SIEIIWSDITKMTSBEWL Provinciaal Nieuws. BI1ÏÏWS ÏÏIT HBÏÏSDBN- Advertentien. Kerknieuws. Korte berichten. Handelsberichten. Waalwijk, 16 Juli 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Jubileum Soeur Rosalia. Zooals wij vroeger reeds mededeelden was men bezig ter viering van dit jubileum een dames-comité te formeeren. Dit is thans samengesteld als volgt Mevr. Jac. Gragtmans-van Baal. de Greeff-Verwiel. van Loon-Gragtmans. Rubbens-Timmermans. Mej. E. Hoffmans. Ph. van Rlel. M. Witlox. L. Zeegers. R. K. O. B. In het gebouw van den R. K. Gilden bond zal voor genoodigden en leden van den R. K. Onderwijzersbond, afdeeling Waalwijk—Heusden, a.s. Maandag 21 Juli des avonds te 7 uur, de heer Van Rooij, een der spelers van het Mysterie spel >De Sevenste Bliscap van onzer Vrouwen een bespreking van genoemd werk geven. Bovendien zal de bekende kunstschilder de heer Dorus Hermsen uit 's Bosch het kunstzinnig gedeelte be handelen. We twijfelen niet of velen zullen van deze gelegenheid gebruik willen maken teneinde den uitleg te hooren van een stuk, dat in alle bladen als om strijd geroemd is of wordt. Daarom hebben ook niet-leden toe gang tegen een entrée van 10 cent. Benoemd. Burg. en Weth hebben benoemd tot gemeente-deurwaarder, den heer P Let- schert, chef van politie alhier. Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst t. b. d. Lederindustrie te Waalwijk. Bij beschikking van de ministers van landbouw, nijverheid en handel en van binnenlandsche zaken is bepaald, dat het eerste lid van art. 6 van het bij hun gemeenschappelijke beschikking van 3-9 October 1911 vastgestelde reglement voor het Rijksproefstation en den voor lichtingsdienst ten bate der lederindustrie te Waalwijk, zal luiden als volgt De kosten voor elk onderzoek als be doeld in art. 1, tweede lid, sub. a. wor den in het algemeen berekend naar het volgende tarief voor elke afzonderlijke quantitatieve be paling f 1.50. voor elke afzonderlijke qualitatieve be paling f 0.75. Voor hen, die voor de eerste maal gebruik maken van het proefstation, wordt het eerste monster, dat ingezonden wordt, gratis onderzocht. Voor de in één kalenderjaar voor re kening van een en denzelfdeD leerlooier, schoenmaker of leerhandelaar in te zen den eerste twintig monsters, wordt eene tariefreductie van vijftig percent toege staan, zoodat berekend wordt voor elke afzonderlijke quantitatieve bepaling f 0.75 eD voor elke afzonderlijke qualitatieve bepaling f 0.3V/2. Voor meerdere monsters boven de twintig door een en denzelfden belang hebbende in te zenden, wordt het in den aanhef vermelde algemeene tarief toe gepast. In bijzondere gevallen kao van dit tarief worden afgeweken. Soiree en Bal Liedertafel. De soirée der Liedertafel mocht zich in buitengewone belangstelling verheu gen. Reeds voor 8 uur was de groote zaal der liedertafel geheel gevuld met een zeer net publiek van hier en elders. En dit was niet te verwonderen, daar de heer Jos. Groenen, heldenbariton aan het stadstheater te Mainz, zijn me dewerking verleenen zou. De liedertafel opende het programma met „Die Miihle im Thai" van Opladen, dat goed ge zongen werd, wat ook gezegd mag wor den van „Schottischer Barden" van Silcher en het Geuzenvendel van Roeske. Genoemde heer Groenen behaalde met eene aria uit „Carmen" van Bizet, reeds terstond enormen bijval. Nog voort durend schijnt die eenige, volle, klank rijke stem aan omvang en bekoorlijk heid te winnen. Het succes steeg nog met „Jonge liefde" van Mann en be reikte zijn hoogtepunt in de aria uit