rFweede Blad. VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar IQI2. Provinciaal Nieuws Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit Blad abonneeren ontvan gen de tot dien datum ver sch ij nende nummer s GRATIS. De Verkiezingen. NUMMER 49 DONDERDAG 19 JUNI 1913. 36e JAARGANG AIgemeene Beschouwingen. In tegenstelling met 1910 en 1911 mag 1912 voor onze gemeente en om streken tamelijk gunstig heeten. Wel gaf ook 1912 niet geheel en al, wat men redelijkerwijze er van had mogen en durven verwachten, doch de uitkomsten waren, tijdsomstandigheden in aanmer king genomen, over het geheel bevre digend, Betreffende den toestand der schoen en lederindustrie herhalen wij hier de woorden door den Voorzitter der Kamer gesproken op de vergadering van 11 Maart 1913, waarbij deze, der traditie getrouw, in zijn retrospectief overzicht onder meer het volgende zeide „De schoen- en lederindustrie, een der voornaamste bronnen van volksbe staan in deze streek, doorleefde in het eerste halfjaar van 1912 een moeilijk tijdperk. Tengevolge van het ongunstig voorjaarsweer vond het schoenwerk niet den gewenschten aftrekvoegt men hier bij de stijging van bijna alle ledersoor ten en fournituren, de duurdere levens omstandigheden, den hoogen geldstan- daard, dan kan het geen verwondering baren, dat ook wij niet van faillisse menten en accoordaanbiedingen geheel verschoond konden blijven. Gelukkig bleken de onheilen toch ten slotte niet zulke groote afmetingen te hebben aangenomen als men aanvanke lijk vreesde, terwijl de loskomende werk lieden vrij spoedig plaats vonden bij andere patroons. De tweede helft des jaars zal in de annalen der ledernijverheid geboekstaafd worden door een nooit gekende stijging der ruwe huiden. Deze omstandigheid heeft natuurlijk op de eerste plaats zeer nadeelig gewerkt op de uitkomsten der lederfabricage. De leerprijzen, hoewel langzamerhand stijgende beantwoorden in verre na niet aan de enorm hooge huidenmarkt. Maar toch, de uitbreiding der machinale schoen- en lederfabrieken in Waalwijk en omstreken levert het bewijs, dat onze vooruitstrevende fabri kanten vertrouwen in de toekomst be zitten. Aan vermeerderend binnenlandsch de biet, maar vooral aan toenemenden uit voer danken de schoenfabrikanten dat in het tweede half jaar de resultaten in veel opzichten de verwachting overtrof fen. Er heerscht in den volsten zin des woords gestadig toenemende bedrijvig heid, zoodat zoowel vrouwelijke als man nelijke arbeiders volop werk genoten tegen hooge loonen, terwijl er op ver schillende fabrieken met overuren ge arbeid werd. Enkele goedwillige en-be kwame gezellen, die eerst meenden dat het hun elders beter zou gaan, kwamen dan ook weer bij hunne vorige patroons solliciteeren en werden geredelijk op genomen. Ook op de looierijen en leer fabrieken werd geregeld druk gewerkt. In zake in- en uitvoer van buitenland- sche ledersoorten en fournituren, exo tische huiden en vreemde looimiddelen, zoowel als in buitenlandsche machine- riën gaat hier in het centrum der be trokken industriën zeer veel om, terwijl 1912 naar wij vernemen weer hoogere omzet-cijfers te aanschouwen zal geven dan vorige jaren. En aangaande andere takken van han del en nijverheid, landbouw, veeteelt, of hier gevestigde instellingen lezen wij verder »De graanhandel was dit jaar niet on- voordeelig. Landbouw en veeteelt onder vonden vooreerst nog de naweeën van de bekende geheerscht hebbende vee ziekte, daarna liepen de veeprijzen ech ter sterk op. Het grasgewas leverde een buitenge woon goed beschot