Nummer 49 Donderdag 19 Juni 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waal vijksclie StoomdruüierlJ Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT Gemeenteraadsvergadering IOOR MISDUO GEfOUfM Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Tentoonstelling Tilburg. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sünlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en bare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit „eantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UKL1GHT BESOIJEN. &8 De Echo van net Zuiden, VVaalwyksche en Langsiraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieyen, ingezonden stukken, gelden ec*., franco te zenden aan Uitgever. UITGAVE: den Advertentiün 1—7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. EWAARBORGO NVERVALSCHl ZONDER SCHADELIJKE BEMAN DO EE UN ÜJEPOHEfRD' Ij 281 O O oo -f Zaterdagmorgen hield de raad dezer meente eene openbare spoedeischende adsvergadering. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." tin do bevallige zette spoedig bet kleiue la tje io orde eu trippelde lustig heen en weer. oedig Btond het eten klaar waaraan beiden h neerzetten en eer aan de eenvoudige doch nrige spy zen deden, welke door een lekker iM>je bier werden begoten. Wie en wat waron die twee jongelieden. Wanneer men deze vraag aan kleormaker vids, den baas des bnizes badde gesteld, la de goede man u hebben gez9gd het twee wezen zyn, wier vader voor ioige jaren door den dood aan hunne liefde u ontrukt en wier moeder, bij de geboorte de lieve juffrouw dat is nu ongeveer gentien jaar tot groot verdriet van haren droefden echtgenoot uit het leven was weg- imkt geworden. De vader, Constant Delcour genaamd, was taren bouwmeester en kon, door zijn kunde I werkzaamheid, aan zijne kinderen een goede ifoeding schenken, die bun toelaten zou ee- b zekeren rang in de samenleving te beklee- B. /•ij kregen een grondig onderricht op goede holen en de zoon legde zich met ijver en eden uitslag op de schilderkunst toe, terwijl igina, door bekwame meesters onderwezen, 0 deftige en voortreffelijke muzikante werd. Ook toen de goede vader, nu drie jaar ge ilen, zijne betreurde echtgenoote ten grave 'lgde. liet bij hun geen rijkdom na, maar cb konden zijne twee kinderen in hun be- lan voorzien, daar Fritz een goede schilder >8 geworden, en Kegina met bare pianolessen 1 goed stuivertje kon verdienen. iiet dat zy bet breed hadden, ob neen at 's jongelings schilderyen werden nog weinig aangekocht en tegen geenen hoo- Voorzitter de Edelachtbare heer Ver- wiel. Ongeveer kwart voor twaalf uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is de heer Both. Voorzitter. Deze spoedeischende ver gadering, mijne heereD, is uitgeschreven om te behandelen de rioleering in onze gemeente. Ik stel voor bij deze behan deling de heer Wijnands, opzichter der Provinciale wegen de toelichtingen te laten geven. De notulen van de vorige vergadering zullen in de volgende vergadering worden voorgelezen. Ik stel voor de openbare vergadering te schorsen en in geheim comité over te gaan Na ongeveer een half uur wordt de vergadering heropend. Voorzitter. In de met gesloten deuren gehouden vergadering is besloten eene rioleering aan te leggen. De kosten daar van zullen voor de gemeente bedragen f1600. Kunnen de heeren zich vereenigen B. en W. te machtigen eene onderhandsche geldleening aan te gaau en de aflossing te regelen met Ged. Staten. Aldus wordt besloten. Door de provincie zal over de riolee ring heeu een fïetsspad worden aangelegd zoodat twee mooie werken tot stand zullen worden gebracht. Voorzitter. Heeft nog een der heeren iets in het midden te brengen. Winkel. Ja, mijnheer de Voorzitter, ik wilde u even vragen ot de gemeente niet eens wil vragen aan de directie der posterijen of er in de verzending der stukken geene verandering gebracht kan worden. Nu gaan de brieven na 's morgens vroeg niet eerder meer weg dan 's middags half twee, dat ls zeer lastig- Ik heb gehoord dat, als van de zijde van het gemeentebestuur er de noodige stappen voor worden gedaan, er gemak kelijk verbetering kan worden verkregen. Voorzitter. Door het Dag. Bestuur is daarover reeds meermalen gesproken. Om hoelaat zouden wij nog vragen. Winkel. Om half tien