Nummer 79 Donderdag 2 October 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijlsctie Stoomdfukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT Gemeentefaadsvefgadering "Feuilleton. De vreemde nicht Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIGHT DRUNEN. De Echo van het Zuiden, Hflitlwijksclii' en Lansstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntibn 1—-7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeJige contiac gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEWAARB0RS0 ÖNVERVALSCHI ZONDER SCHADELIJKE BiSTANÜDEEUN Gedeponeerd! L 281 Openbare vergadering op Dinsdag 30 September des voormiddags ten half elf uur. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN.'^ 14) De brief bevindt zich.zegde de huis houdster aarzelend, om daarop plolBeliDg met groote radheid van tong voort te gaan Ziet n, juffrouw, wanneer een man, die sterk aan den ouden sleur is gehecht, van gewoonte ver andert, dan kan men wel tien tegen een wed den, dat er voor die verandering een geldige reden bestaat. Sinds ik hier in dienst ben en dat zal met St. Martinus nu veertig jaar zijn, heeft de professor nog nooit de laden van zijne schrijftafel afgesloten, hoewel ik het hem in den beginne herhaalde malen heb gezegd, dat hij zich dat moest aanwennen, omdat men toch nooit weten kan, wat er gebeuren kan. Maar neen, hoor, mijn meester lachte me Dit en de laden bleven open, maar nu sinds eene maand ongeveer, juist van den dag af, dat de brievenbesteller hem eenen brief heeft gegeven, die uit Amerika kwam, isdeBchrijf. tafel op slot en de sleutel zorgvuldig wegge borgen. En nu vraag ik u, juffrouw, is er een ernstige reden, of niet, die deze verandering verklaart Het beeft terstond mijn wantrou wen opgewekt. In de eerste plaats was de professor niet meer zooals vroegerhij werd zonderling. Van tijd tot tyd, wanneer ik de studeerkamer schoonmaakte, zag ik den sleutel op het slot van de lade steken en op een goeden dag, toen ik er mij van vergewissen wilde, dat de lade van binnen schoon was, toen Toen? vroeg Marga hygend. Welnu, toen zag ik onder verscheidene papieren eene enveloppe, waarop vreemde postzegels geplakt waren, dezelfde die ik gezien had op den brief, dien de postbode gebracht had. En toch heb ik gemeend, me juffrouw, dat het m\jne plicht was om u te Voorzitter Edelachtb. heer G. v. Hulten. Ongeveer half twaalf uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig zijn alle leden terwijl er een vacature is. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door B. W. is bij den gemeente-ontvanger d.d. 29 September procesverbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk zijn bijge houden en het dien overeenkomend be drag 93,34'ƒ2 in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Aanvraag om een formulier door den onderwijzer Brok om aan den Minister te zenden, aangezien hij nog een minderjarig kind ten zijnen laste heeft. Voorzitter. Brok zal nu nog f 50 ontvangen als tegemoetkoming in de huishuur. De vergoeding komt van het Rijk. c. Een schrijven van den veldwachter houdende verzoek zijn salaris met f 50 te verhoogen. In zijn adres wijst hij er op dat de levensstandaard hooger is geworden en het tegenwoordige salaris niet toereikend is om fatsoenlijk door de wereld te komen, vooral niet als je huishouden door ziekte van de vrouw duurder is als in gewone omstandigheden. In andere plaatsen in de omgeving zijn de salaris sen allen veel beter en in die 22 jaar dat hij hier is, heeft hij, naar hij mag aanuemen goed zijn best gedaan. Van den nachtwacht C. Bergmans