Traviata van Verdi. Hier was de geest drift zoo groot, dat het gebruikelijke bisnummer niet uit kon blijven. Hier voor werd gekozen het prachtige„Die Abendstern" uit Tannhauser van Wagner. In al deze nummers werd de solist op unieke wijze geaccompagneerd door den heer Snijers van Raamsdonksveer. Een goede uitvoering van „Favonius" van Parck, waarin de heer L. de Vaan op verdienstelijke wijze den zwaren ba ritonsolo zong, besloot de soirée, die misschien naar veler zin te vroeg ge ëindigd was. Doch ook de lichtere muze moest haar recht hebben, vooral in deze dagen. Een kwartier later dansten tal rijke paren op den gladden vloer en het geanimeerde bal, dat onder alle op zichten slaagde, duurde nog lang voort. Hoogst voldaan togen daarna de bezoe kers huiswaarts, weer verlangend uit ziende naar Donderdagavond, wanneer wederom door de Liedertafel een bal wordt gegeven. Haven. Het rapport der afdeelingen uit de Staten, betreffende de aanvraag van pro vinciale subsidie voor de verbetering onzer haven, alsook de weerlegging daarvan door ons gemeentebestuur, deelen wij in ons nummer van a.s. Za terdag mede. Kermis. De Kermis werd Zondag met prachtig weer zeer druk bezocht, het terrein was overvol en de verschillende gelegenheden maakte goede zaken. Ook verschillende café's, vooral die waar gezelschappen zijn of waar gelegenheid voor dansen is, hadden druk bezoek. Over 't geheel ging 't er rustig toe, alleen Zaterdag avond was het nogal rumoerig. Behalve dat een paar personen wegens dron kenschap werden opgeborgen had er nog eene ernstige vechtpartij plaats, waarbij van 't mes gebruik gemaakt werd. Zekere v. Z. heeft H. uit Kaats heuvel een flinke snede over 't aaoge- zicht toegebracht en ook aan hals en schouder verwond. Dr. Sweens verleende weldra hulp en de dader werd nog dien zelfden nacht uit zijn bed gelicht, Hij bekende zijn euveldaad en proces-ver baal is opgemaakt. Overigens werd nog geen enkele wanklank gehoord. Gevonden een gouden halsketting. Terug te beko men bij den chef van politie. Hen -woesteling Zondagavond stelde een zekere de C. uit Waspik zich in de wachtkamer van het station alhier zeer woest aan. Hij wildeden waarnemend stationchef te lijf. Toen de gemeente-politie ter plaatse verscheen keerde de woesteling zich tegen de politie, welke hem in arrest stelde. Proces-verbaal wegens verzet tegen de politie is opgemaakt. Ongeval. Gisteren had in de Stationstraat een ernstig ongeval plaats Een paard, be- spnnen voor een boerenwagen, schrok van een orgel en sloeg op hol. Een kinderwagen, waarin een 1 '/2-]3rig kind van v. M. lag, werd aangereden, met het ongelukkig gevolg dat het kind er uit viel. Ernstig aan het hoofd gewond werd het opgenomen en naar huis ge bracht alwaar spoedig geneeskundige hulp bij de hand was. Een gelukkig toeval mag het genoemd worden dat de kar tegen een lantaarnpaal aanreed anders was de wagen met het kind en het kindermeisje onder kar en paard geraakt. Hedenmorgen was de toestand van het kind vrij goed. Ook werd met zóó'n kracht tegen de woning van V. aangereden dat een groote scheur in den muur ontstond. H. Eras f Te Tilburg is overleden in den ou derdom van 77 overleden de heer H. Eras, lid der Prov. Staten van Noord- Brabant en mede-oprichter der wollen- stoffenfabriek van de firma H. Eras en Zonen, aldaar. De overledene was Commandeur in de Orde van H. Gregorius den Groofe en Ridder in de Orde van Oranje-Nas- san. VLIJMEN, 15 Juli. Heden werd alhier in het café van den heer P. van Helvoört door den bouwkundige J, van