MEOWS [IITKHTSHIilM Verkiezing Lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Waalwijk. Rechtszaken. Korte berichten. Handelsberichten. Voor de herstemming hebben wij op nieuw onze maatregelen genomen om deze uiterst gewichtige uitslagen zoo spoedig mogelijk volledig te ontvangen en te publiceeren. Men begrijpt dat het moeielijk is om telkens aan al onze abonné's de bulletins aan huis te bezor gen, de afstanden en 't aantal zijn te groot, daarom zullen wij ze ook dan wederom op verschillende punten publi ceeren. Is het niet te laat, dan ontvangt elk abonné aan huls den volledigen uitslag nog. We zijn er van overtuigd dat onze abonné's in Waalwijk en de Langstraat ons streven wel op prijs stellen. Examen. Benoemingen. De heer Al hert Reij«erp, heeft met gunstig gevolg het piopodeutisch-.xamen werktaig kundig ingenieur aau de technische hooge- school te Delft afgelegd. Oeslaagde onze felicitaties. De heer Z. Th. Fetter van Waalwijk, thans scheikundig ingenieur te Delft is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot adjunct inspecteur van den arbeid. Auto-ongeval. Zaterdagavond had te Tilburg een auto-ongeval plaats, waarin twee inge zetenen onzer gemeente betrokken waren, en welk ongeval betrekkelijk goed is afgeloopen. De heeren v. S. en G. reden omstreeks half negen met een auto van den heer K. uit Amsterdam, die op de tentoon stelling zou worden geexposeerd, van Goirle naar Tilburg. De heer K. bestuurde de auto. Door onbekendheid met den weg reed hij tegen een ijzeren paal waarop het bordje »Rijwielpad" is bevestigd. Bij den hevlgen schok, kantelde de auto, en werd de heer G. eenlge meters ver weggeslingerd, en bewusteloos daar bleef liggen. De heer v. S. viel boven op hem en was een kort ©ogenblik wat versuft. De heer K wist zich door uitspringen te redden. De heeren werden zeer liefderijk opgenomen en behandeld in de villa van den heer van Dooren, waar ook dr. Moerel, arts te Tilburg spoedig ter plaatse was om hulp te verleenen. De heer G. had niet ernstige kwetsuren aan 't hoofd gekregen en had inwendig nogal pijn. De heer v. S. [had een enkel schrammetje en blauwe plek. Per rijtuig zijn de heeren naar Waalwijk teruggekeerd. De auto is geheel onbruikbaar. De toestand van den heer G. is goed te noemen, hoewel hij toch nog steeds, wegens zijn inwendige pijnen 't bed moet houden. Werkloozen- en Ziekenfonds. Zondagmorgen had op de bovenzaal van het café De Kroon alhier eene ver gadering plaats van het werklooz^n- en ziekenfonds. De vergadering was goed bezocht. De Voorzitter, de heer Leijtens, open de de vergadering, heette de leden wel kom en zei, dat ingevolge het besluit, genomen in de laatst gehouden verga dering, de daarop niet aanwezige leden zijn bezocht en afgevraagd of zij zich met het besluit, om vrij dokter en apo theek tegen een verhooging van 5 cents contributie, aan de vereeniging te ver binden, konden vereenigen. Allen sympathiseerden met het besluit, zoodat dit is aangenomen. Nadat door den heer J. C. Winkel te Besoijen, organisator en secretaris van de afdeeling Waalwijk, de notulen der vorige vergadering zijn voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, deelde hij mede, dat Dr. van Gils het voorstel voor den tijd van één jaar als proef heeft aange nomen. Ook de heer IT. Zeegers van de Poll is op het voorstel van de ver eeniging ingegaan. Verder deelde hij de vergadering nog mede, dat de keuze van dokter vrij is. Naar aanleiding van het verzoek, om bij uitkeering van klasse