is ook een verzoek ingekomen om zijn salaris met f 50 te verhoogen. In een adres wijst hij er op dat hij zoowel 's nachts als overdag dienst moet doen en dat in de geheele omtrek niet zoo'n laag salaris wordt gegeven. In Sprang hebben ze t 500 met vrije woning, in Waalwijk f 500 met vrije woning en kleeding, in Baardwijk f 500 met ver goeding in de kosten van een rijwiel en vrije woning plus f 50 voor het vegen van het raadhuis en in Haarsteeg hebben ze ook f 500 met vrije woning. Voorzitter. Ik stel voor deze verzoek schriften bij de behandeling van de be- waarschuwen, want ik wil de verantwoorde lijkheid niet dragen van het onrecht, dat men u kan aandoen door voor u eenen brief te ver bergen. die waarschijnlijk van veel gewicht is. En hebt ge dien brief gelezen vroeg Marga met een zonderlinge kalmte. Geen antwoord. Lieg niet, ge hebt dien brief gelezen En als ik hem dan eens had gelezen antwoordde de huishoudster, wat zou dat nog Is het mijn plicht niet om door scherpzinnig heid en zorg het onrecht te herstellen, dat de achteloosheid van mijn meester anderen kan aandoen? Die arme man is zoo onhandig, zoo onschuldig, dat men op hem passen moet als een kind. Waar is de brief? vroeg Marga op be velenden toon. BreDgt ge hem mij De hemel beware my daarvoor, juffrouw, ge denkt soms, dat Ik wil dien brief lezen, op staanden voet, zegde bet jonge meisje dat de teleurstelling van den juwelier had vergeten. O, mijn vader, mijne moeder 1 riep zij op een hartverscheu- renden toon. Gehoorzamende aan eene neiging, die ster ker was dan het gezond verstand, bereikte Marga de studeerkamer van haren oom met een voorgevoel, dat zij thane eene grootere smart zou lijden, dan zij reeds had onder vonden. Eene onverklaarbare indruk stremde hare ademhaling en scheen haar droppelsgewijs een doodelyk vergift in te gieten. Verscheidene minuten verliepen, alvorens zy de kracht had om de lade te openen. Zij vond er den brief, die zij met zooveel zorg had gezocht. Zij deed hem open, las hem en toen scheen het haar, alsof de met boeken beladen planken, om haar been wankelden. Duisternis daalde op haar neer, het werd nacht voor hare ziel en onder het slaken van een lichten kreet, zonk zij op den grond, den noodlottigen brief krampachtig in de banden klemmende. Zy boorde niet den haastigen tred van den professor, die, in weerwil vaD zijne verstrooid heid, had bemerkt, dat hij vergeten had den slentel van zyne schuif af te nemen en die na haaBtig kwam aanloopeu om dit verzuim te grooting te besprekeu. Van Speijk. Dat is ook gezegd dat al zulke adressen een vergadering wor den aangehouden. d. Schrijven van den onderwijzer Leijtens, houdende mededeeling dat hij in Baardwijk lot hoofd der school is benoemd met ingang van 1 October. Voorzitter. Het is een moeilijk geval Met het oog op het adres van de com missie tot viering van de onafhankelijk heidsfeesten heb ik de vergadering be spoedigd, denkend dan ook den onder wijzer te kunnen benoemen. De voor dracht is echter nog niet terug van den schoolopziener en ter wille van een andere gemeente zelf zonder te gaan zitten gaat ook niet. Van der Geld. Aanhouden zoolang als 't noodig is. Voorzitter. De verordening zegt wel dat een onderwijzer nog 2 maanden moet blijven, doch dat is niet noodig, als wij er een hebben, dan kunnen we hem wel missen, dan zit er Baardwijk ook niet mee in. Van Son. Wij kunnen ons zelf ook niet vastzetten. Voorzitter. Als de voordracht terug komt dan zullen we aanstonds een ver gadering beleggen, desnoods spoedei- schend. Aldus wordt besloten. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid Voorzitter. Ik benoem tot Commissie van onderzoek de heeren van der Geld, van Halder en Brok. Na ingesteld onderzoek deelt de heer Brok mede, dat de commissie alle stuk ken in orde heeft bevonden en tot toe lating adviseert. 3. Adres van de commissie tot viering van het onafhankelijkheidsfeest. In haar adres zegt de Commissie, dat bijna in elke gemeente het onafhankelijk heidsfeest wordt herdacht, wijl de vrij making een groote rol in den gang van zaken heeft gespeeld. Ook hier wil het volk feest vieren en heeft daarvoor een commissie van 9 personen benoemd te weten L. Elshout president, H. Brok- Witlox, Vice-president, C. J. Klijn, le Secretaris, H. Verhoeven-Verschure 2e Secretaris, Adr. Vrijhoeven, Penning meester, Ant. Brok, M. Elshout, M. Vis sers en J. IJpelaar, Commissarissen. herstellen. Zij zag niet den blik van verachting en afschuw, dien hij de oude huishoudster toewierp. Ga Anna halen, zegde hij met donderende stem. Neem me niet kwalyk, mijnheer, maar ik ben hier noodig, de juffrouw is flauw ge vallen. 't Is juiBt daarom, dat ik tegen u zeg: ga heen. Stuur Anna hier. Ik wil niet, dat ge dat kind aanraakt De professor belde uit alle kracht en riep hard om Anna. Gy zijt een ellendig schepsel, zegde Zp- charias, denkt ge, omdat ik zweeg, dal ik uwen baat tegen dat arme kind niet heb op gemerkt En dat ik niet geraden heb, dat ge op de gelegenheid loerdet, om haar te be- nadeelen en zoo 't kon, een doodelijsen slag toe te brengen »Gij hebt uw helsch werk volbracht, maar nu verlaat ge ook op staanden voet mijn hnis. Spreek niet tegen. Waarom heeft God niet toegestaan, dat ik al eerder dat besluit nam. Doch ik ben slechts een arme toegeeflijke man en daarenboven, hoe zou ik ook het bestaan hebben kunnen vermoeden van zulk eene snoode ziel alB de uwe. Arna, zegde hij, zich tot de werkmeid wendende, help me En met al de voorzorgen, die eene moeder zou hebben kunnen nemen, nam hij het jonge meisje op en legde bet op den divan, terwijl Sophie, oogen en armen naar het plafond heffende, den hemel tot getnige riep voor de zuiverheid harer bedoelingen, maar niettemin de kamer verliet. Myn arme engel, mijn lieveling, zegde de oude geleerde, terwijl bij den verfrommel den brief uit de handen van het nog steeds bewustelooze meisje nam. Na vele pogingen herkreeg zij het bewust zijn en sloeg zij verwonderde blikken op haren oom en op Anna. Een vreemde blos klenrde hare wangen, maar verdween plotseling, om plaats te maken voor eene doodelijke bleekheid. Ha, zegde Marga, de hand aan het voor hoofd brengende, zijt gij daar eindelijk, lieve vader. Hoe dikwijls heb ik den weg naar de rivier al afgezien, hopende u te zullen zien komen, doch te vergeefs. Kom, laat ons nu Deze commissie stelt zich voor het feest hier op schitterende wijze te her denken door Zaterdags een optocht te houden en 's avonds concerten in de openlucht en Zondags concerten op vo caal en instrumentaal gebied en volks spelen. Aan die volksspelen kan eenieder deelnemen en worden daaraan prijzen verbonden zoodat het organiseeren van het feest veel geld zal kosten, waarom zij den raad eene subsidie vraagt van f400. Van Son. Ze blijven toch nog onder de duizend gulden, 't kan dan nogal. Brok. Hoewel het doel reeds is uit een gezet in het adres wil ik het nog even aanvullen. De feesten zullen bestaan in een optocht, concerten en volksspe len. De leden van de Commissie hopen niet alleen op den finantieelen steun van de gegoede ingezetenen en den raad, doch ook op den moreelen steun. Ik stel voor f 1 50 subsidie