Vlijmen en voor rekening van Mej. dr Wed. B. Nillessen aanbesteed het bouwen van een nieuw woon huis met bakkerij met bijlevering der benoo- digde bouwmaterialen, inschrijvers waren als volgt M. LuijbeD, Vlijmen f 3400. A. J. van der Avoort, n 8200. F. van Bokhoven u 3185. Ant. en Adr. van Oijen, - n 3099. De besteder behoudt zicb volgens bestek voor het werk te gunnen al of niet, SPRANG. Zaterdag had bij S. een kind in bed met lueifers zitten spelen. Eenigen tijd later stond plotseling de bedstede in lichtelaaie. Met veel moeite kon gelukkig het vuur nog worden gebluscht. Moge dit voor andere ouders eene waarschuwing zijn, De wielerclub Juliana alhier heeft Zondag op den wedstrijd te Helmond twee medailles behaald. ProficiaL WASPIK, 10 Juli. Zondag 1.1. viel de 8-jarige zoon van der Hoven van een schip op de werf alhier. Met een gapende hoofd wond werd hij opgenomen. Door afwezigheid van Dr. Smits alhier werd geneeskundige hulp verleend door Dr. Kohier van Capelle. Tijdens het onweer van gisteren schrok ken een paar werklui aan de pers der firma J. Vermeulen Zn. op eene hevige manier. Volgens hun zeggen zagen ze den bliksem als een groote electrische vonk rakeli-gs langs hen voorbij schieten, terwijl een schok hen door 't lichaam liep. Gelukkig bleven ze ongedeerd, maar de schrik zat ben nog lang in 'i lijf. RAAMSDONKSVEER, 15 Juli. Zondag kreeg de heer A. van Tiel een telegram nit Rotterdam, dat zijn 18-jarige zoon ernstig ongesteld geworden was. Reeds dadelijk ver moedde men, dat hem een ongeluk overkomen was, wat helaas later bevestigd werd. Terwijl hij in R'dam met de roeiboot naar zijn schip roeide, wilde hij den ankerketting grijpen. Hij verloor hierbij het evenwicht, met bet noodlottig gevolg, dat bij overboord sloeg en verdronk. Ongeveer 20 minuten later bad men zijn lijk opgevischt. Hedenmorgen is het naar bier vervoerd geworden. DUSSEN. Bij de op Zaterdag gehouden herstemming voor drie leden van den ge meenteraad was de uitslag als volgt. Uitgebracht is district I 181 en in dis trict II 147 stemmen totaal 328 stemmen, waarvan 12 van onwaarde. Hiervan verkre gen de heeren A. L. van Beurden aftr. 83 36 119 B. van Dalen aftr. 96 44 140 Th, van Moergestel 41 10 51 Tb. Nieuwenhuizen 23 89 112 Jos. van Steen aftr. 100 47 147 Zoodat de aftredeadd leden zijn herkozen. RAAMSDONK. 1. Door Willem Zijlmans alhier is bij het Gemeentebe stuur een verzoek ingediend om vergun ning tot het plaatsen van een electro motor van 3 p.k. Op Woensdag a.s. des voormiddags om 10 uur zal ten Gemeentehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk in te lichten. 2. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is aan J. Elemans vergunning verleend tot het oprichten van een bakkerij. 3- Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze Gemeente is aan den Gemeenteraad een adres ingediend om de verordening tot heffing van ha vengeld in dier voege te wijzigen, dat van schepen, komende in de haven om te lossen noch te laden, geen havengeld worde geheven. HERPT. Zaterdagavond hield de Geiten- fokvereeniging //In ons Belang" in het café „De Ploeg* alhier een bnitengewone verga dering, om de leden te laten beslissen over de wenschelijkheid van aansluiting aan deD pas opgerichten //Bond van Geitenfokver- eenigingen in de Méijerij van Den Bosch*. Door den voorz, A. D. Baaijeus werd een lezing gehouden over//Samenwerking in de GeilenfokvereenigiDg*, waarin het nut tot aansluiting werd uiteen gez t en wel le uit een fokkers oogpunt en 2e uit een finanti- eel