jSummer 74 Zondag 14 September 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Mfaalvl|bcfie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT De vreemde nicht Oe Verzekeringswetten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Landbouw, Zij die zich voor het volgend kwartaal abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers G RA. FIS. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIGHT De Echo van het Zuiden, Waalwyksflie en Langstraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt 'Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: AdvehtbntiEn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordee.Hge contract gesloten. Reclames 15 cent per regel. EWAARBORGO NVERVAlSCHl ZCNDER Gedeponeerd] Schadelijke. UtilANODEEUN L 381 Van *DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 9) De blonde en onvergetelijke Clara had door eenen blik te kennen gegeven, dat zij den laatsten volzin van de moederlijke toespraak ten volle goedkeurde, maar had zich overi gens niet in het gesprek gemengd dan alleen met hier en daar een woord van bijval te doen booren, zelfs voor tegenstrijdige meeniD- gen. Toen de dames von Bergen vertrokken wa ren, looBde Mevrouw de Trévors een diepen zucht. Och, zegde zij tot hare vriendin, ware by ten minste maar verliefd geworden op dat bedaarde meisje. Ik kan die meening niet deelen, ant woordde Mevrouw Ellfeld. Een meisje, dat geen eigen denkbeeld heeft, en dat, wanneer zij ten minste oprecht is, bet meest valecbe van alle schepsels kan zijn, beteekent in myn oog niets. Ik mag gaarn9 bij een jong meisje een zekere mate van kloekheid en werkzaam heid zien, die een waarborg is voor toewyding waarover zy zal kunnen beschikken ten gunste van hen, met wie zij verkeert. De moeder vind ik reeds onuitstaanbaar voor myin baar bijzyn kryg ik de gewaarwording, die een aardig katje zou inboezemen, dat loert op het oogenblik waarop het hare prooi zal bemach tigen. Het is waarlijk alles behalve natuurlijk, altijd met ieder van dezelfde meening te zijn, en altijd een ieder toe te lachen. Neen, dan verkies ik de Amerikaansche. Marga had er lang en rijpelijk over nage dacht, of zij het bezoek van Mevr. von Bergen aannemen of er voor bedanken zou. Moeder en dochter schenen haar vyandig gezind en welke behoefte hud zij om Mev. de Trévors te ontmoeten (Al zijn de wetten thans aangenomen, toch heeft onderstaande bespreking uit de »Middenstandsbond< zijn nut) Met het aannemen der Ziekteverzeke ringswet door de Tweede Kamer, hebben wij, wanneer thans de Eerste Kamer, de sociale wetten ook aanneemt, een stel verzekeringswetten, waaraan en voor de arbeidende bevolking in ons land, en de werkgevers, heel wat vast zit. Met het oog op den uitslag van de algemeene verkiezingen is het wel eenigszins gewaagd, die wetten reeds nu tot een onderwerp van bespreking te maken, ook omdat ze onzen senaat nog moeten passeeren, maar in elk geval kan een overzicht van den inhoud, er het zijne toe bijdragen om het inzicht van belanghebbenden te verbreeden en te verdiepen in deze materie, welker regeling voor alle klassen van zeer groot belang is en niet zal nalaten haar stempel op de samenleving te drukken. Onze arbeid is dus geenszins te vergeefs, al kan pas in den loop van dit jaar met zekerheid worden gezegd of de verze keringswetten al dan niet zullen worden uitgevoerd, zooals ze thans door de meerderheid van de Kamer zijn aange nomen. Bij de bespreking zullen wij de stof indeelen in de volgorde zooals de ont werpen door de Regeering zijn inge diend n. 1. Radenwet, Ziektewet, Invali