De Balkan-Oorlog Vakman uitloting van schuldbrieven Notaris RANT Dagmeid, verhopen publiek veilen en N Syndetikon Per tube fO,10. Notaris RANT Ed. van Tilburg WMWill. C J, VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar 1912. Kleine Advertentiën. UITLOTING VAN SCHULDBRIEVEN Advertentiën. lijmt alles. FirmaWED. TIELEN. IJ Eene groote machinal Schoenfabriek vraagt voo direct of zoo spoedig ma gelijk een kundig in staat de fabriek t leiden, Aanvang salaris f 2500)« met jaarlijksche verhoo ging> Alleen zij, die als zoo danig werkzaam zijn o waren, voorzien van prim referentiën, komen in aanmerking. Geheimhouding ver zekerd. 1> Adriaan L. de Graaff Johanna H. Haver hals. publiek verkoopen Confiseur, Cuisinier. za zaamheden het ziju die een armmeester thans meer heeft te verrichten. Timmermans. Ik kan niet anders dan veronderstellen-, da den heer Lankhuijzen een armenwet heefi aangeschaft. Is dit echter niet zoo, dan zal hij de wet toch al wel eens hebben gelezen. De tijd ont breekt oos hier om die wet te bespreken, doch is de heer Lankhuijzen genegen met rnij daar eens een halve dag over te komen dellbereeren of beter nog, d'scussieeren, dan kan hij mij daarvoor bereid vinden. Op 't oogenblik ontbreekt ons de tijd daarvoor. Ik ben echter overtuigd dat, als de heer Lankhuijzen de wet goed heeft nagelezen, hij het volkomen m"t mij eens is, want de arm meesters hebben inderdaad meer Werk dan vroeger. Lankhuijzen. Ik zal niet aandringen om vermindering van salaris, doch nu de secretaris-boekhouder al het werk heeft, schiet er voor de armmeesters niet zoo bar veel meer over. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. W. zonder hoofd, stemming aangenomen. 8. Alsvoor vaststelling van den secre taris-boekhouder van genoemd armbe stuur. Voorzitter. Het voorstel van B. W. is om dit vast te stellen op f 100. Lankhuijzen. Dit is zeer laag. W. Simonis. Gezien de zeer vele werk zaamheden aan dit ambt verbonden, komt het ook mij voor dat dit zeer laag is. Voorzitter. Hoe hoog wil de raad het dan brengen. Lankhuijzen. Ik stel voor het op f 150 te brengen. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren W. Simonis en Timmermans en vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Deze salarissen gaan in met ingang van 1 Januari 1914. 9. Ontwerp besluit tot wijziging van de gemtente-begrooting. Conform het voorstel van B. W. wordt besloten. 10. Aanbieding gemeenterekenlng dienst 1912. De ontvangsten hebben bedragen f 39574,607s, de uitgaven f 370893,371/# batig slot f 2485,23. 11. Alsvoor rekening van het Burger lijk Armbestuur. 12. Benoeming commissie tot onder zoek der stukken sub 10 en 11. Voor sub 10 worden benoemd de heeren Timmermans, M. Zijlmans en Schoenmakers, voor sub 11 de heeren Van Dongen, Schoenmakers en Tim mermans. Hierna gaat de vergadering' over in geheim Comité ter behandeling van 13. Vaststelling staten van ontheffing, oninbare en te verhalen posten van Hoofdelijken omslag, hondenbelasting en schoolgeld over het dienstjaar 1912 en vroegere jaren. zij richtte voor haar vast personeel 1 ruime en sanitaire ateliers in. Hare uit gebreide steeds toenemende clientèle in binnen- en buitenlaod verschaft werk aan p. m. dertig bekwame vaklieden. De boek- en couraniendrukkeri] met haar aanverwanten handel in papier, kantoor en schrijfbehoeften, was niet en- tevreden over den gang van haar be drijf. De firma Tielen schrijft ons o.m. Over den gang van ons bedrijf kon den wij ook in 1912 tevreden zijn. Wij kwamen in het bezit van een nieuw periodiek en legden ons vooral toe op de vervaardiging van kunstdrukwerk naar foto's door cliché's in een en meer kleurendurk, daardoor het bewijs leve rend, dat men ook voor het fijnere