Derde Blad. Uit de hoofdstad. binnenland! Buitenland. Provinciaal Nieuws. Frankrijk. falkSanotaten. NUMMER 80. ZONDAG 5 OCTOBER 1913. 36e JAARGANG 1 (Nadruk verboden.) III. Wat zullen de Bosschenaren in den loop der tijden toch kerngezonde men- schen worden. Spoedig zal den Bosch niet meer boveaaan staan in de rij der gemeenten, wanneer het de opgave geldt, betreffende het sterftecijfer, hetgeen thans maar al te vaak het geval is. Den JJosch krijgt zijn keuring op eet- en drinkwaren en gebruiksartikelen. De vroede-vaderen hebben hun wijs heid gelegd in een verordening op eet- en drinkwaren en gebruiksartikelen. Wel had het veel in eer deze verordening tot stand kwam, maar ze kwam er toch. En het moet gezegd mee mag er den Raad dankbaar voor zijn, dat hij eindelijk deze verordening het licht liet zien, onder de huidige omstandigheden, waarin de ver- valsching, tengevolge oer scherpe con currentie, die voor geen bedriegerijen terugdeinst, hoogtij viert. Is het niet he meltergend. dat thans nu de levensom standigheden, vooral voor den minderen man, zoo nijpend zijn, het zoo zuur ver diende loon moet worden omgezet in eet- en dtinkwaren, welke niet zelden voor de helft uit bijmengsels bestaan. Zorg te dragen voor goede volksvoe ding is zeer zeker een der eerste ver- cischten voor de bevordering der open bare gezondheid, een der grondbeginse len voor de behartiging van de belangen der gemeentenaren door het college, dat rechtens voor een goede behandeling daarvan te waken heeft. Niet alleen door voor het leveD of de gezondheid scha delijke waren maar ook door minder waardige levensmiddelen, die voor den leek den schijn van volwaardig hebben, kan de volksgezondheid schade lijden. Hij de tegenwoordige ontwikkeling van handel en industrie toch is de controle over allerlei levensmiddelen voor het publiek onmogelijk, vandaar dat een bij zonder toezicht, waar het hier betreft het nemen van maatregelen de openbare gezondheid betreffende, van gemeente wege in het leven moest worden geroe pen. Een bespreking van den inhoud van die verordening lijkt me overbodig. Die is ad rem. De directeur van den keu ringsdienst, een knap scheikundige, zal zijn »klanten« wel vinden. Wel wil ik wijzen op hetgeen die verordening juist niet inhoudt en dat is het preventieve toezicht op de melk. Wel zal de directeur jaarlijks een bepaald aantal monsters melk moeten nemen, doch het onderzoek zal zich uit den aard der zaak slechts kunnen uitstrekken over de melk zooals ze daar is een preventief toezicht dus en wel zal het onderzoek in de hoofdzaak slechts een controle zijn op de samenstelling en hier denk ik in de eerste plaats op de hoeveelheid »water« en >melk/y. Het pre ventieve toezicht wordt dus uitgesloten juist op een onderdeel der voeding, waar het toch zoo zeer op samenstelling en behandeling als op voortbrenging aan komt. Wat samenstelling en behandeling betreft. Welk leek en welk scheikundige, kan aan de melk constateeren wat er mede gebeurd is op haar weg van de koe tot den verbruiker. Als men zooals ik, veel onder de boeren geleefd had en gezien had wat er zooal met de melk gebeurd eer ze voor gebruik wordt afge leverd, dan zou men zich zooals ik thans dikwijls doe bij het gebruik van een glas melk moeite moeten geven om al die »nare< nattigheid te vergeten. En dan de voortbrenging. Met leede oogen zie ik dikwijls die brood-magere beestjes, die men legio in de schrale weiden ziet staan aan, bij de gedachte, dat er zoovelen zijn, die denken oedings- kracht te putten uit een voedingsproduct dat echter zelf voortspruit uit een wezen, dat zelf door het totaal gemis aan