Stokpaardjes Zeep. Ie BESTE LELIËNMELK zeep, Ff KIIÏÏWS VIT 2BÏÏSBIH Gemengd Nieuws Stokpaardjes Ce am. Handelsberichten. i i> NIEUWS UiT KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken. Reclame, >Sparta* komt n.l. op het terrein alhier om de 2 punten kampen. Als wij schrijven >Sparta komt* weet elke voetbalenthousiast, dat een hevige stijd te wachten staat. Van het begin af hebben Sparta en W.V. steeds een scherpe concurrentie gevoerd, die dik wijls op het veld, wel wat te hoog werd opgedreven, waardoor de wedstrijden in een wildemanspartij ontaardden. Dat het morgen een venijnige strijd zal zijn, staat vast, want W.V. zal alles in het werk stellen, ondanks dat zij met een verzwakt elftal uitkomt, om revanche te nemen, voor de in den kampioenswedstrijd ge leden nederlaag. Toch hopen we dat beide elftallen eerlijk zulien spelen en vooral het publiek strikt onpartijdig zal blijven. Moedig uwe favorieten luide aan, dat animeert den strijd maar zoekt uw heil niet in het debiteeren van hatelijk heden. Met het oog op de feesten in de St Antonius-Parochie zal de wedstrijd om 2 uur aanvangen. Molenaar s Kindermeel. „De Wereldkroniek* van 27 Sept. j.l. bevat o.o). een aantal photo's van de, we mogen zeggen Enropeesch vermaarde fabriek der Firma Molenaar en Co te Westzaan, welke inrichting verleden week 25 jaren bestond. Uit de beschrijving die bij deze in alle opzichten goed geslaagde photo's gevoegd is, blijkt, dat deze fabriek, in het klein begonnen, tbans niet alleen in enorme hoeveelheden aflevert in eigen Vaderland, maar ook in België (waar een filiale bestaat) Dnitachland, Spanje, Rusland en anderen landen. Den lof van Molenaars Kindermeel, waarover wij bereids schreven, behoeven wij uiet verder te verkondigen ook bier is van toepassing het spieekwoord„Goede wijn behoeft geen krans.* Vooral degenen, die Molenaars hooggeschat product nog niet kennen, is een blik op de photo's voldoende om hen tot de overtuiging te brengen hoe in deze hyper-moderne in richting aan de strengste eischen der hygieoe met pijnlijke zorg voldaan wotdt. Het kan niet anders of deze reusachtige zaak, waarin een groot aantal volwassen, goed betaalde arbeiders werken, zal zich in een nog steeds toenemend debiet verheugen, wat ieder haar voorzeker van harte toewenscht. Stichtings- Vergadering van vier diocesane Hanze-eilden in de Bouwbedrijven. Het Dagelijksch Bestuur van >de Hanze* in het bisdom van 's Bosch, uitvoering gevende aan het besluit ge nomen op de Centrale Vergadering 26 Juni 1.1. te Tilburg gehouden, roept U bij deze op tot bijwoning der Vergade ring tot stichting van vier diocesane Hanze-gilden in de Bouwbedrijven. (Metselaars, Timmerlieden, Schilders eu Smeden, en diverse aanverwante be drijven). Deze Vergadering zal gehouden wor den op Zondag 5 October 1913, des namiddags om 3 uur, in de bovenzaal van het Hotel »Noordbrabant*, van den heer P. Mulders, Markt te 's Bosch. De Agenda voor deze vergadering luidt als volgt 1. Openingswoord door den Alge- meenen Voorzitter, den Heer M. van Hout. 2. Rede te houden door den Zeer- Eerw. ZeerGeleerden Heer Dr. van Beurden. Onderwerp»Waarom Diocesane Gil den-organisatie 3. Behandeling van de Concept- Statuten. 4. Vaststelling van den datum der eerste Vergadering van het »Diocesaan- Gildebestuur*, en van de >Gildekamer.