werk niet buiten de gemeente behoeft te gaan. Zwaar is overigens de concurren tie tegen die drukkers, welke aan te lagen prijs leveren. >De Echo van het Zuiden1 zag zijne advertenties en abonnementen geleidelijk toenemen en verheugt zich in gestadig grootere belangstelling en medewerking. FabriekenInrichtingen van Industrieelen aard, Magazijnen, Winkels enz. enz. De Lijmfabriek had wegens de ab normaal booge prijzen der grondstoffen, geen voorspoedig jaar. Men is nu bezig de fabriek van de allernieuwste machi nes op dit gebied te voorzien, om zoo doende met meer vrucht de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De Chemische fabriek had het geheele jaar geregeld en volop werk. Daar deze fabriek te klein bleek om aan de steeds vermeerderende vraag naar hare produc ten te kunnen voldoen, zal een geheel nieuwe fabriek gebouwd worden, voorzien van alle hulpmiddelen van den tegen- woordigen tijd. Beide genoemde fabrie ken komen dan naast elkaar en vormen zoodoende één geheel. Wij twijfelen geen oogenblik of de energieke ondernemers, die telken jare ook hun export zien toenemen, zullen in hun pogen volkomen slagen. De Stoom- en windkorenmolen, die gelijk wij bereids schreven, werd aan gekocht door de afdeeling Waalwijk Baardwijk en Besoijen van den Boeren bond, werkt ongeveer op den ouden voet. De Jdaaraan verbonden handel in vee voeder-artikelen en kunstmeststoften ziet geleidelijk haar omzet toenemen. De bier bottelarij en en de inrichtingen ter bereiding van limonades en spuit waters hadden hun gewonen omzet. Zeer veel in deze artikelen woidt ook gere geld van buiten ingevoerd. De Cartonnagefabriek was over den gang van het bedrijf tevreden. De meer dere verzendingen der schoenmakerijen kwamen haar belangrijk ten goede. De confectie zaken in dames en hee- renkleeding hadden volop werk en kon den in den selzoentijd met moeite hun ne bestelHnkren effectueeren. De gunstig bekende maatza-ik van fijne heerenkleeding der firma de Greeff- Verwiel kreeg een flinke uitbreiding; De handelsdrukkerij der firma C. A. Verwiel Zn. schrijft Het jaar 1912 was voor onze handels drukkerij in alle opzichten gunstig te noemen. Slapte kwam niet voor, terwijl het omzetcijfer, alsmede het aantal orders beduidend grooter was dan vorige jaren. In het voorjaar moesten wij overgaan tot het aanschaffen van eene groote partij letters, om ook aan meer uitge breide orders te kunnen voldoen, welke steeds meer en meer voorkwamen. Ook de handel in kan'oor- school- en schrijfbehoeften en aanverwante artikelen, was in het afgeloopen jaar gunstig en wees de omzet hierin eveneens een hooger cijfer aan dan voorgaande jaren. De handelaars in stik- en naaimachines waren tevreden over den gang van hun bedrijf. De Singer Maatschappij meldt ons dienaangaande Wij hebben de eer U te berichten dat wij omtrent ons bedrijf n 1. den handel in naai- en stikmachines over het jaar 1912 tevreden mogen zijn. Volgens onze bescheiden meeniDg vond dit zijn oorzaak in de uitbreiding van verscheidene fabrieken, welke met naaimachines werken. Ook de depóthouders van velocipedes met onderdeeltn daarvan hadden hun gewonen omzet. In gelijken zin mogen wij gewagen van de hier gevestigde 7iieubehnagazij7U7i. De sinds een paar jaren hier gevestigde filiale der Deutsche Vereinigte Schuh- 77iaschine7i Gesellschaftbericht ons Waren wij over het jaar 1911, wat onzen omzet betreft tevreden, 1912 heeft werkelijk onze verwachtingen overtroffen. Al was men bij den aanvang van 1912 in het algemeen een beetje pessimistisch gestemd en vreesde men in de Schoen industrie eene malaise, wij mochten con- stateeren, dat er in verschillende op zichten in plaats van teruggang, vooruit gang is gekomen. Verschillende