Derde Blad. Attentie. Uit de hoofdstad. Provinciaal Nieuws. RUMMER 76. ZONDAG 21 SEPTEMBER 1913. 36e JAARGANG. Wij moeten heeren Ad verteerders beleefd doch drirgend ve» zoeken hunne adver tenties voortaan vroeger in te zeiden. Daar wij voortaan SEblJST vioeger met afdrukken moeten beginnen, zullen wij bij niet tijdige jnzendiDg velen moeten teleur stellen De Administratie. (Nadruk verboden.) Mijn jongsten brief eindigde ik, naar aanleiding van de bespreking van het slechte bezoek dtr Bosschenaren aan de gehouden Tentoonstelling van oude ker kelijke kunst en het opgevoerde Myste riespel »die seveüste Bliscap van onser vrouwen4,, met Vondel's woorden >Of schort het (den Bosschenaren) aan be grijp en ?4 Bij het nalezen dezer regels bekroop mij de vree", dat de lezers voor die puntjes wel eens konden hebben gesteld het woord geld. Hadde ik dat evenwel bedoeld niets zoude minder waar zijn geweest. Het schort den Bosschenaren waarachtig niet aan geld. Men moet maar eens zien hoe de Bosschenaren het geld kunnen doen rollen bij gelegenheid van Bossche fees ten- Men denke dan maar eens aan Bossche kermis en Bossche Carnaval. De eigenaren van cafés en dansgelegen heden zulle n niet klappen, welk een voor een leek onberekenbare voordeelen de oud-Bossche feestelijkheid als Carna val oplevert. En dan de bioscopen. Avond aan avond zijn beide (ja wij hebben er hier al 2) geheel gevuld, hoewel het opvallend is, dat juist de derde rang en in eenigszins mindere mate de tweede doorgaans 't best bezet zijn. Mogen wij hieruit een gevolgtrek king- maken dan is het deze, dat de vei diensten - van den derden stand in den Bosch nog zoo slecht niet schijnen te zijn, als wel eens voorgegeven wordt. Of zouden de eerste en tweede stat d wijzer zijn en denken een bioscope blijft maar een bioscope. Het zou intusschen wenscbelijker zijn, dat inplaats van het geld uit te gev-n aan den bioscope, waar uit den aard der zaak als regel iets te zien gegeven wordt wat nooit bestaan heeft of nog minder bestaan kan, eens wat meer de voeding verzorgd wordt het geen heden tendage in menig bioscope- bezoekend huishouden veel te wenschen overlaat. Ja men kan hier tegenwoordig van bioscope-bezoekende huishoudens spre ken, want er zijn er vele, waar de ge woonte bestaat dat pa- en malief weke lijks Dinsdags naar de bioscope gaan en de lieve telgen Donderdags. En zoo gaat 't week in week uit. Als ze eers nagingen wat dit per jaar beloopt dan waren velen wel wijzer, dan zich om te voldoen aan deze filmkoorts te moeten bekrimpen in hunne dagelijksche be hoeften. Van de omstandigheid intusschen, dat de bioscopen zoo'n mooie zr.ken maken heeft de gemeente gebruik gemaakt om toch maar zooveel mogelijk hieruit munt te slaan met hare belasting. Met bekwa men spoed heeft zij een verordening in het leven geroepen, waarbij de kaartjes aan de bezoekers van gemeente-wege verstrekt worden Een betere conti óle is niet denkbaar. Zoodoende ontsnapt geen enkel bioscope-bezoeker aan het overigens al-ziead oog van een be lasting-controleur. Een goede controle was vóórdien ook niet mogelijk met het oog op de telkens afwisselende voor stellingen per dag. Dat de gemeente schijnt te voorzien, dat deze maatregel haar geen windeieren zal leggen, moge daaruit blijken, dat aan de inspecteurs van politie, belast met het toezicht op de naleving der verordening een grati ficatie van f 365.per jaar wordt toe gelegd. Rekent men door elkander de opbrengst aan belasting per kaartje op 2 cent, dan zou dus door dat toezicht voorkomen moeten worden, dat 18250 