Tweede Blad. De Balkan-Oorlog. Provinciaal Nieuws BINNENLAND. Abonneert U op dit blad, Haven te Waalwijk. UMMER 51 DONDERDAG 26 JUNI 1913. 36e JAARGANG Aan de Staten van Noordbrabant is door Ged. Staten 't volgende voorstel gedaan. 's Hertogenbosch den Snjuni 1913. In het hierachter afgedrukt adres richt de gemeenteraad van Waalwijk aan Uwe Vergadering het verzoek om een bijdrage uit de provinciale kas van 1 s der kosten van verbetering der haven aldaar. In het door dien Raad overgelegd uit treksel van een deskundig rapport worden drie plannen tot verbetering aangegeven, waarvan de kosten onderscheidenlijk beloopen f 58500, f 51000 en f 34000. Met den Hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat, wiens ter zake uitgebracht advies dd. 30 April 1913 Nr. 953 H. mede in af druk hierbij gaat (zie hierachter) zijn wij van oordeel, dat de uitvoering van het in het deskundig rapport aangege ven plan A aanbeveling verdient boven die van plan B of plan C. Pian B toch geeft te weinig kosten verschil met plan A dan dat daaraan zou mogen worden opgeofferd het voor deel van meerdere verdieping volgens laatstgenoemd plan. Terwijl immers bij een uitdiepiug der haven tot slechts een 2.00 MN. A. P deze in hoofdzaak tijhaven zou blijven, zal zij bij een verdieping tot 2,50 M N.A.P. alsregelten allen tijde toegankelijk zijn voor vaartuigen van 1,70 M diep- gang. Bij uitvoering van plan C volgens hetwelk de ultdiepiog zich slechts tot de Hooigracht uitstrekt, zullen weliswaar de kosten beduidend minder worden, doch zal het toeleidingskanaal naar de haven minder diep worden dan deze, zoodat schepen van 1.70 M diepgang bij lagen waterstand buiten de haven zou den moeten blijven en genoodzaakt zou- dea worden om ruim 1000 Meter van de bebouwde kom der gemeente Waalwijk aan te leggen om te lossen of te la den. Eene dusdanige belemmering van het scheepvaartverkeer zoude naar onze meening aan de voorgenomen haven verbetering zooveel van hare beteekenis ontnemen, dat voor de provincie de aanleiding tot het verleenen van subsi die zou komeu te vervallen. Immers ligt voor de provincie de grond tot subsidieering in de totstand koming van een werk, hetwelk de inter communale verkeersgemeenschap, d.i. het doorgaand verkeer tot meerdere ontwikkeling zal kunnen brengen. Dit is nu slechts mogelijk, wanneer de haven door middel van haar toelei dingskanaal toegankelijk wordt gemaakt voor schepen van zoo groot mogeliiken diepgangdan toch eerst zal zij den schakel kunnen vormen in de verbinding met de havenplaatsen Dordrecht en Rot terdam eenerzijds en de industrieele Langstraat anderzijds. Waar nu voorschreven provinciaal be lang slechts bij uitvoering van plan A. kan worden behartigd, zal dit alleen in aanmerking kunnen komen voor toeken ning van provinciale subsidie. Daardoor toch zal het belangrijke werk ten goede komen aan de geheele streek der Langstraat, welke met hare vele nijvere gemeenten in het bezit zal komen van een nieuwen verbindingsweg naar bovengenoemde centra van handel en industrie. Wij meenen daarom Uwe Vergade ring het voorstel te moeten doen het gevraagd subsidie toe te kennen, onder voorbehoud nochtans, dat het Rijk, het welk aan de behartiging van scheepvaart- belangen algemeene waarde pleegt toe te kennen, minstens eene gelijke bijdrage als de provincie verleene. Een ontwerp-besluit in dien zin gelieve Uwe Vergadering hierbij ter vaststelling aan te treffen. De daarbij voorgestelde voorwaarden zijn door ons ontleend aan het rapport van den Hoofdingenieur van den