Nummer. 54 Zondag 6 Juli 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. VEESLAG der Kanier van Koop Gemeentefaadsvergaderingen, Tilbuigsche Tentoonstelling, handel en Fabrieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar igi2. Handel in Schors. Hoofdzakelijk Gelderse he Schors. De kwaliteit van de Geldersche schors was goed, hoewel niet zoo uitmuntend als in 1911. De prijzen waren ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar, n.l. Prima praafschapper f3,90 a f4,20 Prima IJsselschors f3,40 a f3,50 Prima Veluwer f3,20 a f3,45 Afwijkende soorten golden f3,00 a f3,25 Alles per 65 K.G. en vrij stroom. De iets lagere prijs is toe te schrijven aan het feit, dat er gedurende de cam pagne weinig kooplust bestond, waar door de noteeringen aanvankelijk bedui dend daalden. Later echter, toen Duitsch- land schier alle partijen in ons land op kocht, werd de handel weer levendig en kon tot zelfs 25 ets. per 65 K.G. meer bedongen worden. Oude voorraad is nu zoo goed als niet meer aanwezig. Ook in Frankrijk trad Duitschland als kooper op, waar door de bekende Fransche schors even eens gedurende het najaar in prijs steeg. Voor de aanstaande campagne ver wacht men echter algemeen weder de normale prijzen van het voorjaar. Handel in vreemde looimiddelen. Daar de looierijen wegens de dure huldenprijzen in 1912 over het geheel beduidend minder inwerkten, zou men allicht veronderstellen dat er ook eene mindere hoeveelheid looistoffen, dan voorheen gebruikt zou zijn. Toch schijnt dit niet het geval, daar anders allicht de prijzen dalen in plaats van stijgen. In hoeverre hoogere scheepsvrachten in de rijzing der exotische looistoffen be grepen zijn, is vooralsnog moeielijk uit te maken. Feit is het echter, dat die vrachten aanzienlijk duurder zijn gewor den. Met betrekking tot enkele der meest gebruikte looistoffen kunnen wij het vol gende melden Garouilles rechtstreeks aangevoerd uit Oran per 5000 K.G., extra grosse van Ja nuari tot Aug. frs. 19,50. extra grosse van Aug. tot Sept. frs. 21,50. Garouilles superieur frs. 18,50 frs. 20.50 per 104 K.G. en franco wagon Antwerpen. Quebrachohout was ongeveer 1 cent per K.G. duurder dan verleden jaar en geldt (gemalen) 15 tot 16 frs. de 100 K.G. Myrabolanen waren buitengewoon schaarsch en daarom zeer duur. Door de levendige vraag naar dit artikel lie pen de prijzen tot frs. 18,50 de 100 K.G. dn Valonea was de handel ongeveer gelijk aan dien van het vorig jaar. De prijzen varieerden van frs. 22 tot frs. 28. Divi-divi, waarvan de oogst grooten- deels mislukte, was hooger in prijs en bereikte tot frs. 27.50 de 100 K.G. Mangroveschors, die steeds minder wordt aangeboden, stijgt voortdurend in prijs. In 1912 betaalde men frs. 14 tot frs. 16 per 100 K.G. Mimosaschors, aanvankelijk lager in prijs, herstelde zich later een weinig, doch haalde niet volkomen meer de no teering van verleden jaar. De prijzen varieerden van frs. 19 a frs. 19.50 de 100 K.G. Ook Sumak daalde in prijs, doch liep omhoog tegen het einde des jaars. Su mak in bladeren liep tot frs. 27 en in poeder tot frs 30 de 100 K.G. De handel in extracten was vrij leven dig. De prijzen ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar n.l. Kastanje fr8. 22.50 a frs. 25. frs. 26.h frs. 28. burgemeester en Eiken Mimosa Quebracho (vloeibaar) (droog Alles per 100 K.G. franco wagon of aan boord te Antwerpen met 2% kor ting. frs. 36.— a frs. 38 50 frs. 22.50 frs. 37.50 frs. 37.— frs. 39.