onafhankelijkheidsfeesT Attentie. FI1ÏÏWS ÏÏIT HÏUSDBF Handelsberichten, Ingezonden Stukken. Sport. tanen kwamen met een 4 0 overwinning uit den strijd. Ouder 't publiek zsgen we o. a. de Prins, Burgemeester, Wethouders en nog meer hooggeplaatste personen. Na afloop hield de Prins een toespraak tot de Spartanen, dankte hun voor de mede werking en het prachtige spel dat zij met hun combinatie te zien haddeD gegeven. Tevens sprak hij den wenscb uit, dat Sparta in groei en bloei toe mocht nemen en dat in het komende seizoen wederom lauweren geoogst mochten worden. Ren driewerf hoera voor den Prins was het antwoord van de Spartanen. Om half vijf gaf de gemengde Zaugver- eeniging „Ons Genoegen" begeleid door de Symphonic „Cecilia" enkele nummers ten beste, keurig werden de stukken uitgevoerd. Op deze plaats brengen we een woord van hulde aan den kranigeu directeur J. de Kroon, die beide vereenigingen onder zijn leiding heeft. 's Avonds fakkeloptocht door de stad, waarbij de harmonie Volharding" van Drunen, die er geheel den dag lustig op los geblazen had, wederom present was. Na afloop, hiervan kregen we concert op 't Marktplein. Intusechen was de verlichting ontstoken. De hoornen op de Markt waren bezaaid met lainpious, die tusschen het groen gehangen werden. Jammer dat de wind te sterk wasvele vetpotjes waren spoedig gedoofd. Tot ongeveer tien uur duurde de muziek waarbij biaafjes gehost werd. De commissie komt een woord van lof toe voor de goede organisatie en het beleidvol optreden. Heusden, 27 Sept. '13. Een ongeluk komt zelden alleen. Ilad de heer v. S. het ongeluk, dat voor eeuige weken een zijner vaartuigen zonk, in den nacht van Donderdag ge schiedde in de haven alhier hetzelfde wederom. Welverdiende rust. Na een werkkring van juist 40 jaren als hoofd der parochiale R. K. School nam de heer v. d. Ven deze week af scheid van zijn leerlingen. liet zij hem gegeven nog vele jaren een welverdiende rust te genieten. Trein iqj. In verband met de nieuwe dienstrege ling der S.S., waardoor trein 197 voor taan niet meer zal stoppen in Drunen- Heusden, is dezer dagen uit deze ge meente aan de betrokken autoriteiten een request verzonden, om intrekking van het desbetreffende besluit. Mogen andere belanghebbende gemeenten spoe dig dit voorbeeld volgen. 1813/p/y. Dank zij de milde bijdragen kan de herdenking van onze onafhankelijkheid naar hartelust worden gevierd. Hoewel het naadje van den kous nog niet pre cies bekend is, kan toch worden ver wacht, dat er op nader te bepalen dato, minstens twee dagen wordt feestgevierd. Reeds zijn er commissie's geconstitu eerd als volgt: Eere-ComitéDeEdel- Achtb- Burgemeester Honcoop, leden H. Rekleben, L. Veerman en H. Wij— nands. Hoofdcomité Mr. H. Schouten (Pres.), J. v. Laarhoven (v.pres.), J. Keu- nen, J. Boere, S. Schreuders, I. d. Jongh, G. Reas, Adr. de Jong Verhagen, J. Steinz, L. v. Gendt, H. Verhoeven en J. H. Verhoeven (Secr.) Bovendien zijn benoemd verschillende subcommissie's, t. w. voor de muziek, den optocht, volksvermakelijkheden, Costuumwedstrijd, versiering en verlich ting, vuurwerk etc. De samenstelling dezer commissiën is als volgt MuziekVoorzitter L. Schreuders ledenL. de Mol, Noorloos, H. van Herwaarden, L. 