reeds gevestigde Schoen fabrieken gaven door het opstellen onzer nieuwste Machines uitbreiding aan hunne zaken en maakten hun systeem hierdoor beter en voordeeliger. Ook mochten wij in 1912 weer ver schillende fabrieken geheel nieuw instal- leeren en is ons stijgend succes de beste reclame voor de quaÜteit en het productie-vermogen onzer moderne huur- machines. Memoreeren we hier even, dat in Amerika, het vaderland van den machi- nalen schoen, 99°/0 der schoenfabrieken, waaronder de grootste en fijnste met onze huurmachines ziin ingericht, dan mag het gerust als een teeken van voor uitgang worden beschouwd, dat men ook hier te lande steeds meer overhelt naar het vroeger wel eens (zeer ten on rechte) verdacht gemaakte huursysteem Onze filiale alhier', die uitsluitend ten voordeele en tot gemak voor onze clientele werd ingericht, had aan fourni turen en onderdeelen in 1912 een be duidend hooger omzetcijfer dan in 1911 hetgeen ons het bewijs levert, dat de kosten, die wij ons getroosten, door de schoenfabrikanten op prijs worden ge steld. Ook de andere winkeliers en maga zijnhouders van schoenmakersartikelen waren niet ontevreden over 1912. Wat ijzenvare7i betreft, zoo schrijft ons de firma Bierlaagh v. d. Heijden alhier Het jaar 1912 gaf mij geen reden tot klagen. De winsten op vele artikelen zijn echter zeer gedrukt, wat zijn oorzaak vindt in de enorme concurrentie. Vooral de handel in schoenmakersartikelen leed daaronder het meest. De handel in ijzer waren, gereedschappen en huishoudelijke artikelen was beter te noemen- De prijzen van genoemde waren zijn zoo scherp concurreerend, dat zij met die uit grootere plaatsen gerust verge leken kunnen worden. De hier gevestigde stoo77is7nederij had het geheele jaar door zeer druk te werken. De Bulgare7i i7i Macedonië. Een correspondent van de Ccrriere della Sera heeft een toer gemaakt door Macedonië en schrijft uit Demir Hissar over zijn bevindingen. Bij de ontzetting, die u aangrijpt,* aldus de correspondent, «voegt zich een sterk gevoel van bewondering. De Bul garen hebben steden en dorpen verwoest en de bevolkingen uitgemoord volgers een wonderbaarlijk stelsel. Zij hebben in dat alles de volmaaktheid bereikt. De weg door hun troepen gevolgd, Is herkenbaar aan de puinhoopen.* Te Kawala vernam de reiziger van landgenooten, die daar gevestigd wareD, het een en ander over de wijze, waarop de Bulgaren gedurende de rnasnden van hun voorspoed de plaats hebben bestuurd. Het meest onzinnig stelsel van dwang en willekeur moet hebben geheerscht. Men moest aan den gouverneur verlof vragen om in zee te baden. De visschers mochten slechts visschen in het gezicht van de kust. Alle brieven werden ten postkantore geopend en moesten zijn geschreven in het Bulgaarsch of in het Fransch en kort zijn. Daarenboven «verdwenen* er gedurig rijke Turken en Joden. Sommigen kochten zich af, maar er waren er, die na de brandschatting ook het leven verloren Van Kawala begaf zich de correspon dent per rijtuig naar Doxat. »Een brandlucht bereikte ons, voor wij het dorp binnenkwamen, en dan een huiveringwekkend besef van stilte en verlatenheid Wij merkten op, dat alle huizen leeg waren. De deuren waren gesloten, de vensters uilgebroken. Dan de bouwvallen. Huizen na huizen ineen gestort, hier en daar nog een stuk wand overeind of een paar deurposten. Huis raad en vernielde gereedschappen lagen in onbeschrijflijke wanorde dooreen. Heelc straten, hetle wijken ging het op die wijze voort. Soms deed het denken aan de resten van een opgegraven stad uit de oudheid. Tusschen de puinhoopen, dwaalde een vrouw, luid jammerend. Ee correspondent doet dan het beken de verhaal van den overval iu de kerk, waar de Bulgaren de beide priesters