oogpunt. Nadat verschillende gestelde vragen waren beaatwoord, werd zouder stemming besloten aan den Centralen Bond aan te sluiten. Bij acclamatie werd aan den heer L. van Herpt, burgemeester, het eere-voorzitterscbap aangebodeu, hetgeen Z.EdelAchtbare welwil lend aanvaardde. Het aantal leden der vereeniging was van 31 op 36 geklommen en dat der geiten van 42 op 60. Nadat door verschillende leden han in genomenheid was uitgesproken over het retds bereikte resultaat, door dat door kruising van het Brabantscb geitenras met het Saaoen- slag een product is verkregen, dat ten le uitmunt door beteren lichaamsbouw en 2e en hierin vooral ligt het zwaartepunt door de merkbaar hoogere melk opbrengst, werd deze zeer geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. CAPELLE. De raad dezer gemeente zal Zaterdag 19 Juli des voormiddags 10'/2 uur, eene openbare vergadering houden 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven van de her benoemde raadsleden. 3. Vaststelling staat betreffende den Hoofd, Omslag over 1912. 4. Overlegging gem. rekening over 1912. 5. Rekening over 1912 eo begrooting over 1914 van het Burgerlijk Armbestuur. 6. Voorstel in beginsel te besluiten tot aansluiting aan de eventueel op te richten provinciale electrische centrale. 7. Voorstel in beginsel te besluiten tot het bouwen eene nieuwe school in den tuin achter de bestaande school in de Kom. Heusden, 16 Juli 1913. Promotie. De Heer Cremers, brigadier-titulair der Rijksveldwacht is verplaatst Daar Alem met gelijktijdige bevordering tot brigadier. Niet aangenomen. De Heer Thieleman, hoofd der school te Sommelsdijk, die in de jongste vergadering benoemd werd tot hoofd der M. u. 1. o. al hier, heeft bericht, dat hij de betrekking niet wenscht te aanvaarden. Geslaagd. Het dochtertje van den Heer A, C. van ter Tolen alhier slaagde Vrijdag voor de le klasse van het gymnasiom. Den onderwijzer en de geslaagde proficiat. Overgang sex amen. De navolgende jongelui L. Verhoeven, R. Verhoeven en Fr. van Eggeleu, leerlingen van het R. K, St. Canisiur-college te Nij megen (afd. gymnasium) werden bevorderd tot een hoogere klasse en wel L. Verhoeven tot de 5de en R. Verhoeven en Fr. v. Eg- geleD beide tot de 2de. Te water gelaten. Van de Scheepswerf van de Haan Oerlemans te Heusden, werd heden met goed gevolg te water gelaten, een Mo torboot, lang 25 M. breed 4.80 M. hol 1.70 M. groot 100 ton, voor den heer J. de Touw te St. Maartensdijk, waarna de kiel gelegd zal worden voor een Rijnschip voor Hollandsche rekening. Kaateheovfl, 15 Juli 1913. Concert Tentocmstelling Tilburg. Behalve de beide concoursnummers, die op 't program van 't avondconcert voorkomen zal het Kon. Muziekgezel schap Euphonla a. s. Zondag nog uit komen met vele flinke nummers. Op 't program voor het concert van 4—6 komen o.m. voorL'Union fait la Force, Fan tasie van Canivez, La Corbeille de Roses en Diana van v. Dam eo Grand Valse L'Aurora v. Langlois- Op 't concert van 8-10 u. worden o.m. gegeven Fantaisie sur l'Opera de G. Teil van Rosini en de Danse en de Ouver- Fantastlque. Met de namiddagtram van half drie vertrekt het gezelschap, terwijl een extra tram de Harmonie 's avonds thuis zal brengen. Ongeval. Hedenmorgen gebeurde op de fabriek van den heer Th. v. Dortmocd een ernstig on geluk. De werkman P. H. uit den Berkdijk albier, kwam met 't opwerpen van een riem, tusschen deze en de poelie beklemd, zoodat zijn linkerarm op twee plaatsen gebroken werd. Dr. Ruding verleendegeneeskundigel'ulp. Ontslagname. Zooals de bulletin