Nummer 60 Zondag 27 Juli 1913. 36e Jaargang. Gemeenteraadsvergaderingen. Provinciaal Nieuws. Een raar verslag van een belangrijke zaak. Het heeft ons werkelijk onaangenaam getroffen hoe een blad als >'t Dagblad van Noord-Braband4, dat meermalen blijk gaf in zijne kolommen de provinciale belangen met zooveel kracht voor te staan, getuigen nog oülangs zijne belang rijke artikelen over de electriciteits-voor- ziening in Noord-Braband, gemeend heeft verslag te moeten geven over de Staten- zitting van Dinsdag, waar het betreft de subsidie voor de haven te Waalwijk. Ieder maakt die verslagen zeer zeker naar goeddunken, maar een eerste eisch is dat men zijne lezers juist inlicht, vooral in eene zaak als de verbetering der Waal- wijksche haven voor Waalwijk en de geheele Langstraat met Tilburg incluis, er eene is. Heel wat belangrijker dan een weg tus- schen die en die plaats of gehucht, heel wat belangrijker tevens dan wie er nu al ot niet rapporteur van de provinciale begrooting is geworden. Zoo laat het Dagblad b. v. de heer Zeegers van de Poll zeggen >In den vooruitgang van Waalwijken omstreken ligt den bloei van de pro vincie.4 Als het werkelijk gezegd was, zou het heusch arrogant, ja ietwat belachelijk ge noemd kunnen worden. Neen, de heer Zeegers van de Poll ztide zeer terecht >Mij dunkt, dat in den vooruitgang van die gemeenten mede de welvaart dei- provincie besloten ligt.4 Niet de vooruitgang van die plaatsen maakt den bloei der provincie uit, maai de vooruitgang van die plaatsen draagt bij tot, is mede een deel van den bloei, bevordert mede den bloei van de pro vincie 1 Dat is een zeer groot verschil! En dan verder »De heer Juten rataplant over de Waal- wijksche haven.4 Hoe de redactie zich door mogelijke antipathie tegen den heer Juten kan laten verleiden zoo iets te schrijven, begrijpen wij niet. De heer Juter. heeft op krachtige en kranige wijze de verbetering der Waalwijksche haven bepleit, hoever hij er ook af woont, omdat het een werkelijk gewestelijk belang geldt, even groot of grooter dan de voortdurende subsidiee- ring van landwegen. Hij heeft niet ge- rataplant, neen een kalm en degelijk woord voor een werkelijk gewestelijk belang in de Statenzaal gesproken. Is dat nu een juist inlichten zijner lezers, waarbij er toch ook zeker zijn, die in deze zaak groot belang stellen. Neen op die wijze maakt het onze haven kwestie, mede een levenskwestie onzer plaats en industrie wel een beetje belache lijk voor het overige deel der provincie, dat misschien niet weet van hoe groot belang deze zaak is voor onze nijvere streek. En daarom meenden we hiertegen een klein protest te moeten laten hooren. Aan 't slot van zijn verslag zegt 't »D. v. N.4 nog, dat het 't betoog van den heer Zeegers van de Poll, omtrent eene tweede vaste verbinding over de Bergsche Maas beter had geoordeeld als ingezonden stuk in de bladen. Ons dunkt, dat, waar het hier geldt zulk een groot belang voor het geheele Land van Heusden en Altena en een groot deel der Langstraat, dus een heele brok van onze provincie, de voor dracht van dit belangrijk betoog juist in de Staten dezer provincie thuis hoort. In 't officieel college, welker da- gelijksch bestuur werkelijk alle pogingen mag in 't werk gaan stellen om dat be langrijke deel der provincie uit zijn isolement op te heften, zoodat elke poging om deze dringende zaak te be vorderen toejuiching verdient. Werkelijk de minister mag door be middeling van dat college wel eens te weten komen, dat een geheele streek wacht op eene tweede verbinding waar dan ook, maar in hoofdzaak zeer spoedig op eene spoor- of tramwegverbinding door deze kostbare landbouwende streek. De electriciteits-voorziening kan in deze misschien uitkomst geven- spBAjfg; Openbare vergadering op Donderdag 24 Juli des voormiddag* ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Meijer. Ongeveer 11.15 uur opent de Voer-week door of namens 't dames-comité zitter de vergadering; afwezig is het lid n-— i—i Haverhals. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged- Staten, houden de goedkeuring van het kohier van den Hoofd. Omslag over het jaar 1913. b. Idem van het raadsbesluit tot ver huring van een kamer onder het raad huis. c. Idem vaststelling van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. d. In d.d. 24 Juni is door B. en W. bij den gemeenteontvanger procesver baal van kasopname gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en het dienovereenkomend bedrag, f 18.75, in kas aanwezig was. Worden voor kennisgeving aangeno men. 2. Vaststelling staat oninbare posten over het dienstjaar 1912. Wordt vastgesteld op een bedrag van f86.58. 3. Goedkeuring rekening over 1912. De ontvangsten bedragen f 10653.f>3'/2» de uitgaven f 10423,99. Goed slot f 229.54'/2. Wordt ter onderzoek in handen ge steld van een commissie, waarvoor wor den aangewezen de heeren Rijken en Haverhals. 4. Onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren Vos, Verhoeven en Meijer. De heeren Maijers en de Jong worden aangewezen om de stukken te onder zoeken. De Voorzitter schorst hierna de ver gadering. Na heropening deelt de heer Maijers mede dat de stukken in orde zijn bevon den en de commissie tot toelating advi seert. Aldus wordt besloten. De voorzitter feleciteert de herkozen leden met het vertrouwen opuieuw in hen gesteld en spreekt den wensch uit dat ze nog een reeks van jaren de be langen van de gemeente mogen behar tigen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. Bekroningen te Gent. eene collecte met inteekenlijst lang9 de Wij zijn in staat, thans een volledige hulzen der ingezetenen zal worden ge- opgave te doen van de onderscheidingen, houden. Het is eigenlijk overbodig om die door Nederlandsche firma's voor deze collecte aan te bevelen, om dat wij te inzendingen op de Gentsche tentoon- zeer overtuigd zijn, hoe het allen Waal- stelling op het gebied van leder en wijkers, die bijna allen godsdienstonder- schoenwerk behaald zijn, en wel door: richt van Soeur Rosalia ontvingen, een eer zal zijn deze trouwe, brave zuster, hunne hulde te mogen betuigen bij dit gouden jubileum, voor alles wat ze in de 49 jaar van haar verblijf tusscben ons voor 't godsdienstig heil vooral, van onze parochie heeft gedaan. Wij allen voelen dat en zullen ook allen, zoowel arm als rijk, gaarne naar demate onzer krachten bijdragen. Daarom verwachten wij eene zeldzaam rijke opbrengst van deze collecte, zoodat het comité in staat is tot een grootsche en waardige hulde in elk opzicht. Licht stoet. Wij wijzen er nogmaals op dat de ge legenheid tot aangifte voor deelname aan den Lichtstoet bij gelegenheid der Onafbaukelijkheidsfeesten in onze ge meente open is gesteld tot 1 Augustus. Wij hopen dat de laatsle dagen nog verschillende vereenigingen of clubs zich zullen aangeven. Onze Haven in de Staten. Men vestigt terecht onze aandacht op eene vergissing in ons verslag van de Statenzitting van 1 1. Dinsdag. Daar toch laten we mr. P. Loeff in den aanvang van zijn belangrijk pleidooi zeggen Na het lange betoog van mijn buurman enz. Dit nu is onjuist, de heer Loeff sprak van de warme betoo- gen die aan zijn rechter- en linkerzijde hadden geklonken.4 Wij stellen er prijs op dit te rectifi- ceeren. Nog staat in 't verslag waar de heer Zeegers van de Poll spreekt, o.m. »de de welvaart der provincie be sloten ligt, dit moet zijntviede de welvaart der provincie besloten ligt. Waar een