Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NUMMER 77. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1913. 36e JAARGANG Krach. Men seint uit Amsterdam Naar wij vernemen heeft de diamant- firma Strelitsky haar betaliugen gestaakt. Het tekort zou ruim f 250,000 bedrogen. Tweede Kamer. In de commissie van rapporteurs voor de Indische begrooting zijn benoemd de fieeren Fock, Van Deventer, Bogaardt en Scheurer. In de huishoudelijke commissie zijn benoemd in plaats van den heer Eland, die bedankt heeft om plaats te maken voor een niet-Unie-liberaal, de heer Ty- deinan, in plaats van den heer Van Asch van Wijck (die niet tot lid der Kamer herkozen werd) de heer Loeff. In de commissie voor de stenografie werden de aftredende leden, de heeren Lobman, De Beaufort en Van Vlijmen herkozen. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heerenSmeenge, Hubrecht, Jansen (Den Haag), de Meester en Troelstra tot ondervoorzitters de heeren Rood- huyzen, v. Hamel, de Beaufort en Vlie gen. Oud-minister Van Szvinderen. Naar de >Nieuwe Crt.4 verneemt, is de benoeming van jhr. mr. De Marees vau Swinderen, den afgetreden minister van buitealandsche zakeo, tot gezant te Londen binnen weinige dagen te ver wachten. Garnizoensverwisselingen. In de Memorie van Toelichting bij zijn begrooting deelt de minister van Oorlog mee, dat, wat de dislocatie be treft, na 1 September nog de navolgende garnizoensverwisselingen zullen nbodig zijn 1 October o.a. de 4de batterij 2de reg. veld-artillerie van Bergen-op-Zoom naar Bredade treinafd. 3e reg. veld-artillerie van Breda naar Bergen-op-Zoom de 3e batterij 4de reg. veld-artillerie van 's-Hertogen- bosch naar Ede de treinafd. 4de reg. veld-artillerie van Utrecht naar 's Her togenbosch, omstreeks 1 November het 17de reg. infanterie van Breda naar 's-ITertogenbosch één bataljon van de Ilde infanteriebrigade van 's-Herto genbosch naar Venlo, waar dan het ge- heele 2de regiment zal zijn vereenigd een half bataljon van de Hele infanterie brigade naar Roermond. Staatscommissie voor de werkloosheid. De >Nieuwe Courant4 meldt Vóór zijn vertrek naar het buitenland heeft minister Treub, voorzitter van de Staatscommissie voor de werkloosheid, een vergadering gepresideerd van de commissieleden, de heeren mr. P. J. M.' Aalberse, A. Plate, mr. P. J. Troelstra en H. de Wilde, die zich met den voorzitter belast zagen met de vaststel ling van het eindverslag. Na vaststelling van de punten van het verslag, is besloten voor de eindredactie, die aan den secretaris der algemeene commissie prof. De Vooys is opgedra gen, na den terugkeer van den heer Treub uit het buitenland in de maand October nogmaals te vergaderen. Het verslag dat, naar wij vernemen, zeer belangrijke en ingrijpende voorstel len bevat, zal nog voor 1 Januari e. k. openbaar gemaakt worden. Samensmelting. Men seint aan het Hgz. uit Amsterdam Er ging gisteren op de beurs een gerucht dat de Labouchcre, Oyens en Co-bank door de Rotterdamsche Bank- vereeniging zou worden overgenomen. Inderdaad bleek dat de geruchten ge grond zijn. De directies der beide be trokken instellingen wenschen echter de bijzonderheden der transactie eerst open baar te maken, nadat de relaties der Labouchère, Oyens en Co-bank daarmee iu kennis zijn gesteld. Ter vermijding van een ongewenschte onzekerheid wordt thans reeds meege deeld dat bij de voorgenomen inruiling der aandeelen