'Engelen, Sweers en Schmiehusen. Costuum-wedstijd Voorzitter G. Re- as leden ATupker, A. de Moor, H. v. Eggelen, J. v. Laarhoven Jr., Adr. v. Rijswijk, en C. Verhoeven Hz. OptochtVoorzitter A- de Jong Ver hagen leden J. Boeren vice-voorz., P. Engelen. L. Wassen, J- Engelen, H. v. Wijk, C. v. Sinttruijen. A. Dankers, J. Oerlemans, D. C. Visser. Verlichting en Versiering Voorzitter J. Steinzleden A. Baaijens, A. J. van der Kolk, L. Engelen, Rabot, G. van Diessen en P. van Rijswijk. Volksfeesten Voorzitter J. van Laar hoven Leden: A. de Bruijn, A. Vos,S. den Engelse, A. Dankers, J. de Bruin, Ant. van Rijswijk, Adr. van Rijswijk, M. van Diggelen en S. van Eeuwijk. VuurwerkVoorzitter I. de Jongh. Leden Ant. van Rijswijk, J. Oerlemans, J. van Laarhoven Jr. en Crijns. Toch bleek, dat de lijst voor de inzameling der gelden reden tot groote tevredenheid gaf en reeds voor een flink bedrag was geteekend. We twijfelen er dan ook geen oogenblik aan, dat, waar de hoofdleiding in handen van boven genoemde heeren is, het feest moet slagen. Op de Vrijdag 1.1. te Heusden ge houden stierenkeuring werden 26 stuks aangevoerd, waarvan er 14 werden goed gekeurd, van de volgende eigenaren Een zwartbonte van G. Boleen zwart bonte van Jac. Branderhorsteen zwart bonte van de Wed H. Verhoeven een zwartbonte van C. J. Branderhorsteen zwartbonte van L. G. van der Beek; een zwartbonte van W. Colijn, allen te Genderen een zwartbonte van C. B. Vos; een zwartbonte van J. de Waal, beiden te Wijkeen zwartbonte en een rood bonte van J. A. de Haas te Engelen twee zwartbonte van Gebrs. Oerlemans Van der Schans en een zwartbonte van D. van Campen, belden te Drongelen. te Kaatsheuvel. Gisterenavond is het Onafhankelijk* heidsfeest met een etalage-wedstrijd ge opend. Terwijl velen de laatste hand legden aan de versieringen gingen anderen weer de verschillende etalages bezichtigen, zoodat alles op de been was en onze gemeente een en al bedrijvigheid was. De etalages waren allen zonder onder scheid keurig. In groote steden zal men nimmer mooier etalages kunnen hebben aanschouwen. Ongeveer 9 uur werd vanaf de kiosk op de Markt door den Voorzitter van het Comité, den heer Teurhngs, de uitslag bekend gemaakt." Hij wees in zijn rede er op, dat allen hun best hebben gedaan en dat niemand zoo'n schitterend resul taat heeft durven verwachen. De uitslag was als volgt le prijs Magazijn »De Zon.„ 2e A. Schraauwers. 3e Mar. Heijs. 4e H. v. d. Velden Co. 5e J. van Dun. 6e Gebr. van Bommel. De jury bestond uit de leden van het hoofdcomité en de heeren A. Smits en A. van Roermond. Na afloop hiervan weWlen de verschil lende eerepoorten, waaraan electrisch licht is aangebracht «geprobeerd en in gewijdDoor leden der harmoniën werden nationale liederen geblazen en door dames en heeren gezongen. Er heerschte overal reeds een opge wekte stemming. Hedenmorgen om 7 uur werd door alie pistonnisten en buglisten der beide harmoniën reveille geblazen. Alle inwoners verschenen keurig uit gedost buiten en gingen eens een kijkje nemen naar de eerepoorten en versie ringen. Bij van den Assem-van Berkel aan het tramstation was een keurige eerepoort opgericht, aan beide zijden stond Uit de nacht verrees de morgen. Uit de morgen verrees de dag. In de Vaartstraat en Verlengde Hoofd straat waren tusschen de boomen en over den weg versieringen aangebracht van groen, bloemen en lampions. Bij de woning van den heer van Dam even voor den Sprangschen pad, was weer een zeer keurige eerepoort opge richt. Hier stond men van morgen om 5 uur reeds muziek te maken. Even voorbij de fabriek van den heer Th van Dortmond-Pennock was ook een mooie eerepoort geplaatst. Vanaf deze poort hingen slingers die aaD palen zijn bevestigd en waarboven op heel mooie wijze electrisch licht is aangebracht. Deze versiering aan weerszijden van de straat zal vooral vanavond een schitterend effect geven,. Verder de Groote straat in, bij het kantoor van Van Gend en Loos is we derom een heel mooie eerepoort geplaatst voorstellende 'n stadspoort. Verder gaan de, daar waar de Kruisstraat een aanvang neemt, was wederom