Nummer 66 Zondag 17 Augustus 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. VERSLAG der Kamer van Koop- Landbouw. Buitenland. België, Duitschland. JLandel en Fabrieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouiu over het jaar igi2. Uit Wijk c. a schrijft men ons De industrie in deze gemeente is slechts van weinig beteekenis. Alleen de N.V. „De Vlijt" zijnde een manden en stoelenfabriek, is voor deze gemeen te van groot belang. Veel wordt door deze fabriek naar Engeland en Duitsch- land uitgevoerd. Aan deze inrichting is tevens verbonden een groote teenschil le rij. In deze gemeente behooren thuis vier schepen en eene schroefstoomboot, wel ke steeds met goede vrachten van hier naar Rotterdam vaart. De fruithandel was matig met lage prijzen. De veeteelt leverde, door de hooge prijzen, goede resultaten. De veldgewassen leden veel van de aanhoudende regens. Het hier gemelde geldt ook in hoofdzaak voor de gemeen te Veen. Uit Andel berichi men De opbrengst der landbouwgewassen bleef in 1912 tengevolge van de vele regens beneden het middelmatige. Ook de frultopbrengst was middel matig. wat vooral te wijzen is aan den Septemberstorm, die veel onrijp fruit afsloeg- De ziekte in de aardappelen veroor zaakte veel schade. De handel hierin zoowel als in fruit, was traag en luste loos. Overvloed van gras en hooge vee- prijzen maakten 1912 tot een zeer voor- deelig jaar voor de veehouderij en de IjUerib )e nijverheid en de scheepvaart ble ven stationnair. De toestand in de gemeente Besoijen was ongeveer gelijk aan dien te Waal wijk. In de schoenfabrieken was het geheele jaar door voldoende bedrijvigheid. De Naamlooze Vennootschap Stoom- schoenenfabriek, voorheen Jos. Groenen schrijft Het jaar 1912 was voor onze zaak van groot belang. De steeds toenemende vraag naar fijner schoenwerk, de groote afzet, welke ons fabrikaat vooral op de buifenlandsche markt vond, openen gunstige vooruit zichten voor de toekomst. Met het oog daarop werd onze zaak in den aanvang van dit jaar niet onbe langrijk uitgebreid en geheel gereorgani seerd. Bij akte van 11 Januari 1913 werd opgericht de „Naamlooze Vennootschap Stoomschoenenfabriek voorheen Jos. Groenen". De koninklijke bewilliging op de statuten der Naaml. Vennootschap werd verleend bij K. B. van 29 Januari 1913. Staatsblad No 64. Tot Directeur werd benoemd de heer Jan Groenen te Besoijen als Commis saris fungeert de heer Mr. B. Timmer mans te Waalwijk. De statuten werden gepubliceerd in het bijblad van de Staatcourant No. 51. De fabriek wordt geheel verbouwd, aanmerkelijk uitgebreid en geinstalleerd met de nieuwste machines volgens het original Goodyear Welt systeem. Met deze gegevens meenen wij thans te kunnen volstaan. Waar reeds tot heden ons artikel in binnen- en buitenland met succes con curreerde en juist het fijne schoenwerk overal veel sterker gevraagd wordt, ver trouwen wij, dat onze zaak in haren nieuwen vorm een tijdperk van bloei moge tegemoet gaan. Uit Vrijhoeven- Capelle schrijft men Gedurende het afgeloopen jaar was de hooihandel in het algemeen levendig. In de eerste helft des jaars varieerden de prijzen voor eerste qualiteit hooi tus schen f36,en f30,voor tweede kwaliteit tusschen f22 en f 18 per 1000 K.G. Vervolgens liepen deze respectie velijk terug tot f 28 f 24 en van f 20 f 17 per 500 K.G. De landbouwproducten, behalve ha ver, die gelijk verregende, gaven een vrij goed resultaat. De handel in vee ging vlug en aan hoogere prijzen dan in 1911. De gezond heidstoestand van het vee was gunstig. De Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" nam ook in 1912 weer in bloei toe. De werking der fabriek als mede de boterprijzen gaven reden tot tevredenheid. Het debiet van