D inplaats van f 5.50 per week f6,-- uit te keeren, is door de maatschappij goedgunstig be sloten. De heer Winkel drong er verder op aan, bi) aanneming van leden goed toe te zien, dat niet worden ingeschreven die menschen die aanhoudend ziek zijn en trachten door de vereeniging zich te bevoordeelen. Ieder lid moet weten dat, hoe minder zieken er zijn, hoe langer de uitkeering, boven de verplichte, zal duren. De Voorzitter spoort allen aan nog maals propaganda te maken en zooveel mogelijk leden aan te werven. Daardoor zal het mogelijk zijn ook andere zaken, als kolencoöperatle enz. er aan te ver binden. Daarna werd de vergadering gesloten. Hooigras. De hooigrasverpachtingen iu het land van ITeusden zijn in vollen gang. Werd bij de eerst gehoudene verpachting ge middeld f 10 per perceel meer gegeven als vorig jaar, bij de jongst gehouden verpachtingen werden belangrijk minde re prijzen besteed. Voor sommige lan derijen bedroeg dit f40 k f50 per per ceel en dat niettegenstaande er veel meer gras op zit dan 't vorige jaar. Hagenbeek te Tilburg. Hagenbeek, de bekende eigenaar van de groote menagerie te Hamburg, maakt sedert eenigen tijd met zijne buitenge wone collectie een rondreis door Europa. Sedert ongeveer een maand is de tent, waarin de voorstellingen worden gegeven opgeslagen te Amsterdam. Dat de dressuur van wilde beesten voor velen groote aantrekking heeft, be wijzen de duizenden toeschouwers, die eiken avond de ruime tent vullen. Er is op dit gebied heel wat te genieten. Leeuwen, tijgers, ijsbeereo, zeeleeuwen olifanten, kameelen, zebra's enz. komen beurtelings in de manege, om van hun geoefendheid blijk te geven en te doen zien hoever de macht van den mensch over het redelooze dier strekt. Zelfs on gelijksoortige dieren worden te zamen gedresseerd, alsof ze nooit anders dan in eikaars gezelschap hadden geleefd. Een schitterend nummer is in dat op zicht de dressuur van 2 Leeuwen, 1 bok, 2 poneij's en 2 tijgerhonden door Willy Hagenbeek. Ook wanneer een groep van 15 leeu wen of een aantal koningstijgers de ma nege worden binnengeleid, wordt de aandacht gespannen. 't Is inderdaad bewonderenswaardig wat door deze dieren op commando van den temmer wordt gedaan en de be wondering bereikt haar hoogtepunt, wanneer deze zich tusschen de dieren ia neervlijt, als waren het zachtzinnige schapen in plaats van bloeddorstige tij gers. Uit het vele wat in een avond te zien wordt gegeven, noemen wij nog de voor stellingen met de olifanten en die met de kameelen, die beide zeer belangwek kend zijn. Ook de verrichtingen van den aap Robinson waren zeer mooi. Ter afwisseling worden eenige specia liteiten-nummers gegeven die eveneens veel succes hebben. Terwijl tusschen dit alles door de clowns tot vermaak der aanwezigen hun grappen verkoopen. Maar het zijn echter niet alleen de groote steden, zooals Amsterdam, Rot terdam, Bet lijn Parijs enz., die van deze prachtige instelling kunnen genieten, ook Tilburg valt dit geluk te beurt want Woensdag 18 Juni a.s. zal Hagenbeek met zijn roofdierendressuur zijn eerste voorstelling hier ter stede op het terrein der Tentoonstelling geveu. Doch dit zal slechts voor eenige dagen zijn, waarom dan ook niet alleen des avonds om 8l/4 uur, doch ook des middags, vanaf Don derdag 19 Juni a.s. om 2'/2 uur voorstel ling zal gegeven worden, welke dan ook vooral voor Vreemdelingen en Families zullen gegeven worden. Kinderen betalen voor de middagvoorstellingen halve priis Men lette wel op Hagenbeek komt op het