Attentie. stiksters overleersnijder. Ed. van Tilburg mïïWSÏÏIT HBÏÏSDiN Gemengd Nieuws Adlverteniiën. WAMllli Ingezonden Stukken. Sport. Handelsberichten. Verloren een koperen DOP van een Auto-wiel. Confiseur, Cuisinier. De firma A. L. Sneep en Co. schafte voor hare pakhuizen, motorboot en auto-vracht wagen, direct een 12-tal apparaten aan. NIEUWKUIK. Met genoegen kunnen wij mededeeleu, dat de EdelAchtb. Heer Burgemeester onzer plaats het Eere-Preai- dentschap heeft aanvaard van de Harmonie „de Eendracht* alhier. Het besluit van ZEd. om deze benoeming aan te nemen, stemt de leden der //Eendracht* tot groote inge nomenheid, wijl allen doordrongen zijn van de oprechte belangstelling die de nieuwbe noemde steeds voor de Harmonie aan den dag legde. ALMKERK, 19 Sept. 1913. Gisterenen eergisteren hadden alhier de feesten plaats ter herdenking van het eeuwfeest van Neer- la ids Onafhankelijkheid, de dagen waar naar allen reeds lang van te voren zoo ver langend had leu uitgezien. En geen wonder. Alles wees er op dat Almkerk een schitte rend feest zou vieren. Reeds dagen, zelfs weken van te voren was door allen met koortsachtigen ijver gearbeid om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te doen slagen, om zoodoende te toonen dat men in kleinere gemeenten evengoed feesteu kan organiseeren als in grootere, wanneer er de noodige eene gezindheid en samenwerking wordt gevonden. Des Woensdags was het vooral voor de kinderen. Des morgens van 8 tot 9 uur werd de klok geluid ter aankondiging der feesten. Daarna van 101 uur kinderfees ten, welke bestonden uit Voor meisjes Draadje knippen, Muiltjes- loopen, Eierloopen, Tafeltjeloopen. Voor jongensDraadje knippen, zakloo- pen, Tonnetjesrijden, Mastklimmen, Wedloop met hiuderni8sen. Fraaie prijzen waren hiervoor beschikbaar gesteld, welke om 1 uur werden uitgereikt. Om over deze kinderfeesten verder uit te weiden, zou al te veel plaatsruimte vragen en zullen wij ons beperken met deze fees ten schitterend geslaagd te noemen. Tusschen de spelen had tractatie der kin deren plaats. 44.45 unr. Koraalmuziek van den dorpa- toren. 56 uur. Dankstond in de Ned. Herv. Kerken te Uitwijk en Almkerk. Fees'rede- naars te Almkerk de WelEerw, Zeergel. Heeren Ds. J. Montijn en Ds. Bosch. Te Uitwijk Ds. Nismeijer en Ds. Pontier. Hiermede waren de feestelijkheden voor dezen dag afgeloopen, doch het Oranjevuur had de harten der menigte reeds aangesto ken en bleef men nog lang onder het zin gen van vaderlandsche liederen bijeen. Jam mer was het weer niet erg mooi, hetgeen vooral velen beangst maakte voor den dag die ons nog stond te wachten. Gelukkig viel dit echter nog al mee. Donderdag, 18 September. 7 uur. Opstelling van den optocht op het feestterrein, gelegen aan de Voorsteeg. 7.30 uur. Landing van de Prins aan de Verlaatsche Sluis. Jacob Pronk, gedelegeerde vau het voorloopig bewind heette Z. H. alhier welkom, waarbij nog tegenwoordig waren eenige Haagsche notabelen, een groep Schevenicgsche me'sjes, alsmede Lanciers, Nationale Garde en Kozakken. Z. H. neemt nu, met gevolg plaats in den geieedstaanden wageu, welke Z. H. zal brengen naar het Feestterrein. Hier stond de optocht reeds opgesteld welke om 8 uur van het feestterrein vertrok. Deze was saamgesteld als volgt 1. Twee herauten te paard. 2. Een afdeeling Frausche Cavalerie. 3. Een afdeeling Fransche Garde. 4. Keizer Napoleon I. 5. Twee Stalknechts. 