— VRIJHOEVEN-CAPPEL. Openbare vergadeiing van den raad op Dinsdag 1 Juli 1913, des nam. te lj2 uur. Tegenwoordig de alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige bijeen komst worden gelezen en goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Schrijven van A. P. de Bruijn, dat hij zijn benoeming als wethouder aan neemt. Voorzitter. Ik kan niet nalaten den heer de Bruijn een woord van dank te bren gen, dat hij zijne benoeming als Wet- der aanneemt. Ik hoop dat bij deze be trekking in het belang van de gemeente vele jaren mag blijven waarnemen. 2. Twee besluiten inzake wijziging be grooting, dienst 1912 en 1913, voorzien van het bewijs van goedkeuring. 3. Kohier hoofdei omslag, dienst 1913, voorzien van het bewijs van goedkeuring. 4. Afschrift besluit Commissaris der Koningin, houdende benoeming van D- N. van der Schans als lid van het Col lege van Zetters, in de plaats van M.J. v. d. Waals, die ontslag heeft, genomen. Alle stukken voor kennisgeving aan genomen. 5. Adres van W. G. van Dongen en Th. Ceeris, in zake hoofdei, omslag, dienst 1913. Besloten in geheime verga dering te behandelen. 6. Vaststelling staat oninbare posten 1912. Wordt vastgesteld tot eer. bedrag als oninbaar van nihil. 7. Aanbieding gemeenterekening 1912, in ontvangst op f5714.10 en in'uitgaaf op f 5681.20. Wordt onderzocht door een daartoe benoemde commissie. Aanbieding gemeentebegrootiog 1914. Zal worden ter visie gelegd. 9. Benoeming wethouder in de plaats van den heer M. J. van der Waals, die zijr. ontslag als zoodanig heeft genomen. Benoemd wordt de heer M. voor de Poorte, met 5 van de 7 uitgebrachte stemmen. Een stem was uitgebracht op den heer van der Schans en een op den leer Stam. De heer Voor de Poorte verklaart staande de vergadering de benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenscht den heer Voor de Poorte geluk met deze benoeming en spreekt den wensch uit dat hij, even als vroeger, als wethouder steeds zijne beste krachten aan de belangen van de gemeente zal geven. 10. Voorstel van burgemeester en wethouders over de belooning voor het schoonhouden der school voor 1913 vast te stellen op f40 met bepaling, dat we kelijks een der beide schoollokalen nat moet worden opgedaan en die vergoe ding met ingang van 1 Januari a.s. te bepalen op f 45.'s jaars, mits blijkt dat het schoonhouden naar wensch ge schiedt. Dienovereenkomstig wordt besloten. 11. Brief van H.H. Gedeputeerde Sta ten itzake electriciteitsvoorziening in Noord-Brabant. Wordt besloten, dat één raadslid de heer Oerlemans met burgemeester en wethouders aan de uit- noodiging tot een onderhoud op 11 Juli a.s. gevolg zal geven. 12. Hieraa brengt de heer Van der Waals een schrijven ter tafel, waarin hij meedeelt, dat hij wegens aanstaand ver trek zijn ontslag als raadslid neemt. Voorzitter. Ik kan en mag niet nala ten een hartelijk woord van afscheid tot den heer van der Waals te richten. De heer van der Waals toch heeft steeds, al is het w.-ar, dat hem de critiek niet is gespaard gebleveu, zonder aanzien des persoons gewerkt in het waarachtig belang van onze gemeente die hem dier baar is. En als wethouder, èn als lid vau den raad heeft hij steeds voor de belangen van de gemeente geijverd. Ik geloof dan ook, dat ik hem namens den geheelen raad mag toewenschen, dat het hem in zijn nieuwe standplaats goed gaat. De raad stemde van harte met de door den Voorzitter gesproken woorden in. Van der Waals. Ik dank den Voorzit ter voor de hartelijke woorden tot mij gesproken. Het is mij steeds een aan gename taak geweest voor de gemeente, zooveel als in mijn vermogen is, te mo gen werken. Dank bieng ik aan al mijne medeleden voor de hartelijke samenwer king en eensgezindheid, factoren, waar door alleen veel tot groei en bloei van eene gemeente kan worden tot stand gebracht. Ik spreek dan ook den wensch uit dat u allen, onder dezelfde vriend schap, in het belang van de gemeente nog vele jaren hier moogt werkzaam zijn. Niets meer aan de orde, sluit de Voor zitter de vergadering. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 4 Juli des avonds ten V/2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Benoeming hoofd der school voor M. U. L. O. Door den secretaris wordt voorlezing gedaan dat gesolliciteerd hebben de heeren F. A. Dieleman te Princenhage, Burgers te Amsterdam, J. Zitner te Wormer, J. Thieleman te Sommelsdijk, F. van Beurden te Groenloo en B. v. d Sluijs te Boskoop. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren B. v. d. Sluijs, Boskoop. J. Thieleman, Sommelsdijk. Zitner, Wormer. Mol. Hebt u nog nadere inlichtingen ingewonnen. Voorzitter. Ik heb aan niemand ge schreven. Ik ga altijd af op de verkla ringen van den schoolopziener, dat is voor mij altijd de zuiverste weg. Vos. No. 3 van de voordracht is enkele dagen geleden hier geweest en deed zich goed voor en no. 2 hebben wij vroeger bij de vorige vacature al eens gezien, ook hij kwam goed voor. No. 1 van de voordracht hebben wij geen van allen gezien, althans ik heb bij drie mijner mede-leden geïnformeerd en niemand had hem gezien. Daarover was ik een beetje ongerust. Ik dacht, die laat zich niet zien, als hij zijne benoeming maar aanneemt, als hij zich maar niet terug trekt. Ik ben toeu naar den secre tarie gegaan. U was niet thuis, u waart in den Bosch en toen heb ik den secre taris om advies gevraagd. Ik heb hem gevraagd of het niet goed zou zijn om een telegram te zenden en hem te verzoeken of hij mij telegrafisch wil antwoorden of hij zijne sollicitatie hand haaft. Ik wilde zulks doen om te voor komen dat wij weder eene oproeping zouden moeten doen. De secretaris vond dit idee nog zoo kwaad niet. Wel gaf hij mij in overweging te schrijven en hem telegrafisch antwoord te vragen. Ik heb hem geschreven en gevraagd of hij zijne sollicitatie handhaaft. Ik heb er postzegels voor telegrafisch antwoord ingedaan en nu ontvang ik een telegram Maar dat is een ontwijkend antwoord op mijn vraag. Ik had hem gevraagd hand haaft ge uwe sollicitatie ja of neen. En hij antwoordt; onbekend no. 1. Had gaarne eerst gezien. Dat boezemt mij niet veel vertrouwen in. Hij had toch kunnen komen. Voorzitter. De voordracht bestaat toch uit drie personen. Vos. Ik deel dit alles maar mede om te laten zien dat no. 1 van de voor dracht niet erg veel zin schijnt te hebben om te komen. Voorzitter. Maak jullie nu maar uit wie je hebben wil. Vos. Ik heb gemeend dit ter toelich ting te moeten geven. Bij stemming wordt benoemd den hee r Thieleman met 6 stemmen. De heer Zitner verkreeg een stem. Voorzitter. Wij zullen hem van zijne benoeming in kennis stellen en vragen of hij 1 September in dienst kan zijn. 3. Onderzoek geloofsbrieven van de heeren C. J. de Jong en L. M. de Mol. Tot leden van de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Prins, Vos en van Andel. Na heropening deelt de heer Prins mede, dat de stukken in orde zijn be vonden en de commissie tot toelating adviseert. Aldus wordt besloten. 4. Verzoek H. van Strien onder- handsche verpachting gemeente-grond. Voorzitter. B. en W- stellen voor op het verzoek in te gaan en te verpachten tegen gewoon tarief dat is 6 cent per Meter. Dat is voor den tuin dan f 35,35. Aldus wordt besloten. 