een poort van mas- tengroen en bloemen aangebracht even als aan de Dongensche baan. In de parochie Berkdijk was voor de openbare school een groote eere-poort geheel van mast en groen geplaatst. In de Heulstraat, bij de woning van Smits was wederom een mooie eerepoort De markt was prachtig versierd. In het midden is een heel groote en mooie zuil -angebracht vanwaar lange draden han gen waaraan vetpotjes zijn bevestigd. De verslering in de Peperstraat bestaat uit een dichte haag veel kleu:ige lam pions wat vooral ook van avond een sprookjesachtig effect zal geven. Ook de geheele Vaaitkant was mooi met lampions groen en bloemen versierd. Zeggen wij hierbij nog dat aan het raad huis en aan tal van particuliere woningen mooie versieringen en verlichtingen zijn aangebracht, dan zullen onze lezers wel begrijpen dat geheel de gemeente in een prachtig feestkleed is gehuld, Kaatsheuvel een aanzien heeft als nooit te vore Toen om half negen met de opstelling van den optocht werd begonnen, stond hoog aan den blauwen hemel de zon te schitteren en goot hare stralen over de blijde gemeente uit. Van alle kanten kwamen de versierde fietsen, deputaties enz. naar de Markt, waar zich intusschen duizenden menschen hadden opgesteld om den optocht, die, men wist het van te voren, er prachtig zou uitzien, te bewonderen. Alles liep, door de goede regeling, als van een leien dakje en toen de klok 9 uur sloeg zette de harmonie «Apollo» het Wien Neerlandsch Bloed in, waarna de optocht zich in beweging zette. (Wordt vervolgd.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) UIT VLIJMEN. Zekere meneer, die zich X noemt en die blijkens zijn eigen woorden, tot de oppositie-partij in onzen Raad behoort, heeft het dienstig geacht als verdediger dier partij op te treden. Maar och, wat is die verdediging erbarmelijk uitgeval len 1 Als hij met enkele groote woorden, vage beschuldigingen en laffe insinuaties de houding en daden van zijn partij heeft willen goedpraten, dan zal hij aanstonds moeten toegeven, dat hij daarin aller minst geslaagd is. Vooreerst: «Men4 zou voortdurend trachten, «de onzen4 (d. i. de leden dei- oppositie) als kwajongens te behandelen en neer te zetten, zoo beweert X. Nu vraag ik Wie zijn begonnen, zich inderdaad als onbeschofte kwajongens aan te stellen Meent X, dat we dat nu al vergeten zijn Meermalen was ik er persoonlijk getuige van, dat de Voor zitter de grofste en onzinnigste uitvallen zonder eenige aanmerking of met een zachte berisping liet passeeren.'t Is juist onze wensch, dat hij tegenover zulke onbehoorlijkheden krachtiger pleegt op te treden. Menigeen zou, op zijn plaats gezeten, zulke blaffers hardhandig heb ben neergezet en hun den grooten mond hebben gesnoerd. Wat verdienen zulke lui dan ook anders X en de zijnen »wenschen niet aan den leiband te loopen van degenen, die op bevel van 't raadhuis de lakens in alles trachten uit te deelen,4 zoo luidt het verder. Mooi gezegd, beste X Jam mer maar, dat ge u wat onduidelijk uit drukt. Alweer een paar vragen le Heeft >het raadhuis4 zich te eeniger tijd schul dig gemaakt aan misbruik van gezag Zoo ja, dan kennen de oppositie-mannen wel den weg, die hun openstaat voor ge gronde klachten. 