zal het beste zijn, dan gaan ook de postpakketten mee. Voorzitter. Dan zullen wij daarvoor zorg dragen. Den heer v. d. Hammen gen prijs betaald. Zij lebfden op geringeu voet en moeBten zich met de twee gehuurde kamers tot woning en den zolder tot schilderswerkplaats tevreden stellen. Doch was hun verblijf niet groot, het was geheel vervuld met geluk en vrede en 't dieo de tot voldoende en bekoorlijke schuilplaats aan de wederzijdsche broeder- en zusterlief de. Maar 't geen kleermaker Sander Davids niet wist, 't was dot de jonge lieden later wel eens rijk, zeer ryk konden worden,- daar de andere znster buns vaders, eertijds met een zekeren heer Ferdinand Fremont was gehuwd, die een aardig fortuintje bezat, welk door de dood van den echtgenoot, die in Parijs was overleden, waar hij met zyn vrouw was gaan wonen op de weduwe Adelaïda was overge gaan. De rijke kinderlooze meter leefde zeer af getrokken in de Fransche hoofdstad en, daar zij van geen reizen hield, zag men haar nooit te Brns8ol. Slechts enkele brieven, die op sommige gelagenheidsdagen, zooals op nieuw jaarsdag, en andere werden gewisseld, bielden de vriendelijke betrekkingen staande. De beide jongelieden hadden hun maal ge ëindigd en terwijl Kegina behendig de tafel afdiende en potten en pannen vlug deed ver dwijnen, ontstak Fritz eene duitsche pijp en deed de blauwe rookwolkjes door het open staande venster vliegen, waaraan by zich had neergezet. Broedertje gij zil daar zoo diep in ge dachten verzonken, sprak het bedrijvige meis je bezorgd, wat scheelt er aan. Mij, och niets, Kegina, maar ik denk aan vele zaken. Ja, broedertje, dat zou zyn beter niet te doen, vermaande Kegina, val uw boofd toch met geene dwaze gedachten en geniet liever van het aangename dat het lot en de Heer ons bieden. He hebt gelijk zuster Ik zou toch wel wat rijker willen zijü. Wat rijker, Fritzzijn we dan niet rijk genoeg Och, neen, Kegina; zeker niet! zie ik zou wel eens willen dat gij die vernederende zal er zich gaarne mede belasten. Winkel. Dan heb ik nog iets aan de christelijke bewaarschool heeft men een heg staan en nu schijnt men daar een algemeene urinoir gemaakt te hebben. Kan daar niets aan worden gedaan De toestand is onhoudbaar, 't Wordt een stinkboel. Voorzitter. Er kan eeu bordje wor den neergehangen met het beleefd ver zoek daar niet te willen wateren Broeders. Dan zou ik er boete op stellen. Groenen. Aan den zomerdijk mocht ook wel een dergelijk bordje worden aangebracht. Voorzitter. Daar heeft er al eens een gehangen. Winkel. Kan er geen urinoir ge plaatst worden. In Baardwijk hebben ze er ook wel een. Groenen. In verband met de rioleering kunnen er nu goed eenige urinoirs ge plaatst worden. Winkel. Kan daar by de Chr. Be waarschool er dan ook geen geplaatst worden. Voorzitter, 't Is daar particulier ter rein waar je weinig aan kan doen. Winkel. Dan is het t best dat ze zich tot de Gezondheidscommissie wen den. Voorzitter. Dat is r et noodig. Wij kunneq er ook wel een ;nd aan maken. Wordt besloten een bordje daar aan te brengen terwijl bij het aanleggen vao de rioleering urinoirs zullen worden ge plaatst. Winkel. Met het aanleggen vau de rioleering worden zeker de bordjes ook aangebracht waarop staat dat automo bielen en stoomfietsen met geen groo- tere vaart dan 15 K.M. mogen rijden. Nu wordt er dikwijls verbazend hard gereden. Voorzitter. Ja, dan komt alles te gelijk. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. ■- 11,1 -j. - Ter luisterrijke viering van het onaf- hankelijkheidsfeest, hebben enkele on dernemende mannen te Tilburg een tentoonstelling georganiseerd, welke met pianolessen niet meer geven moest. En dat ik lui en werkeloos zeker, u al leen zou la'en zorgen en tobben voor het noo dige 1 Wat denkt gij wel Mijnheer! foei foei en 't meisje dreigde schalks met haren opge stoken vinger. Lach maar Diet. Kegina, ik droom voor u van rijkdom en eer, van gemak eu weelde en dat zou ik u willen bezorgen. Dat alles kan ik misseD, Fritz, hernam het meisje ernstig, als ik maar altoos heb 't geen ik na bezit, en bijzonder mijnen braven goe den broeder, mijn Fritz die voor mij de grootste rykdom is, die men mij ooit schenken kaD. En het ontroerde meiBje greep des jonge lings bruinlokkig hoofd in hare handjes en drukte een klinkenden kus opzyne wang. 