Derde Blad. Tiibuigsche Tentoonstelling. Provinciaal Nieuws NUMMER 52 ZONDAG 29 JUNI 1913. 36e JAARGANG ii. Na onze korte beschrijving van den Journalisten-dag te Tilburg in ons vorig nummer onder Provinciaal Nieuws, willen we nu langzamerhand komen tot een overzicht van hetgeen er zooal te zien is. Als inleiding mogen we dan wel als onzen indruk meedeelen, dat het hoofd-comité er in geslaagd is zoowel wat gebouwen, aanleg, als exposi'ies van nijverheid, handel en kunst, en gelegenheid tot ver- poozing betreft, iets bijeen te brengen wat zelden zijn weerga heeft gevonden, een bewijs levert van een durf, een orga nisatiegeest, een smaak, waarvoor men respect moet hebben. Hier valt te leeren en te genieten, hier kan 't oog te gast gaan aan de heerlijkste kunstgewrochten, kan de handelsman, de zakenman, de industrieel zijn kennis eD afzetgebied ver ruimen, hier word leerring gegeven aan degenen, die belangstellen in onderwijs op verschillend gebied. En waar we nu spreken over 't on derwijs doen we niet beter dan deze afdeeling binnen te treden en meer speciaal eenige zaken aan nadere be spreking te onderwerpen, de afdeeling onderwijs van welke Mr. Passtoors voor zitter is en voor welke H. M. de Ko ningin bizondere belangstelling heeft De ruime voorhal van het paviljoen, die mooi met planten en groen is aar- gekleed, is in beslag genomen door de inzending van de Apostolische School van de Missionarissen der H.H. Harten te Tilburg. Deze school heeft uit hare rijke verzameling voorwerpen, afkomstig uit het gebied der prefectuur van Nieuw- Guinea, hier een prachtig zoologisch en botanisch museum ingericht. Tevens geeft zij den bezoeker gelegenheid een blik te krijgen op de zeden en gewoonten van de in haar missiegebied wonende volken, door een groot aantal gebruiks voorwerpen en sieraden, modellen van huizen, enz., ten toon te stellen. Ook een mooie serie foto's uit verschillende deelen van Ned.-Indië sieren de wanden. Een belangrijke inzending is die van 't doofstommen-instituut te St. Michiels- Gestel. Langs de wanden staan breeze tafels waarop allerlei voorwerpen zijn uitgestald, die door de doofstommen in de werk plaatsen van het instituut worden ge maakt. Langs de wanden hangen verschillende foto's. Allereerst van de ruime en luchtige werkplaatsen, waarin de verschillende vakken worden geleerd en uitgeoefend. Vervolgens zéér-interessante afbeeldin gen van de wijze, waarop men de doof stommen leert spreken eu de verschil lende klinkers en medeklinkers vormen. Want ook in St. Michiels-Geslel wordt thans uitsluitend volgens de nieuwe spreek-methode onderwezen. Links van den ingang vindt men in zendingen van de Ambachtsschool te Breda, met beslist mooie en goede resul taten van timmer-' smeed- en verfwerk en ook de Tilburgsche Ambachtsschool en de teekeningenderteeken-avondschool doen hiervoor niet onder. In hooge mate zal ook de belangstel ling worden getrokken door hetgeen de Tilburgsche Aquarium- en Terrarium- vereeniging in het volgend zaaltje heeft bijeengebracht. Voor liefhebbers van dit gedeelte der natuurlijke historie is het hier een Eldorado. De Koninklijke school voor Beeldende kunsten* te 's Bosch die een aparte zaal voor zich heefr, komt zeer mooi voor den dag en geeft blijk dat er op die school leerlingen zijn, die heel wat voor de toekomst belooveo, daar er veel mooi en goed werk is te zien. De Vakschool te Oisterwijk heeft eene praktische inzending gegeven, men vindt er de werkzaamheden die de leerling er leert van den eersten tot den laatsten dag. Deze expositie geeft ook goed schoenwerk te zien en zal de belang stelling speciaal der vaklieden wel