Tweede Blad KÏsiwTvïFöiSiïï^ BUITENLAND. Mtschl&ni Provinciaal Nieuws NUMMER 53 DONDERDAG 3 JULI 1913. 36e JAARGANG. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIGHT De Rijksdag heeft gisteren de leger- wet en alle voorstellen tot dekking van de kosten der legerversterking definitief aangenomen Nadat de sociaal-democraten de zaal hadden verlaten, hield de voorzitter dr. Kampf een rede, waarin hij zeide >Wij zijn nu aan het einde van een zittingsperiode gekomen, die in geschie denis van den Rijksdag een der gedenk waardigste kan worden genoemd. Ik denk daarbij aan de bijna onoverkomelijk schijnende moeilijkheden, tegenover wel ke wij stonden. Dat een uitweg gevonden werd, danken wij in de eerste plaats aan den vasten wil in het Duitsche rijk om op waardige wijze de gestelde taak uit te voeren. Ongewoon groot en dicht naderend tot de grenzen der draagkracht waren de eischen, die den Rijksdag wer den gesteld. De Rijksdag heeft aan de totstand koming van de geheele wetgeving deel genomen op een wijze, zooals bijna geen anderen Rijksdag. De offers, die voor het Duitsche rijk zijn gebracht, moeten zwaar der zijn dan ooit te voren. Het afsluiten van het groote werk is thans geschied, waardoor de krachten van de geheele natie en het gevoel van rust en veilig heid versterkt zijü, op een wijze, die voor de ontwikkeling van het rijk on ontbeerlijk is en die er toe bijdraagt den wereldvrede te bewaren, dien het geheele Duitsche volk eerlijk wenscht. (Levendige toejuichingen.) De Rijkskanselier sprak, in aansluiting bij de woorden van den president, de overtuiging uit, dat dank zij den ge- meenschappelijken arbeid, de verbonden regeeringen en de Rijksdag een groot werk hebben verricht. »De groote en zware offers, zeide hij, worden gedragen voor de hoogste goe deren van de natie. (Toejuichingen.) Met het uitspreken van het vaste besluit om voor de veiligheid van het rijk goed en bloed veil te hebben, kunnen wij met vertrouwen de toekomst tegemoet zien.* Waalwijk, 2 Juli 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Examens. De heer J. Houben legde met gunstig gevolg aan het Bischoppelijk college te Roermond het eind-examen Gymna sium A. af. Bij de op 4 en 5 Juni 1.1. te 's- Hertogenbosch gehouden Examens In het boekhouden vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Ver- eenigingen in Nederland slaagde o. m. voor het Mercurius-Diploma onze stad genoot de Heer Jos J. Klijberg Ez.f die zijne opleiding genoot bij den Heer Th. M. den Blinker Leeraar m. o. Boekhou den te 's Hertogenbosch. Jubileum. In vervolg op ons bericht van 1 1. Za terdag kunnen we thans mededeelen, dat in verband met het gouden jubileum van de Eerw. Zuster Rosalia een voor- loopig comité is gevormd bestaande uit de heeren Dr. Jan van Gils, J. van Iersel-Holtus, E. W. Klijberg, Jan van Riel. Jan Tielen en Cor. Witlox. Attentie. In ons vorig nummer komt eene ad vertentie voor van den heer P. v. d Heuvel Pedicures, te 's-Bosch, n.l, dat hij Waalwijk komt bezoeken op Donder dag 9 Juli, dit moet zijn Donderdag 10 Juli a.s. Katrcin. De beroemde Hollandsche Herders hond >Katrein« van den heer Nico Nieu- wenhuijsen te 's-Bosch behaalde op de Internationale HondenTentoonstelling te Breda 28 en 29 Juni 1ste prijs open klasse, 1ste prijs kampioens-klasse, zes speciale prijzen en het gouden kam- pioenskruis als zijnde kampioen van Ne derland. Ex amen-gymnasium. Ten overstaan van