pro vincialen Waterstaat dd. 30 April 1913 Nr. 953 H (zie hierachter). De voorwaarden sub 2o en 3o zullen naar onze meening, kunnen verzekeren de uitvoering van de door dien Hoofd ambtenaar ia zijn even aangehaald rap- po't noodig geachte voorzieningen aan het boveneinde van den bestaander, niet zeer sterken kaaimuur. De voorwaarde, door den Hoofding. sub. 5 voorgesteld is in bijgaand ontwerp met overgenomen, vermits artikel 254 der gemeentewet reeds een bepaling van gelijke strekking inhoudt. De voorwaarde sub 6o is door ons alsnog aangevuld in dien zin, dat des- gewenscht ook uitbetaling in termijnen zal kunnen plaats hebben. De Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, A. van VOORST tot VOORST, Voorzitter. WAGENAAR, Griffier. Het rapport van den hoofd-ingenieur aan de Staten luidt als volgt Aan Henen Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. 's Hertogenbosch 30 April 1913. Bij de terzijde aangehaalde renvooi en werden mij namens Uwe Vergade ring om bericht en raad toegezonden het verzoekschrift, en de toelichtende bescheiden betreffende een aanvraag van den gemeenteraad van Waalwijk aan de provinciale Staten, om een bijdrage uit de provinciale fondsen in de kosten van verbetering van de Waalwijksche haven, en wel tot een derde van het bedrag der geraamde kosten ad f58500. Onder terugzending van die stukken heb ik de eer mede te deeleD, dat reeds sedert geruimen tijd ernstige voornemens hebben bestaan om ten bate van de scheepvaart in den toestand van den waterweg naar Waalwijk, die zoowel voor die gemeente als voor de omlig gende streek van groote waarde is, eene belangrijke verbetering aan te brengen Op een ter zake vóór omstreeks 15 jaren tot de Staten gericht verzoek om provincialen steun kon toen echter geen gunstig gevolg worden gegeven. De re denen daarvan zijn in het thans inge diend adres gememoreerd, terwijl daar bij ook niet zonder invloed zal zijn ge bleven, dat de uitvoering van het des tijds aangeboden verbeteringsplan ernsti ge bezwaren zouden opleveren, zoolang de Baardwijksche overlaat kon blijven werken Die bezwaren zijo thans, nu die overlaat enkele jaren geleden werd op geheven, vervallen. Ook de belangstelling voor en de waardeering van de verbetering van ha vens en waterwegen zijn sedert dat tijd stip in niet onaanzienlijke mate toege nomen. Reeds in 1899 werd hiervan een bewijs gegeven, toen bij besluit der Staten van 23 November aan de ge meente Made geldeliiken steun uit de provinciale kas ad 3 van de kosten werd toegekend voor de verbetering van de haven te Drimmelen. Door de toeneming der scheepvaart, ondanks den vooruitgang van alle andere verkeersmiddelen, wordt de behoefte aan goede waterwegen meer nog dan vroe ger gevoeld, terwijl voor de bestaande waterwegen meerdere breedte en voor al meerdere vaardiepte, als gevolg van het steeds grooter worden van de af metingen der vaartuigen, een eisch van den tijd kan genoemd worden. Om onafgebroken, sterk vriezend we der uitgezonderd, van kanalen en havens gebruik te kunnen maken is het noodig dat bij open havens, die aan den in vloed der getijbeweging bloot staan, en bij de Waalwijksche haven is dit het ge val, de vereischte vaardiepte ook bij laag waterstand voorhanden is. Door de zorg van het gemeentebe stuur van Waalwijk zijn voor eene ver betering van de Waalwijksche haven een drietal ontwerpen opgemaakt. De kosten voor dè uitvoering van die ontwerpen worden geraamd respectieve lijk op f58500 f 51000.