6. Het gevolg van Napoleon. 7. Koning Lodewijk Napoleon. 8. Lebrun, Hertog van Plaisance, 9. Generaal Lasalle. 10. Generaal Bessières. 11. Generaal Pomatowski. 12. Generaal Hertog van Padua. 13. Generaal Berthier. 14. Generaal Fouché. 15. Generaal Bernadotte. 16. Een afdeeling Gardes d'Honneur. 17 tot en met 27. Elf versierde wagens, voorstellende de elf provinciën, in deze volg orde Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. 28. Muziekkorps „Nooit Gedacht* te Almkerk. 29. Ordonnans Officier. 30. Twee Vaandeldragers. 31. Jacob Pronk, gedelegeerde van het voorloopig bewind. Simon Berkenbosch. Blok met de Oranjevlag. 32. Willem Frederik, Prins van Oranje- Nassau. Richard, Graaf vau Clancasty. Ge zant van Engeland, gezeten iu een rijtuig. 33. Hoppner, Secretaris van den Eugel- schen Gezant. 34. Twee Stalknechts. 35. Jacob Fagel en baron de Perpopcher, afgezanten van het voorloopig bewind, die den Prins tot overkomst hebben uitgenoo- digd. 36. Het Driemanschap, bestaande uit Qijsbert Karei van Hogendorp, A. P. van der Duin van Maasdam en Leopold Graaf van Limburg Styrum. 37. N. van Hogendorp Jr., Jhr. de Boet- selaar en L. van Limburg Styrum Jr. No tabelen van Den Haag. 38. Patijn, \an der Ileiu, Schuileuburg, De Bas, De Bassecour Caen, Quarles, No- labelen van Den Haag. 39. Wagen met Scheveningsche meisjes. 40. Een afdeeling Lanciers. 41. Wagen met de bemanning der sloep, bestaande uitcommandant, bootsman, schip per en 12 manschappen. 42. Een afdeeling Nationale Garde. 43. Een afdeeling Kozakken. De optocht nam toen de volgende route Voorsteeg, Dorp, Hoekje, Waardhuizen, Uitwijk, Poortweg, Zandwijk, Boompjes, Sjersche steeg, Dorp, Laagsteeg, Uppelsche Hoek, Uppelsche Dijk, Bloemsteeg, Doorn- schendijk, Verlaatschen Dijk, Kornschen Dijk, daarna terugkeer naar het feestterrein, waar de optocht werd ontbonden. 1.302 nur. Uitvoering der zangvere niging //Excelsior* te Almkerk, directeur de heer H. Schouten. Deze bracht verschil lende nummers teu gehoore, welke onberis pelijk werden uitgevoerd. 2 uur. Uingrijderij met fietsen voor dames en heeren (inwoners). 3 uur. Ringrijderij voor paren (een van beiden inwoners). 4 uur. Volksspelen als Voor damesMuiltjeloopen en turfrapen. Voor heeren Mastklimmen, Tonnetjes, kruien, Kopslaan, Wedloop met hindernissen. Voor deze drie afdeelingen waren fraaie prijzen beschikbaar gesteld, terwijl bovendien voor de mooist versierde fiets nog prijzen van f3 en f2 en voor de mooist versierde tilbury prijzen vau f6 en f4 waren uitge loofd. Om over deze feestelijkheden verder uit te wijden zou wederom te veel plaatsruimte vragen, doch alles liep in de beste orde af. Tot hiertoe werd alles opgeluisterd door het fanfarecorps //Nooit Gedscht* uit Alm kerk, directeur de heer D. de Ruijter. 6S uur. Uitvoering in de Muziektent, te geven dooi het fanfarecorps „Wilhelmina* uit Veen, directeur de heer Spiero te 's Hertogenbosch. 1. Neerlandsch Vreugd, Marscb. 2. Follette, Wals. 3. Franche Arnitié, Fantasie. 4. Aux bords do Rhone, Polka-Mazurka. 5. Entretemps, Marsch. 6. Wilhelmus. Pauze. 7. Oranjeliederenmarsch. 8. Doux Souvenir, Wals. 9. L'Aisrore d'un beau jour, Ouverture. 10. Rood, Wit en Blauw, Marsch. 11. Wien Neerlandsch Bloed. 12. lm Zigeunerlager', Marscb. 13. Finale. 9 uur. Groote fakkel-optocht, opgeluisterd door het Muziekkorps, waaraan door vele personen werd deelgenomen. 