KJ Gë D a-s, Buitenland. ee 6 Te G Frankrijk. A merika. Italië. U Engeland, Balkanstaten. Spanje. ki SK dek "Ül Zi- te om of i opg. f 13 een een twee lam Macl die tot 1 om den leert te -v te kc zal bou\ ten Wordt voor kenuisgeving aangenomen, b. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring af- en overschrijving. Wordt voor kennisgevingaangenomen. De Kort. Ik wil graag aftreden als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. Dan moet je je ontslag nemen. De Kort. Is dat niet goed als ik het mondeling zeg. Voorzitter. Neen, dat moet u schrif telijk doen. Van den Brand. Zie je, dat moet nu volgens de wet gebeuren, anders, als 't maar voor hun eigen is, komt het zoo nou niet. Voorzitter. Ik heb ook nog wat. De buitenpolder van Vlijmen heeft mij ge vraagd of die weg daar bij de water-' molen verlegd kan worden. De stoep daar komt er door te vervallen en die tweede stoep wordt dan dicht gemaakt. Van Oudheusden. Moet dat de ge meente doen of de polder. Voorzitter. Wat zeggen de leden daarvan. Ik zou denken dat de polder de kosten moet betalen. Met het puin van die fundamenten en met hetgeen nog op den weg zit kan veel worden gedaan. Van Oudheusden. Er is niets tegen. Voorzitter. Als de polder het puin wil afstaan dan kunnen wij wel een arbeider er op zetten. De grintweg is nog al laag. Van de Wiel. Het is een heel goed werk, er is dan geen stoep meer ook De Kort. Ik ben wel voor reparatie en het in orde maken van wegen, maar er komt bij ons nog zooveel te kort. 't Is schande zoo de weg er hier en daar bij ligt. Luijben. De weg moet hier gerepareerd worden. Voorzitter. Ik geloof niet dat het veel zal kosten. Van den Brand. Het komt zoo nou niet, de eene plaats alles maar geveD en de andere niets. Vuchts. De polder zal de kosten wel dragen van dat werk. Na nog eenlge discussie stelt de heer Luijben voor alles over te laten aan den Voorzitter, opdat deze dan bij het be zoek aan de vergadering, kaa handelen naar omstandigheden. Van Oudheusden. Ik zou de buitenlui die hier komen lossen aan de losplaats van de booten laten betalen, ze makeD er het drukst gebruik van en rijden alles kapot. De gemeeDte heeft er op zoo'n manier schade aan. Voorzitter. Dan moet daar eene ver ordening voor worden gemaakt. De Kort. En dan moeten er aan weers zijden palen worden ingeslaan. Van Oudheusden. Ja, zoolang het niet in orde is,* legt er geen een boot aan, de Bossche bcot ook niet en als het in orde is, is die het verplicht De Kort- Die palen moesten juist ge maakt worden als in Heusden, matr dat is niet zoo gedaan. Wordt besloten eene verordening té maken. Vuchts. De Vaart kan die niet eeos over een meter of 25 worden uitgediept en schoongemaakt, de menschen daar hebben geen drinkwater. Ik zou dan verder verbieden om er nog banden in te laten weeken. Voorzitter. Dan moet 't altijd worden gedaan, anders hebt je er nog niets aan. Na eenige discussie wordt besloten de Vaart uit te diepen en het weeken van banden daarin te verbieden. De Kort. Wie de schuldige is weet ik niet, maar er is al lang geleden be sloten om bij ons de weg te verbeteren op enkele plaatsen. Nou hebben ze er wel wat grint op gebracht maar niet op die plaatsen waar besloten is het te doen. Ik zeg niet dat het niet goed is dat op die andere plaatsen grint is ge bracht, maar als een besluit is genomen moet het ook worden uitgevoerd. Van den Brand. Als 't maar voor hun eigen boterham is, zullen ze wel zorg dragen dat de boel in orde is. Voorzitter. Ik zal het eeos nagaan. Van den Brand. Als de lui maar eens een postje moeten inslikken, dan is alles goed. Wij zitten hier maar voor niets. Ge moet nou nog maar zien dat je een lid van den raad op je hand krijgt, dan kan je de baas blijven spelen. Hierna wordt de vergadering gesloten. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 19 Septem ber des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren De Jong en Mol. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Benoeming hoofd der school M. U. L. O. Door B. en W. is in overleg met de district schoolopziener alphabetisch de navolgende opdracht opgemaakt: P. van Alphen, Esserveen. Burgers, Amsterdam. J. van Doorn, Hellevoetsluis. J. Zetwinkel, Wormer. Bij stemming wordt de heer van Alp hen met algemeene stemmen benoemd. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1912. Van Andel. De commissie heeft mij opgedragen U mede te deelen, dat zij geen bijzondere op- of aanmerkingen heeft te maken. Zij brengt hulde voor de keurige administratie en stelt voor de rekening vast te stellen op een be drag aan ontvangsten van f 26559.2C/2 en aan uitgaaf op f24579,09 zoodat de rekening sluit met een batig slot van f 1980.17 j2. Voorzitter. Ik zeg de heeren dank voor de gegeven moeite. 3. Aanbieding gemeente-begrootiog 1914. Voorzitter. Ter onderzoek daarvan benoem ik een commissie en wijs daar voor aan de heeren Veerman, Mol en Vos. De aanwezige leden nemen hun be noeming aan. 4. Voorstel wijziging algemeene po litieverordening. Voorzitter. Door B. en W. wordt vastgesteld aan de oorspronkelijke wij ziging nog het volgende bij te voegen De bestuurder van de stoomtram moet zorg dragen dat aan de Wijksche poort een man aanwezig is die van een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang daar aanwezig is met een roode vlag en na een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang met een lantaarn met een helder vooruitstralend rood licht. Bij overtreding zal gestraft wordeD met een geldboete van ten hoogste f 25. 5. Wijziging begrooting 1913. Voorzitter. Dit punt was nog niet op de agenda gebracht. Het betreft het in orde maken van de openbare school Dat heeft nog f 400 gekost, doch nu is het ook goed in orde. Het kan worden overgeschreven van den post batig slot over 1912. Veerman Is dat voor die rioleering. Voorzitter. Ja, in alle klassen is het aangebracht en nu loopt die vuiligheid in den Demer. De post reis- en verblijfkosten is met f 12.20 overschreden. Wordt besloten deze wijzigingen in de begrooting aan te brengen. 6. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het reglement over het beheer der Godshuizen. b. Schrijven van den heer van der Ven, hoofd der bijzondere school, hou dende mededeeling dat hij wegens ver trek naar elders met ingang van 1 Octo ber zijn ontslag neemt als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Hij brengt dank voor het steeds iu hem gestelde vertrouwen. Wordt voor kennisgeving aangenomen c Verzoek van het voorloopig hoofd comité ter voorbereiding van hetonafhan- kelijkheidsfeest om eene subsidie te wil len verleenen van 300 gld. Het comité, samengesteld uit de hee ren Mr. Schouten, Van Gendt, Keunen, Verhoeven Lzn., S de Jongh, J. Boeren, A. de Jongh-Verhagen, Hilwig en Schreuders, wijst er op dat Heusdens bevolking zich duidelijk heeft uitgespro ken dat men het 100-jarig bestaan van onze onafhankelijkheid niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan. Wil het feest sla gen dan heeft men f 300 subsidie van de gemeente noodig. Voorzitter. B. en W. adviseeren eene subsidie te verleenen van f 50. Het is onmogeliik meer te geven. Het kan ge woonweg niet. Met de wijziging van de begrooting heeft men daar straks al ge zien dat de begrooting haast niet sluitend is te krijgen. Veerman. Ik heb het verzoekschrift hooren voorlezen en als ik