bezoekers aan de belastitg ontkwamen, ten voordeele van den bioscope-onder- netner. Als 't maar waar is I De toekomst zal 't leeren- Ja ze kunnen hier in den Bosch soms gekke dingen doen. Daar hebben ze me waarachtig de 2 grootste hotels en restaurants uit de stad vergast met het twijfelachtig voorrecht boven huüne confrères om een reuzen kermistent vlak voor hunne gelegenheid te krijgen voor 14 dagen en wel zoodanig dat die gelegenheden slechts langs een omweg te bereiken zijn. Te elfder ure heeft men aan het verzoek der ondernemers door het nemen van uit den aard der zaak slechts half te nemen maatregelen eenige voorziening hierin gebracht Maar intusschen. Oh Ja. De handeldrij vende stand is hier een zeer bevoor rechte stand. Ja zeker. Gelooft ge 't niet Vraagt 't dan maar eens aan de bewoners alle handeldrijvenden der Schapenmarkt. Door een van zeer veel vernuft getui gende maatregel is men erin geslaagd de hondenkarren van de- markt- be- bezoekende kooplieden zoodanig te plaatseD, dat zij a's 't ware een haag vormen, ondoordringbaar voor degenen, die hunne inkoopen willen doen in de wir.kels in de Schapenmarkt. En vraagt men om voorziening hierin te t'effen. Het Gemeente bestuur wordt onmiddel lijk bereid gevonden om aan het verzoek, niet te voldoen niettegen staande het aantal plaatsen voor berging dier karren in den Bosch legio is. Een rekwest aan den Raad zou dat niet helpen Men probeere het eens. Dit is de raad van een BOSSCHENAAR. Abonneert u op De Echo van hot Zuiden, het eenigste blad dat van alle gebeurtenissen uitge breide verslagen geeft Waalwiik, 20 Sept. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Handels-onderwijs. Het bestuur der R. K. Middenstands- vereeniglDg »De Hanze* verzocht het bestuur van >Waalwijks Belang4 ook zijnerzijds een Woord van aanmoediging laten hooren voor het »Handelsonder- wijs4 in onze gemeente, speciaal voor den cursus die weldra weer wordt ge opend. Niets kan de vereeniglng die den naam draagt »Waalwijks Belang4 aangenamer zijn dan de ingezetenen aan te sporen hun kinderen of ondergeschikten in de gelegenheid te stellen zich te doen on derrichten in die handelskennis, die in onze dagen en vooral in onze indu- strieele streek zoo hoog nuttig is. Het zal onnoodig zijn de noodzake lijkheid daarvan nogmaals uiteen te zet ten, dat is reeds zoo tal van malen ge beurd, dat het als genoegzaam bekend geacht mag worden. Maar de midden stand begrijpe z'n eigen belang, leere vooral die kundigheden aan, die de eerste vereischten zijn om vooruit te komen in zaken groot of klein »goed boekhouden, goed rekenen,4 en daartoe wordt door de Hanze een uitstekende gelegenheid geboden, welke wij dan ook ten zeerste in ieders eigen belang, maar ook in dat van 't algemeen en van onze gemeente aanbevelen. Namens W. B. JAN VAN GILS, Voorzitter. JAN. TIELEN, Secretaris. Jos. Groenen te Mainz. Voor eenige dagen werd het seizoen aan het Stadstheater te Mainz heropend met de opvoering van „Tosca", opera in drie bedrijven van Puccini. Zoo'n eerste uitvo.ering wekt begrijpelijkerwijze bijzondere belangstelling, zoowel van de zijde der bezoekers als van de critiek. Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat deze laatste voor onzen bekenden zanger Jos. Groenen, bijzonder gun stig is. Zoo schrijft de „Neuester Anzeï- gerO. m. Als derde in den bond der hoofdper sonen glansde de heer Groenen, die den rol van Scarpia door zijn rustig, afgemeten spel, zijn sympathiek en kunst vol gezang op buitengewone wijze ver vulde. De Maimer Zeitung Met heldenkracht en prachtigen glans straalde de sterke bariton, de heer Groe nen, die den rol van Scarpia vertolkte. Wanneer de jonge kunstenaar over zijne buitengewone stemmiddelen nog meer beheersching, en in zijn handelingen wat meer losheid en uitdrukking tege lijk verkregen heeft, zal men gewis van zijne prestaties de reinste vreugde ge nieten. De Maimer Journal De heer Groenen, wiens schoon stern- materiaal het vorig jaar reeds opzien baarde, wekte ook thans weer de alge- meene bewondering. Zijn zang, die al door welluidend door de zaal schalde, kon men met waar genoegen volgen. Alleen wenschen wij, dat hij verschil lende toestanden, zoo door meer afwis seling in stemgeluid, als beslistheid in gebaren, wat scherper teekene. De heer Groenen echter, die, om zoo te zeggen, nog aan het begin zijner loopbaan staat, zal, als knap, verstandig zanger, het hem nog ontbrekende wel spoedig en zond<r moeite aangeleerd hebben. De Maimer Anzeiger De drie hoofdpartijen waren bevre digend bezet. In de eerste plaats zij hier met bijzonderen lof de heer Groe nen vermeld De goede verwachtingen, die men reeds in het vorig seizoen van hem koesterde, zijn ook thans wederom vervuld. Men vindt thans gewis niet veel zulke stemmen, die voor eiken nieuwen rol als geknipt zijn. Het orgaan, dat in alle registers goed ontwikkeld is. heeft zoowel in volheid van toon als in uit drukking aanmerkelijk gewonnen, zoodat hij de buitengewone eischen, die aan de vertolking van „Scarpia" gesteld zijn, alleszins bevredigend vervulde. Ook zijn spel en de uitbeelding van den rol hebben veel gewonnen en verrieden nauwelijks meer den beginneling. Allean de uitspraak kan nog iets beter zijn. Waar de critiek zoo unaniem gunstig is, daar kunnen wij ons van verdere uitbreiding of bijvoeging wel ontslagen achten. St. Antonius-parochie. Door eenige voorstanders zijn in deze parochie biljetten verspreid tot oproe ping der bewoners tot eene vergadering op heden Zaterdagavond ten 8 uur in 't café van den heer J. Fransen, ter be spreking van 't vieren van onafhanke lijkheidsfeesten in dit gedeelte der ge meente. Men verzoekt ons verder mede te deelen, dat de edelachtb. heer Burge meester en de ZeerEerw. heer Pastoor der parochie hun goedkeuring met dit plan hebben te kennen gegeven. Politiezaken. Donderdag stond voor de rechtbank te 's Bosch terecht Van Z. inzake de snijpartij bij gelegd nheid der Waal- wijksche kermis Tegen hem werd 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Aanbesteding. Aan het Centraalbureau S.S. te Utrecht is gisteren aanbesteed: Bestek no. 1340. Het leggen van een kruisspoor, het maken van een perron met bijkomende werkeD op het emplacement Kaatsheuvel-Capelle van den spoorweg Zwaluwe-'s Hertogen bosch. Begrooting f 12.500. Ingekomen 18 biljetten. Laagste inschrijver: C. J. Stuy, te Rotterdam voor 10,129. Hoepdmakersbedrijf. Er is opgericht een centrale patroons- vereeniging in het hoepelmakers en hak- kersbedrijf, welke omvat de gemeenteD Sliedrecht, Giesendam, Hardingsveld, Papendrecht, Raamsdonksveer, Lage- Zwaluwe, Puttershoek, Oud-Beijerland, Spijkenisse, Alblasserdam, Werkendam, Drimmelen, Geertruidenberg, Meerkerk, Ameide en ViaDen. Ontslag. Bij Kon. besl. is A. den Dekker Dz., te Almkerk, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als dijkgraaf van het wa terschap 't Nleuwland van Altena, prov. Noord-Brabant. Spoorwegierkeer in het Zuiden. Naar wij vernemen, zal bij het in werking treding van de nieuwe winter- dienstregeling een kleine wijziging wor den gebracht in het uur van vertrek