Nummer. 57 Donderdag 17 Juli 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. Oe Balkan-Oorlog. TliNÈNLAND"^ Bekendmaking. Het Koninklijk Echtpaar naar 's Henogenbosch en Tilburg. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat tijdens de kermis van 13 Juli tot en met 20 Juli 1913 open en gesloten draaimolens, luchtschommel, spellen en tenten moeten gesloten ziju des nachts te 12 uur, met uitzondering van gebak- en suikerkramen en dergelijken, die geopend kunnen blijven tot 12'/2 uur. De voornoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van voornoemde uren tot zonsopgang en geene dier inrich tingen mag des Zondags vroeger geopend zijn dan des namiddags 3'/2 uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het verboden is op de openbare wegen eenig hasardspel, te spelen, alsmede iets te vertoonen of ten gehoore te brengen, wat tot verstoring der orde aanleiding kan geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, Van Liemft. Waalwijk, 12 Juli 1913. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat tijdens de kermis van 13 tot en met 20 Juli 1913 de café's dagelijks kunuen geopend blijven tot des nachts één uur, en dat muziek van welken aard ook café-chantants en dergelijken moeten ophouden des nachts te 12 uur. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Waalwijk 12 Juli 1913. De toestand. De toestand op den Balkan is op het oogenbllk al zeer eigenaardig. De bondgenooten zijn met elkaar in oorlog. Roemenië is in oorlog met Bul garije en Turkije heeft de vijandelijkhe den hervat tegen Bulgarije en wellicht ook tegen de andere bondgenooten. De Turksche troepen zijn thans weer in Rodosto, dat de Bulgaren hebben ontruimd. Men weet nog niet met zekerheid, wat de Turken van plan zijn. Dat Turkije den oorlog tegen alle bondgenooten zal hervatten, lijkt niet waarschijnlijk, en zelfs aan de herovering vau Adrianopel door de Turken wordt niet ernstig geloof gehecht. De Turksche bladen zijn erg optimis tisch en droomen van Turksche verove ringen. Maar Turkije heeft geen geld en dat is broodnoodig om oorlog te voeren. Het Berl. Tagebl. acht het onwaar schijnlijk, dat de operaties van generaal Isset pasja, die van de Tsjataldzjalinie opgebroken is, iets meer ten doel heb ben, dan een snelle ontruiming te be werken van het bij het vredesverdrag aan Turkije toegewezen overschot van Thracië. De officieuse Bulgaria verklaart dat Bulgarije bereid is de pogingen om tot het sluiten van vrede te komen, krachtig te steunen. Volgens welingelichte krin gen hebben twee mogendheden de Bul- gaarsche regeering aangeraden zoo spoe dig mogelijk de streek tusschen de linie van Tsjataldzja en de lijn EnosMidia te ontruimen en zich inschikkelijk te toonen bij de regrling der hangende kwesties met Turkije. De Bulgaarsche regeering heett den Bulgaarschen on derhandelaar Natsjewits last gegeven, de door Turkije voorgestelde voorloopige grens te aanvaarden. Wat Roemenië en Bulgarije betreft, het Roemeensche leger gaat vooit ver schillende Bulgaarsche steden te bezet ten, zonder dat zij eenigen tegenstand bie den. De Roemeensche troepen zijn reeds tot voorbij Dobritsj doorgedrongen. Vredesonderhandelingen. SALONIKI. In een kroonraad is be sloten Servië voor te stellen den vrede met Bulgarije onder de volgende voor waarden op het slagveld te teekenen le afstand door Bulgarije van het door Servië en Griekenland bezette gebied 2e verleening van schadeloosstelling door Bulgarije voor de kosten van den oorlog 3e schadevergoeding aan de bewoners van de verbrande steden en dorpen j 4e waarborgen voor eerbiediging van leven en eigendommen der Grieken, wo nende op Bulgaarsch grondgebied, met vrijheid van godsdienst en onderwijs 5e demobilisatie binnen een vast te stellen termijn. Uit Belgrado aan de Berliner Lokal AnzeigerTwee Bulgaarsche onderhan delaars zijn te Belgrado