* 5. Voorstel tot aanvrage van een Geestelijken Adviseur voor de vier Diocesane-Gilden in de Bouwbedrijven bij Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch. 6. Rondvraag en Sluiting. Prov. Staten. Bij Kon. besluit van 2 dezer is mach- tiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting, in de maand October, ten einde alsdan aan de orde te stellen a. de vaststelling van de statuten der op te richten naamlooze vennootschap, welke zich ten doel stelt de geheele provincie Noordbrabant geleidelijk van electrischen stroom te voorzien, en b. het treffen van maatregelen tot levering van electrischen stroom in de gemeente Helmond en hare omgeving. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende; PLATEN Dr. J. P. S. Berends, t Bij het 50 jarig jubileum der „Staatsspoor wegen" (10.) Eenige mooie kiekjes van de groote legermanceuvres in Overijsel (8). Onafhankelijkheidsfeest te Helmond (2) en te Harmeien (3). Kiekjes uit het heerlijke schoone rotsgebergte te Cana da (2). Een druivenkweekerij in het West- land- Een tragisch en ontzettend tram ongeluk in Frankrijk. Mr. H. P. G. Quack. De ZeerEeerw. Pater P. F. H. van Hooff, S. J. De oude Maasbiug te Maastricht. Sir Edward Carson. Sluiting van de vre de tusschen Turkije en Bulgarije. TEKST De erfenis der verstootene. ISlot). Maantje. De „Staatsspoorwegen." De zegepraal van het kruis. (Slot). Dr. J. P. S. Berends. Bij onze platen. Op manoeuvres. Slotwoord. Inhoudsopgave. Wat de volgende jaargang der „Ka tholieke Illustratie" brengen zal. R. K. Herstellingsoorden Dekkerswald" Dag iu dag uit stijgt het getal kran- ken, die hier in deze mooie en gezonde streek het volle verlangde leven komen inademen. Dag in dag uit nemen bij den direc teur de aanvragen toe van hen die voor een of anderen lieveling het hopend oog op deze R. K. Herstellings-oorden gevestigd hebben. Nu reeds een veertigtal tuberculose lijders toeven er onder ons. Mag ik den katholieken Nederlanders een vraag doen Gij weet, longlijders gevoelen zich over 't algemeen niet erg ziek- Vooral niet als de ziekte, zooals hier bij de meesten, in haar eerste verraderlijk sta dium verkeert. Wat is 't nu een ontzaglijke toer voor hen, den geheelen dag op gepaste wij ze vol te maken. Bij 't altijd lekkere dennenlucht hap pen, bij 't altijd overschouwen der als tapijten uitgespreide landerijen, en 't zich verlustigen in de prachtige natuur verschijnselen moet nog iets bijkomen. Wat zal dat -zijn Gij begrijpt, voor de meesten, voor bijna allen lectuur Lectuur- Maar waar haal ik hier lectuur Het Sanatorium heeft vooreerst nog voor zooveel anders te zorgen. Nu ben ik zoo vrij, in overleg met den dokter directeur, den heer Joogmans, aan de Katholieke Nederlanders wat boeken te komen vragen. Wij kunnen al wat goed is gebruiken, want er liggen onder ons van allerlei patientetidames en heeren, jonge da mes en jonge heeren, studeerende jeugd en spelende kinderen, arbeiders en pa troons, ouderwijzers enz. enz. De ondervinding leert, dat g i1 11 u- streerde boeken nog het welkomst zijn. Wie helpt er ons aan wat lectuur Daarvoor alleroprechtsten dank I ARN. SUIS, tijdelijk rector van >Dekkerswald«. 29 Sept. 1913. Prijsue? hooging van Leder in het Buitenland. De op 13 Sept. 1913 gehouden ver gader ing van 't bestuur van den bond van Thiiringsche en Saksische leerfabri- kanten heeft tot de volgende prijsverhoo- giDgen besloten, welke direct in werking zullen treden voor zool- en vacheleder, in helften 6 pf. per pond, voor zooi en vacheleer-croupons 8 pf. per pond, voor zool- en vacheleerafvallO pf. per pond, voor kips-vacheleer en kipstuig leer 10 pf. per pond, voor grauwe en zwarte kips - gewichtswaar 20 pf. per pond, voor grauwe en zwarte^k'ps