Tentoonstellingsterrein, maar leeft echter een afzonderlijke ingang. DRUNEN. De plechtige feestviering van de 25-jarige vestigiug der Eerw. Zusters, dat door zoovelen met ongeduld was ver wacht, heeft Dinsdag 1.1. plaats gehad. De feestvieriug is algemeen geweest, 's Morgeus ten 9 uur trokken de school kinderen, voorafgegaan door een groot aantal bruidjes, en de Eerw, Zusters naar de Kerk, wasr door den HoogEerw. Heer Deken, geassisteerd door dc WelEerw. heeren kape laans Huijbers en de Kort, een plechtige H. Mis werd opgedragen. Na de II. Mis werd door het feestcomité het geschenk der parochianen, bestaande uit eene acyiileenverlichting voor geheel het klooster aangeboden. Van de receptie, die van 12 tot 1 uur plaats had, werd druk gebruik gemaakt. Ti de keurig versierde zaal der Jongens- congregatie had 's middags om 3 uur de huldiging plaats der Eerw. Zusters door de schoolkinderen, oud-leerlingen en leden der meisjescongregatie. Onder toepasselijke toe spraken werden de cadeaux der kinderen en congreganisten, een paar prachtige beelden aangeboden. Daarna had de opvoering pliats van een zeg- en zangspel. Dit meesterlijke werk, betrekking hebbend op het feest, werd uit stekend vertolkt en maakten een diepen indruk op de zeer vele aanwezigen. Namens de Eerw. Zusters dankte de Eerw. heer Deken het feestcomité en allen die hebben medegewerkt, voor de vele moei ten die zij zich getroost hebben om dezen dag voor de Zustere tot een onvergetelijke te maken, 's Avonds om 7 uur werd door de har monie van de Jongelings-congregatie een concert in den tuin der Eerw. Zusters ge geven. Ook wij sluiten ons aan bij de vele feli citaties die de jubilaressen dien dag hebben ontvangen en spreken met den Hoog Eerw. Deken den wensch uit, dat het R.K. Bijzonder Onderwijs steeds tot welzijn van Drunen mag toenemen. WASPIK. Zondag 1.1. speelde een ge combineerd elftal van Brabautia een match tegen een Waalwijksch elftal. Stand 61 in 't voordeel van Brab. A.s. Zondag speelt Brab. een vriend schappelijke match tegen de ^Heibloemen* eene combinatie uit het le en 2e elftal van Wilhelmina uit 's Bosch. Gedurende het ouweder van heden sloeg de bliksem in de schuur van den heer P. Klaassen en doodde daar een halfvol wassen varken. Verder weid geen schade berokkend. RAAMSDONK(Dorp.) De jaarlijksche collecte ten behoeve van #bet Fonds tot aamoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden* zal in deze Gemeente worden gehouden aau de huizen der ingezetenen op Donderdag 19 Juni 1913. De inlevering van wapenen door de verlofgangers der Landweer zal voor de ge meenten Raamsdenk, Dussen en Geertruiden- berg plaats hebben in de Oude O. L. School te Raamsdonksveer op 4 Juli a,s. des voor- middsgs om 10.30 uur. RAAMSDONKSVEER, Maandagmorgen omstreeks elf uur bemerkte enkele voorbij gangers dat uit het huis, bewoond door P. Leestermans rookwolkjes kwamen. In een oogenblik stond alles in lichte laaie. De vlammen, aangewakkerd door een zacht windje, vonden flink voedsel aan de houten gevels. Ook voor de aangrenzende gebouwen liet het zich niet zoo mooi aanzien, doch toen de brandspuit spoedig met twee flinke stralen het water in de vlammen Bpuwde, zag men dadelijk dat het bij het aaogetaste huis zou blijven, Dit brandde geheel af; assurantie dekt de schade. Het onafhankelijkheidssfe^st zal ook in onze gemeente niet ongemerkt vooibijgaan. Er is al eene commissie gevormd, die zorgen zal voor den goeden gang van zakeu. DUSSEN. Door den klompenmaker C. Je Wit alhier, werden naar de tentoonstelling te Tilburg ingezonden 6 paar klompen be stemd voor den handel en 2 paar voor de afdeeling //luxe.