Nummer 76 Zondag 21 September 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdrukkerij' Antoon Tieten, Eerste Blad. SUNLIGHT De vreemde nicht De Troonrede. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. m FEUILLETON. Zij die zich voor het volgend kwartaal abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT De Echo van h Waalwijksclie en LansslraalNrke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eni., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. AdvkktbntiBn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contra resloten. Reclames 15 cent per regel. GEWAARBOR0O ÖNVIRVAISCHT ZONDER SCHADELIJKE BEiTANDDEEUN GEDEPONEERD! L 381 O 00 "f Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." li) Gy vertegenwoordigdet myn toekomst, pij, 't levende evenbeeld van uwen vader. Gij moest eenmaal de positie innemen, waarop uwe geboorte u recht gaf. Niet zonder een bevig lyden (een diepe znebt ontsnapte aan de borst der oude dame) heb ik u ontrouw zien wor den aan de traditie van uw geslacht, docb ik offerde mijn eerzucht op aan de roeping, die u m 'desleepte, bier aan de wetenschap. Geloof echter niet, dat ik geen pijnlijken strijd met mij zeiven te voeren had, toen ik u als on dergeschikte zag bij menschen, gesproten uit de heffe des volks. Gij hadt het echter gewild en ikstemdet toe. Wel beschouwd kon een de Trévors ook in de wetenschap nog eenigen glans bijzetten. Maar op dit oogenblik is de toestand wat ernstigerge wilt den naam, dien ge draagt eenen smaad aandoen... Moeder, ik bid u op mijne beurt, geen woord verder. Gij spreekt van een jong meis je dat ik bemin, en dat, als ze er ten minste in toestemt, 't geen nog volstrekt niet zeker is, mijne vrouw zal worden. Nimmer, Robert, nimmer riep mevrouw de Trévors uit. Uw geluk, als gij dat aan dit schandelijk huwelijk verbindt, zal slechts op het graf uwer moeder kunnen worden opge bouwd. Gij zult uwe dwaling leeren inzien, wan neer ge Marga kent. Marga Marga O, welk een vloek is er op mij gevallen, riep mevrouw de Trévors uit. Weet daD, dat ik u liever bier dood voor mij zoude zien, dau verstrikt in de netten van die vrouw. Robert was verbleekt, zijne lippen trilden, en eerst toen hij zichzelven weer meester was, nam bij de verdediging der vreemdelinge nog- Zooals we in ons vorig nummer toe zegden, willen we heden eenige pers stemmen doen hooren betreffende de Troonrede, welke zooals men dat noemt, een niet te kwade pers heeft. DE TIJD zegt over de onderwijs- vraag Een staatscommissie zal worden inge steld, om te onderzoeken, «in hoeverre eene algemeen bevredigende regeling (Hoort Hoorfl) mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bijzonder onderwijs en de voorwaarden, welke daaraan verbonden moeten worden.* Het komt ons voor, dat deze mededee- ling voor de vrienden van het bijzonder onderwijs een dringende aansporing be hoort te wezen, om meer dan ooit op hunne hoede te zijn. DE MAASBODE Daar moest dus iets verricht worden om deze in eenig opzicht tegemoet te treden. Men leest dan ook, dat een Staats commissie zal worden belast met een onderzoek van de mogelijkheid eener bevredigende regeling der subsidieering van het bijzonder onderwijs. Hoe zij het algemeen kiesrecht voor mannen en de mogelijkheid van vrou wenkiesrecht in de Grondwet brengen zal, weet deze Regeering. Moet daaren tegen aan het bijzonder onderwijs wor den recht gedaan, dan is een diepgaand onderzoek noodig Werd op den uitslag van dat onder zoek gewacht, niemand zou er bezwaar tegen hebben. Doch de grondwetsher ziening zal dien tijd niet kunnen