Nummer 74 Zondag 14 September 1913. 36e Jaargang. Tweede Blad. Stokpaardjes Zeep. De BESTE LELIÊÜELK zeep, HET ZUIDEN SyndetïkoiL Per tube f 0,10. Buitenland. Gemengd Nieuws Stokpaardjes Cream. Adverteutiën. A P. C, ROOTHAERT lijmt alles Firma WED TIELEN. België. Frankrijk. Japan, BINNENLAND. Korte berichten. Reclame, Stoom-biljartfabriek De katholieke minister van staat, graaf de Smet de Natjer is dezer dagen op 71 jarigen leeftijd overleden. In hem verliest de katholieke partij een harer beste leden en werkers, zoodat zijn heen gaan voor kerk en staat ten zeerste wordt betreurd. De'bladen links en rechts van de Vogezen zijn nog op geen stukken na uitgepraat over de redevoering van den Griekschen koning Constantijn. De Fran- schen gloeien van verontwaardiging of doen sarcastisch, de Duitsche verkneuke len zich, trachten te bewijzen dat Duitsch- land toch ook waarlijk wel een beetje op de Grieksche dankbaarheid aanspraak heeft- Zoo men weet zit de Grieksche regee ring, die wel weet Frankrijk noodig te hebben in verschillende dingen maar ook den koning niet désavoueeren, noch Duitschland voor het hoofd stooten wil, met haar houding verlegen. Zoodra minister-president Venizelos gisteren uit Bad Lutraki terugkeerde bracht hij een bezoek aan den Franschen zaakgelastigde, om opheldering te geven over de rede van koning Constantijn in Potsdam. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat de woorden des konlngs door enkele kringen in Parijs verkeerd uitge legd waren geworden, terwijl de koning blijkbaar slechts in het openbaar zijn dankbaarheid had willen uiten voor de hem door den keizer bewezen eer en zich natuurlijk op dat oogenblik te bin nen had gebracht, dat hij zijn militaire opleiding in Duitschland had genoten. De woorden van dank van den koning kwamen ïu geen geval het werk van de militaire missie te na. Reeds met het oog op de plaats, waar hij sprak, kon de koning de diensten van de Fransche of ficieren moeielijk gedenken, doch de Fransche regeering weet, hoe men in geheel Griekenland de Fransche verdien sten erkent en wat men nog in de toe komst met betrekking tot de organisatie van het Grieksche leger verwacht. Grie kenland zal zich ook in de toekomst, zei Venizelos verder, bij geen van de groote mogendheden aansluiten. Het zal natuur lijk nooit vergeten zich dankbaar te too- nen jegens die staten die stelselmatig en telkens weer voor de Grieksche rech ten zijn opgetreden. Tot deze staten heb ik, zei Venizelos, tot mijn vreugde in den laatsten tijd ook Duitschland zien behooren. Maar de onvoorwaardelijke aansluiting bij Duitschland beveelt slechts het oppositieblad Athinal aan, daar men slechts zoo tegen het Slavische gevaar front zou kunnen maken. Men kan niet ontkennen, dat Venize- lo's woorden van groote handigheid ge tuigen. Hij heefc de kool en de geit trachten te sparen. Misschien wel tengevolge van den drang door het Japansche volk uitgeoe" fend, heeft de Japansche regeering een reeks eischen aan de regeering van China gesteld welke verband houden met de volgende feiten le. de folteringen van den Japanschen luitenant Nihlmira op 11 Augustus te Hankow. Die officier was, nadat hem de uniform was uitgetrokken, aan de han den opgehangen 2e. de gevangenneming van een an deren officier te Sjantoeng 3e. den moord op de Japanners te Nanking. En ten slotte de beleedigfng, de Japansche vlag aangedaan. Japan eischt, dat verontschuldigingen worden aangeboden, dat de schuldigen gestraft zullen worden en dat een schade* loosstelling zal worden