Nummer 76 Zondag *21 September 1913. 36e Jaargang Tweede Blad. Staatsbegfooting van 1914. n Cf, 1. Gemeenteraad. Ingezonden Stukken. 3D1S Financleele nota. Omtrent den afloop van de twee vorige dienstjaren blijkt, dat het dienstjaar 1911 opleverde een nadeelig saldo op den geheelen dienst van t 2.886.929.50 en een voordeelig saldo op den gewonen dienst van f 2.519.743 01, hetgeen gun stiger is dan ten vorigen jare werd ver wacht, resp. f 1.829.710.61 en f 1.925-555.1 l'/a. een flevolg van meer dere ontvangsten van 33/4 ton en van het feit, dat de gewone uitgaven l'/2 millioen beneden het voorloopige cijfer bleven, doordien tenslotte op hoofdstuk Marine van 1911 16 ton minder werd uitgegeven voor schepenbouw. mDe totale dienst 1912 zal volgens de voorloopige gegevens een tekort ople veren van f 18.381.118.94'/a» doch de gewone dienst een overschot van f 1.244 853.77. Dat het gewone tekort voor 1912, aanvankelijk geraamd op f9.216.135 40 tenslotte een overschot werd, is voor f 1.414.000 het gevolg van de tijdelijke heffing van opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen en van het overtreften van de raming der middelen met f 8.806.000. eDe 20 jaren 1893—1911 gaven een tekort van f 40.287.235.58, onderschei den in voordeelig saldo gew. dienst f 22.443.O93.64V2 eo nadeelig saldo bui tengewonen dienst f 62.730.329 221 /2. Ook deze cijfers geven echter nog een te gunstig beeld, omdat de ontvangsten wegens spoorweghuur geheel als gewoon zijn beschouwd, terwijl in die cijfers niet begrepen is het voor Indië geleende bedrag in 1905, welke leening op 1 1 September jl. nog per saldo bedroeg f 38.563.400. Omtrent de uitkomsten voor het dienst jaar 1913 worden nog slechts eenige Vermoedens geuit. Het tekort gewoon werd geraamd op 9 millioen 9 ton, dat per saldo daa'de op 9 millioen 7'/2 ton. Door de opcën- tenheffing daalde dit nog verder tot 8 millioen 3 ton. Het buitengewone accres der middelen geeft alle reden om te verwachten, dat, fcj niettegenstaande de talrijke suppletoire aanvragen, de gewone dienst van 1913 met een overschot zal sluiten Begrooting 1914. De uitg. zijn geraamd op f 253.345-818.34, waaronder aan buiten gewone f 20,953,500 blijft voor gewone 232.392.218 34. Vergeleken met de begrootingen voor 1913 is dit een verm- van t 21.848.988.02, voor den geheelen dienst eu f 14.027.390.52 voor den gewonen a\ Hoogere ramingen komen o.a. voor op V Justitie §1 van f 181.129 voor hoogere kosten van het Rijkstucht- en opvoedingswezen van f 24,575 wegens tractementsverbetering van de Rijksveldwacht. Binnen 1. Zaken: ft van f 1,300,950 ten laste van het lager fti^ onderwijs, waaronder Rijksbijdragen aan het bijzonder onderwijs f 410,000idem aan het openbaar onderwijs f 105,000, tegemoetkomingen aan onderwijzers (Wet 1913) 5 ton. Meer wordt gevraagd voor Volksge zondheid en Armwezen f 293,400, voor het nieuwe Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel f 304.000. Marine: van f 385,163 voor militaire en f 361.275 voor niet-militaire uitgaven. Ten laste van de afdeeling personeel der zeemacht komt f 368,979, o.m. als gevolg van de positie-verbetering der zee-officieren. Materieel der zeemacht is f 289,832 |5l lager geraamd voor nieuwe schepen wordt minder aangevraagd f 625,525. De stijging der niet-mihtaire uitgaven komt voor f 337,469 ten laste van het G loodswezen. Nationale Schuld: f 598,500 meer voor amortisatie. Financiën: In de meerdere uitgaven is begrepen f 194 327 voor de administratie der directe belastingen, ter uitbreiding van personeel, periodieke traktements-ver- hoogingen, alsmede instelling van twee nieuwe belasting-kantoren, één te 's Gra- venhage en één te Utrecht. Oorlog. Het hoogere eindcijfer is voor 6 ton het gevolg van het uittrekken van een bijdrage aan het Fonds