— en f 34000. Het wil mij toeschijnen en ook het gemeentebestuur van Waalwijk is die meening toegedaan, dat alleen het eer ste ontwerp of plan A ernstig in aan merking kan komen. Immers gaat men vrij belangrijke sommen voor verbete ringen uitgeven, dan mag daarbij bin nen zekere grenzen, niet het hooger of lager kostenbedrag den doorslag geven maar dient op den voorgrond te staan dat de verbeteringen goed en afdoende zijn en dat geen zoogenaamd half werk* wordt verricht. Dit zoude het geval worden bij de uitvoeting van het derde ontwerp, waarvoor de kosten op een bedrag van f 34000 zijn geraamd. Volgens dat ontwerp toch zal de uit dieping zich slechts tot de Hooigracht uit strekken, eene lengte van circa 1200 M. van het havenkanaal in den bestaanden onvoldoenden toestand blijven verkeeren. De bergruimte en de gelegenheid tot laden en lossen voor groote vaartuigen wordt daardoor niet alleen zeer beperkt maar bovendien zullen allen te la den of geloste goederen voor die vaar tulgen die 1200 M. verder per as vervoerd moeten worden Voor dat vervoer zou vrij zeker een sterke kunstweg op een der havenkaden spoedig onmisbaar blij ken. Worden de kosten voor den aan leg van ^oodanigen weg bij de raming gevoegd, dan daalt het kostenverschil met de beide andere ontwerpen zoo aanzienlijk, dat daarvoor de overige te missen voordeelen van het ontwerp A niet voldoende worden gecompenseerd. Tusschen de plannen A en B. be draagt het verschil in kosten niet meer dan f7500.-. De besparing van dat bedrag wordt verkregen door de uit dieping der haven slechts tot 2,00 M. L A. P. te doen reiken in plaats van tot 2,50 M. N. A. P. zooals bij plan A. Dat de bevaarbaarheid en de bruik baarheid van de haven voor groote vaar tuigen aldus op zeer ongunstige wijze worden bt invloed behoeft wel geen-na dere uiteenzetting. In de overgelegde memorie van toe lichting zijn de bestaande toestanden van de haven en hare tegenwoordige bevaarheid, de oorzaken der verondle- ping en de voorgenomen verbeterings- werken zoo breedvoerig omschreven, dat zonder in herhaling te vallen mij nerzijds daaraan niets is bij te voegen. Met het opgemaakte verbeteringsplan A. kan ik mij wel vereenigen. Intusschen meen ik er op te moeten wijzen, dat bij het uitwerken van het ontwerp wel nader overwogen mag wor den of de te nemen voorzieningen, die als gevolg van de uitdieping der haven, aan den bestaanden niet zeer sterken kaaimuur aan het boveneinde, noodig zijn, niet eenige uitbreiding zullen be hoeven. De eventueel daarvoor vereischte meerdere kosten zullen gevonden kun nen worden uit de som in de begroo ting opgenomen voor het opmaken der plannen, welke uitgaaf gebruikelijker wijze bij de berekening van de provin ciale bijdrage buiten aanmerking blijft. Voor het maximum der bijdrage zal daarom het bedrag van f 58500. on veranderd zijn aan te houden. Zooals reeds werd gezegd strekt de Waalwijksche haven niet alleen in het belang van de gemeente Waalwijk, maar ook van de omliggende gemeen ten Besoijen, Baardwijk, Sprang, Loon- op-Zand, Drunen, enz. van welke Waal wijk als het ware het centrum uitmaakt door de bestaande tramaansluiting zal het nut der haven, vooral nadat zij door verbetering beter toegankelijk zal zijn geworden, over een nog veel ruimer gebied kunnen verbreid worden. Waar de behartiging van scheepvaart- belangen steeds wordt aangemerkt als van algemeene waarde te zijn en daar om in den regel op steun van Rijkswege aanspraak mag maken, ware m. i. onder de voorwaarden voor het toekennen eener provinciale bijdrage iD de kosten van verbetering der Waalwijksche