maat waar 10 pf. per Eng. voet. Den medeleden wordt prompte naleving van deze besluiten verzocht. De toonaangevende leerfabrikanten van Denemarken hebben tengevolge van de voortdurende prijsverhoogingen op de huidenmarkt besloten, een ver dere verhoogingder verkoopsprijzen voor afgewerkt leder van ca. 5 10 pCt. direct in werking tedoen treden. Zoo heeft de leerfabriek M. f. Ballins Sönner te Kopenhagen de prijzen van haar fabrikaten voorloopig met 810 pCt. verhoogd. De looiers van Chateau-Renault (Frankrijk) deelen dato 10 Sept, mede, dat ze door de voortdurende stijging^der huidenprijzeu gedwongen zijn hun tarief met 30 centimes'per kilo te verhoogen. De vacheleerkartel heeft gelijk uit Pilsen wordt gemeld, de prijzen van verschillen de leersoorten met 10 kronen per 100 kilo verhoogd. V.v.d.S. BAARDWIJK. Na ruiin 40 jaren als hoofd der school in deze gemeente werkzaam te zijn geweest, verlaat de heer H. H. Breuer deze gemeente en zal het overige zijner da gen slijten in N.-Amerika, waar zijn zoon met gezin leeft. Dirsdag nam hij afechoid van zijne leerlingen, die allen een klein aandenken bij deze gelegenheid bekwamen. 's Namiddags kwamen de kweekelingen der hoogste klasse van de Rijksnoimaal- school te Waalwijk om afscheid te nemen. Met eene toespraak van den kweekeling Ant. Spijkerman vereerden zij hem een gouden vulpenhouder met inscriptie, Onder- wederzijdsclie wenschen voor eene gelukkige toekomst werd dit aandenken aanvaard. Na het zingen van een paar mooie nummers en nog een gelegenheidslied door den kweeke ling M. Van Iersel, gingen allen zeer onder den indruk huiswaarts. P.C. DRUNEN. Dinsdag 1.1. werd op het ge meentehuis bij inschrijving verhuurd, voor den tijd van 10 jaren, 18 perceelen heide grond u t Run* genaamd, eigendom van de gemeente en gelegen over de Vaarsloot. De hoogste inschrijver was Antoon van Ilulten, voor de som van f 135,per jaar. Bij de Donderdag door de Heeren Graven d' Oultremont uit Brussel in de Drunensche heide gehouden drijfjacht werden 100 stnks wild geschoten, waaronder 91 hazen. HERPT, 3 Oct. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openb. school alhier is als no. i op de voordrecht geplaatst de heer H. Fooij te Baardwijk. Door de benoeming van een tweede leer kracht zal een einde worden gemaakt aan een toestand op onderwijsgebied, die niemand zal terug wenschen. De raad bewijst hier mede aan de jeugd een weldaad, waarvoor alle ouders van schoolgaande kinderen hem dankbaar zullen zijn. SPRANG. Dinsdagavond wilde het 7-jarg zoontje van den landbouwer R. T. met een reep de straat oversteken, toen juist een wielrijder kwam aangereden. Het knaapje geraakte onder de fiets en brak een sleutel been. De fietser bekwam slechts een paar onbeduidende kwetsuren. Zondagmiddag zal in de Hervormde kerk optreden de WelEerw. heer Ds, Japkum van Loonschendijk. VRIJH.-CAPPEL, 3 Oct. De feestcom missie der viering van de onafhankelijkheids feesten in deze gemeente, heeft reeds een begin gemaakt tot viering van bet feest. Aan de huizen werd reeds gecollecteerd, zoodat thans de beraadslagingen kannen plaats hebben, op welke wijze het feest ge vierd zal kunnen worden. Naar we vernemen zijn de plannen reeds a.s. Donderdag het feest te doen plaats hebben. CAPELLE. De heer G. Vermeulen zal een groote kweekerij aanleggen op een per ceel land gelegen naast den heer P. de Koon op de Vaartkant. Hoofdzakelijk zullen er bloemen gekweekt worden. Op 1 Oct. zijn vier personen inge lijfd bij de militie te Breda. Deze week zijn bij