trekken. Wat de Eerw. Zusters Ursulinen te Tilburg voor het Roomsche onderwijs in deze stad beteekenen, wordt ons dui delijk, als we vervolgëns een bezoek brengen aan de zaal, waarin een keur- colleclie is tentoongesteld van het door de leerlingen vervaardigde werk. De drukkerij der R. K. Jongens- Weeshuis exposeert nog een aantal harer uitgaven, de R. K. Esperantisteu-v-eree- niging een statistiek der .oename dezer wereldtaal- De Landbouwhuishoudschool voor meisjes uit den boerenstand te Llerop,. stelt hier, naast de op die school ge bruikte leermiddelen, ook de practische resultaten van onderwijs ten toon, inden vorm van zware brooden, heerlijke taar ten, sappig inmaak-goed, enz. Dat ook de handwerken bij het on derwijs aan deze school niet worden vergeten, blijkt uit hetgeen de inzending ook op dit gebied geeft te bewonderen. Een mooie inzending is die van De Hanze uit Den Bosch. Op een groote, duidelijke kaart van de provincie Noord- Brabant is bij elke plaats aangegeven de soorten van handelsonderwijs en cursussen die, uitgaande van De Hanz», in die plaats worden gegeven. Deze kaart is bovendien aangevuld met waardevolle sta tistische gegevens omtrent den toestand van het handelsonderwijs in deze pro vincie. Verder vindt men hier een flinke verzameling van de beste boeken en leermiddelen ten dienste van het han delsonderwijs. De Nijmeegsche schilderschool geeft een keur van imitatie marmer, schildpad, enz. dat voor een vakman de reis naar Tilburg alleen waard moet zijn. We zouden nu van deze vluchtige wandeling door de onderwijs-afdeeling kunnen afstappen, als we nog niet iets moesten zeggen van eene inzending, waarmede we eigenlijk hadden moeten beginneD, nl. de inzending van de Ge- meente-teekenschool te Waalwijk en die van de leerlingen van de teekenschool van 't Herhalingsonderwijs. Jammer dat deze belangrijke inzending zoo'n slechte plaats heeft gekregen, in een gang loopende tusschen twee afdee- lingen. Men gaat ze voorbij, zooals zeker ook de redacteur van de >Maas- bode* gedaan heeft. In zijn uitvoerig verslag over de onderwijs-afdeeling hee't hij Waalwijk en Waalwijks inzending alleen vergeten 1 En toch munt deze inzending op veler lei gebied uitze is volledig, uitstekend gerangschikt, goed verzorgd en geeft op 't gebied van hand- en rechtlijnig teekeneu, stukken, die aller belangstelling meer dan waard zijn; ook de]afd. teekenen toegepast op de schoenmakerij heeft uitnemend werk hier neer doen hangen, opnieuw pleitende voor het prima-on derwijs, de groote vorderingen der leer lingen onzer gemeente-teekenschool. En hoe een onpartijdig man er over oordeelt, die onze expositie daar op die slechte plaats gevonden en rustig vergeleken heefr, mag blijken uit hetgeen een hoofd bestuurslid der tentoonstelling, een des kundige, een werkelijk kunstkenner, ons zelf verzekerde de inzending van Waal wijk is onder haar sooitgelijke verreweg de beste. Hiermee kunnen we tevreden zijn Waalwijk. 28 Juni 1913. Koopt niet in den vrceiude, wat gij in Waalwijk eren goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examen. De heer Sibrand Orie alhier legde gisteren met gunstig gevolg aan de Po lytechnische Hoogeschool het examen voor Civiel-Ingenieur af. Geslaagde en familie onze felicitaties Geslaagd voor 't eind-examen Gymnasium B te 's-Bosch, de heer H J. P. Rijken te Capelle. Jubileum. Naar aanleiding van 't bericht en den oproep in ons vorig nummer, vernemen wij tot ons genoegen, dat er een comité in wording is ter waardige viering van het gouden jubileum van de zoo alge meen gekende en geachte zuster Rosalia die 49 jaren in onze gemeente verbleef. Het Bestuur