9.30 uur. Schitterend vuurwerk. Dit was in een woord prachtig te noemen. Vooral de slotdecoratie viel bijzonder in den smaak. Albs liep in de beste orde af en bleek dat alles van te voren goed was geregeld, waar voor de betrokken personen dank moet wor den gebracht. Het geheele dorp was in 'n feest kleed gehuld. Verschillende bogen waren opgericht terwijl van schier elk huis de Va derlandsche driekleur wapperde. Wij meenen wel in den geest van allen te handelen, door een woord van dank te brengen zoowel aan het feestcomiie als aan het damescomité voor de vele moeiten en opofferingen, welke zij zich hebben getroost om dit feest tot stand te breDgen en het zoo luisterryk mogelijk te doen slagen. Almkerk mag dau met recht met genoe gen op deze dagen terugzien, waarop het op zoo'n spontane wijze hulde heeft gebracht aan ons dierbaar Oranjehuis. BREDA.' H. M de koningin-moeder bracht Masndagnamiddag een bezoek aan ouze stad, in de eerste plaats om de Zater- dag geopende zeer interessanten tuinbouwten toonstelling te bezichtigen. Aan het sta tion werd Hare Majesteit verwelkomd door burgemeester inr- E. van Landschot, terwijl een aantal autoriteiten mede ter begroeting aanwezig waren. Een zoontje van den bur gemeester bood de koningin een ruiker aan. Hare Majesteit maakte een rondwandeling over het tentoonstellingsterrein en was hoogst ingenomen met het bezichligde. Na de tentoonstelling bezocht de koningin moeder eerst het Diaconessenhuis, daarna het R. K. gasthuis. Door den burgemeester werd Moeder-Overste, zuster Ignatia, voorgesteld en vervolgens de heeren dr. Gunst en Du bois, en de oud-geneesheer de heer Heylaerts. Ook de aanwezige regenten, de boogeerw. heeren A. Schelleken?, P. Potters en dr. A. Couwenbergh, werden aan H. M. voorge steld. De koningin-moeder bezocht de mannen- en kinderafdeeling en de groote ontvangstzaal, waar circa vijfhonderd ver pleegden bijeen waren. Met enkelen ervan onderhield H. M. zich minzaam. Heusden, 24 Sept. '13. Loting Nat. Militie. Aan de Loting namen j. 1. Maandag de navolgende jongelui deel, die de nummers trokken, achter hun namen vermeld, W. Musters 1. Chr. Wijnstekers 2. G. v. Leeuwen 3. A. Remie 4. J. Smits 5. M. de Leur 6. Bedevaart naar Bokhoven. Maandag trok de Ileusdensche processie ter eere vau St. Cornelius als naar gewoonte naar Bokhoven. Ondanks het slechte weer in den morgen, was het aantal pelgrims vrij groot, terwyl velen later nog van een boot gelegenheid gebruik maakten. Vermelding verdient, dat de Broedermees- ter, de Heer Spoor, die dien dag juist zijn tachtigsten jaardag beleefde, als steeds de processie begeleidde en den langen tocht heen en terug nog tegen den beste te voet aflegde. Kaatsheuvel, 24 Sept. 1913. Onafhankelijkheids feesten. 't Is feesten en versieren, waar de klok van luidt op het oogenblik. Geen wijk of buurt, hoe klein ook of alles wordt in 't werk gesteld om te doen wat mogelijk is. Óp verschillende punten verrijzen prachtige eerebogen. In de Hoofdstraat niet minder dan drie. Een bij de Sprangschestraat electrisch verlicht met de dynamo van den heer van Dam. Een bij den heer van Dortmond-Pennock, waar deze electrisch licht levert en een bij den heer M. Zacht, door diens electrisch licht versierd. Behalve deze bogen in de Hoofdstraat krijgen we nog prachtige bogen op 't Heultje en de Marktstraat, Peperstraat en Gasthuisstraat maken eene doorgaande straatversiering. Nog meer echter zullen we te zien krijgen. Vele particulieren zullen door gevel- en huisversieringen 't feestelijk aanzien van onze gemeente verhoogen. 