Regeerings-gecom- mitteerden werd aan het Bisschoppelijk College te Roermond het eind-examen gymnasium afgenomen. Slaagden Voor A.T- Ament uit Roermond H. van Besouw uit GeldropV- Dubois uit Venlo J. ter Haar uit Almelo A van Hooff uit Roermond J. Houben uit Waalwijk. Voor B. A. Bloemen uit Venlo Th. Thuis uit Didam Een caudidaat werd afgewezen. Canislus College te Nijmegen. Geslaagd diploma A J. Kuypers en G. Riep, Nijmegendiploma BW. van Eekelen, OosterhoutH Gertitsen, Nij megen H. de Vos de Wael, Zwolle J. Wachters, Groningen A. Zijlmans, Raamsdouksveer. Prov. Staten van Noord-Brabant De zomerzitting van de Staten van Noord-Brabant is gisteren door den voor zitter geopend met een rede, waarin hij er o.a. op wees, dat het jaar 1913 voor de Staten van N.-Brabant nog een bij zondere beteekenis heeft, doordat het een eeuw geleden is, dat voor dit ge west een Statenvergadering werd inge steld, hoewel het nog tot September 1914 zou duren, voordat zij door den gouverneur van Brabant werd geopend met een rede, waarin als het voornaam ste terrein voor de werkzaamheden der Staten werd aangewezen het ontginnen der uitgestrekte woeste gronden en het bevorderen van de nijverheid. De voor zitter constateerde, dat de Staten gedu rende de verstreken eeuw met energie in die richting zijn werkzaam geweest. Spreker wiidde vervolgens eenige waar- deerende woorden aau de nagedachte nis van het sedert de vorige vergadering overleden Statenlid jhr. W. de la Court. De nieuw gekozen leden namen in deze vergadering zitting. Verschillende stukken werden ver wezen naar de afdeelingen, voor kennis geving aangenomen, ter visie gelegd en enkele aangenomen. Omtrent het adres van gemeenteraad van Middelburg tot ondersteuning van het verzoek de vereeniging Vlissingen Vooruit aan Ged. Staten van Noord- Brabant en Zeeland langs den harden weg tusscheu Noord-BrabaDt en Zeeland langs den Scheldedam, deelde de voor zitter mede, dat de plannen in bewer king zijn en in de najaarszitting een voorstel kan worden tegemoet gezien. Voorts deelde de yoorzitter mede, dat van den heer van Konijenburg iu- genieur van 's rijks waterstaat, die in dertijd met de uitvoering van den ver legging van den Maasmond was belast, ten geschenke is ontvangen een portret van generaal Krayenhoff (die het eerst het denkbeeld van Maasmondverlegging heeft geopperd). Op voorstel van den voorzitter werd besloten, de geheimhouding op te hef fen voor de notulen van de buitenge wone vergadering van 8 Mei 1.1 in welke een beslissing is genomen omtrent de electriciteits-voorziening voor de pro vincie. Vanmorgen om half elf wordt de ver gadering voortgezet. Van Gend en Loos De administratie van deze onderne ming verzoekt ons onderstaande op te nemen. Op den len Juli a s. wordt door de Nederlandsche Spoorwegen een Nieuwe Administratieve behandeling voor het vervoer van bestelgoederen Ingevoerd en komt op dienzelfden datum een nieuw tarief voor het vervoer van bestelgoe deren in toepassing. Wij meenen het niet ondienstig, eenige der voornaamste voorschrliten en bepa lingen op een en ander betrekking heb bende, hiermede te LJwer kennis te brengen, namelijk Bestelgoederen worden uitsluitend ten vervoer aangenomen met adreskaarten en wel Met eeu adreskaart gedrukt op zee groen papier. Bestelgoederen, (gewoon vervoer). Met een adreskaart gedrukt op oran jepapier. a. Bestelgoederen (gewoon vervoer) met aangifte van waarde en (of) gelde lijk belang