doch de vele regens in den nazomer veroorzaakten schade aan den graanbouw en de weierij, waar door de hooge veeprijzen een tQdlang een gevoelige daling ondergingen. Er worden hier van verschillende zij den op flinke schaal proeven genomen om akkerland aan te wendeu voor tuin- bouwondernemingen naar meu van des kundigen verneemt is de grond in onze plaats daarvoor bijzonder geschikt. De groenten- en vruchtencultuur belooft voor onze gemeente eene belangrijke bron van inkomsten te worden. Ook op winkelgebied mogen wij van vooruitgang spreken, verschillende win kelhuizen werden vergroot of nieuw ge bouwd. In de bouwvakken heerschte voldoende bedrijvigheid. Het -post- en telegraafkan toor, het correspondentschap der Neder- landsche Bank, de expeditie-onderneming van Gend en Loos, deze laatste als fac torij bij de Staatsspoorwegen, waar het goederen- en personenvervoer voortdu rend toenemende is, wijzen allen ml* of meer op vooruitgang. Hetzelfde kan ge zegd worden van het vervoer der Hol- landsche Buurtspoorwegen en van onze scheepvaart, terwijl de week- en jaar markten druk worden bezocht. Dank zij de ijverige bemoeiingen der Gezondheids commissie en de nuttige instelling der N. V. Waterleiding-Maatschappij »de Langstraat* te Waalwijk, heeft zich onze gemeente omtrent den algemeenen ge zondheidstoestand niet te beklagen. Tot onze groote teleurstelling moeten wij er andermaal op wijzen, dat de in uitzicht gestelde Rijksvakschool voor het Leerlooiers- en Schoenmakersbedrijf nog steeds op zich laat wachten. Laten wij hopen en vertrouwen,dat de gerezen bezwaren weldra eene gunstige oplossing mogen erlangen. Wij hebben feitelijk hieraan niet veel meer toe te voegen eu zouden hiermede dus kunneu volstaan, ware het niet, dat wij. aan het slot onzer algemeene be schouwingen, sinds jaren gewoon zijn enkele regelen te wijden aan de werken van den Nieuwen Maasmond, die voor onze gemeente en omstreken van over wegend belang mogen heeten. De toestand aan het Drongelsche Veer is behoudens kleine aanmerkingen zeer goed. Een buitengewoon druk gebruik wordt van dat veer gemaakt door de bewoners van Drongelen, Eethen, Baby- loniënbroek, Meeuwen, Dussen en de andere plaatsen uit het Land van Heus- den en Altena, voor de welke onze week en jaarmarkten eene voorname afzet- plaats voor hun vee en landbouwpro ducten vormen. Doch ook buiten deze markten worden onze gemeente en om streken trouw door de landbouwers en tuiuders, vee en paardenfokkers uit ge noemde streken bezocht, en wederzijds is er veel verkeer naar het Overland uit de Langstraat. Dit verkeer wordt verder door den goeden toestand der grintwegen naar Doeveren en Drongelen waarvoor onze Kamer steeds geijverd heeft, niet weinig bevorderd. Het afwaterings- en vloeiingskanaal schijnt mede volkomen aan zijne bestemming te beantwoorden. Wij vertrouwen daf, wanneer ook onze Waalwijksche haven iu betereu toestand gebracht zal zijn, de scheepvaart nog beduidend zal toenemen, zelfs al zullen een of meer booten der H. B. M. haar aanlegplaats naar Heusden verleggen. Waalwijk toch, het centrum der nijvere, goed bevolkte Langstraat is te goed ge legen en van te groot industrieel en commercieel belang, dan dat dit verlies niet gecompenseerd zou worden door nieuwe stoombooten, die een der beken de Maatschappijen, na uitdieping der haven, hier in de vaart brengen zal. Van de havenverbeïeriug gesproken, brengen wij in herinneiing, dat door het Gemeentebestuur aan Ged. Staten etn gemotiveerd adres is gezonden om Pro vinciale subsidie te verkrijgen. Ouze