5 Voorstel B. en W. aanvulling al- gemeene politieverordening verbod rijden met voertuigen op deNoordelijkeVesting- wal. Voorzitter het komt dikwijls voor dat ze over die weg paarden leiden die naar de wel worden gebracht. Een gevolg daarvan is dat de weg bevuild wordt wat onaangenaam is. Buitendien kunnen ze overal anders langs. Veerman. Is dat geen belemmering voor de scheepstimmerwerf. Voorzitter. Volstrekt niet. Bij art. 64 van de politieverordening zal dan worden toegevoegd een alinea waarin staat dat het verboden is over- de Noordelijke Vestingwal, dat is van de Wijksche Poort tot aan de chicorei- fabriek, met voertuigen te rijden, kinder wagens, kruiwagens, paarden en vee. Voorzitter. Aan de Wijksche Poort kunnen er toch geen rijtuigen op rijden. Van Andel. Ik heb het onlangs nog gezien. Voorzitter. Ze kunnen er niet tegen op komen.* Van Andel. Zeker ze gaan dan bij de Wed. v. d. Berg er op. Voorzitter. Ja, daar gaat het. Maar je kan zoo de boel niet in orde houden. Vos. Hondenkarren mogen er zeker over heen rijden, althans ik heb daar niets van hooren voorlezen. Voorzitter. I)at kan er nog worden bijgevoegd. Na nog eenige discussie wordt het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. 6. Voorstel van B. en W. regeling belooning waagmeester. Voorzitter. B. en W. stellen voor aan D. van Kuijk f 10,— per jaar belooning te geven. Prins. Ze betalen 10 cent voor het wegen, dat is wel wat weinig. Laat ze 15 cent betaleD dat is niet te veel. Dan kan de stad 10 cent en van Kuijk 5 cent van ieder stuk, dat wordt gewogen, hebben. Voorzitter. Ons tarief is als dat van Waalwijk. Prins. Dan is dat van Waalwijk ook te laag. Voorzitter. Je kan het tarief niet hooger zetten als in andere gemeente. Prins. Ik weet zeker dat tegen 5 cents rhooging niemand eenig bezwaar zou hebben. Mol. Hoe hoog was vroeger de be- ooning. Voorzitter. Toen kreeg hij niets. De Jongh. Het brengt ook maar f 20 op. Mol. Door de prijzen niet te hoog te stellen bevordert ge den handel. Prins. Zoo moet het de stad betalen en anders betalen het de menschen waar onder heel veel van buiten. Voorzitter. De waag is niet in het even geroepen als een bron van in komsten voor de gemeente maar tot gemak van het publiek. Van Andel. Dat wat de heer Prins wil is niet aan de orde. Daarvoor zou men de verordening moeten wijzigen. Voorzitter. Over enkele jaren moet de verordening worden herzien, dat moet telkens om de vijf jaar gebeuren, dan kunnen we daar nog eens over praten. Aldus wordt besloten. 7- Verzoek Bestuur Departement Heus- aen Mij. tot nut van het Algemeen ver hooging subsidie teekenschool. Uit het adres, dat door den secretaris wordt voorgelezen, blijkt dat thans f 200 subsidie wordt verkregen waarvan f 00 in contanten en f100 voor het beschik baar stellen van een lokaal enz. Het Rijk en de Provincie dragen ook in de kosten bij evenals het Nut. Het bestuur wenscht echter eene uit breiding te geven aan het onderwijs en nu vraagt het f300 subsidie. Gaat de gemeente hiertoe over, dan geeft ook het Rijk en de Provincie eene hoogere subsidie. Voorzitter. Ik stel voor dit adres aan te houden tot bij de behandeling van de begrooting. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. 8 Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is ingekomen een verzoek om op 11 Juli eene vergadering bij te wonen in 's Bosch in zake de Electrlciteit. Voorzitter. Acht de raad het noodig nog eenige leden daarheen te zenden. Veerman. Hoe zit het met het con tract dat we zijn aangegaan met de gas fabriek. Voorzitter. Dat zal ik eens zien. Nadat dit schreven is gehaald wordt het door den secretaris voorgelezen. Daaruit blijkt dat tot 1953 concessie is verleend en dat gedurende al dien tijd de gemeente aan geen enkele andere maatschappij, hoe dan ook, concessie mag verleenen voor het aanleggen van buizen of het plaatsen vau palen noodig voor licht. Ook mag de gemeente