dan naga de personen die hebben onderteekend, kom ik tot de conclusie dat de onder teekenaars de hoogst- aangeslagenen van den Hoofd. Omslag zijn daarom stel ik voor f250 te geven en en geen f300. Voorzitter. Ik moet mijnheer Veerman de verzekering geven dat ik geen kans ziet om de financiën in het reine te brengen Als ze feest willen, laat ze dan zelf wat dieper in hun zak tasten, ik zelf zal dat dan ook doen, maar van de gemeente kan geen cent meer af. Die 50 gaan er nu af, doch het moest feitelijk niet. Als we ze haddan zou ik wel f 1000 willen geven, maar nu gaat het niet, geen cent meer en anders moet men mij maar eens een weg aanwijzen hoe het met de financiën te regelen. Veerman. En ik heb gehoord dat wij een saldo van f 1400 hebben gehad. Voorzitter. Het kan niet, aan de straten kan niets worden gedaan. Het noodige kan nog niet in de stad worden gedaan- Vos. Ik geloof het verstandigst te handelen, als wij het voorstel van B. en W. aannemen. Als de burgerij feest wil vieren moet ieder maar naar vermogen bijdragen. Wij hebben pas feest gehad voor de schoolkinderen en die hebben het ook zooder subsidie gedaan. Boven dien de finantién laten geen hooger be drag toe. Voorzitter. Je kan niet meer met de beste wil nog niet. Prins. Om de gemoederen te kal- meeren zou ik maar f 100 geven. Voorzitter. Het kan niet. Nog geen 51 gulden kunnen wij geven. Wij kunnen de begrooting niet eens sluitend krggen. Het zijn allemaal groote heeren en die kunnen best wat diep in hun zak gaan. De kinderen hebben het zonder subsidie gedaan en de grooten zouden nu sub sidie moeten hebbeD. Veerman Als het niet kan, dan leg ik er mij gaarne bij neer. Prins. Wat niet kan, kat niet. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierna aangeno men. Hierna wordt de verg. gesloten. De stikstofbehoefte der landbouw gewassen. Er is, nauwkeurig beschouwd, een gtoot onderscheid tusschen een bemes ting met stikstof houdende meststoffen eenerzijds en met kali en phosphorzuur houdende meststoffen anderzijds. In 't algemeen is het absorptievermogen van den bodem voor stikstof, hetzij in den vorm van salpeter, hetzij In dien van ammoniak minder groot dan dat voor kali en phosphorzuur. Men zegt dan ook wel eens, dat we met kali en phos phorzuur den bodem en met stikstoffen de planten bemesten. We moeten dat intusschen niet zóó opvatten, dat een bouwgrond geen stikstofvoorraad kan bevatten. Er heeft Immers in den bodem ook aanhoudend onder gunstige omstan digheden salpetervorming plaats uit stik stof-houdende organische stoffen en am moniak, welke laatste stof door den bo dem toch altijd vrij goed wordt vastge houden, ook weer als de omstandigheden gunstig zijn. Maar juist in die salpeter vorming schuilt het gevaar, dat de stik stofvoorraad vermindert en wel nutteloos vermindert, als de planten er geen gebruik van kunnen maken. Vandaar, dat we vooral bij de stikstofbemesting meer re- kering motten houden met de behoefte aan stikstof van het gewas en niet te veel rekenen kunnen op den in den bo dem aanwezigen voorraad. En niet alleen in de salpetervorming, maar ook in de ammoniakvervluchtiging, b. v. bij een hoog kalkgehalte van den bodem is ge vaar voor stikstof verlies.Hoe dit ook zii,'t secuurste is bij de stikstofbemesting, om af te vragen, hoeveel de oogst noodig heeft en deze hoeveelheid in direct op neembaren vorm te geven, in twee of drie gedeelten, al naar wij vermoeden, dat de gewassen direct kunnen opnemen en noodig hebben- Zoo weten we, dat een vrij groote oogst tarwe per H A. bevat 110 K.G. stikstof rogge gerst winterkoolzaad mangehvortels suikerbieten 81 K.G. 80,5 K.G. 115 K.G. 141 K.G. 138 K.G. geven In het