bij tijdige levering. b. Geld en Geldswaarden. De adreskaarten worden aau onze kantoren (factorijen verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van 1 cent per 4 stuks. Alleen die adreskaarten zijn geldig welke den stempel dragen van een der spoorwegdiensten. Op plaatsen waar verschillende spoor wegdiensten goederenbure ux hebben zijn de door den eenen dienst gestem pelde adreskaarten, ook geldig voor den anderen. Het opmaken van adreskaarten mag slechts met inkt geschieden. Adreskaarten waaraan gesloten enve. loppen of adressen, papieren bevattende zijn gehecht, worden niet aangenomen- Doorhalingen, veranderingen en bij schrijvingen op de adreskaarten moeten door den afzender gewaarmerkt worden. Verzenders van goederen met het voorschrift >Station restante* aan hun eigen adres moeten steeds een duplicaat adreskaart bij de goederen voegen, wel ke hun gestempeld wordt teruggegeven. Elk collo bestelgoed moet voorzien zijn van een duidelijk adres. Het verdient echter aanbeveling dat afzenders, die thans gewoon zijn om de door hen te verzenden bestelgoederen te merken of (en) te nummeren, daarmede blijven voortgaan en die mer ken of (en) nummers óók op de adres kaarten te vermelden, hetgeen niet uit sluit het voorschrift, dat op elk collo een adres moet voorkomen. De vrachtprijzen blijven gelijk aan die van het tegenwoordig tarief, doch wor den voor zendingen boven de 15 K G. opwaarts afgerond op vijfvouden van cents. BAARDWIJK. Zondagmiddag omstreeks 5 uur 's namiddags ontstond brand in de woning van F. Kr. Daar meu liet tijdig ontdekte kou men het onheil nog bijtijds verhoeden. DRUNEN. De Drankweerdag werd j.l. Zondag begonnen met eone algeroeene II. Communie der leden van de St. Paulus vereeniging meest Kruisverbondeis en der Mariavereeoigiug. Pater lldefonsus Ord. Cap. nit Helmond sprak daarbij een toe passelijk woord en wees op de groote be teekenis der H. Communie voor de drank bestrijding. In de Hoogmis hield Z.Eerw. een predikatie over het beginsel der katho lieke drankbestrijding „De liefde van Christus dringt ons." Zijn betoog kwam in kort hierop neerwaar de drankellende zoo groot is, vraigt de christelijke liefde onze hulp. Om halftwee was de zaal der meisjes congregatie vol vrouwen en jongedocnleis, leden en niet-leden. Men zette in inet eeu fiksch draukweerlied. Daarna kwam pater lldefonsus, ingeleid door den geestelijken adviseur kapelaan Huijbers aan het «oord cu zetje het wat, het waarom en het hoe der drankbestrijding, voornamelijk in be trekking tot de medewerking der vrouw, uiteeD. Zijo rede werd met de grootste aan dacht gevolgd, en na afloop meldden zich verschillende nieuwe, leden aan. Het was een mooie dag, die ongetwijfeld rijke vruchten zal dragen voor onze parochie in 'i algemeen en voor de drankbestrijder?- vereenigingen in 't bijzonder. HAARSTEEG. Zondag 29 Juni verga derden eenige josgelui in liet café van den heer A. Vugts, alhier, niet het doel om de kermis gepast en gezellig door te brmgen. Staande de vetfgadering gaven zich ver schillende leden als lid op en werd oen voorloopig bestuur benoemd bestaande uit de lieeren H. v. d. Berk, E. v. Heijst, II. de Vaan, J. v. d. Berk en A van Bokhoven, terwijl de naam van deze club zal zijn Buiten Verwachting.