der Labouchère-Oyens en Co-bank de pariteit zich bij het huidig koerspeil der aandeelen Rotter damsche Bankvereeniging op circa 125 pCt. zou stellen. Teleurgesteld door de Troonrede. De Kath. School heeft reeds haar te leurstelling over de Troonrede, voor zoover deze het onderwijs raakt, uitge sproken. De Bode, het orgaan van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, oordeelt niet gunstiger. Geen enkel woord, dat hoop geeft op het voornemen'der nieuwe regeering nu eindelijk eens te komen met een af doend voorstel, beoogende- voorgoed een einde te maken aan de armoede van den Nederlandschen onderwijzer geen enkel woord van bemoediging tot zoo vele honderden volksopvoeders, die met smachtend verlangen uitzagen naar de Troonrede, die naar ieders verwachting voor geheel ons onderwijzerskorps een gezichtseinder zou openen van een nieuw leven zonder nijpende financieele zorgen. Verbetering der onderwijzerisalarissen, verbetering van volksonderwijs in al zijn geledingen, was toch mede de opzet van de overwiunende politieke partijen. Onze verwachting was dus wél ge motiveerd en onze teleurstelling en die onzer collega's zal er alleen des te groo- ter om zijn. Abonneert u op De Echo van het Zuiden, liet eenigste blad dat van alle gebeurtenissen uitge breide verslagen geeft. Waalwijk, 24 Sept. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en e v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gouden Bruiloft. lieden viert het echtpaar Joh. van de Griendt en Theodora Duquesnoy zijn gouden bruiloft. Zooals wij reeds vroeger mededeelden wordt het feest alleen in intiemen kring gevierd, als gevolg van een droevig sterfgeval nog zoo kort geleden. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de jubilarissen opgedragen, en zal verder huiselijk worden doorge bracht. De buurt heeft echter door het uit steken der vlag van zijn blijdschap met dit heugelijke feest doen blijken en een prachtig geschenk aangeboden. Ook zijn in verschillende vormen zeer talrijke blijken van hoogachting en belangstelling in deze heugelijke gebeurtenis door tal van ingezetenen gezonden, bewijzen in overvloed, hoe hoog dit gouden echt paar om zijn tal van goede en voorbeel dige eigenschappen en deugden in Waal wijk staat aangeschreven. Aan de echtelieden van de Griendt onze hartelijke felicitaties. Nog velen jaren in genoegelijk samen zijn met kinderen en kleinkinderen zij den jubilarissen toegewenscht. Als een bijzonderheid mogen we nog mededeelen, dat de echtelieden van de Griendt-Duquesnoy gedurende al de 50 jaren in 't zelfde huis gewoond hebben, dat zij huurden eerst van wijlen dj. van Heijst en daarna van de familie v. Wijck. Hanze. Zondagavond ten 6 uur had in den R. K. Gildenbond de aangekondigde lezing plaats door de den heer L. M. A. Schoen makers, leeraar Boekhouden M. O. te Raamsdonksveer over het onderwerp »Het nut van boekhouden.4 De Voorzitter van de Hanze, de heer W. van der Heijden opende de vrij talrijk bezochte bijeenkomst, heette allen welkom en gaf daarna het woord aan den heer Schoenmakers. Spreker begon met te zeggen dat hij gaarne de uitnoodiging van de Han ze heeft aangenomen, overtuigd als hij was, Jaardoor een vruchtbaar werk te verrichten. Als we in de hedendaagsche Maat schappij eens nagaan, wat er zooal voor de verschillende standen wordt gedaan, dan moet men ook getuigen, dat het opvoeren dier standen op