N ummer (39 Donderdag 28 Augustus 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijltscfie Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. SUNLIGHT V De vreemde nicht De Balkan-Oorlog. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen VERSLAG der Kamer van Koopm FEUILLETON, BINNENLAND Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT De Echo van het Zuiden, WaalwUksche ui Langstriatseht Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eia., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advkrtjsntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEWAARBORGD» OnvervalschiI ZONDER E Schadelijke f BbrAHODEELCH» Gedeponeerd JLandel en Fabrieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de Van nüE ECHO VAN HET ZUIDEN." scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar igi2. Verslag van Noord-Braband1 Maatschappij van verzekering op het leven Gevestigd te Waalwijk. Opgericht 8 Maart 1843. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van van 15 Juli 1895. Commissarissen van „Noord-Brabant". Maatschappij van verzekering op het Leven te Waalwijk verklaren de rekening en verantwoording over het per 1 April 1912 eindigende 69e boekjaar niet de daarbij toebehoorende boeken en ver dere schrifturen te hebben onderzocht en alles accoord en in orde te hebben bevonden. Wij hebben ons overtuigd van de aan wezigheid der op de Balans vermelde effecten (koers 1 April 1912) en andere waarden, terwijl uit' eenen door de Di rectie van de Nederlandsche Bank ge- viseerden staat, een depót van de bij die Bank in open bewaargeving berustende fondsen ter waarde van f502,778,75 effectief is geconstateerd. Een nadeelig koersverschil op effecten, ten bedrage van f 9,629,87, is afgeschre ven op de „Reserve-koersverschil" zoo dat deze thans bedraagt f 54,311,20. Voor de controle van beheer en boek houding verwijzen wij naar de desbe treffende verklaring van Mej. H- F. Landré, wiskundige te Amsterdam. Waalwijk, 3 October 1912. Cijfers geconstateerd met afsluiting van het 6g Boekjaar, April igi2. Reservekapitaal f 2,191.298,— Aantal polissen 250,045 Maatschappelijk kapitaal f 300,000, Verzekerd kapitaal f 14,471,617, Uitkeeringen. Verzekeriug bij overlijden f 213,101,45 Expiratiën f 57,662,45 Afkoopen f 40.669,63 Lijfrente f 1,631,52 Correspondentschap der Nederlandsche Bank te Waalwijk. 1912/13 1911/12 Bankbilj. tegen specie f 671,000,f 621,500, back bi Ij. f 888,000,— f 716,460 Specie f 434,000,— f 393.000,— 1 1.993,000. - f 1,730,960,— Verzonden bank bi Ij f 308,000,gf 291,000,— Ontvangen f 73,000-, f 59,000,— f 381,000,- f 360,000,— Zoo. Ik dacht dat ze de huishoudster WUB. Zjj kookt ook. Dus ze vereenigt in haar persoon meerdere functies Dat dat weet ik niet, juffrouw. Toon Auna in da keuken teruggekeerd was en daar vertelde, welke bevelen zij ontvangeD had, vertoonden zich by Sophie teekens van een zenuwtoeval, waartegen zij echter moedig kampte, teneinde hare waardigheid te behou den. De hovenier echter begon een oorlogs zuchtig deuntje te fluiten. Goed zoo, zei hij binnensmonds, die weet van commandeeren nu, ze zal dan ook mijn schoonste azalea hebben. En toen Marga, Da bot vrij sobere maal gebruikt te hebbeD, haar karaerka weer bin nentrad, vond zij er eene prachtige plant. Van waar kwam die? Had zij deze gracieuze op merking ook soms te danken aan dien jongen geleerde met zijn aristocratischen naam. Goed beschouwd, was zijne houding eene geheel andere dan die vnD den ouden oom, Deze bemerkte, doordien hij eene menigte, voor het meerendeel nuttelooze dingen geleerd en zich in de ondoorgrondelijkheden van bet verleden verdiept had, niets meer van'tgeen ham omgaf. Wat werd hij niet van zijn stak gebracht door die Marga, die hy gebruikte als huishoudster en keukenmeid. Hy was 't steeds die zich verontschuldigde, terwyl hij zich bedremmeld de handen wreef en zot te trappelen. O, die Europeesche geleerden, zegde Marga, by zichzelve met een glimlach door mengt met ironie en modelyden. Dien avocd kwam er bezoek van don jon gen doctor. Marga wob nu vbd toilet veranderd zij droeg nu een kleed van goudbruine zijde, naar de laatste Parijsche mode gemaakt, twee purperen azalea's opbaar corsage en een gelijk aantal in het zwarte haar. De hovenier glimlachte toen hij haar