de stoomgr utter ij „de Hoop" schijnt zich nog steeds uit te breiden. De hooipersen hebben in 1912 vrij geregeld gewerkt. In de schoenmakerijen viel meerdere bedrijvigheid te bespeuren, terwijl de winkelnering geen reden tot klagen had. Ook de scheepvaart was in 1912 be ter dan 's jaars te voren. Uit 's Gravenmoer meldt men Het jaar 1912 met zijne overvloedige najaarsregens was voor deze gemeente niet in alle opzichten gunstig te noemen. Het hooi gat een uitstekend gewas. De toemaat echter verregende dermate, dat hij als veevoeder ongeschikt bleek. De weiden waren in den natijd te dras sig om afgegraasd te worden. De rogge gaf in vergelijking met 1911, slechts een matig beschotde haver mislukte geheel. De aardappelen muntten uit door op brengst als kwaliteit. Met den invoer van eene nieuwe soort poters „de roode star" had het bestuur der land- en tuinbouw- vereeniging werkelijk succes. Mangel- wortelen bleven beneden het middelma tige, -knolrapen daarentegen waren goed. De herfstknollen beteekenden niets, zoo dat de naschaar van den akker geducht tegenviel Dank zij de aanwezigheid van een tuinder van het Westland, neemt de tuin derij alhier steeds grooter afmetingen aan. Toch was de groententeelt niet erg loonend, daar de prijzen hiervan, evenals die van koolsoorten en peren zeer laag waren. Gaandeweg komt hier echter meer samenwerking, terwijl het Bestuur van bovengenoemde vereeniging door het geven van een tuinbouwcursus en lezingen meerdere kennis tracht te verspreiden. De fruitteelt breidt zich nog voortdurend uit. Steeds meer boomgaar den worden aangelegd. Peren, we zeiden het reeds, waren laag in prijs en na den storm van 27 Aug. schier waardeloos. Ook de prijzen der schaars gewassen appels, waren niet hoog. Beter waren die der zwarte bessen. De veestapel verkeerde in goeden doen. De mesterij leverde uitstekende resultaten. Vette varkens en kalveren gingen aan hooge prijzen vlug van de hand. Aan paardenfokkerij werd weinig ge daan. In de bouwvakken heerschte het ge heele jaar door vrij groote bedrijvigheid. De hooihandel, met veel verzending naar Duitschand, ging vlug. Diensvolgens hadden de hooipersen geregeld te wer ken. De hand-schoenmakerijen, waarin hoofdzakelijk zwaar vetleeren schoeisel vervaardigd wordt voor bazen uit Don gen, hadden geregeld te werken. De vervaardiging van z.g. „pietekant", vroeger zoo'n voorname tak van huisin dustrie alhier, geschiedt thans, om de geringe loonen, nog slechts bij uitzon dering en dan meest om de kunst zelve. De Rijnschippers maakten door het vervoer van steenkolen uit Duitschland en van bietwortelen tijdens de langdu rige campagne der suikerfabrieken een vrij goed jaar. In afwijking van vorige jaren brachten vele schippers hier den winter door, wat neringdoenden natuurlijk ten goede kwam. De beerschipperij ging opnieuw achter uit, wat hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het sterk toenemend verbruik van kunstmeststoffen. Omtrent Meeuiven en Drongelen schrijft men ons De handel in deze beide gemeenten bepaalt zich hoofdzakelijk tot dien in vee en voederartikelen De omzet van voederartikelen nam toe, terwijl de vee handel zeer levendig was. De landbouw, die zich aanvankelijk gunstig liet aanzien, viel, door vele re gens, ten slotte tegen. Vroeg gewonnen graangewassen kwa men goed binnen, de latere soorten mislukten zoo goed als geheel. Tuinbouw is hier van weinig betee kenis, ooftteelt daarentegen breidt zich voortdurend uit. Door regen en storm echter hadden de fruittelers een zeer ongunstig jaar. De cultuur van teenen voor manden en vlechtwerk krijgt steeds grooteren omvang. De paardenfokkerij leverde bevredi gende resultaten. De kruising van warm bloed met