betaald, waarvaD het bedrag nader zal worden vastgesteld. Men verlangt, dat de Chineesche re geering deze eischen onmiddelijk zal inwilgen, en doet ze dit niet, dan dreigt Japan over te gaan tot het nemen van die maatregelen, welke het noodig zal achten. Naar het schijnt is het publiek te To kio lang niet tevreden over de lank moedige houdingder Japansche regeering. De meerderheid van het volk te Tokio schijnt de wapenen tegen China te wil len opnemen, doch de regeering acht daarvoor geen motieven aanwezig. Die schijnt het volk thans te willen zoeken. Een door duizenden te Tokio gehou den vergadering heeft geëischt van de Japansche regeering, dat de Mandsjoe- rijsche en Mongoolsche kwestie door de wapenen zou worden beslecht. En voor 't geval de regeering daar niet toe wil overgaan, wordt reeds een groote betooging tegen de Japansche regeering voorbereid. Zal 't nu in 't verre Oosten weer gaan spoken. Oud-Minister Colijn. Men meldt uit 's Hage aan de Msb. De afgetreden Minister van Oorlog en van Marine a.ide heer Colijn be vond zich gisteravond in het Holl. Spoor station ten einde ten 7 uur 40 m. zijn reis naar China aan te vangen. In de wachtkamer kwamen vele personen uit de regeerings-, ambtelijke en militaire kringen den afreizenden voor(iialigen be windsman hun afscheidsgroet brengen Allen vergezelden den heer Colijn tot aan den trein waarin de oud-Minister via Amsterdam tot Berlijn reist, om ver volgens over Moskou met den Trans- Siberischen spoorweg China te bereiken. Zijn plan is om later naar Oost-Indië te gaan. De heer Colijn toonde zich zeer ver blijd bij zijn vertrek zooveel belangstel lenden aanwezig te zien en drukte, al vorens den trein te bestijgen, nogmaals ieder hunner de hand. Groote Provinciale Tuin bouiv-tentoon stelling te Breda. De werkzaamheden op de terreinen zijn nu reeds zooverre gevorderd, dat de verzekering kan worden gegeven, dat op de openingsdag alles in gereed heid zal zijn. De offideele opening vindt plaats op Zaterdag 20 September a.s., des namiddags om 1 uur. Maandag 22 September 's namiddags om 1 uur, komt H. M. de Koningin- Moeder de tentoonstelling met een be zoek vereeren vermoedelijk zal dit on geveer twee uur duren. Alle dagen hebben muziek- en zang uitvoeringen plaats. Men zie hieromtrent den catelogus en den feestgids, die reeds ter perse zijn. De sluiting der tentoonstelling is be paald op Maandag 29 September. Statistiek-faillissementen. Volgens mededeelingen van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Neder land uitgesproken 33 faillissementen te genover 38 faillisementen in de zelfde week van het vorige jaar. Landbouwtentoo?istelling te 's Hage. Het bezoek aan deze zeer belangrijke tentoonstelling is zeer groot. Van alle deelen des land komen duizenden be zoekers om te zien te en leeren. Vooral het vee en de paarden hebben een voornaam aantrekkingspunt gevormd. Er waren niet minder dan 500 paarden bijeengebracht. Het doel van de afdeeling paarden is aan de bezoekers van de tentoonstelling te laten zien, over welk fokmateriaal ten behoeve van de paardenfokkerij in Ne derland beschikt wordt en welke resul taten er bereikt zijn, zoowel in elke pro vincie afzonderlijk als in geheel Neder land. In de eerste plaats hebben de provinciale regelings-commissies voor de paardenfokkerij provinciale collectieve inzendigen bijeengebracht, een beeld gevende van de hoofdfokinrichtingen in! de verschillende gewesten. Daarnaast! zijn er nog vele particuliere inzendingen./ De koudbloedpaarden uit Westelijk Brabant hebben groot