rusten rechts zal zich moeten gewonnen geven voor een vogel in de lucht. Indien het met een concessie aan de rechterzijde slechts ernst was, zou deze Regeering den wetsvorm weten te vin den voor de rechtmatige eischen, sinds tientallen van jaren door de rechterzijde met nadruk gesteld. Wat is daar te on derzoeken, wat niet evengoed ten depar- temente kan geschieden Zelfs indien een regeling der subsidi eering in grove trekken werd voor gelegd, zou de rechterzijde in deze om standigheden vernemen moeten, hoe men maals op. Doch vergeefs; mevrouw de Tré vors bleef onwankelbaar. Ten einde raad, zeg de haar zoon met een Aanwen glimlach Wij znllen ons beide veel leed berokke nen en hoogstwaarschijnlijk nutteloos leed. Wij vechten tegen windmolens. Ik bemin Mar ga met al de kracht mijner ziel en ik zal niet ophouden huar te beminnen. Doch het is twij felachtig of zij mijn gevoel deelt. Naar alle waarschijnlijkheid zal een schaterlach het antwoord zijn op de vraag-, di» ik haar jloen zal. Zij een eenvoudig doctor in de wijsbe geerte. de naam de Trévors heeft in hare oogen geen het minste gewicht hare hard schenken Bewaren wij het stilzwygeD over dit alles. In het voorjaar heb ik een voorstel om te Breslau te doceeren, afgewezen. Ik ga de onderhandelingen weer aanknoopen en mij ver van hier vestigen. VI. M. de Trévors was naar Breslau vertrok ken. Marga had hem met strengen blik en met gefronste wenkbrauwen ontvangen, toen by afscheid van haar was komen nemen. Dat is jammer, dat is jammer, zegde zij, zich op haar schommelstoel heen en weer wiegende, wij begonnen het joist zoo aardig met elkander te kunnen vinden. Ik nam in uw gezelschap langzamerhand wat beschaafde manierea aan, en gij raaktet enkelen nwer voor- oordeelen, uwer verouderde denkbeelden kwijt. Het is zeker, dat ge de wereld thans anders beschouwt dan eertijds, en van lieverlede zoudt ge „geamerikaniseerd« zijn, als ik my zoo eens mag nitdrnkken. Maar daar zou toch in ieder geval een einde aan gekomen zijn ik ben Europa wer kelijk moe 6D verlang er vurig naar, de wil dernis terug te zien. Naar alle waarschyolijkhei zal mijn vader mfy de volgende maand komen afhalen Op deze wijze deed Marga baar best, om baar misnoegen over bet vertrek van dezen trouwen vriend te verbergen. Zij wilde hem doen zien. dat zijne afwezigheid of tegen woordigheid baar volkomen onverschillig wa ren. Zy durfde bet zichzelven ternauwernood bekennen, dat baar hart ineengekrompen was bij de aankondiging van dat plotselinge ver- de meerdere uitgaven zal dekken. Zonder profeet te zijn, kunnen we dus gerust voorspellen, dat deze ver zoeningspoging als al te naief zal wor den afgewezen en de kansen der grond wetsherziening niet al te schitterend staan. HET CENTRUM zegt: Wat in deze Troonrede allereerst treft is de mededeeling inzake de Grondwets herziening. De herziening, die «onver- vvijld zal worden voorbereid*, zal zich bepalen tot het kiesrecht-vraagstuk en eenerzijds beoogen het invoeren van al gemeen kiesrecht voor de mannen, an derzijds het wegnemen der grondwette lijke belemmeringen tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen. Dat wordt dus een revisie op één bepaald punt, in tegenstelling met de meer algemeene voorstellen van het ministerie-Heems kerk. Het onderwijs-vraagstuk is dan ook uit de door het nieuwe Kabinet voor genomen herziening uitgeschakeld van grondwettelijke gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs zal dus voorloopig geen sprake zijn en het ee nige wat de Regeering in 't vooruitzicht stelt, is een Staatscommissie, welke