L Nummer 77 Zondag 28 September 1913. 36e Jaargang. er Tweede Blad. ank P Stokpaardjes Zeep. öe BESTE LELIËÜELK zeep, Buitenland. 71 BINNENLAND. Gemengd Nieuws Stokpaardjes Cream. re 11 Balkanstaten. Reclame. mer. nda den arm 441 >01 53! en m L'JJ ERG EN- 311 De gevechten tusschen Serviërs en Albaneezen. De gevechten' aan de nieuwe Servisch- AlbaneeBcha grens schijnen, zooals vooral de joneming van Dibra door de Albaneezen eD Je daarbij gemelde verliescijfers bewijzen, tan meer beteekenis dan de scbermutselin- ijen, welke nu eenmaal daar tr. lande perio diek voorkomen. Servië legt den nadruk op den ernst der gebeurtenis-en door demobi lisatie van eeu divisie en gedeeltelijke op roeping van de zoo juist naar huis gezon den reservisten. liet is zelfs voor kenners van de Balkan- toestanden moeilijk om in dit geval te be slissen aan welke zijde gezondigd is tegen de afspraken van de Londeosche conferentie der groote mogendheden. De Serviërs zeggen, dat een gedeeltelijke overschrijding der grens uit strategisch oogpunt noodzakelijk was en de Albaneezen beweren, dat Servië hun bet gebruik van oude markten ontzegt, zonder welke de daar wonende stammen niet kuu- nen bestaan. Geen mogendheid zal Servië verhinderen de Albaneezen te verdrijven uit de streken, die door de Londensche conferentie aan Servië toegewezen zijn, doch wanneer de Serviërs zich op het eigenlijke Albaneeecbt gebied willen nestelen, zullen zij zeker op tegenstaud van de mogendheden stuiten. Oostenrijk en Italië, die het meest bij den gang van zaken betrokken zijn, bebbeu nog geen stappen gedaaD. Het gebeele aan Servië toegewezen ge bied, bewoond door Albaneezen is in op stand. De Albaneezen moeten het door hen in genomen Dibra in brand gestoken en ge plunderd hebbeu. Zij marcheereu thans op Kitsjewo aan. De Servische troepen trekken zich hardnekkig verdedigend op deze plaats terug. Intus8chen zijn reeds acht regimenten versche Servische troepen op weg om den strijd aan te binden. Het is niet waarschijn lijk, dat de Albaneezen tegen deze gewa pende macht lang stand zullen houden. Ook Montenegro beeft troepen naar het bedreigde grensgebied gezonden. De binnen landsche one enigheid in Albüniè. Uit Valona wordt aan de Albaniscbe Kor- respondenz bericht, dat twee Albaneesche ministers naar Durazzo zijn vertrokken, ten einde aan Essad Pasja en zijn partij de eischen van de voorloopige regeering, speciaal wat betreft de onmiddellijke bijeenroeping van den Senaat, mede te deelen. Volgens de Messagero zijn Oostenrijk en Italië bemiddelend in dit geschil opgetreden Ontstemming in Griekenland Uit Athene wordt gemeld, dat de pers zeer ontstemd ia over de vertraging in de vredesonderhandelingen met Turkije. De tak- tiek van Turkije om de onderhandelingen de lange baan te schuiven, is op het oogenbfik, dat men naar eeu definitieve op- ossing verlangt, zeer gevaarlijk. Griekenland zal dan ook een spoedige en beslissende verklaring van de Porte eischen. Hoewel de demobilisatie van het leger staakt is en reeds ernstige maatregelen genomen zijn, moet men den toestand voor iet oogenblik toch niet te duister inzien, wijl Turkije voor een oorlogsbedreiging we tal terugschrikken. andere monarchen grooter eerbied en gehechtheid aan hun gezag van hun onderdanen mogen hebben weten af te dwingen, wekt ongetwijfeld geen enkel vorst bij hen zoo innige gevoelens en zulk een diepe genegenheid op als de Koningin van Nederland. Het Neder- landsche volk draagt haar een bijna vaderlijke genegeuheid toe en is tot alle opofferingen bereid om Haar luister en Haar geluk te verzekeren. Het artikel besluit met de woorden >Het spreekwoord zegt, dat gelukkige volkeren geen geschiedenis hebben. In dien men onder geschiedenis het verhaal verstaat van groote worstelingen, van reusachtige rampen of van bloedige overwinningen en wreede