voor Kustver dediging, welk bedrag ten vorigen jare van de aanvankelijke begrooting werd teruggenomen. Dat na aftrek daarvan het cijfer van de toeneming nog f 1,285,193 bed aagt niettegenstaande ditmaal van de 4 millioen 4 ton welke verdeeld over vier jaren zullen besteed worden voor aanvullingen van de leger- uitrusting, ditmaal slechts f 671.200 wordt uitgetrokken is het gevolg van ver schillende aanvragen, o.a. ten bedrage van f 88,000 voor uitbreiding van het aantal verlofs-otficieren, f 140,000 voor positie-verbetering van non-combattanten f 50,000 voor de Luchtvaartafdeeling. Waterstaat. De stijging der gewone uitgaven komt voor f 1.054.022 voor rekening van de posterijen, waarvan o.a. f448.433 voor personeel. Voorts is verhooging het ge volg van het meerulttrekken van f969.796 voor kosten van den Waterst. (waaronder 2 ton voor het Wilhelminakanaal, 1 ton voor verbreeding van het buitenkanaal te IJmuiden en 1 ton voor het kanaal van Terneuzen) en van f616.300 voor de afdeeling Spoorwegen o.a. wegens hoogere raming ad 1 ton van het station te Deventer. Landbouw Handel en Nijverheid. Gewone uitgave zijn in de eerste plaats hooger, doordat voor exploitatie-uitga ven der Staatsmijnen f 1 455 400 meer wordt aangevraagd en voorts dat. f 2.830.000 moet worden geraamd voor de uitvoering van de artikelen 369 en 370 van de Invaliditeitswet. Voor de tentoonstelling te San Francis co is f 290 000 meer geraamd Voor 1914 wordt geraamd: Geheele dieDst in uitgaaf f253 345.818.34, in ontvangst f228.415 617. latende een te kort van f24:930.201 34. Gewone dU nst uitgaaf f232 392 218.34. in ontvangst ft van nne mda ider larn 441 Met de kosten van artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet is bij de begrooting reeds tekening gehouden. De belastingen. De noodige middelen wenscht de re geering te verkrijgen, le, uit de invoering der voorgestelde inkomstenbelasting in het aanhangige ontwerp, waarvan de Minister echter eenige wijzigingen wenscht te brengen. Tevens wenscht hij de vermogensbe lasting te wijzigen, teneinde de onroe- «ende goederen in aanmerking te brengen «naar de werkelijke waarde, iostede van, gelijk thans, naar de belastbare opbrengst Met het oog op den toestand van s lands financiën dringt de Minister op spoedige afdoening van deze aangelegeöheid aan. Bij invoering der Inkomstenbelasting op I Mei 1914 berekent hij een reductie van het tekort tot ongeveer 3 millioen gulden. Mocht de Inkomstenbelasting niet met genoemden datum zijn ingevoerd, dan zal bestendiging van de tijdelijke 10 opcentenheffing op de vermogens- en bedrijfsbelasting moeten worden voor gesteld. Verdere dekking van het tekort moet dan gevonden worden uit hetgeen de verhoogde accijnstop het gedistilleerd in 1914 vermoedelijk meer opbrengt daD f25.200.000, te schatten op ongeveer 3 millioen 6 ton 2e. door uitbreiding der progressieve heffing, in de successiebelasting met wegneming van onregelmatigheden in het progressieve heffingstarietverder door de schenkingen en die bevoordee- lingen des doods, welke thans als niet uit den boedel van den overledene ver kregen, niet aan de successierecht te onderwerpen, waardoor o.m de uitkee- rlngen bij overlijden krach'ens leveis- ve>zeketiogscontracten daaronder vallen De daardoor te verkrijgen hoogere op brengst is voorshands nog niette bepalen. f218 014 737, latende een tekort van f 14.377.481.34. Tekort. Door besparing, gesteld op 1 millioen 7 ton in mindering te brengen van het vermelde tekort word het geraamde te kort op den gewonen dienst van 1914 teruggebracht tot f 12 677.48 L.34 De Minister van Financiën meent, dat bij het bestaan van een zoo aanzienlijk tekort, de toestand van 's lands finaniën verre van rooskleurig is te noemen. Wel wordt verwacht, dat met het oog op den