Jiaven op te nemen, dat van Rijkswege eene bijdrage van minstens hetzelfde bedrag als die der provincie zal worden ver leend. Ook bij het verleenen der bijdra gen voor verbetering en verruiming dei- haven te Drimmelen werd door de Sta ten een zelfde bepaling onder de voor waarden opgenomen. Dat het Rijk tot het steunen der ha venverbetering wel bereid zal worden bevonden kan m. i- eenigszins wordeu afgeleid uit de omstandigheid, dat in dertijd aan de gemeente Waalwijk reeds eene ruime bijdrage van Rijkswege werd in uitzicht gesteld voor den bouw eener schutsluis, door welke de Waalwijksche haven rechtstreeks in verbinding zou worden gebracht met de Bergsche Maas Zooals bekend kwam door een samen loop van omstandigheden, waaronder de aangebrachte wijziging om het Zuider afwateringskanaal aan den benedeumond niet door eene sluis af te sluiten, niet de minst belangrijke was, de bouw van een schutsluis aan het einde van de Waalwijksche haven, niet tot stand. Ik heb de eer Uw College in over weging te geven, bij de Staten te be vorderen, dat aan de gemeente Waal wijk de gevraagde bijdrage van een derde der kosten van verbetering der Waalwijksche haven, volgens plan A, wordt verleend onder de voorwaarden le. dat de bijdrage ad een derde der kosten wordt toegekend in een bedrag van ten hoogste 58500. 2e. dat door het Rijk eene bijdrage van minstens hetzelfde bedrag wordt verleend 3e. dat de plannen en voorwaard-n van aanbesteding der werken zoomede de openbare aanbesteding zelve de goed keuring van Gedeputeerde Staten be hoeven 4e. dat de gemeente Waalwijk bij de aanvaarding der voorwaarden zich tevens verbindt de haven met bijbehoorende werken ten allen tijde in goeden staat en op de afmetingen in het door Gede puteerde Staten goedgekeurde verbefe- ringsontvverp aangewezen, te onderhou den 5e. dat voor het gebruik van de haven met los- eu laadplaatsen geen hoogere rechten mogen worden geheven dan ter bestrijding van de kosten van beheer en onderhoud en van rente en aflossing der voor verbeteringswerken aan te gaue geldleeningen noodig zijn. 6e. dat de uitbetaling der provincble bijdrage ^al geschieden, nadat door den Hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat eene verklaring is ingezonden, waaruit blijkt, dat de werken in behoor lijken staat en overeenkomstig de goed gekeurde bestedingsstukken zijn opge leverd. De Hoofdingenieur H. van SCHEVICHAVEN. Onder de bondgenooten. De algemeene indruk, dien de tele grammen en berichten omtrent den drel- gendeu broederstrijd tusschen de Bal- kanstaten maken, is verre van bemoedi gend. Wel zijn er enkele feiten, waaruit men min of meer optimistische gevolg trekkingen trekken kan, zooalshet bericht dat de tsaar en zijn familie naar de Finsche Scheren vertrokken zijn, en de stappen, die er weer gedaan zijn om druk op de betrokken» staten uit te oe fenen en ze tot bezadigdheid te dwingen., maar uit alle berichten blijft toch het onomstootbare feit spreken, dat èa Servië ca Bulgarije onwrikbaar op hun stand punt blijven staan en van geen toegeven willen weten. Dat kan niet altijd blijven voortduren en eens moet er natuurlijk een oplossing in een of anderen zin ko men- De Servische en Bulgaarsche officieele organen publiceeren pessimistische be schouwingen, die dreigender klinken dan ooit te voren. De Servische »Politika" verzekerde tegen 23 rechts. De socialisten wonnen echter bij de herstemmingen 3 zetels op de vrijzinnigen in Leeuwarden. De linkerpartijen in Friesland zijn thans als volgt verdeeld: 14 liberalen, 13 so cialisten. Waalwijk. 