kracht, ten doode gedoemd is. Zeker het valt te betwijfelen of be palingen van een gemeente-verordening zich wel op het territoir van een andere gemeente mogen uitstrekken, hetgeen zou noodig zijn voor het toezicht op veehouders, woonachtig in andere ge meenten, doch met den steun in den rug van een arrest, van ons hoogste rechtscollege, de Hooge Raad, onlangs gewezen, in zake een door den keurings dienst te Nijmegen ingestelde vervolging tegen een buiten de stad wonenden vee houder, meen ik dat men het gerust had mogen wagen. Laten we hopeo, dat wij hier spoedig een speciale melkverordening krijgen wel zal hierdoor het budget der gemeente verhoogd worden, doch deze verhooging is ten zeerste gerechtvaardigd waar het hier geldt een maatregel in het belang der openbsre gezondheid. Van budget gesproken. Met spanning wordt door de Bosschenaren de verga dering van den Raad tegemoet gezien, waarin de gemeente-begrooting voor 1914 zal behandeld worden. Er loopen ge ruchten, dat die begrooting sluit met een zeer groot nadeelig saldo, welk nadeelig saldo natuurlijk niet anders zal kunnen worden bijgepast dan door verhooging van den hoofdelijken omslag en de op centen op de Rijksdirecte-belastigen. Leelijk zullen nu op den neus kijken zij, die zich reeds verheugd hadden op den onlangs ingevoerden kinderaftrek, nu hun aanslag wellicht nog hooger zal worden dan hij thans reeds is. Oh ja wij zijn hier zeer vooruitstre vend Aanleg van nieuwe terreinen, uit breiding der stad, keuringsdienst en.. de hoop op een middelbaar technische school (wellicht ijdele hoop) en elec- trische centrale. Maar wie zal dat betalen, zoete Natuurlijk grootendeels de Bosschenaar In verband met de onbevredigde uit komsten van de laatste Fransche manoeuvres, bepleit de afgevaar digde en voormalige minister van oorlog Messimy in de Matin een verjonging van het kader. Hij vindt de hoofdofficie ren te oud en zou de leeftijd grens van generaals op 60, die van kolonels op 58 jaar willen bepalen. Daardoor kan een belangrijke opschuiving worden ver kregen, die de kracht van het leger ten goede moet komen. Nu het parlement eerlang de verbe tering van de salarissen voor officieren zal behandelen, acht. Messimy den tijd voor eeu dergelijken maatregel gunstig. Naar in de pers verluidt, zal de mi- nisteraad zich overmorgen bezig houden met de resultaten der manoeuvres en overwegen of wenschelijk is in het op perbevel van twee legercorpsen veran deringen aan te brengen. Zeer ingrijpende wijzingingen staan in den intendance-dienst, die hoogst ge brekkig moet gebleken zijn, te wachten. De Grieksche- Turksche spanning. Men kan niet ontkennen, dat de Griek sche regeering het met de mobilisatie van zes lichtingen verlofgangers van de zeemilitie, die zich binnen drie dagen aan boord van de schepen moeten be vinden, flink aanpakt. Ook door het le gerbestuur worden de noodig geachte maatregelen genomen. De Grieksche ie- geering zegt tot die maatregelen ge dwongen te worden door het samentrek ken van een aanzienlijke Turksche leger macht op het vasteland tegenover het eiland Chios en het voortdurend opruk ken van ongerelde Turksche troepen in Thracië. Zou Turkije een staatsgreep tegen het eiland Chios in den zin hebben In ieder geval blijft de kwestie der eilanden bij de onderhandelingen met Griekenland het netelige punt, al vertelt men nu ook in Constantinopel, dat de onderhande lingen in de eerste plaats zullen loopeu over de goederen in de doode hand en de Mohammedaansche rechters en dat de eilandenkwestie afzonderlijk behan deld zal worden. Trouwens, ook andere booze plannen tegenover Griekenland