't Gemeentehuis wordt van gemeente wege met gas- en vetpotverlichting ge tooid. Verschillende winkels zijn reeds druk met hun etalage bezig, die prachtig belooft te worden. Vrijdagavond om 9 uur zal de uitslag van den etalage-wedstrijd van af de kiosk bekend gemaakt worden. De beoordeeling van de gevelversie- ringen geschiedt des Zaterdag- avonds ten 7 uuruitslag in de pauze der con certen op de kiosk op de Markt. De volgorde van den optocht die 's morgens om half negen zich opstelt en om 9 uur begint uit te trekken, is als volgt Voorop Herauten en Gardes d'Honneur. 1. Versierde fietsen. 2. Fietsclub «De Snelheid* met rijtuig. 3. Rijtuig «Vriendschapsband* met gevolg. 4. Bruidjeswagen (Heulstraat). 5. Praalwagen Handboogschutterij >Nooit gedacht*. 6. Kon. Harmonie Apollo*. 7. Voetbalclub «Juliana*. 8. Wagen »Oud-Brabantsche Boerin nen*. 9. Vlaggegroep (8 dames met fietsen). 10. Symbolische voorstelling»DeVrede< (Gasthuisstraat). 11. Hellebardiers (Oranjeclub). 12 Praalwagen «De Elf Provinciën met Holl. Maagd*. 13. Rijtuigen Hoofdcomité. 14. Praalwagen „1813* Landbouw- cursus*. 15. Praalwagen «1913* Landbouw- cursus*. 16. Rijtuigen Boerenbond. 17- Versierde Fietsen. 18. Bruidjeswagen (van 't Hoofdcomité). 19. Kon. Muziekgezelschap «Euphonia*. 20. Versierde Fietsen. 21. Praalwagen >De Gilde* met vaan drig te Paard (Gildenbond). 22. Rijtuig Kaartclub «Oefening en Vermaak*. 23. Praalwagen Handboogschutterij «Amoenitas*. 24. Versierde Fietsen. 25. Praalwagen: de aankomst van den Prins (Verlengde Hoofdstraat). 26. Bruidjeswagen Hoofdstraat met Rij tuig wijkcommissie. 27. Praalwagen kaartclub «Gezellig bij elkaar*. 28. Praalwagen Oud-Huisgezin (Vaart) met rijtuig Wijkcommissie. 29. Versierde ezelwagen. 30. Praalwagen jongens «Spes Patriae* Hoofdstraat, 31. Versierde fietsen. 32. Bruidjeswagen (Gasthuisstraat). 33. Praalwagen «Vereenigde bakkers*. 34. Dames afdeeling «Neerlands Onaf hankelijkheid (Heulstraat). 35. Bruidjeswagen (Vaartkant). 36. Afdeeling dames «Leve ons bemind Vorstenhuis*. 37. Versierde Fietsen. 38. Praalwagen „Oud en Nieuw* Gast huisstraat. 39. Rijtuig «Vogelclub*. 40. Wagen „onze kinderschool* Peper straat. 41. Wagen «Hollands toekomstige ver dedigers* Peperstraat. 42. Ambacht 1813 (Berkdijk). 43. Bruidjeswagen (Berkdijk). 44. Versierde Fietsen (Berdijk). 45. Gardes d'Honneur. De weg, die de stoet volgen zal is Peperstraat Hoofdstraat, Kruisstraat, Berkdijk, Loonschen Dijk tot aan de I'rotestantsche kerk terug langs Berkdijk tot Berkdijksche school, vandaar langs Berkdijk, Kruisstraat, Hoofdstraat, Verl. Hoofdstraat, Vaartschestraat, Nieuwe weg, Tramlaan, Gasthuisstraat, Markt. Daar zal de stoet eenige oogenblik- ken halt houden teneinde de bekronin gen vast te stellen. Daarna ontbinding van den stoet. Gaslicht. Door de bewoners der wijk Hil, Vos-, senberg en Berkdijk (Dongensche straat) is een verzoekschrift aan onzen Gemeen teraad gericht ter verkrijging van gas licht. Aangezien er een zeer ruim getal aansluitingen zich hebben opgegeven, mogen wij met grond verwachten, dat onze raadsleden goedgunstig zullen be slissen. Voor de talrijke bewoners dezer buur ten ware het een ware uitkomst. Dan genoten zij nog dezen winter van het fraaie gaslicht. Vechtpartij. In de anders zoo vreedzame