merkwaardig succes voor onze plaats is verkregen, dat een voor stel van de commissie van rapporteurs slechts 8 stemmen krijgt, mag aan het verslag vau een dergelijke vergadering niets ontbreken. Waalwijk, 26 Juli 191 3. Koopt Diet in don vreemde, wat gij in Waaiwyic even goed oneven goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Oefening en Vermaak. Hedenavond zal de Liedertafel Oefe ning en Vermaak in de zaal Musis Sa crum eene repetitie houden van de op het tentoonstellingsterrein in Tilburg uit te voeren nummers. Heeren medewerkende zangers, die alsook aan deze nummers hunne mede werking wenschen te verleenen, worden verzocht hedenavond tegenwoordig te zijn- Jubileum Sotur Rosalia. Gisteren hield het comité vaD oud leerlingen (zoowel dames als heeren) ter viering van 't jubileum van zuster Rosalia eene gecombineerde vergadering in de St. Vincentiuszaal van het liefdegesticht. Tal van zaken de viering van 't feest betreffende werden besproken. Zoo zal het feest door de Eerw. Zusters en 't klooster worden gevierd op den dag zelf n 1. 31 Augustus, voor de kinderen daags daarna, terwijl de officieele huldiging na mens de ingezetenen door 't comité, met aanbieding van 't huldeblijk, zal plaats hebben Zondag d.a.v. 7 September. Op dien datum zal ook de, door de Liedertafel >Oefening en Vermaak4 aan geboden aubade, gaarne worden aan vaard. Deze zal hiervoor een feestlied instudeeren, waarvan de tekst wordt gedicht door onzen oud-pastoor, den Zeer Eerw. heer Jud. Sprangers, terwijl ook alsdan een receptie zal worden gehouden. Dit zijn nog maar voorloopige plannen, het definitieve programma deelen wij nader mede. Wat wij wel met zekerheid kunnen mededeelen is, dat in den loop der a.s. Poging tot diefstal. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben een of meer dieven getracht bij de eerw. zusters van het H. Hart in de St. Antoniusstraat, konijnen te stelen. 't Was omstreeks 3 uur toen een der postulanten zich naar zekere plaats begaf en een man hals over Kop over de poort zag vluchten. Direct waarschuwde zij de zusters en men vond de konijnen reeds uit de kooi gehaald op een plaatsje bijeen, zeker om ze vandaar gemakkelijk verder te kunnen transpor teeren. Een uitstapje. 't Was gisteravond aan het station en in de mr. van Coothstraat een heele drukte. De Drongelsche schooljeugd had een uitstapje gemaakt naar Rotterdam. Onder geleide van onderwijzeres en on derwijzers was men des morgens per Thor IX vertrokken en had men heele lange dag genoegelijk door- s.s. een gebracht. Per laatste trein vertrok men naar Waalwijk vanwaar een vijftal voer tuigen, welwillend hiervoor beschikbaar gesteld, de kleinen onder groote vroo- lijkheid huiswaarts brachten. Tentoonstelling Tilburg. Wij vestigen gaarne de aandacht op de advertentie betreffende de festiviteiten op de tentoonstelling te Tilburg morgen en Maandag. Vooral het concours hyppique zal heel veel belangstelling trekken, zooals dat steeds in deze streken 't geval is. De inschrijvingen zijn dan ook zeer talrijk in alle afdeelingen en belooft dit con cours hoogst interessant te zijn, temeer nog daar ook uit onze plaats eenige paarden meeloopen. Wij maken er onze lezers op attent, dat er voor morgen jammer genoeg, geen extra tram loopt, dus de laatste tram is ongeveer half negen uit Tilburg. Provinciale Statenverkiezing in het district Tilburg. Naar men uit Tilburg aan het Hsgz. meedeelt, circuleert onder de leden van den gemeenteraad dier gemeente 'n lijst om burgemeester Raupp de kandidatuur aan te bieden voor de vacature in de Provinciale Staten, ontstaan door het overlijden van den heer Henri Eras. Frans van den Assum Gzn. Dongen, vetleder ronde nerf en waterlaarzen, lid der