te verleeoen. Van der Geld. Ik stel voor geen subsidie te verleenen. De omstandighe den laten het hier in Drunen niet toe om feest te vieren. De inwoners kunnen het feest niet bekostigen en de toestand van de kas is zoo dat niets kan worden gegeven. Voorzitter. Aanvankelijk zou het Dag. Bestuur bij den raad met een voorstel zijn aangekomen. Althans voor acht da gen geleden hadden wij besloten dit te doen en in een gisteren gehouden ver gadering is dit nog bevestigd. In de he denmorgen gehouden vergadering kwam er echter een kink in de kabel en werd besloten met geen voorstel te komen. Het komt mij echter voor, dat het dienstig kan zijn om de strekking van dit voorstel den raad mede te deelen, het dus hier heden ter tafel te brengen. Het Dag. bestuur was niet ongenegen om steun, financieelen steun aan de com missie te verleenen in dier voege echter als de commissie genegen was een kinder feest en eene extra bedeeling aan den arme op het programma te brengen. Laat de armen in Godsnaam ook er wat aan hebben, dat zal het programma eer aan doen. De raad, de gemeente dus, zal dan de kosten betalen van het kinderfeest en van de extra bedeeling aan den armen. Er zijn ongeveer 500 kinderen dus wij zullen wel aan een be drag van f 150 komen als we er spoedig naar bet terras gaan, want het is hier om te stikken. Zij trachtte zich op te richten, doch viel weer achterover. Marga, kind, zegde de professor, zich angstig over haar heen buigende, gy vergist n, ik ben bij n, nw oom Wallrad. Mijn oom Wallrad, herbaalde de zieke, het hoofd schuddende, ik ken geen oom Wallrad. Daar hebt gij oom Sana, de neger met zijn één oog, oom Ben, de grootvader van mijn gravin, oom Cablo, onze oude palfrenier en ook oom Fu—Tse, de zotte Chinees, die kwam dansen voor onze vensters, maar een oom Wallrad is er niet. Maar mijn vader? riep zij daarop met zachte stem, terwijl zij den arm van den professor greep. Waar is hy Ik wil het weten. Voor Zacharias den tijd had gehad één woord te spreken, had de zwakke hand, die zijn arm had gegrepeD, zich weer losgemaakt en de oogleden der zieke hadden zich weer gesloten. De juffrouw is ernstig ziek, zegde Anna fluisterend, we moeten den hovenier roepen mijnheer, die kan dan hier bij mij blijven en ga gij dan M. Velsen halen. De hovenier, die zoo slecht ter been is, zou er te lang over loopen. Ja, ge hebt gelijk, de dokter En reeds bad de professor de deur bereikt, doch hij keerde op de teenen terug en zyne betraande oogen op Anna vestigende, zegde hij «Zeg me eens, zij, zy is toch niet dood?« God beware me, riep Anna uit, zy ligt alleen maar in bezwijming, maar we moeten den dokter er bij hebben en wel zoo spoedig mogelijk. God weet waar dit alles nog op uit zal loopen. Die vronwenDie vrouwenmompelde de professor, terwijl hij schielijk den trap afliep, 't is altijd dezelfde geschiedenis, die zich alle eenwen door herbaalde... Vanh rede- gonda en Brunehilde af, tot aan die slechte Sophie en myn arme Marga. VIII. De rozen waren uitgebloeid, de hoogge kleurde dahlia's waren haar opgevolgd en overgaan, want heel karig zou ik het niet doen. Niemand zal mij durven te genspreken, als ik zeg dat zooiets bij alle gemeentenaren in den geest zal vallen en men bij het collecteeren nog dieper in den zak zal tasten voor het feest zelf. Ik zou, als het mogelijk was, de commissie ook nog subsidie willen geven, doch de kas laat het niet toe. Gisteren is de schoolopziener geweest, heeft de school bezocht en ons belast enkele veranderingen nog voor Januari aan te brengen. Deze verandering zal de gemeente