Kamer heeft dat verzoekschrift kracht dadig gesteuod. Wij mogen vertrouwen dat deze zaak met een gunstig preadvies van Gedeputeerde in de a.s. zomerver gadering der Staten een goed onthaal zal vinden Met gerustheid zien wij dan ook de toekomst te gemoet en zou het waarheid blijken, dat binnenkort hier één of meer inrichtingen voor de uitoefening eener nieuwe industrie zullen verrijzen dan zal hierdoor voldaan worden aan een sinds vele jaren door onze Kamer ge koesterd verlangen, een verlangen dat op alleszins redelijke gronden steunt, daar onze gemeente, wij herhaalden het te over, alle mogelijke voordeelen tot de vestiging van nieuwe industrieën biedt. En thans meenen wij te mogen verwijzen naar de volgende bladzijden, waar de meeste der hier slechts terloops aange haalde zaken meer breedvoe ig behan deld zullen worden Leerlooierijen. De leerlooierijen doorleefden in 1912 een zeer moeielijk tijdperk. Reeds in 1911 klaagde men terecht over de ab normale hooge huidenmarkt, waarmede de lederprijzen lang niet in overeenstem ming waren. En toch weken de huiden- prijzen in dat jaar niet noemenswaardig af van die in 1910. En paar francs hoogstens op de 50 KG. kan zoo'n groot verschil niet uitmaken, maar feit is het, dat sinds 1890 do huidenprijzen schier elk jaar met een grooter of kleiner be drag stegen, terwijl de ledernoteeringen die opgaande beweging slechts van verre en schoorvoetend volgden. Een opslag echter als de hulden in de tweede helft van 1912 bekwamen, mag voorzeker een unicum in de annalen der lederin dustrie heeten. Wel hebben wij dergelij- ke'rijzingen meermalen gekend, doch dan vonden zij in hun grond geheel andere omstandigheden, nl. in den speculatie geest der groothandelaren, terwijl thans de reden vooral dient gezocht in eene te groote behoefte aau huiden, benoodigd voor tal van nieuwe takken van industrie. Tot goed begrip van den huldigen toe stand der leerlooierijen willen wij eens naast elkander plaatsen de jaren 1894 - 1895 en 1911 12, die wat de prijs- verhooging der huiden betreft, met el kaar om den voorrang strijden. Laagste koers 1KM. Hoogste 96 Hooger. Salad, ossen frs. 52 frs. 82 57 pCt. ossen koeien 34 72 112 Rio Grande ossen fr. 51 80 37 Droge Bahia's 59 95 60 Rio Janeiro koeien 26 60 130 id. osseu fr. 35.50 65 83 Laagste koors* 1911. Hoogsto 12 Hooger. Salad, ossen. frs. 92 frs. 127 38 pCt. koeien 81,50 110 35 Rio Grande ossen 92.50 124 34 Droge Bahia's fr. 125 175 40 Rio janelro koeien 67 87 29 id. oSsen 68,35 94 37 De sprongen in de eerSte rij over treffen wel verre die der tweede, doch men vergelijke even de hoogste koersen vam 1895 met de laagste van 1911 er. men zal zien,-hoe sinds de prijzen nog aldoor gestegen zijn. En hoe was de verhouding der lederprijzen in genoemde tijdperken? In 1895 betaalde men voor het beste zware zooileder oud systeem tot f0,95 ad f 1,10 per '/2 K.G. en in 1912 gedurende het najaar, toen de verhooging reeds was ingetreden, de- zel'de prijzen. Voldoende blijkt alzoo, dat 1912 over het geheel een slecht jaar voor de looierijen geweest is. Nog een andere omstandigheid kwam dien toestand verergeren. De sc'noenfabrikan ten, die nog in ongunstiger toestand verkeereu wat prijsverhooging van het schoeisel betreft, betrokken bij voor keur halzen, nekken en liezen. Deze kregen daardoor wel een belangrijken opslag, doch de croupons, welke den doorslag moeten geven, bleven Ver waarloosd. Het baart dus geen verwondering, dat meerdere looiers, in afwachting van be tere tijden, hunne productie aanmerke lijk verminderden, of wel