succes gehad. MrJ van Gils uit Roosendaal behaalde derf len prijs en den kampioensprijs van alle paarden. Van bekroningen uit deze streek heb ben we niets vernomen, men is dus hier niet erg gelukkig geweest in deze. H. M. de Koningin te Amsterdam. Deze week brengt H. M. vergezeld van den Prins en Prinses haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam, welk bezoek dit jaar samenvalt met de Onafhanke- lijkheiksfeesten. De versiering is prachtig, de huldiging enthousiast. Verschillende bezoeken zijn afgelegd aan de verschillende tentoonstellin gen. E. N. T. O. S., I. G. T. A. en de tentoonstelling van Kleerendrachten der verschillende provincieD, waar ook een Waalwijksche schoenmaker, ons oude type handschoenmaker vertegenwoordigt. Audiënties hebben plaals gehad van burgerlijke en militaire autoriteiten, ver schillende instellingen en fabrieken wer den bezocht, alsook tal van feestvieringen in verschillende stadsgedeelten. Prinses Juliana gaat eiken dag met dit mooie weer, een paar uren spelen in 't Vondelpark, onder de grootste belang stelling van het publiek. Gisternamiddag is de 12-jarige J. L., van het schip Res Nova, te Dordrecht verdronken. Het lijk is opgevischt. Te Giessendam is Woensdagavond verdronken de 17-jarige J. K., uit Dor drecht. Hij wou op een stoomboot sprin gen, die reeds afvarende was. Een droevig ongeluk had plaatsin het Rietveld te Hazerswoude De 13-jarige roon van den heer Th. J. Alkemade, die bezig was zich in 't wielrijden te oefenen, geraakte te water en werd levenloos opgehaald. In Bloemendaal bij Gouda is gisteren Het vierjarig zoontje van J. Haarman in éen sloot bij de ouderlijke woning ge raakt en verdronken- Te Malden is Woensdagmiddag éeoe vrouw door eene koe, die zij had gemolken, zoo hevig tegen het hoofd gestooten, dat zij onmiddelijk een lijk was. Dinsdag heeft de rijkspolitie te Wehl dood aan den weg gevonden den zwer ver Antonius Dieman, geboren te Huizen, op 3 Juni 1860. De dood is vermoede lijk veroorzaakt door het overmatig ge bruik van sterkendrank. In de Van Hallstraat te Amsterdam is gisteravond een dochtertje van ander half jaar van den beer Funcke uit een raam van de derde verdieping gevallen. Het kind is kort daarna overleden. Op den Dalserberg bij Innsbrück heeft de elfjarige Joseph Rieth zijn 75 jarigen stiefvader Ruepp met een bijl doodgeslagen. De knaap vertelde, dat hij zijn stierfvader haatte. Hij had niet het plan gehad hem te dooden, maar hem eens „onderhanden" te nemen. Men meldt uit Valkenswaard. Hedenmiddag werd het 8-jarig zoontje 'van den caféhouder Beckers door de machine van een stoomcaroussel over reden en onmiddelijk gedood. Gisteravond heeft te Vugt een zekere B gepensionneerd O.-I. militair, twee revolverschoten gelost op Van Onder stem, eveneens gepensionneerd O.-I. militair, waarvan een schot dezen trof in het rechter dijbeen. De dader is achter slot en grendel gebracht, de revolver, nog met vier scherpe patronen geladen, is in beslag genomen. De dader heeft bekend, ge schoten te hebben. ('s Hert. Ct.) Op de Amerikaansche torpedoboot „Craven" is bij Savannah een ketel ge sprongen. Twee matrozen werden ge dood en drie gewond. Twee misdadigers die te Braunlage (Brandenburg) eergister den herbergier Schröder doodden, werden gister te Osternrode door de politie achterhaald. Zij schoten een politie-sergeant en een werkman dood. Een der daders werd gegrepen, de tweede, die zich in een woning verbarrikadeerd had, werd dood geschoten. Op de groenteveiling te Middel burg staken de kooplieden, omdat