zoo vlug op de trap af zag komen. Anna spalkte de oogen open, om toch maar niets van dit schonwBpel te verliezen, terwyl Sophie zich gramstorig omkeerde onder 't mompelen van eenige woorden, die,, te oordeelen naar hunnen toon alles behalve welwillend waren. Mijnheer de Trévors vond dit jonge meisje betooverend er was in haar wezen in hare houding, in de gedachten en gevoelens die zij uitte, een mengeling van kinderlijke gratie en van die zekerheid, welke alleen aan rijpe jaren behoort; daarbij bezat zij allen practi Bchen zin, en vertoonde een volstrekte onkon- de van alles wat op bestadeerdheid geleek. De profossor zelf kon zich niet onttrekken aan de bekoring die er van dit meisje uit ging het scheen hem toe, als had bij geslapen gedurende de vijftig jaar. welke er verloopen waren sinds zijn twintigste en dat hij eens klaps en voor de eerste maal een zuivere en verfrisschende lucht inademde. Of wob het wellicht, dat hij thans sluimer de, en wat bij bij zich zag, een droom was Hij streek met de hand langs het voorhoofd, maar neen, by sliep, hij droomde Diet. Zij zat daar voor hem in den ouden stoel van den grootvader geleund tegen de hooge gebeeld houwde 1 uning, dot schoone, elegante, schit terende, vroolyke, jonge meisje, met heur krullend zwart baar en even levendig als bezieldend gelaat Hare heldere stem en gulle lach vervulden de kamer, waar zoolang een doodscho stilte geheerecht bad, en die lach bracht een soort van roes teweeg bij den grijsaard, die zoolang aan de eenzaamheid gewend was geweest. Zoo lachte Leonard, wanneer bij als jongetje weg- Btoppertje speelde in zyne studeerkamer ;al dns, ja juist zoo, weerklonk zijDe stem, wan neer hij zijn oom een poets had gebakken. Leonard, die schoone knaap, die innemende jonkmaD, wien, om te slagen, slechts die voorname eigenschap had ontbroken, welke aangeduid wordt door het woord ^oordeel" OntvaDgen specie f 235,000,— 1 232,000,- Verzonden 1' Nihil f Nihil|n f 285,000.— f 232,000,— Omzel der assignutién en Insaseeeringen f 223,255,95 f 230,038,22* Disconto's f 2,836,107,32* f3,205,079,78 Rente van disconto en Beleening f 29,665,65 f 30,354.26 TurkschBulgaarsche onderhandelingen Terwijl van Bulgaarsche zijde verze kerd wordt dat er geen sprake is van directe onderhandelingen tusschen Bul garije en Turkije over Adrianopel, omdat de stad nu eenmaal bij den vrede van Londen aan Bulgarije is toegewezen, spreken de berichten uit Constantinopel reeds van een zeker succes, dat de on derhandelingen, welke de Bulgaarsche gezant in Constantinopel, Natsjewltsj, met de Porte zou voeren, hebben gehad. De Turksche bladen verzekeren dat Nat- sjewitsj uit Sofia officieele instructies ont vangen heeft om op den grondslag van het afstaan van Adrianopel en Kirk Kilisse aan Turkije over den vrede te onderhandelen. Volgens Petersburgsche bladen zou Turkije bereid zijn Bulgarije in ruil voor Adrianopel belangrijke con cessies toe te staan aan de Golf van Saros. Ook verluidt, dat de Porte den eisch zou willen laten vallen, dat Bulgarije een deel der Turksche schuld overneemt, wat zou neerkomen op het koopen van Adrianopel voor 200 millioen pond. Of de Porte er, indien Bulgarije niet te vermurwen is, toe over zal gaan het den oorlog te verklaren Het zou dan een gewaagd spel spelen, want Rusland heeft in dat geval met vijandelijkheden tegen Turkije gedreigd. Maar zooals de toestand op het oogenblik is, is hij zeker ook onhoudbaar. Bulgarije houdt hoog stens 30 a 40.000 man onder de wapenen en daar tegenover staat het niet gede mobiliseerde Turksche leger van 300.000 man. Leonard wiens wanhopigen brief bij bij zich droeg, en don dat vroolyke levenslustige kind, dot daar voor hem zat Het was te wreed om te dragen voor den armen grijsaard. Zwijgend sloeg hy de oogen neer en liet aan den jongen doktor de zorg over om het ge sprek OOD den gang te boudeD. En eigenlijk hadden die jongelieden genoeg aan elkander de een ving een raketbal op, dien de ander opwierp en op die wyze kwijnde het gesprek geen oogenblik. De professor was wel eenigszins verwonderd toen hij tot de ontdekking kwam, dat zyn jonge en geleerde vriend, die anders vunr vatte op een wetenschappelijk punt en uren lang redeneerde over de aannemelijke verkla ring van een passage uit een of ander