economisch gebied noodzakelijk is. Welke boer heeft tegenwoordig geen landbouwcursus gevolgd En vraag het hen af, welke de resultaten zijn en elk cursist is enthousiast over de genoten lessen, die voor hem zijn het fundament van zijn bedrijf. Hoeveel vak- en industriescholen wor den opgericht Scholen voor de schoen makersindustrie, voor textiel-nijverheid, voor visscherij enz. Alles getuigt voor de noodzakelijkheid eener goede op leiding. Waar opleiding noodig is voor het vak, zou daar geen opleiding noo dig zijn om in staat te zijn de resulta- van dat vak ter markt te brengen, m. a. w. waar opleiding noodig is voor het ambacht, is niet minder opleiding noo dig voor den koopman. Laat een des betreffend onkundig man beginnen met de schoenindustrie en de kundige vak man vergenoegt zich in zoo'n koddig spel. Maar laat een onkundig koopman daden van koophandel verrichten en zijn concurrent maakt van elke gelegen heid gebruik om van diens onkunde te proftteeren. Spreker wijst er op, dat, wil een mid denstander de strijd om het bestaan met succes strijden hij beslist goed onderlegd moet zijn. Op school geeft men geen practisch handelsonderwijs dat moet men leeren op de cursussen die de Hanze geeft. Daar krijgt men niet alleen onderricht in het boekhcuden, maar daar wordt ook onderwijs gegeven in handelsrekenen,berekeningen in vreem de munt, maat en gewicht, de rekening courant van kassiers, benevens de daar bij behoorende rente-berekening op ver schillende manieren, assurantie-kwesties, wisselkoersen met disconteeren, verdis- conteeren van wissels, effecten, transacties, handelskennis enz. Spreker wijst op het groote nut daar van en maakt door voorbeelden duide lijk dat elke zaak, hoe klein ook, een goede boekhouding moet hebben. De lezing, die van het begin tot het einde met aandacht werd gevolgd, werd warm toegejuicht. Wij twijfelen niet of velen zullen de a.s. cursussen van de Hanze gaan vol gen als gevolg van deze uiteenzetting, maar ook uit welbegrepen eigenbelang. Onafhankelijkheidswedstrijd. Ter viering van Neerlands Onafhanke lijkheid heeft de Nederlandsche Voet balBond over heel het land voetbal wedstrijden uitgeschreven. De bruto- ontvangsten bij deze wedstrijder, zullen voor 3/s geschonken worden aan het Oranje-Nassau-Oord, terwijl }/s aan den algemeenen arme ten goede komt. Voor Waalwijk heeft de Bond den wedstrijd W.V.Excelsior (Rotterdam) vastgesteld. Excelsior is een der beste Westelijke 3e klassers. Zij veroverde Zondag j l. in Rotterdamsche serie-wed strijden den len prijs, terwijl algemeen haar spel, vooral van den midden-half geroemd wordt. De N. V. B. heeft voor den winnaar een groote voor dit doel speciaal ver vaardigde zilveren medaille beschikbaar gesteld. Competitie-wedst? ij den. Zoo juist bereikt ons het wedstrijd programma van den N. V. B. Wij lezen daarin, dat Zondag 5 October op het terrein alhier zal gespeeld worden de wedstrijd Waalwijk VooruilDen Berg. St. Antonius-parochie. Zaterdagavond had in het café van den heer J. Fransen eene druk bezochte bijeenkomst plaats van de bewoners uit deze parochie om te beraadslagen over een hier te houden Onafhankelijk- heidsfeest. De heer W. Brekelmans opende deze bijeenkomst, heette de vele aanwezigen welkom en zei dat er stemmen zijn op gegaan om ook hier het 100-jarig bestaan onzer onafhankelijkheid feestelijk te herdenken. Deze bijeenkomst moet nu maar uit