bloeiende toestand van landbouw nijverheid en handel, dat het tekort tot ongeveer de helft zal worden terugge bracht, doch ook dan blijft nog ruim 6 millioen aan uitgaven ongedekt over en zeer waarschijnlijk zullen later nog sup pletoire credieten moeten worden aan gevraagd. Noodzakelijk is dus, dat de meest mogelijke zuinigheid zal moeten worden betracht, en dat, onafhankelijk van de sociale hervormingen, in de Troonrede aangekondigd, reeds dadelijk maatrege len moeten worden beraamd om tot een herstel van het financieel evenwicht te geraken. Is derhalve versterking der middelen reeds een onafwijsbare eisch, toch meent de Minister, dat de minder gunstige fi nancieel e toestand geen reden mag zijn om, de invoering der zoo hoog noodige sociale maatregelen op te schorsen. Uit een zeer voorloopige raming van de ver moedelijke kosten welke de voornemens der regeering in zake ouderdomsverzor ging en sociale verzekering met zich zul len brengen, blijkt, dat de kosten van de in de Troonrede aangekondigde ou derdomsrente, met inbegrip van de renten krachtens artt. 369 en 370 van de In validiteitswet, op omstreeks 9 millioen gulden worden begroot. Door vereenvoudiging van de Invali diteitsverzekering en dientengevolge be perking van de Invaliditeitsrenten tot een noodzakelijk minimum moet hetgeen bo ven ^iit minimum noodig zal zijn volgens de pilannen der regeering door vrijwillige verzekering worden gevonden. Met voor- stell.en tot aanmoediging daarvan wacht de r egeering tot na herziening der Inva liditeitswet. Daar deze herziening de ver mindering der administratiekosten en door het uittrekken der verleende ouderdomsrenten op de jaarlijksche be- gfrooting vertrouwt men, dat de Rijks bijdrage tot omstreeks de helft kan v/orden verminderd. Voor deze kosten z,al ongeveer 14 millioen noodig zijn. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 18 Sep tember des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Van Be- souw. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zijn de heereo Teurlings en Daleu- De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De heer Rijken vraagt naar aanleiding van eene in de vorige zitting gehouden discussie of de heer van der Horst, hoofd der school te Loonschendijk f 1250 sa laris heeft of f 1225, waarop de Voor zitter antwoord dat dit f 1225 is. AAN DE ORDE: 1. Vaststelling rekening 1912. Voorzitter. Mag ik den rapporteur verzoeken verslag uit te brengen. De Bresser. De commissie heeft de rekening onderzocht en geene aanraer kingen gevonden en stelt voor de reke ning voorloopig aldus vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 2. Ingekomen verzoek van het Comité ter viering van het oaafhankelijkheids- feest. Uit het adres, dat door den Voorzitter wordt voorgelezen, blijkt dat het comité f 300 subsidie vraagt. Zij wijst er op dat dit heugelijk feest tot in de kleinste vlek van ons land wordt herdacht, dat eene bloeiende gemeente als Kaatsheuvel dus niet ten achter mag blijven- Buitendien, alle menschen wenschen een feest en het organiseeren van een feest kost veel geld Een optocht zal worden gehouden be nevens een kinderfeest. F.n waar er hier ongeveer 1000 kinderen zijn, moet men, wil men slagen, eene subsidie van de gemeente krijgen Voorzitter. Heeft een der heeren van het Comité hieraan soms nog iets toe te voegen. Van den Heuvel. Mij dunkt dat het bedrag, wat de commissie vraagt, niet overdreven is, vooral nu zij zegt dat voor dat bedrag een kinderfeest zal wor den worden gehouden. Rekent men dat er 1000 kinderen zijn, dan is het per hoofd nog niet veel. Voorzitter. De groote kwestie is voor het Dag. bestuur geweest onze slechte finantieele toestand. De post onvoorziene uitgaven is niet toereikend. Gelukkig echter hebben wij dit jaar een buiten kansje