koudbloedpaarden begint ook hier door te dringen. De laatste soorten echter achten wij voor het landbouwbe drijf in deze streken minder geschikt. De hooge prijzen voor Duitsche reke ning voor de jonge kruiselingen besteed, drijven echter in die richting. Zulke eene irrationneele fokkerij moet en zal zich echter op den duur wreken. De veehouderij leverde door de hooge prijzen voor alle soorten rundvee uitste kende resultaten. Toch houdt men hier in de veefokkerij nog veel te weinig rekening met het vaderdier en begrijpt niet, van welke overwegende beteekenis een goede afstamming gewoonlijk blijkt. Ook op de productiviteit van het melk vee wordt bitter weinig gelet. De schapenhouderij leverde goede re sultaten op. Schapen, lammeren en wol brachten hooge prijzen op. De schepen, welke de havens te Meeuwen en Drongelen binnenvaren, voeren meest basalt- en grintslag voor de wegen, pulp, bouwmaterialen, schuim aarde voor de landerijen en kunstmest stoffen aan. In het najaar worden van hier veel bieten verzonden. Te Meeuwen werd in 1912 aan den loswal op Hagoort eene weegbrug ge plaatst, die in eene sinds lang gevoelde behoefte voorziet. De Nijverheid is hier van slechts ge ringe beteekenis. Temeer wordt daarom gestreefd naar opbeuring van het land bouwbedrijf in den ruimsten zin van het woord. Een cursus voor landbouw werd gegeven de oudleerlingen van dien cursus exploiteeren thans een proefveld en hebben eene landbouwbibliotheek opgericht. Voor de boerenmeisjes werd met Rijkssubsidie te Droiïgelen een cur- sus gegeven, hoofdzakelijk over zuivel bereiding en veevoedering. Dat onze streek zeer veel handelt met Waalwijk en geregeld door ons de week en jaarmarkten aldaar bezocht worden, is voldoende bekend. Zelf fabrikpnt. De boer is zelf fabrikant. Fabrikant van voedergewassen. Een groot gedeel te van wat hij in zijn stal noodig heeft als voer voor zijn vee, kan hij zelf win nen op zijn land. En hoe meer hij met oordeel wint, hoe minder veevoeder hij behoeft te koopen. Het is nu de tijd voor het zaaien van stoppelknollen. Na het maaien komt weer het zaaien. Maar eerst de ploeg en de kunstmest. Het stoppelland moet licht omgeploegd wor den. Daardoor verdwijnt de stoppel en het onkruid. Daarna zaaie men 250 K.G. patentkali en 300 K.G. superphosphaat per Hectare, de patentkali ook is op zandgrond, na den roggeoogst onont beerlijk, om flinke, groote knollen te krijgen. Daarna zaaie men het knolzaad niet te dicht. Ook aan dit laatste denke men. Wie dicht zaait, kriigt knolgroen, geen knollen. En nu over de waarde en het toedienen van het fabrikaat. De knollen bezitten een hoog gehalte aan licht verteerbare koolhijdrajen. Hun ruw- eiwit (ongeveer l°/o) bestaat voor een belangrijk deel uit amiden (geen eigen lijk eiwit). In de aschbestanddeelen komt veel kali en natron, weinig kali en f osforzuur voor. Men geve de knollen niet aan trekdieren, maar aan melk- en mestvee en aan varkens, maar niet meer dan dat l/4 of '/a van de dro ge stof van rantsoen van de knollen komt. De knollen hebben een gunstigen invloed op de vertering. Natuurlijk moe ten zij goed gereinigd worden. Dan kan men 10 a 12 K.G. knollen per beest en per dag voeren. Stoppelknollen blij ven dus een bijvoer. Om bij de voede ring den knollensmaak van de melk te voorkomen is het gewenscht, het knol- toer, voor men het in de stal haalt, eenigzins te laten verwelken, het voer niet in den stal te bewaren, geen knol len voeren vlak voor of tijdens het melken. Als men de koeien in een af zonderlijke ruimte melkt, waar geen knollen bewaard of gevoederd worden, blijft de knollen smaak van de melk weg. Als men dus het land oordeel kundig behandelt, in elk geval bemest met kali (ook k a n e t is