aangekomen. Na een onderhoud met Pasjits vertrok deze onmiddelijk naar Saloniki. om daar met Wenizelos en Woekitits over de vredesvoorwaarden met Bulgarije te spreken. De vijandelijkheden zullen ten gevolge van dezen stap van Bulgarije vandaag gestaakt worden en men ver wacht het sluiten van vrede binnen twee dagen. Uit Sofia aan de Kölnische Zeitung Niklioedof heeft de voorwaarden dei- tegenstanders van Bulgarije voor de staking der vijandelijkheden gisteren overhandigd. De Serviërs en Grieken eischen afstand van geheel Macedonië ten Oosten van de Wardar, Roemenie afstand van het gebied, begrensd door de lijn Toertoekai-Baltsjik. Bulgaarsche nederlagen en wreedheden. De correspondent van het >Berl. Ta gebl.® te Athene, seint aan zijn blad het volgende De terugtocht der Bulgaren naar de nieuwe bergpassen van Kresna en Pets- jovo duurt nog steeds voort, en de ach tervolgende Grieken zijn voortdurend in contact met de vluchtende troepen. De wegen zijn met oorlogsmateriaal bedekt. Vele gewonde Bulgaarsche soldaten zijn door de Grieken stervend opgenomen. Op den weg van Strumitza naar Petritsja hebben de Grieken bij het dorp Koutrali, vierhonderd wagens vol genie-materiaal, apparaten voor draadlooze telegrafie, patronen, levensmiddelen enz., achterge laten gevonden. Waarschijnlijk is het de trein van de divisie, welke bij aftocht naar Petritsja uit elkaar werd geslagen, en o.m. ook 26 aangespannen kanonnen hare heele artillerie verloor. Deze divisie is als geheel vernietigd te be schouwen. Een cavalerie-patrouille van zes man, nam hier en daar nog 160 Bulgaarsche soldaten en een officier ge vangen. Woensdag hadden de Bulgaarsche pro pagandisten in Serrés den Turkschen prefect van politie, Haul Effendi, honderd vaten petroleum afgedwongen. De ge vaarlijke vloeistof werd over de straten en de huizen uitgegoten, en toen de Bulgaarsche troepen uit de stad aftrok ken, schoten zij de stad in brand, zonder de consulten, waar vele bewoners een onderkomen hadden gezocht, te sparen. Comitadjis, geholpen door regelmatige soldaten, hadden van te voren in de Christenwijk alle huizen en kerken ge plunderd en sommige ook in brand ge stoken- De eigendommen der Ameri- kaansche tabakmaatschappij zijn o.a. ook door den brand vernield. De meeste in woners van Seirès, ongeveer 20.000, zijn thans dak- en broodeloos, en de metro poliet heeft dén Griekschen minister-pre sident dan ook gevraagd, dagelijks 15.000 brooden te zenden. De platge brande stad moet een ontzettend schouw spel geven. Op het ministerie van oorlog zijn ver der nog tal van berichten over andere onmenschelijkheden der Bulgaarsche sol daten ontvangen. Uit Doiran wordt ge meld, dat verscheidene officieren van den staf, naar DemirHissar vertrokken zijn, om de daar bedreven gruwelen vast te stellen. Het bloedblad door den Bul gaarschen gendarmerie-kapitein Melinkoff in Demir—Hissar aangericht, is onder- tusschen met gruwelijke bijzonderheden bevestigd. De winkels der stad zijn leeg geplunderd en vernield, en elk voorwerp van eenige waarde is uit de woningen der particulieren gestolen. De meeste Grieksche bewoners zijn gered, doordat zij zich bij de Turken konden verschuilen. Het heele stadje verkeert in grooten nood; er dreigt hongersnood uitte breken. Verder wordt uit Doiran geseind, dat het Bulgaarsche leger na de,n slag bij Kosturinow door Strumitza trok en daar alle winkels en particuliere woningen heeft geplunderd- Een priester werd daarbij vermoord en zijo vrouw eveneens; zijn dochter is om aan de Bulgaren te ontkomen, uit het vecster gesprongen, en is op straat te pletter gevallen. In tegenwoordigheid van een der hoogste notabelen, werd een knecht, die niet bijtijds vluchten kon, gedood. Talrijke van zulke gevallen, zijn geconstateerd, op het allerlaatste oogenblik voor hun vlucht hebben de Bulgaarsche soldaten nog zes Turken, en