ontkent de Turk sche regeering. Zij zegt zelfs, dat om de onderhandelingen met Griekenland beter tot een goed einde te kunnen brengen. Zaterdag met de demobilisatie -zal wor den begonnen. Albanië. Uit Belgrado aan de Kölnische Zeitung De gevechten bij Prizren duren voort. In het district Kossowo is een Mace- donisch militair bestuur ingesteld, dat zijn hoofdzetel te Uskub zal hebben. Zijn taak is de Albaneezen in toom te hou den en de rust in het district te bewa ren. Sedert gisteren ie Pitsjkopeja weer in handen der Serviërs. Het gevecht bij Prizren is in het voordeel van Servië geëindigd. De Albaneezen zijn volkomen verslagen en naar de Drin teruggewor pen, Zij pogen bij Zerir opnieuw hun troepen te verzamelen. Servië heeft nogmaals uitdrukkelijk verzekerd, dat het absoluut geen ver ovaring van grondgebied op 't oog heeft, maar zijne grenzen tegen dc Albaniërs moet verdedigen, en zich stipt zal hou den aan de gezanten-conferentie te Lon den. De Afgetreden Minister van Buittnl. zaken. Stct. 232 bevat het Koninklijk besluit van 1 October 1913, waarbij Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Britsche Hof. De nieuwbenoemde zal zich tegen de tweede helft van deze maand naar zijn post begeven. De vierkante stuiver. De Rijks Munt is dezer dagen begonnen met den nieuwen vlerkanten stuiver met ronde hoeken. Over eenigen tijd zal de nieuwe munt in circulatie worden gebracht. (U. D-) Abonneert u op De Echo van het Zuiden, het eenigste blad dat van alle gebeurtenissen uitge breide verslagen geeft. 1914 2600 Waalwijk, 4 Oct. 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Gemeente-begrooting. Gebruikelijkerwijze geven we eenlge cijfers der thans ingediende begrooting voor 1914; groot in ontvangsten en uit gaven f!41403.025, speciaal waar deze afwijken van die van 't vorig jaar. ONTVANGSTEN. 1913 1914 Batig saldo f 2843.4872 f 21637.815. Huur van huizen enz. f 920 1020 Hier is f 100 bij gekomen voor huur O. L. S. voor rijksnor- lessen, waar over bij de vo rige begroo- ting gesproken is Hooiland f 500 400 Hooiland Mr. v. Cooth. f1200 1300 Hakhout f 180 280 Kaaigelden f 100 80 Havengelden f2200 1000 Deze aanmerkelij ke verminde ring is toe te schrijven aan het verleggen der booten en den ellendigen toestand der haven. Het zal noodigzijn zoo veel mogelijk tijdelijk te voor zien. Marktgelden enz. f 1400 1600 Schoolgelden f 800 700 Door de opening derR.K.School voor jongens. Gasfabriek f 55436 58614 50 opcenten pers. belasting f4608.11 4912 01 Hoofdelijke Om slag f10500 11500 De verhooging met f 1000 is mede inhoofd- zaak noodig geworden door de f1000 min dere opbrengst der haven. Subsidie provin cie voor de teekenschool f 450 550 Bijdragen krank zinnigen Prov. en rijk. f 880 960 Bijdragen van ge- meente-ambte- narenvoorpen- sioen f 344 38 Opbrengst geld- leeningen voor buitengewone uitgaven f 13800 In verband met den bbuw der vakschool. Totaal jnk. f 106.001.995 f141403.025 UITGAVEN. 1913 1914 Ambtenaren en bedienden ter secretarie f 1000 1129.165 Kostenvanonder- houd enz. raad zaal, secretarie enz. f 450 790 Kosten stembu reau f 75 30 Toezicht invor dering belas tingen f 160 290 Jaarwedden po litie f 1852.065 1913 Subsidie verple gingsdienst Zusters H.Hart f 100 Salaris gemeenle- opzichter f 800 850 42873 9550 150 1750 250 f 50 5000 74 8289 500 Memorie 2774.33 f 19903.61 f8000 1913 Kunstwegen f 2824 Onderhoudplant soen en wan delplaatsen f 200 Dit meerdere wordt naar wij vernemer, ge vraagd voor boom-aanplant langs wandel wegen, waar voor door W. B. ook een verzoekschrift is ingediend en wat wij ten zeer ste toejuichen. Kosten gasfabr. f 