over een >algemeen bevredigende regeling* ter zake de -subsidiering en de daaraan te verbinden voorwaarden zal hebben te beraadslagen. De vraag is nu maar, wat dit Kabinet onder een >algemeen bevredigende regeling* en de daaraan te verbinden «voorwaarden* verstaat. Veel hangt daarbij natuurlijk af van de samenstelling der Commissie, maar voor 't overige staan wij nog voor een vraag- teeken. DE STANDAARD zegt o. m. Van de op één na dertig zinsneden, die het staatsstuk bevat, is er welbezien slechts één, zegt het blad, waarvan de strekking, zoo men op de letter afgaat, tegen de beleden politiek van de Rech terzijde ingaat, en zelfs die ééne zinsnede die exceptie maakt voor het Kiesrecht, is zco Voorzichtig gesteld, dat ze des noods te aanvaarden ware. Het Vrouwen- Kiesrecht voor weduwen-gezinshoofden ontmoette ook in onzen kring sympa thie, en «behoudens vast te stellen uit sluitingen* kan elk kiesrecht, zonder trek. Zij hoopte, dat een woord van Robert baar eenig leedwezen zoude uitdrukken, gelijk aan bet hare. Zij ging zelfs, hoezeer verweet zij het zichzelven nog verder en sprak hem met geestdrift over het gelukkige leven, dat een geleerde zou kunnen leiden, die een groot fortuin tot zijne beschikking bad, en een gedeelte er van kon aanwenden in bet belang zijner ontdekkingen. AIIpb was echter tevergeefs. Het laatste uur van dau laatsten avond was verstreken zonder dat Robert een beslissend woord had gesproken. Mttrga's hart kromp ineen, op bet oogenblik dal de TrévorB haar de hand toestak ten afscheid en de vingers aan zijne lippen bracht. Al zuchtend liet hij hare bevende hond weer neervallen, greep zijnen hoed en verwij derde zicb, nog voor de proffessor een aanvang had kunnen maken met de speech der aanbeve lingen, die hij voor zynen leerlingen in gereed heid had gebracht. Met levendige teleurstelling volgde Marga's oom den vluchteling met den blik en het hoofd schuddende, zegde hy Ik weet wezenlijk niet meer wat ik van de Trévors moet denken. Ik zou vroeger mijn bestaan tegon zijne toekomst hebben gewed, want hij scheen mij bestemd om «en der lichten van wetenschap te worden. Maar siods «enigen tijd De hedendaogsche jeugd bezit geene volharding meer. En dit is jammer, want Trévors is even goed als schran der. Drie dagen waren er na dien avond verloopen. Voor Marga was bet oude huis doodsch en ver laten, sinds zij op den trap niet meer zijn lichte tred hoorde en zy den ernstigen blik niet meer zag, dien hij op haar sloeg, wanneer hij zijne nasporingeu in de aan den professor zoo dierbare, onde boeken onderbrak. Beminde zij hem, of wel betreurde zij alleen de afleiding, die de tegenwoordigheid van M. de Trévors haar schonk Het leven van het jonge meisje was ondragelijk geworden. SindB de bekoring van het nieuwe verdwenen was, had zij in niets meer genoegen, zelfs niet eens in de plagen van de oude Sophie. Anna was ondeugend en vervelend, de tuinman scheen haar een oude idioot toe en wat oom Zscbarias aangaatOch, van hem was niets meer te positieve eischen, een algemeen karakter vertoonen. En de «Standaard* concludeert aldus Kort saamgevat, een Troonrede, die naar ons zoo ver overbuigt als het ver schil in beginsel slechts even gedoogt, maar wel te verstaan in termen en uit drukkingen, die uiteist rekbaar zijn, en daardoor straks een bedenkelijk karak ter kunnen erlangen. Maar in elk geval geeft deze Troonrede den hardsten slag aan de groep der Socialisten. Ons dunkt, heel 't land door zullen de «Genossen* perplex staau. En DE NEDERLANDER Alles te zamen geoomeD, büjkt uit deze Troonrede, dat de