning in de kosten van Christelijke verpleging van behoeftigen krankzinnigen in Noord-Brabant. Uit de mededeelingen van den Secre taris en den Penningmeester bleek, dat de toestand der Vereeniging gunstig genoemd mag worden. Aan de aanvragen die tot haar kwamen heeft zij kunnen voldoen, maar gaarne zag zij, dat meer belangstelling haar ten deel mocht vallen. De vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Munnik werd vervuld door de verkiezing van Ds. M. Horjus te Breda, terwijl de aftredende leden Ds. A. Dron- kers en de heer H. N. Basosk herkozen werden. De keuring van de dienstplichtigen voor de lichting 1914, zal a.s. Woensdag fehouden worden in de Oude O. L chool alhier. DUSSEN. De heer H. Hoescn, brie vengaarder alhier mocht den dag hei denken waarop hij voor 25 jaar in dienst der posterijen werd aangesteld. Wi Die stekende pijn in den rug komt van de nieren, welke onder het «mal le gedeelte van den mg zijn gelegen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn; waterzuchtige zwellingen, opge blazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loosing, voortdurende aan drang, een onnatuurlijke vermoeidheid, prik kelbaarheid, buitensporige dorst, rheumati- sche pijnen in de armen, beenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnse len, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraandoeuing is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ontstaan door het ver- wa&rloozsn van een nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen de goede werking der orine-organen,zy leiden de nieren zachtjes tot gezondheid terng en herstellen haar kracht tot het flltieereu van het bloed en.het uitdrijven van het urine zuur en de urinestof, welke de oorzaak vor men vsn rheum.atiek, jicht, niersteeD, nier ontsteking enz. Zij zijn het best bekende geneesmiddel tegen blaasaandoeningen en zij voeren het overtollige water af by waterzucht. Te Waalwijk ve.rkijgbaar bij Wed. Orie- moulin. Markt. Toezending geschiedt fran- co na onlv. v. postwissl a f 1.75 voor één, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. 4900 aan Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Vervolg.) g. Een verzoekschrift van de K. v. K. en Fabr. te Haarlem, betreflende de ouderdoms- en invaliditeits verzekerings wet en de bestaande particuliere verze- ceringen. h. Een adres van de K- v. K. en Fa br. te Appingedam, betreffende Bedrijfs belasting. i. Het initiatief om van I'aschen tot Pinksteren ontheffing te verkrijgen van de in de art. der Arbeidswet neergeleg de maximum werktijd van 58 uren per week, 10 uren per dag voor 't vrou welijk personeel. De Kamer had verder besloten zich te sluiten bij de combinatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken in N.-Brabant en Limburg. Voorts nog een adres tegen het rap port over de gedwongen winkelnering, als te algemeen, waar 't slechts enkele afzonderlijke gevallen mocht betreffen. Oprichting en uitbreiding van fabrieks- bedrijven. Door het Gemeentebestuur werden in 1912 de volgende Hlndernis- wetsvergunulngen verleend: Kaatsheuvel. 1. W. v. Dam, tot het plaatsen van een zuiggasmotor voor zijn schoenfabriek. 2. A. Vloemans, gasmotor schoenfabriek 3. N. Hesselmans, zuiggasmotor 4 A. Schalken, gasmotor 5. J. L. de Bondt 6. G. A. Wijdemans 7. C- Robben oprichten van een stoom gemaal. 8. H. W. Beekmans sme derij. 9. H. P. Dekkers slagerij. 10. A. v. d. Dunge derij. 11. C. v. Disseldorp, gasmotor voor bak kerij. koper- sme- De Echo van het Zuiden. - 1 1 N

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9