maken hoe of men het wenscht. Een luid applaus bewees dat allen een feest wenschlen. Daarna werd overgegaan tot het be noemen van een Comité. Benoemd werden de heeren W. Brekelmans, C. van Eethen, W. van Noijen, A. de Ruijter, W. I'enniügs, J. Trompen en Fr. v. Loon. Tot Voorzitter werd benoemd de heer W. Brekelmans. Na eenige bespreking werd besloten het feest te houden op Zaterdag 4 en Zondag 5 October. Besloten werd, dat ook het Loonsch Hoekje mede het feest viert en twee buurtcommissies te benoemen voor de versiering en de verlichting der straten. Voor de wijk voor de kerk gelegen werden benoemd de heeren Th. Pullens, D. Voogds, P. Remie, C. van Tuijl, A. Kuijsten, J. Molle, J. Verhoeven, P. van Ierse), B. Hensen, v. d. Velden, Th. van Kempen en L. IJpelaar. Voor het ge deelte voorbij de kerk gelegen Blom, P. van Dalen, G. Smolders, J. Steen bergen, P. Berkelmans, Adr. Hombergen, J. van Well, Th. van Loon en H. Masuger. Zaterdag a.s. zal wederom eene ver gadering worden gehouden waarop zal worden besloten waaruit de feeste lijkheden zullen bestaan. Waarschijnlijk zal dit zijn uit volks spelen, optocht en concert. Op verzoek en gezag van den be trokken persoon, deelden wij in ons num mer van 1.1. Zaterdag mede, dat de bur gemeester en pastoor hun goedkeuring aan de viering der onafhankelijkheids feesten in de St. Antonius-parochie hadden gehecht. Waarheidshalve zijn we thans verplicht mede te deelen, dat naar wij met zeker heid vernemen, het geheel bezijden de waarheid is dat de Burgemeester dezer gemeente zijn ingenomenheid zou heb ben betuigd met het orgaoiseeren van een tweede feest in een bepaald ge deelte der gemeente. Z. E. A. heeft op een desbetreffende aanvraag alleen ver gunning verleend tot het eventueel doen geven van muziek. Ook de ZeerEerw. heer Pastoor heeft 1.1 Zondag van den kansel medegedeeld dat hij de feestelijkheden in 't geheel I kwam. niet goedkeurt. Wij hopen hiermede onze onjuiste mededeeling te hebben hersteld. Bekroning. In plaats van 5 eerste prijzen zooals wij in ons vorig nummer onder >Laatste Berichten4 nog mededeelden zijn aan de afdeeling »Land van Heusden en Altena4 der Pomologische vereeniging, waarbij ook Waalwijk inzond, 6 eerste prijzen toegekend. De prijzen werden behaald als volgt Afdeeling Fruitteelt. De meest uitgebreide en volledigste inzending vruchten. 2e prijs. Afdeeling >Land van Heusden en Altena4 der Ned. Pomologische Ver eening (Utrecht). De 10 beste appelsoorten op naam voor den handel, van elke soort 2 Kg. Ie prijs. Afdeeling >Land van Heusden en Altena4 der Ned. Pomologische Ver eeniging (Utrecht). De tien beste peresoorten, op naam voor den handel, van elke soort 2 Kg. Ie prijs. Afdeeling »Land van Heusden en Altena4 der Ned. Pomologische Ver eeniging (Utrecht). De mooiste 5 Kg. Goudreinetten. Ie prijs. Afdeeling >Land van Heusden en Altena4 der Ned. Pomologische Ver eeniging (Utrecht). De mooiste 5 Kg. Brabantsche Belle fleuren. 3e prijs Afdeeling »Land van Heusden en Atena4 der Ned. Pomologische Ver eeniging (Utrecht). De mooiste 5 Kg. Sterappels- 2e prijs Afdeeling »Land van Heusden en Altena4 der Ned. Pomologische Ver eeniging (Utrecht). De uitgebreidste en mooiste inzending zoete appelen, van elke soort 2 Kg. Ie Afdeeling >Land van Heusden en Altena der Ned. Pomologische Vereeni ging (Utrecht). De mooiste 5 Kgr. Pondsperen. Ie. Alsvoor. De mooiste 5 Kg. Winterjannen. 