2e Durft X ontkennen, dat «het raadhuis4 steeds in 't openbaar en ten aanhooren van iedereen, getracht heeft, naar zijn beste vermogen de be langen der gemeente voor te staan Zoo ja, hij noeme de gevallen op. 3e Heeft «het raadhuis4 zich ooit onbetuigd ge laten, wanneer een beroep werd gedaan op zijn initiatief of zijn medewerking tot het oprichten 'of in-stand-houden van nuttige instellingen in onze gemeente Zoo ja, waar en wanneer 4e Hebben van den anderen kant, de oppossite-mannen ooit anders hun kracht getoond dan in het critiseeren en, zoo mogelijk afbreken van hetgeen hun tegenstanders belangeloos tot stand hadden gebracht Maar ik begrijp ten volle den zin van X' woorden. De «leiband4 moet volgens hem in handen zijn vaa menschen, die van hun benepen standpunt slechts oog en oor hebben om hun Christelijke wraak te koeleD op hen, die getoond hebben, geen partijbelang, maar slechts het belang der gemeente te willen dienen. De partij van X wint meer en meer veld, zoo verklaart hij triomfantelijk. Maar zoo hoor ik den lezer vragen hoe is 't in 's hemelsnaam mogelijk, dat zulk een partij, waarvoor zich elke andere gemeente schamen zou, in Vlijmen haar aanhangers zelfs ziet toenemen In mijn vorig stukje heb ik reeds ge wezen op eenige oorzaken, die tot dit diep beschamend resultaat hebben mede gewerkt. Men merke wel op, dat X over al deze dingen wijselijk het stil zwijgen bewaart en men weet hetwie zwijgt, stemt toe. Tegenover zulke middelen staat na tuurlijk elke partij, die op eerlijke wijze haar doel nastreeft, volkomen machteloos dan zelfs, wanneer de hoofdpropagan- disten der tegenpartij lieden zijn, wier antecedenten overvloedig stof zouden le veren voor eene eventueele chronique scandaleuse. Het is thans voor de lezers meer dan duidelijk, hoe de partij der eerlijke en bezadigde lieden het heeft moeten af leggen tegen de slimme propaganda dier roerige elementen, die, zonder het minste besef van zedelijke verantwoordelijkheid, alles op het spel zetten, voor geen enkel middel terugdeinzen, mits hun haan maar koning kan kraaien. Dat nog zeer enkele intellectueel ont wikkelden onder ons de bedoelde partij openlijk of bedektelijk steunen, och, 't is wederom vader Cats, die ons de reden zal verklaren Om den wille van het smeer Likt de kat den kandeleer. 24 Sept. 1913. IJ. Z. Geachte Redactie. Ik wil me niet mengen in den poli- tleken strijd in onze gemeente. Ik be kijk dien zoo maar sinds 30 jaren van verre en denk dan het mijne ervan. Ik wil den inzender van het stukje, getee kend X, in uw vorig blad even op merken, dat ik en velen met mij er de voorkeur aan geven, dat de gemeente zaken van af het raadhuis bestuurd wor den, dan van uit de Melie. De groote strijd die de Melie hier voert, en waar om met de laatste verkiezing nog een macht geld werd opgeofferd, gaat over het grondbezit der gemeente, dat de laatste jaren zeer weinig opbrengt. Mijn heer X met zijn aanhang groeit in dien toestand uit een oogpunt van concur rentie en eigenbelang en daarom geef ik er de voorkeur aan dat de gemeen tezaken bestuurd worden vanaf het raad huis, omdat noch de voorzitte, noch de wethouders Boom of van Burul groot grondbezitter zijn en dus bij de behar tiging onzer gemeentezaken niet, zoo als mijnheer X, dat vervloekte egoisme ten koste van ons prachtig grondbezit op den voorgrond zullen stellen. Wan neer voor 30 jaren een begin was ge maakt met verbetering en het land steeds goed was onderhouden dan behoefden we nu ons belastingpenningske niet te of feren, doch dat was gedurende 30 jaren onmogelijk, daar niet het raadhuis, doch de Melie regeerde. Jammer genoeg. Ar me belastingbetalers. Een belastingbetaler. de Redacteur. Tot mijn groote verwondering trof ik in Uw blad van jj. Donderdag geen enkel ingezonden stuk of berichtje uit Vlijmen. Ik schrijf opzettelijk tot myn verwonde ring dus niet tot m'n groote teleurstel ling want m.i. wordt de ware toestand toch zoo zelden precies weergegeven. Immers voor den bnitenstaander moet het wel opvallen, dat de strekking van al het geschrijf slechts dient, of om den Burge meester, den heer