diteitswet welke volgorde een logische is. Het spreekt vanzelf, dat wij geen beschouwingen houden waartoe de ont werpen ons wel aanleiding zouden heb ben gegeven. Waar we voor feiten staau zullen we trachten een beknopt overzicht van den inhoud der wetten te geven. Voor commentaren is het nu nog geen tijd. Eerst dan, wanneer de wetten in het staatsblad staan, is daarvoor aanleiding. De Radenwet. Bij art. 1 wordt bepaald, dat het land zal worden verdeeld in een bij algemeenen maatregel van Bestuur (zie Koninklijk Besluit) aan te geven aantal gebieden van ten minste 25.000 inwoners. In elk zoo'n gebied wordt opgericht een or gaan, dat den naam draagt van: Raad Na vele aarzelingen zegevierde de nieuws gierigheid en ook zij zon het voor geen mon8ch ter wereld hebben willen erkennen een blik van den jongen dokter deed haar tot een besluit bomen. In plaals van op het laatste oogenblik zich te verontschuldigen wegeus eene ondragelijke hoofdpijn, verzocht zij haren oom, zich gereed te maken, haar naar Mevr. von Borgen te be geleiden. Sinds langen tijd was de goede professor zoo gewoon geworden aan de grillen van zijne nicht, dat hij zelfs niet protesteerde tegen dit besluit, dat zoo geheel tegenstrijdig was met hetgeen Margu aangaande die soiree bad ge zegd. Wilde Marga verblinden, of wel de »oude aristocrate", zooals zij bij zicbzelven Mev. de Trévors noemde, tarteD Zooveel is zeker, dat zij bare keuze liet val len op bet prachtigste van bare toiletten een rood iluweelen kleed, dat door zijn weerschijn de schoonheid van bet jonge meisje nog ver hoogde. Diamanten spelden staken hier en daar m benr haar en schitterden tusschen de kostbare kanten waarmee bet corsage was gegarneerd. Toen het joDge meisje een laatsten blik had geworpen in den grooten spiegel, die haar onweerstaanbaar beeld terugkaatste, greep zij haren met diamanten bezetten waaier en dien zegevierend bewegende, riep zij Komaan, het ga zoo 't wil. Mevr. de Trévors, een der eerst aanwezigen van de genoodigde gasten, verbeidde met koortsachtig ongeduld de komst van het jon ge meisje, dat haar onder znlke ongunstige kleuren was ofgeschilderd. Toen eindelijk het gevreesde oogenblik daar was, waarop, na de begroeting van de mees teres des huizes, bet jonge meisje aan baar werd voorgesteldtoen deze Marga zich met zooveel tact boorde uitdrukken en met eene eenvoud en hartelijkheid hoorde spreken over de vriendschap, die baar oom en M. de Tré vors verbond, toen viel der moeder een pak van het hart. Trots hare vooringenomenheid en bare vrees, kon zy niet ongevoelig bly ven voor de verleidelijke bevalligheid van het jonge meisje. van arbeid. Het aantal leden wordt voor iederen Raad nader vast gesteld, doch bedraagt tenminste acht leden. De belangrijkheid van elk gebied heeft natuurlijk invloed op het aantal leden. De leden van den R. v. A. worden gekozen voor de helft door arbeiders, onder arbeiders dan te verstaan hen, die in dienst zijn van een onderneming, duS zij die onder de ver zekeringswetten vallen, den 25 jarigen leeftijd hebben bereikt en Nederlander zijn. Bij de verkiezing brengt elke arbeider één stem uit het aantal stemmen van den wetkgever is afhankelijk van het getal der werklieden, dat hij in dienst heeft. B.v. hij brengt een stem uit, wan neer dit aantal minder dan 20 is twee stemmen als dit aantal 21 tot 100 loopt en zoo vervolgens voor elke 100 werk lieden één stem meer. Een werkgever die 150 arbeiders iu dienst heeft, brengt twee stemmen uit, terwijl een die een onnerneming drijft met 225 werklieden, 3 stemmen kan uitbrengen. De arbeider is stemgerechtigd