2e Afdeeling »Land van Heusden en Altena4 der Ned. Pomologische Veree- niging (Utrecht). De meest volledige en mooiste inzen ding tafelappelen en tafelperen op naam gerangschikt volgens tijd van Tijpheid (van elke soort 5 stuks. Ie Land van Heusden en Altena. A.s. Donderdag 25 September wordt per flets en onder leiding van den heer van Roosmalen een excursie gemaakt naar de Tuinbouwtentoonstelling te Bre da en naar den Rijksproeftuin aldaar door de leerlingen van den tuinbouw- wintercursus te Meeuwen en de leden van de Afdeeling >Land van Heusden en Altena4 van de Pomologische veree- niging. Belangstellenden kunnen zich nog aansluiten. Bijeenkomst bij den heer van Roos malen aan de Burgemeester van der Klokkenlaan te Waalwijk, des voormid dags 8 uur. Sluiting der jacht op patrijzen. De commissaris der koningin in de piovincie Noord-Brabant, gezien artikel 11 der jachtwet, heeft goedgevonden: I. Ter algemeene kennis te brengen dat door Gedeputeerde Staten bij besluit van 16 September is bepaald, dat de jacht op patrijzen in deze provincie ge sloten wordt op Zaterdag 27 September 1913 met zonsondergang. II. Te gelasten, dat deze bekendma king zal worden geplaatst in het Pro vinciaal blad en in folio gedrukt door de zorg van de gemeentebesturen in deze provincie op de gebruikelijke wijze zal worden afgekondigd en aangeplakt. Iets zeer zeldzaams. Naar wij vernemen is bij de rente commissie alhier een aanvraag ingeko men van een acht en tachtigjarigen inwoner (schoenmaker )van 's Gravemoer, die onafgebroken 76 jaren voor een zelf den patroon (firma Broeders) te Dongen heeft gewerkt. DRUNEN. Uitslag der loting voor de gemeeute Dranen, op Maandag den 22 Sept. 1. Willem Vrijhoeveu. 2. Gerardus de Brouwer. 3. Cornelis van Spijk. 4. Herman Mimpen. 5. Michiel de Hart. 6. Joh. Vissers. 7. Lamb, de Wit. 8. S. A. Timmermans. 9. Gijsb. van Noort. 10. J. A. van Reeneu. 11. G. J. van Herwijnen. 12. Jos. Augs. Kogels. 13. Adr. Ant. van der Geld. HERPT. De handboogschutterij ,0ns Genoegen* alhier hoopt a.s. Zondag haar jaarlijk8ch feest van prijsverschieten te hoaden Er zijn een 5-tal prachtige prijzen beschik baar op het kunstschieteu en nog een aarntal fraaie voorwerpen voor het schieten op geluks papier. Als het weer meewerkt, staat den leden een genoegelijken avond te wachten. SPRANG. De vorige week viel, bij het afbreken van een vereieringstent, een plank op het hoofd van een kind van J, W. alhier waardoor dit ezn ernstige hoofdwonde be- Dr. v. d. Meulen verleende geneeskundige hulp. Vrijdag a.s. 's namiddags ora 4 uur zal gelegenheid zijn tot het iateu inenten der pokken, in de O. L. School alhier. WASPIK. Zondag 1.1. hield de Maria- vereeniging alhier hare jaarlijksche algemeene verplichte vergadering, welke druk bezocht was. Enkele nieuwe leden gaven zich op maar ook enkele bedankten. Er waren pogingen aangewend om voor deze vergadering een vreemde spreker te krijgen, doch te vergeefs. Men hoopt nu voor de volgende keer beter te slagen. Gedurende de vergadering werden enkele nummers gezongen, welke door eeu der pro pagandisten geaccompagueerd werden. De ZeerEerw. Heer Directeur hield eene lezing, welke met aandacht werd gevolgd. Er werd besloten nog dit jaar het Dr. Ariensfonds te steunen. Naar wij vernemen bestaan ook hier piannen een St.