heldendaden, bezit het Nederland der 20ste eeuw inderdaad geen geschiedenismaar in dien de geschiedenis de herdenking is van de werkzaamheid van den mensch op het gebied van beschaving en voor uitgang, indien zij het beeld is van het gemeenschappelijk streven van een zich ontwikkelend ras naar zijn einddoel van een algemeen welzijn, dan geeft Neder land van zulk een geschiedenis een schitterend voorbeeld onder de gelukkige egeering van zijn lieftallige Koningin Wilhelmina4. iteedi orden Tournee Van de Kribbe tot het Kruis". Naar wij vernemen, zal de heer R. lenderson Bland, die in den Prachtfilm Van de Kribbe tot het Kruis" de Chris tus-figuur uitbeelde, een der opvoeringen te Rotterdam bijwonen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der jraaf Co.'s Bureaux voor den handel zijn over de afgeloopen week in Neder- and uitgesproken 31 faillissementen te gen 37 faillissementen in dezelfde week ran het vorige jaar. Een Argentijnsch oordeel over onze Koningin. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, heeft het blad >La Nacion4 te Bueuos-Aires, het be langrijkste politieke blad van Latijnsch- Amerika, een zeer warm gestemd artike van gelukwensching aan H. M. en aan Holland in zijn nummer gepubliceerd In dit artikel wordt o.m. gezegd indien De Minister van Buitenl. Zaken- Vit nieuwbenoemde Minister van Bui- tenlandsche Zaken, dr. LoudQn, heeft, na aankomst te 's Gravenhage, voorloopig intrek genomen ten huize van Mevr. de Douairière Loudon, zijne moeder, aan de Koninginnegracht aldaar. De Minister vertrekt morgen vroeg naar Het Loo, ter beëediging door H. M., vanwaar hij in den laten namiddag in de residentie terugkomt ter overne ming van de portefeuille uit handen van den tijdelijken Minister, Mr. Cort van der Linden. R. K. Patroons in de Bouwbedrijven in het Bisdom van 's Bosch. Een hoogst gewichtige dag nadert voor U. Op 5 October a.s. zal te 's Bosch gehouden worden de stichtingsvergade ring van de »diocesane-gilden4 der pa troons in de bouwbedrijven. Daar gaan de Timmerlieden, Smeden, Schilders, en Metselaars en de patroons van de aan verwante vakken van de geheele Bossche Dioceese elkaar broederlijk de hand reiken om te samen op te trekken voor de verdediging van hun stand onder Roomsch Vaandel. Daar gaan de ver spreide troepen zich vereenigen, om als een machtig leger op te komen voor hunne geestelijke en tijdelijke belangen. Reeds zoolang heeft het Hoofdbestuur van de Hanze met allerlei middelen den R. K. Middenstand trachtten te helpen en werkelijk geholpen. En als er nog zoovele R. K. Middenstanders blijven slapen in rustige rust, te midden van al het strijdrumoer onzer dagen, dan ligt het waarachtig niet aan dat volijve rig Hoofdbestuur. Nu weer komt dat Bestuur aandragen met iets up to date's, iets energieks, dat geboren schijnt om den ouden roem, de oude glorieuse macht van den middenstand, de eer van het ambacht te herstellen. Allerwege zijn reeds op instigatie en initatief van dat Hoofdbestuur dekenale-districts-of plaatselijke gilden opgericht voor de bouwvakken. Het zijn als 't ware de ledematen voor het groote lichaam, dat nu gaat gevormd worden. Een guerilla- oorlog tegen de belagers van uw stand werkt niet afdoende. Een groote open strijd moet er gevoerd worden >groot< om de vereeniging van alle troepen »open« om de juiste bepa ling der belangen waarom het gaat, evengoed op geestelijk- als stoftelijk ge bied. Zegt daarom niet, R. K. Patroons van de bouwvakken, wat gaat mij dat aan Of, gaat het u niet aan, dat er eene betere regeling komt in uw credietwezen, gaat het u niet aan, dat uwe kinde ren beter onderlegd en onderwezen worden voor hun vak, beroep of bedrijf Zijt gij nog zulk een pedant patroon, dat ge durft bewerenik heb het er mee gedaan dan kunnen 't mijn jongens ook wel Maar dan begrijpt ge niets van uw tijd, en