Dagmeisje, Timmerlieden Uitpoetser Volontair Agent-Bierbottelaar IGENT-BIERBDTTELJUR, Kindermeid Abonneeit U op dit Blad N. van Blerk HET ZUIDEN Lederwaren Buitschlaad. Gemengd Nieuws Kleine Advertentiën. of jongste bediende AFBRAAK Van Blerk's BRANDKASTEN. A F. C, R00THAERT Firma Wed. Tielen Portugal. Advertentiën. GEVRAAGD gevraagd, GEVRAAGD M. KLERKS, Stoom-bil j artfabriek De grootste sorteering in demermentle tentoonstellingsmannen sa men met den architect, den heer A. M. Lejeune te Tilburg gezorgd. Zij hebben aan den Bosschen weg eeD gebouwen-complex doen verrijzen mas saal en Indrukwekkend, In een bouwtrant herinnerend aan den antieken. Zonder een bepaalden stijl te kiezen en zich daaraan streng te houdcu heeft de ontwerper met behoud van eeue vooropgezette bouwwijzezooveel mogelijk variatie willen brengen in de verschillende gebouwen. Van eentonigheid is dan ook hoegenaamd geen sprake. Op sommige gebouwen verheffen zich reusachtige, bronzen koe pels, waarvan de vorm eenigszins doet denken aan den Moorschen bouwtrant, terwijl weer andere gebouwen groote ronde, zich wijd uitbogende koepels tot dak hebben, terwijl b.v. de machinezaal, het onderwijs-pavlljoen en de Tilb. af- deeling bij eene sobere strenge uit oc- ring, zijn versierd met keurige attieken en sierlijke beeldengroepen. De kleur der gebouwen Is gehoudeu in crême-wlt, de lijstwerken z n en profiel afgezet met een goudgele tint, terwijl de decoratieve verslering, zooals kapiteelen, basementen enz. verguld zijn. Ook aan den tuinaanleg is bijzondere zorg besteed. Prachtige mozaïk perken met zeldzame, heerlijk, geurende, uit sluitend paarse bloemen, wuivende pal men en cypressen, frissc'ne groene gazons, vindt men er. Een kunstig bewerkte fontein zal haar duizendkleurig fleuressineerend water 30 M. hoog opwerpen en doen neerstorten is een gemetselde baksteenen basin van 30 M. diameter, terwijl aangename stof vrije wandelpaden het ruim 4 H.A. groote terrein in symetrische orde zullen door kruisen. De electrische verlichting van het ge heel zal meer dan schitterend zijn. Langs alle lijnen der hoofdrestaurant zullen lampjes van 10 kaarsen sterkte worden aangebracht, terwijl alleen de 30 M. hooge suikerobelisk 1000 van diezelfde lampjes zal bevatten. Het terrein wordt verlicht door 70 booglampen ieder van 1000 kaarsensterkte. Ziehier een vluchtigen indruk van het terrein zelf, zooals men dien krijgt wan neer men de hoogsteenvoudige ingang binnentredende zijn blik rondwerpt. Be zien we nu nog even de gebouwen zelf en iets van het kostelijke wat er in is. Links van den ingang treft men aller eerst aan het secretariaat, waarin mede ondergebracht het post-, telegraaf-, en persbureau, telefooncel en ontvangstzaal. Aan dit gebouw, van waaruit „de nooit* rustende werkzaamheid gaat, waarmede het Hoofdcomité onvermoeid de draden heeft gesponnen, die dit weefsel van zoo- veler energie en vindingrijke kracht tot een kleurig patroon vol schoonheid en afwisseling heeft samengeweven,' is eeni- ge meerdere zorg en luxe besteed voor al de Attische zuilenrij maakt een heel aardig effect. Tegenover het secretariaat is gelegen de reusachtige Machinezaal ter groote van 4500 vierk. M. Om uiterlijk haar bestemming te laten zien en tevens om eenige variatie te geven bij de andere gebouwen, zijn hier ruime ingangen ge bouwd ingericht als hal, waar de be zoeker desverklezend enkele oogenblik- ken kan pauseeren tusschen heerlijke pianten. Ten einde de facade ietwat te kunnen breken is een winkelgalerij aan gebracht, welke door de goede zorgen der huurders smaakvol is aangekleed. Het machine-wezen is hier in den uit- gebreidsten zin vertegenwoordigd door eee 90 tal inzendingen uit binnen- en buitenland. En hoewel de inzendingen zich nu niet bijzonder leenen tot luxuese decoratie, is de aankleeding toch vroo- lijk en net. Langs de