voor de herstemmingen reeds vermeldde, zal de heer I. Lombarts, zoodra hij zyn mededeelirg als gekozen lid voor den gemeenteraad ontvangt, zijn ontslag aanbieden. Boonen. In //Floralia" van ]1 Jali wordt o.m. de aandacht gevestigd op de wijze, waarop men snij- en slaboonen van steunsel voorziet. We lezen er 't volgende z/In den laatsten tijd is men er meer en meer toe overgegaan om de boonen aati touwtjes op te leiden. Ze ranken wonder goed om zulke touwtjes en men begrijpt dat zulk kweeken een groot voordeel is in die streken, waar boonenstaken of rijshout moeilijk te krijgen zijn. Een zeer practische manier van boonen kweeken zagen we voor kort op de bnitenplaats, Schoerwijde te Zeist. Hier bad men flinke palen aangebracht op de vier hoeken van een stuk land, waar men boonen teelde tusschen deze hoekpalen waren nog andere aangebracht. Over deze palen waren kruislings koorden gespannen, zoodat hoog over 't land koorden liepen, vanwaar weer touwtjes, loodrecht naar beneden gingen om het ondereind van die touwtjes met een haakje in den grond vast te maken en wel daar, waar de boonen geplant «aren. Geen mae«a dikke of scheeve stokken, peen on vriendelijke stokkenpatrouille, geen zwaar schaduwaanbrengend stokkeamateriaal, maar een vriendelijk licht toawenstelsel hielp hier en daar de boontjes omhoog groeien. Men moet het gezien hebben om te kuaren be- oordeelen hoe fraai het staat en hoe doel matig het is boonen aan touwtjes te leiden." Waarom we dit uit ,/Floralia* aanhalen P Wel, ook in onze plaats is daarmee een proef genomen, die we kunnen het met gerustheid zeggen uitstekend slaagt. De heer HaDff, onderwijzer alhier, heeft in over leg met den heer Schoenmakeis landbouw- onderwijzer, de pioef genomen en reeds vele nieuwsgierigen bevredigd. Een ieder die in de zaak belang stelt, doel goed een kijkje bij genoemden heer te gaan nemen. Meteen wordt men dan èn van 't doelmatige èn van 't voordeelige van dasdanige kweekwijze overtuigd. Schoolreisje. Door de milde bijdragen van vele inge zetenen gesteand, gaan de jongens der hoogs'e klasse a. s. Donderdag een schoolreisje naar Amsterdam maken, onder leiding van 't schoolper8oneel. 'i Morgens om 6 u. wordt de reis aan vaard om met den trein van 7.17 vanuit Waalwijk via Bosch naar de Hoofdstad te tieineD. Daar zullen behalve vele merkwaar digheden en bezienswaardigheden, als 't Y vanaf de Ruyterkade, verschillende pleinen en stralen met monumenten en standbeelden o.m. bezocht worden het Paleis, het Panop ticum en de Diergaarde. Laat ons voor H jonge volkje goed weer bekomen. prachtige muzieknummers werden uitge voerd. De Kardinaal antwoordde met een allerhartelijkste toespraak, voor de geest driftige huldiging Toen Z Em. vertrok per auto was het een ware zegetocht door de stad. Voor de tweede maal bracht kardinaal van Rossum een bezoek aan den Haag, waar minister Kolkman werd bezocht en het R. K. Ziekenhuis, waarna een diner in de nuntiatuur, waaraan verschillende kerkelijke en burgerlijke autoriteiten deelnamen. Op zijn doortocht van Den Haag naar Rotterdam heeft kardinaal Van Rossum eenige oogenblikken te Delft vertoefd. Op het plein voor de St.