ongeveer f 500 kosten en dat moet allemaal van de gewone in komsten af. Ik heb vrijmoedig en ronduitgesproken. Brok. De Commissie is wel voor kinder- tractatle en bedeeling aan de arrpen doch am het feest goed te doen slagen zou ik haar ook nog f150 subsidie geven. Voorzitter. Ik geef u de plechtige verzekering dat het feestcomité meer zal ophalen als het zoo gebeurt als in een ander geval. Als wij nog meer subsidie verleenen, zeggen de belastingbetalers wij hebben al bijgedragen en geven niet zoo ruimschoots, meer. Geloof me, het is niet omdat wij de feestcommissie niet genegen zijn, maar omdat het mij voorkomt de beste weg te zijn. Dit aanvankelijk voorstel van het Dag. Bestuur lachtte mij zoo toe, dat ik het hier nog eens wilde mededeelen. Van Speijk. Ik zou ze ieder een beetje geven, dan ziin ze allemaal gesteld. Voorzitter. Ik heb alles openlijk gezegd en niets onder stoelen of banken gestoken en gesproken in het belang van het feestcomité. Brok. In de meeste plaatsen heeft men voor deze gelegenheid subsidie gegeven en nu behoeven wij toch niet achterwege te blijven. Voorzitter. Ik geef u nogmaals de verzekering, het zal beslist een zeer gunstigen indruk maken als dat op het program komt en bij het collecteeren zal het van invloed zijn. Brok. Ik zou de Commissie f 100 geven en voor de schoolkinderen en de armen f 150 uittrekken. Voorzitter. Het publiek zal dieper in het zakje tasten als de raad geen sub sidie verleent nu zullen ze zeggen, als belastingbetaler hebben wij al gegeven. Van Dal. Ik zou het bedrag van f 150 M-irga verkeerde nog steeds in denzelfden staat van onbewustheid. Vier weken laDg had de engel des doods boven het buis met den Rooden Toren gezweefd, vier weken lang had de professor tusschen hoop en vrees gedobberdvier weken lang waB het wel mogelijk had zijne hand geene pen aangeraakt. Hij had wel somB in oogenblikken van kalmte beproefd, voor zijne schrijftafel to gaan zitten en een oud manus cript te ontcijferen, maar de regels schenen hunne beteekenis te verliezen en hy schoof de papieren weg, om er zich persoonlijk van te gaan vergewissen, dat zijn dierbaar kind nog in leven was. Wy moeten op God hopen, zegde de liefdezuster, die de zieke oppaste. Hem is niets onmogelijk. Wij moeten op God hopen, zegde de eer biedwaardige geestelijke, die aan Marga bet laatste H. Oliesel had toegediend. Dikwijls verricht God een wonder, wanneer de men schelijke wetenschap onmachtig is. De wetenschap scheen ook inderdaad on machtig. Er was nog maar altijd geene veran dering iu Marga's toestand gekomen zij wor stelde tegen eene hevige koorts, ofwel zy lag roerloos, met verstijfde ledematen, de groote oogen geopend, zonder ietB te zien of te hooren. Mijnheer Velsen, de dokter, schudde peinzend het hoofd en toch kon bij er niet toe besluiten, aan te nemen, dat de dood zooveel jeugd en kracht kon wegrokken. Alle hoop verzwakte van lieverlede, de oindcrisis naderde. Mijn oude vrieDd, wij moeten moed heb ben en het ergste vreezen, zegde de dokter tot den professor, die hem bezworen had zyn kind te redden. Als er vandaag geen gunstige verandering plaats vindt.... Zwijg toch, zwijg toch, antwoordde Za charias, de banden vouwende. Da gedachten is my onoitetaanbaar, dit kind te moeten verliezen, dat mijn hart zich heeft aangetrok ken. Liever dan een dergelijk ongeluk te moeten beleven, zou ik ja, zou ik een brand al mijne hoeken zien verteren. De dokter haalde de schouders op en zweeg. Hij kon anderen de hoop niet schenken, die hy zelf had verloren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1