* Wel een bewijs dat hier nog wel menschen worden gevonden met ondernemingsgeest en durfkracht. Gistereu overkwam den knecht van den heer T. uit Capelle een ongeluk, dat, de omstandigheden iu aanmerking genomen, nog goed sfliep. Het paard schichtig geworden zijnde, begon te steigeren, waardoor het rijtuig om sloeg. De luer v. H. werd er uitgeslingerd, doch bekwam gelukkig geen letsel. De koetsier kwam ook met den schrik vrij, terwijl de materieele sohade ook niet zeer groot was, zoodat dit ongeval nog betrekkelijk goed afliep. GEERTRUIDENBERG, 16 Juni. Tot onderwijzer aan de upenbare school alhier is benoemd onze stadgenoot de heer J. Waal wijk, thans onderwijzer te Dussen (Maria- polder). In de gisteren gehouden vergadering der r. k. kiesvereeniging zijn tot kandi daat voor het lidmaatschap vau den gemeen teraad gekozen de heeren mr. H. Allard en P. M. F. Smolders, beiden aftredende le- den. RAAMSDOND8VEER, 16 Juni. Heden voormiddag brak er brand uit in de woning van deu h^er Leestermans aan den Keizers- dijk. Daük zij het spoedig optreden der brandweer wist men den brand, die zich ernstig liet aanzien, tot dit eene pand hetwelk uitbrandde, te beperken. Naar wij vernemen zijn huis en inboedel verzekerd* 's-GRAVENMOER, 17 Juni. Inverbard met de werken van den Nieuwen Maasmond heeft het Rijk indertijd ook hier de buiten kaden moeten verhoogen. Meer en meer blijkt evenwel, dat een en ander nog niet afdoende heeten kan. Bij de hooge vloeden van de vorige week liepen de kaden van den Lagen weg nog steeds over en dat iu het midden van den zomer en in het hartje van den hooibouw. 's HERTOGENBOSCH. 16 Juui. In de hedenmiddag gehouden gemeenteraadszit ting herdacht de burgemeester Jhr. P. J. van der Does de Willebois in deelnemende bewoordingen het overlijden vau het ijverig raadslid, den heer Louis Bogaerts. Het verzoek van het comité der tentoon stelling van Nationale oude kerkelijke kunst om van de toegezegde garantie, n f 10,000 voorloopig f 5000 in voorschot te verstrek ken werd aangehouden tot een volgende vergadering, daar de stemmen hierover staak ten. Als nu werd besproken het schrijven van Gedeputeerde Staten, van Noord-Brabant, waarin den raad werd verzocht om een con ferentie met de Statencommissie in zake de Provinciale electriciteitsvoorziening. Er ontspon zich omtrent deze aangelegen heid eenig debat. De directeur van gemeentewerken, de heer Kersemakers, als adviseur ter zitting aan wezig, achtte niet in alle opzichten een aanslaiting bij de provinciale centrale ge- wenscht, doch de oprichting en explotatie eener eigene stedelijke centrale op den duur veel voordeeliger. Nochtans adviseerde hij om voor deze speciale aangelegenheid een deskundige op het gebied der electriciteit te raadp'egen. De voorzitter had hierby op het oog dr. H. Verhoeckx te 's Gravenhage, die vroeger reeds een plan voor de electrische centrale voor den Bosch ontwierp. Ten slotte werden gekozen drie leden uit den raad, die met B. en W. en den heer Kersemakers en den directeur der gas fabriek, den heer P. Bolsius, een commissie zullen vormen om met de Statencommissie te onderhandelen. Tevens werd deze com missie opgedragen zich een deskundige toe te voegen. Als rechtskundig adviseur tot samen stelling der statuten voor de naamlooze ven nootschap, die de provinciale electrische cen trale zal exploiteeren, is