gehad. Het marktgeld n.l. heeft ruim f300 meer opgebracht als op de begrooting is geraamd. Dit komt door dat de staanplaatsen op de kermis meer hebbeD opgebracht en het laat zich aan zien dat dit een volgend jaar nog meer zal worden. Van die post zal de subsidie dus kunnen worden gegeven. Wethouder Teurlings is ziek, zoodat wij het met z'n beiden hebben afgewerkt In onze vergadering merkte Wethouder Vester op, en m. i- zeer terecht, dat in Loon-op-Zand waarschijnlijk geen feest zal worden gehouden, doch dat hij niet temin gaarne zag dat de kinderen daar ook van die subsidie proftteeren, dat ze ook daar een klein feestje kunnen heb- hen. Wat mij betreft, ik voel er ook veel voor dat al de kinderen uit de gemeente daarvan een feestje hebben. Of Loon- op-Zand feest viert of niet doet niets ter zake, als er vandaag of morgen een commissie wordt opgericht dan vieren ze ook feest en dan zullen ze 'ook en me' evenveel recht bij den raad om sub- sidh aankloppen. Het komt mij voor dat wij ons op een zuiver terrein moeten stellen. Wij advi- seeren den raad f 300 subsidie te geven dat het comité kopsgewijze de kin deren moet bedeelen, dat kan door een bedrag aan de betrokken hoofden te staao, die dan voor de kinderen een feestje kunnen organiseeren. Er zijn hier met de bijzondere scholen mede- gerekend ongeveer 1100 kinderen. Daar gaan er weer 132 af die in andere ge meenten wonen. Op de school in den Loonschendijk gaan er al heel veel van buiten de gemeente-school en het gaat niet aan die kinderen mede feest te laten vieren, die hebben het in hun eigen ge meente reeds gehad. Van een onderwijzer, die reeds meer malen schoolfeesten heeft georganiseerd heb ik gehoord dat men gewoonlijk 15 a 20 cent per kind daarvoor berekent en hier heeft men dan 30 cent Daar komt nog bij. zooals ik in de courant heb gelezen, dat er verschilllende nering doenden krentebrooójes hebben toege zegd en landbouwers melk, dat kan het comité bij de verantwoording afschrijven Dat aan de kinderen in Loon-op-zand ook ie>is wordt gegeven is billijk, de menschen daar betalen ook mede in de belasting. Van den Heuvel. Het comité beoogt ook, als ik het goed begrepen heb, niet anders. Als het getal schoolgaande kin deren buiten de gemeente niet al te groot was, zou ik er geen van uitsluiten- Rijken. Ik heb ouders van buiten de gemeente, die hier schoolgaande kinde ren hebben, gesproken en die vertelden mij dat ze gaarne het hunne zullen bij dragen als ook hunne kinderen mogen mededoen. Voorzitter. Daar zal wel geen be zwaar tegen zijn Rijken. Er was «r een bij die vroeg of ook die kinderen met den optocht mogen mededoen, zoo ja dan had hij voor zich gaarne een paar kwartjes daar voor over. "Voorzitter. Ze kunnen met de hoofden der scholen daarmee in overleg treden. Roestenberg. De kiosk, wordt die geplaatst. Voorzitter. De kiosk zal wel veel ge leden hebben en er is op de begrooting geen post-:uit getrokken. Vindt de raad het goed dat B. W. de kosten die et op vallen af- en over schrijven. Wordt daartoe besloten. Roestenberg. Denkt het Dag. bestuur aan het Raadhuis eenige verlichting aan te brengen. Voorzitter. Ik heb met den directeur van de gasfabriek daarover gesproken en gezegd dat hij in Tilburg eens moet kijken of ze daar geen W. of iets anders hebben dan zullen ook wij niet achter wege blijven. Rijken. Mijnheer de Voorzitter, ik wilde u eens even vragen of u, voor zoover u daartoe het recht heb het zin- gengvan onzedelijke liedjes zoudt willen verbieden. In deze dagen va» feesten hoort men liedjes zingen dat nergens oplijkt zoo gemeen ze zijn. Het verlaagt de waarde van de feesten. Fatsoenlijke menschen doen het van zelf niet, doch er is nog altijd een publiek dat ze uitschreeuwt en rk hoop dat u dat zooveel als u kan, zal tegengaan. Voorzitter. Er