jury, buiten mededinging. N. Pessers Zonen, Tilburg, bazanen, gouden medaille, Lederfabriek Noord-Brabant, Rijen, vache- en riemenleder, gouden medaille. Van Himschoot, Westdorpe, leder, zil veren medaille. H. Vos, Hilvarenbeek, schoenfabrikant, zilveren medaille. Holland-Amerika Schoenmaatschappij, Dongen, zilveren medaille. Th. van Dongen te Dongen, schoen fabrikant, zilveren medaille. V.v.d.S. Dividend. De schoenfabriek C. F. Bally A. G. te Schönenwerd maakte over het boek jaar 191213 een winst van 865.170 francs, waarvan 8 pCt. dividend uitge keerd wordt (tegen verleden jaar 7 pCt.). Internationale Tentoonstelling te San Francisco in 1915. Het Bureau der Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier verzoekt ons het navolgende mede te deelen De Centrale Commissie voor de Inter nationale Tentoonstetling, welke in 191 5 te San Francisco zal worden gehouden vestigt de aandacht van belanghebben den op de noodzakelijkheid, dat zij, die op de tentoonstelling wenschen in te zenden, hun voornemen daartoe zoo spoedig mogelijk kenbaar maken. Binnen zeer korten tijd zal tot het be spreken van plaatsruimte in de verschil lende hallen moeten worden overgegaan en alleen met de aanvragen van hen, die zich tijdig aanmelden, zal de Com missie rekening kunnen houden. De Commissie heeft in beginsel be sloten een gedeelte van de vracht naar San Francisco voor hare rekening te nemen, zoodat de exposanten voor ver voer uit Nederland niet meer dan f 15 per ton zullen hebben te betalen. Voor de inzendingen in de hallen zal de Commissie het vervoer op het terrein, de algemeene versiering van de hallen, de bewaking en het schoonhouden in handen nemen, en daarvoor van de teu- toonstellers eene nader te bepalen bij drage vorderen, die f 30 per M2. niet zal te boven gaan- De Commissie zal verder, zonder kos ten voor de exposanten, in het Neder- landsch Paviijoen een inlichtingenbureau inrichten en voor zooveel noodig, eene verkoopsorganisatie buiten de tentoon stelling te San Francisco bevorderen. Zij zal verder de voor de uitstalling noodige inrichtingen, als toonkasten en dergelijke, in overleg met en voor reke ning der tentoonstellers doen vervaar digen. Zij die aan de tentoonstelling wenschen deel te nemen, worden verzocht zich aan te melden voor zoover het betreft inzendingen uit het Rijk in Europa bij de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelan- gen, 11 Anna Paulownastraat, den Haag (zoo de gegadigde lid is van eene vak- vereeniging, die bij deze vereeniging is aangesloten, liefst door tusschsnkomst van die vakvereeniging), of, indien het geldt de afdeeling tuinbouw, bij den Nederlandschen Tuiobouwraad, 15 Mo lenstraat, den Haag voor zoover het betreft inzendingen uit de koloniënbij de in de betrokken kolonie ingestelde Commissie, hetgeen kan ge schieden door tusschenkomst van de Centrale Commissie, adres 36 Lange Houtstraat, den Haag- Bij de Centrale Commissie zijn aan bovengenoemd adres (telephoonnummer 4247) in het algemeen inlichtingen om trent de tentoonstelling te verkrijgen. Zij, die voornemens zijn op de ten toonstelling in te zenden, zullen, wat inzendingen uit het Rijk in Europa be treft, zich spoedig dienen aan te melden zooveel mogelijk met globale opgave van de gewenschte plaatsruimte in de hallen. Bij latere aanmelding kan geene zekerheid worden gegeven, dat plaats ruimte beschikbaar is. De Centrale Commissie voor de Internationale Tentoonstelling te San Francisco in 1915. VAN AALST, Voorzitter. Handelsmuseum en Monsterkamers in Servië. De Königl. Serbische Staats Agentle Hoofdkantoor te Belgrado heeft besloten in hare gebouwen te Belgrado gratis locallteiten ter beschikking te stellen voor de expositie van Nederlandsche Handels- en Industrie-Artikelen. Deze instelling strekt hare bemoeiingen uit tot het opnemen en de verzorging der uitvoering van de op de tentoonge stelde monsters komende orders. Nadere inlichtingen worden opaanvrage verstrekt door haren vertegenwoordiger voor Nederland den Heer Joh. Willemse Jr., 3e Helmersstr. 