manus cript nu zooveel belangstelling aan den dag kon leggen voor het gebabbel van een joDg meisje. En bij kon er zich onmogelijk in vergissen, de dokter scheen niet zoo te handelen, alleen om een jonge vreemdelinge afleiding te bezor gen en te amuBeeren noen hij scheen zelfs de aanwezigheid geheel vergeten te hebben vaD zijnen ouden vriend wiens geleerdheid bij toch bewonderde. Zijn blik, die onafgebroken gevestigd wob op de bekoorlijke Marga, volgde de beweging van hare fijne vingertjes, die prijkte roet rin gen, waarvan de kostbare edelgesteenten ze als met vonken omgaven.... Met plotsingen schrik stond hij op, toen de nachtwacht onder de vensters van den toren het uur aankondigde de professor was inge dommeld. Al zoo laat, riep mijnheer De Trevors excuseer mij, mejuffrouw, ik had geheel on al den tijd vergeten, en ik heb met een onver geeflijken eigenbaat gehandeld, door niet te bedenken, dat ge van de reis kwaamt en zeker wel vermoeid zult zijD. Ik ben niet vermoeid, antwoorde Marga hoe kuot gij dat denken In Amerika begint men eigenlijk eerst deB avonds te leven wij gaan nooit voor twee of drie uren naar bed, Maar gy hebt misschien gelyk, giüg zij op iet wat spottenden toon voort, ik moet wel deel nemen in de algemeene geestverdooviDg, ik zal er mij wat aan gewennen, mij zelve te ver- Men schrijft uit 's Gravenhage dd- Zaterdag Het heden aangevangen Koninklijk verblijf op het Huis ten Bosch roept ïd de herinnering terug den vroegeren tijd toen dat buitenpaleis, dat zich nog al tijd zoo landelijk tusschen hoog geboomte verheft, door Koningin Sophia bewoond werd. Sedert den dood dier Vorstin is het gebouw niet meer door leden van de Koninklijke Familie betrokken en is het in 1899 gastvrij ter beschikking gesteld voor de vergaderingen der le Vredes conferentie. Nu de Koningin en het Prinsesje er tijdelijk in gehuisvest zijn, was de trek van wandelaars en nieuwsgierigen naar het woudpaleis grooter dan anders. Het publiek wordt echter door de po litie, vertegenwoordigd door maréchaus- sée's te voet, die onder opperleiding staan van den kapitein van dat wapen, Vermeulen en den hoofdcommissaris van politie, op de voetpaden tegenover het bordes gedirigeerd, ten einde het ruime voorplein alleen voor het rijtuig- verkeer open te laten. De militaire wachtposten zijn opgesteld ter weerszijden van het middenfront en worden betrokken door grenadiers en jagers uit een hoofdwacht, die zijn lokaal heeft in den tuin naast den rechterpa- leisvleugel. De door het blauwe kruis gedeelde Oranjevlag wappert hoog uit het mid den voor den koepel met den gouden kroon. De verlichting van het plein is ver sterkt met drie hooge booglampen, die een krachtig wit electrisch licht afwer pen. Den geheelen dag stond evenals voor het paleis Noordeinde gewoonte is, een talrijke menigte het oogenblik af te wachten waarop H. M. met het princes- je voor het venster zouden komen of uit rijden gaan Maar heden werd het geduld dier wachtende groepen op de proef gesteld. De 20 manschappen der Kon. Mare chaussee zijn gehuisvest in de op korten afstand van het Paleis gelegen uitspan ning Overbosch- Het nieuwe Ministerie. Naar wij vernemen, is het nieuwe Mi nisterie als volgt samengesteld Mr. P. W. A. Cort van der Linden, Binnenlandsche Zaken Jhr. dr. J. Loudon, ooze gezant te Washington, Buitenlandsche Zaken Mr. M. W. F. Treub, oud-lid dei- Tweede Kamer, Landbouw, Nijverheid en Handel S. E. J. Bertling, directeur der admi- stratie van het zegel enz Financiën Mr. Th. B. Pleijte, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, oud-lands advocaat in Ned.-Indië, Koloniën J. J. Rambonnet, kapitein ter zee, com mandant van de Evertsen, Marine N. Bosboom, gep. kolonel van de artillerie, Oorlog Mr. B. Ort. advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Justitie Dr. C. Lely, wethouder vau 's-Gra- venhage, Waterstaat. strooien en dat zal spoedig genoeg komen wees daar zeker van. Glimlachend stak zij M. da Trévors, die haar groette, hare bond toe, en wendde zich ver volgens tot den professor. Zoudt gy tevreden zyn, zegde zij tot dezen, als ik eens zoo stil werd als eeD... Als gij mij eens uitgedroogd zaagt, zooals Sophie, die mummie, die alleen schreenwt om ons te doen gelooven, dat zij nog leeft II. Wie had kunnen