niets in eigen beheer nemen. Veerman. Dus als ik voortaan mijne machines door electriclteit zou willen laten drijven kan ik dat niet. Voorzitter. Particulieren kunnen doen wat ze willen, maar de stad niet. Die mag geen geleiding laten leggen. Vos. Er was misschien metde directie van de gasfabriek wel in overleg te treden als dat noodig was. Voorzitter. De Electrische Centrale zal nog wel eenige jaren op zich laten wach ten. Prins. De buizen zijn versleten, ik denk dat ze blij zijn als ze er van af zijn. Ze hebben dit jaar nog wel lOpCt. uitgekeerd doch dat komt omdat ze met Hellevoetsluis zijn gecombineerd en dat rendeert goed. Voorzitter. Die bulzen zijn al 30 jaar versleten. Daardoor komt het dat op den Demer ^/eer drie boomen kapot gaan. Prins. Wij kunnen ze toch noodzaken de buizen te laten vernieuwen, dan komen ze op groote kosten. Voorzitter. De prijs van het gas is de lste 10 jaar 10 cent voor licht en 8 voor industrie, 2de 10 jaar 9 en 7 cent en daarna 8 en 6 cent. De Voorzitter wijst er op dat later met de directie van de gasfabriek wel eens kan worden onderhandeld. Thans is het daarvoor den tijd nog niet wijl er nog wel eenige jaren overheen zullen gaan eer we aan de Electrische Centrale zullen kunnen aansluiten. De groote en industrieplaatsen zullen voorgaan en daarna komen de kleinere gemeenten. Deze moeten dan met omliggende ge meenten elkaar verstaan om het geza menlijk te verkrijgen. Al zal onze gemeente er direct niet het eerst van profiteers, het bliift toch een groote weldaad voor de Provincie en daarom moeten wij blijk van belang stelling geven. Vos. Het is het best in handen van B. en W. Daartoe wordt besloten. Een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring wijziging begrooting 1913 en vastelling kohier Hoofd. Omslag. Procesverbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat alles in orde was. Voorzitter. De heer van Andel heeft nog iets doch wenscht dat in geheime vergadering te behandelen- Hierna wordt de vergadering gesloten. ui. In een vorig nummer hebben we een meer dan gewone belangstelling geweid aan de afdeeling ouderwijs, omdat deze het werkelijk verdient en zoo'n voorname factor is, dat men weikelijk alles wat ter bevordering daarvan, hoe dan ook ge daan wordt, wel een beetje naar voren mag brengen. Onze nadere beschouwing dezer interes sante tentoonstelling zal gelden de ma chine- en nijverheidszaal, speciaal eerst de machine-afdeeling, waar echter ver schillende andere zaken tevens zijn onder gebracht. Als algemeene beschouwing mag men zeggen dat het geheel een uitnemenden indruk maaktiedere stand op zichzelf is speciaal voor den vikman, een expositie. De ruime zaal is gevuld tot in de uiterste hoeken. Bij niemand zal de algemeene indruk dan ook anders zijn of voor industrie en nijverheid is deze expositie van groote beteekenis. Hier valt te leeren en te onderschelden, te vergelijken en te keu ren. Zoo is de machinehal gelijk aan eene centrale werkplaats voor de meest onderscheiden Industrieën. Onder de technische leiding der heeren J^K. Mercx w. i.P. Fehmers en Roessingh c. i., is de machinezaal een reuzenfabriek ge worden, waar gonzend en stampend of klossend en snerpend de vliegwielen zwieren en motoren zuchten of weef stoelen razen en stoomzagen cirkelen. Drie breede gangen door smalle kruis- paden verbonden, doorsnijden de 4500 Meter groote zaal in de lengte. Er is beweging bijna op lederen stand, zoodat in de geheele zaal geen rustig hoekje is te vinder. Ongezellig echter is die beweging niet, want men voelt zich ge plaatst in het woelig industrieleven. Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5