G. R. v. d. Ven slechts zooveel mogelijk op te hemelen en te be- wierooken, öf wel om hem z.g, af te breken. Zoo wordt in de verschillende stukkeu in Uw blad van IJ. Zondag een „doodgewone* burgemeestersherbenoeming opgeblazen tot een schijnbaar „bijzondere* gebeurtenis, die dan weer tegelijkertijd te baat genomen wordt, om weer eens een paar pluimpjes op den hoed te ontvangen en weer mooie woorden te spreken als: „wars van welk eigenbelang ook, onpartijdigheid enz.". Eik Vlijmenaar weet toch wel, dat bij onzen burgemeester geen eigenbelang voorzit, noch ooit voorge zeten heeft1 Heusch dat behoeft niet telkens gezegd te worden, anders zou men het ten slotte nog eens gaan gelooven Het is verder een bekend feit, dat onze burgemeester niet houdt vau z.g. opkamme rij, eu vooral niet van courantengeschrijf, waarin zijn groote verdiensten op geestelijk en maatschappelijk gebied aan het licht ge bracht worden. Zij, die hem van nabij ken nen, weten toch wel, wat ze aan hem hebben. En wanneer nu zijn tegenstanders in den Raad in het vervolg de oppositie voeren op een andere manier, dus op een wijze Vlijmen waardig, dan zal elk rechtgeaard en onbe vooroordeeld Vlijmenaar met meer werkelijke belangstelling de debatten of de verslagen der Raadszittingen in Uw blad met belang stelling volgen. Dat er dan nog veel goeds in onze ge meente tot stand gebracht moge worden, is de wensch van Een belastingbetalend diuarskijker. Vlijmen, 26 Sept. Waalwijk, den 27 Sept. 1913. Aan de Redactie van „De Echo vau het Zuiden". Mijnheer de Redacteur. Verzoeke vriendelijk het volgende als „ingezonden" te willen plaatsen, hiervoor gaarne mijn vriendelijken dank. Met verwondering las ik 1.1. Zaterdag dat de EdelAcbtbare heer Burgemeester van Waalwijk en de ZeerEerw. heer Pastoor der St. Antoüiuskerk hunne goedkeuring hadden verleend aan de door ons op touw gezette viering van Neerlands Onafhankelijkheid in de St. Antoniusparochie. Mijne verwondering steeg toen ik 1. 1. Woensdag in Uw blad las, dat het bezijden de waarheid was dat de E. A. H. Burge meester zijne ingenomenheid met de viering van genoemd feest zoude hebben betuigd. Nu vraag ik mij afwaar toch komt dat alles van daan Ik heb aan zijn E. A. toestemming gevraagd voor genoemd feest en tevens verkregen, hetzelfde heeft een onzer gevraagd aan de Z. E. H. Pastoor, met het zelfde resultaat. Daarna verzocht ik aan Uw correspondent deze toestemming als bericht te willen plaat sen, doch heb niet gesproken over hunne goedkeuring, noch minder over hun inge nomenheid. Hierdoor vermeen ik voldoende te hebben aangetoond dat de schuld van dit misver stand niet bij mij of bij ons feestcomité berust, doch by Uw correspondent of bericht- Hoogachtend. W. BREKELMANS, Voorzitter van het feestcomité der St, Antoniusparochie. Wij moeteu den geachten inzender op merken, dat hij met nog een der tegenwoor dige leden van 't hoofdcomité Zaterdag aan een onzer bedienden heeft medegedeeld dat zij de goedkeuring voor het feest van bur gemeester en pastoor hadden verkregen, met verzoek om dit der redactie mede te deelen opdat het zeker nog Zaterdag zou kunnen worden opgenomen. Wij hebben ook niet van „ingenomenheid", maar alleen van „goedkeuring" gesproken. Men doet steeds beter zich rechtstreek» tot de redactie te wenden. RED. Garros. In een der buiteulandsche bladen vin den we het volgende onderhoud niet Garros weergeven „Ik ben zeer tevreden er bij mijne eerste proefneming in geslaagd te zijn over de Middellandsche Zee te vliegen, en zulks moet ik een groot en bijzon der geluk noemen, want ik denk dat men die vlucht geen tweede maal kan afleggen. Ik houd er niet van veel te spreken