versohillende mec- schen veel appels en peren weggehaald. De politie doet ijverig onderzoek. Naar men uit zeer vertrouwbare bron verneemt is Ds. Ruijs nu vast besloten zijn emeritaat aan te vragen. WASPIK. Heden geraakte de arbeider de Wit uit Raamsdonk bij het boomenrooien op de Kerkpad alhier bekneld onder een boomstam. Dr. Smits, die onmiddellijk tegen woordig was, constateerde beenbreuk. Per brancar werd de gekwetste naar huis ver voerd. RAAMSDONK(Dorp). Aan de Btoomzui- velfabriek is in September verwerkt 175402Ya L- melk. De heer C. Willemse is mpt ingang van 1 Octocber voor den tijd van 3 maan den benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School te R'veer. Heden middag had onze dorpsgenoot M. de Wit het ougelnk bij het rooien van boomen te Waspik een boom op bet been te krijgen en dit te breken. Dr. Smits ver leende hulp. De Burgemeester der gemeente Raams donk. vestigt de aandacht van eenieder op artikel 451 van het Wetboek van Strafrecht onder meer inhoudende Met hechtenis van ten .hoogste drie dagen of geldboete van ten hoogste vijftien gulden wordt gestraft hij, die in het openbaar voor de eerbaarheid aan stool elijke liederen zingt. RAAMSDONKSVEEll. Maandagavond zwol de hand van bakker W. zoodanig op, dat men het raadzaam achtte, de hulp van Dr. Lips in te roepen. Deze coustateerde bloedvergiftiging. De kermis die a.s. Zondag begint zal dit jaar niet bijzonder druk worden. Voor zoover we weten, zuilon er slechts enkele koek- eu gebakkramen komen. Ook is de sluitingsdag teruggebracht van Zondag op Donderdag. DUSSEN, 3 October. Met het rooien der suikerbieten is deze weck op sommige plaatseu een aanvang gemaakt. De opbrengst zal echter, naar we verne men, niet erg meevallen. ZEVENBERGEN, 2 Oct. Treurig. Om streeks 12 uur hedenmiddag had het twee jarig kindje van dokter G. K. alh.er het ongeluk in een waterput achter het woon huis te vallen, met het treurig gevolg, dat het daarin verdronk. De pogiugen om de levensgeesten nog op te wekken, waren zon der resultaat. Kaatsheuvel, 4 Oct. 1913. Onafhankelijkheids feesten. Nu de feesten achter den rug zijn komen van alle kanten de rekeningen aanwaaien. Terwijl sommige buurten een batig saldo hebben, komt in andere wijken een belang rijk bedrag tekort. De overblijfselen van versiering van bogen enz. worden in de meesten buurten publiek geveild, wat met veel pleizier gepaard gaat. Twee bogen in de Hoofdstiaat zijn iu hun geheel verkocht. De een, die bij de fabriek van den heer Zacht, aan Loonopzand, de andere die bij de fabriek van den heer Th. v. üortmond aan St. Antonins te Waalwijk. Op sommige plaatsen bracht de afbraak nog meer op, dan de zaken bij aankoop gekost hadden. In 't begin der volgende week worden de prijzen, behaald voor gevelversiering en op tocht uitgekeerd. Betreffende personen of gezelschappen kunnen, die op bepaalde da tum, die hun zal worden bekend gemaakt komen afhalen bij 't hoofdcomité, bij de Wed. Smit aan den Vaartkant. Kaatsheuvel's Kruisverbond. Sobriétas-Dag. De wegens het onafhankelijksfeest uitge stelde Sobriëtasdag zal gevierd worden op 5 October 1913. 's Morgens generale Communie en bijwonen der H. Mis 'tot intentie der redding van drankzuchtigen. 's Avonds 6J/o uur. Algemeene Feestver- gadering in de zaal van //Apollo*. AGENDA 1 Opening door den Voorzitter. 2 Voorlezing der notulen. 3 Kom. Scène //De vroolijke Melkboer*. 4 Lezing door den Eerw. Adviseur over de redding der drankzuchtigen. 5 Uitslag verkiezing van periodiek afge treden Bestuursleden. 