van trein 197 des morgens uit Lage-Zwaluwe naar 's Hertogenbosch. De trein zal n.l. alsdan om 9 uur v.m. van Lage Zwaluwe vertrekken waar door aarsluiting wordt verkregen met trein 91, welke om 8 u. 7 min. v.m. uit Rotterdam vertrekt en om 8 u. 55 min v.m. te Lage Zwaluwe aankomt. Op de route Lage Zwaluwe-'s Herto genbosch zal trein 197 verder alléén stoppen te Geertruidenberg. Raatnsdonk, Waspik, Kaatsheuvel-Capelle en Waai- wijk-Besoijen. Benoeming. De heer A. de Jongh Verhagen te Heusden is benoemd tot eerste luitenant bij het vrijwillig-automobielcorps, terwijl de heer Cor. Oerlemans te Vrijhoeven- Cappel is benoemd tot vaandrig bij het vrijwillig-motorcorps. Laatstgenoemde is gisteren reeds als zoodanig naar Apeldoorn vertrokken om gedurende een week deel te nemen aan de groote manoeuvres in Gelderland en en Overijssel. Waalwijk Vooruit. Het Waspiksche Brabantia komt mor gen op het terrein alhier een revanche wedstrijd spelen tegen W.V. II. Aanvang half 3. Droevig. De heer R. te Vucht tot voor korten tijd bediende aan 't Agentschap der Geldersche Credietvereeniging alhier, is Woensdagmorgen door een luitenant van een uitrukkende troep, dood op den Pettelaarschen weg bij 's Bosch ge vonden. Naast hem lag een revolver, waarmede hij vermoedelijk een einde aan zijn leven gemaakt heeft en die nog eenige kogels bevatte. Zijn werkzaamheden op zijn kantoor waren in orde. Een liefdeskwestie schijnt hem tot deze wanhoopsdaad te hebben gebracht. Hsgz. Rectificatie. In ons vorig nummer namen we een bericht op onder 't hoofdje »Een ru- moermaker4. We deelden daarin o.m. mede dat er in 't café van Berkel tus- schen genoemden S- en eenige aanwezi gen eene woordenwisseling had plaats gehad. Wij vernemen nader dat hiervan geen sprake Is geweest, dat er in genoemd café absoluut niets is voorgevallen. Wij stellen er prijs op dit hier te kunnen rectificeereo. Gouden Bruiloft- Woensdag 24 September a.s hopen de echtelieden Joh. van de Griendt en Theodora Duqucsnoij den dag te her denken, waarop zij voor 50 jaren in den echt werden verbonden. Dubbel jammer, dat door eene zeer droevige familieomstandigheid dit heuge lijke feest alleen in kerk en hu'selijken kring kan worden gevierd. 't Is toch slechts eenige weken ge leden dat hun eenige dochter en brave deugdzame huismoeder op betrekkelijk jeugdigen leeftijd uit den kring van haar huishouden werd gerukt, in een tijd dat haar moederlijke zorgen 't hardst noodig waren. Geen wonder dat van geen uiter lijk vertoon sprake kan zijn. Nochtans zal de buurt op eene andere wijze blijk geven van haar medeleven in de heugelijke gebeurtenis van deze twee brave en zeer geziene oudjes, die steeds een voorbeeld waren van werkzaamheid, braafheid, ouderliefde, voor heel de ge meente, geëerd door eenieder om zoovele goede deugden. Wij bieden het gouden echtpaar en familie bij voorbaat onze hartelijkste gelukwenschen en spreken de hoop uit dat zij nog verschillende jaren gelukkig saam mogen leven, bevrijd van rampen of tegenspoeden, a's Gods wijs bestier hen nog zoo kort geleden toezond Moge de hartelijke belangstelling van velen hun voldoening en vreugde zijn op dezen dag, hun troost voor de toe komst De buurt zal een cadeau van pl.m. f75 aanbieden, wel een bewijs dat men sympathie gevoelt voor 't gouden paar. De Katholieke Illustratie van deze week, bevat de volgende PLATEN Onafhankelijkheidssfecst te Amsterdam (12). Het nieuwe ministerie voor het eerst in vergadering bijeen. De* optocht te Groningen. (4). Foto's uit Curagao (5). De fraaie kerk van den