der Liedertafel heeft gisteravond besloten, de Eerw. Zuster Rosalia, die 31 Augustus a.s. haargou den jubilé viert, eene aubade te brengen, zoo dit strookt met de wenschen der Eerw Jubilaresse en vereenigbaar is met de kloosterregelen. Voor dit doel zou dan een gelegen heidswerk ingestudeerd worden. Lie hts toet. De vergadering voor den Lichtstoet was 1.1. Donderdag niet zoo druk be zocht als met redenen kon worden ver wacht En ook de opgave van deelname was ver beneden het middelmatige Wij zullen niet behoeven te zeggen, dat wij de slechte opkomst en geringe deelname der vereenigingen zeer betreu ren. Voelen de gezelschappen dan wer kelijk niets voor eene waardige viering van een dergelijk nationaal feest. Daar enboven zijn thans aan den Lichtstoet toch zulke prachtige prijzen verbonden. De termijn van aangifte is bepaald tot 1 Augustus. De Herstemmingen. Onze dienst bij de herstemmingen is weer uitnemend geslaagd, was weer een waar succes. Kwart voor zeven kwamen de eerste telegrammen binnen en om 9 uur 't laatste, zoodat eenige oogenblikken later de volledige bulletins de wereld ingingen. Successievelijk hadden wij den stand der partijen en ook de namen der ge kozenen aan ons bureau en op eenige andere plaatsen bekend gemaakt, en overal was de belangstelling enorm, 't Gaf een kolossale drukte in onze gemeen ten en alles ging er zeer rustig toe. Ook tal van abonné's buiten onze plaats en verschillende onzer agenten konden wij met onze volledige inlich tingen van dienst zijn. Soiree Liedertafel. Met het oog op het bezoek van H. M de Koningin aan-'s Hertogenbosch en Tilburg op 14 Juli a.s heeft de Lie dertafel besloten hare soirée uit te stellen tot den volgenden dag, Dinsdag 15 Juli Op deze soirée zal de gevierde banton |os. Groenen, eerste Wagnerzanger aan de Stadsschouwburg te Mainz, zijne medewerking verleenen. Een genotvolle avond onder alle op zichten mag dus verwacht worden. Bioscoop. Wij vestigen de aandacht van het pu bliek op de annonce der Flora-Bioscoop, waarbij zij mededeelt, dat zij met het oog op de vele feestelijkheden met hare uitvoeringen ophoudt tot September a s. Post- en Telegraaf beambten. Zondag 14 Tuni 1.1. had te Waalwijk eene vergadering plaats van de onlangs opgerichte afdeeling van den bond van post- en telegraafbeambten, die bevre digend bezocht was, de kolossale ver- kiezingsdrukte in aanmerking genomen. Na een kort inleidingswoord van het Hoofdbestuurslid de heer H. Goedmakers werden tot voorloopige bestuursleden gekozen de heeren J. Tijssen, voorzitter, A. H. Herwijnen, secretaris, beiden te Waalwijk en C. Paulides, penningmeester te Kaatsheuvel. Bepaald werd, dat uit de contributie het verplichte abonnement op „de Post hoorn" en het stuiversfonds zal worden betaald en werd de eerste contributie betaald. De Voorzitter deelde mede, dat reeds 4 donateurs waren aangeworven en naar hij hoopte nog meer zouden volgen. Spoedig zal eene zelfstandige vergadering worden gehouden, ter vast stelling van het reglement. Invoering Invaliditeits- en Ouderdomspen sioen District Waalwijk. Met het oog op de a s invoering van het invaliditeits- en ouderdomspensioen volgens de wet Talma, geven wij hier een uittreksel uit de wet, voor velen van belang en dus eens goed te lezen of desnoods uit te knippen en te bewaren Artikel 369 der Invaliditeitswet treedt in werking den 3 December 1913 en geeft aan personen, (dus ook vrouwen) die op dien dag den leeftijd van 70 ja ren bereikt hebben recht op eene rente, welke wekelijks, voor de eerste maal op Dinsdag 9 December a.s. ten postkan tore wordt uitbetaald. Daartoe moeten echter die personen aannemelijk