vermoorden en vreeselijk huishielden onder de bevolking. Een paar kinderen, een oude vrouw vertelden hem van die verschrikkingenalle zijn er meer of minder bij gewond. Na de eerste woede gingen de Bulgaren meer systematisch te werk. Vier stukken geschut vuurden een half uur lang op het dorpje en alien die het ontvluchtten, werden gevang'en en vermoord. Dat alles is geschied op 13 dezer. Van Dramo, dichtbij Doxat, vervolg de de journalist te paard zijn weg naar Seres. In tal van kleine dorpjes, die hij doortrok, vond hij dezelfde sporen van verwoesting als te Doxat. Totdat hij te Seres het verschrikkelijkst schouwspel van alles vond. Vierduizend huizen zoo regelmatig verwoest, als had er eeD aard beving gewoed. Te Demir Hissar zijn den bisschop, zoo eindigt het relaas, de oógen uitge stoken en de tong afgesneden. De vredeso7iderhandelingen. De vredesonderhandelingen te Boeka rest zullen Woensdag, uiterlijk Donder dag, onder voorzitterschap van den Roe- meenschen minister-president, Mojoreseu beginnen. Later zullen de minister-pre sidenten van de verschillende oorlog voerende mogendheden om beurten pre- sideeren. Erg veel vertrouwen schijnt men in de hoofdsteden der Balkanstaten niet te hebben in den afloop der onderhan delingen. Er zal, naar verluidt, één enktl vre desverdrag voor alle oorlogvoerenden gesloten worden, zoodat er niet aan ge twijfeld behoeft te worden, of een onder zulke omstandigheden gesloten verdrag zal door alle mogendheden bekrachtigd worden. Intusschen beteekent dit niet; dat alle staten dezelfde eischen stellen. Servië bijv. verlangt, zooals reeds vroeger is gezegd, ook herzieniog van de oude Bulgaarsch-Servische grens. Zoowel Ser vië als Griekenland verlangen een oor logsschatting en afstand van het thaos bezette gebied. Heelemaal met elkaar eens zijn zij het echter daarover niet. Roemenië verlaDgt, naar men weet, afbakening van een neutrale zone langs de nieuwe grenslijn Toertoekai-Baltsjik Roestsjoek en Spoemla zouden, als tot die zone behoorend, als vestingen ont manteld moeten worden. Turkije en de mogendheden. Het wordt thans onomwonden gezegd, dat de Porte zich niets van alle verma ningen aantrekt, omdat de mogendheden het heelemaal niet met elkaar eens blij ken te zijn. Van een ultimatum, door de mogendheden aan Turkije te richten, en waarvan sommige berichten gewagen, zal dan ook niets komen. Alleen zullen de gezanten der mogendheden in Con- stantinopel elk afzonderlijk de Porte gaan vermanen haar leger tot achter de grens lijn MidiaEnos terug te trekken. Maar voorloopig zal het bij zoo'n vermaning wel blijven. Volgens particuliere berichten uit Odessa, verklaa'de de Roemeensche ministerpresident, dat de eerste taak van de gedelegeerden op de vredescon ferentie zal zijn, een collectief verzoek te richten aan de mogendheden, om Turkije te bewegen, de besluiten van de Londensche conferentie op te volgen. Mocht Turkije blijven weigeren, dan dreigt het Balkan-verbond naar beweerd wordt Constantinopel te bezetten en de Turken uit Europa te verdrijven. Na de onderteekening van den voorloo- pigeo vrede is een congres van de konin gen der Balkanstaten te verwachten, om een schikking te treffen, waardoor het evenwicht op den Balkan zal worden behouden. Het Krijgsbedrijf. BP^RLIJN, 29 Juli. Uit Semlin aan de National ZeitungServische afdee- lingen hebben den rechtervleugel van bet Bulgaarschc leger bij Pirot omsin geld en ia den rug daarvan den spoor weg Kus'endil-Sofia bezet. Aan het front wordt sedert gisteren met afwisse lend geluk gevochten. BERLIJN, 29 Jul'. Uit Belgrado aan de Lokal Anzelger: De Bulgaren doen bovenmenschelijke pogingen om zich door de Servische stellingen heen te slaan. Dag en nacht duren de