* De gelegenheid om zich als lid op te geven, blijft tot een beperkt aantal hij bovengenoemd bestuur opengesteld. BESOIJEN. Bij de heden gehouden stemming voor twee leden voor den ge meenteraad was de nitsag als volgt Asntal kiezers 215. Uitgebracthte stemmen 192. Van onwaarde 0. Both H. 32 Donken C. M. 63 Greeff de C. H. 87 Heijden van der J. P. 90 Levie H. J. 83. Herstemming tusschen C. M. Donken, C. H. de Greefl, J. P. v. d. Heijden en H, J. Levie. SPRANG. De collecte voor de gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 3.95V* op gebracht. VRIJH.-CAPPEL. Openbare vergaderiug van den Raad der gemeente Vrijh.-Cappel op Dinsdag deu 1 Juli 1918 des namiddags te 71/» ure. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen Stukken. 2. Vaststelling staat oninbare posten. 3. Aanbieding en voorloopige vaststelling gemeente-rekeniDg 1912. 4. Aanbieding begrooting 1914. 5. Benoeming wethouder in de plaats van M. J. van der Waals, die ziju ontslag als zoodanig beeft ingezonden. 6. Voorstel Bargeraeester en Wethouders inzake vergoeding schoonhouden school. Uitvoerig verslag in 't volgend nuonme'. Heden ontving de heer B, Brummel- kamp, alhier bericht dat hij voor boek houding ook geslaagd is bij de Federatie van kantoorbedienden, „Mercurius" op het gehoudeu examen op 4 en 5 Juni 1.1. Onze felicitaties. Voor de jl. Zaterdag gehouden ver kiezing, welke np Dinsdag 8 Juni e.k. zal plaats hebben vanwege de ontstane vacature van twee gemeenteraadsleden zijn de na volgende caudidaten gesteld De oud leden P. A. v. d. Hoeven, 11. P. Stam, en O. J. Heijmans en J. Oerlemans Mz. WASPIK. In hel gezin van den vee handelaar J. de Gr. alhiej zyn al de hnis- genooten ol. 4 door typhus aangetast, Door het natte weer schiet de hooibouw slecht op. Het hooi verliest daardoor aan waarde, terwijl de arbeid verdubbelt. Geen wonder dan ook dat onze boeren sterk naar droog weer verlangen. Het te veld staande gewas heeft op som mige plaatsen veel te lijden vau slakken Ook in enkele tuinen doet dit ongedierte veel schade. RAAMSDONK(DORP.) Heden is de nieuwe klinkerbestraiing in de Luijten Am- bachistraat klaar gekomen. Voorloopig mag de weg nog niet m-:t zeer zware vrachten bereden wordoD. DUSSEN. In verschillende bladeu kw m enkele dagen geleden een bericht voor uit Dussen, dat bij zekeren J. B. aldaar, zich eeu geval van mond- en klauwzeer onder het vee had voorgedaan. Wij kunnen echter met zekerheid melden, dat dit niet zoo is volgens een door den heer districts veearts ingesteld onderzoek. Heusden, 1 Juli 1913. Overgeplaatst. Met ingang van Aug. wordt de komies le klas der rijksbelasting H. J. Verhoe ven verplaatst van hier naar Bergenop zoom, terwijl alsdan de komies der 3e kl. J. Vegter, thans te Wouw, in zijn plaats komt. De Heer Verhoeven heeft echter in trekking vau bovenstaand besluit ver zocht. Uitstapje. I~)insdag 15 Juli hopen de leerlingen der hoogste klassen der openb. school wederom een reisje 1e doen, ditmaa naar den Haag en Scheveningen, terwijl ook aau leerlingen van andere scholen gelegenheid gegeven wordt bij tijdige aangifte aan dit aangename uitstapje deel te nemen. Dl Kaatsheuvel, 1 Juli 1913. Propaganda- Tocht en Openlucht- Vergadering. Zondag j.l. heeft hier de aangekondigde Propaganda-Tocht en Openlucht-vergadering plaats gehad en we kunnen zeggen het zoo stout opgevstte werk is ondanks wind en dreigende regenbuien goed geslaagd, 's Mor gens waren bijna alle deelnemers ter H, Tafel genaderd, om een uiting van hun Roomsch Geloof, een bewijs van geheebt- h id aan de Kerk te i/even en lot het wel zijn van hunne