25 Juni 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Wuulwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2051 W. B. 0. m Ia kringen, welke door hun hoedanig heid zijn aangewezen om te trachten het pessimisme zooveel mogen te verdrijven verbergt men zijn meening, dat het con flict op noodlottige wijze zal worden op gelost. Maandagavond was de algemeene indruk slecht. De officieuse iBulgaria* te Sofia ver schijnende verklaarde»Nu Servië de Bulgaarsche voorstellen betreffende de demobilisatie verworpen heeft is de tijd van diplomatieke onderhandelingen tus schen Bulgarije en Servië voorbij. Thans rest ons nog een kracht'ger middel om tot de oplossing van het geschil le ko men. »Bulgarije zal dit middel (de wapens Red.) weten te vinden, want het is be sloten voor de verdediging van zijn rechten tot het uiterste te gaan. De Servische en Bulgaarsche autori teiten ziju iDtusschen druk in de weer, om den toestand te bespreken en mid delen te beramen om aan de hangende crisis op welke wijze dan ook een einde te maken De beschouwingen in de buitenland- sche pers loopen voor 't meerendeel over de oorzaken der ontslagneming van het Servische ministerie. De meeste bla den brengen ze in verband met een verandering van houding der Russische regeering, die te Belgrado het wacht woord heeft gesproken gij moet u on voorwaardelijk aan de Russische beslis sing onderwerpen. De Bulgaarsche regeering vat dat zoo op, alsof Rusland zich thans aan haar zijde schaart en zal beslissen op grond van het geheime verdrag. Als dit juist is, dan heeft Rusland Servië in den steek gelaten, na het lan gen tijd te hebben begunstigd. Pasjits zou, toen zijn raad om nu maar toe te geven geen ingang vond, op grond daar van hebben besloten heen te gaan. Te Sofia gelooft m -n dat Servië zich thans wel in het onvermijdelijke zal schikken. De bezwaren tegen arbitrage in Bulgarije zijn althans als bij tooverslag verdwenen en volgens de Frankfurter Zeltung ligt de inleidende memorie, waarom Rusland de Balkanstaten heeft gevraagd, te Sofia al klaar. Benoemingen. Z. D. H. Mgr. v. d. Ven heeft tegen 1 juli eervol ontslag verleend aan den weleerw. heer Arn. Suijs, als kapelaan te Waalwijk en benoemd als zoodanig de weleetw. Heer P. C A. vau Oorschot priester van 't seminarie. Gemeenteraad. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de aftredende leden, de heeren A. H. van Schijndel, Bern. Timmermans-Verschure, P. W. H. Verwiel, die dus herkozen zijn. Aan de herbenoemden onze felicitaties. Jubileum. Een zeldzaam jubileum gaat in onze gemeente gevierd worden. Het zal op 31 Augustus a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de Eerw. zuster Rosalia in het klooster trad, terwijl zij van deze 50 jaar er 49 in het St.Theresia-gesticht alhier heeft door gebracht. Wie onzer parochianen kent zuster Rosalia niet, wie van ons heeft van haar geen godsdienst- of catechismus- les gehad, wie onzer bereidde zij niet voor tot de le H. Communie Wij keDnen de bescheidenheid dezer brave en goede kloosterzuster, maar desniettegenstaande doen wij een oproep tot de Waalwijkers, oud en jong, die toch bijna allen haar leerlingen geweest zijü om bij dit zeldzame jubileum, waarbij bijna elk R K Waalwjker betrokken is, van onze bijzondere belangstelling en hoogachting te doen blijken. Posterijen Binnenkort zal aan het station alhier een brievenbus worden bijgeplaatst. Met ingang van 1 Juli wordt W. Swinkels te Baardwijk aangesteld tot hulppostbode aldaar. De S taten- verkiezingen