begin der groeiperiode is hier slechts een gedeelte van noodig. Suc cessievelijk de rest. Wanneer -we de ge noemde cijfers omzetten in 15% chilisalpe- ter krijgen we zeker te groote bemes- tinghoeveelheden. Maar we moeten na tuurlijk aftrekken, zooals uit de eerste gedeelte van het art blijkt voor salpeter, die in den boden gevormd wordt en als we met het oog daarop de verkregen hoeveelheden halveeren, krijgen we wel zoo ongeveer, wat de gewassen noodig hebben en in goede landbouwstreken ook ontvangen. Het is ons land vooral in Groningen, dat de stikstof in direct opneembaren vorm gegeven wordt en niet den bodem, waar de gewassen be mest worden. De aanslag op een priester. De >Croix* geeft van den aanslag op een priester te Melun, de volgende bij zonderheden. Mgr. Marbeau, bisschop van Meaux, zat Zondag te Melun, bij gelegenheid van de opening van het diocesaan con gres, een feest van Katholieke gymnasten voor. Na de Vespers hadden de deel nemende vereenlgingen een stoet ge- gevormd, aan het hoofd waarvan de aartsbisschop ging, dien vergezeld werd door den aartspriester Caudron van het Katholieke instituut, te Saint-Aspais. Toen de stoet zich nauwelijks in be weging had gesteld, zag men plotseling een individu den aartspriester naderen en hem groeten. Deze groette hem terug en liep verder. Een oogcnblik daarna vielen er 3 schoten. Men zag den aartspriester ineen zakken; hij was dotor 2 kogels In de linkerzijde getroffen- De derde kogel had een meisje van de broederschap van de kinderen van Maria, die aan den stoet deelnamen, licht in de lendenen geraakt. De aartspriester, die voor levenloos werd opgenomen, werd naar het priester koor van de kathedraal gedragen, waar onmiddellijk geneesheeren de noodige zorgen aan hem besteden. Ondertusschen wierp zich een jong militair op den moordenaar, die dezelfde persoon bleek te zijn, welke Caudron gegroet had en ontwapende hem. De hevig verontwaardigde menigte, die op 't punt stond den moordenaar te lynchen, werd hierin verhinderd door de politie, die hem arresteerde en ter beschikking van den rechter stelde. De aartspriester bevindt zich in een zeer zorgwekkenden toestaod. Gelijk reeds gemeld, zijn andere bladen van oordeel, dat de aansPg eigenlijk bedoeld was op den aartsbisschopde moordenaar zou dat zelf dan ook ver klaard hebben. Nader meldt het blad nog, dat de aartspriester gisternacht een betrekkelijk rustigen nacht heeft doorgebracht. De koning van Griekenland is dan in Pariis om.... zijn fout bij deu Dult- schen keizer goed te maken 't Is ech ter te bezien, of nu Duitschland op zijn beurt niet gepiqueera zal zijn. Na eerst den lof van Griekenland ge zongen te hebben en gewezen te heb ben op de diensten, aan Griekenland bewezen, verzekerde president Poincaré den koning van de voortdurende vriend schap van Frankrijk, waarna hij dronk op de grootheid en voorspoed van dat land. Koning Konstantijn dankte hierop voor de gesproken woorden en zeide o.m. Op mijn beurt acht ik mij gelukkig tegenover den eersten regeeringsper ^oon der republiek uitlog te kunnen geven aan mijn levendige dankbaarheid voor den onwaardeerbaren steun, dien Frank rijk niet heeft opgehouden aan de ei- schen van Griekenland te verleenen, se dert zijn ontwaking tot aan de onafhanke lijkheid, met inbegrip van den zegevic- readen strijd, dien het pas heeft beëin digd. In goede, zoowel als In slechte dagen der geschiedenis, ondervond de Griek- sche natie sympathie en .steun der groote Fransche natie en nog onlangs, in den loop der beide oorlogen, nam Frankrijk het edelmoedig op zich, voor de veiligheid mijner onderdanen te wa ken en cp het oogenblik waarop ern stige vraagstukken