vereenigirgen, Goed drie uren fok de stoet, die in den tuin van „Apollo* was opgesteld de straat in. Voorop redtn fier en flink de propa- gamlaclub der Tilburgsche Kruisverbond de Blauwe Rijders voor dezen dag tot deelneming aan de meeting uitgenoodigd ui t hun blauw vaandel voorop. Dan volgden de Geestelijke Adviseurs van Boerenbond en Gildenbond met den eerster, redenaar Pater Boriomeus de Greeve, het Bestuur van den Gildenbond met de beslu- r n der verschillende afdeelingen de Meisje»- afdecling „St. Piisca", vervolgens de leden der vakvereenigiog die tot een der beide Harmonieën behooreD, allen tot een groot corps vereenigd. Hierachter de leden der onderscheidene vereenigingen Drankbe strijding Ziekenfonds Vakvereenigiog volgens wijken ingedeeld. Vóór den 9toet het vaan van den R. K. Lederbewerkersbo d „St. Criapiju en Crispi- nianus", tusschen de verschillende groepen kaarten met anti-alcoholische spreuken en opschriften. Onder de frissche tonen der harmonie trok de stoet van uit den tuin van den heer A. Snoeren door de overdrukke straten naar 't gemeentehuis, waar front ge maakt werd. De Voorzitter van den R. K. Gildenbond heette hier alle deelnemenden en belangstellenden welkom en gaf het woord aan den WelEdelachtb. Heer Burgemeester die de vergaderden toe zou spreken. Zijn Edelachtbare ving aau met te zeggen at hij met geDoegen vernomen had, dat er een betooging gehouden zou worden door de verschillende vereenigingen, bizond r nu die betooging meer van nabij het drank- vraagstuk raakte en hij zag, dat de Drank, bestrijding zoo ruim vertegenwoordigd wa«. Iet deed hem geuoegeu. zoo sprak zijn Edel Achtbare zoo'n groote massa werklieden op te zien komen voor de goede zaak, om allen mee te werken aan 't welslagen van deze meeting. De Drar kbe9trijding vooral mocht zich in de gonst van zijn Edelachtb. verheugen daar zij de grondslag legt van orde en tucht in een gemeente. Matige goed georganiseerde mannen vormen eeu kracht die voor niets behoeft te wijken, en die steeds geruft hun doel kunnen nastreven. Ieder weldenkend burger zal hen respectee ren en hoog:chteo. Matige maonen behar tigen hunne plichten en blijven trouw aan wie zij trouw beloofd hebben. De matigheid vookomt in een gemeente veel onheil en rampspoed^ armoede en kommer, twist en ruzie. Zij legt den band die de verschillende gemaentenaren nauwer aan elkaar verbindt. En niet alleen de verschillende inwoners eener gemeente in 't algemeen, neen ook in 't bizonder de vereenigioge en bonden zul len bloeieD, wanneer zij gevormd worden door matige mannen. Een Gildenbond, vak organisatie, boe*enborid, middenstandsbond of wat ook, zuilen bloeien in matigheid. Hij kon dan ook niet genoeg aansporen om trouw lid van de drankbestiijdingsorga- i isatie te worden, om trouw lid te worden van de werkliedenvereenigiugen, dan zouden ze ook trouw blijven aan hun geloof, aar hun God en buu vaderland. Luide toejuichingen dankten deu spreker voor zijn gloedvolle rede, terwijl de harmo nie als dankbetuiging een //hij leve lang" blies. In korte woorden bracht de voorzitter van den Gildenbond hulde en dank aan den Burgemeester namens besturen en. werklieden De gioepen stelden zich in beweging, het muziekkorps liet een marschjo hoorei), en ging bet in gesloten rijeu langs Hoofdstraat, Molenstraat, Fort en Vossen berg naar 'i Marktplein, waar een kleine tribune de re denaars wachtte. Een kleiue, lage, te kiein en te laag