Kegelbanen, waar groote wedstrijden zullen worden gegeven en het Volksrestaurant, een collonade, bereiken we de Kunstzaal, die uiterlijk al aanstonds den indruk geeft van een kunsttempel, eensdeels gewijd aan de beeldende en anderdeels aan de oratori sche kunst. Hier is een kunstverzameling bijeen gebracht, die naast de Bossche kunsttentoonstelling mag genoemd wor den als een der voornaamste welke den laatsten tijd werden gehouden. Niet min der dan 212 levende Hollandsche mees ters, beeldhouwers en schilders, expo- seeren hier hunne kunstwerken. De Brabantsche Kamer, die aan de kunstzaal grenst vormt een typisch stuk Brabantsch leven. Schilderstukken van oud-Brabantsche meesters sieren het knusse >boerendeel«. In het front van het terrein is gele gen het hoofdrestaurant met feestzaal, een machtige collonnade, met majestueu ze koepel, die vooral 's avonds omstraald door een zee van licht een overweldi genden indruk zal maken. Wanneer H. M. de Koningin de ten toonstelling bezoekt, midden Juli, zal hier een courzaal worden ingericht waar H. M. zal >theeëa« en audiëntie houden. In de feestzaal die 600 menschen kan bevatteD, worden verschillende congres sen gehouden en hebben voortdurend operette- zang- en muziekuitvoeringen plaats. We komen eindelijk aan de Nijver heidszaal een complex van vier zalen Tilburgsch palviljoen, Noord-Brabantsche afdeeling, Nederlandsche afdeeliog en Onderwijszaal. Dit gebouw beslaande een oppervlakte van ruim 5200 vierk M. geeft een geheel anderen indruk dan de machinezaal, en dit wel om zijn ei genaardige ligging en omdat uit den aard der zaak de bestemming ook ge heel anders is. Iedere afdeeling heeft een afzonderlijke entrée dienende tot hal. In het midden van dit reuzencomplex ver rijst eeo koepel waarboven een klokke- toren met Westmlnster-carrillon. Het aantal inzendingen bedraagt hier ongeveer 180, benevens nog 22 in de On derwijs-afdeeling. Het zou ons voor heden te ver voeren wanneer we de verschillende inzendingen moesten be spreken. Dit alleen willen we er wel van zeggeD, dat de collectie in-zendingen zoo veelvuldig en uitgebreid is, dat men zich schier geen industrie kan bedenken, die hier niet hare producten exposeert. De ouderwijs-afdeeling, waarover we dezer dagen reeds iets meer mededeel den, geniet de eer de bijzondere belang stelling gaande te maken van H. M. de Koningin, wat ongetwijfeld de ouder- wijs-commissie beeft aangespoord nog meer hare bijzondere zorg aao deze af deeling te wijden. Hiermede zijn we gekomen aan het einde van onze vluchtige wandeling over het tentoonstellingsterrein. Opgemerkt zij nog, dat al'e gebouwen geheel vol zijn en dat in tegenstelling met de meest andere tentoonstellingen, alles volkomen in gereedheid is geko men. De laatste werkman heeft gisteren avond het terrein verlaten zoodat alles hedenmorgen tot ontvangst det duizen den bezoekers gereed was. Aan gelegenheid tot ontspanning zal geen gebrek zijn. Daar is vooreerst de z.g. Bloemenstad. De naam zegt reeds wat er de hoofdtoon zal vormen bloe men in al haar geur- en kleurrijkheid, omzoomeode een prachtvijver met heer lijken foutein, afhangende van de daken der gebouwen, vullendë de glooiende taluds en de weelderig aangelegde pai- ken. In een woord bloemen in een rijk dom en pracht waarvan men elders de weerga moeilijk vindt. Verder gezellige, rijk gedrapeerde eet- en drinkgelegen- heden, een bioscooptheater, een Itali- aansche muziekkapel enz. Een zee van licht, uitstralende uit 12000 electrische lampjes zal bij avond hier een ongekend feeëriek schouwspel opleveren. EenLuna- park bevattende tal van kermis-verma- kelijkheden, w.o. het beroemde circus Hagenbeek, alsmede een sportterrein waarop gymnastiek-wedstrijden, vlieg-de- monstraties, concours-hippique enz. zul len gegeven worden.... ziedaar wat den bezoeker wacht wanneer hij zijg tol