hun bedrijf stop zetten. Voor de groote stoomleerlooierijen van het bekende vache-lissé, die in be gin 1912 ofwel einde 1911 groote con tracten op levering hadden gesloten, is de toestand natuurlijk meer bevredigend geweest Wij gelooven echter niet, dat velen hiervan geprofiteerd hebben, om reden iu zulke inconstante tijden als de lederindustrie thans beleeft, handelaars noch consumenten gemakkelijk bereid zijn op langen leveringstermijn te con tracteeren. Ook de looistoffen waren wederom duurder dan in 1911, zoodat ook daarop bij de looiing niets verhaald kon worden. Het doet ons genoegen te mogen con- stateeren dat onze lederfabrikanten, in weerwil der moeicltjke tijden, den moed niet verliezen, integendeel met alle kracht en volharding hun bedrijf voortzetten en verbeteren, wat wel blijkt uit de volgende o is verstrekte mededeelingen. Zoo schrijft de firma Van Tersel Witlox Co., die iu 1912 haar bedrijf belangrijk uitbreidde o.m.: sNiettegen- staande d e enorme stijging der ruwe waar is het afgeloopen jaar tamelijk gunstig geweest, omdat de looierij in het algemeen groote quantums huiden op levering gekocht heeft. De overtui ging, dat de prijsverhooging niet was toe te schrijven aan speculatie, doch aan toenemende lederbehoefteu voor diverse doeleinden, won meer en meer veld. Ook de Balkanoorlog, de uitbrei ding en aanvulling der ledermagazijnen der Europeesche Mogendheden vormen hoofdfactoren in het stijgende lederver bruik. De lederprijzen van afval en liezen, sinds jaren abnormaal laag, wegens de groote quantums van het aan de markt gebracht splitleder, stegen tegen het einde van 1912 met 30a40°/0. Nekken en croupons echter konden slechts een opslag van 15 a 20 °/0 erlangen. Vooral de prijzen der croupons zullen nog be duidend moeten stijgen om evenwicht te verkrijgen tusschen ruwe waar en gefabriceerd artikel. Daar de lederprijzen in het buitenland 10°/o hooger zijn dan in ons land, zal de looierij ook de prijzen met dit percentage moeten verhoogeo, om dit jasr met winst te kunnen door werken*. Met dit laatste gaan wij volkomen accoord. Uil Frankrijk b.v. meldt men ons, dat om het gewenschte evenwicht te verkrijgen, de prijs van het beste zwaar zoolleder zou moeten bedragen ongeveer frs. 5.25 of ongev. f 2.50 a f2.60 per K.G- De firma Gragtmans en Wiesman »De in het jaar 1911 reeds bestaande hooge huidenprijzen gelden in nog hoo gere mate voor 1912. Tegen het einde van 1912 stonden wij voor ongekende prijzen, die wel door niemand ooit ge droomd zullen zijn. In de eerste maanden des jaars bleek het onmogelijk de leder prijzen te verhoogen beter, hoewel nog lang niet voldoende, slaagden wij hierin gedurende de laatste maanden. Wij hadden het gansche jaar druk te werken, de verkoop ging vlug van de hand en er was geen voorraad.* De firma Delhayc Zoowel door de ongekend hooge hui- deumarkt als door beduidende verliezen, zagen wij ous verplicht onze productie in te krimpen. Hoewel ons artikel om zijne kwaliteit gemakkelijk aftrek vindt, denken wij er niet aan de productie te verhoogen, vooraleer er een betere ver houding tusschen huiden en leerprijzeu is ingetreden.