verscheidene kinderen doodgeslagen. Slechts tengevolge van het optreden van het Grieksche leger werden verdere gewelddaden voorkomen. Eenige dagen te voren hadden de Bulgaren 22 der meest aanzienlijke burgers, wier namen bekend zijn, als gijzelaars gevangen De metropoliet Arsenis dreigde, nadat smeeken niet ge holpen had, dat de Grieken zich op de Bulgaren zouden wreken. De metropoliet werd echter in een cholera-barak opge sloten, waaruit hij des nachts, met^de hulp van zijn vrienden, wist te ontsnappen In Strumitza moeten verscheidene Servische soldaten, die bij de eerste overvallen waren gevangen genomen, door de Bulgaren op de verschrikke lijkste wijze gemarteld en afgemaakt zijn. Krijgsgevangen Bulgaren vertellen, dat officieren op den vooravond van den strijd ir» kzfeernes hadden uiteengezet dat de oorlog hen allen rijk zou maken. In de steden en plaatsen, welke zij zouden bezetten, zou hun volle vrijheid van plunderen en anderen niet te noemen schanddaden gelaten worden. Zondag is er ondertusschen in Athene reeds een drukbezochte protestmeeting egen de Bulgaarsche gruwelen gehouden Er werd besloten een protestschrijven ie zenden aan de regeeringen der groote mogendheden alsmede aan de burge meesters der hoofdsteden van Europa. De Crisis. De formateur van het nieuwe kabinet, Jr. Bos, heeft Zaterdagavond ten zijnen huize een langdurige conferentie gehad met leiders en vpormannen van ver schillende partijen uit de linkerzijde, met name mrs. Drucker, Goeman, Borgesius, De Meester, De Beaufort en Tydeman, »Het Volk® zegt, dat in het geval van aanbieding van een portefeuille aan een, twee of drie sociaal-democraten de oplos sing van de crisis nog eenigen tijd zal moeten duren «Want de verantwoor delijkheid, zoowei voor de aanvaarding als voor de weigering, is een verant woordelijkheid, die in de soc.-democr. partij door geen persoon en door geen orgaan kan worden aanvaard, noch dooi de Kamerfraktie noch door het Partij bestuur. Een congres alleen zal in deze kunnen beslissen.® Verkiezing te Rotterdam. De uitslag van de gisteren te Rotter dam gehouden herstemmingen is als volgt District I. Gekozen Dr. van Bleek a.-r. 3406. J. Gerritson c.-h. aftr. 3892. D. de Klerk lib. aftr. 4044. District II. Gekozen Mr. de Jong a-r. aftr. 4934 en Van Stapele s d a.p. met 3328. District III. Gekozen D. H. Havelaar lib. aftr. 2270. E. de Korver lib. 2075 en G. Vlug lib. 2028. District IV. Gekozen J. Niemeijer lib. 5678. J. Verheul Dzn. lib. aftr. 6075. N. Verkerk s d.a.p. 5101. District V. Gekozen J. Hollander lib. 3274. J. ter Laan s-d a.p. 3127 en H. Mol s.d.a.p. 2661. De raad is nu om en bestaat uit 23 links en 22 rechts. H. M. de Kouiogin en Z. K. H. Prins Hendrik vertrokken Maandagmorgen om 7,28 van Apeldoorn naar 's Herlo^en- bosch, vergezeld van freule Sloet van Marxveldt, graaf Dumonceau, jhr. Van Geen en den adjudant van den Prins, den luitenant ter zee Bijl de Vroe. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik kwamen 9.42 aan het station te 's Bosch aan. Na verwelkomd te zijn, namen de Vorstelijke personen plaats in auto's, waarna gereden werd naar het gebouw van de Tentoonstelling van Kerkelijke Kunst. Langs den weg werd het Koninklijk Echtpaar luide toe gejuicht. Na de bezichtiging der tentoonstelling begaven de Koningin en de Prins Zich naar de sociëteit »Casino®, waar in de groote zaal fragmenten uit het mysterie spel >Die Sevenste Bliscap van Onzer Vrouwen® werd opgevoerd. Met belangstelling volgden de Vorste lijke Bezoekers de vertooning. Ten huize van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant werd de lunch gebruikt, waarbij tot de zeer weinige genoodigden behoorde de heer J. Bernard Timmermans Wz. voor zitter der Kamer van Koophandel te Waalwijk. H. M. en Z. K H. begaven Zich per auto naar Tilburg. Reeds tegen 12 uur zag men te Til burg ontzaglijke