gelooven, wanneer hij dit nette vertrek met zyne schoone proporties, met zijn van ongezoebten eenvoud getnigende decoraties, voorzien van gordijnen en portières, vod gebeeldhouwde tafels, van .duizenden uesteryen, die hier en daar verspreid stonden op den schouw, op de tafel, op étagères wie zou hebben kunnen gelooven dat de meeste dezer zaken tot voor korten tijd nog op den zolder thuis behoorden En inderdaad, Marga had het vervallen salon weten te herscheppen in een vertrek, dat tegelijkertijd schoon en bekoorlijk was, een kooiken, uitnemend geschikt voor dit vreemd vogeltje met zijn kleurryk gevederte, dat hier, in dit stuursche huis, beland was. In den beginne was de professor er even verbaasd als verschrikt over geweest, toen hij zoovele nuttelooze voorwerpen bemerkte, die zyne Dicht als onmisbaar beschouwde. Deze had echter om die onknnde hartelyk gelacheD. Zie eens, oom, wat een som gelds iktot mijne beschikking heb, zegde zij, terwyl zij acbtelooB bladerde in de pakjes bankbiljettep. Ik heb veel geld, en voor het geval, dat die som niet toereikend mocht zijn, heb ik maar eeB paar woordjes aan papa te schrijven, op dat hij my twee of driemaal stnnrt. »Ik moet hier een heelen tyd doorbrengen, en, om u de waarheid te zeggeD, ik zal het met plezier doeD. Ja, waarlijk, 't is heel vroo- lijk in dit oude huis te wonen, er de rol te spelen van eene gevallen prinses, de oude Sophie dol te maken, en den kreupelen hovenier op hol te breogeD. Alles echter onder voorwaarde, dat ik er leven kan dat wil zeggen dat ik mij niet omringd zie door leelyke dingen, noch Naar de >Ned.< meldt, is de heer Rambonnet voorstander der Indische vlootplannen, zooals die in het defensie- rapport zijn neergelegd. Een extra-parlementair kabinet kan het ministerie moeielijk genoemd worden waar politieke personen als Treub, Cort van der Linden en Lely er een plaats in vinden. Het staatspensioen door Treub verworpen, zal wel niet op 't programma komen. In elk geval heeft een kabinet zelden onder moeielijker omstandighedeu de regeering aanvaard. de Koningin-Moeder te s-hertogenbosch. Maandagmiddag om 2 u. 45 min. arri veerde H. M. de Koningin-Moeder te 's-Hertogenbosch en werd aan het stati on verwelkomd door den commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant en den Burgemeester van 's-Her- ogenbosch. Door het kleindochtertje van den Burgemeester, werd aan H. M. een fraai touquet aangeboden. H. M. was verge zeld van twee hofdames, benevens jhr. een akelig kamerbe moet bewonen. De professor had er zich aan onderworpen, zijn huis overstroomd te zien door een leger van werklieden, alle mogeiykeambachten ver tegenwoordigende, die van den morgen tot den avond den trap op en af holden en dit viel niet te betwisten er den vrede nit ver jaagd hadden. Wat M. de Trévors betreft, hy kenrde on veranderlijk alle door Marga beraamde plan nen goed hij had de onderscheiden Bstijlen« der menbels bestudeerd en hnnne zuiverheid vergeleken hij had zelfs de kleur der behang sels breedvoerig besproken en dat met dezelfde zorg en dezelfde volharding, die bij aan den dag gelegd zon hebben bij het bestndeeren van een zeer oud handschrift 't welk reeds eeuwen begraven lag in stof en duisternis van een archief. Onder de bedrijvige aansporing van Marga en met meewerking van M. de Trévors, was het salon al zeer gauw een vertrek geworden, overheerlijk om te bewonen. Anna en Fracgois, de hovenier, waren on uitputtelijk in hunDe bewouderende uitroepen alleen de huishoudster hield zich alsof zij niet wist, wat er omging, ja, alsof zij zelfs de be hangers en de menbelmakers niet zag. Als die vreemdelinge er plezier in heeft om van deze woning een gebkenhnis te maken en als die arme droomer zwak genoeg is om baar maar te laten begaan dan is bet mij to taal onverschillig, zei Sophie. Ik voor mij zal den voet niet over den dorpel der kamer ZottOD Eo toch kampte de vrouwelijke nieawsgie- righeid tegen dit door een gevoel van ge krenkte waardigheid genomen besluit. Toen Marga op zekeren morgen den hof was ingegaan, zag Sophie zy wist zelve niet hoe dat zoo had kuDnen komen, zicb op den dorpel dier vermaledijde kamer, hai-3 nieuws gierige oogen latende gaan over deze haar onbekende weelde. (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1