is den laatsten tijd al een heel smerig liedje in omgang. Ik heb de politie reeds last gegeven een derge lijk liedje in handen te krijgen om pro ces verbaal te kunnen maken wanneer het door den een of ander wordt ge zongen. Onze politieverordening voorziet niet daarin, doch volgens art. 154 van de strafwet kan tegen dezen overtredin gen proces verbaal worden opgemaakt. Toevallig hoorde ik het gisteren nog op straat zingen door een kind van een jaar of acht die met zijn moeder aan een haod liep. Ik kon niet constateeren of hii woorden zong. Ik hoorde alleen de melodie. Het doet mij genoegen dat er ook in den raad over is gesproken, ik zal alles doen wat ik kan opdat dat doortrapt smerig liedje niet wordt gezongen. De politie heb ik last gegeven daar streng op te letten. In onze oude politie-verordening was eene bepaling opgenomen dat het luid ruchtig zingeD op straat verbood. Lang is dat ook niet meer voorgevallen. Thans echter begint 's avonds dat z. g. lallen weer. Wijl er toch nog enkele bepalin gen in de politieverordening gebracht moeten worden zal ik ook hier omtrent een art. samenstellen. Daar verder niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Vlijmen, 16 Sept. Mijnheer de Redacteur Mag ik oog eenmaal een kleine plaats ruimte in uw veelgelezen blad Schreef ik een vorige keer dat onze gemeenteraad een treurige reputatie ge niet, na de laatst gehouden raadsverga dering is dit nog erger geworden. Door bijna alle bladen is het schandelijke op treden van een deel der leden aan de kaak gesteld. Ja, in de café-chantants op de kermis te 's-Bosch worden onze vergaderingen zelfs bespot en in een aller- belachelijkst daglicht gested. Welk rechtgeaard Vlijmenaar schaamt zich niet hierover Wie durft nog buiten de gemeente zeggen dat hij van Vlijmen komt. Ieder die nog maar een greintje eer gevoel heeft, durft daar niet meer voor uit te komen. Is dit niet diep treurig Moet daar geen einde aan komen en spoedig Ik hoop dat de Voorzitter voortaan het reglement van orde stipt zal naleven en niem nd in de gelegenheid zal stellen om zich onbeschoft of kwajongensachtig aan te stellen. In no. 74 van uw blad schrijft IJ. Z. dat het met onwillige honden slecht hazen vangen is. Dat is zoo, maar dat is in deze geene vergelijking. Immers de Voorzitter beschikt over alle middelen om een dergelijk diep-treurig optreden te beletten en het komt mij voor dat hij dit tegenover onze gemeente verplicht is. Verder schrijft IJ. Z. dat er een vrede stichter moest komen. Waarom Denkt hij nu werkelijk dat er nog een geregelde troep van deze horde is te maken. De haat en nijd is bij enkelen veel te diep in de harten geworteld en de slippendragers, och deze menschen be seffen heusch niet wat ze zijn en wat ze doen. Ze zijn veel te onontwikkeld om raadslid te zijn, dat toch zegt reeds al hun doen en laten. Neen II. Z., wil er vrede komen en een ware geest in onze raadszaal gaan heerschen, een geest alleen bezield om de belangen van onze gemeente te be- ïartigen, dan moeten zoo goed als alle thans zittende leden er uit. Hopen wij dat ze eenmaal eens zoo wijs worden en bedanken en de plaats open laten voor zadigde mannen. U dankend voor ruimte. meer ontwikkelde, be de verleende plaats- DIXI. Geachte Redactie Mijnheer Dixi en Mijnheer IJ. Z. praten heel aardig en ik kan er mee instemmen dat de oppositie wel wat kalmer gevoerd kon worden, maar oppositie is in onze gemeente absoluut noodzakelijk tegen over het drijven der andere partij. En als men dan voortdurend tracht de onzen als kwajongens te behandelen en neer te zetten, dan zou men wel eens als zoo'n kwajongen uit z'n vel springen. Moet dan de gemeente geheel aan den leiband loopen van degenen die op bevel van

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5