menschenmassa's den Rijksweg naar 's Bosch optrekken, om H. M. de Koningin en Prins Hendrik een eiudweegs tegemoet te treden. Men hoopte er op, dat, zoodra de bebouwde kom der gemeente bereikt werd, de auto's in vaart zouden verminderen en zoo de gelegendheid open te vinden het Vorstelijk Echtpaar goed te kunnen op nemen. Zoo geschiedde. Toen de auto's in het gezicht kwamen, ging er een daverend hoera door de dichte rijen, dat zich allengs voortplantte tot op het ten toonstellingsterrein, waarop en waarom heen duizenden in spanning de komst der Hooge Gasten verbeidden. Te 2.20 uur reden de auto's het ten toonstellingsterrein binnen. Aan den in gang der machinezaal werd het Vorstelijk Echtpaar begroet door het dagelijksch bestuur der tentoonstelling voorgesteld door den Burgemeester. Na de gebruikelijke voorstelling bood de jongejuffrouw Netty Daamen H. M. namens het Hoofdcomité een fraaien bloemruiker aan. Daarna traden de Hooge Gasten de zaal binnen, de Konin gin werd begeleid door den algemeenen voorzitter, deu heer L. Bruyelle en den heer J. K. Me*ckx, voorz der technische commissie. Het hoofdcomité-lid A. Weyers geleidde den Prins en den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. A. baron Van Voorst tot Voorst. Terwijl H. M. door de midden gang schreed, met belangstelling de verschillende «stands® bezichtigend, (zoo werden de machines der Deutsche Ver- einigte Schuhmascainen-Gesellschaft ga degeslagen en informeerde H. M. met belangstelling naar het doel en werking daarvan), vervolgde de Prins Zijn weg door een der zijgangen. Bij de hoogst belangwekkende expositie der S.S. werd het hoofdcomitélid P. Roesingh aan H. M. de Koningin voorgesteld. Ook de «stand® van het «Roode Kruis® werd met bijzondere belangstelling door H. de Koningin en den Prins in oogen- schouw genomen. De voorzitter en de secretaris van de afdeeling «Tilburg» van het «Roode Kruis® de heeren F. Verbunt en Cl- Diepen, tevens hoofd comité-leden werden aan de Hooge Gas ten voorgesteld, terwijl de jongejuffrouw Agnes Verbunt H. M. een bouqet aan bood. Aan nog enkele andere «stands® wijd de H. M. en de Prins Hun bijzondere aandacht. Zij betuigden Hun volle te vredenheid over den voortreffelijkeu al gemeenen indruk, dien het geëxposeer de opleverde. Aan den ingang der Kunstzaal werden aan H. M. voorgesteld de heeren Jules Huer en A Polak beiden hoofdcomité- leden. De voorzitter der kunstcommissie dr. B. Daamen, vergezelde hier de Ko ningin, terwijl de heer J. Huer den Prins tot leidsman diende. De rijkdom, welke deze afdeeling te aanschouwen geeft, maakte ook op de Hooge Gasten een merkbaar gunstigen indruk. Met veel be langstelling werden de schilderstukken en beeldhouwwerken bezichtigd. In de Brabantsche Kamer toonde Dr. Daamen aan H. M. met trots de werken der Brabantsche meesters. Toen de Konin gin voorbij het hoofdrestaurant schreed om zich naar de nijverheidszaal te be geven, zong de Kon. Liedertafel «Sou venir des Montagnards® Haar een oud- Hollandsch lied toe. Alvorens de zaal binnen te treden werden de hoofdcomité-leden Jos. Brou wers en P. I^ehmers aan H. M. voor gesteld en bood de jongejuffr- Theresia v. d. Schoot dochtertje van den penning meester, de Vorstin een bouquet aan. Op Haar rondgang door de nijverheids zaal, die in alle richtingen werd door kruist, werd de Koningingin vergezeld door den heer H. v. d. Muysenbergh die H. M.'s aandacht vestigde op onder scheidene bezienswaardigheden. In deze zaal ondervond de schoen nijverheid, de bloeiende, steeds groeiende industrie van ons land, de bijzondere belangstelling van H. M. de Koningin- een eer voor de betreffende firma maar niet minder voor de schoenindustrie in het algemeen. Aan den stand der Koninklijke Stoom- schoenenfabriek A. H. van Schijndel, met zijn ongekenden rijkdom van pracht- schoenfjes in groote verscheidenheid van model kleur