parochie St. Joachimsmoer, had jl. Zondag een ernstige vechtpartij plaats. Eenige jonge lui kregen twist, waarbij zekere v. O. door v. L. aan het hoofd verwond en een vinger bijna afgebeten .werd. Hij moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. De politie heeft de zaak in handen en zal den schuldige zijn ver diende straf wel doen toekomen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Echo v.h. Zuiden op den kdnsel. Me dunkt M. de R. dat het zijn nut kan hebben om dit feit onder het oog te brengen van de talrijke lezers van de Echo hier in onze plaats en ook daarbuiten, vooral ook met het oog op het te vieren onafhan- kelijkheidsfeest op a.s. Zaterdag. Het feit betreft het zingen van onzede lijke liedjes. In de vergadering dor II. Familie van 1.1, Zondig in de parochie Berkdijk was de Eerw. Directeur Kap. van Gemert in het bezit van een nummer van de Echo van j.l. Zondag. Hij las daaruit voor een gedeelte van bet gesprokene in onze laatstgehouden Raads vergadering, waar het ging over het zingen van onzedelijke leidjes. Hij prees het Raads lid R. voor zijn mannelijke daad, om het verderfelijke daarvan openlijk aan den kaak te stellen en ook de Voorzitter onze geachte Burgemeester, die beloofde het zingen daarvan tegei te gaan, vooral het liedje dat den laatsten tijd jammer genoeg ook hier gehoord word. De Eerw. Directeur vermaande de leden om toch niet te doen zooals sommigen, die alle fatsoen on eergevoel schijnen verloren te hebben. Vooral het hier bedoelde liedje is bepaald gemeen eo past niet in den mond "an een Katholiek, voor wie de kuischheid, de zedigheid en eerbaarheid in woord en daad de grootste schat moet zijn. Mogen allen deze woordeD ter harte nemen. Laat met het a.s. feest opgeraimd en blij de Vaderlandsche feestliederen weerklinken, doch wachten wij ons wel om die lage en gemeene deuntjes uit te brullen, welke wij den laatsten tijd ook hier moesten aanhooren. Dit past geen waar Christenmensch. Een vriend van gepaste vroolijkheid Annie Pascal. Voor de zesde kamer der Amster- damsche rechtbank verscheen heden niet zonder moeite en beraad, de om haar geslepen oplichtingen beruchte Annie Pascal, eigenlijk Guurtje Helder, verlaten vrouw van Th. J. v. d. M,. een bijna 40-jarig vrouwtje. Bekend is, dat zij onder tal van namen had gewerkt en van verschillende winkeliers, laatselijk te Hilversum en Bussum, artikelen had weten los te krijgen. Wegens haar ontstuimig doen in het Huis van Bewaring, zelfs nog in den afgeloopen nacht, een doen als van een krankzinnige vormde een ernstig punt van beraad of zij wel in staat was te verschijnen, of dat de zaak wel in kalmen doen met of door haar zou kunnen worden behandeld. Zij wilde niet gezien worden, dit was haar vrees, haar eisch. Teneinde haar kalmte te bevorderen, werd besloten, de zaak buiten aanwezig heid van publiek te behandelen, zelfs werd de gang naar de rechtzaal ont ruimd. Annie werd opgebracht in dwangbuis geëscorteerd door dr. F. S. Nevers en dr. H. J. O'verbeek, door veldwachters en door haar verdediger Mr. de Vries. Glimlachend en druk pra tend met haar geleiders stapte zij voort. Volgens de deskundigen lijdt Annie aan «pseudo-logica*. Zij achtten haar niet toerekenbaar. Het O. M. requireerde plaatsing van beklaagde in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van één jaar. Nieuzu middel tegen verkoudheid. Reeds lang heeft men waargenomen