maken, dat zij in het tijdvak van 10 jaren, on middellijk voorafgaande aan de vervul ling van het 70ste jaar of in het tijdvaky loopende van 3 December 1903 tot 3 December 1913, te samen ten minste 156 kalenderweken in de termen van verzekeringplicht zouden zijn gevallen, indien de verzekering bij den aanvang van dat tijdstip reeds had bestaan. Ver der is nog vereischt dat de betrokkene op 3 December 1913 Nederlander is, of wel gedurende de 5 jaren, welke on- middelijk aan dat tijdstip zijn vooraf gegaan, zijn woonplaats of zijn hoofd verblijf binnen Nederland heeft gehad. Evenwel zou een aanvrage om rente worden afgewezen, al mocht door den aanvrager aan alle overige eischen zijn voldaan, indien de betrokkene of zijn echtgenoot in de vermogensbelasting over het belastingjaar 1912/1913 was aangslagen. Om de rente te verkrijgen moet door hen, die meenen daarop aanspraak te kunnen maken, een formulier van aan vraag worden ingediend. Om de ouden van dagen te dienen van advies en om hen behulpzaam te zijn bij de invulling van het aanvraag-formulier, zullen in iedere gemeente één of meer geschikte personen worden aangewezen. De namen van hen die daartoe zijn aangewezen, zullen te zijner tijd in iedere gemeente worden bekend gemaakt. Ter voorbereiding van eene snelle beslissing op het groote getal aanvragen om eene rente, dat voor 3 December a.s. zal worden ingediend, wordt het land verdeeld in 76 Districten, in ieder waarvan eene Commissie zal zetelen, die zal worden belast met het geven van advies aan de Rijksverzekeringsbank over bij haar ingediende aanvragen om eene rente Met genoegen vernemen we nader dat de gemeente Waalwijk is aangewezen als hoofdplaats van het dictrict Waalwijk, waaronder ressorteeren. de Gemeenten Baardwijk, Besoyen, Capelle, Drunen, Loon op zand, Nieuwkuijk, Sprang, Vlij men, Vrijhoeven-Cappel, Waalwijk, Was pik, 's Gravenmoer, Dongen, Berkel en Enschot, Cromvoirt, Haaren, Helvoirt, Moergestel, Oisterwijk, Udenhout. Wij zullen later hierop meer uitvoerig terugkomen. Centrale vctgadering der Hanze. Donderdag had te Tilburg de 11de Centrale vergadering van de Hanze in het Bisdom 's Bosch plaats. Wegens ontstentenis van den Voorzit ter den heer M. van Hout, werd de vergadering geleid door den heer J. Schoenmakers van Geertruidenberg. Van alle afdeelingen waren afgevaar digden tegenwoordig. Nadat door den Secretaris het jaar verslag is voorgelezen en door den Penningmeester rekening en verantwoor ding was gedaan, werd tot stemming overgegaan van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer M. v. Hout. Met algemeene stemmen werd deze herbenoemd. Daarna hield de WelEerw. heer G J. v. d. Hout, Hoofd-Adviseur van het Gilde in de Bouwbedrijven in het De kenaat Geertruidenberg eene lezing over: Hoe staan wij thans in ons Bisdom met de Beroeps organisatie. De WelEerw. inleider kwam tot de conclusie dat de bestaande en nog op te richten plaatselijke en districts-or- ganisaties der Hanzegilden, waar dit nog niet geschied is, in overleg met het Hoofdbestuur van de Hanze, zich ten spoedigste zullen vereenigen in Diocesane Bonden en onder een Dio cesaan Bestuur voor elk vak. Na afloop van de vergadering had een uitstapje plaats naar de tentoonstel ling, waar de dag besloten werd met een diner in het Hoofdrestaurant. Zondag 2(; Juni op de Tentoonstelling te Tilbutg. Naar wij elders in ons blad vermeld hebben, »s de Tentoonstelling te Tilburg de laatste dagen geheel gereed gekomen. Zij wordt dan ook dagelijks reeds door duizenden vreemdelingen bezocht, en zal de a.s Zondag te verwachten toeloop van stadgenooten en vreemdelingen enorm zijn. Ook voor