6 Kom. Scène //Hannes verhuurt kamers met een W. C.*. 7 Verslag Alg. Vergadering Dioc. Bond. 8 Kom. Duet. „Schipbreukelingen der Maatschappij. 9 Rondvraag, Opgave van nieuwe leden. 10 S'uiting. Toegankelijk voor iedereen boven de 1G jaar. Niet-leden tegen betaling van 10 ct. entree. Ongeval. Woensdag-avond had een werkman C. L. van de N. V. La Vauqueliue het ongeluk met de hand tusschen een stanzmachine te geraken, waarbij hij een zware verwonding opliep. Dr. W. de Both verleende medische hulp. Aangerand. Terwijl zekere O. nit „de Moer* Donder dagavond huiswaarts keerde werd hij door twee personen aangevallen en met knuppels zondanig geslagen, dat hij voor dood bleef liggen. Bij 't onderzoek der marechaussee'*, dienaangaande ingesteld, wi9t hij betreffende de personen, geen nadere aanduiding te ge ven, als dat het beide middelmatige kerels waren van dezelfde grootte. De toestand van den geslagene is nog niet geruststellend. LOON-OP-ZAND. Feesten werkt aanste kelijk men wordt jaloerscb op andere plaatsen. Neerlaods honderdjarige onafhan kelijkheid zal dan ook hier herdacht worden en we) op 18 dezer. Er wordt vergadering op vergadering ge houden, reeds is besloten, dat alle vereeui- gingen znllen meewerken, plannen worden nog uitgewerkt, doch Ket lijdt geen twijfel, of op Zaterdag over veertien dagen zal hier gejuicht en gejubeld worden. Zondag en Maandag a.s. is 't feest vuor „Nieuw Crispijn* het viert zijn 50- jarig bestaan. De hoofdman, de heer G. Lig- tenberg, is ook 50 jaar lid en zal Zondag namiddag in optocht door de straten gereden worden. Maandag wordt het jubilé huishou delijk gevierd; bij bijzondere vergunning mag er dan ook gedanst borden. Heusden, 4 Oct. '13. Herdenkingsfeest. De gezamenlijke feestcommissie's heb ben Woensdagavond besloten onze 100- jarige onafhankelijkheid te herdenken op Woensdag en Donderdag 15 en 16 Oct. a. s. In het volgende nummer hopen we het definitieve programma mee te deelen. Nat. militie. De laatste loteliugen der lichting 1912 zijD j.l. Woensdag onder wapens geko men bij de Vie inf. brigade te Breda, n 1. J. Schreuder en W. van Waal. (Buiten verantwoordelijkheid der Radactie.) ~~lfTde Red. Waspik, 3 Oct. Mag ik eou klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Zooals u zelf hebt gezien zijn de feesten hier schitterend geslaagd. Duizenden on dui zenden vreemdelingen zijn hier geweest en daar hebben wij neringdoenden aardig van genoten. Eu aau wien hebben wij dat buiten kansje te danken Alleen aan het hoofdcomité. Die mannen hebben niet alleen veel geld, doch ook veel tijd boBteed om het ieeBt 200 te doen Blagen en om zooveel volk hierhoeu te trek ken. Past het ons neringdoenden nu niet onze dankbaarheid daarvoor te batoonen. Laten wij die mannen die recht op onze dankboarheid hebben, de bewijs van hoog achting geve». Wie biudt de kat een bel aan 't Kan gemakkelijk. Roept een vergadering van ne ringdoenden bijeen sn de rost komt dan van zelf wel. X. De Rijksmunt te Utrecht. Aan de Rijksmunt te Utrecht wordt op het ocgenblik zeer hard gewerkt. Er worden daar dit jaar ongeveer 140 millioen stukken gemaakt, dat is meer dan aan de vijf Dultsche munten tezamen. Het volgend jaar staat onze munt voor een wereldrecord. Dan moeten er circa 240 millioen stukken geslagen worden Op het oogenblik zijn er 60 millioen nikkelen Indische stuivers met een gaat je in de maak. Naar wij vernemen is ook de koperen Indische pasmunt: 2'/2, 1 en 2 cent, vernieuwd. Drie Belgische Douanebeambten ver- divenen. Gisterennacht om 2 uur zagen drie douanebeambten te Henri Chappelle, op de* Belg.