-Hipolituskerk was de Delftsche geestelijkheid en waren ook vele geestelijken uit den omtrek aanwezig. Langs de Roomsche school jeugd, die ten getale van een kleine 2000 aan weerszijden van het plein stond ge schaard, schreed Z.Em. zegenend het kerkgebouw binnen, voorafgegaan door de banieren der Roomsche corporaties. In. de kerk zongen de talrijke geloovigen „Aan U, o Koning der Eeuwen", waarna de kardinaal den Pauselijken zegen gaf. Om ruim vijf uur gisterennamiddag kwam Zijne Eminentie te Rotterdam, aan, even voorbij het viaduct van de Cein tuurbaan op den straatweg naar Over- schie, waar het grondgebied van Rotter dam begint, verwelkomd door den hoog- eerw. deken Thier namens het comité van ontvangst. Gereden werd nu naar de kerk van den Allerheiligsten Verlosser aan den Goudschen Rijweg. Aan den ingang van de kerk werd Zijne Eminentie door de gezamenlijke geestelijkheid der stad ont vangen, die den kardinaal naar het al taar geleidde, waar Z. Em. eenigen tijd in aanbidding neerknielde. Gisterenavond om 8 uur was het ge bouw der St. Jozefsgezellenvereeniging, waar de kardinaal de hulde van geheel het katholiek Rotterdam in ontvangst had te nemen, stampvol. De hoogeerw. deken voerde het eerst het woord, daarna sprak de heer P. Bredius, die beiden door kardinaal Van Rossum in een gloedvolle toespraak werden beantwoord, waarna Z.Em. den Pauselijken zegen schonk aan de eer biedig neergeknielde menigte. Kardinaal van Rossum. Zondagmiddag werd in het Concert gebouw te Amsterdam Kardinaal van Rossum gehuldigd door de Roomsche arbeiders van Nederland. Gesproken werd o.m. door den centralen Voorzitter, de heer J. W. Smit, J. van Rijzewijk, Voorzitter van het bureau voor de R.K. Vakorganisatie, Mgr. Prinsen, geestelijk adviseur van den Bond van R.K. Werk- liedenvereenigingen in 't Bisdom 's Her togenbosch, rector Bult e.m.a. Tal van Men meldt uit Maastricht d.d. gisteren Gisteravond had er een hevige vecht partij plaats in de Boschstraat. Zekere Schulkens stak daarbij een zijner tegen standers, Decker, met een mes dood en bracht een ander, Sullot, doodelijke ver wondingen toe. Bovendien verwondde de onverlaat nog een derden persoon. S. is nog in leven. De dader is gearres teerd. Zondagavond om 6 uur is bij het zwemmen in de Maas bij Maastricht verdronken de 17-jarige A. Zijn lijk is opgehaald. Omstreeks half elf Zondagavond wilde de 17-jarige J. v. F., schippers knecht aan boord van het Achterschip Maria Anna, liggende op stroom aan de Maaskade O.Z., en thuisbehoorende te Raamsdonksveer de roïiboot vastleggen. Door mis te grijpen viel hij in het water en verdronk. Twintig minuten later werd het lijk van den ongelukkige opgevischt. Gistermorgen is het 7-jarig zoontje van Anna Veenstra, van Zestienroeden, op weg naar School te HeerenveeD door een melkwagen overreden en gedood. Zaterdagavond om 11 uur is te Gorinchem zekere M., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in de Merwede verdronken. Gistermorgen 7 uur is de 55-jarlge Jan Luyken, gedomicilieerd te Haarlem, terwijl hij te Heemstede langs een huls liep, aan den Heerenweg, dat afgebroken wordt, door een balk die naar beneden geworpen werd, op het hoofd getroffen. Hij was onmiddelijk dood. Rivierberichtcn. De Heer en Mevrouw CANTER8- lk Blanc geven kenDis der geboorte van hunne Dochter LENA. Drunen, 16 Juli 1913. 5087 District I District II Totaal «8 Op 15 Juli. in Meters in c.M 's-Hertogenbosch 2.14 A. P. vat 2 Crèvecoeur (Dieze) 2.10 val 2 Crèvecoenr (Maa9) 1.20 v was 9 St Andries (Maas) 1.77 N.A P was 2 St Andries (Waal) 4 32 was 10 Venlo9.14 val 17 Maastricht. 41.65 was Keulen2.78 boven nul, val 4 Op 14 Juli. in Meters in c.M. Arnhem1.94 -f- A P. was 12 Grave5.41 was BESOIJEN, 15 Juli. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs t 1,40. Laagste prijs I 1,34. Eieren 4'/j cent per stuk. 15)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6