geschikt namelijk 500 K.G. per Hectare), de knollen niet te dicht zaait en volgens bovenstaande voorschriften voert, blijken zij een zeer bruikbaar voer te zijn, voor al ook, omdat de koeien ze gaarne eten. De wereldtentoonstelling te Gent. Op de wereldtentoonstelling te Gent zijn de gevolgen van een minder gun stigen gang van zaken reeds merkbaar. De rechtbank van Koophandel heeft in de afgeloopen week, naar de Brusselsche >Gazette< mededeelt, zes faillissementen uitgesproken, die alle firma's betreffen, welke op de wereldtentoonstelling expo- seeren. Het belangrijkste faillissement geldt een Engelsche firma, die een houten hotel gebouwd heeft, om vreemdelingen een onderdak te verschaffen. Deze firma werd met een kapitaal van IO millioen francs opgericht, dat echter reeds na enkele weken tot 21/2 millioen geredu ceerd moest worden. Thans zijn de eigenaars, respectievelijk de directeuren, uit Gent verdwenen. Aangenomen wordt, dat bij dit bankroet alleen 1.800.000 francs verloren gaan- De andere faillisse menten betreffen hoofdzakelijk de ver makelijkheden in het Lur.a-park. Aug Be bel. f Rijksdagafgevaardigde, Aug. Bedel is Woensdagmiddag overleden. De 73-jarige leider van de sociaal democraten in Duitschland was reeds gerulmen tijd ongesteld en had in Ziirich herstel voor zijn gezondheid gezocht. Vandaar bereikt ons dan ook het bericht van zijn dood, die voor de »roode broe ders5 niet alleen in Duitschland, maar van de geheele internationale gemeen schap ongetwijfeld een zware slag is. Oneenigheid in de Chr. Historische Partij. Drie Hoofdbestuursleden namen hun ontslag. Over de leiding der Christelijk Histo rische partij bij de laatste verkiezingen is bij vele ledendier partij, naar het schijnt, groote ontevredenheid ontstaan. Velen wijten de nederlaag der rechtsche par tijen aan het Hoofdbestuur, of liever aan enkele leden daarvan. Naar men ons verzekert, hebben daar om ds. Wagenaar te Rotterdam, mr. Brunt te 's-Gravezande en ds. H. van Eijck van Heslinga te Berlicum, hun ontslag genomen als lid van het Hoofd bestuur der Chr-Historische Unie. Ook hebben enkele leden van het Nationaal Comité voor hun lidmaatschap bedankt. De Rijksmiddelen. Gedurende het tijdperk van voorspoed op velerlei gebied, dat wij nu reeds sedert eenige jaren doormaken, heeft het der schatkist stellig niet aan aangename verrassingen, wat haar ontvangsten aan gaat, ontbroken. Meermalen gebeurde het, dat de ontvangsten in een maand, die van het overeenkomstige tijdperk in het onmiddellijk voorafgaande jaar met een millioen overtrofteneen enkele maal zelfs kon men zich verblijden in een accres, dat niet veel onder de twee millioen bleef. Maar een vooruitgang, zooals het gisteravond in de Staatscourant verschenen maandelijksche overzicht voor Juli te zien geeft, is, voor zoover wij hebben kunnen nagaaD, nog geen enkelen keer tvaargenomen. De ontvangsten in de afgeloopen maand waren niet minder dan f 2,873,900 hooger dan die in de gelijknamige maand van 1912. Toch wa ren de uitkomsten van toen allerminst ongunstig te noemen. Integendeel, het bedrag van f15,935,600 dat toen ont vangen werd, was het hoogste tot dus ver in Juli geboekt en overtrof dat van dezelfde maand van 1911 nog met wel haast '/4 millioen. Vijftien millioen gold een paar jaar geleden nog als een zeer mooi bedrag voor Julien thans komt daar op eens de middeleDstaat paradee ren met een opbrengst van f 18.801.500. Tot deze buitengewoon fraaie uitkomst hebben alle middelen meegewerkt, waar van er velen recordcijfers te zien geven. Vooral de bedrijfsbelasting en ook de wisselvallige successierechten gaven een grooten vooruitgang, De invoerrechten stegen met 194.000 of 17°/0 bijna een bewijs, dat een ongekende levendigheid op handelsgebied blijft toenemen. In de eerste 7 maanden van dit jaar is de opbrengst der rijksmiddelen (1 U millioen meer dan in 1912 en de raming voor dit jaar is reeds met 3.304.000 overschreden. De politieke toestand. Uit Den Haag schrijft men aan de »Tijd.