gevechten en aanvallen op de stellingen der Ser viërs Stormloopen worden 9 en 10 maal herhaald, steeds in gesloten kolonnes, die een zeer goed mikpunt bieden voor het Servische geweervuur. Dat is geen vechten meer, maar een formeele slach ting. Daarom is deze oorlog vreeselijk. Servië heeft tot nu bij de 30,000 dooden en gewonden verloren, Bulgarije meer dan driemaal zooveel, nagenoeg 100,000 man. BERLIJN, 29 Juli. Het Boekarester blad Minerva maakt gewag van een grootea slag tusschen Serviërs en Bul garen bij Egri Palanka. Aan beide zijden zijn groote verliezen geleden. Het einde was een zware nederlaag voor de Bul garen. ATHENE, 29 Juli Volgens een mededeeling van tiet ministerie van oorlog hebbeu' de Bulgaren, voor zij Gumurdzjina ontruimden, de in het station opgeslagen munitie in de lucht laten vliegen. Men gelooft dat de Spoorwe'g Xanthi-Gumurdzjioa niet beschadigd is 60 spoorwagens en 4 locomotieven zijn in beslag genomen. De bevolking be weert dat de Bulgaren ten nooidender stad drie stukken belegeringsgeschut hebben achtergelaten. Brieven Blad. franco aan bet Bureaa van di 512 TE KOOP aan spotprijs een zoo goed als nieuw Jongens Gazelle-rijwiel. Waar zegt de uitgever- 5106 TE KOOP een Tilbury met volledig tuig bij P. D. NETTEN Sprang. 51C7 GEVRAAGD een nette Dienstbode netjes en proper kunnende werkeD. Brieven bureau van dit blad onder numrner3333. 5119 TE KOOP aan spotprijs een zoo goed als nieuwe, zeer soliede Damesfiets. Waar zegt de Uitgever. 51/0 BURGEMEESTER en WETHOUDEB van Waalwijk maken bekend, dat in hunm vergadering van den 2 Augustas 191 eene openbare zal plaats hebben, to weten van de leening van 1898 éér schuldbrief van 1 500, van die van 1900 één van f 500.- van die van 1904 3 van f 500.- en die van 1907 2 van f500.- Waalwijk, 25 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd TH. de SURMONT de BAS SMEELE De Secretaris, 5126 VAN LIEMPT. zal mie NI vat te 1 se: lei ell 3H 1 bor ber HE Dn nat VI! ONDERTROUWD: en Meeuwen, m3< 5112 Sprang, Huwelijksvoltrekking 6 Augustus, GEVRAAGD om dadelijk in dienst te komen een flinke tegen hoog loon. Schriftelijk aan te melden bij dec Uitgever dezer Courant onder letters R. C. 5127 te Waalwijk, zal ten verzoeke van den Heer H. J. LEVI1 te Besoijen, op Woensdagen 30 Juli en Augustus 1913, telkens des avonds ten qui, bij inzet ten koffiehuize van M. VA1 VUUREN en bij toeslag feu koffiehuize va1 J. KLIS, beiden te Sprang, ONDER SPRANG. Een Huis, Pakhuis en Erf aai het Kerkeind en de Oude Straat Sectie B nos. 2055 en 2064, groo tezamen 3,94 aregedeeltelijk ii eigen gebruik en gedeeltelijk ver huurd aan B. W. Vos Mzn. to l Mei 1914 voor i 2.per week betaalbaar per 3 maanden. Het bij verkooper in eigen gebruik zijnd gedeelte is te aanvaarden bij de betaling de koopsom; de buur der verhuurde woningi van den betaaldag der koopsom af voor de; kooper, terwijl de lasten voor diens rekenir ziju van 1 September 1913 af. 508 zal da± voc pul D nc KC KC KC KC KC KC Tegen 1 November gevraagd in klein gezin een kunnende koken. Aanbiedingen schriftelijk bureau van dit blad. 5123 te Waalwijk, zal ten verzoeke van de Erven van wijle Mej. de Wed. ADRIAAN BLOK te Besoijei op Dinsdagen 12 en 26 Augustus 191J telkens 'a avonds 7 uur bij inzet ten her 'berge van HENRI VAN DER MEIJS ei bij toeslag, ten berbeige van CORNELI POT te Besoijen GEMEENTE BESOIJEN. Een nieuw, goei onderhouden Woonhuis met er en tuin, ten Wes ten aan de Besoijensche steeg sectie C no. 899, groot 1,25 are. In gebruik te aanvaarden bij de betaliug der kooppenningen, zes weken na den toe slag van welk tijdstip de lasten voor re kening van den kooper zijn. 5125 aa Gi Nf Ui Sta L

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2