Gisteren hebben in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Groningen en Friesland de Staten-verkiezingen plaats gehad. Tengevolge van het verbond van so cialisten en liberalen om elkaar bij de herstemmingen te steunen, heeft rechts in alle provinciën groote verliezen moe ten lijden. In Zuid-Holland dat rechts was echter niet zooveel dat de volstrek te meerderheid verloren ging. Maar ook de liberalen hebben verlie zen geleden, in vergelijking niet minder dan de rechterpartijen. De socialisten zijn de groote slok op geweestdank zij de hulp der libe ralen. Niet minder dan 16 zetels wonnen zij. De vorige Provinciale Staten van Zuid- Holland bestonden uit 54 leden rechts en 28 leden links. Na de stemming op 13 Juni was de standrechts 41 links 19. Na de 22 herstemmingen van giste ren is de stand rechts 46, links 36. Over Noord-Holland en Friesland geeft het „HbU' het volgende overzichtje. In Noord-Holland verloren de recht- sche partijen 3 zetels 2 in Amster dam VII, 1 in Velsen, allen aan de vrijzinnigen en wonnen er geen. De vrij zinnigen wonnen deze 3 op rechts en verloren er 7 aan de socialisten (2 in Amsterdam II, 1 in V, 1 in VIII, 1 in IX, in Haarlem en l in Zaandam). De Socialisten wonnen 7 zetels en verloren er géén. In FYiesland bleef de stand 27 links Lichtstoet. Wij vestigen nogmaals de aandacht der vereenigingen op de vergadering die morgen (Donderdagavond) in Musis Sacrum gehouden wordt betreffende deu Lichtstoet en waartoe alle vereenigingen van Waalwijk worden uitgenoodigd. Dat de deelname toch zoo algemeen mogelijk zij 1 Onze Ilaven. Zooals men elders in ons blad kan lezen; stellen Gedeputeerde Staten, mede gezien 't rapport van hoofdingeneur van den Prov. Waterstaat, den heer Van Schevichaven aan de Provinciale Staten voor, Vs bij te dragen in de kosten van verbetering der haven, op conditie dat het rijk eenzelfde bijdrage verleent. Waar dit laatste zoo goed als zeker kan verwacht worden en er dan dus nog Vs voor onze gemeente overblijft verkeert de havenkwestie in een uit stekend stadium en kunnen we ver wachten dat de afdoende verbetering volgens plan A haar beslag wel zal krijgen. Ook kunnen we dan weer eigen geregelde beurtvaarten op Rotterdam, Amsterdam enz. verwachten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende uittreksels in ons blad, welker lezing wij eenieder dringend aanbevelen. Verkiezing Tweede Kamer. Mr. J. A. Loeff te 's Hage heeft aan den burgemeester onzer gemeente, als voorzitter van het hoofdstembureau, offi cieel medegedeeld dat hij zijne benoe ming als afgevaardigde ter Tweede Ka mer voor 't kiesdistrict Waalwijk aan neemt. Kindsheid. Maandagmorgen had het feest der H. Kindsheid in onze parochie plaats. Na de plechtigheden in de kerk werd een optocht door de gemeente gehouden. De stoet, die vele nieuwe nummers be vatte en werkelijk uitmuntte door groe peering en costumeering der kleinen, bestond uit een veertigtal afdeelingen en trok zeer veel belangstelling. Hij werd opgeluisterd door de harmonie van den Gildenbond. Aan het geheel was zeer veel zorg besteed, de uitbeel ding was werkelijk zeer goed te noemen en zal niet nalaten de liefde voor dit mooie liefdewerk bij kleinen en grooten te bevorderen. De Eerw. zusters en kapelaan van Sambeek hebben wel vol doening van de vele moeite, die ze zich voor dit kinderfeest bij uitnemendheid hebben gegeven. De Eendracht. Het kruisboogschuttersgezelschap >De Be Echo van het Zuiden, wiiim u iwuwmiwc iwih-

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5