* Was de toestand moeielijk voor de nieuw-systeem-looiers, voor hen, die geheel of grootendeels volgeus de oude methode looiden, waren de uitkomsten nog minder looneud. Slechts zij, die einde 1911 of in de eerste helft van 1912 inkochten, kunnen op bescheiden winsten rekenenvoor hen, die later ter markt gingen, is winst zoo goed als uilgesloten. Eeu en ander belet echter niet, dat het ouderwetsche zoolleder vervaardigd op de gerenommeerde inrichtingen der bekende firma's alhier, nog altijd gretig aftrek vindt en een zeer gewild handels artikel blijft. Bijzondere mededeelingen werden ons niet versttekt. De overleerlooierijen verkeeren over het geheel al in niet veel beteren toe stand dan de zoolleerlooierijen. Ook voor de overleerlooiers gelden natuurlijk dezelfde klachten betreffende de te hooge huidenprijzen. Daarbij wordt hun artikel vooral een nog scher per concurrentie door het Buitenland aangedaan, waar die inrichtingen sinds vele jaren bestaan en op groote, soms reusachtige schaal gedreven wo;den- In aanmerking genomen, dat de inrich tingen alhier van betrekkelijk recenten datum zijn, kan men niet ander? dan hulde brengen aan den durf en de energie der ondernemers. De firma van Door en-de Grecff, Stoom- lederfabriek van Chroom en kroonleder, bind-, naai- eu drijfriemen-croupons meldt ons >1912 maakte bij zijne voorgangers geen slecht figuur. In aanmerking ge nomen de overdure huiden, waren de financietle resultaten tamelijk bevredi gend. Da;r de consumenten zoo zacht- kens aan hoogere prijzen gewoon wor den, zien wij 1913 met vertrouwen tegemoet. jammer, dat de tariefvvet nog steeds op zich laat wachten*. Maar de geweldige actie van het anti- tariefwet-comité, de ophitsing tegen Rome, de verbrokkeling van rechtsche krachten, welke aanleiding heeft gegeven tot de vorming van velerlei kleine par tijtjes. dit alles heeft voorloopig belet, dat rechts bij de eerste stemming de meerderheid heeft gehandhaafd. Zal rechts bij de herstemming deze meerderheid, hetzij dan ook een kleine, alsnog verwerven Op het oogenbllk is 't moeilijk, hierop een horoscoop te trekken, maar wel zal het onzerzijds niet al te overmoedig .klinken, als wij als onze meening uit spreken, dat wij de herstemming met goed vertrouwen kunnen tegemoet gaan. 'De uitslag. Gekozen zijn 41 leden van de rech terzijde, 12 leden van de linkerzijde, ter wijl 47 herstemmingen moeten plaats hebben. Gekozen zijn 24 Katholieken, 10 Anti- Revolutionairen en 7 Christelijk-Histo- rischen, waaronder Ede, 7 Unie-Libe ralen, 2 Vrij Liberalen, 2 Vrijzinnig-De mocraten, 1 Socialist. Bij de stemming voor de periodieke verkiezing in 1909 waren gekozen 54 leden van de rechterzijde, 10 ledeu van de linkerzijde, terwijl 36 herstemmingen moesten plaats hebben. Gekozen waren 25 Katholieken, 20 Anti-Revolutionairen en 9 Christelijk- Historischec, 6 Unie-Liberalen, 3 Vrij zinnig-Democraten en 1 Oud-Liberaal. In herstemming kwamen 3 Katholie ken, 8 Anti-Revolutionairen, 8 Christe- lijk-Historische.D, 6 Vrij-Liberalen, 17 ULie-Liberalen, 6 Vrijzinnig-Democraten, 11 Sociaal-Democraten en één Christen- Democraat. In één district (Ede) kwam toen een Christelijk-Historische te staau tegen over een Anti-Revolutionair, in drie districten (Leeuwarden, Amsterdam III en Zaandam) kwamen Vrijzinnigen met Sociaal-Democraten in herstemming. In Assen stond een Vrijzinnig-Demo craat tegenover een Oud-Liberaal. Persstemmen. De tMaasbode* schrijft - In het late avondunr zijn bij dezen uitslag van de stembus nog geen breede beschouwingen te leveren. De eerste indruk welken ieder met zich naar huis heeft gedragen, is er zeker een van verwardheid. Ons volk, her en der getrokken, heeft zich bij deze stembus niet positief en geprononceerd uitgesproken. En deze situatie van onbestemdheid kan niet anders dan bij de herstemming rechts ten goede komen. Ieder rechtsche kiezer had zeker niet anders gewenscht, dan dat wij de vijftig hadden benaderd om bij de herstemmingen een beduiden de meerderheid te halen. De »N. R. Ct.