40755 Jaarwedden on derwijzers f8717.50 Onderhoud on derwijzerswo ningen f 250 Jaarwedden per soneel Teeken school f1275 Schoolboeken be hoeften Tee kenschool f 100 Belooningen id. f 100 Deze zijn verval len. Subsidie »Oefe- ning en Ver maak Krankzinnigen f4750 Onderhoud ver dere gem. ge bouwen f 160 Renten geldlee- ningen f8734 Uitbetaling ach tergebleven coupons Kosten pensioen- verzekeringge meente ambte naren f 650 Onvoorziene uit gaven f 1456.35 Kosten stichting vakschool Memorie Aankoop grond Uitbreiding gas fabriek f 2000 Totaal: Uitg. f106.001995 f141403.025 Aan deze begrooting is nog toege voegd begrooting der gasfabriek, staat van salarissen en pensioensbijdragen der onderwijzers, staat van rentebetaling en aflossing op gemeenteschuld door annuï teiten en staat van gemeenteschulden. Winter dienstregeling. Aan het Postkantoor te Waalwijk is de winterdienstregeling te verkrijgen. Comité Soeur Rosalia. In eene feestelijke, recht gezellige bij eenkomst in een der zalen bij de eerw. Zusters werd Donderdagavond de slot vergadering van bovengenoemd comité gehouden. Door den voorzitter werden nogmaals de beste wenschen geuit voor de jubi- laresse, dank gebracht aan de leden van 't comité, de gezelschappen en de inge zetenen, terwijl door een der comité-leden een dankwoord werd gericht tot presi dent en secretaris voor de vele moeite, die zij zich voor deze feestelijkheid heb ben gegeven. Het comité werd daarna voor ontbon den verklaard. Tentoonstelling Overal in den lande hebben tentoon stellingen plaats gehad. Ook onze ge meente zal niet achter staan Ja, er wordt van 418 October eene tentoonstelling gehouden, een tentoon stelling die in alle opzichten zal slagen, die schitterende en blijvende resultaten zal afwerpen. Het tentoonstellingsterrein is de prach tige bloemenwinkel van den heer Frits •van Bladel. Tusschen groen en bloemen heeft hij daar ongeveer een honderd soorten appelen en peren geëtaleerd, met de namen der boomen, welke zulke heer lijke vruchten dragen. Het doel van deze tentoonstelling is niet om het fruit te verkoopen want dat wordt niet gedaan maar om de bewoners van Waalwijk en de Langstraat te laten zien dat eenieder in het bezit kan komen van fijn fruit- Het is werkelijk een goede gedachte van den heer van Bladel deze tentoon stelling te organiseeren, want velen zul len nu tot de overtuiging komen dat de grond hier uitstekend is voor vrucht- boomen, die prachtige resultaten op leveren, tenminste bij deskundigen aan koop en dito behandeling. Het is zoo jammer dat niet meer werk daarvan wordt gemaakt. Geen schutting of muur mag langer zonder leiboomen blijven staan. Wij raden allen aan eens een kijkje te gaan nemen. De entrée is vrij en de heer van Bladel zal u nog vele inlich tingen geven over vruchtenteelt. Vakschool. In ons nummer van 1.1. Zaterdag heb ben we den uitslag der aanbesteding en de gunning medegedeeld. Met genoegen zien we dat er spoed achter gezet wordt, men is met het graafwerk thans reeds druk bezig. In een volgend nummer ho pen we iets naders over deze voor onze industrie en plaats zoo belangrijke stich ting mede te deelen. De »Nederlandsche Lederindustrie* de aanbesteding vermeldende, voegt daar aan toe Ongetwijfeld zal een ieder bij de schoen- of leerindustrie betrokken zich er van harte in verheugen, dat thans met den bouw der school een begin gemaakt kan worden en we spreken den wensch uit, dat met voortvarendheid eu bekwamen spoed de oplevering der school plaats heeft, opdat niet langer tevergeefs gewacht behoeft te worden op dit instituut, waarop reeds zoo vele jaren is gewacht. Onze Industrie. Door