attractie is dien dag ruimschoots zorg gedragen. De ver maarde Kon. Liedertafel tSouvenir des Montagnards< uit Tilburg, Directeur de Heer W. Robert, geeft van 12 tot half twee een luisterijk conceit, dat onge twijfeld eene groote attractie voor vreem delingen en muziekliefhebbers zal zijn. De op internationale wedstrijden meer malen bekroonde Harmonie van den R. K. Volksbond uit Turnhout zal van 69 uur een groot feestconcert aanbie- deu. Als extra aantrekkelijkheid maken wij melding van de opstijging van de koene luchtreizigster Margaretha Baumgart uit Frankfurt ten 6'/2 uur op het sportterrein. Zij stijgt op, hangende aan eene trapese aan den ballon zonder gordel. De ballon wordt gevuld met 2000 kubieke meter verwarmde lucht. Rond de polsen van Fraulein Baumgart worden musketonhaken vasgemaakt, die aan een stang boven de trapèse worden gehaakt, zoodat de dappere luchtreiziger ster bij een mogelijk ongeval in de lucht niet naar beneden zou kunnen vallen. Ongetwijfeld zal deze nog onbekende vliegdemonstratie duizenden en nog maals duizenden bezoekers trekken. Het vullen en diverse voorbereidende werkzaamheden begint reeds te circa 4 uur en raden wij aan zich tijdig aan de controle te vervoegen. Tot slot wordt 's avonds ten 9'/2 uur een schitterend grootsch vuurwerk afgestokeu, hetwelk geleverd wordt door de bekende Ned. Pyrotecbnische Fabriek uit Utrecht. Ook zal de Bloemenstad 's avonds weder in hare fantastische verlichting prijken. Een veertigjarig jubilé. J l. Dinsdag was het veertig jaren ge leden, dat te s Bosch werd opgericht de alom gunstig bekende meubelzaak van de firma A. C. van der Meulen Zonen, gevestigd aan de Pensmarkt 22 en 24 aldaar. De firmanten onzen geluk- wensch en een nog steeds stijgend succes toegewenscht. Nog 'dient ver meld, dat het geheele personeel, op één na, langer dan 25 jren in dienst der firma is, wel een sprekend bewijs van de uitmuntende verstandhoudingtusschen werkgevers en werknemers. Z. K. H. Prins Hendi ik te Tilburg. Het staat thans officieel vast, dat Z. K. H. Prins Hendrik te samen met H. M. de Koningin op Maandag 14 Juli a. s. de tentoonstelling zal bezoeken. Gisteren heeft Z. Excellentie de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Mr. A. Baron v. Voorst tot Voorst, in gezelschap van Burge meester Raupp het tentoonstellingsterrein bezocht, ten einde de noodige maatre gelen te treffen, die verband houden met het a.s. bezoek van PI. M. de Ko ningin. BAARDWIJK De heer II. H. Breuer, heraar in muziek en paedagogiek aan de Rijksnormaallessen te Waalwijk, heeft met iiguig van 1 October eervol ontslag uit zijne betrekking g^kiegen. Velen en vooral zijn kweekelingen zullen hem noode zien vertrekken. Het paard van P. v. H. kwam Don derdagavond alleen uit de weide. Dit kwnin v. H. zonderling voor, daar het paard nooit uit de weide liep. Toen hij in den stal keek lag het paard op den grond. De ppoedig ontboden veearts constateerde hersensziekle. Vrijdagmorgen stierf het. De Bond van Ilandboogschatfeiijen Gezellig Samenzijn* gaf Zondag j.l. haar jaarlijksch concours in de poele Eendracht maakt Macht*, gevestigd bij den heer 0. Pullens in 't Vosje. Dat di leden van E. m. M. hunne Bond?