-Duitsche grens, een wielrijder, die de grens wilde passeeren. Zij hielden hem aan en wierpen hem, wijl hij wilde doorrijden, van het rijwiel, waardoor de man ernstig werd gekwetst. De douane beambten verkeerden in de meening, dat hij door smokkelaars was uitgezonden om den weg te verkennen en lieten daarom voor alle zekerheid den weg in de richting Duitschland barricadeeren. Eenigen tijd later kwam een auto in volle vaart aangereden, welke op de bar ricade botste. De chauffeur trachtte te ontkomen, maar werd gearresteerd. De douanebeambten klommen in de auto en troffen daar 450 liter alcohol aan. Zij bevalen den chauffeur door te rij den en wel naar den persoon voor wien de alcohol bestemd was. Aldus geschied de. Doch sedert dit oogenblik heeft men niets meer vau de douanen vernomen. Meu vreest, dat zij wellicht iu een hin derlaag zijn gelokt. Zevenvoudige moord. Te Landrean niet ver van Nantes, heeft een kwajongen van 15 jaar, die bij een boer in dienst was, ruzie met zijn baas gekregen en in verband daarmede zijn meester, diens vrouw, drie kinderen van 8, 7 en 2 jaar de moeder van den boer en de dienstbode met bijlslagen ver moord. Een goede stal vee. Te Kloostermul- der, achter Bellingwolde (Gr.) had boel dag plaats van al het vee van den land bouwer J. Nieman. De stal 55 stuks hoornvee, groot en klein bracht f 20,400 op. Een eerste klas koe bracht f1140 op 1 Kalveren werden voor f160 tot f 360 verkocht. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den handel zijn over de afgeloopen week in Neder land uitgesproken 36 faillissementen te gen 36 faillissementen in dezelfde week van het tforige jaar. Beton van oesterschelpen. Zijn de oes ters goed om te eten, de schelpen kun nen dienen als bouwmateriaal. Het eerste huis in beton vau oester schelpen is dezer dagen te Calveston voltooid. Dat beton is samengesteld voor vier zevende uit oesterschelpen, twee zeven den zand en één zevende cement. Het is veel goedkooper dan het gewone be ton en dan baksteen, daarenboven heeft het de eigenschappen van niet het min ste vocht door te laten. De bouw vereischt 26432 kub. meter beton, dus 't is geen huisje, maar een enorm gebouw, waarvoor bij benaderen de berekening 11 millioen oesterschel pen zijn verbruikt. Die schelpen komen uit de omstreken van Galveston, waar men reusachtige oesterbanken vindt, van welke sommige op 100.000 kub. meter worden geschat. Geeft een Zachte, Blanke huid Het beste middel tegen Zomer sproeten, Roode en Ruwe Huid. Verkrijgbaar bij A. TIELEN. 4969 J. HAMBURG, Grootestraat Waalwijk, 3 Oct. 1913 Beesten weinig aanvoerd. Kaltkoeien f 240 a 1' 310 Iialfvaarzen f 1C0 fik f 270 Varkens 25 stuks f8,— a .13,50 Boter aangevoerd 180 KG. Boterpriizcn 1 145, tot f 1,52, Eieren i> a 7 cent. KAATSHEUVEL, 2 Oct. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1,57 Middelprijs f 1,55. Laagste prijs 11,52 Eieren 5,/2 en 0 ct. per stuk. DUSSEN, 2 Oct. Boterprijs per KG. f 1,52 a fl,58 Middelprijs f 1,56 Aanvoer 133 KG. Eieren 1 1,40 per 26 stuks. Rivierberiehtcn Op 3 Oct. in Meters iu c.M. 's-Hertogenbosch 2.13 A. P. val Crèvecoeur (Dieze) 2.10 u val Crèvecoeur (Maas) 1.03 val 7 St Ar.dries (Maa6) 145 N.A P val 1 St Andries (Waal) 3.59 val 11 Venlo8.89 val 7 Maastricht41.55 was 9 Keulen. 1.68 boven nul, val 12 Op 2 Oct. in Meters in c.M. Arnhem 1-40 -f- A P. val 9 Grave 5.09 u g -r ja+'tum.i.inx ■KJ <T.i 55. iBT iTï "gfiftli

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 12