al hebt ge zelf meer bij geluk dan bij wijsheid het hoofd boven water gehouden, tien tegen één, dat uw jon gens zullen zakken, misschien tot den bodem der maatschappij. Gaat het u niet aan, of gij wetten verkrijgt ten voordeele en ten belange van uw stand Waarom schreeuwt ge dan voor een ander doet de regeering alles, voor <len middenstand niets Gaat het u niet aan, of ge door coö peratie in bedrijfsartikelen uw omzet- winst kunt vergrooten Gaat het u niet aan of uw stand in eere en macht is of niet Wie zijn neus schendt schendt, zijn aangezicht Zijt gij nog van dat slag lieden, die mee- nen, dat het brood van de eene de dood van den andere is Huldigt gij nog het liberale valsche beginsel van het egoïsme, de zelfzucht in het quadraat Zegt niet, R. K. Patroons in de bouwvakken Wat zal het uithalen Het gezond verstand toch zegt, dat twee meer kunnen dan één dat hon derd sterker zijn dan de eenling. Ziet rondom u, wat het uithaalt als men zich met moed en vertrouwen ver eenigt. Ziet rondom u naar de werk lieden en schaam u dat oude zeur- liedje nog te durven zingen, gij die aan spraak wUt maken op hoogere ontwik keling dan den werkman. Zegt nietWaarom alweer splitsing tusschen Roomsch en niet-Roomsch. Waarom niet allen in één bond? Omdat zij, die op de eerste plaats gerechtigd is daarover te oordeelen, uw geestelijke overheid, het zoo wil en absoluut zoo wil omdat zij, die er beter over kun nen en moeten oordeelen,uwe bisschop pen, de neutrale organisatie absoluut ongeschikt en gevaarlijk voor u beschou wen. Of hebt gij den ouden roem van uw stand zoozeer vergeten, dat ge liever het liberaaltje speelt, en meutraal4 als ideaal beschou-vt. Weet dan, dat de ou de gilden van uw ambacht vooral zoo groot, zoo roemrijk, zoo machtig waren, omdat zij onder de schutse der Kerk werkten, en dat zij wankelden en vielen van den hoogen troon, toen zij de voor schriften der Kerk vergaten en zich aan haren invloed onttrokken. Op Zondag 5 October zullen er dio- cesane-gilden worden opgericht voor de timmerlieden-, schilders- smeden-en met selaarspatroons. Op dien dag mag nie mand die zich R. K. durft noemen, ach terwege blijven Zet af uwe slaapmuts, die reeds zoovele jaren oud is, en ga U de oogen eens uitwrijven. Geef u aan den arbeid van den vollen werkdag voor uw schoonen stand, den schoonsten en besten van allen. Daar bestaan hier en daar nog al van die neutrale vereenigingen onder de R. Middenstanders, en velen hunner le den keuren bij ernstig en eerlijk nadenken die zelve af, maar blijven nu ja, aan den ouden'sleur van neutraliteit toch maar hangen. Welnu, op 5 October wordt een schoone gelegenheid gegeven wordt het U gemakkelijk gemaakt, om voor eens en altijd te breken met die verderfelijke, schijnschoone neutraliteit. Leg dan af dien neutralen, kleurloozen jas, en steek u in een katholiek plunje, dat u alleen past. Stel het voor in uwe vergadering, om u aan te sluiten bij de diocesane katholieke gilden van timmer lieden- smeden-, schilders- of metse laars-patroons. Betuigt reeds nu uwe adhaesie met de aanstaande vergadering, gij allen, katholieke of neutrale gilden of vereeni gingen van patroons in de bouwvakken in het diocees van 's Bosch. Zendt uwe adhaesle-betuiging aan den Heer Joh. Schoenmakers, Onder-Voor zitter van de Hanze in het Bisdom van Bosch te Raamsdonksveer. En dan: moeden vertrouwen! en gr gaat ter zege met en voor uw stand. Een groote zaak beginnen Gelooven en beminnen Volharden kloek van zinnen 't Verwint het al 1 (Schaepman.) G. J. VAN DEN HOUT, Hoofdadviseur van de Ambachtsgil den in de Bouwbedrijven, in het Deke naat van St. Geertruldenberg, Kapelaan te Raamsdonksveer. Een kat redt het leven van vier personen Een kat heeft te Tiverton, nabij Lon den, het leven van vier personen gered De heer Pucket, zijn vrouw, een schoonzuster en neef, waren