- broeders zoo netjes mogelijk wen3cliten te ontvangen, getuigen de versieringen der Doele, die er keurig en smaakvol uitzag. Na de vergadering van 't Bondsbestnur, begon men om drie uren u& een opwekkend en aanmoedigend woord van den Bondt- President, den heer W. v. Ileesch te Waal wijk te schieten. Onder het het schieten kwam de Be schermheer, de Ed.Achtb. Ileer J. A. J. v. Heijst, Burgemeester van Baardwijk ter Doele en werd door den Pres. aan de schutters voorgesteld. De uitslag was als volgt: „Ons Genoegen* Herpt, Eere prijs, ge schenk v. d. beschermheer. ^Victoria* Elshout, le prijs. „Claudius Civilis* Haarsteeg, Rozenp'ijs. „De Wets Zonen* iNieuwkoik 8e prijs. »Constantia* Drunen, 4e prijs. //Oefening en Volharding* Amerzoden, 5e prijs, Koningsprys (geschenk der firma Hoboken de Bit») G. Piron „Ons Genoegen* Herpt 27 p. id 6 pijlen. Bestuurprijs Palier „Buiteuverwachting*, Vlijmen 24 p. in 6 pijlen. Eerekruis v. Helvoirt „Buitenverwach - ting*, Vlijmen 17 p. in 4 pijleD. Om goed acht uur was het schieten geëindigd en werden de prijzen onder hartelijke en toepasselijke woorden beur telings door den beschermheer, pres. of bestuurslid, den winnaars uitgereikt. 't Geheel had een zeer ordelijk verloop, dat door niets verstoord werd. Nog lang bleven de leden der E. m. M. gezellig bijeen, totdat met het uur van scheiden, eenieder voldaan over 't welslagen van 't coacours huiswaarts keerden. (Het vorig verslag van onzen corr. was onjuist Red. DRUNEN. Morgen zal onze zooge naamd nieuwe harmonie >De Volharding* deelnemen aan het concours voor Har monie en Fanfare gezelschappen te 's Bosch. Druk is er geoefend en ge repeteerd. Het concoursnummer, een zeer mooie ouverture van Govaert, >Le Lac d'Amour* geheeten, zit er goed in. De stemming is de laatste repetities ook weer de oude geworden, zoodat gerust verondersteld mag worden, dat »De Volharding* morgen in het Plantsoen een goed figuur zal maken. Jammer dat een der leden, de heer M. van Wezel, wegens ziekte verhinderd"aan het concours deel te nemen, waardoor >De Volharding1 hare Es-claiinette mist, wat waarlijk in deze omstandigheid een zware slag is. Desondanks zijn de leden vol goeden moed. Gaarne vuren wij dien moed nog wat aan, door haar een goed succes toe te wenschen en de hoop uit te spreken, dat zij den naam Drunen, die op muzikaal gebied in den vreemde een goede klank heeft, hoog zullen houden 1 Nogmaals >Volharding< het beste succes. Donderdag morgen, ongeveer half twaalf, werd de proefrit gereden op het nieuwe traject der tramlijn, dat van den D.unenschen dijk, onder de spoorburg door, den overlaat ingaat. De lijn bleek een zeer goede verbetering te zijn. Had anders de tram nogal eens op dit punt met vriezend of mistig of legenachtig weder vertraging, deze hinderpaal is nu afdoende uit den weg geruimd. Lustig snort de machine dwars den straatweg over en verdwijnt onder de brug om even daarna op de rechte overlaatlijn uit te komen. Een ongewoon gezicht, en vreemd gevoel, als men zich zoo een heel andere richting uitziet gaan, dan vroeger. Donderdagavond ten 8 ure had in de JongensCongregatie het afscheid plaats van onzen hooggeschatten kape laan den WelEerw. Heer de Kort. Daarbij waren, behalve de leden der Congregatie, uitgenoodigd de leden van 't Zusterfonds en dc mannelijke leden van het Begrafenisfonds. Na het spelen van een paar muziek nummers sprak de Directeur een ge voelvol woord van afscheid, dank en hulde brengend aan Zijn Eerw. voor het vele goede aan de verschillende vereenigingen gedaan,de beste wenschen koesterend voor zijne toekomst. Een prachtige pendule werd Zijn Eer waarde aangeboden. Na het zingen van een paar liederen sprak ZijnEerwaarde een afscheidswoord. Dank brengend aan allen die hem hadden gesteund, aan sporend tot eer van God en bloei der Congregatie alles veil te hebben. Een luid, lang zal hij leven volgde op zijn woorden. Nogmaals brengen wij hulde aan den ijverigen priester, den onvermoeiden wer ker. Moge het zijn Eerw. in zijn nieuwe De Echo vin het Zniden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9