en afwerking werden twee der firmanten de heeren A. H van Schijndel en Jan van Schijndel aan H. M- de Koningin voorgesteld, die op min zame wijze en met groote belangstelling hare bewondering over 't mooie werk te kennen gaf en informeerde naar den export der schoenenindustrie. Iegelijk bood een kleindochtertje van den oudsten firmant, de jongejuffrouw Thea Borst Pauwels, op lieftallige wijze aan H.M. een paar zilverleeren schoentjes met zilverbrocaat bewerkt voor prinses Juliana aan met de woorden«Lieve Koningin, mag ik U een paar kinder laarsjes aanbieden voor het lieve prinsesje Juliana.» HM. aanvaardde gaarne het ge schenk, schudde de kleine hartelijk de hand, en zeiWat heb je dat toch Hef gezegd en wat zal Juliaantje mooi zijo.» 't Was een treffend tooneeltje. Op de vraag van den Heer A. H. Schijndel of de schoentjes naar het Loo mochten gezonden worden, antwoordde H. M. dat zij dit mooie cadeau liefst in de auto zelf medenam. Het laatst kwam de Onderwijsafdeeling aan de beurt. Daar werd H.M. opge wacht door den voorzitter der onderwijs afdeeling mr. G. Pastoors en de hoofd comité-leden P. De Jong en H. v. Dooren Terwijl mr. Pastoors de Koningin rond leidde vergezelde mr. A. Arts den Prins. Na de bezichtiging der zalen, waarover de Gasten zich zeer voldaan toonden, werd in een tot «Courzaal» ingericht gedeelte van het hoofdrestaurant de thee gebruikt. Middelerwijl genooten verscheidene industrieelen de eer aan H. M. de Ko ningin te worden voorgesteld. Tot hen behoorden de heeren H. v. Dooren en F. v. Dooreu, als vertegenwoordigers der textlel-industie, de heer J. De Pont voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten met wien H* M. Zich onderhield over den Bond, de schoen industrie, den export enz enz., verder de heer F. Verbunt, president-commis saris der N.V. Gloeilampenfabriek «De Volt* en de heer F. Mannaerts, Schoen fabrikant. Toen H. M. te voet Zich van het Onderwijspaviljoen, dwars over het terrein naar de courzaal begaf, werd Haar een aubade gebracht door de N. Kon. Har monie en de Liedertafel »St. Cecilia*. Gedurende het verblijf der Koninklijke Gasten, vertoefde het talrijk publiek in de zalen en op het terrein- Te 3.45 uur reden de auto's voor en verlieten H. M. de Koningin en Haar Gemaal, {zeer enthouisiast begroet door de saamgestroomde schare, het tentoon stellingsterrein, om Zich langs den rijk- bevlagden Bosschen Weg en de St. Jo zefstraat naar de fabriek der firma v. d. Bergh-Krabbendam ts begeven. Aan de fabriekspoort der firma wacht ten de beide firmanten de heeren F. en A. v. d. Bergh, mevr. A v. d. Berg en de jonge juffr. Mientje v. d. Bergh, dochter van eerstgenoemden firmant, de Koningin en Prins op. De heer F. v. d. Berg sprak de er kentelijkheid der firma uit voor de hoo ge eer haar aangedaan, waarop H. M. met enkele vriendelijke woorden ant woordde. Nadat mevr. Adolf v. d. Bergh en de jongejuffr. Mientje v. d. B. elk der Koningin een bouquet hadden aange boden werd de fabriek betreden. Ach tereenvolgens werden bezocht de ma chinezaal, de weverij, de witte spinnerij en de gekleurde spinnerij. Bijzondere aandacht wijdde H.M. aan de in de we verij opgestelde expositie, welke een duidelijk beeld geeft van het fabrikaat in zijn oorsprong en afwerking en van de vlucht welke het bedrijf sedert zijo ontstaan heeft genomen. Bij het vertrek plaatsten H. M. de Koningin en de Prins Hun handteekening in een herinnerings album en gaf H. M. Hare hooge tevre denheid over het bezichtigde te kennen. Toen de Hooge Gasten te 4 u. 15 in de auto stapten om naar den Bosch te rug te keeren, Wuifden duizenden Hen eerbiedig na. Met den trein welke om 8 u. 7 te Apeldoorn arriveert, keerde het Konink lijk-Paar naar Het Loo terug. Dit Wad kost slechts 6 cent per week. Echo van het Zuilen 'T i—— ubwmm^—■wn—a—

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5