in zwaren slaap gedompeld, toen zij door een ru moer, door de kat van het huis veroor zaakt, werden gewekt. Het dier miauwde en sprong en zocht de aandacht zijner meesters door alle mogelijke middelen te trekken. Pucket stelde bij zijn ontwaken vast, dat het huls met een dikken rook vervuld was. Een brand was uitgebroken maar daar de trap reeds in brand stond, iconden de bewoners van 't huis niet vluchten. Pucket bond verscheidene lakens aaneen en maakte er een koord van waarlangs hij naar beneden daalde om hulp te zoeken. Inmiddels werden de andere leden zijner familie door bu ren gered. Een moord om een boterham. Te Brooklyn (New-York) heeft de drie-en- twintig-jarige klerk op een cargadoors- kaDtoor, Albert Rijan, tijdens een twist zijn zeven-en-twictïgjarigen broeder Da niël met een broodmes doodgestoken. Hun acht-en-twintigjarige zuster, die tijdens het verblijf van hun ouders op hun buiten te Rompkins Cove het huis houden deed, was bij de verschrikkelijke daad tegenwoordig. 's Avonds om kwart voor elven kwam haar jongste broeder thuis en vroeg haar een boterham voor hem klaar te maken Zij was daar juist mee bezig, toen Da niël thuiskwam, die hongerig als hij was, de botetham, welke voor zijn broeder bestemd was, wilde opeten. Hierover ontstond twist, waarbij Albert Ryan zijn zuster het broodmes ontrukte en zijn broeder een steek in de borst toebracht. Kort daarop stierf het slacht offer. De dader is geirresteerd. De zuster ligt door het voorval ernstig ziek. Uit wraakneming onthoofd. Te Gui- miel (Spanje) provincie Burgos, heeft men een tweevoudige misdaad ontdekt. De echtgenooten Contero werden in een earner hunner woning onthoofd gevon den. De hoofden lagen onder het bed De misdaad wordt aan wraakneming toe geschreven. Onterfd. Het vermogen van den on- angs overleden burgemeester Gaynor van New-York wordt op anderhalf mil- ioen dollar geschat. De beide oudste dochters van den overledene, Edith en Gertrud, zullen daarvan elk slechts 1000 dollar ontvangen. Haar vader onterfde haar, omdat zij tegen zijn wil gehuwd waren, een. harer met den cliaufteur van Gaynor, die haar had ontvoerd. Een noodlottige ontploffing. Door een defect aan een der ketels ontstond in het ketelhuis van de afdeeling, waar het metaal gewalst wordt, in een fabriek te St. Petersburg een ernstige ontploffing, waarbij twaalf personen ernstige brand wonden bekwamen. Zeven personen ver- ceeren in levensgevaar. De schade wordt op 240.000 gulden geschat. De moord te Diever. Omtrent den moord te Diever kan de >Asser Ct.« nog het volgende mededeelen Hel jachtveld van den heer van Da len is verhuurd. Bordjes aan de hoo rnen met: ^Verboden toegang!4 maakt het tegengaan van strooperij gemakke lijk. De onbez. rijksveldwachter Boers moet B. het vorige jaar een paar keer hebben bekeurd. Deze was daarover slecht te spreken. Toen de veldwachters Jaarda en Ek- kelboom den jager B. na den moord in het veld jagende aantroffen en van den moord nog niets bekend was, moet volgens geruchten de rijksveldwachter aan B. hebben gevraagd wat hij had ge schoten. Deze had gezegd, ik heb een haas en ik heb er ook een aangescho ten, maar die heb ik niet gekregen. De rijksveldwachter: Kerel, je hebt meer geschoten !4 Antwoord „Ja, maar ik heb G. Boers niet doodgeschoten Ook vertelt men te Diever, dat bij de lijkschouwing door de dokters in de hersenen moet zijn gevonden een hal ve vetprop, waarop ouwel. Deze moet overeenkomen met de geladen patronen bij B. in beslag genomen. Ook zijn in beslag genomen de laar zen, die B. dien morgen droeg; men wil beweren wegens de sprekende over eenkomst met het voetspoor, gevonden in de onmiddelijke nabijheid van den vermoorde. Het onderzoek met politiehonden moet geen resultaat hebben opgeleverd. Men melt ons uit TielDe 17-ja- rige zoon van de wed. J. W. van B, te Niewaal (Gelderland), stoker op de >Com- binatie 94 is te Ruhrert over boord ge vallen en verdronken. Het was de twee de feis die hij mede maakte. Liefdesdrama. Te Frankfort aan de Main heeft de 23-jarige bakkersknecht Johann Bastian een bij zijn patroon die nend meisje Katharina Schaub, met revol verschoten gedood. Bastian had reeds vroeger wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een zijner kamera den 2'/s jaar gevangenisstraf ondergaan. Sedert eenigen tijd vervolgde hij boven genoemd meisje met zijn liefdesbetuigin gen, maar daar zij van Bastians ongunstig verleden gehoord had, was zij van zijn liefde niet gediend. Maandagavond toen zijn patroon uit was sloot Bastian alle deuren eu blinden van het huis, waarna hij nogmaals poogde het meisje voor zich te winnen. Toen zij hem echter afwees, haalde hij een revolver te voorschijn, waarmede hij in alle richtingen schoot. Intusschen had zich een groote volks menigte voor het huis verzameld, maar de inmiddels verschenen politie kon geen hulp bieden, daar de huisdeur gesloten was. Bastian had alle lichten in huis uit gedraaid, zoodat het in de gang pikdonker was. Tenslotte -sloeg de brandweer de deur met bijlen in, waaiop de politie met magnesiumfakkels en blanke sabels het huis binnenging. Beneden vond men het meisje ernstig gewond op den grond liggen. Zij werd onverwijld naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na haar aankomst stierf. Den moordenaar, vond men dood op de binnenplaats. Te Moerdijk is op bevel van de justitie het lijk opgegraven van W. D terwijl diens vrouw gevangen is geno men. Het Dgbld. v. N. Brab. meldt, dat tegen A. W. G., huisvrouw van W. H. F., wonende te Rotterdam thans gede tineerd, verdacht van moord op haar echtgenoot W. D., door vergiftiging ge pleegd te Moerdijk 1912, last tol in structie met gevangenhouding is uitge vaardigd. Dorpsivraak. Een herbergier van Rochefort had Donderdag een jongen van 18 jaar eeu rammeling gegeven, zoodanig dat de vrienden hem uit zijn handen moesten halen. De jongeling, Guelle genaamd, was nog al erg gekwetst. De vrienden van het slachtoffer, woe dend omdat de herbergier in vrijheid was gelaten, kwamen Zaterdagavond voor de herberg manifesteeren, zoodat de gendarmerie moest optreden en de bende uiteendrijven. Maar Zondag werd het erger. De be- toogers, meer dan 2000 in getal, over meesterden de gendarmen, doorliepen de straten, voorzagen zich van steenen en bombardeerden het huis, zoodanig dat er meer dan eene wagenlading in en rond het huis lag. De meubelen werden buitengedragen, op eenen hoop geworpen, met petroleum begoten en in brand gestoken. De gendarmerie, die verstrekt was, moest met eene charge te paard de me nigte uiteen jagen. Het tooneel duurde heel den nacht. Maandag kwam het parket en twintig nieuwe gendarmen. De burgemeester heeft dan Maandag avond de samenscholingen verboden en de herbergen ten 8 ure doen sluiten- H. v. A. Geelt een Zachte, Blanke huid Het beste middel tegen Zomer sproeten, Roode en Ruwe Huid. Verkrijgbaar bij A. TIELEN. 4909 J. HAMBURG, Grootestraal De Katholieke Illustratief van deze week bevat de volgende PLATEN Mgr. Biestraten. Een ta fereel uit den slag bij Waterloo. De plechtige opening der Staten-Generaal (2). De Katholieke gymnasten van heel de wereld in 't Vaticaan door Z. H. den Paus in Vaticaan gezegend. Een viertal Spaansche prinsjes in de auto. Het Ka tholieke Sanatorium Dekkerswald te Groesbeek. De plechtige begravenis van Z. Em. Kard. Vives y Tut® te Rome. De intern. Kath. sportfeesten op bet Vaticaan. Twee beroemdheden zij de Duitsche legermanoeuvres. Een die het het heel slecht trof. Een schrikkelijke gasontplofliDg in Coburg.Een der mooiste illuminaties in het feestvierend Arnster- l) der 90 Echo van het Zuiden ichei> f uu«

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5