naam «extra parlementair Kabinet* voor het pas- opgetreden Ministerie niet meer is dan.,., een naam dat de Concentratie den extra-parlementariër Cort van der Linden dankbaar mag zijn voor de wijze waarop hij voor haar de kastanjes uit het vuur wil halen, doch dat ons bedunkens niet alle waarborgen aanwezig zijn, dat hij zich bij dezen arbeid de vingers niet branden zal. Aan de rechterzijde wordt, naar ons gevoelen, geen enkele concessie van be- teekenis gedaan die haar zou kunnen verzoenen met de eenigszins zonderlinge wijze, waarop het resultaat van den Juni- strijd in dit extra-parlemenlaire Kabinet is belichaamd. DE NIEUWE ROTT. COURANT oordeelt aldus «Iq de groote lijnen het concentratie program* er is, dunkt ons, verschil in den weg, waarlangs de nieuwe re geering haar doel denkt te bereiken. Al dadelijk ten opzichte van de grond wetsherziening, in de Troonrede voor gesteld. Eene conceDtratie-r^geering zou eene meer algemeene grondwetsherzie ning hebben willen ondernemen, en ge tracht hebben de oplossing van het onderwijsvraagstuk daarin onder te bren gen. De Troonrede beperkt de grond wetsherziening tot eene kiesrechtherzie- ning jammer! en schakelt met name het onderwijs van de herziening uit, waaromtrent eene staatscommissie naar eene «algemeen* bevredigende re geling zal hebben te zoeken. DE NIEUWE COURANT zegt om trent het voornaamste punt de grond wetsherziening De grondwetsherziening, welke in de heden uitgesproken Troonrede is aan gekondigd, zal ondernomen worden met een nauwkeurig beperkt doel. Zij zal strekken tot toekenning van het kies recht, behoudens uitsluitingen, aan alle mannen van een te bepalen leeftijd en dus «algemeen kiesrecht' voorschrijven. Geen blanco-artikel. En in de tweede plaats zal zij de invoering van vrouwen kiesrecht mogelijk maken, door de grond wettelijke belemmeriLgen daartegen weg te nemen. Dat plan om het onderwijs-vraagstuk ter onderzoeking aan een gemengde commissie op te dragen, juichen wij van harte toe. Het kan zijn, dat zij niet tot bevredigender resultaat geraakt dan de grondwetscommissie, maar men bedenke, dat zij zal worden ingesteld speciaal I met het oog op het brengen van de j belangen van het bijzonder onderwijs in overeenstemming met die van het alge meen volksonderwijs. Het ministerie heeft blijkbaar de hoop op wederzijdschen goeden wil, om langs dien weg tot vrede of tenminste tust te komen, niet laten varen dat verheugt ons en willen eer lijk trachten in die hoop te deelen. Met kosten voor de Indische defensie denkt het ministerie het Nederlandsche budget van 19J4 niet te bezwaren. Mi nister Rambonnef zal voorstellen «een slagschip* aan te bouwen, geheel ten laste van de Indische geldmiddelen. Het kan echter niet anders of dit schip moet bedoeld zijn als het eerste van een vloot, voor de verdediging van ons koloniaal bezit bestemd. Zou die, in afwijking van de voorstellen der Staatscommissie voor de Indische defensie, geheel ten laste van Indië gebracht worden Het is niet denkbaar en men kan slechts vermoe den, dat hier de eenige weg gekozen werd, die open stond om onverwijld aan Indië's verdediging de hand te slaan. Het ALG. HANDELSBLAD ziet de kern van de politieke richting der re geering in het grondwetherzieningsvraag- stuk in verband met het onderwijs. Wijzend op de aangekondigde commis sie, die een bevredigende oplossing moet brengen, zegt het blad. Zou zulk een commissie een oplossing verwachten. Sinds het vertrek van M.deTrévors had hij het in zijn hoofd gekregen het bnis van onder tot boven door te dwalen, zuchtende en met gebogen