voor den R. v. A. binnen welks grenzen hij woonachtig is, terwijl de werkgevers voor eiken Raad, binnen welks gebied één of meer zijner werklieden arbeid voor hem verricht het kiesrecht bezit. Om kiezer te zijn is het voldoende, dat men of arbei- _r of werkgever is. Om als lid van de R. v. A. verkozen te kunnen worden, moet men echter mins tens 5 jaar arbeider of werkgever zijn geweest. De periode waarvoor de leden worden verkozen duurt voor de leden en hun plaatsvervangers zes jaren. De kroon benoemt tot hoofd van een Raad van Arbeid een voorzitter, wien een secretaris wordt toegevoegd die door den Raad wordt benoemd. De Voor zitter vormt met den secretaris en twee leden het Dagelijksch Bestuur. De twee leden van het D. B. moeten een arbeider en een werkgever zijn. De Voorzitter die tot geen van beide groepen van belanghebbende mag be- hooren, dus nog arbeider nog werkgever mag zijn, heeft het stemrecht, wat de secretaris mist, die dus ambtenaar is zonder meer. Bij de bespreking in de volgende op- Ongetwijfeld waren er in bet met rijkdom overladen toilet, dat Marga droeg, vele klei nigheden, die Mevr. de Trévors mishaagden, doch men moest wat door de vingers zien by een vertroeteld kind, dat daarenboven geen moeder had om haar te raden. Naar het uiterlijk te oordeelen moest zij rijk, Bcbatrijk zijn, en deze omstandigheid kon niet anders dan ten haren gunste pleiten. Indien het jonge meisje eene oprechte ge negenheid koesterde voor Robert, dan zon hot weinig moeite kosten, de gebreken in hare verwaarloosde opvoeding te herstellen en haar te gewennen aan de gewoonten, die het leven der vrouwen in Europa beheerschen. Mevr. de Trévors was dus niet ongenegen om een gunstig oor te leenen aan de wen- schen van haren zoon en zeer waarschijnlijk zou men het spoedig eens zijn geworden, als er niet een kwaadaardig buisduiveltje tns- schen de diamanten geslopen ware. waarmee het haar van Marga als bezaaid was. 'Het fluisterde haar duizenden wonderlijke raadgevingen in het oor, die alle kans had den opgevolgd te worden. Het strijdlustige karakter van het jonge meiBje herschiep wel dra voorwendsels in g-ldige redens, die hare handelwijze wettigden. Weldra had zij in me vrouw de Trevors hoogmoedige bedoelingen ontdekt, en zy trachtte er zichzelven van te overtuigen, dat zij door die dame met eene zekere toegevendheid werd behandeld en voor sommige natnren nu is de toegevendheid moei lijker te verdragen dan volkomen onverschil ligheid of zelfs openbare lompheid, In het eene zoowel als in het andere geval kan men zich verdedigen, maar zulk is niet mogelijk met de toegeeflijkheid, die handelt onder het masker der gedwongen beleefdheid. liet scheeD Marga onverdraaglijk, te ont dekken dat men als op een pietestal ging staan, ten einde van uit de hoogte tot haar te kunnen spreken en zich te moeten buigen om haar op te merken. Ook gevoelde zy een onbedwingbaar ver langen, om aan dit pietestal te schndden en er van af te doen storten, die er zich op had gevestigd. Toen deze dwaze gedachte door 't hoofd van het jonge meisje ging, stond zij bij Mevr. de stellen van de eigenlijke verzekerings wetten zullen wij gelegenheid vinden na der aan te stippen, welke de taak is die op de Raden van Arbeid rust. Ze is niet zoo omvangrijk als de regeering wel meende, dat ze zou moeten zijn, om een goede uitvoering der sociale wetgeving te waarborgen. De wet omschrijft die taak aldus in art. 41. De R. v. A. ver leent zijne medewerking bij de uitvoering van wetten of algemeene maatregelen van bestuur, de arbeidersverzekering be treffende, welke die