-Elizabethsvereeniging op ie richten. Het steunen van behoeftige moeders is zeker een werk van echte Christelijke barm hartigheid, we hopen dan ook van harte, dat deze plannen zullen verwezenlijkt worden. De rollen voor den optocht zijn reeds verdeeld. Maandag en Dinsdagavond zijn in de harmoniezaal alhier ongeveer 350 deel nemers de maat genomen voor de costumes. Het oiganiseeren van den optocht blijkt werkelijk een reuzentaak te zijn en we moeten respect hebben voor de werkkracht van het hoofdcomité, dat zoo iets aandurtt. De programma,s voor de feesten alhier zijn reeds ter perseelke lezer wordt een bezoeker. Op Maandag 20 October zal de na- jaarsmarkt van hoornvee en varkens gehou- nen worden met kostelooze standplaatsen en 8 premiën van f 2,50. RAAMSDONK(DORP.) Op de gisteren te Oosterhout gehouden keuring werd goed gekeurd de stier van den landbouwer P. van Steenhoven alhier. R'VEER. Dinsdagmiddag kwam de 6- jarige G. v. R. zoo ongelukkig te vallen, dat hij met een gebroken rechterbeen werd opgenomen. Dr. Quirijns verleende medische hulp. GEERTRIUDEN BEUG. liet programma voor het a.s. feest is als volgt samengesteld 7.30—8 uur Klokgelui. 89 uur. Godsdienstoefeningen in alle Kerken. 9 uur. Rondgang van de harmonie Apollo*. Duivenvluchten. Tractatie schoolkinderen. 10 uur. Binnentrekken van de Kozakken. Overgave van de Stad. Neerhalen der Fran- sche vlag. 11 uur. Opstellen van den stoet voor ontvangst van den Prins. 11,45 uur. Landing van den Prins, 12 uur. Ontvangst van den Prins ten stadbuize. Welkomstzang door de schoolkinderen. Rondgang van den stoet. 2 uur. Rondgang van de harmonieën „Apollo* en //Volharding* van Drunen. 2,30 uur. Volkspelen. Muziek. Voetbalwedstrijd Militairen*//Sparla*. 4,30 uur. Zang en muziek uitvoering van de Zangvereeuiging „Ons Genoegen* en d"? Svmphonie „Cecilia*. 7 uur. MuziekLichtstoetVerlichting. 8 uur. Concert op het Marktplein. Vuurwerk. Op Maandag 6 October zal de llan- delscursus, uitgaande van „de Hanze*' af deeling G'berg, een aanvang nemen. Tot 1 October bestaat gelegenheid zich voor de lessen op te geven. Het bericht voorkomende in ons vorig nummer onder Geertruidenberg betreffende de gestolen Iets, is bij vergissing daar te recht gekomen en hoort thuis onder Raams donksveer. DUSSEN. Gisterenmiddag geraakte het ongeveer 4 jarig zoontje* van den heer C. v. N. alhier in een zeer diepen vijver achter het huis. Hoewel men er nog spoedig bij was en men dadelijk trachte de levensgeesten weer op te wekken, het bleek vruchteloos. De inmiddels ontboden geneesheer moest den dood constateeren. Op vele plaatsen heerscht hier de vlekziekte onder de varkens. Ze schijnt echter nog al niet van ernstigen aard te zijn, daar tot heden nog geen enkel sterfgeval onder deze dieren voorkwam. CAPELLE. 1.1. Zaterdag gaf de heet W. Zuurhout uit Waalwijk aan de haven alhier demonstratie met den snelblosscher een „Rectus*, welke door vele belangstellenden werd bijgewoond. Nadat eerst een paar kisten met benzine en teer gedrenkt, in volle vlam waren ge- bluscht, werd daarna een brandstapel opge richt, die een vuurzee gaf als een in lichte laaien staand huis. Tot aller verbazing, maar ook groote voldoening was men dit gewel dige vuur in een oogenblik meester, zoodat de demonstratie een beslist succes was. Ook kreeg men hier een vergelijkende pioef tusschen „Hollandia* en „Rectus* te zien, die ver iu 't voordeel der laatste uitviel. De Echo tui het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5