aan het nuttige gedeelte heeft gebracht. Wie het geheel aanschouwt zal moeten erkennen, dat het den bouwmeester, den heer A. M. Lejeune alle eer aandoet en dat over het algemeen degenen die de leiding hebben een werk hebben ge wrocht, dat getuigt van kracht en onder nemingsgeest. Heden-middag ten 2 uur heeft de otficieele opening van de Tilburgsche Tentoonstelling plaats gehad. Toen we vroeg in den morgen even een kijkje namen om te zien of alles voor de opening gereed was vonden we het terrein der Tentoonstelling in vol ornaat. Van alle gebouwen wapperde fier en breed uit de nationale driekleur met daarnaast de vlaggen der onder scheidene exposeerende natiën, de fon tein wierp haar kleurige waterstralen 30 M. de lieve zon tegemoet.... in één woord het was een prachtig, kleurrijk tafereel dat het terrein bood. Binnen snorden reeds de machines en troffen anderen in de Nijverheidszaal de laatste schikkin gen ieder om zijo >stand« een zoo fleu rig mogelijk aanzien te geven. De gasten konden komen 1 Na het middaguur kwamen langzamer hand de genoodigden opdagen en ver spreiden zich over het terrein als om even te inspecteeren. Dat gaf een heele bewegelijkheid. Onder de aanwezigen be merkten we o.m. op Z. Exc. Mr. A. Baron van Voorst tot Voorst, "Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, den heer G. R. C. M. Raupp, burgemeester van Tilburg, het geheele hoofdcomité boven voornoemd, benevens verschillende Eerste en Tweede Kamer leden en andere leden van het Eere- Comité. Velen dezer waren van hunne dames vergezeld. Te ongeveer kwart voor 2 uur ver scheen Z. Exc. Minister A. S. Talma,in gezelschap van den heer A. H. A. Arts, het 2de Kamerlid voor Tilburg, te wiens huize de Minister den lunch had gebruikt. Na de gebruikelijke voorstelling en verwelkomming begaf het gezelschap zich naar de net versierde feestzaal waar de openingsplechtigheid zou plaats vin den in tegenwoordigheid van een talrijk en uitgelezen publiek. Nadat alle aanwezigen gezeten waren, hield de voorzitter van het hoofd-comité de volgende rede Excellentie HoogEdeIgestrenge Heeren* Dames en Heeren. Het is mij een buitengewone voldoe ning en eene hooge eer, dat ik U allen hier welkom mag hetten en danken voor de bereidwilligheid waarmede U aan de uitnoodlging van het Hoofd-Comité hebr gevolg gegeven, om de opening dezer tentoonstelling bij te wonen. In het bijzonder echter Zijne Excel lentie Minister Talma die nu ten tweedep male in vier -jaren tijd naar onze nijvere stad is willen komen om door de daad de opening een officieele wijding te geven aan het pogen van een groep Tilburgers om door het houden eener grootsch op gezette tentoonstelling, handel, nijverheid en kunst hunner stad een stap verder te brengen op den reeds ingeslagen weg van bloei en vooruitgang. Want dit, dames en heeren, is ook thans weer het doel van het tentoon- stellings-comité, dat bovendien de gele genheid van de herdenking onzer hon derd-jarige onafhankelijkheid aangreep, om ook de stad van Willem II een waardig aandeel in de algemeene Neder landsche feestvreugde te geven. Het Hoofdcomité hoopt van harte dat de pogingen tot dat alles zullen zijn ge slaagd. Wij laten het aan uw oordeel over, wanneer wij aanstonds zullen rondgaan op de Tentoonstelling, en ik durf ZExc. den minister daarom verzoeken deze in ternationale tentoonstelling 191 3 Tilburg wel te wfllen openen. De Minister Talma verklaarde vervol gens in eene keurige a 1' improviste uit gesproken rede, de Tentoonstelling voor geopend Nadat de eere-wijn was rondgeschon- ken werd gezamenlijk een rondgang ge maakt over de tentoonstelling, waarbij alle afdeelingen alsook de Bloemenstad werden bezocht. Te 3 uur werd de Tentoonstelling voor het publiek opengesteld en kwamen dui zenden bezoekers zich voegen bij de reeds aanwezigen. Hedenavond te 6 uur wordt aan