mg, alsof hem een groot on geluk had getroffen. Zij gaf zich aan hare weinig verkwikkelijke overdenking over, toen zij eeDsklap ontroerde onder den invloed vau een baog voorgevoel. Men klopte zachtjes aan hare deur, de deur ging open en zij zag dengene verschijnen, die het onderwerp barer overdenking was haar oom Zacharias. Met aarzelenden tred en verle gen zijn handenwrijvend, kwam hij naar haar toe. Toen hy eindelijk vlak by den fauteuil was waarin Mnrga zat, zegde hij, zachtjes hoestende Dag mijn kind, hoe goat het? Mij, best, oomwaarom zou het ook anders Dat is ook zoo, zegde de grijeaard. Hum Hum lu dacht, dat misschien.... Marga stond haastig op en zag haren oom vlak in de oogen. Eene levendige blijdschap vertoonde zich in haren blik een gevoel van gelnk maakte zicb terstond van baar meester. Ja, nu was alles duidelijkhet bezoek van haar oom, die om zoo te zeggen zich nooit bij haar liet zien de verlegenheid, die bij aan den dag legde, om ter zake te komen, dat alles was zoo helder als den^iag. M.deTrévors, die trouwe slaaf der vormen, had den professor, die op dit oogenblik de plaats van vader bij baar vervolde, die daar mboven haar voogd was, opgedragen, om zijn afgezant te zijn en baar zijne liefde te bekennen. Zij fronste een weinig, doch ook maar zeer weinig, de wenkbrauwen over dezen aanslag op hare onafhankelijkheid een zoeter gevoel maakte zich van haar meester en bracht er haar toe, het ernstige vergrijp van M, de Tré vorB, die niet rechtstreeks zijne vraag tot haar had gericht, door de vingers te zien. Welnu, oom, wat is er? zegde zij terwijl de oude man het stilzwijgen bleef bewareD. Ik W6et eingelijk niet, hoe ik u dat moet zeggen, antwoordde hij op klageuden toon, ik ben er zoo weinig aan gewoon, mij in derge lijke omstandigheden te bevinden; zoo onhan dig ook, dat ja, ik wilde maar, dat gij nog eene moeder had. Ik ook oom lief, ik zon het ook gaarne willen, maar mijne arme moeder rust daar ginds, in California nl sinds lang. En daqr ook mijn vader aan bet ander eind der wereld is, znlt gij er toe moeten besluiteD, ze te ver vangen en voor my een vader en een moeder teveDS te zijn, ten minste voor het oogenblik. Is 't waar oom, dat ge niet gerekend hadt op al de drukte die voor u zou voortvloeien uit de aanwezigheid van een dolkopje, dat uwe nicht is, onder eerbiedwaardig duk Neen, wezenlijk niet? antwoordde de professor en wel met znlk een diepen zuobt, en een gelaat, waarvan de uitdrukking zoo droevig was, dat Marga in een schaterlach losbarstte. Oom, gy zijt zeer aardig, riep zy uit, ge kunt u niet verbeelden, hoe go my amuseert. Als men u zoo zag eu hoorde, zou men zeggen dat ge me het vreeBelijkste ongeluk kwaamt aankondigen. Eon ongelnk hem een ongeluk I Marga sprong uit hareu stoel op. Oom 1 riep zij verbleekend, is M.deTré vors... De oude geleerde schudde het hoofd. Hem? vroeg hij met verwonderd gezicht, waarom denkt ge aan hem? Omdat ik gedacht had... zegde het jonge meiBje, met eene plotseling verzwakte stem. Neen, er is geen sprake van M. de Tré vors. Maar kom aan, ge moet bet toch weten. Ik heb slechte tyding ontvangen van ginds. Van mijnen vader! riep Marga: Wat is er? Gauw, oom. gauw, zeg me, wat er gebeurd is, ik sterf van ongerustheid. Niet van uwen vader... Neen... maar van eon van zijn duitsche bedienden, mijnheer mynheer. Ottenstein, zegde Marga hijgend Waarom schrijft pa niet zelf? Juist een Ottstein, hernam de professor, zonder op de vraag te antwoorden, uw vader heeft groote verliezen op de Beurs geleden. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1