dat bij zieken, die lijden aan storingen in <le ademhalingsorganen, een gunstigen invloed had, als men ae borstkas in wreef of penseelde met jodium-tiuctuur. Nu meent een arts, Guiseppe Torri, dat die goede werking te danken is aan de kleine hoeveelheden jodium, die zich af scheiden en die dan door den zieke worden ingeademd. Hij heeft een me nigte proeven genomen, die zijn meening bevestigen. Bij neusontstekingen en zware verkoudheden liet hij jodium-tinctuur op- snuiven of inademen en de resultaten die hij daarmee behaalde, nopen hem, de algemeene aandacht op deze hoogst- eenvoudige behandeling te vestigen. De beste genezingen heeft hij, wan neer hij den lijder eenige keeren per dag, bijv. vijf tot acht malen flink liet ademhalen of liet ruiken boven een flesch- je met wijden mond, waarin hij 30 gram versch bereide jodium-tinctuur had. Bij kinderen verkreeg hij goede resultaten door gedurende hun slaap een paar in jodium gedrenkte watten naast het hoofd op het kussen te leggen. In beide ge vallen dringt de jodium door tot de aan gedane organen en schijnt daarop een bijzonder krachtigen, genezenden invloed uit te oefenen. Torri is overtuigd, dat zijn middel spoedig algemeene toepassing zal vinden. Hij genas met zijn middel in één dag een beginnende verkoudheid. Een een voudige bronchiaal-katarrh was totaal genezen na het inademen van Jodium gedurende vier dagen. Ook zwaardere verkoudheden en lichte aanvallen van bronchitis worden door hem op die wij ze genezen. Wij moeten heeren Ad- verteerders beleefd doch dringend verzoeken hunne adver tenties voortaan vroeger in te zenden. Daar wij voortaan BEbLIST vroeger met afdrukken moeten beginnen, zullen wij bij niet tijdige inzending velen moeten teleur stellen. De Administratie. Olieslagers op de E. N. T. O. S. Een schitterende duur (i uur 59 sec.) en hoogter ecordvluchl (2300 M.J Oader onbeschrijfelijk enthousiasme heelt de kranige Antwerpeche duivel, Jan Olie slagers, Zondag op den laatsten dag van z'n demonstratie op de E. N. T. O. S. een prachtige duur en hoogtevlucht volbracht, waarbij hij tevens en thans officieef, 't Nederlandsch hoogterecoid 'n geweldigen duw naar boven gaf, door pl.m. 2500 M. te bereiken. Deze prestatie, volbracht bij onder min gunstige omstandigheden, heeft duidelijk aan 't licht gebracht dat Olie slagers een grootmeester in de vliegkunst is. Over de Middelandschc Zee. Reuter meldde d.d, gisteren Garros is vanochtend om 5 uur 52 iu St. Rafaël opgestegen met het doel naar Tunis te vliegen. Het weer is mooi. Hij wil in Algiers overnachten en na benziaeopneming naar Tunis doorgaan en is daar behouden aangekomen. 55P55—555555™55—!5ï55-!5-i» Rivierberichten. op den weg Waalwijk—Tilburg Tegen belooning terug te bezor gen bij den heer M. A. van Loon, Waalwijk. 5320 Voor direct gevraagd twee be kwame en een 5325 Adres N. V. Stoomschoeuenfabriek voorheen JOS. GROENEN, Besoijen. Op 23 Sept. in Meters in c.M. 's-Hertogenbo3ch 2.14 A. P. was 1 Crèvecoeur (Dieze) 2.10 was 1 Crèvecoeur (Maa9) 1.05 vai 1 St Andries (Maas) 2.02 N.A P val 2 St Andries (Waal) 4.28 was 4 Venlo9.37 val 16 Maastricht. 41.76 u was 8 Keulen2.53 boven nul, val 11 Op 22 Sept. in Meters in c.M. Arnhem 1.79 -f- A P. was 9 Grave 5.79 u was 1 BESOIJEN, 23 Sept. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1,54. Laagste prijs t 1,48. Eieren 6 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6