Z. Exc. Minister Talma een feestmaaltijd aangeboden waarbij zullen aanzitten de leden van het Hoofd-Comité en het Eere-Comité Minister Talma vertrekt heden-avond te 8 35 uur weer naar de Residentie. van het keizerpaar en de verdere familie van keizer Wilhelm deelnamen. De keizer is o.a. door de technische hoogescholen van Aken en Weenen tot doctor honoris causa benoemd. Vandaag vangen de eigenlijke feesten aan, waarvan we het programma al heb ben meegedeeld. Duizenden vreemdelingen zijn naar het versierde Berlijn gekomen. Verscheidene personen, die gekwetst werden bij de op het San Pedroplcin te Lissabon gepleegden bomaanslag,hebben een operatie moeten ondergaan. Twee der getroffenenen zijn bezweken. De vermoedelijke dader, Valerio, was uit het arsenaal wegens ongeschiktheid ont slagen. Hij moet gewichtige bekente nissen hebben afgelegd. 's Keizers jubileum. Met trots en vreugde herdacht het Duitsche volk gisteren den 25sten ver jaardag van de troonsbestijging van keizer Wilhelm II. Alle vorsten en staatshoofden en ook de paus hebben hem gelukwenschen eo uitingen van vereering gezonden. De keizer, 27 Januari 1859 geboren is thans 54 jaar oud. 27 Februari 1881 trad hij in het huwelijk met prinses Au gusta van Sleeswijk Holstein, geboren 22 Oct. 1858. Uit dit huwelijk zijn gespre ten 6 zonen en een dochter. Zijn oudste zoon, kroonprins Wilhelm, die rnet prin ses Cicilie van Mecklenburg is gehuwd is thans 31 jaar oud en zelf reeds vader van vier zonen, zoodat de troonsopvol ging in geen land ter wereld beter ver zekerd is dan in Duitschland. Keizer Wilhelm is vooral een militair vorst gebleken, doch nimmer heeft hij zijn belofte geschonden, in het manifest afgelegd, waarmede hij zijn troonsbestij ging aankondigde >Op den troon mijner vaderen geroe pen, heb ik de regeering voor het oog van den Koning der koningen aanvaard en Gode beloofd, naar het voorbeeld mijner vaderen, een rechtvaardig en mild vorst te zijo, vroomheid en vreeze Gods te plegen, den vrede te beschermen, 's lands welvaart te bevorderen, voor armen en bedrukten een helper, voor gerech tigheid een trouw bewaker te zijn.» De Duitsche bladen betoosten denjju- bilarls in kolommenlange artikelen. En in alle steden, alle dorpen van het Duit sche rijk, doch ook in alle plaatsen van het buitenland, waar Dulschers wonen, zijn feestelijke samenkomsten gehoud'd, om het zilveren jubilé van den vorst te vieren. Zooals telegrammen reeds gemeld hebben, begon de groote rij feestelijk heden, in Berlijn georganiseerd, Zaterdag reeds. Duizenden borstbeelden ziet men in Berlijns straten. In de schouwburgen hebben kostelooze volksvertooningen plaats. Telkens hoort men een hoch op den keizer of wordt staande het volks lied gezongen. Gisteren was het ook de sterf dag van 's keizers vader, keizer Friederlch. Vandaar, [dat het feest van gisteren in hoofdzaak een godsdienstige wijding had. In alle kerken van Berlijn en Potsdam werden hnrdenklngsdlensten gehouden. De keizer en de keizerin waren in de z.g. Garnizoenskerk. Voorts waren aanwezig prins en prinses Ernst August, de hertog en hertogin van Brunswijk Lüneburg, alle kinderen van den keizer behalve de kroonprins, die eerst heden kan aankomen. Ook de verdere familie van den keizer, met uitzondering van de koningin van Griekenland, was tegen woordig. Op het graf van keizer Frledrlch wer den kransen neergelegd. Om één uur had er bij den keizer een familiediner plaats, waaraan de kinderen Ernstig auto-ongeluk. Op den N.Z. Voorburgwal te Amster dam heeft Zondagmorgen omstreeks acht uur een droevig ongeluk plaats gehad. De 25-jarige juffrouw Betsy Voorhuyzen, wonende in de St. Luciensteeg, werd bij het oversteken der straat door een in volle vaart aankomende auto van de Atax-Maatschappij gegrepen. Zwaar ver minkt werd zij, volgens de Msb., opge nomen en per auto brancard naar het