een zoon van een bestuurslid en niet een vroegere opslager is aangesteld tot bedie ner van het electrische mijntoestel. De bestuursleden kochten de groenten voor een bagatel op. De politie voorkwam onordelijkheden. Een meisje te Rilland dat zich tengevolge van „vuurtje stoken" over't geheele lichaam had gebrand, is gisteren aan de gevolgen overleden. Vergiftiging van tivte personen. Voor de rechtbank te Haarlem stond Maandag terecht F. B., arbeider, oud 34 jaren, en Pietertje E., weduwe van E. H. P., oud 29 jaar, beiden wonende te Oude Wetering. Eerstgenoemde wordt ten laste gelegd zijn vader opzettelijk en herhaaldelijk hoeveelheden rattekruid te hebben toe gediend met het voornemen dien van het leven te berooven. De man overleed dan ook. Vrouw P. was B. daarbij be hulpzaam. Aan vrouw P. wordt boven dien ten laste gelegd haar man herhaal delijk rattekruid te hebbeu toegediend, zoodat ook deze overleed. Daarbij was B. haar medeplichtige. In deze geruchtmakende zaak werden als getuigen en deskundigen gehoord A. H. P. I. Bodaan, brigadier der rijks- veldwacht te Alkemade, P. de Pan, ge meente-veldwachter aldaar, Th Verhaar doodgraver aldaar, A. Mulder amanu ensis bij het Patalogisch anatomisch la boratorium van de Rijksuniversiteit te Leiden, M. van Melchior arts, te Oude Wetering, tevens de deskundige dr. J. Boeke, hoogleeraar aan de universiteit te Leiden, J. P. L. Hulst, arts professoor bij de ziektekunde en ontleedkunde aan de universiteit te Leiden, dr. L. van Italië hoogleeraar te Leiden, dr. J.J. van Eek, directeur-scheikundige van den gemeen telijken keuringsdienst van eet- en drink waren te Leiden, tevens als deskundigen, G. Verzeijden huisvrouw van J. N. Los te Alkemade, J. Los, veehouder te Oude Wetering en H. de Pan, amanuensis bij bij het pathologisch-anatomisch labor- torium te Leiden. Tegen B. werd levenslang geëischt tegen vrouw P. 18 jaar. Geheïmzige moord. Te New-York is een geheimzinnige moord gepleegd in den stijl van die van Jack the Ripper. Nadat Vrijdag eerst het lichaam zonder hoofd en armen van een jonge vrouw uit de Hudson was opgevischt, vond men het overige lichaam. Daar hoofd en beenen nog niet zijn gevonden, kon men nog niet de identiteit vasttellen. In een brief verklaarde Peter N. Sternemann van Long Island, dat hij geloofde dat het lijk was van zijn dochter, die de vorige week op geheimzinnige wijze ver dween. In het schrijven wordt een ge neesheer te New-York beschuldigd van den moord. 'Iwee slachtoffers van een broedertwist. Twep Joudreville, bij Nancy, ontstond een twtst tusschen twee Italianen, de gebroeders Marcandali. De 33-jarige Angelo Marcandali sloeg zijn 27-jarige broeder Louis met een flesch op het hoofd, waarop deze woedend van pijn een revolver trok. Een buurman wierp zich tusschen de vechtenden. Met twee revolverschoten deed Louis den onge- lukkigen man dood neervallen, daarna keerde hij zich tegen zijn broeder, op wien hij vier schoten loste, die het slacht offer in de borst troffen. De ongelukkige viel eveneens dood neer. De moordenaar meldde zich later bij de politie te Pienne aan. Een romanschrijver gek geworden. Frederik Van Reusselaar, de schrij ver van een reeke politieremans, bekend onder den titel van „Avonturen van Nick Carter'', is het slachtoffer zijner eigen geschriften geworden. Onder den invloed zijner eigen werken, beeldde hij zich in een hoofdambtenaar der geheime politie te wezen en begaf zich van New- York naar Denver om agenten aan te werven. Op het oogenblik dat hij zijn bijzondere brigade