H. Antonius le Tilburg. Het republiekje Andorra op de greozen van Frankrijk Spanje De plechtige sluiting der Tweede Kamer. Z. E. Vivès yTuto. Een hoog- verdienstelijk religieus. Het huwelijk van ex-koning Manuel van Portugal met de katholieke prinses Augustine Victoria van Hohenzollern. De onafhankelijkheids- feesten te Schiedam (3). Kijkjes uit onze West (3). De groote brand van Blauw hoedenveem te Amsterdam. Een gouden huwelijksfeest. Onafhankelijkheidsfeesten te Delf'. TEKST De erfenis der verstootene (veivolg). Curagaosche schetsen. Toch aan het goede adres. Leed. No. 58 en 59 (vervolg). De zegepraal van het Kruis (vervolg). Bij onze platen. Inhoudsop gave. SPRANG. Onze veldwachter Van Vulpen is met ingang van 1 October benoemd tot Rijksveldwachter, Als standplaats is hem aan gewezen Fijnaart. Hoewel wij den ijverigeu en algemeen geachten politie-mau noode zien vertrekken, gunnen wij hem gaarne deze promotie. Woensdag gaf de Chr. Zangvereeniging „Excelsior* alhier, ter gelegenheid der onaf- bankelijkheidsfeesteu een uitvoering, waar van de netto opbrengst zon strekken ten bate van de armen van Sprang. Te ruim half zes opende de Voorzitter, de heer P' D, Netten, met een kort openingswoord waarin hij sijue groote teleurstelling uitsprak over het feit dat zoo weinig publiek aan wezig was, en zoo weinigen van Sprangs burgers g-negen schenen mee te werken aan bet doel der Zangvereeniging de armen eens een extra uitreiking te doen. Hierna werd, daar wegens de slechte op komst ver over tijd was begonnen en er geen I ebt. was, het programma achter elkaar af gewerkt. De verschillende nnmmers werden op verdienstelijke wijze gezongen. Jammer, lat de aanwezigen zoo klein in getal waren wat ook voor de zangers en zangeressen wel weinig bemoedigend moet zijn geweest. Een collecte voor de a^men bracht onge veer f 80 op, waaronder van een milden gever een bankbiljet van f 25. In onze gemeente doet zich weer een geval van diptheritis voor in het gezin van R. v. D. De toestand van den patient is gelukkig niet ernstig. Ook doen zich verscheidene gevallen van mazelen voor. Men deelt ons roede dat de 90-jarige weduwe vau Zeist, te wier huizv> de wagen, voorstellende het huishouden vau den schoen maker in 1818, is gereed gemaakt en die tevens de oudste inwoonster onzer gemeente moet zijn, van de schoenmakera van genoem den wagen een paar muilen heeft cadeau gekregen als helooning voor haar hnlp in deze. RA AMbDONK(Dorp). Door J. G. Knaap en J. B. Schoenmakers alhier, zijn bij het Gemeente-btstuur verzoeken ingediend om vergunning tot bet plaatseD van een electro motor van 5 p.k. Op Vrijdag den 3en October 1918, des voormiddags om 10 unr zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek in te brengen n deze mondeling toe te lichteD. In zijn vergadering van Woensdag 11. besloot het feestcomité den haer Piet van Arendonk, onzen prins, eec zilveren medaille met inscriptie aan te bieden. RAAMSDONKSVEER. Vergadering der Chr. Werkliedenvereeniging op Zaterdag 20 September te half acht. Woensdag geraakte de 10-jarige J.v. D., terwijl hij een melkkan van den wagen wilde tillen, met zyo hAnd bekneld tusscbeo de kan en wagen, zoodat hem een vinger nagenoeg verpletterd werd. Dr. Qnirijns ve - leende medische hnlp. De timmerman S. uit Geertruidenberg wilde Vrijdagmorgen per fiets naar zijn wei k gaan. Ter hoogte van „Het kruiepad* btak de fiets, met het -gevolg dat S. over de straat slingerde. Wonder boven wonder kwam hij er slechts met enkele schrammen en kneuzingen af. GEERTRUIDENBERG. De 11-jarige