medewerking vorde ren". Erg vaag aangeduid en bovendien zeer rekbaar. Met het toezicht op de Raden van Arbeid zijn belast colleges, die Verze keringsraden zullen gedoopt worden. Wil men zich een goed denkbeeld vormen, omtrent de verhouding tusschen de Verzekeringsraden en de Raden van Arbeid, dan neme we als voorbeeld het college van Gedeputeerde Staten, zooals dat staat tegenover de besturen van publiekrechtelijke lichamen, gemeenten, polders en waterschappen. Er zullen vermoedelijk 4 of 5 van die Verzekeringsraden komen bestaande uit bezoldigde en onbezoldigde ledende eerste (3) wijst de Regeering aan, de laatsten (4) worden ieder voor de helft gekozen door de arbeiders en werkge vers leden der Raden van arbeid, res- sorteerende onder de Verzekeringsraad waarvoor de stemming plaats vindt. Ook de secretaris wordt door de Re geering benoemd en wel voor den tijd van zes jaar, terwijl als voorzitter van den Verzekeringsraad een der leden door de Regeering daartoe wordt aangewezen. De taak van de verzekeringsraad is geen andere, dan te zorgen dat de in art. 41 der Radenwet omschreven me dewerking]' door de Raden van Arbeid geschiedt, zooals het behoort. Om die taak te kunnen vervullen zijn aan de V. R. bevoegdheden toegekend, die hier geen nadere omschrijving eischen, daar ze hoofdzakelijk betrekking hebben op schorsing of vernietiging van besluiten, bijleggen van geschillen, enz. enz. Het spreekt welhaast van zelf dat bij Trevors, een weinig van de andere aanwezigen afgezonderd, in de opening van eene breede dear, die toegang verleende tot de veranda, welke rijkelijk van heesters ea bloemen voor zien was. De frissche en welriekende lacht van een verrukkelijken meiavond streelde haar aange zicht en het was met een soort van meelijden dat zij hare blikken vestigde op dit met men- echen overvnlde suIod, waar de atmosfeer drukkend en bijna verstikkend was. Mevrouw de Trévors ving den blik van Marga op, glimlachte en zegde Gij zijt niet gewend aan groote gezel schappen het is dus ook niet te verwonderen, dat het n dezen avond hinderlijk is. Hinderlijk? antwoordde het jonge meiBje wier neusvleugels trilden. Het is me io 't ge heel niet hinderlijk, mevrouw. Ik dacht alleen hoeveel heerlijker het zou zijn, op dit oogen blik door mijn paard meegevoerd te worden dwars door de eindelooze Savanne, in plaats van mij hier opgesloten te vinden tusschen engo mnren en de ketens te dragen der etiqaelte die mij onverdragelijk is. Waarom toch is in Enropa ieder de slaaf van eene menigte dwaze gewoonten? Waarom kan men niet vrijelijk gnan en komen degenen ontvangen, die onB bevallen en hen vermijden met wie men geen gemeenschap wil hebben Waarom Maar juffrouw, doodeenvoudig, omdat wij nu eenmaal geen wilden zijn, die door hunne afzondering slechts rekening hebben te honden met hunne grillen. Gij zljt hier in een land, dat al sedert een aantal eeuwen beschaafd isin een gezelschap dat men goed kan noemen, wyl de opvoeding het noodzake lijkheid heeft geleerd om persoonlijke gebrniken aan algemeene gebrniken ondergeschikt te maken. Het is zeker, dat men in Amerika, voornamelijk in California, een land van jonge dagteekening, gevormd nit zeer verschillende en zeer gemengde elementen, znlke verfijnde beschaving niet kan vinden als gij hier aantreft. In dit opzicht, mevrouw, hebt ge volko men gelijk, antwoordde Marga verbittertde bevolking te San Francisco is zeer gemengd. Wij hebben thuis bij mijn vader, geldvorsten ontvangen, die hun loopbaan als straatveger waren begonnen wij hebben er ook baronessen invoering van de Radenwet voor de