zich voordeden, waar bij Griekenland's levensbelangen op het spel stonden, was Frankrijk steeds be reid om een zaak van rechtvaardigheid en vrijheid te steuneD, het land, dat het initiatief nam, om de rechten van mijn volk te verdedigen. Dank zij de onophoudelijke zorg van mijn vader, wiens nagedachtenis gij hebt gehuldigd in bewoordingen, die mij diep ontroerden, is Griekenland ten spijt van vele moeilijkheden, voortgeschreden op den weg van vooruitgang en beschaving. Bewust van zijn kracht en zijn rechten, heeft het toen zich voorbtr id op een strijd waaruit het grooter en meer geëerbiedigd is te voorschijn getreden en in deze op perste voorbereiding heeft het eens te meer voordeel getrokken van de me dewerking en den bijstand van Frank rijk. De regeering der republiek heeft wel goed willen vinden, een militaire missie naar Griekenland uit te zenden, samen gesteld uit bekwame officieren van alle wapens, die onder leiding van generaal Eydoux hun taak aanvaardden met be voegdheid, en met vurigen werkijver en meesleepende geestdrift bezield, waaraan het mij bijzonder aangenaam is, hulde te brengen. Ik verzoek u te gelooven, mijnheer de president, dat ik de gevoelens van daadwerkelijke sympathie waarvan Frank rijk aan Griekenland zoovele bewijzen heeft gegeven, hoogelijk waardeer en dat ik zeer hoogen prijs stel op het handhaven en uitbreiding van de ban den van traditioneele vriendschap, die onze beide landen vereenigen. Ik hef mijn glas op ter eere van deu president der republiek en van mevrouw Poincaré en ik drink op de glorie en voorspoed van Frankrijk. Niettegenstaande al die mooie woor den is de koning toch niet de >beminde< gast. De Parijsche pers in 't algemeen zegt den koning wel te willen ontvan gen, maar geestdrift, neen. geestdrift is uit deze bladen niet te halen. De rede van Poincaré wordt zeer ge prezen, die van koning Constantijn door eenigen ook, de meeste echter kunnen de toast van den koning in Duitschland niet verzetten en wel wat terecht. vai la; ruj man kreeg een stuk van een mortj, met zooveel kracht tegen zijn hoofd, zijn oor geheel werd afgerukt. De politie meende in een hinder! gevallen te zijn en trok na versterf gekregen te hebben aan het hoofd Vl den stoet, om de betoogers te dwin rechtsomkeer te maken. Toen ontstond een verschikkelijke vt warring, waarbij danig gevochten wer De meeste betoogers wilden wel ter keeren, maar daar anderen steeds drongen, werden zij genoodzaakt voorj te trekken. De politie, vreezende vo een aanval, voerde eenige heft) charges uit, waarbij verscheidene per$: oen gewond werden. Eerst laat In <jt avond was de orde weer hersteld. In het geheel zijn 7 gewonde poIitje agenten en 35 geblesseerden manifests- ten in het ziekenhuis opgenomen, ma: het aantal gewonden is natuurlijk vt, grooter. De schade aan gebroken rui|( in huizen en trams is vrij groot. De toestand in Dublin is des ernstiger, wijl de huiseigenaars beging met de arbeiders, die hunne huur ni- kunnen betalen, op straat te zetten. Kif.srcchtiuijvcJi-wandaad. Een telegram uit Liverpool meldt, d kiesrechtvrouwen gisterennacht te Sc; forth, bij Liverpool, een groot huis, d; door de gemeentelijke autoriteiten a herstellingsoord werd ingericht, in brat hebben gestoken. De vlammen woedden verscheidec uren voor de brandweer ze meester \va De schade wordt oo verscheidene dc zenden ponden geschat. In de nabijheid van den brand wei suffragetten-literatuur gevonden De schade, door de brandstichtiu veroorzaakt, wordt op 80,000 pond ste ling geschat. Uit Laredo wordt gemeld de rebelli hebben ten Zuiden van Saltillo een tre van de National Railroad in de luc doen vliegen. Veertig soldalen