V., leerling van een der scholen, vroeg Woens dagmorgen vrij om aardappelen te gaan steker. Het werd hem toegestaan, doch boefje, een fiets in den gang bemerkende, vond het toch beter en gezelliger een eindje te gaan „peddelen*, dan naar 't veld te gaau werken. Zijn plannen waren weldra ten uitvoer gebracht eu spoedig „karde* hij er lustig op Iop. De eigenaar der fiets echter, denkende hier met een diefstal le doen ie hebben, stelde de politie van het gebeurde in kennis, waarna men op onderzoek uitging. Weldra was de fiets weer in handen van den eigenaar, terwijl het jongmensch naar de schoolbanken verhuisde om daar zijn straf 'e ondergaan. Hel onafbaukelijkheidsfeest zal op Donderdag 25 September gevierd worden. Het feestprogramma is nog niet vastgesteld, zoodat we tot heden toe nog niet konnen melden, waaruit de feestelijkheden zullen bestaan. Wil is het zeker, dat ook hier de Prins zal lauden en dat alles in 't werk wordt gesteld om het feest zoo goed moge. lijk te doen slagen. Verschillende straten en bet Marktplein zullen versierd worden. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Naar we ver nemen heeft de heer J. Gouda, alhier tegen 1 Oct. ontslag aangevraagd als telephooo- honder. CAPELLE. Sinds jaren heeft ér in onze gemeente zoo'n rnpsenplaag niet geheerscht, want de kool, die dit jaar tengevolge van het vtle nat zoo uistekend groeide, dreigt nu geheel vernield te worden. Zelfs Boeren kool en andere groenten, die in den regel onaangetast blijven, 9taan nu geheel ont bladerd. WASPIK. De voorbereidende werkzaaro- heden voor de onafbaukelijkheidsfeesten schieten goed op. Voor de feestdagen is er zeer veel deel name, zoowel voor den fakkeloptocht op 80 September, als voor den optocht op 1 Oct. Een en ande.r belooft schitterend te zijn. Ook voor de volksspeleu is zeer veel animo. Nergens kan men komen in de vrije nreu of men ziet lui zich oefenen in 't ring steken, sprietloopen, mastklimmen, enz. De verschillende wijken zollen ook veel werk maken van de straatversiering. Tientallen dames houden zich reeds dagen lang bezig met het slingeren van guirlandes en het maken van bloemen. Heel Waspik zal in feestdosch gesloken zijn. Waarlijk Waspik zal niet de minste zijn onder de steden vaD Judea De heer A. Br. alhier had gisteren het ongeluk met zijn motor Mej. J. v, S. aan te rijden, zoodat deze kwam te vallen en zich aan haar hand bezeerde. Ze kon echter, na in de nabijheid haar hand ver zorgd te hebben, de reis voortzetten. De heer Br. had in deze niet de minste schuld. RAAMSDONK(Dorp). Met genoegen dee- len wij mede, dat den heer G. vau Rhenen, stationchef alhier, voor zijn versiering van het station door de juijr van den A.N.W.B. het diploma 1ste klasse met zilveren me daille is toegekend. Gisteren schrok het paard van den heer Rombonts en sloeg op hol. De wagen liep tegen een paal der El.-Centrale, zocdat de draden contact kregen, 't geen een blauwe vlam veroorzaakte, waarvan het paa'd van den heer van Iersel schrok en in tegenover gestelde richting ging hollen. Met ee ige materieele schade liep deze sensatie-wekken de balpartij gelukkig af. DRONGELEN. Onze dorpsgenoot de heer H. M. de Wind is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan school I te Zalt- bommel. Bij het Donderdag te Utrecht ge houden examen, behaalde onze veld wachter D. Vos het diploma met aan- teekening. Hij genoot zijne geheele op leiding bij den heer P. Letschert, chef van politie te Waalwijk. MEEUWEN. De heer D. van Buuren De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9