verschillende organisatie in de Handels- en Industrie wereld nog een taak is weggelegd. Als de tijd daar is hopen wij daarop terug te komen. K. l. "gaaHf? j Over de chilisalpeter-prijzen. In de eerste plaats iets over het ge halte aan stikstof van het chilisalpeter. Wanneer chilisalpeter scheikundig zuive re salpeterzure natron was, zou het op 100 K G hoogstens kunnen bevatten ,00/85 maal 14^K.G. is 168/„ K.G. De jongeren onder de lezers, die een beet je scheikunde kennen, herinneren zich, dat salpeterzure natron kan voorgesteld worden door Na N 03 en dat de atoom gewichten zijn Na is 23, N is 14 en O is 16 op 23 plus 14 plus 3 maal 16 is 85 K.G. salpeterzure natron vinden we dus 14 K- G. stikstof. De bovenstaande berekening kunt ge nu begrijpen. Daar chilisalpeter plm. 95°/o zuivere salpeter zure natron bevat, kunnen we dus als basis voor het stikstofgehalte van chili salpeter aannemen 15 V2 °/o bestaat niet. De prijzen varleeren meer dan het gehalte. Zij hangen af van den tijd, waarop en waartegen men koopt. Ver der is het chilisalpeter een artikel, dat aan markt- en beurskoersen, onderhevig is, welke koersen weer samenhangen met den aanwezigen voorraad enz. Op het Oogenblik (Augustus 1913) is de prijs van het chilisalpeter, aanstonds beschik baar te Rotterdam fl 12.12 (M 10 10 per 50 K.G.) en voor Sept.-Oct.-levering fl 12.21. Maar de prijzen zijn verleden jaar wat hooger geweest, soms tot fl 14 toe. Daar staat echter tegenover, dat ze wel eens veel lager waren dan fl 12. Wan neer we op het oogenblik de prijzen van eenige der belangrijkste stikstof kunstmeststoffen vergelijken met hun gehalte, can komen we tot het resul taat, dat 1 K G. stistof van Chilisalpeter kost frs 1.57 is fl 0,75 Zwavelz. amm. frs 1,61 is fl 0,77 Kalksalpeter frs 1,57 is fl 0,75 Kalkstikstof frs 1,82 is fl 0.87 Wanneer het. chilisalpeter ongemalen is, kan men het gemalen vragen met een prijsverhooging van f 0.24 (dus een en gravinnen gezien, die zich gelakkig dachten ons keukengerief te mogen wasschen. Mijne laatste kamenier was eene gravin Gindetta della Feoma, uit een zeer ond geslacht. Ik zou haar gaarne met mij meegenomen hebben, doch zij kon er niet toe besluiten, in znlk eene nederige betrekking in Europa terug tc keereh. Er vallen in alle landen en in alle standen, antwoordde mevrouw de Trévors, rampen voor, die in vollen voorspoed treffen en geheele families in ellende dompelen. Men moet leeren, ze met waardigheid te dragen. Alleen eene goede opvoeding maakt ons daartoe geschikt, ik twijfel niet, of ook gij znlt er op voorbereid zijn gewordende onvermydelyke beproevin gen op dit ondermaansche moedig onder de oogen te zien. Mynheer uw vader was een der onzenals neef van een onzer meest geachte professoren zal hy zijn kindsheid en zyne jeugd niet vergeten zynhij zal de weldaden niet hebben kannen miskennen, die eene zorg vuldige opvoeding ons schenkt. Mijn vader is burger van een vry land hy heeft het niet noodig geoordeeld, mij het leven voor te stellen als eene aaneenschakeling van tegenspoed en lyden. Hy beeft mij iederen dwang geBpaard, alles van mij verwijderd ge- honden, wat mij zon hebben kannen mishagen, en my alle genoegens van mijnen leeftijd toe gestaan. Indien er eene moeielijkheid was te overwinnen, eene inspanning te doen, stelde hij er my altijd van vry. En ik zal er nooit in bewilligen, dat gelukkige, gemakkelijke, vroolijke bestaan te ruilen tegen het leven, dat men hier leidt en waarbij men als eene mummie is ingedotlëld in eene menigte ver ouderde vooroordeelen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1