van de regeerlngi troepen en 10 tweede-klasse-reizige- werden daarbij gedood. De Italiaansche minister van post- e telegrafie, Calissano, is plotseling ovei leden. Uit de berichten blijkt, dat i minister tijdens eens feestmaaltijd isgi storven. Calissano die op een vt kiezingsreis was woonde Zondag Cosano een banket- bij, dat ter zijne eere gegeven werd. Aan het einde va het feestmaal nam de minister het wooi maar nauwelijks had hij eenige zinat gezegd of hij zakte ineen. De verschrikt dischgenooten brachten hem dadelijk al mogelijke hulp, maar het was te laa De minister was aan een hartverlammin overleden. SI Stier Pc zind waec «ach weg 6 breec 2 5295 RUI 5296 Et roor schri burei Diei werk Ac ~Dc hunu Relletjes te Dublin. Terwijl Zaterdag- en Zondagavond op de meeste plaatsen in Engeland, waar staking was uitgebroken, besloten werd het werk weer te hervatten, zijn Zoudag- avond te Dublin ernstige stakingsrelletjes voorgevallen. In de Iersche hoofdstad zijn op het oogenblik 15,000 personen buiten werk en deze groote groep van arbeiders, vergezeld van vrouwen en kinderen, wilde Zondag betoogingen houden. Zoolang de manifesteerende arbeiders kalm bleven zooals b,v. bij het défilé om het O'Connell standbeeld, liet de politie hen rustig begaan, maar de stakers konden zich niet'ang ordelijk gedragen. Zij begonnen met flesschen en steenen te gooien, zoodat de politie handelend moest optreden. Terwijl de stoet van stakers de nauwe straatjes van Westland Row binnentrok, werd er van uit de vensters met allerlei voorwerpen geworpen. Verscheidene agenten werden daarbij gewond. Een bereden politit- De anarchie in Albanië. Nu heeft zoowaar Essad Pasja zich tc gouverneur-generaal van Albanië uitg roepen. Hij zegt wel, dat hij het veld z; ruimen, zoodra er geen vorst is benoem maar als hij voldoenden aanhang win zal hij daaraan natuurlijk niet denket De Serviërs blijven in het Noorden de Grieken in het Zuiden over ongerc gelde toestanden aan de Albaneescli grens klagen. Aan de Servische gren moet al herhaaldelijk gevochten zijl waarbij dooden en gewonden vielen. He aantal opstandelingen word daar op 20.00 geschat. Zoo men weet versterkt Servi daarom zijn grenstroepen. Ook de Gtie ken sturen sterke troepenafdeelingen u om de Albaneesche benden in Epiru „uit te roeien". Volgens particuliere berichten hebbe 20.000 gewapende Albaneezen, de vei sterkingen van de Servische stad Dibi bezet De regeering zendt in allerijl trot peo. Gisteren heeft zij nog de aandacb der mogendheden op de onlusten Albanië gevestigd: Io al deze particulieri berichten heet het, dat Oostenrijkschi en Bulgaarsche officieren de Albaneeze aanvoeren. Uit Skoetari aan de Wiener Algemein Zeitung: De Albaneezen hebben d Serviërs in de streek van Dibra en Prizre verslagen. Malissoren hebben het grens gebergte bezet en zouden ook Toez hebben vermeesterd. De ministerraad moet besloten hebbel een deel der reservisten op te roepei en hen naar de Albaneesche greos tc zenden. In een officieele nota wordt het gevecht bij Dibra zeer verbitterd genoemd. De Seviërs, die kleiner in aantal waren dan de Albaneezen, zijn naar Kitsjewo terug getrokken. 6000 Albaneezen, onder beve van buitenlandsche onderofficieren, zijn Dibra binnengetrokken. Er zijn Servische pesp versterkingen gezonden. De minister vat buitenlandsche zaken is te Begrado te ruggekeerd-. 6301 Br leeftij Tijdens den bouw van een blokhui op het Beni Homar-gebergte, heeft eei gevecht plaats gehad. De inboorllnget werden teruggeslagen, met achterlatin vaD 13 dooden. Twee Spanjaarden werden gedood cl 14 gewond. inlici Admi 8. d. 5318

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 2