door Gedeputeerde Staten benoemd de oud-Minister mr. J. A* Loeff. Kaatsheuvel, 17 Juni 1913. Concert. Uitgelokt door het prachtige weer en niet minder door het feit dat de Kon. Harmonie rEupbonia* hire twee concoursnummers op het program van dezen Zondag had staan, was een talrijk auditorium in den tuin van den heer Jac, v. d. Assem tegenwoordig, waar om 6 uren het jaarlijksche concert gegeven werd. Het gezellig zitje in den aan genaam jammer nog veel te kleinen tuin en de nette goede bediening, van den heer v. d. Assem hadden ook nog het hunne tot welslagen van het concert, voor zooverre een talrijke opkomst daartoe kan meewerken, bijgedragen. Geen enkel plaatsje was te bekomeu alles was reeds een kwartier voor den bespioken tijd bezet, en niet alleen in den tuin ook daarbuiten ge noot nog een massa volk van de mooie muziek. Met jUnter dem Siegesbanner*, Marsch van Fjanz von Blon, opende de Harmonie 't concert, waarna Ztmpa van Herola ééa der twee nummers van dezen zomer aan de beurt was. De twee verplichte nammers tot nu toe nog slechts in de zaal gehoord heb bende, moeten we zeggen, dat en Zimpaen La Juive ons buiten veel beter bevielen, ofschoon we ook moeten getuigen, dat de samenklank ons op alle punten nog niet zóó beviel, als hij op een concours zal moeten zijn. Bijzonder mooi was de clarinet solo in Zampa nooit hebben we hem mooier gehoord Behondeus enkele kleine foutjes, ongelukjes zouden we ze kunnen noemen, die meer aan het instrument, dan aan den exe cutant te wijten zijn, was ook La Juive goed. Hier trof ons vooral de Tuba-solo van den heer van Amelsfoort, Zouden andere muziekkorpsen misschien het een cf ander gedeelte nog mooier of accurater ten ge- hoore brengeu, deze Tuba-solo kan niet mooier gemaakt worden, 'c Lijkt een sonore, zwaip, gevoelige basstem. La Corbeille de Roses, het Fantansie nummer van Joh. v Dam was nummer 4 van 't program. Het werd evenals fL' Aurore" Grande Valse de C. Faust. Arr. M. J. H. Kessels accuraat ten gehoore gebracht, 't Slot was onze oude uLa Fête de Mary Pas-redoublé van J. Madlener. Onder musiceereu en pauseereu was het zachtkens aan half negen geworden, de dames en heeren waudelden allen hoogst voldaan huiswaarts, alleen maar onvoldaan zoo hoogst zelden zoo'n prachtig concert, zoo'n onschuldig gezelligen Zondag te kunnen genieten. Uitbreiding Schoenfabriek. Aau den heer J. Saoeren, schoenfabrikant alhier is vergunning verleend tot het uit breiden van zijn schoenfabriek. Gestolen. Zondag nacht zijn bij den heer C. v. d. Assem waarschijnlijk door een losloopenden hond, eenige konijnen gestolen. Eenige jouge beestjes werden des morgens nog voor het hok gevonden. Tentoonstelling Tilburg 1913. Heden waren wij in de gelegenheid bij de firma Vesters en ltoestenberg, het schoen werk te bezichtigen, dat gereed stond tot opzending naar de Internationale Tentoon stelling 1913 te Tilburg. Heeft deze firma zich uitsluitend bepaald tot de meest cou rante artikelen, de fijne collectie schoenwerk in vMackay doorgenaaid* „Mack y afgelapt* en fGood Year Welt* getuigt, dat alles is gefabriceerd met veel zorg en de noodige vakkennis. Beslist zal de firma Vesters Roesten- berg met hare inzending succes hebbeu. De heer Duymaer van Twist heeft in de zaak betreffende de burgemees tersbenoeming van Koudekerke een aanklacht wegens laster bij de justitie ingediend tegen het orgaan der vrijzin nige kiesvereeniging te Steenwijk „Noord westhoek van Overijssel". Een groote chemische fabriek te Llanelly is