'k Zal u iets spelen, Frits, murmelde zij, iets dat uwe naargeestigheid verdrijven zal eft uw hart opbeuren. En ving zette zij zich aaa de piano neer. Zij liet de vlugge tengere vingertjes over de ivooren toetsen glijden en ontlokte aan het sp°eltuig zoete en oorstreelende klanken en accoordeD. En dan speelde de ervaren kanstonar s een lied zoo lief van tonen en zuiver van spel, waarin 't gevoel by iedere noot doorstraalde en des joQgelings geest meesleepte dat het hem toescheen in een oord van hoogere genoegens te zijn weggevoerd. De jonge man zat roerloos stil en nog luis tsrde by ingetogen naar de melodieuse klon ken, zelfs nog als het speeltuig zweeg en 't meisje rustte. En dan, a a ait een diepen droom opschie - tend, sprak bij met fierheid en bewondering. Kegina, zuster lief, wat kunstenares zijt e toch uw heerlijk spel ontroert mij diep 'ij dunkt dat gij tooveren kont! Overdryf maar niet, Fritz hoor want vleiery verlang ik niet. Vleien, overdrijven Neen gewis, dot doe ik niet, lieve zuster, maar 'k laat n enkbl recht weervaren en ik.-..... Een bescheiden geklop werd op de deur ge hoord en brak des jongelings rede af. ecre mag genoemd worden in de rij der exposities, die alom in den lande zijn opgerezen. Ja zelfs, we vreezen geen tegenspraak te ondervinden,met te zeg gen dat de Tilburgsche tentoonstelling in belangrijkheid zoo al niet geheel, dan toch mede aan de spits staat. En be- langrijkis ze op velerlei gebied. Op ge bied vau handel, nijverheid, kunst, ondei- wijs. Er is in elke afdeeling een keur van inzendingen aanwezig die menigeen van bewondering de handen in een zal doen slaan. Dat alles is natuurlijk niet dan na lang durige voorbereiding en veel moeiten en zorgen bijeengebracht. Het grootste aandeel in dit werk heb ben genomen de- hoofd-comitéleden L. Bruyelle, VoorzitterDr. B. Daamen, Vice-pres.H. v. d. Muijsenbergh, le secr., K. Mercx, 2e secr., Jos. v. d. Schoot, le penn A. Weijers, 2e penn. en Mr. A. C. B. Arts, commissaris, allen Comité-leden der zoo schitterend ge slaagde Tentoonstelling iu 1909. Later hebben deze menschen zich nog geassumeerd de volgende heeren H. E. A. L M. van Dooien, afgevaardigde van 't Gemeentebestuur van Tilburg, Mr. G. E. Passtoors en F. Verbuat, afgevaar digden der Kamer van Koophandel, P. H. Roessingh, P. Fehmers, A. Polak, Tos. Brouwers, Jules Huer, Cl. Diepen en P. J. de Jong. Ten einde de werkzaamheden zooveel mogelijk te verlichten werden afzonder lijke commission voorkunst, onderwijs, attraction, reclame, de bloemenstad en de pers samengesteld, waarvan ver schillende dezer heeren aan het hoofd werden geplaatst. Wanneer men een grootSche onder neming goed wil doen slagen, althans al de noodige voorzorgen daartoe wil nemen, dan behoort men zich van den steun en de sympathie in wijden kring te verzekeren. En zoo kwam het Hoofd-comité er toe een eerecomité te formeeren van mannen die in land en provincie klinkende na men hebben. Z. K. H Prins Hendrik aanvaardde welwillend het beschermheerschap, ter wijl de Ministers Mr. Th. Heemskerk en A. S. Tal ma zich bereid verklaarden mede in het bescherm-comité te willen VI. Onverwacht en ontmoedigend nieuws. 't Was kleermaker Davids, de bnisbaus, die zyn grijzend boofd in de spleet der openge stoken denr vertoonde en 't Is een brief, Mynheer Delcour, zei de man en na bet schreven aan Fritz te hebben afgegeven, verdween hij in den halfduisteren trap. 't Tweetal staarde verwonderd en nienws- gierig op den brief, welke door eenen bediende zooeven waB aangebracht. En toen, met bevende hand, de jongeling den omslag openbrak en den brief bekeek, riep by uit Van Notaris Dnrval i wat mag dat in houden Lees eens Fritz, Bprak de even nieuws gierige zuster. Eu de jongeling, aan dit verlangen voldoen de, las bet volgende „Mijnbeer Delcour, „Ik heb de eer u te beriobten, dat eene „naaste bloedverwante, uw tante, Mevrouw „Adelaide Fremont, geboren Delconr, te Pa- „rys verblijvende, daar schielijk komt te over lijden. Och arme 1 onze goede tante is dood kreet bedroefd bet meisje en een tranenvloed ontsprong hare blauwe oogeD. De jongeling las voort „Daar ik met de uitvoering vun haar eigen- „handig testament werd belast eu hetzelve „komt geopend te worden, kom