22, te Amsterdam. Invoer van fokgeiten van Zwitserch ras. Evenals in voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout zich in het mid- deD van de maand naar het Groother togdom Hessen begeven, teneinde al daar een aantal fokgeiten en -bokken van het Zwitsersche Saanenras aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok tot nader op te geven quarantaine-plaats, alle on kosten inbegrepen, f 45.te boven gaan. Ook op deze reis zuilen genoem de heeren de medewerking ontvangen van de Hessische Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 5 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alk maar. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATENInteressante kiekjes van de tentoonstelling van Zeeuwsche klee derdrachten en volkskunst (8). Uit het mysteriespel »de Sevenste Bliscap van Onser Vrouwen4 (8). De machtige elec- trische locomotieven van den nieuwen Dötschberg. Het Italiaansche koningspaar in Zweden. De Katholieke afgevaardigden in de nieuwe Tweede Kamer. Z. Emi nentie Kardinaal W. M. van Rossum bij den diplomatleken vertegenwoordiger des Pausen te gast. Mooie kijkjes uit China (2). De bijenteelt in ons land (2). Zestig jaar onderwijzer. Het afscheid der E E. P.P. Missionarissen die ter missie vertrekken, te Helmond. Z. Eerw-Pater Dominicus Weve O. P., S. Theol. Lect. Een typisch kiekje uit de nieuwen Bal kan-oorlog. H. M. de Koningin op de Int. tentoonstelling te Tiburg. De Kei zerlijke Familie van Rusland. Een vreese- lijk uur. De feesten van den A. N. W. B. te Leiden. H- M. de Koningin op de tentoonstelling te 's-Hertogenbosch. TEKSTVan het mysteriespel »die Sevenste Bliscap van Onser Vrouwen4. Bij onze platen. De erfenis de verstoo- tene (vervolg). Om wat levenslust (ver volg). VaarwelEen vreeselijk uur. Re busoplossingen. DRUNEN. Deze week slaagde te Arnhem voor hoofdacte de 23-jarige W. Mimpen, zoon van den gemeente-opzichter H. Mimpen alhier. Aan den geslaagde en zijne geachte familie onze felicitatie. SPRANG. Tot hoofd der Chr. School alhier is benoemd de heer H. E. v. d. Lee- den thans hoofd der Chr. School te Hoor naar. De bouw der School is reeds zoover gevorderd dat Dinsdag 1.1. de meiboom in de kap heeft geprijkt. Tot Vooizitter de Jong. Ver. op Geref. Grondslag „Timotheus" alhier is gekozen C. Klootwijk, tot nn toe bibliothecaris dier vereeniging. WASPIK, 20 Juli. Schietwedstrijd. Zondag jl. gaf het kruisboogschuttersge- zelschap Willem Teil" gevestigd bij den heer G. Boom alhier, zijn jaarlijkscbe bonds- prijsverschieting waaraan door 75 schutters werd deelgenomen. Den geheelea middag ging het er gezellig toe, terwijl kranig werd ge schoten. De uitslag was als volgt le prijs verguld zilveren medaille „Strijd lust in Vrede" Dongen met 101 punt. '2e prijs verguld zilveren medaille door „Vrede onder ons allen" Dongen met 7 rezen. 3e prijs Eerekruis werd behaald door J. Nollen lid van „Genoegen en Kandracht" Dongen met 18 punten ln 4 schoten. Nog werden een twintigtal prachtige prij zen aan de overwinuaars uitgereikt. Uitslag bijdoel le prijs J den Boer Don gen 13 punten. 2e prijs A. de Hoon Rijen 13 punten. 3e pr. G. Koenen Rijen 13 punten. Alles liep in de beste orde af, zoodat de schutters hoogst voldaan huiswaarts keerden. De werkman A. V. kreeg op de scheepstimmerwerf een stuk \jzer op zijn voet. Mo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9