voor den groote redenaar, die wo gingen hooien. Hij wilde boven alle hoofden uitsteken om zijn stem in alle ooren te kunnen doen klinken, Eeu prachtige verschijning die Frannskaner-monnik een kop vol energie en leveD, een blik doordringend en innemend tevens, een stem met kracht en zalving, kortom een redenaar, van wiens gloedvolle, warme, zalvende en toch rake reden het onmogelijk is een verslag te geven, dat ook maar eenigszins 't oorspronkelijke nabij komt. Toen spreker de uitnoodiging van de be sturen ontving, hier in Kaatsheuvel een spreekbeurt te vervullen en wel over het alcoholisme, heeft hij dat aangenomen met graagte, met genoegen, want, zoo sprak hij, de Drankbestrijding is een stuk van zijn ziel 1 Het deed hem zoo'n groot genoegen hier op te mogen treden op een open vrijo markt, in de openlucht, 't Getuigde, dat de strijd tegen 't alcoholisme niet meer behoeft gevoerd te worden in kleine geslo ten zaleü, in bedompte vertrekjes, neen, uit de catacomben vau den eeisten tijd is zij zegevierend naar boven gekomen om un openlijk den stnjd te voeren tegen koninn Alcohol. Hij, spreker heeft die strijd van 't begin nf aan meegemaakt en er de vrucht bare gevolgen van gezien en daarom juist werkt hij er met des te meer ijver voor, daarom kan hij geeo gelegenheid laten voorbijgaan of hij grijpt ze aan om te strij den voor de goede zaak. Temeer, daar er nog zoovele ziju in de maatschappij, die da': streven en werken niet waardeeren, die mir- achteDd op die drankbestrijders neerzien. De maatschappij is iu deze als een doof stom kind, zoo lang en zoo aanhoudend moet er gepraat en nogmaals gesproken worden eu toch wil ze ni6t hooren. Veel is er reeds gepropageerd, veel zal er'nog ge propageerd worden, maar bij velen is hrt aan doovemans deuren geklopt, velen trek ken zich van dat alles niets aan. Beleefd verzocht spreker dan voor eenige oogenblikken om eeu aandachtig gehoo-, mocht de regen soms verstooreod tusschen beide komen, dat moesten we, als een hulde aan 't schoone water, dat maar geduldig aannemen. Wat is de Drankbestrijding! De Drankbestrijding, sldus spreker, is ds strijd tegen het drankmisbruik. Niet alleen tegen die twee en twintig of drie en twin tig duizend dronkaards, die dagelijks een onmatig gebruik van deu sterken drank maken, niet tegen die ongelukkigen aMeen, die in gevangenis of krankzinnigengesticht terecht komen, als slachtoffers van koning alcohol, niet tegen die slachtoffers, die have en goed verdrinken niet tegen die beulen, die in hun dronken toestand vrouw en kin- deren mishandelen en martelen, niet tegen het aantal van de schepsels, die jaarlijks in 't delirium sterven, beroofd van 't gebruik vau hun verstand, zonder nog gelegeubei1 te hebben zich met hun God te verzoener, neeD, onze strijd is vooral tegen degenen gericht, die te veel drinken. Te veel voor de ziel, te veel voor de maag, te veel voor 't humeur, te veel voor de portemonnaie, to veel voor 't verstand. Ontelbaar zijn ze, die onder den indruk, hij 't warme hoofd van een paar, misschien twee glaasjes dingen doen, waarvan ze later eeuwig spijt hebbe». Hoevele brave jongelieden, zedige jongcdochters hebben alzoo hun goeden naam in 't slijk geworpen. Te veel voor d<* maag, voor 't gestel, die drinken en 't De Echo van het Zniden. Sunlight EWAA3B0RG0 HVERVAISCHT ZONDER ISCHADEIIJKE lllBESTANDDEElEW Gedeponeerd,! o o co

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5