« Ónder eenig voorbehoud, maar toch uit goede bron deelt men ons mede, dat de publicatie der briefwisseling tusschen dr. Bos en mr. Troelstra, in zake de Kabinetscrisis, moet geschied zijn zonder goedkeuring of medeweten van Hare Majesteit. Nijverheids- Consulenten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat op 15 Aug. in functie treden de heeren J K. Mercx w. i. en H. Steketee w. i. bij Kon. be sluiten van resp. 19 Juni 1913 no. 41 en 24 Juli 1913 no. 39 benoemd tot nijver heidsconsulenten, als hoedanig de heer F. C. Kist w. i., te 's-Gravenhage, thans reeds werkzaam is. Met 15 Augustus is als ambtsgebied aangewezenaan den heer F. C. Kist te 's-Gravenhage, de provinciën Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht en het gedeelte van de provincie Gelder land ten Zuiden van den Rijn, van de Duitsche grens tot Arnhem naar Utrecht, met inbegrip van de gemeente Arnhem aan den heer H. Steketee, die voor- loopig te Ede (G.) blijft wonen, doch aan wien als standplaats de gemeente Deventer is aangewezen, het overige gedeelte van de provincie Gelderland en de provinciën Overijsel, Drente, Groningen en Friesland aan den heer Mercx, te Tilburg, de provinciën Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. Nijveren, die technische voorlichting omtrent hun bedrijf wenschen, hebben zich te richten tot den nijverheidscon sulent in wiens ambtsgebied het bedrijf is gevestigd. De nieuwe directeur der Rijkspost spaarbank. Mr. J. H. C. Busing wordt thans op 45-jarigen leeftijd geplaatst aan het hoofd van een tak van 's Rijks-dienst, die vooral te Amsterdam gedurende de laatste jaren een hooge vlucht heeft genomen en zeer belangrijk mag ge noemd worden. In December 1892, dus op 23 jarigen leeftijd, promoveerde de heer Busing te Groningen tot meester in de rechten op een proefschrift getiteld >Het Truck- stelsel*. In Juni 1893 mocht hij zich benoemd zien tot secretaris der gemeente Vlissingen, welk ambt hij waarnam tot Maart 1896. In dat jaar werd hij ge plaatst aan de gemeente-secretaris van Amsterdam, terwijl in December 1898 Mr. Busing benoemd werd tot hoofd commies en chef van de afdeeling ge meente-bedrijven. Als zoodanig heeft de heer Busing een werkzaam aandeel gehad in de organisatie van de bedrijven der gemeente, die in die jaren van de concessionarissene werden genaast. Den len Aug. 1909 werd Mr. Busing benoemd tot onder-directeur van de Rijkspostspaarbank. Dat was een heel andere betrekking en er was hard werken voor noodig om er zich goed in te werken. Maar dat de heer Busing in de betrekkelijk weinige jaren dat hij aan de spaarbank werkte, dat heeft weten te doen, blijkt wel uit deze nieuwe be noeming. De Kabinetscrisis. Van »wel ingelichte zijde* meldt men aan de >Ned.« dat de heer A. van Gijn, thesaurier-generaal aan het departement van financiën, geweigerd heeft om als minister van financiën op te treden, omdat naar zijn meening, het onmogelijk was, de kosten voor Staatspensioen te vinden uit de directe belastingen. Curacao en Bonaire. Men meldt uit Den Haag Volgens ter bevoegde plaatse alhier ingewonnen inlichtingen kan aan het telegram uit Washington, meldende dat bij de Amerikaansche Regeering wordt aangedrongen te onderhandelen met Nederland tot den aankoop van Curasao en Bonaire, geen anderen ondergrond worden toegekend, dan het streven tot Echo van het Zuiden -*5"-'- - J' J

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5