gisteren in den asch gelegd, de materieele schade wordt op ruim 50 000 pond sterling geschat. Op welke wijze de brand ontstond, Is niet bekend uren lang woedde het vuur met onverminderde kracht voort. Het vond ook voedsel in een groot aantal wagonladingen steenkool, die men ver geefs trachte weg te rijden. Een rij werk liedenhuizen tegenover de fabriek liep groot gevaar, maar kon met moeite ge red worden. De fabrieken waren eerst enkele maan den geleden gebouwd en golden als de best ingerichte van geheel Wales. Een 200-tal werklieden zijn broodeloos ge worden. Moord door een krankzinnige. In de voorstad van Londen, Walworth, heeft een jonge man, die waarschijnlijk krank zinnig is en die bij zijn zuster in huis woont, een elfjarig meisje den hals af gesneden. Hoe het kind in de kamer van den moordenaar gekomen is, weet men niet. De dader is gearresteerd. Eenige jaren geleden had de man zich zelf bij de politie aangemeld en toen verklaard, dat hij een dergelijken moord had gepleegd, maar daar de po litie wist, dat hij eenigen tijd in een krankzinnigengesticht verpleegd was, had zij hier geen geloof aangehecht. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat de gek toen waarheid gesproken heeft. Rivierberichten. GEMEENTEN. j jZ°d", E°EEE- ™NSEN VLIEGEN Almkerk. Baardwijk. Berkel. Besoijen Bokhoven. Capelle. Cromvoirt. Drongelen. Drunen Dussen. Elshout. Empel. Engelen. Genderen. Helvoirt. Hedikhuizen. Herpt. x Heusden. Haaren. Meeuwen. Nieuwkuijk. Sprang. Udenhout. Vlijmen. Vrijhoeven-Cappel. Waalwijk Waspik. 547 270 242 255 30 318 77 55 448 440 176 72 38 186 233 179 287 271 140 209 234 456 510 84 690 387 268 221 223 25 253 67 415 161 58 35 129 204 168 92 217 264 201 432 472 659 327 Totaal 6864 Gekozen Mr. 275 252 215 138 24 75 66 38 385 207 152 55 33 92 •197 140 87 131 264 75 194 118 422 384 24 474 268 4785 110 12 6 78 169 9 20 43 7 1 35 2 28 2 78 32 3 31 2 75 28 170 48 989 73 J. A, Loeff. De Arrondissements Rechtbank veroordeelde heden G. Van R, huisvr. C. Van K., te Babi— lonirnbroek, die, zooals wij hebben gemeld, de vorige week terecht stond wegens opzettelijke brandstichting in de woning van haar schoon vader tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest. Het O. M. had 10 jaar geëischt. Op 17 Juni. in Meter* in c.&l, 'a-Hertogenbosch 2H1 A. P. val Crèvecoeur (Dieze) 2.10 t w val 5 Crèvecoear (Maas) 1.39 v u val 3 St Andries (Maas) 2.10 N.A P val 10 St Andries (Waal) 3.85 val 7 Venlo9.48 val 6 Maastricht. 41.79 val 11 Keulen2.08 boven nul, was 2 Op 16 Juni. in Meters in o.M, Arnhem1.61 -f- A P. was 8 Grave6.11 was 17 .1 uI I esaa BESOIJEN, 17 Juni. De piije der boter was heden op de markt Hoogste prijs t 1,34. Laagste prijs 1,25. Eieren 4»/j cent per stnk. ROTTERDAM 17 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 42 paarden 0 veulen, ezel, 1022 magere en 495 vette runderen 200 vette 553 nuchtere en graskalv. 2 schapen oi lammeren 3 varkens 152 biggeD, 0 bokken of geiten. Koeien 40 tot 4* a 47 c., ossen 40 tot 43 A 40 et., stieren 32 tot 38 k ct., kalveren 47'/, tot 50 a 52Vi ct., export kalveren 47'/, tot 50 A 52'/a ct., alles per halt' kilo. Melkkoeien f 160 Al 320, kalfkoeien f 175 A 350, stieren 1 160 a 380 pinken 120 u 130 graskal- veren a vaarzen f 175 A 2UO alles mager veebiggen f 12. A 17.50 slachtpaaiden 1 80 A 130; werkpaarden f160 A 250, hitten flOOA 180 Nuchtere kalveren 1'ok— 18—. k 28.— slacht— 12.- A 18.— Biggen f A per week.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6