wou aanwerven, heeft men hem aangehouden. Hij werd in een krangzinnigengesticht opgesloten. Ernstig vliego?igeluk. j dooden. In een telegram is melding gemaakt van het ongeluk, dat op het manoeuvre terrein bij Biichenbauren, in de buurt van Coblenz, 5 menschen het leven heeft gekost. Twee vliegmachines van het militaire station Longcbamps waren gistermorgen vroeg Rijnwaarts gevlogen naar het ma noeuvre-terrein van het 15e. legerkorps op den Hondsrug. Ze geraakted weldra in een mist, welke steeds dichter werd en bijna tot aan de aarde reikten, zoodat verder vliegen niet raadzaam werd geacht. De vliegers landden dan ook kort na elkander ten Noorden van Büchenbeuren, vanwaar zij dachten terug te keeren. De eigenlijke verkenningsdienst zou eerst heden moe ten worden verricht. Na een oponthoud van ongeveer anderhalf uur werd tot den terugtocht besloten. Om kwart over negen ging het eerste vliegtuig omhoog en verdween spoedig voor de oogen der toeschouwers, die in grooteu getale aanwezig waren. Spoedig daarna vertrok ook de tweede machine, een Albatros-tweedekker. Nauwelijks was zij van den grond, op 15 meier hoogte, of de motor haperde en de vlieger, luitenant Schneider, vergezeld van luitenant Teubner, beiden van de artillerie te voet, wilde met een scherpe bocht dalen. Alvorens echter den grond bereikt werd, werd de machine gegrepen door een heftigen zijwind. Zoo snel ging alles in zijn werk, dat de bestuurder geen tijd had, den motor uit te schakelen- Het noodlottig gevolg was, dat de ma chine met volle vaart in de menigte toeschouwers viel, en ofschoon zij on middelijk uit elkaar stoven of plat op den grond gingen liggen, werden 5 men schen op slag gedood. Vooral de nog malende schroef stichte ontzettend onheil. De machine sloeg over den kop, en bleef staan, met de schroef naar bene den. De beide inzittenden hebben slechts onbeduidende schrammen gekregen, daar zij waren vastgebonden en dus niet uit de machine konden vallen, welke zoo goed als vernield is. Onmiddelijk gedood werden juffrouw Meurer uit Schrey, de landbouwer Jakop Schmidt uit Sohren, een oude man uit Buchenbeuren en het achtjarig zoontje van den landboniver Joest. Den wacht meester Schmidt wiens dood reeds werd gemeld, werd de schedel verpletterd. Bovendien zijn nog 15 personen door de machine of in de paniek gekwetst, onder wie de vader van den verongeluk ten knaap. Van den landbouwer Jakop, die ach ter den wachtmeester stond, werd het hoofd afgeslagen en de vrouw en de achtjarige jongen werden zoodanig ver minkt, dat zij onherkenbaar warenze vormden een vormlooze massa. Op de lijken is beslag gelegd. Nog een luchtschipongeluk. Een telegram ui». Leipzig meldt liet luchtschip fL. V.'y kou gisteren ten gevolge van den hevigen wind niet in de bal worden gebracht. Een zware rukwind dreef het schip een uur later de hoogte in de motoren werden echter weder aangezet en daardoor werd het schip van den onder gang gered. Vier soldaten werden mede de lucht in- gesleurd, een hunner werd in den gondel getrokken, een ander wist zich door een sprong te reddeo, twee echter vielen van een hoogte van 150 M. naar beneden en waren onmiddellijk dood. Bet luchtschip is later veilig geland en in de loods ondergebracht. Geeft een Zachte, Blanke huid. Het beste middel tegen Zomer sproeten, Roode en Ruwe Huid. Verkrijgbaar bij A. TIELEN. 4969 J. HAMBURG, Grootestraat TILBURG. Neem onze geruischlooze bil- larts, geen trilling, geen bandge luid, absolute stabiliteit. van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5