over iets dat mij gelukt is. Een maal het doel bereikt, zelfs na moeilijke en gevaarvolle pogingen,, vervliegt de aangename indruk na eenige minuten, en wat ik uitgevoerd heb, schijnt me dan volstrekt niet moeilijk. Ik ben te Saint-Raphaël opgestegen met de vaste overtuiging dat ik gedu rende de gansche overvlucht gunstig weder zou hebben. Ik had de voorzorg genomen mijn monoplan te voorzien van een motor van 60 paardekracht. Deze liet mij toe veel sneller te vliegen dan met een motor van 50 paardekracht en veel minder benzine en olie te gebruiken dan met een motor van 80 paardekracht. Want daar lag de knoop 1 Ik moest een motor hebben, die mij eene snelheid van meer dan 100 kilometers per uur ver schafte en niet te veel benzine verbruik te. Zou ik wel den tijd hebben om den overkant te bereiken dacht ik. Op het einde van mijne vlucht hoorde ik met angst mijn motor eenige malen haperen. Welk was er de oorzaak van Was er geen benzine meer in den motor Ik beleefde angstige oogenblikken. Ik her innerde mij al wat ik als vlieger uitge voerd had. Gansch mijn verleden zweefde voor mijnen geest voorbij. Wat zou men van mij later zeggen zou men mij een dwaas of een waanzinnige noemen, wan neer ik verongelukte Of zou men mij vieren als een held, indien ik slaagde in mijne stoute onderneming? Eindelijk ontwaarde ik landWelke vreugde vervulde mij I Elke trilling vau mijn motor bracht mij dichter aan land en de hoop keerde in mij weer. Ik was dus in mijne poging gelukt, doch, nu ik aan den dood ontsnapt was, moest ik toch trachten mijne vlucht zoo ver mo gelijk te verlengen boven land. Ik wilde mij spoedig overtuigen van de oorzaak der motorhaperingen, die ik gehoord had. Ik wendde het hoofd om en wierp een blik in mijn benzine-reservoir. Groote hemel 1 Er bleven mij maar ten hoogste vijf liter over 1 't Was dus hoog tijd 1 Nog eenige minuten eD mijn motor zou stil gevallen zijn. Ik daalde spoedig ne der en loosde een diepen zucht van ver lichting. De Middellandsche Zee was overwonnen I Ik heb dus niet gehandeld als een dwaas en een waanzinnige, met niet te luisteren naar degenen, die mij van mijn voornemen wilden afbrengen. De vlucht over de Middelandsche Zee was waarlijk zoo moeilijk niet, als ik veronderstelde. Henri Wijnmalen. De welbekende Hollandsche aviateur Henri Wijnmalen is Woensdag van Brus sel naar ons land komen vliegeD. Circa kwart over zessen zoo seint men uit Breda kwam hij van Brussel per monoplan over Breda vliegen. Nabij het vliegkamp Molenheide stortte hij ne der. De machine was defect, hij zelf echter ongedeerd. Een nader telegram meldt, dat Wijn- malen's machine geheel vernield is.Zijn val is te wijten aan het plotseling stop pen van den motcr. Waalwijk, 26 Sept. 1913 Rivierberichtcn. Wij moeten heeren Ad- verteerders beleefd doch dringend vei zoeken hunne adver tenties voortaan vroeger in te zenden. Daar wij voortaan BEbLIST vroeger met afdrukken moeten beginnen, zullen wij bij niet tijdige inzending velen moeten teleur stellen. De Administratie. J...' 1 .1.. lilLLI—1—llg V&". WXtWM—W—CTB—BMJM—IWWÊ»i Beesten aangevoerd 265 stuks. Kalfkoeien f 260 a f 340 Kalfvaarzen f 170 A 1' 280 Varkens 35 stuks f8,~ a f 14, Boter aangevoerd 188 KG. Boterprijzen f 142, tot f 1,52, Eieren 5 a 6 cent. Op 23 Sept. in Meters in c.M' 's-Hertogenbosch 2.12 A. P. val 1 Crèvecoeur (Dieze) 2.09 H val 1 Crèvecoeur (Maas) 1.u u was 10 St Andries (Maas) 1.91 N.A P was 2 St Andries (Waal) 4.10 val 6 Venlo9.44) val Maastricht. 41.62 val 3 Keulen2.40 boven nul, val 5 Op 22 Sept. in Meters in e.M. Arnhem 1*93 -f- A P. val 10 Grave 5-66 was 10

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 10