het Installatie-bureau voor Cen trale Verwarming, Hinkelman Zonen te Zeist, is namens de Firma Timmer mans van Turenhout, alhier, bij den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid vergunning aangevraagd voor het opstellen en inwerking brengen van een Lagedruk-Stoomketel van 18.16 M2 verwarmd oppervlak, te bezigen uit sluitend voor Centrale Verwarming. Her ha lings onderwijs. Deze week werd weder een begin ge maakt met het herhalingsonderwijs aan onze gemeenteschool. Een vijftigtal leer lingen meldden zich weer aan, zoodat men over de belangstelling in dit zoo noodige en onmisbare onderwijs tevreden kan zijn. Onderwijzersvergadcring. Naar wij vernemen is de vergadering der onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk, die, gelijk wij reeds meldden, gehouden zou worden op 9 October a.s. uitgesteld waarschijnlijk tot 15 October. Onafhankelijkheids feesten. De onafhankelijkheidafeesten, die morgeu in de St. Antonius-parochie gevierd worden, beloven, zooals we in ons vorig nummer reeds mededeelden zeer veel. Thans is men druk bezig aan de oprichting der eerepoorten en verdere versieringen. De uitgebreide programma's zijn verschenen; wat er zoo al te doen is, en dat is heel wat, hebben we in ons vorig nummer reeds medegedeeld. Voor heden wenschen we allen een zeer gezellig en prettig feest en hopen dat alles naar wensch zal slagen. «De Postduif.-» «De Postduif» te Waalwijk hield op Zondag 21 September'13 eene wedvlucht met oude en jonge duiven van Eijsden. Ie pr. J. Schalken 10.54.39 uur met No. 7103. 2e pr. Gebrs. Stokwielder 10.55.2 uur met No. 7040. 3e pr. Gebrs. Stokwielder 10.55.2 uur met No. 7039. 4e pr. F. Schoemans 10.55.52 uur met No. 6100. 5e prijs L. Moonen 11.7.29 uur met No. 7076. 6e pr L. Moonen 11.11.16 uur met No. 7077. 7e pr. De Kloe 12.26.55 uur met No. 334. 8e pr. J. Swinkels 12.26.55 uur met No. 7062. 9e pr. J. Lensholz 12.32.31 uur met No. 7018. 10 pr. J. Swinkels 1.12.5 uur met No. 1914. lie pr. J. Swinkels 1.12.10 ongeringd. Glasculluur. De heer P. Mombers-Smelt, die in zijn vruchten- en groententuin »Pomona» alhier, opnieuw een kolorsaal nieuw warenhuis gaat bouwen van pl.m. 1000 Ms oppervlakte profiteert hierbij wederom van een nieuwe vinding op dit gebied. Niet alleen zijn de bindten van beton, maar thans worden alle ramen van beton dus geen stukje hout komt er aan, alles beton waarin het glas wordt vastgezet. Zal de aanschaffing mogelijk duurder zijn, het is dan ook verder als 't ware onverslijtbaar, niet onderhevig aan jaar getijde en temperatuur en terwijl aan houtwerk al spoedig reparatie komf, is dit hier geheel uitgesloten. Een schip geheel geladen met deze betonramen ligt in de haven en met den bouw is men druk bezig. De glascultuur neemt voortdurend toe in onze gemeente. W. V. V. Waalwijk Vooruit. Na vriendschappelijk en onafhanke- heidsgedoe krijgen we morgen de lang verbeide competitiewedstrijden. Al wordt er in een friendly game nog zoo goed gespeeld, een competitiewedstrijd is toch altijd nog aantrekkelijker. De spelers zijn er dan van bewust, wat op het spel staat en spannen zich tot het uiterste in. W.V. zal dit jaar een afdeeling vormen met D.OS.K.O. Bergen-op-Zoom. Roosendaal, Roosendaal. Den Berg, Geertruidenberg. N.A C. II, Breda. 't Zesde II, Breda. W.V., Waalwijk. Ongetwijfeld wordt dit een interesante competitie. Alle Ver. zijn aan elkaar gewaagd en even begeerig naar den eeretitel. De competitieleider N. V. B. stelde voor morgen een voor Waalwijk zeer spannenden strijd vast. Het Bergsche De Echo tui het Zuiden V 500

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 11