Binnengasthuis vervoerd. Bii aankomst aldaar bleek zij reeds overleden te zijn. Verschillende oogge tuigen verklaren, dat den chauffeur geen schuld treft. Tragisch einde. Een grasmaaier uit Assen, werkzaam bij den heer M. Zijp, veehouder te Beem- ster, had de onvoorzichtigheid te drin ken uit een kruik met een aftreksel van Thamas Bigg. Onder het drinken bemerk- 'e de veehouder dat de inhoud geen drinkwater was, en waarschuwde den maaier niet meer te drinken. Wijl het dezen echter goed smaakte, lette hij er niet op. Spoedig daarop wel hij onwel Dr. Lubsen uit de Beemster achtte over brenging naar net ziekenhuis gewenscht. Alle pogingen om den man te redden bleken vruchteloos. Na hevig lilden over leed de man, volgens de Msb. een vrouw en acht kindereu nalatende. Een kameel op hol. BRUSSEL, lóïunl. Een kameel ver oorzaakte gisteravond om tien uur in het Luua»park een ware paniek. Het dier, dat door een meisje met slagen van een parasol geplaagd was sloeg op hol en doorliep het park in alle richtingen, stoelen en tafeltjes omver werpend. Ach tereenvolgens beproefden vier personen het dier te bestijgen, maar werden allen weer uit het zadel geworpen. Ten slotte drong het dier, dat voortdurend woe dender was geworden, een café binnen en wierp alles wat het in den weg stond omver. Een geweldige paniek ontstond, in den loop waarvan vijftien personen gewond werden. Drie van hen hadden een been gebroken. Slechts met de grootste moeite kon men zich ten slotte van het woedende dier meester maken GEVRAAGD, voor direct een Zool- leerstanzer. AdresN. V. Stoomschoenenfabriek v/h JOS. GROENEN, Besoijen. 4959 TE KOOP aan spotprijs, een zoo goed nis nieuwe hoogkar. Te bevragen fi-ma Wed. VAN HILST- van den Dungbn, Waalwijk. 4960 Pe Heer en Mevrouw CHARLES HOFF- MANS-Zijlmans hebben het genoegen U kennis te geven van de geboorte hunner dochter MARIA. Waalwiik, 15 Juni 1918. 4958 in een klein gezin een flink, net goed kunnende werken. Waar zegt de Uitgever. 4955 bij H, MICHAEL ZONEN te I oonscheüdijk bij Kaatsheuvel. 4943 Een bekwaam gevraagd welke alle werk netjes kan afwerken. Bij Gebr. v. d. MEERAKKER, Schoen fabriek, Aalst bij Eindhovenvoor gehuwde personen woniDg disponibel. 4942 z.g.g. onnoodig zich aan te melden. ten kantore der Firma VAN GEND LOOS, H. Colignon& Cie., te Waalwijk. 4950 Eene goede hand schrijvende. Aanbiedingen schriftelijk. direct of 1 Aug. e.k. voor Waal wijk en Omstreken, een voor den verkoop der diverse biersoorten op fust en per flesch van de Stoombierbrouwenj «DE KRANb« te Utrecht. Brieven franco aan voornoemde Brouwerij. 4981 N.B. Bestaande clientèle. Tegenwoordige agentde Heer J. v. HELVOIRT. Dagelijks uit de hand a contant geld te koop woonhuis van de DAMES WITLOX te Waalwijk, zooals een groote partij pannen, plnvuizen, Namensche tegels, ateenen, harde straatklinkers, marmeren schoorsteenmantels, kokers, zinken goten met afvoerbuizen, nodeu gasleidingen, pompen met gootsteenen alpgebinten, ribben en zware balkeD, plan- en, kozijnen met ramen en deureü. porte- krifé^s, trappen, alle geriefhout enz. enz. Te bevragen op het werk en bij SLOOFER TE DRÜNEN. 4878 GEVRAAGD te Eindhoven tegen 1 Augustus een nette R.K. of eenvoudige juffrouw, niet be neden de 23 jaar, goed kunnende naaien, stoppen en strijken, reeds meer in dergelijke betrekking werkzaam geweest zijnde. Frc. br. lelt. H. B. boekb. GEZ. WIJN, Eindhoven. 4996 Waarborgen tegen BRAND en INBRAAK Vraagt offerte. 1139 Brandkasten fabriek. TILBURG TILBURG. Neem onze geruischlooze bil- larts, geen trilling, geen bandge- 1 uid,^absolute stabiliteit. als: HANTA8CHJES, CITYBAGS, ACTfy TASSCHEN, BANKNOTENTASSCHEN; MUZIEKTASSCHEN COLLEGEMAPPEN SCHRIJFMAPPEN, PORTEFEUILLES, SIGAREN- SIGARETKOKERS, PORTE MONAIES, PORTRETETUI, VISITE BOEKJES, vindt men bg

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2