« schrijft De coalitie heeft in het eerste treften het nadeel beslist aan haar kant gehad. Zoo ernstig is deze uitslag voor haar, dat er groote kans bestaat, dat zij bij herstemming door verschillende dreigen de verliezen in de minderheid zal ge bracht worden. In een elftal districten zal zij met niet veel uitzicht op de over winning den strijd opnieuw moeten aan binden en er zijn er nog enkele, waar de keuze van een vrijzinnige of van een sociaal-democraat niet geheel buitenge sloten is. De rechterzijde beeft, zoo al geen feitelijke, dan toch reeds een gevoelige moreele nederlaag geleden. Zeer duidelijk blijkt dit vooral uit de op de drie groote politieke groepen coalitie, concentratie en S. D. A. P. uitgebrachte aantallen stemmen, waarin een scherp geaccentueerde beweging van rechts naar links waargenomen wordt. Deze beweging is in de eerste plaats ten goede gekomen aan de sociaal democraten- Waar zij in 1909 bij de eerste stemming nog geen enkel lid van hun partij verkozen zagen, werd nu hun leider, mr. P- J. Troelstra, reeds onmid dellijk als de vertegenwoordiger van Amsterdam III aangewezen. Maar boven dien komen zij met zeer gunstige kansen in verschillende districten iu herstemming en zelfs zou nagenoeg een verdubbeling van hun aantal zetels niet tot de on mogelijkheden behooren. De roode stroom is het sterkst ge wassen. De »Koerier< (R. K.) uit Nijmegen is al heel pessimistisch gestemd, die schat de waarschijnlijke totaal-uitslag 44 Rechts en 56 Links,wat wij niet gelooven. Het blad berekeut dit als volgt Herstemmingen tusschen twee linksche candidaten. Winschoten, Leeuwarden, Amsterdam V, Groningen, Schoterland, Zaandam, Veendam, Weststellingwerf, Den Helder, Hoogezand. Zijnde 10 districten. Herstemmingen tusschen twee recht sche candidaten. Zijnde één district fBergen-op-Zoom). Herstemmingen tusschen een recht- schen eu een linkschen candidaat, waarbij links de beste kans heeft. Leiden, Amsterdam VII, Amsterdam VIII, Arnhem, Amsterdam II, Franeker, Amsterdam I, 's-Hage 2, Utrecht 2, Amsterdam IX, Utrecht I, Lochem, Middelburg, Alkmaar, 's Hage I, Ommen, Rotterdam II, Rotterdam I, Ridderkerk, Dordrecht, Rotterdam IV, Zwolle, Brielle, Enschedé, ZutpheD, Haarlem, Beverwijk, Appingedam, Gouda, Amersfoort, Zuid- hom, Rotterdam V, Hoorn. Zijnde 33 districted Herstemmingen tusschen een recht- schen en een linkschen candidaat, waarbij rechts de beste kans heeft. Kampen, Apeldoorn, Zijnde twee dictricten. Waalwijk. 18 Juni 1913. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Wuaiwijk even goed en e. v e n goedkoop kunt vinden. 3651 W. B. Verkiezingsdrukte. Met hoeveel spanning de uitslag van de stembus in ons district, maar meei nog over 't geheele land werd tege moet gezien, bleek uit de menschen- massa, die gisterenavond voor ons bureau en andere plaatsen, waar wij den uitslag publiceerden, was saamgestroemd. Van alle plaatsen waren belangstellenden hierheen gekomen en den geheelen avond gaf het een heele drukte. Van ons district was door de door ons genomen maatregelen, de totaal uitslag omstreeks half acht bekend en konden wij dezen direct bulletineeren. Van toen af van begonnen de berichten van 't geheele land te komen en werd de belangstelling steeds grooter. Om half elf was het laatste telegram binnen en waren 99 plaatsen bekend. Alleen Rheden ontbrak nog. Wij hebben dit overal aangeplakt en nog bekend gemaakt zooveel als 't late uur dit toeliet. De Echo vu het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5