ik u berich tten, dat Mevrouw Fremont u en uwe znster „een legaat van drieduizend frank beeft nage nieten, welke som gy ten mijnen kantore knnt „komen ontvangen, Nieuwlandstraat, ter stede. »U groetende met hoogachting, blijf ik „Uw dienaar, Hkctor Durval, Notaris.» De jongeling zweeg en zag zyne zuster aan die nog bare tranen niet weerhouden kon en met schorre stem ontvielen bem deze woorden Van gansch baar fortuin slechts drie dnizend frank, aan wien gaf zy bet overige zitting nemen. Het eere-voorzitterschap van het eere comité, werd opgedragen aan den Com missaris der Koningin in de provincie Mr. A. E.J. Baron van Voorst tot Voorst, het voorzitterschap aan den Burgemees ter van Tilburg, den heer G. Raupp. Het lidmaatschap aanvaardden o.m. de Eerste Kamerleden Jhr. P. v. d. Does de Willebois, Mr. W. van Lanschot, W. Prinzen, Mr. A. Smits en Jhr. Mr. F. Verheijen; de Tweede Kamerleden A. H. A. Arts, Jhr. I. v. d. Berch van Heemstede, Mr. J. van Best, W. Bo- gaardt, Mr. Th. Duynstee, A. Fleskens, Mr. D. Kooien, Mr. J. Loeff, Jhr. Mr. O. van Sasse van Ysselt, A. v. Vuuren en B van Vlijmen de leden van Ged. Staten Mr. M. van Dam, H. Mol en Jhr. Mr. Th Smits van Oyen deleden der Prov. Staten H. van van Leeuwen, B. Mutsaers, Jhr. Mr. E. Verheijen en M. J. Willekensde Wethouders van Tilburg, de Burgemeesters en Voorzitters der Kamers van Koophandel In de groot ste gemeenten de Voorzitter der R.K. Journalistenvereniging, de heer J. B. Vesters en nog tal van andere plaatse lijke en niet-plaatselijke autoriteiten. Van verscheidene dezer mannen, het zij met dankbaarheid gememoreerd, on dervond het hoofd-comité grooten steun. Bijzonder mag hier met lof gewaagd worden van de sympathie, welke ZExc. de Commissaris der Koningin, met woord en daad heeft getoond te gevoelen voor de Tilburgsche Tentoonstelling. Z.Exc. Minister Talma toonde zijne bijzondere belangstelling door er evenals den vorigen keer welwillend in toe te stemmen, de tentoonstelling plechtig te komen openen, terwijl eindelijk de kroon op het werk werd gezet, door het be richt, dat H. M. de Koningin den wensch heett te kennen gegeven in den loop der maand |uli, in hoogst eigen persoon de tentoonstelling in oogen- schouw te willen nemen. Waar de hoogste regeerlngspersonen in den lande op deze wijze toonen de Tilburgsche tentoonstelling te beschou wen als een gebeurtenis van beteekenis, daar lijdt het wel geen twijfel of duizen den anderen zullen dit voorbeeld volgen. En dat die allen niet teleurgesteld zullen worden, daarvoor hebben de on- Och, broeder lief, dat moet wel het minst van onze bekommering zyD. Wat droe vig nieuws 1... die goede tante dood I... och ik ben nog gansch aangedaan 1... Zeker smart bet mij ook diep, lieve zus ter, die droevige tijding te moeten vernemen, maar onze tante was reeds ond en ziekelijk, zij moest toch eens sterven, maar dat zy ons, hare twee naaste bloedverwanten, de kinderen haars broederB, zoo vergeten heeft en ons zoo weinig schenkt, dat is my onverklaarbaar 1 Ik wilde toch eeos weten, wie de fortuin kreeg en de erfgenaam is, die ons den rijkdom voor den neus wegkaapt. Maar Fritz, gij rekeüt de drie dnizend franken niet, dat is ook eene heele som Och Kegina, wat zyn driejdnizend fran ken I och kind lief, die zijn zoo gauw ver teerd. Nu Frits en dan V kunnen wij niet wer ken 7 zijt gij geen goed schilder, wiens werkeu reeds velen hebben bewonderd Maar die niet werden verkocht, morde de schilder moedelooB. Dat zal komen broeder, werk betrouwend en moedig voort. God leeft die 't al geeft en Hy weet het best, wat wy tot ons gelnk be hoeven. Dat onze goede tante ons baar gan scbe fortuin niet schonk, kan nog voor odb geen ongeluk zijn en wie weet moet ods dit niet tot gelnk strekken Laat ons liever wer ken met yver en vlyt, met moed en levens lust, laat het kunstvuur dat u door de ziel gloeit vrijen loop en schep en schilder mees terstukken, die nwen naam moeten beroemd doen worden en de ionige vrengde, het ware heil geven moeten, dat geen rijkdom, noch geld noch gond n kunnen bezorgen. En 't lieve meiBje stond daar schoon en als met eenen glans van begeestering omgeven en haar woord deed des schilders boezem vrengdig kloppen. (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1